גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"רכישת מניות המיעוט בשטראוס קפה היא עסקה טובה מאוד"

שחר פלורנץ, סמנכ"ל הכספים של שטראוס, מספר על רכישת חלקה של TPG בשטראוס קפה: "נכנסנו בתכנון מאוד קפדני, ולא חתמנו לפני שהיו לנו מסגרות מימון חתומות על כל סכום הרכישה"

שחר פלורנץ / צילום: יח"צ
שחר פלורנץ / צילום: יח"צ

לפני כשבועיים, בסוף חודש יוני, השלימה חברת המזון שטראוס  גיוס הון של כ-180 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות פרטית שביצעה לכמה גופים מוסדיים. מהלך זה סיכם עבור יצרנית המזון והמשקאות שלושה חודשי פעילות פיננסית אינטנסיבית, שכללו גיוסי חוב והון בהיקף נרחב, המתקרב ל-1.3 מיליארד שקל - סכום המיועד בעיקרו לרכישת חלק השותפה שלה, קרן TPG, בחברה הבת שטראוס קפה, תמורת כ-1 מיליארד שקל (257 מיליון אירו).

המספרים העיקריים של שטראוס כללו גיוס חוב פרטי של כ-430 מיליון שקל שביצעה חברת הקפה בחודש מארס, הנפקת הון פרטית וציבורית של כ-260 מיליון שקל שביצעה שטראוס בחודש אפריל, והנפקה נוספת, כאמור, בהיקף של כ-180 מיליון שקל לפני כשבועיים, וכן הנפקת אג"ח בהיקף של כ-400 מיליון שקל בתחילת יולי. מול אלה עמדה עלות רכישת כ-25% משטראוס קפה תמורת כ-1 מיליארד שקל, מתוכם כ-700 מיליון שקל כבר שולמו עם החתימה על ההסכם בחודש מארס, והיתרה מתוכננת לחודש הבא.

לצד זאת השקיעה שטראוס בחודשים האחרונים כ-150 מיליון שקל ברכישת 15% ממניות מיזם משותף לטכנולוגיות טיהור מים שלה בסין עם חברת האייר (כ-80 מיליון שקל) והגדלת חלקה ל-49% וברכישת מניות המיעוט (כ-12%) בשטראוס מים (כ-70 מיליון שקל) להחזקה מלאה.

שחר פלורנץ, סמנכ"ל הכספים של שטראוס, מספר ל"גלובס" על תקופת הפעילות האינטנסיבית ועל ההכנות שנעשו בחברה לקראת צעדים אלה, שבמרכזם כאמור, מימון רכישת החזקות TPG בחברת הקפה: "נכנסו לעסקת הקפה בתכנון מאוד קפדני, משום שעבורנו סכום הרכישה הוא נכבד וצריך להתכונן לכך. לא חתמנו על ההסכם לפני שהיו לנו מסגרות מימון חתומות על כל סכום הרכישה, גם אם ידענו שבסופו של דבר נחליף חלק מהן ונעשה אופטימיזציה למימון, בעזרת כלים פיננסיים שונים. כבר הרבה חודשים לפני שחתמנו על העסקה מול המוכר התחלנו בדיונים ובמו"מ עם הגופים המממנים, ובמסגרת זו הצגנו בפניהם את העסקה המתוכננת, הסברנו להם איך ישתנה מאזן החברה ביום שלאחר העסקה ובנינו מולם את ההבנות לצורך המימון".

לדבריו, "בנינו את העסקה כך שכשליש ממנה (כ-300 מיליון שקל א' ל') ישולם כחצי שנה לאחר החתימה, וזאת כדי שנצליח להתארגן על המימון עבורה. כעת, לאחר המהלכים האלה, התוכנית שלנו היא לחזור לרמות המינוף שהיו לנו קודם לעסקה, תוך בערך כשנתיים.

"בלי קשר לעסקאות שביצענו, בשנים האחרונות שטראוס הייתה חברה עם יחסית הרבה מזומנים, והרגשנו שזה הופך להיות כלי פחות יעיל עבורנו, ולאט לאט הורדנו את החוב שלנו עם אותם מזומנים".

לגבי גיוס האג"ח האחרון אומר פלורנץ, כי זה נעשה "כחלק ממהלך העסקים הרגיל שלנו, בלי קשר למהלכים האחרים, והושלם בריבית מאוד נמוכה של 2.6% - מה שיכול להעיד על אמון המשקיעים בנוגע לניהול היחסית שמרני של החוב ושל הסיכונים שלנו".

