גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההסדר אושר: חצי שנת מאסר ומיליון שקל קנס לעו"ד רועי בר

במסגרת ההסדר הודה בר כי פעל בניגוד עניינים בין תפקידו כיועמ"ש של עיריות ראשל"צ ורחובות לבין לקוחותיו הפרטיים

עו"ד רועי בר / צילום: אמיר מאירי
עו"ד רועי בר / צילום: אמיר מאירי

שופטת בית משפט השלום בראשון-לציון, עינת רון, אישרה היום (ד') את הסדר הטיעון בעניינו של עו"ד רועי בר, ששימש כיועץ המשפטי החיצוני של עיריית ראשון-לציון ועיריית רחובות. 

לפי הסדר הטיעון, עו"ד רועי בר הודה בעבירות של הפרת אמונים, והוא ירצה מאסר בפועל של חצי שנה בכלא וישלם קנס של מיליון שקל.

לפי כתב אישום נגדו, בר, ששימש כאמור כיועץ המשפטי החיצוני של עיריית ראשון-לציון ועיריית רחובות, פעל בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריות לבין לקוחותיו הפרטיים ובני משפחתו. 

בנוסף הסכימו הצדדים במסגרת ההסדר כי הפרקליטות תבקש מבית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין לגזור על בר, בשל הרשעתו בפלילים, עונש של השעיה ממקצוע עריכת הדין לתקופה של 4 שנים.

במסגרת הסדר הטיעון מצהיר עו"ד בר כי הוא מודה בכל עובדות כתב האישום, "מתוך הכרה בכך שהפר את האמון שנתן בו הציבור", וכי הוא "מביע צער וחרטה על כך שלמרות היותו איש שמקצועו הוא החוק, ולמרות שאמור היה לייצג בעיני הציבור את המשפט, פעל שלא כדין" בכל המעשים המיוחסים לו בכתב האישום.

עוד הוא מצהיר כי הוא "מסכים שבתפקידו כיועץ משפטי לעירייה, דינו היה כדין עובד ציבור לכל דבר ועניין", והוא "מאשר ומסכים כי בקבלת זכות מקבלן, התלוי בהחלטות הרשויות להן מונה הנאשם לייעץ, הכניס את עצמו לניגוד עניינים פלילי".

כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכי הדין יוחאי בן-שמואל, רואי כחלון וניר וינטראוב מהמחלקה הכלכלית, מתאר כיצד במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעיריית ראשון-לציון, טיפל עו"ד בר במכרז למכירת קרקע בבעלות העירייה, טיפול שזיכה אותו בשכר-טרחה, שעל-פי תנאי המכרז היה על הקבלן הזוכה לשלם לו. במקום לגבות את תשלום שכר-הטרחה מהקבלן יצחק אמסלם , שחברת אלמוג כ.ד.א.י שבבעלותו זכתה במכרז, נענה עו"ד בר להצעתו של אמסלם לייצגו באופן פרטי במכירת הדירות בפרויקט המגורים "WHITE" בראשון-לציון ולזכות בשכר-טרחה גבוה יותר באופן משמעותי שישלמו לו רוכשי הדירות בפרויקט. בכך הכניס עצמו עו"ד בר ביודעין למצב בו הוא מצוי בניגוד עניינים בין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעירייה לבין הייצוג של אמסלם באופן פרטי.

לפי כתב האישום בו מודה עו"ד בר, הוא ניצל את מעמדו כיועץ המשפטי של עיריית ראשון-לציון ושל הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה שלה, ופעל במקרים רבים מתוך ניגוד עניינים, כדי להשפיע על מקבלי ההחלטות בוועדות התכנוניות ובין היתר כדי לסייע להכשיר, שלא כדין, תוספות בנייה שביקש אמסלם בפרויקט, להשפיע על מקבלי ההחלטות לבטל חוב של היטל השבחה שהשיתה העירייה על אמסלם ועוד. 

באחד המקרים המתוארים בכתב האישום, בשנת 2006 השתתף עו"ד בר, כשהוא מצוי בניגוד עניינים, בישיבת הוועדה לתכנון ובנייה של ראשון-לציון בה נידונה בקשתו של אמסלם לאישור תוספת בנייה של 7 יחידות דיור. עו"ד בר לקח חלק בישיבה ואף העניק ייעוץ משפטי לוועדה, שהשפיע על מקבלי ההחלטות לאשר את תוספות הבנייה בפרויקט, בניגוד לכללים הקבועים בחוק.

