גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בדרך לעוד שנה מוצלחת

2017 מסתמנת כשנה טובה למדי בשוקי הגמל וההשתלמות ■ קופות הגמל וקרנות ההשתלמות המובילות רשמו מתחילת השנה תשואות נומינליות ברוטו ממוצעות של כ-4.95% ו-5% ● למדריך קופת גמל להשקעה

חסכון לפנסיה / (צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
חסכון לפנסיה / (צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בצל החששות ההולכים וגוברים שהגאות הנמשכת בשוקי ההון ובמחירי הנכסים הלא סחירים בעולם, וגם בארץ, תגיע לתיקון, שאולי אף יהיה אלים, עולה שבדומה לקרנות הפנסיה החדשות וביטוחי המנהלים, 2017 מסתמנת כחיובית למדי גם עבור קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות, בהם מנוהלים 410.6 מיליארד שקל.

מבדיקת "גלובס" לנתוני הגמל-נט של רשות שוק ההון, עולה כי קופות הגמל לתגמולים המרכזיות וקרנות ההשתלמות החשובות - ואלה שפתוחות לכלל הציבור ואינן משרתות גוף מסוים או סקטור מסוים, רשמו ברבעון השלישי בשנת 2017 תשואות של כ-1.92% ושל כ-1.94%, בהתאמה. זאת לעומת ממוצעים כלל ענפיים של 1.76% ו-1.78% שרשמו כל קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות (בכל המסלולים והמיועדות לכל הקהלים), בהתאמה.

כך, יחד עם תוצאות המחצית הראשונה של 2017, קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות המובילות, שאותן אנו מדרגים בטבלאות שלנו, רשמו מתחילת השנה הנוכחית תשואות נומינליות ברוטו ממוצעות של כ-4.95% ו-5%, בהתאמה. אגב, המדגם שאנו בוחרים לבחינת התשואות ודירוג התוצאות של הגופים המנהלים הבולטים והמובילים שוק החיסכון לטווח ארוך, הינו רוב שוק הגמל וההשתלמות, ומהווה כ-55% במונחי נכסים מנוהלים.

בכל אופן, התשואה החשובה ביותר בדירוג התשואות הינה זו של 12 החודשים האחרונים. מדובר בתשואה שמספקת גם הצצה לאיכות ניהול ההשקעות לאורך זמן - כפועל יוצא מאופי החיסכון, שהינו לשנים ארוכות מאוד, ואף למספר עשורים - וגם מאפשר בחינה של מגמות קצרות. כך, ב-12 החודשים האחרונים רשמו קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות הנדגמות תשואות מצטברות של כ-6.28% ושל כ-6.4% בממוצע, בהתאמה.

ומה לגבי התשואות לטווחי זמן אורכים? כאן המדגם מצטמצם פלאים, ומספר המסלולים שניתנים להשוואה יורד. זאת כתוצאה מהוראות הרגולציה לשינוי אופי המסלולים בחיסכון לטווח ארוך, שהשפיע בעיקר על שוק הגמל לתגמולים, החל משנה שעברה. בכל אופן, קופות הגמל ה"כלליות" והגדולות מחצי מיליארד שקל ושפתוחות לכלל האוכלוסייה, מציגות בשלוש השנים האחרונות תשואות שנתיות ממוצעות של כ-3.47% ו-3.57%, בהתאמה, כשחמש השנים האחרונות מדובר על תשואות של כ-6% בשני השווקים.

לאחרונה הסבירו בבית ההשקעות מיטב דש, עם פרסום תחזית התשואות לשוקי הגמל וההשתלמות לסוף הרבעון השלישי השנה, כי "התשואות החיוביות", שרשמו הגופים המובילים בשווקים אלה "נבעו בעיקר מעליות השערים שנרשמו בשוקי המניות בחו"ל, ובשוק האג"ח הקונצרניות והממשלתיות בישראל". הם פירטו בהקשר זה כי בתקופה האמורה " שוקי המניות בעולם הציגו מגמה חיובית חזקה", כש"באגרות החוב הקונצרניות נרשמה מגמה חיובית מובהקת", ו"באגרות החוב הממשלתיות נרשמה תשואה חיובית בשיעור של 2.5%".