אחת מעשר הגדולות בעולם

תחום הקפה הוא אחד ממנועי הצמיחה המרכזיים של קבוצת שטראוס, ושטראוס קפה נחשבת לאחת מחברות הקפה הגדולות בעולם. לפי דוחות שטראוס, שטראוס קפה היא אחת מעשר חברות הקפה הגדולות בעולם מבחינת נתחי שוק. שוק הפעילות העיקרי שלה הוא ברזיל (כ-45% מסך המכירות) ונוסף על כך, לחברה פעילות בעיקר במדינות מזרח אירופה, וכן בישראל.

פעילות הקפה מהווה כיום קרוב למחצית מסך פעילותה של שטראוס, והיקף המכירות של פעילות זו עמד בסיכום 2016 על כ-3.7 מיליארד שקל, מסך מכירות של 7.9 מיליארד שקל שהציגה שטראוס לתקופה זו.

מערכת היחסים בין שטראוס לקרן TPG שהסתיימה כעת לאחר כעשור, ידעה עליות ומורדות, והצדדים אף נקלעו לפני שנים לא רבות לסכסוך שהגיע לבית המשפט ההולנדי (שם ממוקם המטה של שטראוס קפה). TPG נכנסה להשקעה בשטראוס קפה בספטמבר 2008, ורכשה 25.1% ממניותיה תמורת 293 מיליון דולר, שכעת נמכרו חזרה לשטראוס תמורת 257 מיליון אירו.

ההודעה הרשמית לגבי החלטתה של TPG - אחת מקרנות הפרייבט אקוויטי האמריקאית הבולטות - להיפרד מהשותפות בפעילות הקפה של שטראוס, הגיעה בסוף שנת 2016, אז עדכנה שטראוס כי הקרן "החלה בתהליך לבדיקת אפשרויות למכירת מניותיה בשטראוס קפה".

זמן די רב טרם לכך, במהלך 2013, פנתה TPG לשטראוס בדרישה לרכוש את חלקה או להוציא את חברת הקפה להנפקה - מהלך שהתקדם ובמסגרתו הוגשה טיוטת תשקיף חסויה לרשות ני"ע האמריקאית בחודש מארס 2015. אולם בסופו של דבר המהלך לא יצא לפועל, וכאמור, הוביל את הקרן לפנות לביהמ"ש בהולנד בטענה (שנדחתה) כי שטראוס פעלה לסכל את ההנפקה.

על מערכת היחסים שנרקמה בין הצדדים אומר פלורנץ, כי "זו אחת מקרנות הפרייבט אקוויטי הגדולות בעולם, ולמדנו ממנה הרבה. היו עליות וירידות במערכת היחסים בינינו עם השנים, ולפעמים הסתכלנו על ניהול העסק מזוויות שונות. אבל היציאה שלה מהחברה היא מובנת ומקובלת משום שהיא חלק מהמודל העסקי שלה.

"כשאתה עובד עם פרייבט אקוויטי, ביום הכניסה לשותפות אתה צריך לדעת שגם יהיה לזה סוף, כי אלה גופים שמגייסים כסף ממשקיעים, וצריכים להשביח אותו ולהחזיר אותו למשקיעים".

עוד אומר פלורנץ, כי "צריך לזכור שהקרן ביצעה את ההשקעה שלה בשטראוס קפה בספטמבר 2008, שלושה ימים בלבד לפני פשיטת הרגל של ליהמן ברדרס, ובסביבה עסקית כזו, ויחסית ליתר ההשקעות שנעשו באותה תקופה, זו הייתה בין ההשקעות היותר מוצלחות שלה. הם קנו ומכרו בערך באותו סכום, אבל נהנו מדיבידנדים לאורך הדרך".

במבט קדימה, לאחר הפרידה, פלורנץ מעריך כי "מבחינתנו זו עסקה טובה. אם בוחנים את התוספת לרווח ומנכים את הוצאות המימון של העסקה, למרות שמספר המניות של שטראוס גדל בעקבות ההנפקות שביצענו, בסופו של דבר העסקה מוסיפה לרווח של בעלי המניות".

החזקה של 100% בחברות הבנות

מלבד הקפה, במבט נרחב יותר על עסקי הקבוצה, מוסיף פלורנץ ואומר כי "כחלק מסידור הפורטפוליו שלנו, בשנה האחרונה מכרנו עסקים שאינם בליבה שלנו, כמו מקס ברנר וגן שמואל, וקנינו את חלק השותפים בחברות אחרות, במטרה לבצע סינרגיות בין חברות הקבוצה - מהלכים שהם חיוביים גם למבנה הניהולי שלנו".

לדבריו, כיום, חוץ מסברה - יצרנית החומוס והמטבלים המשותפת עם קונצרן פפסיקו, שעיקר פעילותה מתרכז בארה"ב, "החברות הבנות שלנו - שטראוס קפה, שטראוס ישראל ושטראוס מים - מוחזקות ב-100%, ועובדה זו תורמת לשיפור המודל הניהולי ומספקת אפשרות קלה יותר לעבוד עם החברות".

