גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חשד נגד אירונאוטיקס: המשטרה חוקרת עסקת נשק ישראלית

הבוקר הותר לפרסום כי נגד אירונאוטיקס בע"מ, העוסקת בפיתוח ובייצור מערכות מודיעין, מתנהלת חקירה במשטרה בקשר לעסקה מול לקוח מהותי ■ על פרטי החקירה חל איסור פרסום ■ אירונאוטיקס: "החברה תשתף פעולה באופן מלא עם כל בדיקה בכל נושא"

אירונאוטיקס/  צילום: גיא אסייג, יח"צ
אירונאוטיקס/ צילום: גיא אסייג, יח"צ

יחידת להב 433 של המשטרה מקיימת חקירה בחברת המל"טים אירונאוטיקס , בנוגע לעסקה הקשורה עם לקוח שהוגדר "מהותי". שופט בית משפט השלום בראשון-לציון, גיא אבנון, נעתר אמש (ב') לבקשת המשטרה והוציא על כל פרטי החקירה צו איסור פרסום.

מנכ"ל החברה מיבנה הוא עמוס מתן, שכיהן בעבר בתפקידים בכירים בחברה הביטחונית המתחרה, אלביט מערכות. היו"ר של החברה הוא מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף (במיל') איתן בן-אליהו. החברה עוסקת בעיקר ביצור וביצוא של מערכות מל"טים (מטוסים ללא טייס), בלוני תצפית, מרעומים לפצצות ומערכות ניווט מתקדמות.

בעלי המניות המרכזיים של אירונאוטיקס הן הקרנות בראשית, ויולה ו-KCPS. בעבר החברה נקלעה לקשיי תזרים ואף צמצמה את מצבת העובדים שלה. בשנים האחרונות חל שיפור במצב החברה בתום תהליך הבראה ארוך, והיא החלה לפעול בשווקים הביטחוניים בפרופיל גבוה יותר - בניסיון להשיג עסקאות נשק שיגדילו את מכירותיה ויבססו אותה. 

בעלי המניות הבולטים באירונאוטיקס

לאחרונה דיווחה אירונאוטיקס כי רכשה את החברה האמריקאית Chassis Plans בכ-6 מיליון דולר, וזאת במסגרת היערכותה למתווה החדש של הסכם הסיוע הביטחוני האמריקאי. על-פי מתווה זה, החל מאמצע העשור הבא ישראל לא תוכל להמיר כרבע מכספי הסיוע מדולר לשקל, ומערכת הביטחון תוכל לרכוש באמצעות כספי הסיוע רק מחברות אמריקאיות. באירונאוטיקס מאמינים כי פעילות באמצעות חברה שנמצאת בבעלותה בארה"ב תאפשר למערכת הביטחון לקיים אצלה חלק מהרכש המבוסס על כספי הסיוע.

אלא שלעסקה זו קדם משבר, שמעכיר גם בימים אלה את האווירה במסדרונות החברה הביטחונית: עסקה שקידמה אירונאוטיקס מול לקוח מהותי הובילה אותה להסתבכות קשה.

טענות אודות התנהלותה החמורה, לכאורה, של אירונאוטיקס הובאו במסגרת תלונה שהוגשה למשרד הביטחון, המפקח על הפעילות של החברות הביטחוניות.

התלונה נחקרה בידי האגף לפיקוח על היצוא הביטחוני (אפ"י) והממונה על הביטחון במשרד הביטחון (מלמ"ב). באוגוסט השנה דיווח משרד הבטחון כי הוא מקפיא את רישיונות השיווק והיצוא של המל"ט ללקוח מסוים, וזאת עד לגמר הבדיקות בנושא.

ממשרד הביטחון לא נמסרה היום התייחסות לפרשה.

אירונאוטיקס מסרה היום (ג') בתגובה לידיעה על חקירת המשטרה נגדה כי "החברה תשתף פעולה באופן מלא על כל בדיקה בכל נושא ותפעל כמיטב יכולתה על מנת שהחקירה תהיה קצרה ככל האפשר".

פעילות באזרבייג'אן

בטיוטות התשקיף שאירונאוטיקס פרסמה לקראת ההנפקה, היא התייחסה למספר לקוחות מהותיים שלה (לא בשמם המפורש). אחד מהם הוא ממשלת אזרבייג'ן. מהפרטים שמופיעים בתשקיף החברה עולה כי ממשלת אזרבייג'ן הייתה אחראית בשנתיים האחרונות (2016-2015) על כ-18%-20% מהכנסותיה השנתיות של אירונאוטיקס. בהתאם, באירונאוטיקס ציינו כי לחברה תלות בלקוח, "אשר החברה הינה ספק בלעדי שלו בתחום המל"טים, והינה תומכת במפעל בבעלות הלקוח לייצור חלקי מל"טים ולתמיכה במערך הקיים". עם לקוחות החברה נמנות גם מדינות במזרח אירופה, פינלנד ובמפרץ הפרסי.

בסיכום 2016, ההכנסות מאזרבייג'ן הצטברו לכ-28 מיליון דולר, מסך הכנסות שנתיות של כ-111 מיליון דולר.

עוד העריכו באירונאוטיקס במסגרת התשקיף כי לאותו לקוח (ממשלת אזרבייג'ן) "קיימת תלות בה להמשך הפעלת היכולת התפעולית והמבצעית שלו".

עוד עולה מטיוטות התשקיף כי ההתקשרות בין אירונאוטיקס לבין משרד הביטחון של אזרבייג'ן, בנוגע לאספקת מל"טים בהיקף של כ-19 מיליון דולר, נחתמה בחודש פברואר 2010, וכי בספטמבר 2012, החליט משרד הביטחון של אזרבייג'ן לבטל, לפי אירונאוטיקס, "באורח חד-צדדי ובלתי מוסכם על החברה את ההסכם".

