גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בדרך לעוד שנה מוצלחת

2017 מסתמנת כשנה טובה למדי בשוקי הגמל וההשתלמות ■ קופות הגמל וקרנות ההשתלמות המובילות רשמו מתחילת השנה תשואות נומינליות ברוטו ממוצעות של כ-4.95% ו-5% ● למדריך קופת גמל להשקעה

חסכון לפנסיה / (צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
חסכון לפנסיה / (צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בצל החששות ההולכים וגוברים שהגאות הנמשכת בשוקי ההון ובמחירי הנכסים הלא סחירים בעולם, וגם בארץ, תגיע לתיקון, שאולי אף יהיה אלים, עולה שבדומה לקרנות הפנסיה החדשות וביטוחי המנהלים, 2017 מסתמנת כחיובית למדי גם עבור קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות, בהם מנוהלים 410.6 מיליארד שקל.

מבדיקת "גלובס" לנתוני הגמל-נט של רשות שוק ההון, עולה כי קופות הגמל לתגמולים המרכזיות וקרנות ההשתלמות החשובות - ואלה שפתוחות לכלל הציבור ואינן משרתות גוף מסוים או סקטור מסוים, רשמו ברבעון השלישי בשנת 2017 תשואות של כ-1.92% ושל כ-1.94%, בהתאמה. זאת לעומת ממוצעים כלל ענפיים של 1.76% ו-1.78% שרשמו כל קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות (בכל המסלולים והמיועדות לכל הקהלים), בהתאמה.

כך, יחד עם תוצאות המחצית הראשונה של 2017, קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות המובילות, שאותן אנו מדרגים בטבלאות שלנו, רשמו מתחילת השנה הנוכחית תשואות נומינליות ברוטו ממוצעות של כ-4.95% ו-5%, בהתאמה. אגב, המדגם שאנו בוחרים לבחינת התשואות ודירוג התוצאות של הגופים המנהלים הבולטים והמובילים שוק החיסכון לטווח ארוך, הינו רוב שוק הגמל וההשתלמות, ומהווה כ-55% במונחי נכסים מנוהלים.

בכל אופן, התשואה החשובה ביותר בדירוג התשואות הינה זו של 12 החודשים האחרונים. מדובר בתשואה שמספקת גם הצצה לאיכות ניהול ההשקעות לאורך זמן - כפועל יוצא מאופי החיסכון, שהינו לשנים ארוכות מאוד, ואף למספר עשורים - וגם מאפשר בחינה של מגמות קצרות. כך, ב-12 החודשים האחרונים רשמו קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות הנדגמות תשואות מצטברות של כ-6.28% ושל כ-6.4% בממוצע, בהתאמה.

ומה לגבי התשואות לטווחי זמן אורכים? כאן המדגם מצטמצם פלאים, ומספר המסלולים שניתנים להשוואה יורד. זאת כתוצאה מהוראות הרגולציה לשינוי אופי המסלולים בחיסכון לטווח ארוך, שהשפיע בעיקר על שוק הגמל לתגמולים, החל משנה שעברה. בכל אופן, קופות הגמל ה"כלליות" והגדולות מחצי מיליארד שקל ושפתוחות לכלל האוכלוסייה, מציגות בשלוש השנים האחרונות תשואות שנתיות ממוצעות של כ-3.47% ו-3.57%, בהתאמה, כשחמש השנים האחרונות מדובר על תשואות של כ-6% בשני השווקים.

לאחרונה הסבירו בבית ההשקעות מיטב דש, עם פרסום תחזית התשואות לשוקי הגמל וההשתלמות לסוף הרבעון השלישי השנה, כי "התשואות החיוביות", שרשמו הגופים המובילים בשווקים אלה "נבעו בעיקר מעליות השערים שנרשמו בשוקי המניות בחו"ל, ובשוק האג"ח הקונצרניות והממשלתיות בישראל". הם פירטו בהקשר זה כי בתקופה האמורה " שוקי המניות בעולם הציגו מגמה חיובית חזקה", כש"באגרות החוב הקונצרניות נרשמה מגמה חיובית מובהקת", ו"באגרות החוב הממשלתיות נרשמה תשואה חיובית בשיעור של 2.5%".

