גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

2017 פגמה בסיפור ההצלחה של יצרניות הבדים הלא ארוגים

לאחר תקופה ארוכה שבה הן נהנו מתוצאות עסקיות חזקות והסבו נחת למחזיקי המניות שלהן, נרשם דשדוש בפעילותן של החברות אבגול, על-בד, ספאנטק ושלא"ג, הנסחרות בבורסת ת"א

אבגול / צילום: עינת לברון
אבגול / צילום: עינת לברון

תעשיית הבדים הלא ארוגים בישראל מיוצגת בבורסה על ידי לא פחות מארבע חברות, שהציגו בשנים קודמות צמיחה גבוהה ומניותיהן הסבו נחת רבה למחזיקים בהן. אלא שבמחצית הראשונה של 2017 ניכרה מגמה שלילית בתוצאותיהן של החברות האלה, עם שחיקה ניכרת ברווחיות, שנפגעה, בין השאר, מהשפעות מטבע והרחבת הפעילות, עם הקמת קווי ייצור חדשים.

תוצאות הרבעון השלישי שפורסמו באחרונה, אמנם לא הביאו עמן בשורות גדולות, אבל כמה מהחברות הצליחו לרשום גידול משמעותי ברווח, לאו דווקא בשל שיפור במצב השוק ובמכירות.

הדשדוש בפעילותן של ארבע החברות - אבגול , על-בד , ספאנטק  ושלא"ג  - מתרחש לאחר תקופה ארוכה, שבמהלכה הן נהנו מתוצאות עסקיות חזקות לצד עליית ערך מניותיהן. שינוי הכיוון הנוכחי בא לידי ביטוי גם בתשואות הדלות שמציגות מניותיהן של החברות האלה בשנה האחרונה.

על-בד: המפעל בדימונה נפתח, הרווח צולל

28% הוא שיעור הירידה ברווח הרבעוני של על-בד - הירידה הבולטת מבין חברות הענף בפרמטר זה, לסכום של כ-11 מיליון שקל, וזאת לאחר ירידה קרובה (26%) ברווח התפעולי וירידה דו-ספרתית גם ברווח הגולמי (כ-10%), תוך שחיקת שיעורם מהמכירות. בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה, רווחי על-בד נחלשו ב-35% ל-28 מיליון שקל.

הנפילה בשורה התחתונה הרבעונית של על-בד נרשמה למרות גידול בהכנסותיה, שהגיעו ל-386 מיליון שקל. על-בד לא מפרטת יתר על המידה בנוגע למגמות הרבעוניות, אבל ניתן להניח כי על התוצאות השפיעו לשלילה גם שינויי מט"ח וגם הרחבת הפעילות, ובמרכזה המפעל שהקימה בדימונה בעלות של כ-230 מיליון שקל, אשר הפעילות המסחרית שלו התחילה במהלך אוגוסט האחרון.

הירידה הניכרת ברווח הרבעוני של על-בד נרשמה למרות צמצום בהוצאות המסים ובהוצאות המימון של החברה.

פעילותה של על-בד מתרכזת בשלושה תחומים עיקריים: ייצור ושיווק מגבונים לחים, מוצרי היגיינה נשית (טמפונים) ומוצרי ספיגה. יותר מ-90% מסך המכירות שלה מתבצעות בחו"ל, ועיקרן ביורו ובדולר - שנחלשו ביחס לשקל.

למרות השחיקה בתוצאות, החברה, הנמצאת בשליטת מושב משואות יצחק, הודיעה במקביל לדוחות על חלוקת דיבידנד של 20 מיליון שקל לבעלי מניותיה.

אבגול: אף שהרווח עלה, צפי שלילי להמשך השנה

7.5 מיליון דולר הוא הרווח הנקי של אבגול לרבעון השלישי של השנה - הגדול ביותר בענף, המשקף קפיצה של יותר מ-20% ביחס לרבעון המקביל. אלא שבסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2017 רשמה אבגול נסיגה ניכרת של יותר מ-50% ברווח, שעמד על פחות מ-8 מיליון דולר מתחילת השנה.