נכון לסוף חודש מארס 2017, אירונאוטיקס הציגה יתרת חוב לא מובטח בהיקף של כ-35 מיליון דולר מממשלת אזרבייג'ן.

היום: צלילה של 25% במניית אירונאוטיקס

פחות מחצי שנה מאז הונפקה חברת אירונאוטיקס בבורסה, ובינתיים נראה כי ההנפקה עשתה טוב בעיקר לבעלי השליטה בה, ופחות לציבור.

מניית אירונאוטיקס הגיבה היום לפרסום החשדות בירידות שערים חדות, שעמדו בשעות הצהריים על כ-25%, וזאת לאחר שהמסחר בה היום נפתח באיחור, רק אחרי שהחברה פרסמה עדכון רשמי בנושא.

עם הירידות היום השלימה מניית אירונאוטיקס צלילה של כ-40% בערכה, והיא משקפת לחברה שווי נוכחי של כ-550 מיליון שקל, לעומת שוויה לאחר ההנפקה שעמד על כ-950 מיליון שקל.

יצרנית המל"טים מיבנה הצטרפה למסחר בשוק ההון המקומי בסוף חודש יוני, באחת מהנפקות המניות הראשוניות (IPO) הגדולות ביותר שנעשו בבורסה בשנים האחרונות.

במסגרת ההנפקה, בעלי המניות הגדולים של אירונאוטיקס - בראשות קרנות המנוף בראשית ו-KCPS, וכן קרן ויולה, מכרו ממניותיה בהיקף של קרוב ל-400 מיליון שקל, ולצידם מימשו נתחים משמעותיים מהחזקותיהם גם בכירי החברה.

כחודשיים בלבד לאחר מכן, בסוף אוגוסט, סיפקה אירונאוטיקס הפתעה שלילית בדוח הכספי הראשון שפרסמה מאז שהפכה לציבורית - שעורר אכזבה בקרב המשקיעים בעיקר בשל עלייה משמעותית בהוצאות החברה ומעבר להפסד - אכזבה שבאה לידי ביטוי בצלילה של 17% בשווי המניה ביום פרסום הדוחות.

עיקר העלייה בהוצאות לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2017 נרשמה בגין הנפקתה, שהסבה הוצאות חד-פעמיות גדולות, וכן מענק חד-פעמי שקיבלו עובדי החברה.

במקביל לפרסום הדוחות עדכנה בסוף אוגוסט אירונאוטיקס על התליית רישיון היצוא שלה לאזרבייג'אן, וזאת בעקבות תקרית שנויה במחלוקת שאירעה שם הקשורה להמחשת יכולות המל"ט.

אירונאוטיקס עוסקת במתן פתרונות מודיעיניים על בסיס מערכות בלתי מאוישות, עם סוגים שונים של מטוסים ללא טייס (מל"טים), ומחלקת את פעילותה לשלושה תחומים עיקריים: מערכות בלתי מאוישות, מערכות אלקטרו-אופטיות, ופיתוח ושיווק מערכות תקשורת ומנועים למל"טים. 

עוד כתבות

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

סגירה מעורבת בוול סטריט לאחר אישור ההסכם בין סין וארה"ב

הנשיא טראמפ: מכסים בגובה של 25% על סחורות מסין יישארו בתוקף אבל ארה"ב תשהה את כניסתם לתוקף של מכסים נוספים ● בורסות אירופה נסגרו בעליות לאחר פרסום תוצאות הבחירות בבריטניה

בינה  מלאכותית/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שנות ה-20 יהיו העשור של הבינה המלאכותית

אף מדען רציני לא חושב שרובוטים מתוסכלים יצאו למסע הרג בעתיד הנראה לעין, אבל הקהילה המחקרית משוכנעת שהעשור הקרוב עשוי להיות העשור של הבינה המלאכותית ● אז מה צפוי לנו?

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

יהודית מייזלס / צילום: יונתן בלום, גלובס

"בתיקי גירושין היום יש שימוש מוגזם ב'ניכור הורי'. ממהרים לשלוף את הקלף הזה"

יהודית מייזלס, עורכת דין מובילה בתחום דיני המשפחה, בראיון אישי ● על הילדות בת"א ("הבית היה מאוד חם ופתוח"), על הבחירה במשפטים ("מגיל מאוד צעיר הייתי לוחמת זכויות"), ועל מצבה של מערכת המשפט בדיני משפחה: "יש בה סוג של סכיזופרניה"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

פרופ' ציון חגי / צילום: איל יצהר

"תוך עשור אנחנו צפויים למחסור של 5,000 רופאים"

פורטפוליו עם פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, על מצב מערכת הבריאות, על כך שאין מול מי לנהל מו"מ, ועל הסיבה שקולטים סטודנטים מחו"ל כשיש מחסור בתקנים

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

נאם טוק / צילום: איל יצהר

מבנגקוק באהבה: המסעדה התאילנדית בשוק הכרמל שווה כל שקל

איסאן היא לא רק תוספת מבורכת לסצנת האוכל האינסופית של שוק הכרמל, אלא גם לזו של תל אביב וישראל בכלל

קונסטנט דולהרט / צילום: שלומי יוסף

בינה מלאכותית ומתיחת ענק באינסטגרם: ראיון עם האמן ההולנדי שמנהל מערכת יחסים עם הטכנולוגיה

קונסטנט דולארט מהולנד הבין שהדרך להעביר מסרים על טכנולוגיה היא באמצעות שימוש בה ● הוא יצר תמונה של אנגלה מרקל באמצעות בינה מלאכותית וכדי להבין את המניעים של חברות הטכנולוגיה הוא גייס במימון המונים והקים חברה משלו

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק