גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תושבים בדרום ת"א מתכננים להפגין: 'מוצ"ש אצל מרים נאור'

ההפגנה מתוכננת להתקיים סמוך לבית נשיאת ביהמ"ש העליון בשכונת רחביה בירושלים, בדרישה להחלטה בעניין הנוהל להרחקת מסתננים למדינה שלישית

מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון (צילום: איל יצהר)
מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון (צילום: איל יצהר)

בלהט הויכוח הפתח-תקוואי על הזכות למחאה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט - התארגנה הפגנה נוספת, גם היא במוצאי שבת, שאולי מסמנת את תחילתה של מתקפת הפגנות נגד שומרי הסף במערכת המשפט.

הפעם נראה כי ההפגנה תחצה גבולות מקובלים של מחאה נגד בית המשפט העליון, שבשנים האחרונות עמד במוקד של ביקורות חריפות.

את ההפגנה החדשה ("מוצ"ש אצל מרים נאור", ככותרת הפוסט בפייסבוק) מארגנים תושבים בשכונות דרום תל-אביב, שהפכו בשנים האחרונות למיעוט בקרב מסתננים שבחלקם הם מבקשי מקלט.

ההפגנה מתוכננת להתקיים סמוך לביתה של נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, בשכונת רחביה בירושלים, והיא תדרוש שבית המשפט יקבל החלטה בעניין הנוהל להרחקת חלק מהמסתננים למדינה שלישית, שמשרד הפנים גיבש לפני כ-4 שנים.

הנוהל להרחקה למדינה שלישית מצוי בהקפאה מזה כשנתיים - כשנה וחצי מתוכן בעקבות צו ביניים שהוציא בית המשפט העליון.

מארגני ההפגנה מציינים במפורש כי היא "מתכתבת" עם ההפגנות בפתח-תקווה נגד מנדלבליט, ומצהירים: "אם להם מותר, גם לנו מותר - אם אפשר להפגין נגד היועמ"ש, אפשר להפגין נגד שופטי העליון".

המארגנים מודעים לכך שבפסיקת בג"ץ (בעניין פעיל הימין נועם פדרמן, מ' ר') נקבע כי אין להפגין מול בתים של שופטים, אולם הם נכונים להיעצר - כך אומרת ל"גלובס" שפי פז, פעילה מוכרת תושבת דרום תל-אביב.

פז מוסיפה כי "אנחנו בכלל לא צריכים רישיון מהמשטרה, בגלל שלא יהיו נאומים או תהלוכות. אבל - וזה עניין של עיקרון - בניגוד לעבר אנחנו לא רואים את עצמנו תלויים בקיומו של רישיון, כמו שאחרים לא קיבלו מאיתנו רישיון להפוך את הבית שלנו למתקן שהייה. תמיד שמרנו על החוק ועל מאבק לא אלים, עד שכבר נמאס לנו".

את התסכול פז מסבירה בהתמשכות ההליכים ותוצאותיה: "בית המשפט העליון קיבל את כל התשובות מכל הצדדים כבר בסוף ינואר (למעשה כתב הטענות האחרון הוגש בפברואר, מ' ר'). בכל השנתיים בהן הנוהל מוקפא - האכיפה נעלמה ופקחי ההגירה כמעט ולא עובדים. אין סיבה שלא תהיה פסיקה מינואר עד סוף אוגוסט, למעט סחבת", היא מאשימה.

לפז חשוב להדגיש כי "אנו לא מפגינים כדי ללחוץ על בית המשפט העליון לפסוק לטובתנו, אלא כדי לקבל פסיקה כלשהי, כי כל עוד הנוהל מוקפא, שום דבר לא מחליף אותו, והמדינה מחכה לראות מה יקרה בבית המשפט העליון. בינתיים עוד ועוד כיתות גן ובית ספר נתפסות על-ידי המסתננים, ואנחנו חיים כמיעוט אתני".