לשם השוואה, אתמול פרסמנו כי קרנות הפנסיה המקיפות החדשות, והפוליסות המשתתפות ברווחים - שנמנות עם תיקי פוליסות החיסכון שמוכרות חברות הביטוח במסגרת פעילות ביטוחי החיים שלהן - רשמו ברבעון האחרון תשואה נומינלית ברוטו ממוצעת של כ-2.05% ושל כ-2.16%, בהתאמה, בעוד שמתחילת השנה הן מציגות תשואות של כ-5.31% ו-5.68% בקרנות ובפוליסות, בהתאמה.

ב-12 החודשים האחרונים הפנסיה החדשה המקיפה והפוליסות המשתתפות ברווחים השיגו תשואה ממוצעת של כ-7.36% ו-7.74%, בהתאמה - משמעותית יותר מהתשואה שרשמו הקרנות השתלמות והקופות גמל שבחנו. יחד עם זאת, את התשואות הגבוהות ביותר הציגו קופות וקרנות השתלמות - שני שווקים עם שונות אדירה בין המתחרים.

כמו כן, התשואות של קרנות הפנסיה המקיפות החדשות ושל הפוליסות המשתתפות ברווחים בשלוש השנים האחרונות עמדו על תשואה שנתית ממוצעת של כ-4.43% - מעל לקופות הגמל ולקרנות ההשתלמות, כשבחמש השנים האחרונות דובר על תשואות שנתיות ממוצעות של כ-6.6% ו-6.97%, בהתאמה.

בכל אופן, כיצד נראה התיק של קרנות ההשתלמות בימים אלה? עם כניסתנו לרבעון הרביעי של 2017? 15.7% מהתיק של קרנות ההשתלמות הינו בנכסים לא סחירים כש-20.5% מתיק מושקע בחו"ל ובמט"ח (לעומת למעלה מ-21% בסוף 2016). ככלל, כ-31.3% מתיק קרנות ההשתלמות הינו באג"ח ממשלתיות, כשכ-28.5% הינו באג"ח קונצרניות סחירות ולא סחירות ובהלוואות, וכ-28.2% במניות ובקרנות נאמנות. כמו כן, כ-7.8% מהתיק בקרנות ההשתלמות הינו במזומנים, בשווי מזומנים ובפקדונות.

ומה לגבי קופות הגמל לתגמולים? נכון לסוף הרבעון השלישי כ-20.9% מהתיק היה בחו"ל ובמט"ח, כשכ-20% מהתיק היה בנכסים לא סחירים. כמו כן, מתוך סך התיק, כ-30.5% באג"ח ממשלתיות, כ-27.7% באג"ח קונצרניות סחירות ולא סחירות ובהלוואות, כ-26.1% במניות ובקרנות נאמנות, וכ-7.1% במזומנים, בשווי מזומנים ובפקדונות.

קרן השתלמות

אלטשולר שחם מעל היתר

2017 הולכת ומסתמנת, שלושת רבעי הדרך לסופה, כשנה של בית ההשקעות אלטשולר שחם, שאת השקעותיו מנהלים הבעלים והמייסד גילעד אלטשולר, ודני ירדני. בית ההשקעות, שמחזיק במוניטין טובים זה זמן רב מאוד, מוביל את דירוג התשואות בשוק הפנסיה החדשה עם קרן קטנה ואף מינורית, ועתה הוא מציג הובלה משמעותית בהרבה: בשוקי הגמל וההשתלמות - הן בקרב המסלולים והקופות הגדולים, שמנהלים נכסים של מעל 4 מיליארד שקל כל אחד, והן בקרב המסלולים והקופות הקטנים יותר, שמנהלים כל אחד למטה מרף 4 מיליארד שקל בשווי נכסים.

ההובלה של אלטשולר שחם השנה בתשואות ברורה לא רק מעצם היותו של בית ההשקעות הבולט בכל דירוג שביצענו, כי אם גם משום הפער הגדול בתשואות שהשיג לעמיתיו ביחס לבאים בתור. בית ההשקעות היחידי שמתקרב לתוצאות הטובות של אלטשולר שחם הינו בית ההשקעות אנליסט, שבניהול איציק שנידובסקי ושאת השקעותיו מנהל נועם רוקח.

