גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עתיד הלמידה נמצא בנוירו-חינוך

בעולם משתנה, המיקוד צריך להיות בללמוד איך ללמוד, ולשם כך אנשי חינוך מתחילים לגייס את מדעי המוח

משדרגים סדרתיים / איור: עובדיה בנישו
משדרגים סדרתיים / איור: עובדיה בנישו

כמעט בכל שיחה על עולם העבודה העתידי אנחנו מגיעים גם לשאלה על חינוך ילדים לחיים ולעבודה בעולם שאנחנו אפילו לא יכולים לדמיין. אבל אולי דווקא בחוסר היכולת לתת תשובות ודאיות טמונה ההזדמנות, כי אם איננו יכולים להגדיר בוודאות אינטליגנציה בעולם העתידי, הרי שצריך להעביר את המיקוד ליכולת הלמידה. השיח על חינוך צריך להתמקד ב"איך" ולא ב"מה".

אחת התופעות המעניינות בהקשר הזה היא החיבור בין חינוך לפסיכולוגיה ומדעי המוח, בניסיון ליצור את מדע הלמידה. יש לזה אפילו שם חדש: neuroeducation (נוירו-חינוך), כלומר, שילוב מתודולוגיות מדעיות בהכנת תוכניות לימודים ואסטרטגיות הוראה.

בספרה Teaching Students to Drive Their Brains, טוענת דונה וילסון, פסיכולוגית המתמחה בתחום, שיש לנו היכולת "לנהוג" במוח שלנו וללמד את עצמנו אסטרטגיות למידה, וכך להשיג ביצועים טובים יותר. אחד התפקידים החשובים ביותר של המורה, אם כך, הוא להוביל ולתמרץ את התלמידים להגביר את הפוטנציאל שלהם.

המוח מוכן מינקות ללמוד ולהתאים את עצמו לאתגרים חדשים, ואימון אינטנסיבי משיג תוצאות. אחד המחקרים הידועים בתחום הזה הראה כיצד מוחם של נהגי מוניות ותיקים בלונדון התפתח בהתאם לצורכי העבודה שלהם. מרכז הזיכרון שלהם היה גדול מהממוצע בגלל התרגול האינטנסיבי בנהיגה. הדבר לא הקנה לנהגים זיכרון טוב יותר באופן כללי, אלא רק זיכרון ייחודי לעיסוק שלהם.

כניסתן של תוכנות הניווט ניטרלה למעשה את היתרון של הנהגים הוותיקים, והידע שהם צברו על מפת לונדון הפך לכל הפחות ללא רלוונטי. לכן אין לנו ברירה אלא לנצל את גמישות המוח כדי ללמוד מה שצריך עכשיו בעולם שזז. רק כדי לסבר את האוזן, הקורס הפופולרי ביותר באתר הלימודים המקוונים Coursera הוא "ללמוד איך ללמוד". נרשמו אליו עד היום 1.8 מיליון סטודנטים מכ-200 מדינות, רובם בגילים 25-44, אנשים שמבינים שהקריירה שלהם תהיה רצופה שינויים ומחפשים דרכים חדשות לטפס בעקומת הלמידה.

ד"ר ברברה אוקלי, מרצה להנדסה באוניברסיטת אוקלנד ברוצ'סטר, טוענת שכל אחד יכול ללמד את עצמו ללמוד באמצעות חיווט מחדש של המוח. היא ריכזה את המלצותיה בספר Mindshift: Break Through Obstacles to Learning and Discover Your Hidden Potential. כן, יש לו גם קורס מתוקשב תואם. אלה ארבעת הדגשים העיקריים שלה:

להתרכז/להתפזר: למוח יש שני סוגי מצבים בהקשר של ריכוז. באחד אנחנו ממוקדים בחומר ובשני אנחנו מפוזרים, כלומר המוח במצב מנוחה. דווקא במצב המפוזר, המוח מעבד את המידע שנצבר ויוצר חיבורים בין חלקי מידע. בשלב הזה עשויות להתגבש תובנות בלתי צפויות. לכן מומלץ לנוח אחרי עבודה ממוקדת. אוקלי מפשטת את הרעיון הזה בסרטון TED פופולרי.

