גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נס גדול היה פה?

רוטשילד 2017: מבחן הכמות עבר בהצלחה - ומה עם האיכות?

הפגנת המחאה ברוטשילד / צילום: שלומי יוסף
הפגנת המחאה ברוטשילד / צילום: שלומי יוסף

במבחן ההפגנה השנייה עמדה מחאת פתח-תקווה, שגדלה להיות מחאת רוטשילד, בכבוד. אולי לא ברמת האנרגיות - ההפגנה הראשונה, רק לפני שבוע, כבר חקוקה בזיכרון המפגינים כסוג של נס, או לפחות התעלות רוחנית שקשה יהיה לשחזר - אבל את המבחן החשוב, מבחן הכמות, היא עברה בהצלחה. בשיאה, שטפו המפגינים את שדרות רוטשילד מקצה עד קצה ומילאו את כיכר הבימה. מזג האוויר פינק את הצועדים ברוח קרירה ופריכה, וגם חנוכה לא יכול היה לבוא בזמן טוב יותר; "סורה חושך, הלאה שחור", שרו המפגינים שוב ושוב (ושוב), "סורה מפני האור". לכולם ברוטשילד ברור מי האור, מי החושך ואת מי יש לגרש. מזל שלא ט"ו בשבט. השקדיה פורחת זה אמנם שיר יפה, אבל לא כל-כך מתאים להפגנה.

בתחילת ההפגנה, ברוטשילד 16 מול הבית שבו הוכרזה המדינה, מזמינים את הנואם הראשון לעלות לבמה: "קבלו את האיש שעומד לבדו זקוף מול כל הכוחות החזקים ביותר, האיש שמבקשים להשפיל אותו, האיש שפוגעים במשפחה וטופלים עליו עלילות: קבלו את מ-ני נ-פת-לי".

"מני נפתלי - גיבור לאומי", שרים המפגינים. זמנים משונים מצמיחים גיבורים לא צפויים, אני מבין את זה, ונפתלי אכן עמד מול כמה כוחות, אבל גיבור לאומי? נפתלי משתדל לגדול לתוך התפקיד שגדול עליו בכמה מספרים. לא פעם זה נראה כמו אגו טריפ. "מבחינתי זה ניצחון", הוא מכריז מעל הבמה המאולתרת, "ומנדלבליט - נגיע גם אליך!". "הייתי בהרבה מקומות", הוא אומר, "ואני יכול לומר לכם שנתניהו הרס כל חלקה טובה". עם כל הכבוד, גבר, באיזה מקומות כבר היית?

גם אלדד יניב, האחראי העיקרי לכל מה שקורה פה, ראוי לו שישים כמה אבנים בכיסים, ואולי שתיים גם בנעליים. שלא יתנתק מהאדמה. "עד ינואר, נפיל את נתניהו. שתפו בכל הכוח", הוא צועק את מטבע הלשון המזוהה עמו מהרשתות החברתיות, והקהל (חלקו) עונה כהד - "שתפו בכל הכוח, שתפו בכל הכוח". הם, יחד עם חנה קים (עיתונאית בעבר ואקטיביסטית בהווה) ואחרים, אמנם מנהיגי האירוע, אבל הרוב המכריע של המפגינים, שנמצאים מחוץ למעגל האקטיביסטים הצר, ממש לא רואה בנפתלי וביניב את מנהיגיו. הם לא באו בגללם ולהערכתי לא ילכו אחריהם לכל מקום.

זו "הפגנה של אנשים נחמדים", כמו שהסבירה גברת מבוגרת אחת לרעותה באוטובוס העמוס שלקח אותנו לשדרות רוטשילד, אחרי שצעיר עם מסיכה של חזיר ושלט "מושחתים נמאסתם" פינה לה את מקומו בנימוס. תיאור מדויק. הפגנת זעם זו לא הייתה. בהפגנת הימין הזעירה בפינת רוטשילד והרצל, שמנתה פחות ממניין, היה יותר זעם מבכל האנשים בשדרה. בממשלה מתעקשים להגדיר את ההפגנה כהפגנת שמאל קיצוני, אבל האמינו לבנאדם שהיה כבר במאות הפגנות - זו לא. המארגנים וכמה מהדוברים חוזרים ומתעקשים שזו הפגנה של כל העם, "ימין ושמאל, דתיים וחילונים", כמו שקוראת אחת הנואמות. אבל זה לא. זו הפגנה נגד השחיתות, אמנם, אבל השחיתות פה מזוהה בלעדית עם נתניהו. זו הפגנת מרכז-שמאל קלאסית נגד נתניהו על נושאים שכולם יכולים להסכים עליהם בסך הכל: שחיתות זה רע. אף אחד פה לא בא ללכת מכות.

