גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

E&Y מבקר 31% מהחברות הציבוריות; מהו שכר-הטרחה הממוצע?

הנתונים עולים מהדירוג לשנת 2017 של משרדי רואי החשבון המבקרים חברות ציבוריות, שאותו עורכת CofaceBdi, שניתח 569 דוחות שנתיים של חברות ציבוריות בישראל

משרד קוסט פורר גבאי את קסירר (E&Y)  / צילום: עינת לברון
משרד קוסט פורר גבאי את קסירר (E&Y) / צילום: עינת לברון

ארבעת משרדי ראיית החשבון הגדולים בישראל שולטים בנתח של 75% מהחברות הנסחרות בבורסה בתל-אביב - כך עולה מדירוג רואי החשבון המבקרים חברות ציבוריות, שאותו עורכת CofaceBdi לשנת 2017. במסגרת הדירוג נותחו 569 דוחות שנתיים של החברות הציבוריות בישראל לשנת 2016. ב-CofaceBdi מציינים, כי במסגרת הדירוג קיימים משרדי ראיית חשבון נוספים שלא הוכללו בדירוג, המבקרים 1-3 חברות ציבוריות בשנה.

מהדירוג עולה, כי משרד קוסט פורר גבאי את קסירר (E&Y) ממשיך לשמור על מעמדו כמוביל בתחום הביקורת בקרב החברות הציבוריות בישראל, עם נתח של כ-31% מהחברות, לעומת 35% בשנת 2015. כ-29% מהחברות שרואי החשבון של המשרד ביקרו היו מתחומי ההיי-טק, 22% בתחום הנדל"ן ובינוי ו-17% מתחום הפיננסים. בין החברות שהמשרד מבקר נמצאות קבוצת דלק, אלקטרה, גזית גלוב, הפניקס אשטרום ומטריקס.

במקום השני מדורג בריטמן אלמגור זהר ושות' (דלויט) המחזיק בנתח של 17% מהחברות הציבוריות, ו-33% מהחברות שביקר המשרד היו בתחום הנדל"ן ובינוי, 19% בתחום ההיי-טק ו-13% בתחום התעשייה. המשרד מבקר, בין השאר, את בנק מזרחי טפחות, אל על, הוט ונייר חדרה.

במקום השלישי מדורג סומך חייקין (KPMG), המחזיק בנתח של 16% מהחברות הציבוריות המבוקרות. כ-27% מהחברות שאותן ביקר המשרד היו מתחום הפיננסים, 18% מתחום הנדל"ן והבינוי ו-14% מתחום התעשייה. המשרד מבקר, בין השאר, את קבוצת הראל, בזק, שיכון ובינוי, כיל והחברה לישראל.

קסלמן וקסלמן (PWC) מדורג רביעי, ומחזיק בנתח של 11% מהחברות הציבוריות המבוקרות. כ-40% מהחברות שרואי החשבון של המשרד מבקרים הן מתחומי ההיי-טק, 17% מתחום התעשייה ו-11% הן חברות השקעה והחזקות. המשרד מבקר, בין השאר, את פרוטרום, ישרוטל, דלתא גליל וקסטרו.

משרד זיו האפט (BDO) מדורג חמישי, ומחזיק בנתח של כ-9% מהחברות הציבוריות בישראל, ו-23% מהחברות שאותן הוא מבקר באות מתחום הנדל"ן והבינוי, 19% מתחומי התעשייה ו-19% מההיי-טק. המשרד מבקר, בין השאר, את מליסרון, התעשייה האווירית וקרסו מוטורס.

שחיקה בשכר-הטרחה הממוצע

מבדיקה מדגמית שביצעו ב-CofaceBdi בנוגע לשכר-הטרחה המשולם על-ידי החברות הציבוריות למשרדי רואי החשבון המבקרים, נראה כי בשנת 2016 חלה שחיקה קלה בשכר-הטרחה, לרמה של 169 שקל לשעה, לעומת 172 שקל לשעה בשנת 2015.