לעשות הפסקות: כדי לאפשר את שני המצבים - ריכוז ופיזור - מומלץ להגביל את זמן הריכוז ל-25 דקות רצופות ואז לקחת הפסקה, אפילו קצרה. הפסקה פירושה להקשיב למוזיקה, לצאת להליכה, או כל דבר שמכניס אתכם למצב רגיעה וגורם לכם להפסיק לחשוב על הדבר שהתרכזתם בו. בזמן שאתם לא חושבים עליו, המוח שלכם מארגון את הידע החדש ו"שם על המדף לשימוש בעתיד". אוקלי ממליצה ממש לשים טיימר ל-25 דקות. הטיימר מכניס אותנו במהירות רבה יותר למיקוד, כי אנחנו יודעים שהזמן קצוב.

להתאמן: Chunking הוא תהליך של יצירת דפוסים עצביים במוח שניתן להפעיל מחדש על פי הצורך. לדוגמה, העלאת נוסחה שכבר למדנו או נגינת אקורד מוזיקלי. מחקרים מראים שכדי לפתח מומחיות, אנחנו זקוקים למעין ספרייה מנטלית של דפוסים מוגדרים כאלה. וכדי לייצר ספרייה כזו צריך להתאמן. נהיגה היא דוגמה טובה לכך. בהתחלה, אנחנו חושבים על כל תנועה, על כל פרט, אבל עם הניסיון, לאחר שהוטבעו דפוסים במוח, אנחנו יכולים לנהוג כמעט על אוטומט ולחשוב על דברים אחרים. הדפוסים האלה בנויים זה על זה, וכך ידע צומח והופך למומחיות. כמו שלומדים שפה או תווים, יש יסודות שאנחנו יכולים לשלוף במהירות גם אם אנחנו מתמודדים עם משפט מורכב או יצירה חדשה.

דע את עצמך: אנשים לומדים בדרכים שונות. חלק קולט מהר, חלק צריך לתת למידע לשקוע, אבל אולי גם מצליח לקלוט יותר פרטים בדרך. ההבנה של איך אנחנו לומדים היא הצעד הראשון בדרך להבנת האופן שבו כדאי לגשת לחומר חדש.

הנקודה האחרונה הזאת מופיעה שוב ושוב בעולמות הלמידה החדשים, במסגרת המושג Metacognition המתייחס לצורך לחשוב על החשיבה (thinking about thinking). חישבו שיש לכם מוח מעל המוח, שתפקידו להתבונן מבחוץ על מה שקורה לכם במוח בזמן שאתם לומדים. המוח החיצוני הזה מציב יעדים ללמידה, מתכנן אותה, בודק היכן אתם עומדים ביחס לתוכנית, מה עובד ומה לא, ומה צריך לשנות כדי שתלמדו יותר טוב. הדבר החשוב הוא שהמוח החיצוני הזה הוא שלכם, לא של מורה או בעל סמכות שמנחה או מפקח עליכם בתהליך. זה בעצם הסיפור של החינוך החדש, הצורך לפתח אצל התלמידים את המוח הנוסף הזה, כדי שייקחו אחריות על הלמידה היום ובעתיד ולא יזדקקו למישהו חיצוני כדי להתפתח. זו המתנה הגדולה ביותר שכל מורה יכול להקנות לתלמידיו. בכל גיל.

* הכותבת היא דירקטור משאבי אנוש באינטל העולמית ובעלת הבלוג "עולם העבודה העתידי", www.niritcohen.com

עוד כתבות

איילת שקד

שקד: "האידאולוגיה שלי לא מנוגדת לדמוקרטיה"

שרת המשפטים ב"עושים שוק", אירוע שוק ההון של "גלובס": "רגולטור שרוצה לעבוד צריך להחליט מה הם הדברים החשובים לו ולקדם אותם, ולא לתזז את השוק"

פאנל דירקטורים בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

"לא בטוח שאם נכניס דירקטורים לכלא, המצב ישתפר"