ככל הנראה, בשלב הנוכחי השוק אוהב את המהלכים שקידמה ומבצעת שטראוס, ומנייתה נסחרת סביב מחיר שיא שמשקף לחברה שווי של 7.8 מיליארד שקל, אחרי שמתחילת השנה טיפסה בכ-12%.

הגיוסים וההשקעות הגדולים

עוד כתבות

נכס של אקסטל  / צילום:אתר החברה

האג"ח של חברות הנדל"ן הזרות בת"א חזרו לרמת השפל: "הלחץ על מי שהסתמכו על מימושים ומחזורי חוב ילך ויגבר"

כעת נסחרות אג"ח של לפחות 24 חברות זרות בתשואות דו-ספרתיות, המלמדות כי עבור חברות אלו, שוק מחזורי החוב בישראל סגור לחלוטין, והן יידרשו להסתמך על מקורות עצמיים או על מקורות חיצוניים בארה"ב, לצורך פירעון חובות האג"ח

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

פוטרתם או יצאתם לחל"ת? כך תיפגע הכנסתכם גם אם תקבלו דמי אבטלה

אם היה מי שחשב שהיוצאים לחל"ת ישתכרו שכר קרוב לזה שהרוויחו ויוכלו לשבת בבית - באים נתוני הביטוח הלאומי ומנפצים את האשליה הזו

פרופ' רפי ביאר / צילום: אלון רון

מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם לשעבר בטור מיוחד: אחרי גל הקורונה לאן?

לדעת פרופ' רפי ביאר, לשעבר מנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם, "מוטל עלינו כבר היום לתכנן ולתקצב את הערכות בתי החולים והקהילה לתקופה שאחרי המלחמה, תוך ראייה רחבה של כלל צורכי הרפואה והמחקר הישומי בישראל"

הבורסה בתל אביב נצבעת באדום בצל הקורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

נעילה שלילית בת"א; דלק זינקה ב-13%, פריגו צנחה 10%, מדד הנפט והגז קפץ 6%

מניות חברות הבדים בלטו בעליות: ספאנטק קפצה 10% ● בעקבות זינוק של 9% במחיר הנפט: תמר פטרוליום נסקה 48%, רציו פטרוליום ב-17% ואנרג'יאן ב-6%

בזק / צילום: תקשורת תאגידית בזק

משרד התקשורת יבהיר: בזק רשאית שלא לנתק לקוחות אינטרנט

אי הבנה בין משרד התקשורת לבזק סביב סוגיית הניתוקים באינטרנט ● בזק ביקשה להפסיק לנתק לקוחות קיימים והמשרד סבר שהכוונה היא ללקוחות חדשים ולכן הוחלט להוציא הבהרה שתתיר לבזק להפסיק לנתק

רונן נמני / צילום: איל יצהר

קבוצת קפה קפה מקימה קרן סיוע לעובדי הקבוצה וזכייניה

היקף קרן הסיוע יעמוד על כ-2 מיליון שקל מהונו האישי של רונן נמני, בעלי הקבוצה ● נמני ל"גלובס": "לפי מה שמסתמן כרגע, היום שאחרי הקורונה יהיה לא פחות קשה"

חדוה בר/ צילום איל יצהר

בנק ישראל לא מרוצה מהבנקים ותוקף: "חיוני שהם ימשיכו לספק אשראי, בדגש על עסקים קטנים ובינוניים ומשקי בית"

המפקחת במכתב לראשי המערכת הבנקאית: "אני שבה וקוראת לכם לבחון מחדש את מדיניות התמחור של ההלוואות בעת הזו, ובפרט ללקוחות שערב המשבר עמדו בתשלומים כסדרם, ואשר סביר להניח שהקושי שלהם הוא נזילותי באופיו"

עובדים הודים מתחילים את המסע מניו דלהי הביתה / צילום: Altaf Qadri, AP

פרשנות: סגר הזוועה בהודו: מודי נתן ארבע שעות, ודלת-העם החלה לצעוד מאות קילומטרים

ראש ממשלת הודו הוא חזק ופופולרי, ונוהג לנצח בקלות בבחירות ● עכשיו הוא מבקש סליחה על הייסורים שצו ההסגר שלו גרם ● הודו נזכרת ב־1947, הטרגדיה של ייסודה, כאשר מיליונים נמלטו מבתיהם ● הפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה

ירון גינדי/ צילום: מגד גוזני

עתירה לבג"ץ: לשלם דמי אבטלה גם לעצמאים ולבעלי שליטה שכירים

לשכת יועצי המס טוענת לאפליה חמורה בין השכירים לעצמאים במתן סיוע בסיסי לצורכי מחיה בעת משבר הקורונה ● לדברי נשיא הלשכה ירון גינדי, יש חשש גדול שהמגזר העסקי לא יצליח לעמוד על הרגליים