עם זאת, ניכרת שונות רבה בשכר-הטרחה. כך למשל, משרד קוסט פורר גבאי את קסירר גבה שכר-טרחה של כ-8.5 מיליון שקל מחברת אלקטרה, עבור ביקורת וסקירת דוחות 2016, והשכר לשעה עמד על 171 שקל לעומת 151 שקל ב-2015 (קרוב ל-50 אלף שעות עבודה).

סומך חייקין גבה מחברת שיכון ובינוי קרוב ל-7 מיליון שקל עבור ביקורת על דוחות 2016 בשכר של 207 שקל לשעה, עלייה של 1% לעומת 2015 (33.6 אלף שעות) ומנגד בזיו האפט ביצעו ביקורת לדוחות קרסו מוטורס בעלות של 142 שקל לשעת עבודה, ירידה של 8% לעומת 2015, ובסך הכל בעלות של כ-1.3 מיליון שקל.

מחוץ ל"חמשת הגדולים" ניכרת ירידה חדה בשכר-הטרחה הממוצע לשעה. כך למשל, בפאהן קנה ושות' גבו 304 אלף שקל עבור סקירת הדוחות של חברת הדלק טן, בעלות של 119 שקל לשעת עבודה, ובמשרד שטיינמץ עמינח ושות' גבו 71 שקל לשעת עבודה, ובסך הכל 70 אלף שקל עבור סקירת דוחות חברת אס.אר אקורד.

שינויים ושמירה על נתח שוק

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת בחברת CofaceBdi, מציינת כי "גם לאחר שינויים רבים בהרכב החברות המדווחות בבורסה, כניסתן של חברות חדשות ומחיקתן של אחרות, הרכב נתחי השוק ממשיך להיות יציב, כאשר חברות ראיית החשבון הגדולות, שמשתייכות לרשתות הגדולות בעולם של ראיית חשבון, חולשות על התחום כמעט ללא עוררין.

"מה שאנחנו כן רואים הוא שינוי משמעותי יותר בהרכב הלקוחות של המשרדים, כאשר בקרב המשרדים החולשים על השוק רואים משרדים שחלשו בעבר על ענפים מסוימים, כגון היי-טק, תעשייה או בינוי, וראו נגיסה בנתחי השוק שלהם בתחומים הללו, לטובת משרד רו"ח גדול אחר, ולהיפך".

במהלך השנה החולפת היו לא מעט שינויים בקרב הרכב הלקוחות במשרדי ראיית החשבון הגדולים, בין השאר מכיוון שלחלק מהחברות מדיניות פנימית, המחייבת מעבר של משרד ראיית חשבון אחת לכמה שנים, ונוסף על כך, חברות בינלאומיות, או שאחד מהבעלים שלהן היא חברה בינלאומית, מחויבות על-ידיהן לעבוד עם משרד מפירמות "ארבעת הגדולים", כך שיש לכך השפעה משמעותית על התחרות בענף.

בין המעברים הבולטים בין המשרדים השנה ניתן לציין את חברת דור אלון אנרגיה שעברה מקסלמן וקסלמן לזיו האפט, רכבת ישראל עברה מסומך חייקין לבריטמן אלמגור זהר, חברת החשמל עברה מבריטמן אלמגור זהר לסומך חייקין וקבוצת ברן עברה מבריטמן אלמגור זהר לליאון אורליצקי.

שכר הטרחה של רואי החשבון המבקרים (טבלה מדגמית)

עוד כתבות

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמאן / צילום: Reuters

על רקע הופעת בכורה מרשימה: האם הנפקת ארמקו תסייע להגשמת התוכניות של בין סלמאן?