במה מדובר? נתחיל בשוק קופות הגמל לתגמולים אותו מוביל, כאמור, בית ההשקעות אלטשולר שחם, עם תשואה של כ-10.9% ב-12 החודשים האחרונים, שנרשמה בקופת "אלטשולר שחם גמל לבני 50 ומטה", בעוד שאת הקופות הגדולות מובילה קופת "אלטשולר שחם גמל לבני 50 עד 60" עם תשואה של 9.5% - התשואה השנייה בטיבה בשוק. לאחר מכן ניצבים בשוק הגמל לתגמולים עוד כמה גופים מצטיינים יחסים ובראשם אנליסט, עם תשואות של כ-9.1% ו-8.5%, בקופות הקטנות יחסית: "אנליסט גמל ישראל" ו"אנליסט מסלול לבני 50 ומטה".

אחריו יש קופה קטנה של בית ההשקעות ילין לפידות - "גמל מסלול לבני 50 ומטה", כשבקרב הקופות הגדולות (והקטנות) בולטת לחיוב גם כלל ביטוח, בעיקר עם תשואה של כ-6.7% בקופה השנייה בגודלה בשוק - "תמר".

לצד זאת, שוב - כאמור, בית השקעות אלטשולר שחם בולט לחיוב גם בשוק קרנות ההשתלמות, עם הובלה ברורה עם שתי הקרנות המובילות שלו: "אלטשולר שחם השתלמות כללי ב'" ו-"אלטשולר שחם השתלמות כללי", שרשמו ב-12 החודשים האחרונים תשואות נומינליות ברוטו של כ-11.3% ושל כ-9.2%, בהתאמה - הרחק מעל למתחרים.

גם כאן מי שמגיע אחרי אלטשולר שחם, ועדיין מציג שנה טובה שמעלה חיוך על שפתי עמיתיו, הינו בית ההשקעות אנליסט, עם קרן "השתלמות כללי" כשאחריה נציין לחיוב כמה קרנות השתלמות של שתי קבוצות ביטוח גדולות: הפניקס "השתלמות כללי", שאת השקעותיה מנהל רועי יקיר, קרן מנורה מבטחים "השתלמות כללי", שעל השקעותיה אחראי יוני טל, קרן הראל "השתלמות כללי", שאת השקעותיה מובילים סמי בבקוב ועופר נרגסי, וכלל "השתלמות כללי, של כלל ביטוח - שאת השקעותיה מנהלת ענת לוין וכשהשקעות העמיתים שם מנוהלות על ידי לימור דנש.

תשואות קופות גמל לתגמולים

למדריך קופת גמל להשקעה

עוד כתבות

מדרחוב בשנג'ן, סין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך אומרים בסינית שופינג? סין כבר לא המפעל של כולם

בזמן שהתרגלנו לחשוב על סין כעל "המפעל של העולם", היא הפכה להיות הצרכנית השנייה בגודלה בעולם לאחר ארה"ב ● הצריכה הפרטית של סין מהווה יותר מ-10% מהצריכה הגלובלית, והחברה הסינית בקושי התחילה לגרד את הפוטנציאל שלה

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

הקרב על האימפיצ'מנט: לא רק טראמפ על הכוונת אלא גם הטראמפיזם

הרפובליקאים הודפים ההאשמות נגד טראמפ ● השגריר בפועל של ארה"ב באוקראינה: טראמפ ייחס חשיבות רבה יותר לחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו מאשר לאוקראינה כולה ● טראמפ מצייץ: "הדמוקרטים מנסים לבלום אותי; אני לא אתן להם" ● פרשנות

תוכנית סירקין / צילום: יח"צ

הוותמ"ל אישרה: 8,500 דירות יוקמו במזרח פתח תקווה

הותמ"ל החליטה לאשר את התוכנית השנויה במחלוקת בשטח מחנה סירקין המתפנה בפתח תקווה ● התוכנית כוללת רובע מגורים חדש, שטחי מסחר ותעסוקה והיא מהווה את השלב הראשון בפיתוח חלק זה של העיר

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי פתוח: הפסד של 154 מיליון שקל ברבעון השלישי

