גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר: רוב הארגונים מעדיפים לטפל במעילות בלי לערב משטרה

סקר של פאהן-קנה: 65% מהארגונים שנפלו אשתקד קורבן למעילה טיפלו במועלים בהליך אזרחי, רבע מהם סגרו הכול בתוך החברה - ורק 13% הגישו תלונה למשטרה

שי מדינה / צילום: וידאו
שי מדינה / צילום: וידאו

מכבסים את הכביסה המלוכלכת בבית: 65% מהארגונים שנפלו אשתקד קורבן למעילה בחרו לטפל במבצעי מעילה בהליך אזרחי; כמעט רבע מהארגונים "סגרו" את הכול בהליכים פנימיים בתוך החברה; ורק 13% הגישו תלונה למשטרה על האירוע הפוגעני - כך עולה מניתוח השוואתי של יותר מ-200 אירועי מעילות שחקרה מחלקת הביקורת החקירתית בפירמת פאהן-קנה ניהול בקרה Grant Thornton Israel.

עם זאת, במהלך הבדיקה זוהתה מגמת עלייה משמעותית בשיעור המקרים שבהם חברות בוחרות לפנות להליכים משפטיים אזרחיים נגד מבצעי המעילה על-מנת להשיב סכומי כסף לחברה.

התשובה לשאלה - מה עושה חברה ציבורית כשהיא מגלה על מעילה בהיקף של מיליוני שקלים שביצע לכאורה עובד - אמורה להיות די אוטומטית: מגישה תלונה למשטרה ו/או לרשות ניירות ערך; ומובן שהיא גם אמורה לדווח למשקיעים. אולם נתוני הבדיקה השנתית שערכה פירמת פאהן-קנה מעלים כי לא כל החברות סבורות שהתשובה לכך כל-כך מובנת מאליה.

במסגרת הבדיקה נבחן אופן הטיפול במקרי המעילות שהתגלו בשנים 2013-2016. מנתוני הבדיקה עולה כי 65% מהנהלות הארגונים בחרו בשנת 2016 לטפל במבצע המעילה בהליך אזרחי. זאת, לעומת 56% בשנת 2015, 47% ב-2014 ו-26% בלבד בשנת 2013.

עוד עלה מהבדיקה כי 22% מהנהלות הארגונים שבהם התרחשו מעילות ב-2016 בחרו לנקוט הליכים משמעתיים או פנימיים נגד מבצע המעילה (נתון דומה ל-2015), ורק ב-13% מהמקרים פנו ההנהלות להליך פלילי (לעומת 22% אשתקד).

בלי תלונה למשטרה

אחד המקרים אשתקד, שבהם חברה החליטה שאת הכביסה המלוכלכת שלה אין לכבס בחוץ, היה מקרה שנחשף ב"גלובס". במקרה זה התגלה כי הנהלת חברת סלקום, שגילתה על מעילה לכאורה שביצע עובד בחברה-הבת נטוויז'ן, ושגרמה לנזק של מיליוני שקלים לחברה, סגרה את הפרשה בשקט, בלי להגיש תלונה למשטרה. זאת, באישור היועצת המשפטית של החברה - וחרף קולות מתנגדים מתוך ועדת הביקורת של הדירקטוריון. 

כפי שנחשף ב"גלובס", המעילה בוצעה לכאורה על-ידי עובד החברה-הבת נטוויז'ן, שפעל מול מספר לקוחות, ובהם משווק בולט של כרטיסי החיוג הבינלאומיים של החברה ברשות הפלסטינית. מדובר במשווק שמולו עושה החברה עסקים בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

מביקורת פנימית של החברה עלה החשד כי העובד והמשווק רקחו מזימה, שלפיה במקום לשלם לחברה את הכספים שהגיעו, המשווק ישלם לעובד חלק מהסכום ישירות לכיסו - ואילו העובד ידאג ליצור מצג חשבונאי שקרי לכאורה, שלפיו החשבונות של המשווק שולמו. זאת, תוך ייחוס תשלומים אחרים ששילמו לקוחות אחרים של החברה - לחשבונו של המשווק.

