גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ייצוגית: רכבת ישראל גובה מחיר מופרז על מזון ושתייה במכונות

לטענת התובע, לאור עמלה גבוהה שגובה הרכבת מזכיין המכונות האוטומטיות בתחנות, ששיעורה מגיע ל-47% - הנוסעים, שהם בבחינת צרכן שבוי, משלמים מחיר מופקע על משקאות וחטיפים הנמכרים במכונות

רכבת ישראל / צילום: איל יצהר
רכבת ישראל / צילום: איל יצהר

רכבת ישראל גובה מחירים מופרזים על מזון ומשקאות הנמכרים במכונות - כך טוענת בקשה להכרה בתביעה כייצוגית שהוגשה נגד רכבת ישראל ומפעיל המכונות האוטומטיות למכירת שתייה ומזון בתחנות.

הטענה היא כי לאור עמלה גבוהה שגובה הרכבת מזכיין המכונות האוטומטיות (מ.א מכונות אוטומטיות), עמלה ששיעורה לפי התביעה מגיע ל-47% - הנוסעים, שהם בבחינת צרכן שבוי, משלמים מחירים מופקעים על משקאות וחטיפים הנמכרים במכונות.

עוד נטען כי אל מול העמלה משלמת רכבת ישראל 8% דמי חכירה לרשות מקרקעי ישראל - ומכאן שהפער בין שתי העמלות מוביל לקופון בלתי הוגן ולא סביר, אותו משלמים הצרכנים.

מדובר במוצרי המזון והשתייה הנמכרים בכ-130 המכונות האוטומטיות המוצבות בתחנות הרכבת, כשהתביעה מעריכה את היקף הנזק ב-14 מיליון שקל. הבקשה הוגשה על-יד עורכי הדין אביעד ויסולי ואיתמר כהן.

לטענת העותר, בן-ציון ציטרין, המוצרים מתומחרים באופן שמשקף 150% עד 400% מהמחיר המקובל בשוק (יצוין כי האינדיקציה לתחשיב של ציטרין התייחסה למחיר המקובל ברשתות המזון).

כך למשל, אחת הדוגמאות המובאות בבקשה היא המחיר לבקבוק מים מינרליים 0.5 ליטר במכונות האוטומטיות, הנמכר ב-9 שקלים, כשכל שתייה אחרת נמכרת במחיר של 10 שקלים לבקבוק או פחית.

דוגמה אחרת מתייחסת למחיר של חטיפים דוגמת במבה, קליק או תפוצי'פס, הנמכרים ב-8 שקלים; וחטיף "פסק-זמן" הנמכר ב-7 שקלים.

עוד מודגש כי במכונות אוטומטיות המוצבות במקומות ציבוריים אחרים, דוגמת בתי המשפט, מוכרות מוצרים דומים במחירים זולים יותר - כך למשל 5 שקלים לבקבוקי שתייה או לחטיפים.

טענת התביעה היא שהצרכן השבוי בתחנות הרכבת ניצב מול מונופול. לדברי עורכי הדין ויסולי וכהן, "גביית מחירים מופרזים על-ידי מ.א. מכונות אוטומטיות, שהיא הזכיין הבלעדי בתחנות הרכבת למכונות ממכר אוטומטיות, סותר את מטרות הרכבת, כפי שהוגדרו בהסכמיה עם ממשלת ישראל, את מהותה של הרכבת כגוף ציבורי האמור לפעול בסבירות ובהגינות כלפי הציבור ואת התחייבותה של הרכבת לפעול לעידוד השימוש בה כתחבורה ציבורית, למתן מענה הולם לצורכי ציבור הנוסעים, ולפעול 'למען רווחת תושבי ישראל בהיבט החברתי', כפי שהרכבת התחייבה באמנת השרות שלה לציבור הנוסעים".

עוד נטען כי "הרכבת מנצלת בצורה צינית את המשאבים שהעניקה לה מדינת ישראל לצורך ולטובת הציבור, לשם גביית רווחים חזיריים לכיסה. מדובר בניצול פסול של המונופול שהוענק לרכבת ישראל ובהפרת חובותיה של הרכבת לציבור לפי כל דין".

כאמור, התביעה טוענת כי הסיבה לגביית המחירים המופרזים היא עמלה שמעביר הזכיין לרכבת בשיעור של 47% מכלל מחזור המכירות במכונות המוצבות בתחנות. עמלה זו, כך נטען, הופיעה כתנאי סף במכרז הרכבת לפיו העמלה תעמוד על 40% לפחות.

ביולי 2012 פרסמה הרכבת את תוצאות מכרז המכונות באתר האינטרנט של הרכבת, ולפי הפרסום סכום הזכייה עמד על 2,388,555 שקל לשנה או 47% מההכנסות - הגבוה מבניהם - זאת למרות שהרכבת משכירה לזכיינית בפועל שטח השייך לרשות מקרקעי ישראל, הוגבה מהרכבת 8% מסכום המכירה כ"דמי חכירה". 