לשם השוואה, אתמול פרסמנו כי קרנות הפנסיה המקיפות החדשות, והפוליסות המשתתפות ברווחים - שנמנות עם תיקי פוליסות החיסכון שמוכרות חברות הביטוח במסגרת פעילות ביטוחי החיים שלהן - רשמו ברבעון האחרון תשואה נומינלית ברוטו ממוצעת של כ-2.05% ושל כ-2.16%, בהתאמה, בעוד שמתחילת השנה הן מציגות תשואות של כ-5.31% ו-5.68% בקרנות ובפוליסות, בהתאמה.

ב-12 החודשים האחרונים הפנסיה החדשה המקיפה והפוליסות המשתתפות ברווחים השיגו תשואה ממוצעת של כ-7.36% ו-7.74%, בהתאמה - משמעותית יותר מהתשואה שרשמו הקרנות השתלמות והקופות גמל שבחנו. יחד עם זאת, את התשואות הגבוהות ביותר הציגו קופות וקרנות השתלמות - שני שווקים עם שונות אדירה בין המתחרים.

כמו כן, התשואות של קרנות הפנסיה המקיפות החדשות ושל הפוליסות המשתתפות ברווחים בשלוש השנים האחרונות עמדו על תשואה שנתית ממוצעת של כ-4.43% - מעל לקופות הגמל ולקרנות ההשתלמות, כשבחמש השנים האחרונות דובר על תשואות שנתיות ממוצעות של כ-6.6% ו-6.97%, בהתאמה.

בכל אופן, כיצד נראה התיק של קרנות ההשתלמות בימים אלה? עם כניסתנו לרבעון הרביעי של 2017? 15.7% מהתיק של קרנות ההשתלמות הינו בנכסים לא סחירים כש-20.5% מתיק מושקע בחו"ל ובמט"ח (לעומת למעלה מ-21% בסוף 2016). ככלל, כ-31.3% מתיק קרנות ההשתלמות הינו באג"ח ממשלתיות, כשכ-28.5% הינו באג"ח קונצרניות סחירות ולא סחירות ובהלוואות, וכ-28.2% במניות ובקרנות נאמנות. כמו כן, כ-7.8% מהתיק בקרנות ההשתלמות הינו במזומנים, בשווי מזומנים ובפקדונות.

ומה לגבי קופות הגמל לתגמולים? נכון לסוף הרבעון השלישי כ-20.9% מהתיק היה בחו"ל ובמט"ח, כשכ-20% מהתיק היה בנכסים לא סחירים. כמו כן, מתוך סך התיק, כ-30.5% באג"ח ממשלתיות, כ-27.7% באג"ח קונצרניות סחירות ולא סחירות ובהלוואות, כ-26.1% במניות ובקרנות נאמנות, וכ-7.1% במזומנים, בשווי מזומנים ובפקדונות.

קרן השתלמות

אלטשולר שחם מעל היתר

2017 הולכת ומסתמנת, שלושת רבעי הדרך לסופה, כשנה של בית ההשקעות אלטשולר שחם, שאת השקעותיו מנהלים הבעלים והמייסד גילעד אלטשולר, ודני ירדני. בית ההשקעות, שמחזיק במוניטין טובים זה זמן רב מאוד, מוביל את דירוג התשואות בשוק הפנסיה החדשה עם קרן קטנה ואף מינורית, ועתה הוא מציג הובלה משמעותית בהרבה: בשוקי הגמל וההשתלמות - הן בקרב המסלולים והקופות הגדולים, שמנהלים נכסים של מעל 4 מיליארד שקל כל אחד, והן בקרב המסלולים והקופות הקטנים יותר, שמנהלים כל אחד למטה מרף 4 מיליארד שקל בשווי נכסים.

