גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התאחדות סוכני הנסיעות: צרכני חופש ותעופה יקבלו כספם חזרה

לדברי ההתאחדות, "הופתענו מקריאות המועצה לצרכנות, המפנות אצבע מאשימה לסוכנויות הנסיעות, בטענה כי הן נדרשות לזהירות מיוחדת בבחירת הספק, לבחינה של יכולתו הכלכלית לעמוד בהתחייבות או לביטוח עצמן מפני התרסקותו הכלכלית של הספק"

זוג בנופש/ קרדיט: שאטרסטוק
זוג בנופש/ קרדיט: שאטרסטוק

התאחדות משרדי הנסיעות בישראל מודיעה: לקוחות שרכשו נופשונים מחברת "חופש ותעופה" יקבלו את כספם חזרה. נזכיר כי ביום ראשון האחרון סגרה ספקית הנופשונים את פעילותה באופן מפתיע, ואלפי צרכנים שרכשו חבילות דרך סוכני נסיעות נותרו עם סימני שאלה באשר לגורל כספם או חופשתם.

"כבר מהרגע הראשון היה ברור למשרדי הנסיעות חברי ההתאחדות כי מקום בו לא יצליחו לאפשר ללקוח לקיים את חופשתו כפי שהוזמנה או למצוא עבורו חלופה הולמת, הם ישיבו לו את מלוא התמורה. זאת, על אף שברור היה כי משרדי הנסיעות עצמם לא יפוצו עבור סכומים שכבר העבירו לחופש ותעופה בע"מ", כך מודיעה היום (ד') ההתאחדות, כשהיא לא חוסכת ביקורת מעמדת המועצה לצרכנות, שלפיה האחריות למימוש העסקאות שנרכשו על-ידי "חופש ותעופה" רובצת לפתחם של סוכי הנסיעות.

"הופתענו מקריאות המועצה לצרכנות, המפנות אצבע מאשימה לסוכנויות הנסיעות, בטענה כי הן נדרשות לזהירות מיוחדת בבחירת הספק, לבחינה של יכולתו הכלכלית לעמוד בהתחייבות או לביטוח עצמן מפני התרסקותו הכלכלית של הספק", והקוראות לתבוע את משרדי הנסיעות בגין כשל תמורה.

"חופש ותעופה בע"מ" היא חברת שכר ותיקה המפעילה טיסות שכר למעלה מעשור. עיון מעמיק בתיק החברה אשר ברשם החברות מלמד כי לא ניתן היה לחזות את סגירת שערי החברה.

נציין כי בשנים האחרונות אירעו מספר אירועים בהן חברות תעופה ותיקות, דוגמת טרנסאירו מאלב ואחרות, נקלעו לקשיים והשאירו לקוחות רבים שלא מימשו את טיסתם.

"באשר לטענה כי משרד נסיעות נדרש לבטח את עצמו - נשאלת השאלה,באיזה עוד ענף קיימת אחריות כה מקיפה החורגת מביטוח אחריות מקצועית? איזו פוליסת ביטוח מכירה המועצה המבטיחה החזר כספי במקרה של קריסת ספק? עד כמה חשבו מנהלי המועצה לצרכנות על טובת הצרכנים כשמיהרו לקרוא להם לתבוע את משרדי הנסיעות?", כך לשון ההודעה. "ההתאחדות וחבריה עושים לילות כימים בניסיון למצוא פתרונות שיאפשרו קיום הטיסות וחבילות התיור שנרכשו או במציאת חלופה הולמת. מקום בו הצרכן מאוים לבטל את הזמנתו ולהגיש תביעות משפטיות מהר ככל שאפשר, נפגעת יכולת העוסקים בענף לקיים את הטיסות כסדרן. בשם ההתאחדות וחבריה אנו מבטיחים כי לקוחות שלא תימצא להם חלופה, יקבלו השבה מלאה של כל הסכומים ששילמו".