כך אמרה היום עו"ד נוית נגב בפאנל "בין הציבור לבעל השליטה: את מי משרתים הדירקטורים?" בכנס "עושים שוק" של "גלובס" ● השופטת בדימוס ורדה אלשיך: "לבוא ולומר שדירקטורים הם בטלנים או להגדיר אותם כעציצים ומריונטות - זה לא מתקבל בעיניי"

יצחק אנג'ל, /צילום: איל יצהר

אורמת תיקנה לאחור את דוחות 2017: הרווח הנקי נחתך

לתיקון צפויה השפעה מינורית על הרווח הנקי המתואם, שאף עלה בכ-3.3 מיליון דולר ● בעקבות פרסום הדוחות המתוקנים, אורמת חזרה לעמוד בתנאי הסף להמשך מסחר בבורסת ניו יורק

אילן בן דב / צילום: יחצ

חוגג הוא לא היחיד שסוגר עסקאות גדולות עם ביטקוין בישראל

בחברת ביטס אוף גולד מספרים כי באחרונה גוברת הפופולריות של השכרת חללי עבודה תמורת מטבעות קריפטו ● שער הביטקוין ירד בכ-10% מאז העסקה, שנחתמה לפני כשבועיים 

ביקור הבכירים של שניידר אלקטריק בקרן ההון Grove סיכון Venture / צילום: יעקב אברמוביץ

שניידר אלקטריק תשקיע ב-12 סטארט-אפים ישראליים

סכום ההשקעה הראשוני יעמוד על 2 מיליון דולר לחברות בשלב סיד, וסכומים גדולים יותר בחברות בשלבים בשלים יותר ● "להיות נוכחים בתעשייה הישראלית משמעותי יותר ממרכז מו"פ"

לבנת עין שי וחנן פרידמן בדיון עם עירית אבישר / צילום: איל יצהר

פרידמן: "אנחנו בעד תחרות, ולא רק בדיבורים"

כך אמר היום ראש חטיבת אסטרטגיה ורגולציה בבנק לאומי בכנס שוק ההון של "גלובס" ● בדבריו התייחס גם לכעסו של הציבור בישראל על הבנקים והמערכת הבנקאית, וכיצד חברי הכנסת מייצגים את הזעם הנ"ל

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

אטרניטי צנחה בלונדון בעקבות אכזבה מתוצאות 2017

המניה צנחה ב-16% ● אטרניטי נסחרת כעת בשווי של 11.5 פאונד

דוד פתאל בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

"המלונות בישראל יותר יקרים כי הכול פה יותר יקר"

דוד פתאל, מייסד ומנכ"ל מלונות פתאל, התארח היום בכנס "עושים שוק" של "גלובס" ● לא רואה ב-Airbnb איום קיומי, מעסיק באילת יותר קציני ביטחון ממספר השוטרים בעיר ומתרעם על יוקר המחיה בישראל

פרופ' חיים לוי \ צילום: איל יצהר

"כשהמלצתי לעכב בונוס למנכ"ל בזמן שנחקר פוטרתי"

כך אמר היום פרופ' חיים לוי בכנס "עושים שוק" של "גלובס" על חברה פרטית שבה שימש כדירקטור ● על תקופתו בבנק לאומי אמר כי "אין לי ספק שהנהלת הבנק לא אהבה אותי בדירקטוריון. שאלתי שאלות קשות, לא באתי לאכול צהריים שם. לא אהבתי שלא דנים בשום בעיה ברצינות"

צבי האוזר / צילום: איל יצהר

בנט רוצה למנות את צבי האוזר כנציג ציבור בות"ת

צבי האוזר, לשעבר מזכיר הממשלה, יהיה נציג הציבור השני בות"ת; בשנה וחצי האחרונות התנהלה הוועדה עם נציג ציבור אחד או בלי נציג כלל; מינוי האוזר יעלה בשבוע הבא לאישור המל"ג

אלכסנדר קוגן, החוקר מקיימברידג' שיצר את האפליקציה שאספה מידע בפייסבוק על משתמשים / צילום: רויטרס