מניית ענקית האנרגיה הסעודית זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בבורסה המקומית של ריאד ● ההנפקה, הגדולה בהיסטוריה, אמורה לשמש בסיס לשינוי הכלכלי העצום שמבקש לחולל יורש העצר הסעודי והאיש החזק בממלכה, מוחמד בין סלמאן

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

תשואה / צילום: Shutterstock

לעגל את האשראי: אפליקציית המיקרו-השקעות שתעזור לחסוך

אפליקציית המיקרו-השקעות Acorns נועדה להתגבר על הקושי של בני האדם לחסוך, ובעיקר כשהם צעירים ● תכנון האפליקציה מסתמך על היכרות של החוקרים עם המגבלות הפסיכולוגיות שלנו, ומתאפיין ביצירת דרכים שיסייעו לנו לעקוף אותן

אביגדור ליברמן  / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן נגד נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?"

יו"ר ישראל ביתנו בפוסט חריף בפייסבוק נגד נתניהו: "לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות נגדי... אם הייתי רוצה לתקוף או לפגוע בך, אדוני רה"מ, במקום הכי רגיש, הייתי מזכיר לך את דבריך ב-2008 על ראש ממשלה אחר, אהוד אולמרט" ● ליברמן טוען כי מכיוון רחוב בלפור יוצאות השמצות על היותו סוכן, ותוקף: "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם?"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 6 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

נוחי דנקנר / צילום: רפי קוץ

בית המשפט התיר לפרסום: נוחי דנקנר הועבר מכלאו בשל חקירה פלילית שנפתחה נגדו

על מהות החשד ויתר הפרטים עדיין מוטל צו איסור הפרסום ● החקירה הפלילית מגיעה בזמן רגיש עבור דנקנר, יו"ר אי.די.בי לשעבר, שמקווה לקבל חנינה מנשיא המדינה ● בעקבות החקירה, המשטרה מבקשת מהנשיא ריבלין להקפיא את ההחלטה בבקשת החנינה

תאגיד השידור כאן / צילום: שלומי יוסף

סופית: התאגיד פורש מוועדת המדרוג; "מדידה מיושנת ולא מתאימה"

בתאגיד טוענים כי המדידה של הועדה מיושנת ולא מתאימה לתאגיד הציבורי ● רוני ארן, מנכ"ל ועדת המדרוג: "הפרישה לא תפתור את נתוני הצפייה של כאן 11. הרעיון שגוף שידור ציבורי ידווח בעצמו על תוצאותיו לא קיים בשום מקום בעולם"

 

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

השליח שנטען ששיקר, חצי מיליון השקל שלא שולמו לעובד הזר ופסק הדין שבוטל אחרי 6 שנים

בינואר 2014 חויב י' לשלם למעלה מחצי מיליון שקל לעובד זר שטען כי הועסק בתנאי עבדות ● 6 שנים לאחר מכן טען המעסיק: לא קיבלתי מעולם את התביעה, את הזימון לדיון וגם לא את פסק הדין ● בדיון התגלה: השליח הורשע בעברו בשורת עבירות מרמה וזייף עשרות רבות של "תצהירי מוסר"

חדוה בר/ צילום איל יצהר

חדוה בר: "הביג-טק ייכנסו לפיננסים בישראל וישנו את מערכת הבנקאות המקומית"

המפקחת על הבנקים הציגה בכנס של דלויט את חזונה לעתיד הבנקאות ולהשפעות הטכנולוגיה על הענף הפיננסי ● לדברי יו"רית רשות ני"ע ענת גואטה, התפיסה החדשה לגבי הטכנולוגיה והבנקאות "מאפשרת שיתופי פעולה בין בנקים מסורתיים לבין חברות פינטק וספקי תוכנה אחרים"

אלי כהן / צילום: איל יצהר, גלובס

אבסורד הייצור הישראלי: מוצרים מוגמרים מיובאים ללא מכס, אך חומרי הגלם חייבים במס

התאחדות התעשיינים ומשרד הכלכלה דורשים מרשות המסים להשוות את התנאים התחרותיים בין יצרני אריזות מקומיים לבין היבואנים ● לטענתם היצרנים המקומיים נדרשים לשלם מכס על חומרי הגלם, בעוד שיבוא מוצרים מוגמרים פטור

דוד מחלב (מימין) וכריס וולף / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו בהחלט יכולים לחזות חברה של 200 מיליון דולר הכנסות בעוד שלוש שנים"