למרות הגילויים המרעישים, הפרשה לא הובילה לתלונה במשטרה (מסלקום נמסר אז בתגובה לפרסום כי "החברה ראתה בחומרה את המקרה והשקיעה משאבים רבים בבדיקתו ובטיפול בו, לרבות באמצעות מומחים חיצוניים. החלטות החברה התקבלו כדין, בהתייעצות עם יועציה המשפטיים").

מדוע שחברה תימנע מהגשת תלונה במשטרה על חשדותיה? אחת הסיבות ההיסטוריות להחלטה הזאת היא "בושה". הכתם שעלול לדבוק בחברה גרם להנהלות רבות להימנע מחשיפת המקרה בפני המשטרה והציבור בכלל. רבות מהחברות רצו להימנע מהכותרות השליליות.

אולם לצד זאת, קיימות מגוון סיבות נוספות. הסקר שערכה פאהן-קנה ניהול בקרה מצביע גם על הסיבות המרכזיות שבעקבותיהן בוחרים ארגונים לא לפנות לרשויות החוק. בין הסיבות: התמקדות בהשבת הכספים שנגזלו. ממצאי הסקר מראים כי ברוב המקרים הארגון לא פנה לרשויות החוק, כי סבר שיוכל להשיב נתח גדול יותר מהנזק בדרכים אחרות; ובשליש מהמקרים הארגון לא פנה לרשויות החוק בשל החשש מפרסום שלילי לארגון.

שיקולים של עלות-תועלת

לדברי רו"ח שי מדינה, שותף בפירמת פאהן-קנה ניהול בקרה Grant Thornton Israel, "אנחנו מזהים עלייה משמעותית בשיעור המקרים שבהם חברות בוחרות לפנות להליכים אזרחיים לאחר חשיפת המעילה. כיום, הנהלות הארגונים לא מסתפקות בחקירת האירועים במסגרת הליך פנימי במטרה לשמור על דיסקרטיות, ומבינות שבאמצעות נקיטת הליכים משפטיים אזרחיים ניתן להשיב סכום כספי גבוה יותר מאשר בהליך פנימי או פלילי.

"במקרים רבים נמצא כי הנהלות ארגונים בחרו לפנות לגורמי האכיפה לצד פתיחת ההליך האזרחי. זאת מתוך מחשבה כי תוצאות ההליך הפלילי יסייעו לארגונים להגיע לתוצאות הרצויות מבחינתם במסגרת ההליך האזרחי".

- ובכל זאת, רק 13% פונים למשטרה?

רו"ח מדינה: "בעבר הלא כל-כך רחוק לא היו מוציאים את רוב החקירות הפנימיות האלה החוצה. היו סוגרים בבית, 'אין-האוס', שני-שלישים מהמקרים. גם ברגע שהנהלות התגברו על הבושה והבינו שיש משמעות ויש תועלת לפנות להליך אזרחי או פלילי, אז ההעדפה שלהן היא דווקא לנקוט הליכים אזרחיים, כי דרכם אפשר להשיב לפחות חלק מהנזק שנגרם. בחלק גדול מההליכים הפליליים מדובר בהליכים שהארגונים נקטו רק כדי לקדם את ההליך האזרחי".

לדברי רו"ח מדינה, הוא רואה כל העת במסגרת החקירות שהוא עורך את ההתלבטות של החברות האם לפנות למשטרה, כשעל הכף מונחת שאלת העלות מול התועלת. "לא מזמן היו לי שני מקרים, שבשניהם התרחשה מעילה של גורמים ניהוליים, והיה ברור לכולם שבסוף הדרך תוגש תביעה אזרחית. החקירה הייתה ממוקדת בהכנת חוות-דעת לבית המשפט, כי היה צריך להוכיח את הנזק", הוא מספר.