עמדת מארגני ההפגנה, למעשה, ממשיכה את זו של חלק מהבכירים במערכת אכיפת החוק, עליה דיווח השבוע "גלובס", שמצדדת בזכות מחאה רחבה ככל האפשר, גם מול בתיהם של אנשים פרטיים שהינם עובדי ציבור ולא נבחריו.

הגישה החולקת על גישה זו מתבססת, בין השאר, על הטענה כי לעובדי ציבור יש "משרדים" שאפשר להפגין מולם. "משרדה" של הנשיאה נאור הוא בית המשפט העליון - שמולו הפגינו בישראל תנועות מגוונות, החל בהפגנת החרדים בת 350 אלף המפגינים בשנת 1999 בנושאי דת ומדינה וכלה בהפגנת המסתננים עצמם בינואר האחרון המבקשים שלא ליישם את נוהל ההרחקה.

ההפגנה המתוכננת מול ביתו הפרטי של שופט מהווה צעד מרחיק לכת גם עבור פעילי המאבק בדרום תל-אביב עצמם - שעד כה הפגנותיהם התקיימו מול הכנסת, בתל-אביב או מול בתיהם של שרים נבחרים כמו ציפי לבני וגדעון סער. אלה הסתיימו בדרך-כלל בשיחות, ולא במעצרים, כי "המשטרה בתל-אביב מאד מכילה" (כך שפי פז). ההכלה הזו תיבחן בהפגנה המתוכננת, וגישת המשטרה תיקח בחשבון את החלטת בית המשפט ששחררה ממעצר את עו"ד אלדד יניב ומני נפתלי, מכוכבי ההפגנה בפתח-תקווה.

הנהלת בתי משפט לא מסרה את תגובתה, וזאת עד מועד סגירת הגיליון. 

"התקדים": ההפגנות נגד מנדלבליט

"הליך הרחקה למדינה שלישית תקוע בעליון וזה מורגש בשטח"

החל מ-2007 נכנסו לארץ באופן לא חוקי 64,371 איש מאפריקה, רובם המכריע גברים בגילאי העבודה, שאותם מגדירה המדינה כ"מסתננים", לפי לשון חוק הכניסה לישראל. כ-20 אלף עזבו במהלך השנים. 72% מהם הגיעו מאריתריאה, ו-20% מסודאן.

המספר הזה נכון לסוף 2012, עת נעצר דרסטית זרם המסתננים, כשהושלמה בנייתה של חומה לאורך הגבול עם מצרים. ישראל נמנעת מלהחזירם לארצות המוצא או לארץ ממנה יגורשו לארצות המוצא, לא עומדת בקצב בדיקת בקשות המקלט הרבות ומאשרת מעטות מהן.

לצד אלה שחותמים על "עזיבה מרצון" תמורת תשלום, חוק ההסתננות מאפשר למדינה לזמן למתקן "חולות" מסתנן, שלא הוכח שהוא מבקש מקלט, ולהחזיק בו שם לתקופה של עד שנה - אז הוא משוחרר, ולא ניתן לזמנו שוב למתקן. בנוסף המדינה משליכה יהבה על "חוק הפיקדון", שמחייב את חסר המעמד להפריש 20% משכרו לקרן מיוחדת, כך שיקבל אותו בחזרה - בתוספת הפרשת מעסיק של 16% - רק כאשר יצא מישראל. חוק הפיקדון תלוי בבג"ץ לצד נוהל הרחקה למדינה שלישית, בעניינו מתוכננת ההפגנה.

בתחילת יולי 2015 עתרו ארגוני זכויות אדם לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע כנגד הנוהל שגיבש משרד הפנים להרחקת חלק מאזרחי אריתריאה וסודן באמצעות הסכם עם מדינות שלישיות - רואנדה ואוגנדה - שפרטיו נותרו חסויים. לשם אישור הנוהל ביקר היועץ המשפטי לממשלה הקודם, יהודה ויינשטיין, במדינות הללו, ובחן את התנאים להם המורחקים אמורים לזכות.

