גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העוזרים המשפטיים מאיימים: מחמישי שביתה ללא הגבלת זמן

זאת במחאה על תנאי ההעסקה החדשים שהציבה בפניהם הנהלת בתי המשפט, שמשמעותם לטענתם פיטורים צפויים של כ-500 עוזרי שופטים בחודשים הקרובים והרעת תנאים משמעותית לנשארים

הפגנת העוזרים המשפטיים  / צלם: אוריה תדמור
הפגנת העוזרים המשפטיים / צלם: אוריה תדמור

כ-650 עוזרים משפטיים לשופטים בכל הערכאות בישראל הודיעו היום (ג') כי בכוונתם לצאת לשביתה החל מיום חמישי הקרוב, ללא הגבלת זמן. זאת, במחאה על תנאי ההעסקה החדשים שהציבה בפניהם הנהלת בתי המשפט, שמשמעותם, לטענתם, פיטורים צפויים של כ-500 עוזרי שופטים בחודשים הקרובים והרעת תנאים משמעותית לנשארים במערכת, שגם הם יפוטרו תוך כשנה וחצי.

השביתה תכלול את כל תחומי העיסוק של עוזרי השופטים וכן את עוזרי השופטים בבית המשפט העליון. עוזרי השופטים דורשים לבטל את הפיטורים השרירותיים ואת הפחתת השכר.

בבתי המשפט מועסקים 650 עוזרים משפטיים לשופטים, המסייעים לשופטים בניסוח החלטות ופסקי דין, בניהול התיקים ובחוות-דעת מקצועיות. העוזרים, כ-90% מהן עוזרות, מועסקים בחוזים אישיים המתחדשים מדי שנה.

ברקע לשביתה עומד סכסוך עבודה שהוכרז בחודש אוגוסט אשתקד, לאור טענותיהם של העוזרים המשפטיים כי הנהלת בתי המשפט מסרבת לנהל עם נציגות העובדים משא-ומתן להסכם קיבוצי, במקביל להתעמרות ופגיעה בתנאי העסקתם של העוזרים המשפטיים. בהמשך לכך, נקטו העוזרים המשפטיים צעדים ארגוניים, השביתו את עבודתם למשך יום אחד בחודש שעבר כשביתת אזהרה וקיימו כנס מחאה והסברה ארצי.

לטענת העוזרים המשפטיים כעת, הנהלת בתי המשפט מבקשת לפטר את רובם באופן שרירותי, לאחר תקופה של 6 שנים במערכת, ללא קשר לתפקודם המקצועי ולמידת שביעות-הרצון של המערכת והשופט מתפקוד העוזר המשפטי.

בישיבה שהתקיימה ערב חג הפסח הודיעה הנהלת בתי המשפט כי בכוונתה להחתים חד-צדדית את כלל עוזרי השופטים על חוזי העסקה חדשים ומקפחים, עד לסיום חודש יוני השנה. עוזרי השופטים שלא יחתמו על החוזים החדשים, יפוטרו בסוף 2017, ללא קשר לתקופת העסקתם.

החוזים החדשים, טוענים העוזרים, כוללים הורדה בשכר בסיס למרבית העוזרים המשפטיים בשיעור שנע בין כ-10% ל-32% של שכר הברוטו. למרבית העוזרים המשפטיים, נטען, מדובר בירידה של בין 21% ל-32%. בנוסף, החוזים החדשים כוללים הגבלת שנים חדשה של 6 שנים וקביעת ועדת חריגים לנסיבות חריגות ומצומצמות שתוכל להאריך את ההעסקה לכל היותר בשנתיים נוספות.

עוזרי השופטים רואים בצעד זה של הנהלת בתי המשפט כהכרזת מלחמה כוללת בכוונה להביא לפיטורים המוניים, לפגוע בתנאי ההעסקה ולמוטט את ההתארגנות. בהודעת העוזרים המשפטיים על השביתה הצפויה נכתב: "פיטורי עוזרי השופטים ייעשו באופן שרירותי, ללא קשר לתפקודם המקצועי ולמידת שביעות-הרצון של המערכת והשופט מתפקוד העוזר המשפטי. בנוסף, עוזרי השופטים שיחתמו על ההסכם החד-צדדי, יזכו להפחתת שכר בשיעור שבין 10%-30% ובפגיעה בתנאי העבודה.