לדבריו, "בשני המקרים הייתה כבר מההתחלה התלבטות אם לפנות למשטרה או לא. ההחלטה מתקבלת על-ידי היועצים המשפטיים והלקוח, כשחלק גדול מההחלטה שלו מבוססת על טיב הראיות שהחקירה העלתה. בשני האירועים האלה מה שהכריע את הכף לפנות למשטרה, היה מצד אחד טיב הראיות ומצד שני ההבנה שאם עכשיו המשטרה תפתח בחקירה, זה יכול לסייע ולקדם את האינטרסים של התביעה האזרחית".

קפיצה ביחס לשנים עברו

רו"ח מדינה מוסיף עוד כי "נקיטה של הליך משפטי (לא בהכרח פלילי) יוצרת מעין מנגנון הרתעה לעובדי הארגון, למען יראו וייראו. הארגון מציג מדיניות של אפס סובלנות נגד מי שפעל נגדו ואינו חותר להצניע אירועים מסוג זה בהליך פנים-ארגוני.

"סיבה נוספת המובילה לכך שארגונים בוחרים לנקוט הליכים משפטיים, למרות החשש מפרסום שלילי, היא תולדה של הנחת העבודה שלפיה קיימת סבירות גבוהה לדליפת המידע בדבר אירועי הונאות ומעילות אל מחוץ לכותלי הארגון, באופן בלתי מבוקר, לא מדויק ולעתים אף מסולף.

"כאשר הנהלת חברה בוחרת לנקוט הליכים משפטיים פומביים החשופים לציבור, ביכולתה להציג את החברה כגוף השומר על טוהר המידות ולהבליט את מאמציה בכל הנוגע לצעדים שננקטו על-ידה לאיתור האירוע. בדרך זו עשויות חברות להחזיר לעצמן את אמון ציבור המשקיעים".

אולם בעוד שבישראל מעדיפים הארגונים לכבס את הכביסה המלוכלכת בבית או לפנות להליכים אזרחיים - בעולם עדיין מאמינים ברשויות אכיפת החוק. מנתוני סקר עולמי שערך ארגון ה-ACFE ובחן את אירועי המעילות בשנים 2015-2016 עולה כי ב-59% מהמקרים בחרו ארגונים לפנות לרשויות החוק, אל מול 23% מהארגונים שהסתפקו בהליך אזרחי. אולם בכל מקרה, בהשוואה לסקרים עולמיים שנעשו בשנים האחרונות, נמצא כי ההליך הפלילי נמצא במגמת ירידה, בעוד שההליך האזרחי יציב ונע סביב שיעור של 23%.

- מדוע בעולם מקובל יותר לפנות למשטרה מאשר בישראל?

רו"ח מדינה: "בארץ ממוקדים קודם כל בלהשיב את הכסף. ברוב המקרים אם ההליך הפלילי עוזר לקבל כסף, אני אפנה למשטרה. אם אני מרגיש שאני יכול למצות את השבת הכספים בהליך אזרחי, אז לא אפנה. בעולם, פנייה למשטרה היא סוג של ברירת מחדל. היה אירוע, אז פונים למשטרה, ולא עושים שיקולי עלות-תועלת.

"אנחנו קצת יותר ממוקדי תועלת כלכלית מאשר תועלת ציבורית. זה קצת אבסורדי, כי התועלת הציבורית משפיעה מאוד על התועלת הכלכלית. אם אתה מסייע להרתעה ולאכיפה, אתה למעשה מסייע למניעת האירוע הבא. הראייה בישראל צרה ביחס לעולם, אבל עדיין יש התקדמות דרמטית ביחס לשנים הקודמות, שבהן הבושה שלטה, והמדיניות השלטת הייתה לסגור את הדברים בבית". 

