גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הימים הנוראים: ביהמ"ש הוציא צו כינוס נכסים לשף רפי כהן

השופט אורנשטיין קבע בנוסף כי כהן, לשעבר שף מסעדת רפאל, ישלם לקופת הכינוס 7,500 שקל בחודש החל מ-1 באוקטובר והוציא לו צו עיכוב יציאה מהארץ ■ בנוסף חויב כהן למסור לכונס הנכסים תוך 14 יום דוח על נכסיו, הכנסותיו, הוצאותיו וחובותיו

השף רפי כהן / צילום: שאול גולן
השף רפי כהן / צילום: שאול גולן

הימים הנוראים של השף רפי כהן: אחרי שבימים האחרונים נעצר השף המפורסם, הבעלים לשעבר של מסעדת "רפאל", והוגש נגדו כתב אישום נגד בגין איומים על עובדי בנק לאומי - הוציא היום (ב') נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, איתן אורנשטיין, צו לכינוס נכסיו של כהן. אורנשטיין מינה את עו"ד ליאור כספי להיות כונס הנכסים של כהן ולטפל בכינוס נכסיו ומכירתם לצורך תשלום החוב. כספי היה עד היום המנהל המיוחד לנכסיו של כהן.

השופט קבע בנוסף כי כהן ישלם לקופת הכינוס 7,500 שקל בחודש החל מ-1 באוקטובר 2017 והוציא צו עיכוב יציאה מהארץ נגד כהן. כן חייב בית המשפט את כהן למסור לכונס הנכסים תוך 14 יום דוח על מצב נכסיו, הכנסותיו, הוצאותיו וחובותיו על-פי דין, ובהמשך דוח חודשי על מצב הכנסותיו והוצאותיו.

"כהן הבריח הכנסות מנושיו"

יובהר כי צו כינוס נכסים נפתח במצב בו בית המשפט הגיע למסקנה כי נושה זכאי, בתיווך כונס הנכסים, לממש רכוש של אדם פרטי, קבוצת אנשים או חברה, ששועבד כבטוחה על חובות שלא שולמו. במקרה זה את הבקשה הגיש עו"ד ליאור כספי, שעד היום היה המפרק הזמני של החברות שבבעלותו של כהן, "ש.מ.ר.פ מסעדות ואירוח" וחברת "רפי כ. השקעות". את בקשות הפירוק של החברות הגישו עובדי החברות.

את ההחלטה על הוצאת צו כינוס נימק היום הנשיא אורנשטיין בכך ש"מכתבי הטענות שלא נסתרו עלה כי החייב הפסיק לשלם את חובותיו, אינו יכול לשלם אותם ואף פעל להבריח את נכסיו". לדברי השופט, בין היתר, דרש כהן משוכרת נכס להעביר את דמי השכירות לאיש-קש מטעמו, ועל-מנת להבריח את ההכנסות מנושיו. בנוסף, ציין אורנשטיין כי "כהן ביצע משיכות של מיליוני שקלים מהחברות שלא כדין ותוך ריקון קופתן והשארת הנושים ללא שיוכלו להיפרע את חובם".

אורנשטיין התייחס אל מסכת החובות הניכרת של כהן. "מנתונים שהצטברו עד כה עולה כי מסכת החובות עולה כדי 14 מיליון שקלים". השופט ציין כי החובות צפויים לגדול מאוד בגין חובות של כהן לרשויות המס.

אורנשטיין ציין כי בבעלותו של השף ישנן שתי דירות בשכונת נווה צדק בתל-אביב, אחת מהן ברחוב החרמון. ואולם, "דומה שלא ניתן יהיה להיפרע מהנכסים שבבעלות החייב שכן רובצות עליהם משכנתאות במיליוני שקלים". כהן צבר ריבית פיגורים של 50 אלף שקלים בהחזר ההלוואות בגין רכישת הדירות והבנקים פועלים כדי לממשן. "מהנתונים עולה כי לא יהיה בכספי מימוש הנכסים לאחר התשלום לנושים המובטחים והוצאות ההליך כדי לפרוע את החובות הניכרים של החייב, לא כל שכן בהינתן שאלה יאמירו", נקבע.