"ניסיונות של עוזרי השופטים לפעול בדרכים משפטיות הסתכמו באי-כיבוד פסקי דין ובניסיונות לפגוע בהתארגנות, בין היתר בהטלת איסור על קיום אסיפות ומפגשים עם נציגי הוועד".

עו"ד שרית טוביס, יו"רית הוועד הארצי של העוזרים המשפטיים, הוסיפה כי "ההתנהלות השערורייתית של הנהלת בתי המשפט לא מותירה לנו אפשרות אחרת מלבד שביתה כוללת. העוזרים המשפטיים לשופטים - אשר כ-90% מהם נשים - הם היום מהעובדים החלשים ביותר במערכת הציבורית. בעוד אפילו עובדי קבלן ניתן להאריך את חוזה העסקתם - העוזרים המשפטיים מפוטרים באופן שרירותי ובלא כל התייחסות לאיכות עבודתם.

"אין אנו מבקשים קביעות אלא רק את הדבר הבסיסי ביותר שמקובל במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי - אדם שעושה מלאכתו נאמנה, במיוחד כאשר המעסיק מרוצה, פשוט להמשיך לעבוד ולעשות את הדבר שהוא טוב בו, אין היגיון בפיטורים שרירותיים ובהפחתות שכר. מדובר בנקמנות לשמה על רקע התארגנותנו ופנייתנו לערכאות. שרת המשפטים הצליחה לטפל במוסכמות במערכת המשפט, ואנו סומכים עליה כי תדע לעשות זאת גם בענייננו".

השביתה, אם אכן תצא לפועל, תכלול כאמור את כלל תחומי העיסוק של העוזרים המשפטיים בבתי המשפט (ובכלל זה גישורים, גביית עדות מוקדמת ועוד) וכן את כלל הפעולות במכון עוזמ"ת, הן בהתנדבות והן בתשלום (ובכלל זה השתתפות בהשתלמויות, הנחיית השתלמויות, כתיבת מבחנים ובדיקת מבחנים למועמדים חדשים וכיו"ב).

בעקבות השביתה עלולים להיות שיבושים ועיכובים במתן פסקי דין, החלטות, התקיימות גישורים וגביית עדות מוקדמת בכל הערכאות.

נזכיר כי בחודש שעבר קבע בית הדין הארצי לעבודה כי המדינה רשאית להגביל את תקופת ההעסקה של עוזרים משפטיים. אמנם בית הדין האזורי קבע בעבר כי העוזרים המשפטיים לא יפוטרו אוטומטית אחרי 6 שנים, ואולם בית הדין הארצי קיבל את ערעור המדינה והפך את ההחלטה.

עוד כתבות

נשיאת לשכת רוה"ח איריס שטרק / צילום: שלומי יוסף

שטרק נגד הבנקים: הורתה לרואי החשבון להפסיק לתת אישורים על לקוחותיהם

אחרי שנלחמה בהוראות רשות שוק ההון לרואי החשבון, מפנה כעת נשיאת הלשכה את הזרקור לבנקים, שלטענתה מנסים לגלגל על רואי החשבון את האחריות שהוטלה עליהם במאבק בהון השחור ● "הדרישה שנדע לגבי כל כסף בעולם אם הוא דווח, ידווח, האם הושג כדין ועוד - לא נורמלית"

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות

לוגו: האח הגדול

HOT שידרו פורנו בערוץ "האח הגדול" - במה יפוצו הצופים?

הפיצוי - במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד HOT, בעקבות מחדל שבו באמצע שידורי ערוץ "האח הגדול" שודר בטעות סרט פורנו, ועברו מספר דקות עד שהתקלה תוקנה

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים, שי באב"ד, מנכ"ל האוצר, משה כחלון, שר האוצר / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

כך נולד דוח המבקר על הגירעון, וכך הוא רוקן מתוכן

ההתרחשויות המלאות בשנה האחרונה, שנחשפות כאן, מציגות תמונה קשה באוצר ומשרד שהנהלתו אינה מתפקדת באופן מלא כבר כמעט שנה • ישיבות שבוטלו, ניסיונות יצירתיים לעכב את חשיפת הגירעון והאשמות בין פקידים בכירים • האוצר: מדובר ברכילות זולה

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה מעל -7% בעקבות דיווח על שיתוף-פעולה בתחום הפרסום הדיגיטלי