בצו ביניים שניתן במסגרת העתירה הוחלט כי עד להכרעה באשר לנוהל, המסתננים לא יורחקו וגם לא יועברו למשמורת. לאחר שהעתירה נדחתה בנובמבר 2015, הוגש על פסק הדין ערעור לעליון בדצמבר 2015, במסגרתו שוב הוצא צו ביניים, כך שמזה כשנתיים אין הרחקה למדינות שלישיות. בערעור נטען כי במדינות אליהן מורחקים המסתננים לא מתקיימים, בפועל, התנאים שהובטחו בנוהל.

יונתן יעקובוביץ מ"המרכז למדיניות הגירה ישראלית", שמתמקד באיסוף נתונים ואינו מזוהה פוליטית, מתאר כי "יש עזיבה מרצון, במספרים זעומים. כרגע אין הרחקה אקטיבית למדינות המוצא, גם לא למהגרי עבודה. הכלי העיקרי של המדינה - הרחקה למדינות שלישיות - תקוע בעליון. יש עדיין זימונים להתייצבות במתקן בחולות אבל משרד הפנים עם תת התקצוב שלו ותת כוח האדם - לא אוכף אותם, אלא בוחר להתמקד באכיפת נוהל ההרחקה המיידית של אוקראינים וגיאורגים. אין החלטה רשמית, אבל יש אצלם גישה כזו, שממילא עוד מעט נצא למבצע נרחב להרחקתם למדינות שלישיות. נוצר מצב של תת אכיפה, וזה מורגש בשטח מבחינת תחושת האנרכיה, ועולים החיכוכים בינם לתושבים".

עוד כתבות

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

"בסוף אתה בודד בצמרת": ברק עילם מציג – כך הפכתי את נייס לאחת מחברות הטכנולוגיה המצליחות

חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד מנכ"ל נייס, החברה היחידה שהוא אי פעם עבד בה, ברק עילם יכול להציג לא מעט קבלות ונתונים מרשימים ● עכשיו הוא מדבר על ההחלטה להפסיק לפעול בתחום הביטחוני, על החברה הישראלית כפי שהיא נראית אחרי שנים של מגורים בארה"ב ועל אסטרטגיית הניהול שלו ● ראיון מיוחד

אווירת רמאדן / צילום: יותם יעקובסון

לילות רמדאן: בואו לגלות את הרחוב המוסלמי המקומי

טיולי רמדאן נערכים בימים אלה בכפרים ובערים מוסלמיות ברחבי הארץ, וחשים את הדופק הלא מוכר של הרחוב המוסלמי ● מבקרים במסגדים, בשווקים ובבתים פתוחים

אזור מוליסה אברוצו / צילום: shutterstock א.ס.פ קריאטיב

יין איטלקי למתקדמים: נודדים למחוזות מבודדים

מחוזות מוליסה-אברוצו הם המערב הפרוע של עולם היין האיטלקי ● לאחרונה יותר ויותר מבקרים וחובבי יין מחפשים שם יינות מעניינים

קורנביף/ צילום: איל יצהר

הכי לא "בר 51": המסעדה החדשה של מושיקו גמליאלי מסקרנת וטעימה

המסעדה "בר 51" נפתחה רק לפני כמה שבועות בתל אביב, וכבר מסתמנת כלהיט ● מדובר במקום שמח, אנרגטי וסקסי לאללה, ואם ישמור על רמתו הגבוהה של האוכל, צפויים לו, ולנו, ימים יפים

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נתניהו בחפ"ק השריפות: קיבלנו סיוע ממצרים והצעה לסיוע מהפלסטינים

ראש הממשלה: "המשימות שלנו הם קודם כל הצלת חיים. זה אומר שאנחנו מפנים אנשים מבתיהם, וזה דבר קשה מאוד וקורע לב אבל הדבר נדרש"