בתוך כך צוין כי ההתאחדות מברכת את יוזמת המועצה לצרכנות להקמת קרן לאומית שתשמור על הצרכנים במקרה של קריסת חברות תיירות ותעופה. "נשמח להיות שותפים לכל יוזמה אשר תבטיח את כספי הלקוחות תוך איזון ושמירה על הסוכנים, אשר רובם עסקים קטנים ובינוניים המתמודדים עם ענקי האינטרנט דוגמת בוקינג ואקספדיה אשר אינם רואים עצמם כפופים לדין הישראלי ובוודאי שלא להוראות חוק הגנת הצרכן ותקנותיו".

בהקשר זה, מפתיע לראות כיצד המועצה לצרכנות יודעת להפעיל את מלוא כוחה ולהטיל את מלוא משקלה על עסקים קטנים ובינוניים שהם רוב-רובם של משרדי הנסיעות בישראל, אך נאלמת דום (שלא לומר - מצדיעה) מול עוסקים גדולים בענף התיירות המוכרים ישירות לצרכן הישראלי והמסרבים לקבל על עצמם את תחולת הוראות חוק הגנת הצרכן, ובראשם אתרי אינטרנט בינלאומיים "המגוירים" וחברות תעופה זרות המקיימות טיסות לישראל וממנה. 

תגובת המועצה לצרכנות להודעת התאחדות סוכני הנסיעות: "המועצה לצרכנות מברכת על גישתם של התאחדות סוכני הנסיעות וחבריה ועל האחריות שנטלו על עצמם, בדיוק כפי שסברה וציפתה המועצה שנכון כי יעשו ואף יודיעו על כך בזמן אמת.

"המועצה היא חברה ממשלתית האמונה אך ורק על טובת הצרכנים וההגנה עליהם. ומשכך, מעבר ליוזמות רבות ומשמעותיות שהיא יוזמת בתחומי הצרכנות, עליה גם להגיב ולסייע בכל כשל או עוולה מהם עלולים להיפגע צרכנים.

"הציטוטים כביכול של עמדת המועצה אינם נכונים מעיקרם, שכן המועצה לא רק שלא קראה לצרכנים שנפגעו לתבוע את סוכני הנסיעות, אלא אף בירכה את המשרדים והסוכנויות שהקדימו והודיעו בזמן אמת על לקיחת אחריות וסיוע לצרכנים, וקראה לאלה שטרם עשו זאת אכן לעשות כך. הדבר אף הובהר טלפונית רק הבוקר מול ההתאחדות.

"המועצה מופתעת על התרעמותה של התאחדות סוכני הנסיעות, האמורה להכיר את החוק בנושא כפי שהובא בהודעת המועצה לפיה חלות חובות מיוחדות על סוכן הנסיעות.

לא פחות מכך, מופתעת המועצה משאלת ההתאחדות כגוף מקצועי חשוב בעניין הבטחת והגנת כספי הלקוחות ואי-הכרת החוק הקיים בישראל בנושא. בחוק שירותי תיירות התשל"ו 1976 קיים פרק שלם שעניינו 'שירותי סוכנות נסיעות - חובת הבטחת כספי לקוחות וגילוי נאות'. חוק זה מחייב סוכן נסיעות להבטיח את כספי הלקוחות המקבלים ממנו שירות, למקרה שהוא נעשה חדל פירעון או למקרים נוספים, באמצעות 'חברות בקרן להבטחת כספי לקוחות' או 'ביטוח באמצעות פוליסת ביטוח שהוציא מבטח'.

"המועצה מודעת למצב הקיים במציאות כיום, ועל כן בהודעתה מאתמול קראה למדינה לקדם מנגנון חשוב וראוי זה לשם הבטחת כספי הצרכנים. בנוסף וכידוע, במדינות רבות באירופה כל סוכני הנסיעות וכל מארגני הנסיעות מחויבים לבטח את עצמם מפני חדלות פירעון.

"המועצה תמשיך לפעול בהגנת ציבור הצרכנים ובשמירת זכויותיהם, כמו גם בהגברת המודעות הצרכנית והמענה לכל עשרות אלפי הפניות המופנות אליה בכל שנה, והיא אינה מייצגת או פועלת עבור אף גורם עסקי קטן כגדול, היות וכל המגזר העסקי מחויב להגנת הצרכנים ושמירת זכויותיהם.