ולבסוף, התייחס נשיא המחוזי בתל-אביב אורנשטיין לכך ש"רפי כהן עזב את הארץ למשך זמן רב, לא שיתף פעולה עם המנהל המיוחד על נכסיו או עם נושיו, באופן שמבסס את הצורך בהוצאת צו כינוס נכסים שיחייב שיתוף-פעולה עם בעל התפקיד (המנהל המיוחד שמונה - א' ל"ו), מסירת פרטים ונתונים על העסקים והתנהלותו וכיוצא באלה".

חובות אישיים של 2 מיליון שקל

מהדוח הראשוני שהגיש המפרק עו"ד כספי לבית המשפט לפני חודשיים עלה כי לחברת ש.ר.מ.פ של כהן יש חובות של מעל 4 מיליון שקל, וכן עלה כי החברה הנוספת בבעלות כהן, חברת רפי כ. השקעות, חבה סכומים ניכרים לרשויות המס וכן לנושים רבים נוספים, בנוסף לחוב משכנתא על סך 3.5 מיליון שקל שנטלה מבנק לאומי למשכנתאות בגין רכישת נכס ברחוב אחווה 11 בתל-אביב. החובות הללו של כהן צמחו מאז ובנוסף יש לו, כאמור, חובות לרשויות המס ולבנקים.

מנגד, צוין בדוח כי לרפי כהן יש זכויות בנכס ברחוב חרמון 1 בשכונת נווה צדק בתל-אביב, אשר בו התגורר עד לאחרונה. המפרק הזמני ציין בדוח כי במועד הביקורת שערך הנכס היה נטוש, ושכניו של רפי כהן סירבו לשתף עמו פעולה והסכימו למסור לו רק כי כהן לא נראה במקום זה כחודש.

המפרק הזמני, עו"ד כספי, ציין בדוח שהגיש לבית המשפט, כי המידע אודות נכסיו האישיים של כהן חשוב ומהותי, כיוון שכהן, כבעל מניות ובעל שליטה בשתי החברות, חייב להן אישית כ-2 מיליון שקל בגין משיכות יתר. "כהן זומן לחקירה תחת אזהרה בגין העלמות מס, כך שסכום זה עלול להתמיר". 

רפי כהן

מנותק מהמציאות? כהן לאורנשטיין: "יש לי רכוש בשווי של 30 מיליון שקל; מעולם לא הייתי חייב כסף לאיש"

האם השף רפי כהן מנותק מהמציאות או שטרם הובהרו כראוי מצבת הנכסים שלו אל מול מצבת החובות? בדיון שהתקיים אתמול (א') בבקשות פירוק החברות שבבעלותו ופשיטת הרגל של השף המפורסם, טען כהן, כי בעוד היקף החובות שלו עומד על מיליונים בודדים, בבעלותו רכוש בשווי 30 מיליון שקל.

כך, לשאלת נשיא בית המשפט השופט איתן אורנשטיין, מה היקף החובות שלו, השיב כהן: "אני חייב 1.5 מיליון שקל, לא כולל משכנתא. משכנתא יש לי עוד 2 מיליון שקל. סה"כ חובות 3.5 מיליון שקל, ורכוש בשווי של 30 מיליון שקל. לגבי מס הכנסה, ויש לי שיחה מתועדת איתם, נאמר לי שאני חייב רק את המסים על השכר של החודשיים האחרונים לפני שנסגרה המסעדה".