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

מסתערים על רשתות המזון: הוצאות הישראלים בחודש מרץ זינקו ב-35%

זאת לעומת פברואר השנה ● לפי נתוני שב"א, היקף הרכישות הכולל של הישראלים ברשתות המזון עמד במרץ על כ-3.49 מיליארד שקל ● הרכישות בעסקאות אונליין עלו ביותר מ-27% והסתכמו ביותר מ-440 מיליון שקל, לעומת 347 מיליון שקל בחודש שעבר

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מטפס ל-24.9%; ביומיים נרשמו 38,321 דורשי אבטלה חדשים

לפי נתוני שירות התעסוקה, מתחילת מרץ ועד היום נרשמו 879,372 נרשמים חדשים – 89.2% מהם בחל"ת, 6.6% פוטרו

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

שיאני השכר: 18 מיליון שקל לזוהר לוי בסאמיט, 12 מיליון שקל לחן ליכטנשטיין באדמה

רף הכניסה לדירוג 100 שיאני השכר בבורסה בת"א - 4.5 מיליון שקל ● בין השיאנים שהחברות אליהן משתייכים פועלות בחו"ל - כמה ממנהלי חברת הנדל"ן איי.די.או, שקיבלו סכומים חד-פעמיים בגין סיום תפקידם על רקע שינוי השליטה בחברה ● רק שתי מנהלות בין מאה שיאני השכר הישראלים

קצינים/ צילום: דובר צהל

צה"ל הודיע לאוצר: גילינו חריגות שכר למפקדים לוחמים

צה"ל דיווח על חריגה שבוצעה ביישום הסכמי שכר מהשנים 2003 ו-2010 בנוגע למתן תוספת שכר למפקדים לוחמים ● מדובר בכ-200 איש, והחריגה היא בהיקף כולל של 20-25 מיליון שקל ● לא נמסר האם הקצינים שקיבלו את השכר העודף יחזירו אותו

פיז'ו 2008 החדשה / צילום: יח"צ

גם בעיצומו של המשבר: הושקה בישראל פיג'ו 2008 החדשה

הג'יפון החדש ישווק באון-ליין ויוצע עם מנוע בנזין או דיזל במחיר שמתחיל ב-128 אלף

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

זה המחיר הכבד שישלמו האוכלוסיות החלשות במדינה: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

מסיכת מגן זרוקה על מרצפות אחת הסמטאות העמוסות של העיר העתיקה בברצלונה. כעת ריקה / צילום: Emilio Morenatti, Associated Press

פרשנות: איך יכול להיות שבחלקים מאירופה כבר רואים את האור בקצה המנהרה?

הקורונה הוכיחה כי לצד השקעה משמעותית יותר בתשתיות בריאות, בזמנים אלה מדינות אירופה צריכות מנהיגים פרגמטיים, שלא חוששים לשנות את עמדותיהם ולקבל החלטות קשות בזמנים קצרים ● אלה שעשו כך, כבר מריחים את היום שאחרי

בדיקת קורונה לצעיר בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בני ברק הוכרז כ"אזור מוגבל"; מספר המתים עלה ל-36

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,857, מתוכם 108 חולים קשה ● 338 איש החלימו ושוחררו ● הכרזה על אזור עם תחלואה גבוהה כ"אזור מוגבל" תאפשר להגביל את תנועת הציבור בכניסה וביציאה מהאזור

ענת אדמתי  / צילום: ענבל מרמרי

"קודם צריך לחלץ את האנשים - לא כל עסק חייב לשרוד כל זעזוע"

כך אומרת פרופ' ענת אדמתי, אחת הכלכלניות המשפיעות בעולם בעשור האחרון ● בראיון מיוחד "לגלובס" היא מסבירה איך הקורונה הציפה למעלה סתירות בקפיטליזם האמריקאי, עוקצת את טראמפ ("האמת היא הקורבן") וגם נותנת טיפ למקבלי ההחלטות בישראל

יוסי שסטוביץ/ צילום: יחצ

מנצלת את זמני המשלוח הארוכים ברשתות: שסטוביץ תמכור ברילה וקולגייט ישירות לצרכנים

שסטוביץ עלתה לאוויר עם אתר מכירה תחת השם ״דה אונליין סטור״ אשר מציע לספק את מוצרים תוך 3 ימי עסקים

יורי מילנר \ צילום: רויטרס

משקיע העל יורי מילנר תורם 3 מיליון מסכות לשימוש צוותי חירום בארץ

תרומת המסיכות, הצפויות להגיע לארץ באמצע השבוע הבא, נעשתה בתיאום עם הקונסול הכללי של ישראל בסן פרנסיסקו, מר שלומי קופמן, ותועבר למגן דוד אדום, אשר יהיה אמון על חלוקת המסיכות