"בכך גובה הרכבת עבור המקרקעין המוחכר לה על-ידי המדינה מחיר הגבוה ביותר מ-500% (!) מהעלות שהיא משלמת עליו למדינה (רמ"י)", כך לשון הבקשה.

טענה אחרת המצוינת בבקשה היא שלצרכנים הרוכשים במכונות האוטומטיות לא סופקה קבלה במעמד הקנייה, וגם על כך מבקש העותר כי בית המשפט ייתן את הדעת.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "התביעה טרם התקבלה במשרדי רכבת ישראל". 

עוד כתבות

אורית סופר, בעלי "המנשא הנכון", חברה ואתר להדרכת מנשאים להורים / צילום: שרון הורוביץ, יח"צ

"היה לי מזל שהקדמתי להעביר את הפעילות לאונליין"

אורית סופר, בעלי "המנשא הנכון", חברה ואתר להדרכת מנשאים להורים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מגדל שלום, ת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגדל שלום כמשל: מה קרה למחירי שכירות המשרדים בימי הקורונה?

איך משפיעה הקורונה על גורד השחקים הראשון שהוקם בישראל, מתי יגיע המבחן האמיתי של המגדל ומה אומרים המתווכים על מחירי השכירות ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן 

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

לקראת פיזור הכנסת ה-23? צעקות בין כחול לבן לליכוד בקבינט הקורונה

הכעסים היו בין שר הביטחון בני גנץ, שר הכלכלה עמיר פרץ ושר האוצר ישראל כ"ץ - כאשר כ"ץ התנגד לתוכנית כלכלית לפיצוי עסקים שנאלצו להיסגר בשל גילוי קורונה שהציע פרץ ● ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב עקץ את השר גנץ במהלך הישיבה

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

הנגיד: בחירות נוספות - בשורה שלילית לכלכלה הישראלית

פרופ' אמיר ירון קורא לממשלה להתעשת בהתייחסות מיוחדת של בנק ישראל להתפתחויות הפוליטיות האחרונות - "ישנה חשיבות רבה ליציבות בהתנהלות הממשלה ולתהליך קבלת החלטות סדור, שיפחיתו את אי הוודאות"

יגאל לנדאו / צילום: איל יצהר

רציו השלימה מהלך למימון מחדש של חובותיה: קיבלה הלוואה בהיקף של כ-650 מיליון דולר

רציו תחזיר הלואה קיימת, ריבית ותשלומים להקמת ההלוואה החדשה בהיקף של כ-480 מיליון דולר ● יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו: "השלמת המימון מחדש מהווה אבן דרך חשובה לרציו. מדובר בהבעת אמון נוספת ברציו ובפרויקט לוויתן מאת הבנקים שליוו אותנו"

יונה אברושמי שרצח את המפגין בהפגנות שמול משרד ראש הממשלה ב-1983 / צילום: צילום מסך חדשות 12

חקירה פלילית נגד יונה אברושמי בחשד להסתה לאלימות בראיון לערוץ 12

בראיון שנתן יונה אברושמי לעיתונאי יגאל מוסקו בערוץ 12 אמר כי "אני לא הולך היום לבלפור. יש היום בחורים צעירים שיילכו לבלפור, והם כבר ידעו מה לעשות" ● אברושמי הורשע ברצח גרינצוויג, פעיל שלום עכשיו, במהלך הפגנה שנערכה ב-1983

קני רוזנברג / צילום: מתוך יוטיוב

אל על: מוכנים לפגוש את הקונה ולא את נציגיו; דורשים מענה להליך שהתקיים נגד האב בארה"ב

אחרי שורה של תכתובות מקבלים באי כוחו של הקונה מכתב מבא כוחה של אל על ובו הסכמה לפגישה ● במכתב מבקשת אל על לקבל תשובה להליך שהתקיים בין חברת שירותים רפואיים שבבעלות קני רוזנברג שלפי הטענה "גרמה לצדדים שלישיים להגיש תביעות כוזבות לקבלת כספים מהמדינה"

בני גנץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

גנץ: "נאפשר כניסת פועלים מהרצועה אם יוחזרו השבויים והנעדרים"

את הדברים אמר בישיבת ועדת החוץ והביטחון ● עוד התייחס לחוק הגיוס ולאיראן ● יו"ר הוועדה האוזר התריע מסכנה ביטחונית אם נלך לבחירות

עופר שלח / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת תקיים דיון בסוגיית רכש הגומלין בעקבות חשיפת "גלובס"

"גלובס" חשף טענות כי פקידי האוצר מעכבים מכרזים בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים בשל התנגדותם לסעיף רכש הגומלין, שמחייב לבצע בישראל רכש או השקעות חוזרות ● הדיון בסוגיה יתקיים מחר

נמל אשדוד רכבים/ צילום: תמר מצפי

יולי בשוק הרכב נראה בדיוק כמו זה של השנה שעברה, מה זה אומר על העתיד?