הדברים באים בסתירה לממצאי כונס הנכסים שמונה בתיק, עו"ד ליאור כספי, אותם קיבל בית המשפט בהחלטתו מהבוקר, לפיהם מסכת החובות של כהן עולה כדי 14 מיליון שקלים, ואלה עוד צפויים לגדול מאוד בגין חובות של כהן לרשויות המס; ואין די בנכסיו בכדי לסגור חובות אלה.

המציאות מנקודת מבטו של כהן - כפי שהציג אותה בדיון אתמול - צבועה בגוונים ורודים יותר. "מעולם לא הייתי חייב כסף לאיש. מעולם לא אמרתי שאני לא רוצה לשלם. מעולם לא אמרתי שאין לי איך לשלם. נהפוך הוא. אני יכול לומר שמעולם במשך 17 שנה לא איחרתי בתשלום ולו ביום אחד", אמר לבית המשפט השף המפורסם.

הייתה זו הפעם הראשונה מאז נודע על קריסת מסעדת "רפאל" היוקרתית בבעלותו, ועל היעלמותו של השף, בה הציג כהן את גרסתו לדברים. במסגרת זו ביקש (במילים אחרות): אל תחמירו איתי רק בגלל שאני מפורסם. "יש לי הרבה ניסיון חיים בבני אדם. אני מגיל 6 עובד. חיי מסעדה בממוצע במדינת ישראל באופן סטטיסטי הם 9 חודשים. אני לא מעוניין להרעיף עלי שבחים ולהלל את שמי, אני רק מעוניין לציין מספר עובדות: זו פעם ראשונה במשך 17 שנה שדבר כזה קורה ואני לא מבקש רחמים, התחשבות או אפליה, אני מבקש שלא יהיה חוק אחד לרפי כהן וחוק אחר לשאר", אמר כהן לבית המשפט, וביקש לדחות מעט את ההחלטה בעניינו כדי לתת לו הזדמנות להתגונן כראוי.

עוד טען כהן, כי בניגוד לנטען נגדו הוא לא ברח מהארץ, ובעת יציאתו מהארץ לא היו לו כל חובות, עד שהבנקים סגרו לו את הברז. לטענתו, ההליכים נגדו מהווים ניסיון להשתלט על נכסיו שלא כדין.

"מעולם לא דרכתי בבית משפט עד לפני 3 שנים. מעולם לא הגשתי תביעה נגד אדם ומעולם לא הוגשה תביעה נגדי. מעולם לא הייתי במשטרה. מעולם לא הייתה לי עבירת תנועה. אני יצאתי מהמדינה ובאופן חד צדדי תוך ניצול החוק לרעה השתלטו האנשים האלה על הבתים שלי, על החברה שלי", אמר.

כתב האישום: כהן איים - "לא אעזוב אותך עד המוות"

השף רפי כהן ניהל במשך שנים רבות את מסעדת "רפאל" הנחשב במלון דן ברחוב הירקון בתל-אביב, עד שהמסעדה הפסיקה את פעילותה לפני מספר חודשים והוגשה בקשה לפירוקה. כהן יצא מהארץ סמוך להגשת בקשת חדלות הפירעון בעניינו וחזר רק בימים האחרונים. עם שובו לארץ נעצר כהן בנתב"ג בשל החשד כי לאחר נקלע לחובות כבדים, הוא איים על עובדים של בנק לאומי, בין היתר באמצעות מסרונים ששלח מהטלפון שלו.

ביום שישי האחרון הגישה המשטרה לבית משפט השלום בתל-אביב כתב אישום נגד כהן שבמסגרתו הוא מואשם באיומים על עובדי בנק לאומי ובהתפרעות במקום ציבורי.

לפי הנטען באישום, לאחר שבנק לאומי סירב להעניק לו אשראי נוסף בחשבונו, הגיע ב-14 במארס 2017 (זמן קצר לפני שיצא מישראל. ח',מ') השף המפורסם לסניף בנק לאומי ברחוב בן יהודה 87 בתל-אביב. לפי האישום, כהן החל להתפרע, רץ לעבר אחד מעובדי הבנק בעודו אוחז בידו פח פלסטיק, השליך את הפח לעבר העובד, הפיל את מחשבו, וקרא לעברו "אתם לא תחסמו לי את החשבון".