ההובלה של אלטשולר שחם השנה בתשואות ברורה לא רק מעצם היותו של בית ההשקעות הבולט בכל דירוג שביצענו, כי אם גם משום הפער הגדול בתשואות שהשיג לעמיתיו ביחס לבאים בתור. בית ההשקעות היחידי שמתקרב לתוצאות הטובות של אלטשולר שחם הינו בית ההשקעות אנליסט, שבניהול איציק שנידובסקי ושאת השקעותיו מנהל נועם רוקח.

במה מדובר? נתחיל בשוק קופות הגמל לתגמולים אותו מוביל, כאמור, בית ההשקעות אלטשולר שחם, עם תשואה של כ-10.9% ב-12 החודשים האחרונים, שנרשמה בקופת "אלטשולר שחם גמל לבני 50 ומטה", בעוד שאת הקופות הגדולות מובילה קופת "אלטשולר שחם גמל לבני 50 עד 60" עם תשואה של 9.5% - התשואה השנייה בטיבה בשוק. לאחר מכן ניצבים בשוק הגמל לתגמולים עוד כמה גופים מצטיינים יחסים ובראשם אנליסט, עם תשואות של כ-9.1% ו-8.5%, בקופות הקטנות יחסית: "אנליסט גמל ישראל" ו"אנליסט מסלול לבני 50 ומטה".

אחריו יש קופה קטנה של בית ההשקעות ילין לפידות - "גמל מסלול לבני 50 ומטה", כשבקרב הקופות הגדולות (והקטנות) בולטת לחיוב גם כלל ביטוח, בעיקר עם תשואה של כ-6.7% בקופה השנייה בגודלה בשוק - "תמר".

לצד זאת, שוב - כאמור, בית השקעות אלטשולר שחם בולט לחיוב גם בשוק קרנות ההשתלמות, עם הובלה ברורה עם שתי הקרנות המובילות שלו: "אלטשולר שחם השתלמות כללי ב'" ו-"אלטשולר שחם השתלמות כללי", שרשמו ב-12 החודשים האחרונים תשואות נומינליות ברוטו של כ-11.3% ושל כ-9.2%, בהתאמה - הרחק מעל למתחרים.

גם כאן מי שמגיע אחרי אלטשולר שחם, ועדיין מציג שנה טובה שמעלה חיוך על שפתי עמיתיו, הינו בית ההשקעות אנליסט, עם קרן "השתלמות כללי" כשאחריה נציין לחיוב כמה קרנות השתלמות של שתי קבוצות ביטוח גדולות: הפניקס "השתלמות כללי", שאת השקעותיה מנהל רועי יקיר, קרן מנורה מבטחים "השתלמות כללי", שעל השקעותיה אחראי יוני טל, קרן הראל "השתלמות כללי", שאת השקעותיה מובילים סמי בבקוב ועופר נרגסי, וכלל "השתלמות כללי, של כלל ביטוח - שאת השקעותיה מנהלת ענת לוין וכשהשקעות העמיתים שם מנוהלות על ידי לימור דנש.

תשואות קופות גמל לתגמולים

למדריך קופת גמל להשקעה

עוד כתבות

FW:  טיסת אל על עם  משלחת ישראלית לדובאי משדה תעופה בן גוריון / צילום: סיון פרג'

נמשך גל העזיבות באל על: הסמנכ"לים יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' פורשים

סמנכ"ל התחזוקה וההנדסה יוסי ברזני ונמרוד בורוביץ' סמנכ"ל אסטרטגיה, הצטיידות מטוסים ופיתוח עסקי, שכיהן בין השאר גם כיו"ר תמ"מ, הודיעו שהם עוזבים את החברה ● אתמול פורסם כי אביגל שורק יחליף את גונן אוסישקין כמנכ"ל החברה

וולבו XC40 פלאג-אין יח"צ

גרסת הפלאג-אין של וולבו לא מרשימה מבחוץ, אך מפתיעה מבפנים

גרסת הפלאג-אין של ה-XC40 לא מרשימה במיוחד מבחוץ, וגם לא מאוד מרווחת ביחס למתחרות ● היא מחפה על כך עם יחידת הנעה מתוחכמת וביצועים מהנים