מעילות

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

מי יהיה מבקר המדינה הבא? מחר המועד האחרון לפרסום מועמדים

אף סיעה בכנסת לא פרסמה עדיין שמות של מועמדים לתפקיד ● לפי דיווחים, בליכוד עשווים לתמוך ברו"ח ראובן שיף או בשופט בדימוס יוסף אלון ● באיחוד מפלגות הימין מתנגדים למועמדות של שופט למשרה ובמרצ מתכוונים ליציג חזית אחידה עם כחול לבן

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

לאחר שהפכה לחברה ללא גרעין שליטה: אפריקה נכסים מבקשת לשנות את שמה ל"אפי נכסים"

בד בבד מבקשת חברת הנדל"ן המניב לאשר חבילת שכר בעלות של עד 4.4 מיליון שקל בשנה למנכ"ל אבי ברזילי ● הרווח ברבעון הראשון - 40 מיליון שקל, צמיחה של כ-58% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● הרווח הגולמי מפעילות השכרה וניהול של נכסים מניבים (NOI) גדל ב-9% ל-105.5 מיליון שקל

יוסי כרמיל ורון סרבר / צילום: שלומי יוסף

האנשים שיכולים לפרוץ לכם לטלפון ועדיין בטוחים שהם בצד של "הטובים"

בימים שבהם פריצה לסלולרי שלכם היא גם קלה וגם הרסנית מאי-פעם, בסלברייט הישראלית - המתמחה בפריצה לטלפונים, הוצאת מידע מתוכם ופיענוח שלו - מתעקשים שהם בצד של הטובים: "בשקלול בין התרומה שלנו לחברה האזרחית לבין הסיכוי שמישהו יוותר על הפרטיות שלו - אנחנו את הבחירה שלנו עשינו"

קופ"ח מכבי / צילום: תמר מצפי

חשש להתנהלות והתבטאויות גזעניות בקרב עובדי קופ"ח מכבי

מכתב של היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות שהופנה למנכ"ל "מכבי שירותי בריאות" מעלה חשש לבעיה רוחבית בהתנהלות קרב עובדי קופת החולים כלפי אוכלוסיות ממגזרים שונים. היחידה: מבקשים מהקופה לבצע "בירור מקיף ומעמיק באשר להתנהלות אנשי הצוות המתוארת"

פרנקלין טמפלטון / קרדיט: שאטרסטוק

פרנקלין טמפלטון משיק בארץ קרן להשקעות באמצעות קרנות גידור

הקרן החדשה למעשה תאפשר למשקיעים קטנים "לעקוף" מכשולים שמנעו מהם השקעה בקרנות גידור, כגון רף כניסה גבוה מידי, חוסר נזילות, פיקוח רגולטורי רופף, שקיפות נמוכה, חוסר יכולת לבצע בדיקות נאותות מעמיקות ועמלות גבוהות ● מנהל הפעילות של פרנקלין טמפלטון בארץ: "הקרן תהיה הראשונה מסוגה בישראל שקיבלה היתר הפצה מהרשות לני"ע"

גלי עטרי ונבחרת הזמרים בגמר האירוויזיון / צילום: REUTERS/Ronen Zvulun

מסתבר שמדונה רק קילקלה את הערב: מסכמים אירוויזיון ברשת

חגיגות אירוויזיון 2019 הגיעו לסופן עם זכייה צפויה יחסית של הולנד ● איך התקבלו השירים של חמש הגדולות? ● למה נזכרו לתרגם את השיר של סלובניה לאנגלית רק בערב האחרון? ● למה גלי עטרי ריגשה את הצופים, ואיך מדונה קילקלה את המופע? ● ברשת מסכמים את תחרות השירה הגדולה באירופה