"נוכח המציאות המתוארת והידועה בעניין קריסת חברות תעופה, משרדי נסיעות וסוכני נסיעות מפעם לפעם, אנו מברכים ורושמים בפנינו את הודעת התאחדות סוכני הנסיעות וחבריה, על הבטחתם כי במקרה זה הם מתחייבים לספק מענה לכל צרכן, ואף להשיב לו את מלוא כספו בכל מקרה בו לא נמצא לו פתרון, ואף מצפים כי הבטחה זו תעמוד לזכות הצרכנים גם בעתיד במקרים דומים אחרים ככל שיקרו".

עוד כתבות

סוחרבוול סטריט/BRENDAN MCDERMID / צילום: רויטרס

סגירה שלילית בוול סטריט: המדדים קטעו רצף עליות של ארבעה ימים

מדד הנאסד"ק והדאו ג'ונס איבדו כ-0.4%, מדד S&P 500 השיל 0.3% מערכו ● המשקיעים ממתינים להתפתחויות בזירת הסחר ולהודעת הריבית של הפד בחמישי ● מורגן סטנלי צפוי לקצץ כ-1,500 משרות בצל אי הוודאות בסביבה העסקית

נתניהו וליברמן לאחר הצטרפות ישראל ביתנו לקואליציה/ צילום: חיים צח לעמ

נתניהו לוחץ על ליברמן להתייצב למו"מ של 48 שעות

רה"מ כתב בטוויטר: "נותרה רק אפשרות אחת למנוע בחירות מיותרות: אני קורא לאביגדור ליברמן להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת לאומית חזקה לישראל"

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

יעקב פרי / צילום: תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בגרמניה: ראש השב"כ לשעבר בעקבות "שוד התכשיטים הגדול בהיסטוריה"

CGI Group, שבראשה עומד ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, מעורבת לפי הדיווחים בניסיון למצוא מי שדד תכשיטים ויהלומים בשווי רב ממוזיאון היסטורי בדרזדן לפני שבועיים ● המשטרה מציעה פרס של חצי מיליון אירו למידע על השוד

גידי מרק ובן וונג  / צילום: ג'ניה פמייר

מה גרם לקבוצה סינית לתרום לארגון תגלית

וגם: במחשבה טובה נבחר ועד מנהל לקידום מטרותיה של העמותה

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

הסטארט-אפ של המשקיעים בסטארט-אפים

משך הזמן עד להנפקת חברות טכנולוגיה התארך משמעותית ● המייסדים והעובדים מתוסכלים מאי היכולת לממש מניות חסומות או אופציות, וציבור המשקיעים רואה תשואה גבוהה בחברות בהן הוא לא יכול להשקיע ● הנה פתרון חדשני

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

ביר בזאר / צילום: יח"צ

רשת הבארים הירושלמית בירבזאר מקימה חנות אונליין

ל"גלובס" נודע כי רשת הבירות תחל לבצע משלוחים ללא עלות מתחילת 2020 בפריסה ארצית

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הכישלון של סופטבנק ב-WeWork: גולדמן זאקס מוביל את המירוץ למימון מחדש

סופטבנק שכר את גולדמן זאקס לטובת מימון מחדש להחייאת WeWork ● בנק ההשקעות יארגן מסגרת אשראי של 1.75 מיליארד דולר שיירשם תחת החוב של הבנק היפני

יחיאל שמן / צילום: יחצ

הפתעה בבזק: ועד עובדי פלאפון ובזק בינלאומי הכריזו על סכסוך עבודה

הסיבה: כניסת סרצ'לייט כבעלת שליטה ● הוועדים בפלאפון ובבזק בינלאומי דורשים לקבל מענקים ואופציות, למנות דירקטור מטעמם לדירקטוריון ולהאריך את הסכמי העבודה הקיבוציים שנחתמו איתם השנה בעוד שנתיים

מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר

לצד העלייה במכירת הדירות בישראל: שיפור בתוצאותיהן של חברות מוצרי הבנייה ברבעון השלישי

לאחר שנה וחצי מאתגרות - סנטימנט חיובי בשוק, שינויי מט"ח ועיתוי חגי תשרי המריצו את תוצאות החברות בתחום ברבעון שחלף: רווחי אינרום וקליל זינקו בכ-25% וחמת רשמה את השיפור הדרמטי ביותר בדרך לקפיצה של 180% ברווח ל-9 מיליון שקל