כשהצעדה מגיעה לכיכר הבימה, מחכה שם כבר במה עם תאורה והגברה והנואמים מחכים לתורם. אלעד שרגא מהתנועה לאיכות השלטון, עוזי ארד ואחרים. אלא שהמשטרה כיבתה את הגנרטור. בהתחלה טוענים שזה ענייני בטיחות, אבל בירור מול המשטרה מעלה שבתנאי ההפגנה כתוב (סעיף 11) שלא תוקם במה עם הגברה ותאורה. זה קצת מעיר את האנרגיות. אנשים מתחילים לצעוק "מדינת משטרה" על השוטרים ששומרים על הגנרטור. מישהו מחבר שיר חדש: "גם בלי הגנרטור, נפיל את הדיקטטור".

"פעם ראשונה שאני רואה דברים כאלה", אומר לי עוזי ארד, "אם הייתה פה יד מכוונת זו חרפה שלא תיאמן. תפקיד המשטרה לעזור, לא לעצור. מה זה צריך להיות?"; "הם יורים לעצמם בראש", אומר אליעד שרגא, "הרי ההפגנה באה לתמוך במשטרה".

המשפט של שרגא גילה לי באחת את האבסורד הכפול שחשתי פה כל הזמן ולא הצלחתי לקרוא לו בשם: זו הפגנת שמאל בעד המשטרה, כבר דבר שלא יעלה על הדעת במדינות אחרת, ומה צועקים בה המפגינים? "מדינת משטרה!". המשטרה מצידה, נתנה להפגנה להתנהל על מי מנוחות והקפידה על נוכחות די מינימלית, בהתחשב בכמות האנשים. השוטרים חסמו את הצירים המקבילים לרוטשילד ואבן גבירול ושמרו על מרחק סביר לאורך כל הערב. גם כשההפגנה "יצאה משליטה", לכאורה ופנתה לחסום את אבן גבירול, המשטרה הייתה שם כדי לחסום עוד שני רחובות, רק לייתר ביטחון. "זה בסדר", שמענו שוטר מתדר את פקודיו, "תנו להם לפרוק".

החשכת הבמה בהבימה פירקה למעשה את ההפגנה. רבים אמנם יצאו לצעוד עד כיכר רבין, אבל הרבה מאוד נטשו, בעיקר המפגינים המבוגרים יותר. אלה לא אנשים שבאו לחפש צרות, שאת זה יעשו הצעירים. אני לא טיפוס קונספירטיבי, אבל יש לי תרגיל מחשבתי: המארגנים הקימו במה בניגוד לסיכום עם המשטרה מתוך אמונה שהתנגשות כזו תרומם את ההפגנה, אבל המשטרה הייתה חכמה יותר - היא התעקשה על כיבוי ההגברה, ובכך הרחיקה למעשה את המפגינים המבוגרים יותר והשלווים יותר, אלה שבאו עם הנכדים ואלה שבאו עם ההורים, וכך יצרה הפגנה אחרת לגמרי, כזו שמזכירה (שלא לומר משחזרת) את סוף קיץ 2011. זה רק מראה, שוב, עד כמה ממושמע וקל לניהול המפגין הישראלי. בטח מהמחנה הזה. עושה מה שאומרים לו, סופג כל מניפולציה.

"נתייצב בשבוע הבא ונכפיל את המספר", זועק נפתלי ברמקול, "מי שלא בא בשבוע הבא - מפחד", אבל בשעה 23:00 על הדקה הוא מודיע על סיום ההפגנה וכולם שרים התקווה. ממש אנרכיסט. תם הטקס וכולם מתפזרים בשקט. במחאה הבאה תהיה גם שנ"צ.