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

נשיא איראן רוחאני: ישראל אחראית לחיסול מדען הגרעין

בהודעה שנמסרה מטעם חסן רוחאני, נמסר כי חיסולו של אחד ראשי תכנית הגרעין של איראן מראה את היאוש שאליו נקלעה ישראל ● שגריר איראן באו"ם פנה למזכ"ל הארגון ולמועצת הביטחון וטען כי יש בידי איראן סימנים לכך שישראל אחראית לחיסול

כרמלה מנשה / עוזר צלמת: אריאל בלאק

תא"ל מרדכי כהנא הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד "כאן" וכרמלה מנשה

טוען כי עם תחילת חקירתו פרסמה מנשה בשידורי התאגיד כתבות בהן הוצגו החשדות נגדו כעובדות, וגם כאשר הסתבר כי "ההר הוליד עכבר", לא פורסמה התנצלות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

"מעולם לא היה כדבר הזה": התקלה בבורסה - במערכת הפצת המידע

תקלה חריגה בבורסה שהחזירה את שערי המסחר לרמה של לפני הפתיחה הבוקר העלתה ספקולציות בשוק על מתקפת סייבר ● מהבורסה נמסר בתגובה: "מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר" ● יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה דורשת מהבורסה "דוח מפורט בנושא, לאחר שיתבצע תחקיר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: תמונה פרטית

נתניהו נפגש עם בר-דוד ברקע המשבר הפוליטי בין כחול לבן לליכוד

בזמן שבין בר דוד ושר האוצר ישראל כ"ץ לא נערכה פגישה בשל המתיחות בין השניים, נפגש היום יו"ר ההסתדרות עם ראש הממשלה ● בין הנושאים שעלו בפגישה התמקדו השניים גם בצורך בחיזוק התעשייה הישראלית

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג

בניין נטוש בחיפה / צילום: ויטלי דותן לובוב

"הזנחה גוררת הזנחה": אתר אינטרנט חדש ימפה את המבנים הנטושים בארץ

במדינת ישראל יש 170 אלף דירות עזובות - ואלה רק הרשומות • ויטלי דובוב דותן הקים אתר ליצירת מאגר מידע על המבנים הנטושים: "בניין זה לא מוצר כלכלי פרטי. מרגע שהוא עומד במרחב הציבורי הוא משפיע על סביבתו"

מעגן הדייגים בג'סר א־זרקא / צילום: יותם יעקבסון

נחל תנינים: גשר עתיק מחודש, פריחה סתווית וציפורים נודדות

הגשר שמעל נחל תנינים בשמורת מעגן מיכאל שוקם, ומי שיגיע אליו יוכל ליהנות גם משמורת נחל תנינים הסמוכה, עם פריחה סתווית וציפורים נודדות, וגם מכפר הדייגים ג'סר א-זרקא

עסק משפחתי / צילומים: יונתן בלום, ארכיון משפחת שטראוס, שי יחזקאל, אמיר מאירי, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משטראוס ועד ורטהיימר: איך מתמודדות המשפחות העשירות בישראל עם שאלת הירושה

במשפחת שטראוס ידעו שעפרה היא היורשת כבר כשהייתה בת שבע, במשפחת ורטהיימר מממשים את כל הנכסים ובמשפחת קרסו כבר הגיעו לביהמ"ש ● השלב שבו אימפריה משפחתית צריכה לעבור לבני הדור הבא מעסיק לא רק את הנוגעים בדבר, אלא גם מומחים וחוקרים

גניבת מטבעות דיגיטליים / איור: שאטרסטוק

סין לכדה 4.2 מיליארד דולר במטבעות קריפטו במאבק נגד הונאת פלוס-טוקן

לפי פסק דין של בית משפט סיני שנחשף השבוע, פלטפורמת מסחר הקריפטו המזויפת פיתתה יותר מ-2.6 מיליון משקיעים ● פלוס-טוקן גנבה מהם את מטבעות הקריפטו שהפקידו בידיה, בשווי שנאמד כיום ביותר מ-11 מיליארד דולר