המנצח המפתיע, רה”מ סקוט מוריסון  והמפסיד, ביל שורט / צילום: רויטרס

שיעור אוסטרלי על מגבלותיה של הפוליטיקה בדמוקרטיה יציגה

מפלגת העבודה האוסטרלית, מושפלת ומורעבת שלטון, עמדה לנצח בבחירות הכלליות אתמול, כך הראו כל הסקרים, כולל סקרי היציאה ● אלא שעד סוף הלילה היא הפסידה ● אולי זה היה רק ביש מזל – ואולי זו הייתה תוצאה של רעיונות רדיקליים מדי ● על כנפי חזונה היא התעופפה אל ישימון האופוזיציה

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

Wix רוכשת את סוכנות הקריאייטיב של ערן גפן: "המטרה - להפוך לאחד מ-100 המותגים החזקים בעולם"

גפן טים, שנוסדה ב-2013, עובדת עם מותגים בינלאומיים מובילים כמו סודהסטרים ומיקרוסופט ● צוות החברה הנרכשה יצורף למחלקת השיווק של Wix, וערן גפן יעמוד בראש צוות הקריאייטיב המאוחד

רוברט אנטוקול ואנריקה איגלסיאס צילום: לנס הפקות

חגיגה בינלאומית גם באיביזה: פלייטיקה הטיסה את 2,500 עובדיה לסופ"ש באי

וגם: יצחק תשובה חוגג עם עו"ד יעקב וקסלר ומודה לו על החזון? ● הרשת החברתית

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

חברת TRD ובעל השליטה ישראל רמות הורשעו בביצוע עבירות דיווח לפי חוק ני"ע

מלבד רמות והחברה, שעסקה בפיתוח ציוד לרפואת שיניים, הורשעו בעבר בפרשה גם צבי דוידוביץ', בעל שליטה נוסף, ומיקי ברזל, ששימש יועץ לחברה ● מיד לאחר הנפקת החברה בבורסת ת"א ב-2006, כמעט כל הכספים שגויסו הועברו לתיק השקעות ספקולטיבי, שכלל רכיב משמעותי של השקעה בנגזרים ● הסנגורים: "נשקול לערער"

כביש 6 / צילום: תמר מצפי

מחזיקי אג"ח אפריקה העדיפו את דויטש ובירם על מוטי בן משה בחברה להפעלת כביש 6

בשתי סדרות האג"ח הגדולות של אפריקה ישראל, כ"ו ו-כ"ז, זכתה הצעתה של קיסטון לרוב של 83% ו-93%, בהתאמה, מקרב הקולות שלא סווגו כבעלי עניין ● בסדרה כ"ח הקטנה זכתה ההצעה לרוב של 82% ● בעקבות התוצאות המובהקות, צפויים נאמני האג"ח להורות לדירקטוריון אפריקה ישראל למכור את החזקותיה  בקבוצת חברות המפעיל לידי קיסטון תמורת 182 מיליון שקל

ג׳נט ילן באוניברסיטת תל אביב  / צילום: ישראל הדרי

ג'נט ילן קיבלה דוקטורט כבוד בת"א: "האיומים של טראמפ על עצמאות הפד עלולים להחמיר עם הזמן"

יו"ר הפד לשעבר, שהיתה האישה הראשונה שכיהנה בראש הבנק המרכזי של ארה"ב, אמרה בסימפוזיון שערך מכון פרנקל-צוקרמן באוניברסיטה כי "למרות ירידת האבטלה בארה"ב לשפל שלא נראה מאז 1969, האינפלציה נותרה נמוכה, ואולי אף נמוכה מדי"

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

אמזון השיקה שירות מכירת טיסות בהודו. מה יהיה השוק הבא שלה?