החברה מעדכנת על תוצאות מקדמיות לרבעון השלישי של השנה, וכי קבלה לידיה שליש מהזרמות הבעלים שהבטיח אלשטיין ● אין חדש לגבי הערת עסק חי אותה יבחנו רואי החשבון בסמוך לפרסום הדוחות

קורנפלקס של אלופים / צילום: תמר מצפי

ארבע שנים לרפורמת הקורנפלקס: איך קרה ששינויי המחירים לא התגלגלו לכיס של הצרכנים

דוח של משרד הכלכלה שהגיע לידי "גלובס" בוחן מהן תוצאות הרפורמה להוזלת יבוא מוצרי מזון לישראל ● העלויות של מוצרים כמו קורנפלקס אכן הוזלו, אך ביד השנייה מוצרי חלב ובשר התייקרו ● "הרגולציה על המזון הרגיש נותרה בעינה, באופן המוסיף להכביד על העסקים בתחום"

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

החזון של צוקרברג וקידום המסחר המקוון: מה עומד מאחורי שירות התשלומים של פייסבוק?

פייסבוק הודיעה על השקת שירות פייסבוק פיי, שיאפשר בעתיד להעביר כסף במסנג'ר, ווטסאפ ואינסטגרם ● כדי להצליח בכך, פייסבוק תצטרך להתגבר על חששות המשתמשים והרגולטורים

מהדורת החדשות של ערוץ 12, אמש / צילום: צילום מסך

מרתון שידורי הטלוויזיה: זה לא סיקור, זה דברור

כשהתותחים רועמים, כל ערוצי הטלוויזיה מתגייסים לדובר צה"ל ומשאירים את הצופים עם שידורים חוזרים • התקשורת לא מעזה לבקר את פעילויות הצבא ואת מדיניות הביטחון של ממשלת ישראל, כל ממשלה, באופן מהותי • על התקשורת להיות ביקורתית ועניינית יותר

אודי סגל / צילום: אביב חופי

טלטלה בחדשות 13? בחברה שוקלים להעביר את אודי סגל להגשת המהדורה המרכזית

על רקע נתוני הרייטינג הבעייתיים, הכוונה לערוך שינויים במהדורת החדשות עומדת על סדר היום של מנהלי רשת 13 כבר תקופה ארוכה ● חדשות 13 בתגובה: "תמר איש-שלום תמשיך להיות המגישה המרכזית"

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

דיווח פלסטיני: הושגה הפסקת אש בין ישראל לג'יהאד האיסלאמי

(עדכונים שוטפים): לפי דיווחים פלסטינים, הפסקת האש, שהושגה בתיווך מצרי, נכנסה לתוקפה החל מהשעה 05:30 בבוקר. מעט לאחר השעה 06:00 נשמעה התרעת צבע אדום בעוטף עזה ● מערכת החינוך תחזור לפעול כסדרה בערים באר שבע, קריית גת ובמועצה האזורית באר טוביה

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

ריבלין ייפגש עם ראשי כחול לבן והליכוד במטרה להבהיר את המתווה שהוא מציע

ב"גלובס" פרסמנו כי במסגרת המגעים מאחורי הקלעים יש הסכמה לעצם המתווה אך חילוקי דעות על אופי יישומו ובין השאר על מועד היציאה לנבצרות, אותם ריבלין מקווה להבהיר לשתי המפלגות

פאבל דורוב, מייסד טלגרם. המטבע הדיגיטלי התייקר עוד לפני שהונפק/ צילום: רויטרס

טלגרם כופרת באישומי ה-SEC שבגינם נדחתה הנפקת המטבע הדיגיטלי שלה

החברה, בעלת אפליקציית המסרים המיידיים, שביצעה בשנה שעברה מכירה מוקדמת של המטבע הדיגיטלי גרם בהיקף של 1.7 מיליארד דולר, מבקשת מבית המשפט בניו יורק להסיר את צו המניעה של רשות ניירות ערך האמריקאית, הטוענת כי המטבע נחשב לנייר ערך

מוצרים של דין פודס / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

בקרוב גם אצלנו? הצרכנים שותים פחות חלב פרה, והיצרנית הגדולה בארה"ב משלמת את המחיר