למרות הרבעון החיובי, התוצאות של אבגול עדיין לא מצביעות על שינוי של ממש, וזאת לאחר שהשיפור ברווחים נרשם בעיקר בזכות צמצום הוצאות המסים והמימון שלה.

עיקר פעילותה של אבגול מתרכזת בייצור מוצרי בד לא ארוג, המשמש חומר גלם לשוק ההיגיינה - בעיקר לחיתולים חד-פעמיים, תחבושות חד-פעמיות לנשים, מוצרים רפואיים חד-פעמיים ומגבונים.

אבגול אמנם נהנתה משיפור במכירות הרבעון השלישי, שעלו ב-10% ל-95 מיליון דולר כתוצאה מעלייה בכמות המוצרים שמכרה לצד עליית מחירים. עם זאת, שיעור הרווח הגולמי מהמכירות נשחק, בשל תחילת פעילות ייצור בדימונה, שפגעה ביעילות התפעולית וגררה לעלייה בהוצאות פחת - מה שגרר שחיקה ברווח התפעולי שלה, שהושפע לשלילה גם מעלייה בהוצאות שיווק ומכירה.

גם לגבי המשך השנה אבגול לא משדרת יותר מדי אופטימיות, למרות צפי לרווח הון חד-פעמי (לפני מס) של כ-10 מיליון דולר בעקבות עסקה למכירת קרקע של כ-30 אלף מ"ר, שעליה נמצא המפעל שלה באזור התעשייה ברקן, תמורת כ-15 מיליון דולר.

החברה, הנמצאת בשליטת קרן את'מבה (Ethemba), מעדכנת כי הוריקן הארווי, שפגע בדרום ארה"ב בספטמבר, "יצר בעיות באספקת חומרי הגלם בארה"ב וגרר עליית מחירים בצפון אמריקה, שצפויה להשפיע לרעה על תוצאות הרבעון הרביעי, עד שיותאמו מחירי המכירה ברבעון הראשון של 2018".

ספאנטק: שיפור במכירות, צניחה ברווח הנקי

21% הוא שיעור העלייה במכירות הרבעון השלישי שהציגה ספאנטק - החד ביותר בענף, שהגיעו ל-149 מיליון שקל - שיפור המיוחס גם לעלייה בכמות החומרים הנמכרים ולשינוי תמהיל המוצרים, "שהוביל לשינוי במחיר המכירה הממוצע". מנגד, התחזקות השקל ביחס לדולר וליורו פגעה במכירות.

מגמות אלה סייעו לספאנטק גם לשפר את הרווח הגולמי הרבעוני, ובצורה חדה יותר גם לשיפור הרווח התפעולי, שהושפע גם מצמצום מסוים בהיקף הוצאותיה של החברה.

ואולם, הפרשי שערי מטבעות הובילו לזינוק של קרוב ל-80% בהוצאות המימון נטו של החברה, שהגיעו לכ-5 מיליון שקל, כשנוסף על כך, הוצאות המס של ספאנטק זינקו בקרוב ל-50%, לכ-3.5 מיליון שקל, ואלה יחד הובילו לצמצום של קרוב ל-20% ברווחיה הרבעוניים של ספאנטק, שעמדו על כ-4 מיליון שקל.

עיקר פעילותה של ספאנטק, הנמצאת בשליטת חברת ניסן תעשיות של יחזקאל ניסן, מתרכזת בייצור ושיווק בד לא ארוג, המשמש חומר גלם לתעשיית המגבונים. בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של השנה, המגמות בתוצאות דומות, עם עלייה של כ-14% במכירות, שהגיעו ל-431 מיליון שקל, לצד צלילה של קרוב ל-80% ברווחים, שהצטברו לכ-6.5 מיליון שקל.

הירידה הניכרת ברווח נרשמה לאחר שמוקדם יותר השנה ספאנטק סבלה מניצול נמוך של חומרי גלם בקו ייצור חדש שיש לה בארה"ב, וכן מהתחזקות השקל ומשינוי בתמהיל המוצרים.

