עשרות אלפים הפגינו בת"א: "נמשיך ככה עד ינואר וביבי יורד"

(עדכון) - המשטרה הורידה את התאורה וההגברה ■ "הם יורים לעצמם בראש, ההפגנה באה לתמוך במשטרה בימים אפלים" ■ נפתלי: "הפעם זה לא ייגמר כמו ב-2011, בשבוע הבא נכפיל את המספר"

ההפגנה בתל אביב רוטשילד  / צילום: רויטרס
ההפגנה בתל אביב רוטשילד / צילום: רויטרס

הערב (מוצ"ש) התקיימה הפגנת המחאה נגד הממשלה ונגד חוק ההמלצות. אלפי אנשים התאספו ברוטשילד 16, אחזו שלטי מחאה וקראו "ביבי נתניהו לכלא מעשיהו" "מושחתים הביתה", "העם דורש צדק משפטי", ו"אתה יועמ"ש - לא בובה של קש".

ההפגנה הערב בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
 ההפגנה הערב בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

[לצפייה בדיווח חי מהאירוע לחצו כאן]

גל ההפגנות הערב שטף את הארץ, מנהריה ועד באר-שבע: התקבלו דיווחים על מאות בני אדם שהפגינו בירושלים, חיפה, חדרה, נס-ציונה, מודיעין, קריית גת, ראש-פינה ומוקדים נוספים. בתל-אביב התאספו אלפים, צעירים כמו גם משפחות עם ילדים, אוחזים במטאטאים וקוראים "מטאטאים את השחיתות", מניפים שלטים ושרים "אנחנו לא הולכים לשום מקום", "לא ימין, לא שמאל - רק ישר".

"הוציאו מפתחות, נתניהו חייב להתפטר"; ההפגנה ברוטשילד / צילום: שלומי יוסף
 "הוציאו מפתחות, נתניהו חייב להתפטר"; ההפגנה ברוטשילד / צילום: שלומי יוסף

במבחן ההפגנה השנייה עמדו פה בכבוד, אם לא ברמת האנרגיות אז בכמות האנשים. בניגוד להפגנה שהתקיימה במוצאי השבוע שעבר, היום היו הרבה יותר צעירים. היה צפוף בשדירה עד כדי עמידה מוחלטת. מחצית מהאנשים החזיקו שלטים, החצי השני צילם. ובינתיים, בתי הקפה ריקים ברוטשילד, והמעטים היושבים בהם בוודאי נהנו מההצגה, אם כי הם בטח הבינו באותה נקודה לאילו פקקים הם הולכים להיקלע כשינסו לצאת מהעיר. תל-אביב בעוצר.

מה שכן, התזמון של חנוכה לא יכול היה להיות טוב יותר - אלפי האנשים שרו שירים על חושך ואור, טובים ורעים, מעטים מול רבים. מזל שלא ט"ו בשבט.

הנוכחות המשטרתית הייתה, נכון לאותה נקודה, דלילה עד לא מורגשת. לא נראה היה שיש צורך בה, ההפגנה התנהלה ברוגע ובשלווה. האמת, זו הייתה הפגנה קצת משעממת. לא נעים לומר. יש אנשים ויש סיבות טובות להפגין. אבל לא היה הרבה להט באוויר. זה היה נכון, עד שכוחות המשטרה נחלצו לעזרה, כיבו את הגנרטור של הבמה, ואסרו על נאומים. השוטרים עמדו והשגיחו על הגנרטורים, שאיש לא יפר את האיסור.

הפגנת המחאה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
 הפגנת המחאה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

אין הגברה, ואין תאורה. ההמונים שרו "סורה חושך". אלעד שרגא מהתנועה לאיכות השלטון הסביר כי "המשטרה החליטה משום מה אחרי שמגיעים אלפי אנשים ואחרי תיאום. רוצים אישור מהנדס... סגרו את החשמל. זה מטורף.

"הם יורים לעצמם בראש. ההפגנה באה לתמוך במשטרה בימים אפלים כאלה אחרי שבג"ץ אישר הפגנות".

לדברי עוזי ארד, "פעם ראשונה שאני רואה דברים כאלה. אם הייתה יד מכוונת זו חרפה שלא תיאמן. תפקיד המשטרה לעזור, לא לעצור. מה זה?"

לא היה חשמל והאנרגיות עלו. מדהים כמה ממושמע המפגין הישראלי. עושה מה שאומרים לו, סופג כל עלבון ומניפולציה. יש פה חלק שרוצים לחסום כבישים, והאנשים מתחילים להתפזר, מבואסים. המשטרה פשוט נעלמת. הדוברים לא עונים. שריקות בוז רמות נשמעות בחלל האוויר. 

דרך גורם נשמע קול לא רשמי מהמשטרה: "פועלים עם המארגנים בהתאם לתנאים שנתנו והוסכמו על ידי כולם, ובמקרה זה מדובר בתנאי בטיחות, לא אופשר חיבור החשמל לבמה". באתר מחוז תל-אביב של המשטרה מצוין, אגב, תחת הגדרת התנאים להפגנה שמתקיימת הערב, כי "לא תוקם במה ולא ייעשה שימוש במערכות חשמל בזמן ההגעה לרחבת הבימה". תכל'ס, צודקים במשטרה. לא נעים, אבל אין מה לעשות.

נראה כי ההחלטה התקבלה פה אחד: לרדת לחסום את אבן גבירול. "אם יהיו מעצרים, נקריב את עצמנו". אלפי האנשים עזבו את הבימה לאבן גבירול. אולם נשמעו קולות מהוססים: נפתלי משך לכיוון איילון, אחרים לאבן גבירול.