ביטקוין / צילום: רויטרס

מה מזניק את שוק הקריפטו? הביטקוין שוב עולה

שער הביטקוין טיפס השבוע ביותר מ-13%, לאחר שרק לפני 8 ימים רשם שיא של יותר מ-9 חודשים, כשזינק מעל ל-8,300 דולר ● בראיון למגזין האמריקאי ״פורצ׳ן״ הסביר השבוע אחד המשקיעים הבולטים בתחום המטבעות הדיגיטליים כי אפשר לראות מתאם בין עלייה במחיר הביטקוין לבין המשבר בשיחות הסחר בין ארה״ב לסין

מישהו המציא את הגלגל שלי/איור: עומר הופמן

מישהו המציא את הגלגל שלי: אף פעם לא מאוחר ללמוד מאחרים

לא קל לאנשים לקחת מאמן - גם כשהם יודעים שאפילו גדולי הטניסאים נעזרים במאמן, אף שאין ספק שכישורי המשחק שלהם עולים על שלו

אורי פדרמן / צילום: איל יצהר

"אבא שאל אם התפקיד לא יהיה אינטנסיבי מדי בשבילי"

הפורטפוליו של אורי פדרמן, 35, בעלים ומנכ"ל לנדוור ● "היה ברור לי שאני נכנס לעסקים, למרות שלא דיברו איתי על זה"

Christine Lagarde, יו"ר קרן המטבע / צילום: יורי גריפס, רויטרס

אנשי קרן המטבע בישראל: "הגירעון ב-2019 צפוי לגדול ל-3.5%"

קרן המטבע צופה המשך מגמת התגברות קצב האינפלציה, אך בכפוף להתפתחויות בסחר העולמי ולהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● בנוסף מציינים בקרן כי אין הלימה בין קצב הצמיחה המהיר של ישראל לעלייה בפריון העבודה שעדיין מדשדש מאחור

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; מניית טסלה ירדה 2.5%

המסחר בבורסת ניו יורק ננעל בעליות שערים קלות ● מדד הדאו ג'ונס הוביל עם עלייה של 0.37% ● הליש"ט זינק על רקע הודעת ההתפטרות של רה"מ בריטניה, תרזה מיי ● במסחר בנפט רושם חוזה מסוג ברנט עלייה של 1% לרמה של 68.4 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-6% אתמול

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

כשבג"ץ משבש את עבודת הממשלה, פסקת ההתגברות הכרחית

פסקת ההתגברות היא "קץ הדמוקרטיה"? ממש לא ● השיח הציבורי מתמקד בחוקים שנפסלו, אבל בג"ץ משבש לא פעם את עבודת הממשלה, בין היתר גם בהחלטות כלכליות ● פרשנות

כנס חרום עורכי דין/ צילום: שלומי יוסף

מכתב פתוח לאליטה המשפטית: כך נראית הדמוקרטיה ביומיום

בכירי המשפטנים מתגייסים למען הדמוקרטיה אבל עיוורים למציאות המעוותת של האזרחים במערכת המשפט ● כך, למשל, ממצאי הסנגוריה הציבורית על תנאי המאסר והמעצר של האסירים מזעזעים, אך האם בכירי המשפטנים בישראל יתגייסו גם למענם? ● פרשנות

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

על נבחר הציבור שהודר מהפגנה כדי לא להפחיד מצביעי ימין

בימים האחרונים התנהלו מאבקי כוח בין בכירים ב"כחול לבן" על רשימת הדוברים שינאמו הערב בהפגנה נגד חוק החסינות ופסגת ההתגברות ● ח"כ איימן עודה, שבהתחלה הוזמן לנאום בעצרת, קיבל בהמשך השבוע ביטול בשל "מחסור במקום" ברשימת הדוברים ● בסופו של דבר לאחר לחצים שהפעילו מפלגות השמאל הציוניות ינאם עודה בהפגנה שתתקיים הערב בכיכר המוזיאון