ספאנטק עלתה לכותרות בשנה האחרונה, בעיקר בשל חילופי ההנהלה התכופים שנעשו בה, שבסיומם חזר המנכ"ל גדעון קרסני בתחילת יולי לעמוד בראש החברה, כשנה וחצי לאחר שפרש ממנה לפנסיה.

שלא"ג: קפיצה ברווח, שחיקה במכירות

35% הוא הזינוק ברווחי חברת שלא"ג לרבעון השלישי של 2017, שהגיעו ל-16 מיליון שקל - גבוה מרווחיה בשני הרבעונים הקודמים יחד. ואולם בחינת התוצאות מראה כי השיפור ברווח נתמך בשינוי חד בסעיפי המימון של שלא"ג, עם הכנסות מימון של יותר מ-1.5 מיליון שקל, לעומת הוצאות מימון של כ-4.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. מתחילת השנה ירד הרווח הנקי של החברה ב-17% ל-27 מיליון שקל.

בסעיף ההכנסות חלה שחיקה של 14% בסיכום רבעוני, ל-105 מיליון שקל - מגמה שאותה מייחסים בחברה בעיקר להתחזקות השקל, שגרעה חלק מהמכירות. הירידה ברווח הגולמי והתפעולי חדה יותר, ולגביה מציינת שלא"ג כי מלבד השפעות של שינויי מט"ח, היא נרשמה על רקע עלייה בפחת ועלייה בהוצאות שכר עובדיה.

שלא"ג, הנמצאת בשליטת קיבוץ שמיר, מחלקת את פעילות ייצור ושיווק הבדים הלא ארוגים שלה לשני מגזרים: תעשיית ההיגיינה החד-פעמית (חיתולים, תחבושות היגייניות, טמפונים וכדומה), וייצור מוצרים בשוק מוצרי הניקיון (מטליות רב-פעמיות, סחבות וכדומה). בפילוח הפעילויות למגזרים עולה כי החולשה הרבעונית היתה רוחבית, כשמקור הרווח התפעולי העיקרי - מוצרי ההיגיינה החד-פעמית בישראל - נחלש ברבעון ב-21% ל-11.5 מיליון שקל.

רווחי אותם מוצרים בארה"ב צנחו ב-24%, לקצת יותר מ-2 מיליון שקל, ואילו הרווח הרבעוני משוק מוצרי הניקיון צלל ביותר מ-40% ל-700 אלף שקל.

בדים

עוד כתבות

 קוקה־קולה־ישראל ותנובה. נקנסו בעשרות מיליוני שקלים בגין הפרת חוק הגבלים העסקיים / צילום: עינת לברון

הקרב על מחיר מוצרי החלב המפוקחים: הכוח בידיים של תנובה

האתגר של מנכ"ל תנובה אייל מליס, כמו גם לעמיתו טל רבן בטרה, הוא גדול: שניהם צריכים "לרבע את המעגל", כלומר לשפר את שיעורי הרווחיות בכל פעילות החלב, זאת מבלי לאבד גובה ביחס למתחרות שלא יעשו זאת ומבלי ליצור תרעומת כנגדן ● פרשנות

טובלרון / צילום: רויטרס. Darren Staples

הטובלרון חוזר לצורתו המקורית: מחירו מזנק ב-200%

חטיף השוקולד הבינלאומי של חברת מונדלז אינטרנשיונל חוזר לצורתו המקורית, כך מדווחים בתקשורת הבריטית, אך גם יתייקר משמעותית

ספרינג תות בננה / אתר החברה

יומיים אחרי הפוסט: יפאורה תבורי מודיעה על ריקול לספרינג

לפני יומיים, גולשת בשם טוהר בן-שמעון שיתפה פוסט בפייסבוק על טעם חריג במשקה ספרינג תות בננה ששלח אותה לבית החולים ● היום (ו') הודיעה יפאורה תבורי על ריקול לבקבוקי מותג ספרינג ● ממשרד הבריאות לא נמסר האם הגיעו תלונות נוספות או מדוע לקח יומיים לחברה עד קבלת ההחלטה על הריקול

 