נתניהו השבוע בכנס הליכוד וגנץ מחזיר את המנדט לנשיא / צילומים: שלומי יוסף, רויטרס

הסיכום הכספי בין כחול לבן לליכוד בבחירות הבאות: תוספת של 62 מיליון ש'

לאחר ההסכמה על מועד הבחירות שנקבע ל-2 במרץ, הליכוד וכחול לבן הגיעו להסכמה נוספת הנוגעת למימון מערכת הבחירות השלישית ב-12 החודשים האחרונים ● בליכוד ביקשו להוסיף תקציב של 130 מיליון שקל, כחול לבן סירבו ולבסוף סוכם על סכום הנמוך במחצית

זהבה גלאון מגיבה למשה כחלון. הציוץ עם הכי הרבה "לייקים" בישראל / צילום: צילום מסך, גלובס

טוויטר מסכמת שנה: הציוץ הכי אהוב בישראל - זהבה גלאון נגד משה כחלון

הרשת החברתית טוויטר פרסמה הלילה סיכום רשמי של שנת 2019 בפלטפורמה ● בין ההאשטאגים הפופולריים בישראל: האירוויזיון, פורטנייט ונסיון הנחיתה על הירח של בראשית

עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע. "מרגישים בנוח עם התחזיות" / צילום: אפי שמח

קמהדע: הסכם ייצור שיכניס כ-100 מיליון דולר לאורך 12 שנה החל מ-2023

חברת התרופות מדווחת על מסמך עקרונות מחייב לייצור מוצר מסחרי המאושר על-ידי ה-FDA ● לאחר העברת הטכנולוגיה הנדרשת מהיצרן הנוכחי צפויה קמהדע להתחיל בייצור מסחרי בתחילת 2023

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

פרוטוקול הריבית של בנק ישראל חושף שינויים בקרב חברי הוועדה

אם בדיונים קודמים שני חברי ועדה תמכו בהורדת ריבית - בישיבה האחרונה, שבה הותיר הבנק את הריבית ללא שינוי, התמונה השתנתה

מעבדת סטארטאפ  / צילום: רויטרס

התוכנית של הממשלה להפיכת ידע אקדמי לסטארט-אפים צעירים

משרד המדע והמועצה הלאומית לכלכלה גיבשו המלצות כדי לעודד מוסדות אקדמיים למסחר ידע שנצבר בכותליהם ● בין ההמלצות: התמקדות במספר פטנטים ורישיונות ולא רק בהכנסות, תוכניות יזמות לחוקרים והקמת קרנות השקעה

סניף רשת BE פארם של שופרסל באילת / צילום: שיר גולני

מנסה לשפר את הרווחיות: שופרסל תחל לאחד את פעילות הסחר שלה עם Be

ספקים בתחום מוצרי הצריכה עודכנו בשבוע האחרון כי Be תאחד את רוב פעילות הסחר שלה עם שופרסל • שופרסל: "פועלת ליצירת סינרגיה מירבית בין הרשתות"

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

בעלי חברה משפחתית? תתכוננו לשלם יותר ביטוח לאומי

בחוזר פנימי קצר הסביר המוסד לביטוח לאומי כי הוא חוזר בו מחוות דעת שלו עצמו, וצפוי להוציא לבעלי מניות בחברות משפחתיות חיובים - גם על הכנסות שאילו היו מופקות ישירות על ידי אותם יחידים היו פטורות ממס

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות אמש בניו יורק

וול סטריט קטעה אמש רצף עליות של ארבעה ימים בירידה של עד 0.4% במדדים ● מיטב דש: "להקטין את החשיפה לשוק המניות האמריקאי; בשנה הקרובה הכלכלה האמריקאית תיחלש יותר מאשר הכלכלות האחרות"

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

דעה: כדי להציל חיים של מטופלים, צריך יותר מביג דאטה

למרות השימוש הגובר במערכות בינה מלאכותית בעולם הרפואה, לא רואים במקביל שיפור באיכות הטיפול ● הסיבה: המפתחים לא מתמקדים מספיק במרכיב האמון של הצוות ושל המטופלים במערכות האלה ● דעה