בהמשך, נטען באישום שכהן פנה לחדרה של מנהלת הסניף ברח בן יהודה, ואיים על עובדי הבנק. לפי הנטען, כהן אמר לעובדים: "אני אהרוג אתכם. אתם לא יודעים עם מי אתם מתעסקים". כמו כן, "הנאשם צעק לעבר מנהלת הסניף: 'את רוצחת', רכן על שולחנה והפיל לעברה את מסך המחשב שלה, ואף ניסה להרים את השולחן".

עוד לפי כתב האישום כהן אמר לעובדת: "חכי מה שאני אעשה לך. אני לא אעזוב אותך עד המוות. אני אתעלל בך אישית. אלוהים ייתן לך מחלה קשה עוד השנה. חכי תראי. הקללות שלי תמיד עובדות. יש לך משפחה. כולם עוד ישמעו על זה".

במהלך הדיונים בעניינו, טען כהן כי הוא לא ברח מהארץ ותמיד החזיר את חובותיו. לדבריו, "יצאתי מהארץ כשיש לי 0 שקלים מינוס בחשבון", אמר כהן. "בנק לאומי התקשר יום אחד ואמר לי שהכריז על ענף המסעדנות כענף ברמת סיכון גבוהה ולכן הם מבטלים לי את האשראי שיש לי 20 שנה בכל החברות, בלי שום סיבה. לא הייתה התחייבות שלא עמדתי בה, תמיד החזרתי הלוואות". 

עוד כתבות

מה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, שיר גולני. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.3 מיליון שקל בדרום

4 חדרים באילת ובבאר-שבע, 5 חדרים באופקים או קוטג' בנתיבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 26 בפברואר

אתמול באיכילוב: 4 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

רשף לוי בפרסומת לקוטג' תנובה / צילום: יח"צ

ממש לא טריוויאלי: קוטג' תנובה – הפרסומת הזכורה והאהובה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין של תפוזינה הוא המושקע ביותר השבוע מבחינה תקציבית עם השקעה של כ-1.04 מיליון שקל

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

פרשנות: כמו בחוק דירה שלישית - רשות המסים מגדירה את המשפחה מחדש

רשות המסים מתכוונת לבצע שינוי מהפכני בתחום מיסוי הנדל"ן - שינוי הגדרות התא המשפחתי לצורכי מס רכישה ומיסוי מקרקעין בכלל ● האופציה המובילה היא זו שהופיעה בחוק דירה שלישית: כל הנכסים שייכים לשני בני הזוג

אפי נוה (מימין) וחאלד זועבי / צילום: לשכת עורכי הדין

"ההצבעה שלי בעד אתי כרייף לשיפוט? אני מניח שהייתה לי תאונת עבודה"

כך הסביר עו"ד חאלד זועבי, חבר הוועדה לבחירת שופטים, בעדותו במשטרה את החלטתו לתמוך באתי כרייף ● השופטת מואשמת בכיפוף לשימוע כי מונתה בין היתר בשל יחסיה עם עו"ד אפי נוה • זועבי גם מפנה את החוקר לנשיאה מרים נאור ולשרה דאז איילת שקד "שהכניסו את כרייף לרשימה"

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

דרעי אוסר על כניסת זרים מאיטליה; חולה מאומת ראשון בישראל

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

עובדת של חברת "אינסטקארט" באוהיו / צילום: LISA BAERTLEIN, רויטרס

לידיעת וולט ואובר: צו של בית משפט בארה"ב מאיים על המודל העסקי של "כלכלת החלטורה"