בנימין נתניהו / רויטרס

טירוף החקיקה - סוף הולם למופע אימים

סיום מושב הקיץ הכניס את הכנסת לטירוף מערכות, שרק הועצם לנוכח האפשרות שהבחירות מתקרבות ● מה הסיכוי שממשלה שמעוניינת לשמור על החרדים תסכים להעביר את התיקון לחוק הפונדקאות? פרשנות

אילן בן דב / צילום: שלומי יוסף

עסקת הביטקוין של חוגג ובן-דב: מגעים להסרת העיקול

למרות הדיון הסוער השבוע בבקשתו של בן-דב לבטל עיקול בסך 100 מיליון שקל שהוטל על נכסיו, הודיעו עו"ד אופיר נאור ובן-דב לביהמ"ש כי הם מנהלים מו"מ לסיום הליך העיקול ללא צורך בהכרעה שיפוטית

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ תוקף את האיחוד האירופי על קנס גוגל: "אמרתי לכם!"

האיחוד האירופי הכה בקנס של 5 מיליארד דולר על אחת החברות הגדולות ביותר שלנו, גוגל. הם באמת ניצלו את ארה"ב, אבל לא לאורך זמן!" כך צייץ נשיא ארה"ב בתגובה לקנס המאסיבי שהוטל על גוגל

דגל הגאווה / צילום: שאטרסטוק

בישראל תמיד יהיו סיבות להנציח את הפליית הלהט"ב

בלי לפגוע בחרדים ובלי להוריד מהאחריות של יתר הח"כים שתמכו בחוק, ניר וייס רוצה להפנות אצבע מאשימה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן וליתר הח"כים של יהדות התורה ושל ש"ס ולהגיד להם שמי שפועל כדי לפגוע בלהט"ב - מכריז עליהם מלחמה ● פרשנות

ליאור פוני / צילום: איל יצהר

"המטרה הייתה להצליח, לפתוח חברה ולקנות בית עד גיל 30"

הפורטפוליו של ליאור פוני ● גיל: 47 ● תפקיד: מנכ"ל DELL EMC ישראל

אתר בנייה. / Pedro Nunes , צילום: רויטרס

בועה אחת, בועה שנייה, בועה שלילית. פוף: כך הגענו עד הלום עם בועת חובות של טריליונים

התפוצצות בועת הדוטקום, שהביאה בעקבותיה הפחתות ריבית והזרמות כספים מצד הפדרל ריזרב, גרמה למעשה להתנפחות בועת האשראי לדיור, שהתנפצה ברעש גדול בדמות המשבר הפיננסי של 2008 ● גם הוא נפתר באמצעות הפחתות ריבית והזרמות כספים, וכך הגענו עד הלום עם בועת חובות גלובליים של טריליונים ● האם ניתן לעשות שוב ושוב את אותו דבר ולצפות לתוצאות שונות?

בניין הבורסה לניירות ערך בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה שלילית בוול סטריט לאחר התבטאות טראמפ נגד הפד

לאחר יום של חוסר יציבות בשוק האמריקאי, המסחר ננעל באופן שלילי ● בגזרת המאקרו: דוחות דרישות אבטלה ומלאי גז טבעי ● טראמפ בביקורת על דברי פאוול על העלאת ריבית נוספת השנה: "אני לא מרוצה מזה בכלל"

פוטין / צילום: רויטרס - Sputnik Photo Agency

המלחמה של פוטין על הזכויות במותג הוודקה "סטולי" הגיעה לארץ

סכסוך האלכוהול הרוסי המתנהל במקביל במספר מדינות - עכשיו גם במחוזי בת"א: בתביעה שהגישה, טוענת ממשלת רוסיה כי שפלר גזל ממנה את הזכויות למותגים הפופלאריים ומוכר אותם ברחבי העולם; לדבריה, האוליגרך מוכר וודקה מזויפת המיוצרת בכלל בלטביה