החוקר משערוריית פייסבוק: צריך יותר מרגולציה בתחום הפרטיות

החוקר שהעביר את המידע של 87 מיליון משתמשי פייסבוק לחברת קיימברידג' אנליטיקה, דיבר בפני הסנאט והביע עמדה בעד רגולציה ממשלתית רבה יותר על נושא הפרטיות ברשת ● טען כי שערוריית קיימברידג' אנליטיקה "מצביעה על בעיה רחבה בהרבה בדרך בה חברות מקיימות אינטראקציה עם צרכנים במרחב הטכנולוגי"

מוצרים של חמת / צילומים: אתר החברה

לאחר רכישת חזי בנק: חמת רוצה להנפיק מניות בכ-40 מ' ש'

חברת המוצרים לאמבטיה מתכננת הנפקה לציבור או הקצאה פרטית של עד 10% ממניותיה,  במחיר מינימלי של כ-12.3 שקל למניה, לעומת כ-13 שקל בשוק

זאב ביילסקי / צילום: איל יצהר

יו"ר מטה הדיור: "אנחנו תומכים מאוד בדיור להשכרה"

זאב ביילסקי אמר את הדברים בכנס של החברה הממשלתית דירה להשכיר ● מנכ"ל דירה להשכיר: "יש 3 נקודות רווח למי שהולך לכיוון של דיור להשכרה" ● במקביל, אחד היזמים שהגיע לכנס יצא נגד היוזמה לבנייה להשכרה וטען: "דירות להשכרה במדינת ישראל זו טעות, בכייה לדורות"

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

חזקיהו: לחשב הכללי באוצר יש יותר מדי כוח

כך אמר היום החשב הכללי באוצר בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ● המושב התייחס לעודף הרגולציה ולנטל הביורוקרטיה בישראל

הפגנה נגד הפרדת ילדי המהגרים מהוריהם / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו שאוסר הפרדה של ילדי מהגרים מהוריהם

מדינות "אפס סבלנות" למהגרים לא חוקיים צפויה להימשך ● מ-19 באפריל עד 31 במאי השנה הופרדו 1,940 ילדים מהוריהם

מקרון ומרקל, היום / צילום: הניבאל הנסצ'ק

מרקל נכנעה למקרון: מתאחדים לעתיד משותף באירופה

על פי ההסכם, התקציב יושק ב-2021 אך גודלו עדיין לא נקבע ● השניים יציגו את חזונם בפסגת האיחוד האירופי בשבוע הבא

מנהיגי המדינות המתועשות ובראשם אנגלה מרקל מול טראמפ / צילום: רויטרס

חושפים שרירים: האיחוד האירופי יטיל מס על מוצרים מארה"ב

האיחוד יטיל מכסי ייבוא של 25% על רשימת מוצרים המיוצרים בארה"ב ● ענקיות הרכב הגרמניות מבקשות מהאיחוד לשקול הטלת מכסי ייבוא על רכבים אמריקאים

אראל מרגלית / צילום: איל יצהר

JVP מגדילה את היקף הגיוס בקרן השמינית שלה ל-200 מ' ד'

הביקושים להצטרפות לקרן עלו על הסכום המתוכנן אותו ביקשה לגייס, שעמד על 160 מיליון דולר

דורית סלינגר, הממונה על רשות ההון, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

סלינגר: "יש עודף ביטוח - ואנשים לא מודעים אליו"

דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בכנס "עושים שוק" של "גלובס": "אם לא נתקן כשלים בגלל עודף ברגולציה – מעלנו בתפקידנו"

צחי הנגבי / צילום: תמר מצפי

עבר בקריאה טרומית: חוק איסור צילום חיילי צה״ל

השר צחי הנגבי , השיב היום במליאת הכנסת מטעם הממשלה ואמר שכרגע "ההצעה מנוסחת כך שהיא עשויה לפגוע בחופש הביטוי. ככל שמדובר בשטח צבאי סגור או הפרעה לפעילות צבאית לחיילי צהל יש סמכויות לפעול נגד התיעוד ולכן בנוסח יש בעיה"