עוד כתבות

האירוויזיון בתל אביב \ צילום: רויטרס

היום שאחרי הפקת הענק: הכירו את ארבע הנשים הבולטות שמאחורי האירוויזיון

מאחורי הפקת הענק שהגיעה לנקודת הרתיחה שלה, מסתתרות ארבע נשות מקצוע שהפכו את האירוויזיון למה שהוא • בשיחה עם "גלובס" הן מספרות איך משדרים ל-50 מדינות במקביל, מה עמד מאחורי מהלכי הדיגיטל המוצלחים, ולמה לא הגיעו לכאן תיירים כפי שציפו להם

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל פרסם את תוצאות מבחן הלחץ למערכת הבנקים

בכל שנה בונה הפיקוח על הבנקים תרחיש מקרו-כלכלי אחר, כאשר השנה בחר הפיקוח לבדוק את העמידות לתרחיש מקרו-כלכלי מקומי חמור, תוצאת אירועים גיאו-פוליטיים שהביאו לעליית הריבית במשק, בשילוב עם משבר חמור בשוק הדיור ונפילת קבוצה עסקית גדולה של לווים ● ממצאי הבדיקה העלו: "על אף הפגיעה המשמעותית בבנקים, המערכת הבנקאית עמידה בפני תרחיש קיצון מסוג זה"

אורן עזר / צילום: איל יצהר

אלקטריאון: נחתם החוזה להקמת כביש חשמלי חכם בשבדיה

במסגרת הפרויקט ייבנה כביש חשמלי באורך של 1.6 ק"מ כחלק ממסלול כולל של 4.1 ק"מ בין שדה התעופה לעיר ויסבי על האי גוטלנד בשבדיה ● עלות הפרויקט מוערכת בכ-45 מיליון שקל, כשממשלת שבדיה תממן כ-35 מיליון שקל ● בחברה העריכו כי "התשלומים שישולמו על ידי ממשלת שבדיה יכסו את ההוצאות שתידרש החברה להוציא במסגרת הפרויקט, שצפוי להימשך כ-3 שנים"

השופטת אסתר חיות / צילום :שלומי יוסף

ערעור הדמוקרטיה: הציבור חייב לקום נגד היריקה בפרצוף

בעוד רה"מ נתניהו מקדם הליכי חקיקה לצמצום סמכויותיו של ביהמ"ש העליון, הנשיאה אסתר חיות - שלא השוותה ולא רצתה להשוות בין נתניהו לבין היטלר או בין מדינת ישראל של היום לגרמניה של אז - סופגת ביקורת ● וגם: מדוע יש להתעכב על פרשת מינוי דובר צה"ל שלא יצא לפועל ● פרשנות

יאיר לפיד / צילום: שריה דיאמנט

הממשלה אישרה את שינוי חוק יסוד הממשלה; לפיד בתגובה: "שחיתות"

הממשלה אישרה הבוקר את הצעת החוק לשינוי חוק יסוד הממשלה, עם הסעיף המגביל את מספר השרים ל-19 וסגני השרים ל-4 ● ח"כ יאיר לפיד: "זה הדבר הכי דחוף להם. רק הג'ובים שלהם, רק הכיבודים שלהם, רק השוחד הפוליטי שלהם בתמורה לכרטיס היציאה של נתניהו מהכלא. שוחד פוליטי על חשבון הציבור"

חברת חרסה / צילום: רפי קוץ

מריצוף ועד מטבח, מקבלנים ועד דיירים: מעגל הנפגעים של מחיר למשתכן ממשיך להתרחב

תוכנית מחיר למשתכן נועדה לסייע לזוגות צעירים לרכוש דירה, אך בדרך היא גובה קורבנות: כדי להוריד את מחירי הדיור ולזרז את הבנייה נקבע סטנדרט אחיד למפרטים של הדירות, ובשוק כבר מדברים על המחיר הגבוה שמשלמות היצרניות והיבואניות של כלים סניטריים, ריצוף ומטבחים