דין פודס, המתמודדת עם השינוי בטעמי הצרכנים, פנתה להליך של פשיטת רגל ● מאמצי החברה לסגור מחלבות ולצמצם את כוח-האדם לא עמדו בקצב של הירידה במכירות

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

בורחים למקלט,/ צילום:רויטרס

על החרדה: המחיר הסמוי של החיים במלחמה מתמדת בדרום

תושבי הדרום מתמודדים כבר שנים ארוכות עם חרדה שעלולה להופיע גם בזמני חירום וגם בזמני רגיעה, ולשבש באופן מוחלט את חייהם של הסובלים ממנה • מה ההשלכות על הנפש של מבוגרים וילדים שאינם מכירים חיים במציאות נורמלית

עו“ד איה לביא / צילום: שלומי יוסף

המרכז לנפגעי כתות מבקש להצטרף לערעור עו"ד שהונתה במיליונים את לקוחותיה

עורכת הדין איה לביא הגישה ערעור לעליון על 3 שנות המאסר שנגזרו עליה, לאחר שהודתה בגניבת 4.2 מיליון שקל מלקוחות ● המרכז טוען כי "על ביהמ"ש להתחשב בכך שלביא הושפעה במעשיה מחברות בכת" ● עם זאת, סנגורה מבהיר: "לביא לא חברה בשום כת"

הנשיא טראמפ ונשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי/צילום: רויטרס

אימפיצ'מנט הנה הוא בא: אין כמעט ספק שטראמפ יזוכה

היום מתחילים הדמוקרטים בבית הנבחרים של ארה"ב את תהליך הגשת כתב אישום נגד הנשיא טראמפ על שוחד ועל "פשעים חמורים" נגד החוקה ● זה ייקח כנראה חודש וחצי ● בינואר יועמד הנשיא למשפט הסנאט, ואין כמעט ספק שיזוכה ● אבל זה מה שרצו מנסחי החוקה לפני 230 שנה

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

גוגל נכנסת לבנקאות דיגיטלית: תציע חשבונות עובר ושב

מדובר בשיתוף פעולה של גוגל, בנק Citigroup ואיגוד אשראי קטן באוניברסיטת סטנפורד שיצא לפועל בשנה הבאה ● גוגל התחייבה שלא תמכור את המידע הפיננסי של המשתמשים בשירות

אלונה בר און בוועידת עושים שוק \ צילום: איל יצהר

אלונה בר און, יו"ר גלובס: יש לקיים דיון דחוף על תפקיד מועצת העיתונות בשיקום העיתונות ואמון הציבור

״זוהי שעת חירום. עלינו להודות שמועצת העיתונות אינה ממלאת תפקיד משמעותי ורלוונטי כפי שהיה מצופה ממנה בשעה קשה זו" ● מכתב גלוי ששלחה אמש יו״ר גלובס אלונה בר און למועצת העיתונות ● מפאת חשיבות הדברים והרלוונטיות גם ל"גלובס" אנחנו מביאים אותו כאן כלשונו

בדיקה גנטית / אילוסטרציה: Shutterstock

קליר ג'נטיקס נרכשה ע"י Invitea ב-50 מיליון דולר

קליר ג'נטיקס הוקמה בארה"ב על ידי מורן שניר, בעלה גיא שניר ואביה פרופ' מוטי שוחט, שנחשב לאחד המומחים הבולטים בישראל בתחום הייעוץ הגנטי ● בחברה הושקעו עד היום 2.5 מיליון דולר בלבד, כך שהאקזיט הוא אולי לא ענק, אך ההחזר מרשים

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מנכ"ל פלאפון, רן גוראון, יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, יו"ר ועד עובדי פלאפון, יחיאל שמן / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

הסכם קיבוצי חדש בחברת פלאפון בתוקף עד יולי 2022: מה יקבלו העובדים?

ההסכם כולל מענק חתימה בסך 20 מיליון שקל, תוספת שכר של 7%, מענק שנתי, קופת מלגות ללימודים ועוד ● בנוסף תינתן לעובדים אפשרות לפרישה מרצון עם תנאים מיטיבים, יוגדלו תקציבי הרווחה, ויוארכו כל הטבות ההסכם הקיבוצי הקודם ● בסך-הכול כ-400 עובדים יעזבו את החברה