בהחלטת הוועדה לאשר את תוספות הבנייה בפרויקט היה כדי להיטיב עם אמסלם, לקוחו הפרטי של עו"ד בר, ואף לזכות את האחרון בשכר-טרחה גדול יותר בגין תוספת הבנייה של יחידות הדיור. בתום ישיבת הוועדה הוסיף עו"ד בר על גבי פרוטוקול הישיבה הערה כוזבת בכתב-ידו, לפיה לא השתתף בה, וזאת במטרה להסתיר את מעורבותו הפעילה בדיון.

במקרה אחר פעל עו"ד בר, במסגרת תפקידו כיועץ משפטי חיצוני של עיריית ראשון-לציון, בניגוד עניינים בין האינטרסים של רעייתו ובני משפחתה באשר לזכותם בקרקע המכונה "השטח המטרופוליני הדרומי" שבתחום סמכותה של עיריית ראשון-לציון. עו"ד בר פעל בניגוד עניינים בין האינטרסים של בני משפחתו לבין תפקידו כיועץ משפטי חיצוני בעירייה.

על אף שרעייתו ובני משפחתה היו בעלי זכות בחלק מהמקרקעין, השתתף עו"ד בר בשנת 2010, ביחד עם ראש העיר ראשון-לציון, דב צור, ושרית דנה, שכיהנה באותה עת כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), בישיבה תכנונית הנוגעת לקרקע. במהלך הישיבה הביע עו"ד בר את עמדתו המקצועית, שהיה בה כדי להיטיב עם בני משפחתה של רעייתו. עו"ד בר לא דיווח למשתתפי הישיבה כי יש לבני משפחתו זכויות בקרקע שתכנונה נידון בישיבה.

בכתב האישום נאמר עוד כי במסגרת הייעוץ המשפטי שסיפק לעיריית רחובות, בין השנים 2011- 2014 פעל עו"ד בר במסגרת תפקידו כיועץ המשפטי החיצוני שלה מתוך ניגוד עניינים והשפיע על נציגי העירייה לקבל החלטות בעניינים הנוגעים לבניית פרויקט בנייה למגורים ברחובות שבנו בני משפחת יצחקי, מקבוצת יצחקי, שהם בני משפחת רעייתו של בר ולקוחות פרטיים של משרדו.

גם בפרשה זו השפיע עו"ד בר על מקבלי ההחלטות בעירייה, ובהם ראש העיר רחמים מלול והיועצת המשפטית הפנימית של העירייה, לקבל החלטות שהיה בהן כדי להיטיב עם הפרויקט שבנו בני משפחת יצחקי ביחד עם יזמים נוספים. בין היתר ייעץ עו"ד בר לעירייה כיצד לנהוג באזרחים שהגישו לוועדת התכנון והבנייה התנגדויות לבקשות היזמים בפרויקט ועוד.

במסגרת חקירת הפרשה על-ידי משטרת ישראל נחקרו, בין היתר, גם בני משפחתו של עו"ד בר ובעלי תפקידים בכירים בעיריית רחובות וכן איש העסקים יצחק אמסלם, יזם נדל"ן ובעלים של חברת הנדל"ן אלמוג כ.ד.א.י, שבנתה את פרויקט המגורים "WHITE" בראשון-לציון, נגדו הוגש כתב אישום המייחס לו מתן שוחד לעו"ד בר. בחקירה סייעה הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

עו"ד איריס ניב-סבאג ועו"ד דוד ליבאי, באי-כוחו של עו"ד רועי בר, מסרו בתגובה: "אנו מודים לבית המשפט שאישר את הסדר הטיעון. הסדר הטיעון החזיר את הפרשה, שלוותה בפרסומים קשים, לממדים הנכונים שלה. בית המשפט קיבל את טענותינו ושקל בין היתר את העובדה שמדובר על מקרה ראשוני של העמדה לדין של יועץ משפטי חיצוני בעבירה של עובד ציבור. רועי בר היה מצוי במקרים מסוימים במצב של ניגוד עניינים, המוגדר בחוק כהפרת אמונים, ובחר ליטול על עצמו אחריות, להביע חרטה, להודות בכך ולהגיע להסדר טיעון. יש להדגיש כי התיק נגד משרדו של רועי בר נסגר לחלוטין".