בשלב זה מדובר במכירה של טיסות פנים בהודו, אבל כפי שאמזון כבר הוכיחה בעבר – היא משיקה פיילוט בשווקים מקומיים, כשהצלחתם עשויה לייבא את הפורמט לשווקים נוספים ● הרעיון של אמזון הוא להציע שירות "הכול תחת קורת-גג אחת" באפליקציית amazon pay, כאשר גם העברת הכספים מתבצעת באפליקציה

הארכת מעצר/ צילום אילוסטרציה: איל יצהר

במקום זינזאנה: המדינה תקדם דיוני מעצר בשיחות ועידה בווידאו

באוצר מעריכים כי "בכל יום נעים כמעט שני בתי כל על הכבישים ברחבי הארץ" ● איילת שקד הביעה תמיכה במהלך והשאלה הגדולה היא האם שר המשפטים הבא יתמוך ביוזמה ● הדיונים באמצעות "וידיאו קונפרנס" ינוהלו בכפוף להסכמת העצורים וסנגוריהם

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בבורסת ת"א; פוקס צנחה, מניות הקנאביס זינקו

פוקס צנחה 3.3% לאחר שעברה להפסד של 9.4 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה ● מניות הקנאביס אינטרקיור, הרודיום, קנאשור וטוגדר בלטו בעליות ברקע לדיווח בסוף השבוע שעבר כי סגן שר הבריאות צפוי להוציא את הקנאביס מפקודת הסמים המסוכנים

יעקב גבע / צילום: תמר מצפי

לאחר שהנפיק בבורסות של ציריך ואוסטרליה: יעקב גבע לוקח את ג'י מדיקל לגיוס הון בניו יורק

ג'י מדיקל מציעה פתרונות ניטור רפואיים, בהם מכשיר אבחון ללב המתחבר לסמארטפון, והיא נסחרת באוסטרליה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל ● בעבר הנפיק גבע את חברת קארד גארד שהתמחתה בניטור מרחוק של חולי לב

שריל סנדברג / צילום: רויטרס

שריל סנדברג: "פירוק פייסבוק לא יפתור את הבעיות. צריך רגולציה"

סמנכ"לית התפעול של פייסבוק ומספר שתיים בחברה הביעה התנגדות לרעיון הפירוק של הרשת החברתית, על רקע קריאות לפירוקה שהשמיעו מספר מועמדים דמוקרטיים לנשיאות ארה"ב

פרופיל הפייסבוק של מארק צוקרברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

פייסבוק הקימה חברת טכנולוגיה פיננסית חדשה בשווייץ שתתמקד בבלוקצ'יין

ליברה נטוורקס, שבעלת המניות שלה היא פייסבוק גלובל הולדינגס, תתמקד בהשקעות, תשלומים, שירותים פיננסיים, ניהול זהות, אנליטיקה, ביג דאטה, בלוקצ'יין וטכנולוגיות אחרות ● בינתיים, הסנאט האמריקאי מבקש ממארק צוקרברג להסביר כיצד מערכת הקריפטו שפייסבוק מתכננת תעמוד בדרישות הרגולציה

חנות של אינטרספורט בפולין / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המתחרה של דקטלון בדרך לישראל: אינטרספורט במגעים עם קבוצת עזריאלי

שנה וחצי אחרי הפיצוץ עם המשביר לצרכן, ל"גלובס" נודע כי אחת מקמעונאיות הספורט הגדולות בעולם מנסה להיכנס שוב לשוק הישראלי ונמצאת במגעים מתקדמים עם קבוצת קניוני עזריאלי להקמת פעילות בארץ ● בפעם הקודמת תכננה החברה לפתוח 5 חנויות בשטח של 1,000 מ"ר

ח"כ בצלאל סמוטריץ' / צילום: אוריה תדמור

נתניהו על המו"מ הקואליציוני: "לצערי המפלגות עדיין נמצאות על צמרות העצים"

הסיעה שמסתמנת שוב כאחת מהבעייתיות לסגירה היא איחוד מפלגות הימין, שהחליטה להיאבק ביתר שאת על תפקיד שר המשפטים לבצלאל סמוטריץ', לצד תפקיד שר החינוך שכבר הובטח לרפי פרץ ● עילת המאבק הזה היא בין השאר חוק החסינות שאותו יוזם סמוטריץ'