כריס וולף, מנכ"ל ID Systems שרכשה את פוינטר לאחרונה תמורת כ-140 מיליון דולר, והעומד בראש החברה המשותפת פוורפליט (PowerFleet), מספר בראיון משותף עם דוד מחלב, מנכ"ל פוינטר עד למיזוג, על היסטוריית היחסים בין החברות, על הרציונל בחיבור ביניהן, האם ימשיכו להיסחר ולפעול בישראל, ומה הסיכוי שפוורפליט תירכש בעתיד הקרוב

תאונה קטלנית באתר בנייה ברעננה / צילום: אלון רון

בפעם השלישית: רשם הקבלנים שלל רישיון לחברה נוספת

התליית רישיון לצמיתות או לתקופה מוגבלת וקנסות: אלו הצעדים שננקטו נגד כ-10 חברות לאחר חתימת הסכם בין מינהל הבטיחות לרשם הקבלנים

יגאל מרזל, כנס לשכת עוה"ד / צילום: כדיה לוי

נוהל חדש של הנהלת בתי המשפט יילחם בפרסומים פוגעניים נגד שופטים

עפ"י הנוהל, ימונה גורם בהנהלת בתי המשפט שירכז את הטיפול בסוגיה ● לא כל פרסום פוגעני יטופל ע"י הנהלת בתי המשפט, אלא דווקא פרסום שלדעת יועמ"ש הנהלת בתי המשפט "יש בו כדי לפגוע ביכולת השופט למלא את תפקידו כראוי או לפגוע בתפקודה של הרשות השופטת"

בנימין נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

אז יהיה או לא יהיה משפט נגד ראש ממשלה מכהן? אלה שלושת התרחישים שימנעו את הסיטואציה

החלטת היועמ”ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ, לצד הנחישות שנתניהו מפגין שלא לפרוש, עלולות להפוך לממשית סיטואציה שעד כה נראתה בדיונית: נתניהו מכנס דיון ביטחוני רגיש, ובמקביל מפורסמות עדויות נגדו מביהמ"ש • 3 תרחישים עשויים למנוע את המציאות המביכה

חוות כריית ביטקוין באיטליה/ צילום: רויטרס

חמישה אמריקאים חשודים בהונאת פונזי של 722 מיליון דולר שבה ניצלו את "העולם המורכב של מטבעות קריפטו"

אתמול דווח בארה"ב על מעצרם של שלושה ממפעילי רשת BitClub, שגייסה ממשקיעים מאות מיליוני דולרים, בהבטחה שהכספים יושקעו בפעילויות של כריית מטבעות קריפטו ● שני חשודים נוספים בפרשה טרם נעצרו

מתחם אגש, קרית ים / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

1,580 דירות חדשות: אושרה תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה באזור הקריות

הוועדה המחוזית חיפה אישרה למתן תוקף תוכנית פינוי-בינוי רחבת-היקף בקריית ים, הכוללת הריסת 260 דירות ישנות ובניית 1,580 דירות בסך-הכול, ולצידן שטחי מסחר ומבני ציבור

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

אקדח / צילום: thinkstock

תקרית ירי בניו ג'רזי בחנות כשרה: שוטר נפצע, מצוד אחר גבר ואישה חמושים

כלי התקשורת בארה"ב מדווחים כי השניים פתחו באש לעבר שוטרים ועוברי אורח ● עפ"י הדיווחים, לפחות שוטר אחד נפצע ● בתיעודים שונים נראים כוחות משטרה בניסיון ללכוד את החשודים

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

עמק הסיליקון מסתגל למציאות חדשה, באדיבות אדם נוימן

חברות רבות כמו אובר, WeWork ו-Juul היו בעבר הכוכבות של עמק הסיליקון, אך בשנה האחרונה שווי השוק שלהן צנח משמעותית, בהיקף שמגביר את אי הוודאות במגזר ההון סיכון לרמה שלא נראתה כבר שנים ● "היינו במסיבה פרועה כמה שנים, ופתאום מישהו כיבה את האור"