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

רון יקותיאל. “אנחנו לא מחפשים להימכר, אבל אם תגיע ההצעה הנכונה - נשקול אותה”
צילומים: איל יצהר,

"זום ייצרה סוס מהיר יותר, אנחנו מנסים לייצר חללית"

לפני 14 שנה הקים רון יקותיאל עם כמה חברים את קלטורה, חברה שמפתחת פתרונות וידיאו לארגונים ● בראיון לגלובס הוא מדבר על המהפכה שרק החלה ("חשבתי שאנשים יהיו יותר גמישים"), על התוכניות האסטרטגיות של החברה ("כל האופציות על השולחן") וגם על חוויית היזמות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

הדמיית סילון אנרגיה הנע דרך חומר במהירות שקרובה למהירות האור. מחקר של פרופ' אהוד נקר מאוני' ת"א / צילום מתוך התערוכה "היופי במדע"

גם המדע רוצה להיות יפה: כך משפיעה האסתטיקה על חוקרים

מה נחשב בעיני מדענים יפה, ומדוע הוויזואליזציה של הביג דאטה עשויה לשנות את מה שאנחנו חושבים על ידע ● תערוכה בשם "היופי של המדע", שהוצגה לאחרונה באקדמיה הלאומית בירושלים, מעלה מחדש שאלות לא פתורות

מיכל ברנס / צילום: איל יצהר

"האוכל שלנו משקף את האדמה, ההרים, הצמחים, העצים והמערות. את כל זה להכניס למשלוח?!"

מיכל ויעקב ממסעדת מג’דה היפהפייה שבכפר עין ראפא, משלבים מטבח ערבי מסורתי כפרי, מטבח איטלקי ובישול אישי ● "איך אני אמורה להכניס את כל הסיפור הזה לתוך משלוח?" ● שיחה עם יהודייה שגרה בכפר ערבי

חנות של טופשופ / צילום: רויטרס, Tim Wimborne

״הבעלים של טופשופ על סף קריסה בתוך ימים ספורים״

לפי דיווח ברשת סקיי ניוז קבוצת ארקדיה שבבעלות פיליפ גרין עשויה למנות כונס נכסים כבר ביום שני הקרוב ● לדברי גורם בתעשיית הקמעונאות הקריסה הפכה לבלתי נמנעת, לאחר ששיחות עם מספר גופים פיננסיים בניסיון לגייס הלוואת חירום של 30 מיליון ליש"ט הסתיימו ללא הצלחה

חמי רודנר בהופעה במגדלי הים התיכון / צילום: אודי גורן

הכירו את ההופעות הכי טובות שאתם לא מוזמנים אליהן

כשקיסריה ושוני סגורים ואולמות ההזאפה מעלים אבק, המופעים הכי לוהטים קורים בבתי הדיור המוגן ● בקפסולות, באוויר הפתוח או מהמרפסת - אמני ישראל מרקידים את בני הגיל השלישי, עם חוזים שיכולים להגיע גם ל־20 הופעות לסיבוב ● רמי קליינשטיין: "אני לא רגיל לקהל שמתיישב במקומות על השעון"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מה בעצם הייתה הבעיה של הממשלה לפתוח את המוזיאונים מההתחלה?

ברור שמדובר בהחלטה על רקע לא בריאותי. במוסדות התרבות עדיין מקפידים על שקט. וה"ששש" הוא זה שמפריע להם

הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן / צילום: רויטרס - Balkis Press

דיווח בארה"ב: בן סלמאן נסוג מנורמליזציה עם ישראל בגלל ניצחון ביידן

לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", נתניהו נסע לערב הסעודית כדי לסגור את פרטי ההסכם, אבל יורש העצר החליט להמתין שהשלטון בארה"ב יתחלף ● לפי גורמים המעורים בפרטים, מוקד השיחה בין נתניהו ליורש העצר היה כיצד לתאם מהלכים מול איראן כשממשל ביידן יתחיל לחדש את הקשרים עמה