ג׳נט ילן באוניברסיטת תל אביב  / צילום: ישראל הדרי

ג'נט ילן קיבלה דוקטורט כבוד בת"א: "האיומים של טראמפ על עצמאות הפד עלולים להחמיר עם הזמן"

יו"ר הפד לשעבר, שהיתה האישה הראשונה שכיהנה בראש הבנק המרכזי של ארה"ב, אמרה בסימפוזיון שערך מכון פרנקל-צוקרמן באוניברסיטה כי "למרות ירידת האבטלה בארה"ב לשפל שלא נראה מאז 1969, האינפלציה נותרה נמוכה, ואולי אף נמוכה מדי"

יעקב גבע / צילום: תמר מצפי

לאחר שהנפיק בבורסות של ציריך ואוסטרליה: יעקב גבע לוקח את ג'י מדיקל לגיוס הון בניו יורק

ג'י מדיקל מציעה פתרונות ניטור רפואיים, בהם מכשיר אבחון ללב המתחבר לסמארטפון, והיא נסחרת באוסטרליה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל ● בעבר הנפיק גבע את חברת קארד גארד שהתמחתה בניטור מרחוק של חולי לב

גיל שויד / צילום: יחצ

בעלי מניות טאואר וצ'ק פוינט יתבקשו לאשר ביוני את תגמולי הבכירים

בטאואר תיערך הצבעה על מענק שנתי במניות חסומות, בשווי כ-4 מיליון דולר, למנכ"ל ראסל אלוואנגר ● בצ'ק פוינט מבקשים לאשר הקצאת אופציות למנכ"ל גיל שויד, בשווי של 154 מיליון דולר נכון למחיר המניה כיום

פרנקלין טמפלטון / קרדיט: שאטרסטוק

פרנקלין טמפלטון משיק בארץ קרן להשקעות באמצעות קרנות גידור

הקרן החדשה למעשה תאפשר למשקיעים קטנים "לעקוף" מכשולים שמנעו מהם השקעה בקרנות גידור, כגון רף כניסה גבוה מידי, חוסר נזילות, פיקוח רגולטורי רופף, שקיפות נמוכה, חוסר יכולת לבצע בדיקות נאותות מעמיקות ועמלות גבוהות ● מנהל הפעילות של פרנקלין טמפלטון בארץ: "הקרן תהיה הראשונה מסוגה בישראל שקיבלה היתר הפצה מהרשות לני"ע"

עדנאן אסעד / צילום: תומר פדר

רצים לחרמון: ברוכים הבאים למרוץ הוורטיקלי הראשון בישראל

ריצות הרים תופסות תאוצה בשנים האחרונות, כחלק ממגמה עולמית של מעבר מריצה אורבנית לריצות בטבע ● בארץ הדוגמה לכך היא מרוץ "אתגר החרמון" שיתקיים בשבוע הבא ● בין המתמודדים יהיה גם עדנאן אסעד, שרץ עטוף בשני דגלים, הישראלי והדרוזי

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ /צילום: shutterstock

טראמפ: אנחנו רוצים מהגרים צעירים, משכילים, דוברי אנגלית

הבית הלבן מציע מדיניות הגירה חדשה: עדיפות תינתן לא לקשרים משפחתיים, כנהוג עתה, אלא לבעלי כישורים וידע שיכולים לתרום לחברה האמריקאית ● מהגרים פוטנציאליים יקבלו ציון שיבוסס על שורת מדדים; כל מדד יוסיף – והיעדרו יגרע – נקודות לציון הסופי ● הערכות: הדמוקרטים יכשילו את היזמה, שצריכה לעבור את משוכת הקונגרס

קריסת המנוף ביבנה / קרדיט צילום: מדא

ארבעה הרוגים בקריסת עגורן צריח באתר בנייה ביבנה

(עדכון) - תאונות הבניין ממשיכות לגבות מחיר כבד: הבוקר קרס חלק מעגורן צריח ברחוב ז'בוטינסקי ביבנה והביא למותם של 4 פועלים ● 8 אנשים עוכבו לחקירה ● ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה: "הקבלנים בונים דירות יוקרה על גופות של פועלים, והרגולטור נותן יד להפקרות"