עוד כתבות

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו / צילום: AP

הבחירות לנשיאות בבלארוס: צעירה בת 37 מאתגרת את המנהיג הוותיק לוקשנקו

סבטלנה טיכנובסקאייה רוכבת על גל של תסכול משלטונו של הנשיא שמכהן בתפקיד כבר 26 שנים  ● הוא מואשם בקיפאון כלכלי, הפרת זכויות אדם, וטיפול תמוה במגפת הקורונה

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פייסבוק, אפל ואלפאבית הובילו את מדד הנאסד"ק לשיא חדש

נייס קפצה לשיא חדש ● כ-1.19 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון, לעומת צפי לכ-1.42 מיליון תביעות ●  הזהב לא עוצר וטיפס למחיר של 2,072 דולר לאונקיה ● בורסות אירופה סגרו בירידות

נעמה איזנברוך ודני רופ. לשכת רואי החשבון מול קמפיין משרד האוצר / צילום: אביב חופי, צילום מסך

היינו קודרים קודם: מה מפריע ללשכת רואי החשבון בקמפיין משרד האוצר

וגם: הגרסה הגרמנית של הסדרה "שטוקהולם" יוצאת בימים אלה לצילומים בקלן ובון ● השיחה

ביירות ביום הפיצוץ. שיקום הנמל יעלה עשרות מיליארדי דולרים / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

"בואו נחזור להיות צרפתים": הציבור בלבנון מביע חוסר אמון בממשלה

הכעס על אוזלת היד של הממשלה הביא להפצה ויראלית של עצומה הקוראת ללבנונים לדרוש את החזרת השלטון הקולוניאליסטי של צרפת על המדינה ● מקרון ביקר היום במדינה והבטיח רפורמה פוליטית

עקרבים בנגב. כשמאירים עליהם באור אולטרה–סגול, הם זוהרים. עולם מלא דרמה של ציד והישרדות / צילום: נעם שלו

איך הפך העקרב לחיית המחמד הלאומית ו"ספארי עקרבים” ללהיט החם של הקיץ?

הוא מסוכן, הוא ארסי, הוא קניבל, יש בו משהו חייזרי והוא יכול להתקפל כמו רובוטריק ● אז איך זה שהעקרב הפך לכוכב-על ו"ספארי עקרבים" לילי במדבר זה הלהיט החם של הקיץ?

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

כל מה שידענו על האנושות השתנה השבוע בזכות מיקרוסקופ אחד

343 שנה אחרי שנצפה לראשונה תא הזרע שוחה כדולפין בתנועות סימטריות, גילינו שהוא בכלל מתפתל סביב עצמו כמו מקדחה ששמו על הרצפה ולא ניתקו מהחשמל ● מה זה אומר עלינו?

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עובדי מיקרוסופט סין פיתחו פיצ'ר נגד שעות נוספות

התכתבויות פנימיות בהן מהנדסים במיקרוסופט סין דנים על שעות העבודה בחברה הפכו ויראליות בימים האחרונים ● מההתכתבות עולה כי עובדים במיקרוסופט פיתחו כלי ממוחשב שבודק אלו עובדים מחוברים בשעות הלילה המאוחרות ושולח להם אזהרה המורה להם להפסיק לעבוד

מפגינה בהפגנת העצמאים בגן בצ'רלס קלור, בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חילוקי דעות, הפרד ומשול וראיון אחד אצל אופירה וברקו: לאן נעלמה מחאת העצמאים?

כל אחד מארגוני העצמאים מושך לכיוון אחר, ההפגנות הכלכליות שהובילו ראשי המאבק שינו כיוון, והפוליטיקאים ואנשי האוצר ניצלו את המצב וטיפלו במחאה בשיטה של הפרד ומשול • מה קרה למחאת העצמאים, שעד לפני חודש נראתה שתוביל את הממשלה לשינוי היסטורי במעמדם

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

סביבת נתניהו: "הצ׳ט בוט לא חוזר. מדובר בהודעה ישנה"

המתיחות הפוליטית מגיעה לשיא: גולשת טענה כי קיבלה הודעה מראש הממשלה המזמינה אותה לתמוך בו בבחירות. אך אנשי הקמפיין של נתניהו טוענים בתוקף כי מדובר בפעילות ישנה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

ירידות בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר, אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: דוברות האוצר, רפי קוץ