האבטלה גואה והעסקים בצרות, אבל 22.7 אלף מכוניות חדשות נמכרו ביולי, ממש כמו בשנה שעברה ● מדוע אי אפשר לראות בכך אינדיקציה להתאוששות הכלכלה, מה הוביל להגדלת נתח השוק של רכבי הפרמיום ומדוע פלח החשמליות ניצב על סף פריצת דרך?

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהפכת הרישוי יוצאת לדרך: משרד התקשורת יעבור לחלק היתרים במקום רישיונות

מספר הרישיונות שהמשרד מעניקי צומצמו דרסטית לטובת היתרים שיינתנו לכל דורש וייאכפו בדיעבד ● המטרה היא להתאים הרגולציה לעידן הנוכחי ולהימנע מסרבול מול ספקי שירותים

מרכז רמת גן. עוד דירות על חשבון שטחים ציבוריים / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בקומה הראשונה יפעל בית הספר, בשנייה הגן, ומעליהם כולנו נגור

בכדי לעמוד בקצב גידול האוכלוסייה צופה המדינה כי יש צורך ב-2.6 מיליון דירות עד שנת 2040 • עקרונות התכנון שהציג מינהל התכנון מבקשים להפוך את הבניינים העתידיים למרובי שימושים

עו”ד רז נזרי ועו”ד ד”ר גור בליי / צילום: ליאב פלד, עדינה ולמן - דוברות הכנסת

מי המועמדים לתפקיד היועמ"ש של הכנסת, ומה יעשה היו"ר יריב לוין

היועץ החדש ייבחר ע"י יו"ר הכנסת, יריב לוין, מבין כמה מועמדים שיומלצו לו ע"י ועדת איתור ● הרכב הוועדה יקשה על לוין לבחור מועמד שמרן, כפי שהוא רוצה ● לתפקיד צפויים להתמודד מועמדים רבים ● המובילים הם: המשנה ליועמ"ש עו"ד נזרי והיועמ"ש של ועדת חוקה עו"ד בליי

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

צעד למנוע בחירות? נתניהו וגנץ הסכימו להצעה לדחיית התקציב

הצעת החוק מאפשרת את דחיית הגשת התקציב בעוד שלושה חודשים לאחר המועד הקבוע בחוק: הדבר אומר כי ניתן יהיה להגיש תקציב עד חודש נובמבר ● חה"כ הנדל והאוזר: "הצעת החוק תעלה ביום רביעי לקריאה טרומית במליאה, וזו התקדמות מבורכת"

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

נחום ביתן ממשיך לממש: יוחננוף רוכשת 5 חנויות בתמורה לכ-68 מיליון שקל

זאת, חודשים לאחר שהתפוצצה עסקה בין השתיים למכירת שני סניפים אחרים ●  לאחרונה חשפנו ב"גלובס" כי יינות ביתן העמידה למכירה 35 סניפים, אותם הציעה לרכישה בקבוצה או ביחידים למתחרים שונים בענף

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות קלות בבורסה; רציו קופצת ב-8%, פתאל עולה ב-7%

הזהב פותח את השבוע עם עלייה של כ-0.5% לרמה של 2,040 דולר לאונקיה ● עליות קלות באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● מיטב דש: "ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-נמוכה באפיק המנייתי ולהגביר מעבר לסקטורים מסורתיים יותר"

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

קבינט הקורונה אישר הגבלת נוסעים ברכבים פרטיים

החל מיום ג' תותר נסיעת נהג ושני נוסעים בלבד שאינם מאותו משק בית ברכבים פרטיים ● נמשך האיסור הגורף על הפעלתם של דיסקוטקים, ברים ופאבים, אולמות או גני שמחות וכן פארק מים, פארק שעשועים ולונה פארק

בעסקי השכירות חוזרים לשגרה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חושבים לקנות או למכור דירה בתקופת המגפה? לרשות המסים יש שורה של הטבות עבורכם

בעקבות משבר הקורונה החליטה הממשלה על שורה של הקלות בתחום מיסוי הנדל”ן • "גלובס" עושה סדר בהחלטות האחרונות

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

עליות קלות בבורסות אירופה; הזהב והנפט מטפסים

הזהב פותח את השבוע בעלייה של 0.7% לרמה של 2,041 דולר לאונקיה ● מתכת הכסף קופצת ב-2.4% לרמה של 28.19 דולר לאונקיה

ביטוח נסיעות / ביטוח נסיעות / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

רוצים לטוס? התייקרות של עשרות אחוזים במחירי ביטוח הנסיעות

לקראת חידוש הטיסות, חברת פספורטכארד מפרסמת תעריפים מעודכנים לביטוחי נסיעות בתקופת הקורונה ● המחירון החדש הוא דינמי ומשתנה בהתאם למדינות היעד ומצב התחלואה בה ובהתאם לגילו של המבוטח