הבאטלר / צילום:  אנטולי מיכאלו

ביקורת אלכוהול |‏‎ קפיצה קלאסית לשנות ה-20

"הבאטלר" הוא בר סודי שמתחבא בתוך בר אחר, "הבל בוי" ● אבל בעוד באחרון מגישים ערבובים צבעוניים ועדכניים, הראשון הוא מקדש מעט לקוקטיילים קלאסיים-היסטוריים

פועל הודי /צילום: Amit Dave, רויטרס

הודו: פוטנציאל באופק ותהום מעבר לפינה

רבים תולים תקוות בכך שהיא תהווה את מנוע הצמיחה של העולם בשנים הקרובות ● הם נסמכים על כך שזוהי מדינה דמוקרטית, שאמורה להתחיל להשקיע בתשתיות, לשפר את הכלכלה ולהוביל מיליוני אזרחים אל מעל לקו העוני ● אבל עד שהחלום האוטופי ההודי יתגשם יכול לעבור זמן רב, שכנראה אינו עומד לרשות של החברות ההודיות שצריכות להחזיר חובות כבר היום

מתוך הסרט "נערה" / צילום: יח"צ פסטיבל ירושלים

סקנדל ופסטיבל: המלצות ואזהרות לפסטיבל הקולנוע ירושלים

מבין שלל הסרטים שיוקרנו בפסטיבל הקולנוע בירושלים בשבוע הבא, אספנו ארבעה שאסור לפספס - ועוד שניים שבהחלט אפשר

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

נעילה ירוקה במסחר בניו יורק; מניית מיקרוסופט טיפסה

יום המסחר ננעל במגמה חיובית לאחר שהמשקיעים עברו להתרכז בדוחות הרווחים ובחברות הטק ● ג'נרל אלקטריק ומיקרוסופט מרכזות עניין (לשלילה וחיוב) על רקע דוחות טובים ● איביי מתייצבת ● מחיר הנפט עבר את רף ה-70 דולר לחבית

סלט בשקית נייר / צילום: איל יצהר

ביקורת מסעדה | הכשרה החדשה של אייל שני מאכזבת

אייל שני הוא לא שף הצמרת הראשון שפותח סניף כשר ● אלא שדרכו הקולינרית התבלבלה משהו ● "סאק דה קוק" במסעדת "מלכה" כמשל

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

המנכ"ל החדש של גולדמן זאקס יסיר החשאיות מהבנק

השבוע נודע כי דיוויד סולומון, נשיא ומנהל תפעול בגולדמן זאקס, ייכנס ב-1 באוקטובר לתפקיד מנכ"ל הקבוצה במקומו של לויד בלנקפיין ● המהלך מסיים למעשה את עידן המשבר הכלכלי שממנו נחלץ הבנק תחת שרביטו של בלנקפיין, וכעת מוטל על סולומון - שכבר מתווה אג'נדה של פתיחות ושקיפות - למצוא דרכים לצמוח

לישון איתו / איור: עומר הופמן

לישון איתו: הרגע שבו חייבים להתחיל לשקר

לכולנו קשה לדמיין שההורים שלנו עשו את זה ● מנגד, גם המחשבה שילדיך עושים את זה, אינה קלה לעיכול

אמי פלמור / צילום: שלומי יוסף

מחאת הסטודנטים לחשבונאות: "ליקויים במתכונת הבחינה"

כ-600 סטודנטים שנבחנו בראשית השבוע בבחינת ההסמכה הראשונה למועצת רואי החשבון בנושא חשבונאות פיננסית פנו ליו"ר מועצת רואי החשבון עו"ד אמי פלמור במכתב תלונה על מתכונת הבחינה ● "מועצת רואי החשבון מחוללת שינויים באופן ההסמכה על חשבון הסטודנטים"

"בנק הפועלים מהלך עלינו אימים והופך אותנו לשבויים"

לבנק הפועלים ולסמינר הקיבוצים יש סכסוך נדל"ן בהיקף מאות מיליוני שקלים, שמקורו בהסדר הקיבוצים לפני כ-30 שנה ● מנכ"לית המכללה במכתב לאריק פינטו: "להסכמים הישנים אין תוקף כלפינו" ● בנק הפועלים: "תיאור הדברים במכתב חוטא לאמת"