חטיבת הפרסום שלה, אנדרטון, חתמה על הסכם לשת"פ בלעדי עם TVadSync, מהמובילות מארה"ב בניתוח נתוני צפייה בטלוויזיה

עבודה מהבית / צילום: shutterstock

להקים עסק? הנשים בארה"ב מעדיפות זכיינות

לנשים יש נציגות בולטת כזכייניות בעסקים של שירותים לילדים, שירותים לעסקים, טיפול בקשישים, נסיעות ונדל"ן

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

אכזבה וכעס במשרד התקשורת על העתירה נגד מכרז הדור החמישי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לעיכוב מכרז הדור החמישי בסלולר, ובמשרד התקשורת מתכוונים להתנגד לכך במלוא המרץ

הכנסות והוצאות / צילום: Shutterstock

הלמ"ס: לפחות 42% ממשקי הבית היו במצב של אוברדראפט; שליש נושאים הלוואות שלא קשורות למשכנתא

26% מאלה שהיו באוברדראפט קיבלו לפחות פנייה אחת מהבנק בשל חריגה מהמסגרת ● כמעט 2 מיליון משקי בית מחזיקים בחסכונות מסוגים שונים; ל-87% מהחמישון העליון יש קרן פנסיה - פי 2.6 מאלה שבתחתית ● ומה גובה ההלוואה הממוצעת למשק בית?

Eyal Lifschitz / צילום: עופר וקנין, הארץ

הקרן הישראלית שהפכה לאחת המשקיעות הדומיננטיות במדעי החיים

קרן הון הסיכון פרגרין, שהוקמה ב-2001 ע"י האחים איל ובועז ליפשיץ ומפעילה כיום את חממת אינסנטיב, גייסה קרן רביעית בסך 115 מיליון דולר ● לפי דיווחים שלה, עד היום החברות שהשקיעה בהן עשו אקזיטים בסך 2 מיליארד דולר

אלן דאבקין / צילום: יוסי כהן

עוד בנק השקעות זר פותח נציגות מקומית: סטיפל האמריקאי נכנס לישראל

אלן דאבקין מונה למנכ"ל הסניף החדש בישראל של הבנק ● על הכוונת של הגוף האמריקאי נמצא תחום עסקאות הרכישה ומיזוגים בישראל

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

אדם נוימן שוקל למכור את הפנטהאוז שלו במנהטן

לפי דיווח של "בלומברג", נוימן שכר משרד תיווך כדי למצוא קונה לפנטהאוז באזור פארק גראמרסי ● מדובר בשתי יחידות דיור, שנרכשו בכ-28 מיליון דולר ב-2017 ואוחדו לדירה אחת

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

מיכה קאופמן/  צילום: שלומי יוסף

לאחר זינוק של 90% ביום המסחר הראשון: מניית פייבר ירדה אל מתחת למחיר ההנפקה

היום מסתיימים 180 הימים שבהם בעלי המניות בחברת הטכנולוגיה הישראלית היו מנועים ממכירתן, ונראה כי בשוק חוששים מפני אפשרות של מימושים במניה

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

תביעה נגד שלמה אליהו: מתעלם מהסכם שכר-טרחה בעסקת נדל"ן

עו"ד גד ירדני ומשרד ירדני-אמיראס, שסיפקו שירותים משפטיים למגרש שמכר לאחרונה אליהו ב-305 מיליון שקל, טוענים כי אליהו והרוכשים של הפרויקט הפרו את הסכם שכר-הטרחה עמם ● לטענתם, בחוזה מובטחים להם אחוזים מעסקת הענק ומהתמורה על הדירות שייבנו בו בעתיד

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

קרן ברידג'ס תשקיע 14 מיליון שקל במפעלים שפועלים בחברה הבדואית

בעקבות ההשקעה המפעלים צפויים להתרחב ולקלוט עובדות מהחברה הבדואית, בה שיעור המובטלות גבוה במיוחד

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

המבנה לשימור ברחוב רוטשילד-55/ צילום: איל יצהר

הגיע הזמן לחשוב לא רק על מתחמים לפיתוח אלא גם על מתחמים לשימור

צפיפות המגורים הממוצעת בברצלונה גבוהה פי ארבעה מהצפיפות הממוצעת בירושלים ובת"א, אבל מי אמר שמרכזי הערים רחובות והוד השרון חייבים להתנהג כמו ברצלונה?