סניף של רמי לוי שיווק השיקמה / צילום: תמר מצפי

המועצה לצרכנות: הסל של רמי לוי הוא הזול ביותר גם באפריל

כך עולה מבדיקת משרד הכלכלה והמועצה לצרכנות ל"סל המוצרים הבסיסי" ● עוד מעלה הבדיקה כי מאז חודש דצמבר מחירי המוצרים שבסל ירדו בממוצע ב-8%

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

Wix רוכשת את סוכנות הקריאייטיב של ערן גפן: "המטרה - להפוך לאחד מ-100 המותגים החזקים בעולם"

גפן טים, שנוסדה ב-2013, עובדת עם מותגים בינלאומיים מובילים כמו סודהסטרים ומיקרוסופט ● צוות החברה הנרכשה יצורף למחלקת השיווק של Wix, וערן גפן יעמוד בראש צוות הקריאייטיב המאוחד

אמיר ירון / צילום: יח"צ

לקראת השבוע בשווקים: כוננות ספיגה לציוצי טראמפ בטוויטר וציפייה להודעת הריבית בישראל

בנק ישראל יפרסם מחר את גובה הריבית, לאחר נתוני צמיחה חזקים שפורסמו בשבוע שעבר ● נגידי הבנקים המרכזיים צפויים לנאום השבוע ● בוול סטריט נמשכת עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון ● עיני השוק נשואות לציוצי הנשיא טראמפ סביב מלחמת הסחר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

: ענבל ומשה חוגג ופרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב, בהשקת מכון הבלוקצ'יין / צילום: חן גלילי

משקיע הקריפטו משה חוגג השיק מכון בלוקצ'יין על שמו באוניברסיטת ת"א: "צריכים להוביל בעולם בתחום"

בהשקת המכון השתתפו אנשי הפקולטה לניהול וחבר הנאמנים של האוניברסיטה וכמה מעמיתיו של חוגג מקרן סינגולריטים, מחברת סירין לאבס ומקהילת הבלוקצ'יין ● חוגג הוא התורם הצעיר ביותר של יותר ממיליון דולר לאוניברסיטת ת"א ● מחרתיים תארח בית"ר ירושלים של חוגג את אתלטיקו מדריד של עידן עופר

משכנתא / צילום: שאטרסטוק

בנק ישראל: קפיצה ברמת האבטלה תגרום לסיכון של כ-5% מלווי המשכנתאות לעמוד בהחזרים

הבנק המרכזי בדק תרחישים של עליית ריבית ב-5 נקודות האחוז וזינוק ברמת אבטלה ל-9.3%, ומצא כי במקרים של עלייה חדה ברמת האבטלה, יתקשו חלק מבעלי ההכנסות הנמוכות לעמוד בהחזרים ● מהניתוח עולה כי האבטלה היא הגורם המרכזי לכשל של לווים, וכי כ-15% מנוטלי המשכנתאות בחמישוני משקי הבית שמשתכרים עד 10,612 שקל בחודש עלולים להיקלע לכשל

גלי עטרי ונבחרת הזמרים בגמר האירוויזיון / צילום: REUTERS/Ronen Zvulun

מסתבר שמדונה רק קילקלה את הערב: מסכמים אירוויזיון ברשת

חגיגות אירוויזיון 2019 הגיעו לסופן עם זכייה צפויה יחסית של הולנד ● איך התקבלו השירים של חמש הגדולות? ● למה נזכרו לתרגם את השיר של סלובניה לאנגלית רק בערב האחרון? ● למה גלי עטרי ריגשה את הצופים, ואיך מדונה קילקלה את המופע? ● ברשת מסכמים את תחרות השירה הגדולה באירופה

זיו רוזן / צילום: איל יצהר

"חשוב לנו להחזיק את הלואו-קוסט, גם אם אנחנו צריכים לספוג הפסדים"

הפורטפוליו של זיו רוזן, בן 43, מנכ"ל גוליבר ● "המייל הפרטי שלי מפורסם באתר שלנו, וכמה פעמים אפילו התקשרו אליי הביתה"