גארת בייל, ריאל מדריד / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השתתפות בליגת האלופות מניבה, אבל אפשר גם בלעדיה

דוח חדש של גוף המחקר CIES שופך אור על מצבו הפיננסי של הכדורגל האירופי • ליגת האלופות אומנם הפכה למפעל הצומח ביותר בעשור האחרון, אבל 90% מהכנסות רוב המועדונים הגדולים מגיעים ממקורות אחרים • אז למה בכל זאת הם משלמים מאות מיליונים על שחקנים כדי להשתתף בה?

אובך באילת / צילום: רשות שדות התעופה

שיא צריכת חשמל בימי שישי נשבר היום בצהריים

אחרי שבקיץ נשבר השיא לקיץ (12,921 מגה וואט) ובחורף נשבר השיא עד כה, היום בצהריים נשבר שיא הצריכה לחודש מאי ושיא הצריכה לימי שישי בכלל - צריכת החשמל הגיעה ל-12,036 מגה-וואט

נטע ברזילי בהופעה בחצי גמר האירוויזיון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תוכן כחול לבן בסכנה: תעשיית ההפקות המקוריות בטלוויזיה גוססת. איך ממשיכים מכאן?

תאגיד השידור הציבורי משמש מאז הקמתו צינור חמצן לתעשיית ההפקה, אבל ההוצאות של האירוויזיון והאיומים לקצץ בתקציבו עלולים לסגור את הברז • זאת לא הסיבה היחידה למשבר: הצופים נודדים לטלוויזיה האינטרנטית שלא מחויבת להשקיע בהפקות, קשת ורשת מתמודדות עדיין עם הפיצול והמיזוג, והפורמטים שנמכרים לחו"ל מביאים יותר תהילה מכסף • קווים לגסיסת תעשיית התוכן הישראלית

גרארד קושנר דונלד טראמפ / רויטרס

מהסמינר הכלכלי למחאת אמזון - כמה אתם שולטים בחדשות?

כמה עלה כל פרק בעונה האחרונה של משחקי הכס, מה קרה לתחזית הצמיחה של ישראל ומי אמר שהוא לא רלוונטי? 10 שאלות מהסיפורים החדשותיים של השבוע שחלף

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

משבר במו"מ הקואליציוני: מסתמן שליברמן לא ייכנס לממשלה

(עדכון) ● ליברמן מסרב לפשרות בנוגע לחוק הגיוס וכרגע נראה שהוא מחוץ לממשלה ● נתניהו יתקשה להקים קואליציה של 60 ח"כים

ראשת ממשלת ברטיניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: תרזה מיי הודיעה כי תתפטר מראשות הממשלה ב-7 ביוני

הודעת ההתפטרות העמיקה מיי את המשבר הפוליטי בממלכה המאוחדת, והציבה את הפרישה מהאיחוד האירופי שוב על מסלול אי-ודאות ● לפי רוב ההערכות המועמד המוביל להחלפת מיי הוא שר החוץ הבריטי לשעבר – בוריס ג'ונסון

מיכלי הענק של בזן/ צילום: גיל ארבל

הזיהום והקרב על הנראטיב: היום שאחרי דליפת הגז הגדולה בחיפה

הפעם זה היה כמעט: כמויות גדולות של גז דלפו בצומת מרכזי בחיפה, בסמוך לתחנות דלק, והמקום נחסם ליומיים ● סיור בשטח מגלה שכל צד מעוות את המציאות: במפעלים טוענים שהם פועלים לפי תקנים מחמירים, והארגונים הירוקים טוענים שהם ממשיכים לפגוע בבריאות הציבור ● אבל גם התוכנית לפינוי התעשייה מהאזור לא מבטיחה עתיד ירוק לחיפה