שופט בסן דייגו קבע כי אפליקציית משלוחי מכולת מסווגת באופן שגוי את עשרות אלפי עובדיה כפרילאנסרים, בעוד שמדובר למעשה בשכירים ● מדובר בצעד משפטי ראשון באכיפת חוק חדש, שיכול בהמשך לחייב את כל המעסיקים לספק לעובדי "כלכלת החלטורה" זכויות עבודה בסיסיות

חשבוניות  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

האחים קבלני העפר והתשתיות שישלמו מיליונים במסים על חשבוניות פיקטיביות

בשנים 2007 עד 2012 עסקו האחים בהשכרת ציוד לעבודות עפר ופיתוח באמצעות מספר חברות ● בתקופה זו פעלו האחים, בין היתר, להוצאת חשבוניות מס על שם שתי חברות בבעלותם לגורמים שונים בגין השכרת ציוד וביצוע עבודות שונות כביכול

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

פאניקה בשווקים: הנפט צולל, מדד הפחד נוסק; וול סטריט בדרך לרשום את השבוע הגרוע ביותר מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● הנאסד"ק מאבד 4%, שלושת המדדים משלימים נפילה של 10% מהשיא, מדד הפחד נוסק ● הבורסה בצרפת נופלת בכ-4.5%, הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● שר הבריאות הגרמני אחרי יו"ר ה-FDA: "המדינה על סף מגפה"

נוסעים בנמל התעופה בהונג קונג. אופן זרימת החדשות ישפיע על היקף השיתוק הכלכלי 
צילום: AP - Kin Cheung

התפשטות הקורונה: הונג קונג מנסה לאושש את הכלכלה ע"י חלוקת כסף חינם

ממשלת הונג קונג הודיעה שהיא תקצה סכום של 15.4 מיליארד דולר במענקים ובפטור ממסים לכל תושבי העיר ● שר האוצר בהונג קונג אמר ש"אמצעי בלתי רגיל" נחוץ כדי לעודד הוצאה צרכנית ולהקל את המתחים הפיננסיים בהונג קונג

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

סוחרים בבורסה של ניו יורק/  צילום: רויטרס, Jeenah Moon

יו"ר ה-FDA מזהיר מפני הקורונה: "אנחנו על סף מגיפה", וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת

העליות החדות שנרשמו בתחילת המסחר נמחקו בצל התפשטות הקורונה לארה"ב ואזהרת רשות המזון והתרופות האמריקאית ● מניותיהן של חברות התעופה בארה"ב השלימו התרסקות של כ-15% בשבוע האחרון

העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

בוטים לא היו עומדים בזה: העומס הרגשי של עובדי שירות לקוחות

מחקר שמובילה פרופ' ענת רפאלי מהטכניון בדק כיצד משפיעים רגשות הלקוחות על עבודת נותני שירות בשיחות צ'ט, וואטסאפ ומסרונים ● הממצאים: רגשות שליליים, אף שהם מיעוט מהשיחות, מאטים באופן משמעותי את העבודה ● האם בוטים יכולים להיות פתרון?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ / צילום: טום ברנר, רויטרס

טראמפ על משבר הקורונה: "רמת הסיכון של ארה"ב נמוכה ביותר"

במסיבת עיתונאים חלק טראמפ על קביעת ה-CDC שהתפשטות הנגיף לארה"ב היא "בלתי נמנעת" ● תומכי טראמפ: CDC גרם לבהלה כדי לחולל נפילות שערים בוול סטריט במטרה לפגוע בנשיא

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

בני גנץ, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו / צילום: חיים צח, לע"מ

4 גורמים שתומכים בהגדלת החשיפה לרכיב הצמוד בטווח הקרוב

למרות היעדר אינפלציה בחודשים האחרונים, בלט האפיק הצמוד בתיק האג"ח בביצועי יתר ● לפחות ארבעה גורמים תומכים בהגדלת החשיפה לרכיב הצמוד בחודשים הקרובים