למה מפלס החששות בבנק ישראל בעלייה ומדוע באוצר מעדיפים לגייס כסף מעבר לים

כדי לממן את הגירעון התופח צריך לגייס כסף גדול, אבל ייתכן שבאוצר פונים יותר מדי להלוואות יקרות בחו"ל • בינתיים בנק ישראל צופה שהגרוע מכל עוד לפנינו בכל הקשור לכלכלה הריאלית ונוקט צעד שעשוי דווקא לפגוע במאמץ להגדלת האשראי • שלוש הערות על המשבר הפיננסי

קיה נירו פלאג־אין  / צילום: יח"צ

קיה נירו גרסת הפלאג-אין: חשמלית מחוברת ועממית

גרסת הפלאג-אין של הקיה נירו המוכרת היא פיתרון מושלם למי שמחפש את היתרונות של רכב חשמלי בלי "לקפוץ למים הקרים" ● היא שימושיות, זריזה, לא תלויה בזמינות של נקודות טעינה ומתומחרת כמו היברידית רגילה

משפחת בן צבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעזרים בהורים ושורפים את החסכונות. עברנו ל'מצב הודו'"

2019 הייתה שנת השיא של חברת התיירות של אוריאל בן צבי, אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה הביטולים ● "אנחנו לא יוצאים, לא אוכלים בחוץ, חיים בצמצום" ● פרויקט מיוחד

איסקו מריאל מדריד (מימין) מול קייל ווקר ממנצ’סטר סיטי. הקבוצות ינסו לסגור את הבור  / צילום: Daisuke Nakashima, רויטרס

המודל הבעייתי של ליגת האלופות: לא חייבים לנצח כדי לקבל כסף גדול

ליגת האלופות חוזרת לפעילות בסוף השבוע וזאת הזדמנות לבחון את השיטה שמתגמלת את הקבוצות הגדולות והעשירות, גם כשהן מפסידות ● וגם: המחיר הכלכלי הכבד שמשלמות קבוצות הכדורגל המקומיות על שנים של כשלונות

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

נתניהו: "קונים אופציות על תרופות, ובכך מממנים את פיתוח החיסונים"

בביקור בבית החולים שערי צדק, התייחס היום נתניהו לפיתוח החיסון במכון הביולוגי ואמר כי הוא הנחה "אותם להקים כבר את מפעל הייצור"

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

"שיטת הקופסאות היא השיטה הגרועה ביותר. צריך תקציב עד סוף 2021"

להקטין אי ודאות, לייצר מודלים גמישים להעסקה ולפיצוי לפי ענפים, לתת לעסקים לנהל הכשרות מקצועיות ולהשקיע בפרויקטים - מקומיים ולאומיים • "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

פריים מתוך הסרט “תקופת מבחן” / צילום: באדיבות yes, יח"צ

"תקופת מבחן" הוא לא סרט רגיל בשום צורה או דרך

"תקופת מבחן" לוקח כמה סיכונים שיכלו בקלות להפיל אותו, אבל הוא מובל ביד בטוחה ואמינה של במאי שמצליח להרים כמה סצנות שעלולות לגרום לצופים לשכוח לנשום

מיטות אשפוז בבית חולים. / צילום: תמר מצפי

דוח הצוות המייעץ לגמזו: נדרשת חומת מגן מפני פנייה המונית לבתי החולים

במזרח ירושלים התחלואה עולה, בזמן שבתי החולים בעיר עמוסים וכעת מתקרבים לאי ספיקה: כך מתריע צוות מיוחד של רופאים שגויס על ידי גמזו כדי לנטר את התמודדות המערכת הרפואית עם הקורונה

משפחת רותם / צילום: איל יצהר, גלובס

"הבן שלי אמר לי: מה, אמא, זה מה שתעשי עכשיו? תהיי מנקה?"

טל רותם, יזמת בתחום התיירות, מצאה את עצמה ללא הכנסה עם סגירת השמים. היום היא עובדת בניקיון. "אנשים מסביבי אמרו לי 'תמציאי את עצמך מחדש, תהיי יצירתית'. מהר מאוד הבנתי שאין פה שום יצירתיות. אני צריכה כסף דחוף" ● פרויקט מיוחד

משפחת הריס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אני במקום של איך אני משיגה לחם למחר. לחם. למחר. אתה מבין?"

איילת ואיתי הריס, בעלי משחקיית הילדים גליצ'ה בראשון לציון, משתכרים היום מינימום כעובדי סופר וכורעים תחת נטל ההלוואות ● "אנחנו מקבלים בשר מאמא שלי ופירות מאבא שלי, ועם המים שיוצאים מהמזגנים משקים את העציצים" ● פרויקט מיוחד