הווליום של הצעקות עלה קצת. מדינת משטרה, האשימו המפגינים. גם בין המארגנים לבין עצמם, כל אחד האשים את השני. אלדד יניב נשמע אומר: "את מי זה מעניין הגברה, תראה מה קורה פה". המשטרה העירה את ההפגנה. השאלה מה יקרה בהמשך. באבן גבירול פקק עצום לכיוון דרום, לכיוון צפון חסום למען המפגינים.

שוטר נשמע אומר לחבריו "תנו להם לפרוק", השוטרים עמדו בצד, מקפידים לא להתעמת, מפנים את הכביש. פקקי ענק. עכשיו אין מוקד להפגנה, היא התפזרה למלא כיוונים, אבל הרוב המוחלט הולך לכיכר רבין. דפני ליף עם מגאפון הובילה שיירת אנשים, מדי פעם אנשים צעקו "ביבי, ביבי" בצד, אבל אין עימותים. אבן גבירול נחסם לגמרי לכל הכיוונים.

מני נפתלי עודד את אלפי הנוכחים: "הפעם זה לא ייגמר כמו ב-2011". הגענו לכיכר רבין. המפגינים על הכביש. בינתיים נותנים להם זמן. נראה כמה זמן. אנשים רוקדים בצומת. "מבחינתי זה ניצחון", מוסיף נפתלי. "אנחנו לא מפחדים. ניסו להתחכם איתנו, סגרנו להם את העיר. הייתי בהרבה מקומות ואני יכול לומר לכם שנתניהו הרס כל חלקה טובה.

"נתייצב בשבוע הבא ונכפיל את המספר", הוסיף נפתלי. "מי שלא בא בשבוע הבא, מפחד". משברים מולידים מנהיגים מכל מיני סוגים, נפתלי אחד מהם. לא ברור איך ולמה. ולמרות זאת הוא גדל לתפקיד שממש גדול עליו. מודיע על סיום ההפגנה וכולם שרים התקווה. אנרכיסט עלק... סוגר הפגנה ב-23:00 ושר התקווה. תם הטקס. במהפכה הבאה יהיה גם שנ"צ. מתפזרים בשקט.

סיפרו לי שהניסיון לחסום את איילון נכשל. המשטרה סגרה שם עניין בשניות, כמו שהיא יכולה כשהיא רוצה. היו עוד כמה אנשים בכביש, אבל תוך כמה דקות פינו גם אותם.

המפגינים מתפזרים לאחר התערבות המשטרה בהפגנת המחאה הערב / צילום: שלומי יוסף
 המפגינים מתפזרים לאחר התערבות המשטרה בהפגנת המחאה הערב / צילום: שלומי יוסף

"יש לנו הודעה לאופוזיציה: אנחנו לא צריכים טובות מכם, אנחנו האופוזיציה"

מהבמה נשמעו בתחילת הערב ההנאומים. "אל תעשו עסקאות עם ליברמן", נשמע קולה של חנה קים, עיתונאית לשעבר ואקטיביסטית בהווה, מהרמקולים. "יש לנו הודעה לאופוזיציה: אנחנו לא צריכים טובות מכם, אנחנו האופוזיציה, אל תתפסו עלינו טרמפ, ראש הממשלה התקפל בזכותנו, אם הוא לא יילך לבד, נוליך אותו.. נבוא לכאן בכל שבוע עד שיילך".

כיכר הבימה הייתה מפוצצת, והמונים היו בדרך.

שלטי מחאה בהפגנה הערב ברוטשילד / צילום: דרור פויר
 שלטי מחאה בהפגנה הערב ברוטשילד / צילום: דרור פויר

זמן קצר לאחר תחילת ההפגנה, ומני נפתלי מוזמן לעלות לבמה: "קבלו את האיש שעומד זקוף מול כל הכוחות, שמבקשים להשפיל אותו, שפוגעים במשפחה וטופלים עליו עלילות".

"להפסיק את הביזה, המדינה לא של כנופיית נתניהו", קרא נפתלי. "ביבי מפחד מהפגנות, טראמפ אמר שהבירה ירושלים וביבי ניסה לפגוע בהפגנה הזו אבל היא מתקיימת. איפה גבאי?! איפה לפיד?! לא שמענו אותם שנתיים. פתאום כולם מדברים על שחיתות אבל המשכורת שלהם דופקת. יש הפגנה נגדית, אבל הם אחים שלנו.. מנדלבליט, נגיע גם אליך! לא שכחנו אותך!נתניהו חייב להתפטר".

אלדד יניב הצטרף לדבריו של נפתלי, וקרא כי "לא רק ביבי הביתה. אנחנו רוצים חוזה חדש! מושחתים הביתה. לא יהיו פה יותר פוליטיקאים שלוקחים שוחד, לא יהיו פולחיטיקאים שמתקזזים!"

אלפי אנשים בקהל המפגינים, ונוספים המשיכו להגיע. "רוצים חוזה חדש, רוצים חוזה חדש", נשמעו הקריאות מהקהל, וחוזר אחרי יניב "צדק צדק תרדוף".

"לא יהיו פה נכים מקבלים כל כך מעט, זה לא יהיה יותר!" צעק יניב מהבמה. "נמשיך לבוא כל מוצ"ש, אם נמשיך ככה עד ינואר ביבי יורד"! מבטיח יניב.

הפגנת המחאה ברוטשילד / צילום: שלומי יוסף
 הפגנת המחאה ברוטשילד / צילום: שלומי יוסף

אל הבמה עולה זמר הבית, צעיר עם אוטיזם בשם דניאל עמית, ומופיע עם שיר שכתב בשם "שחיתות תוצרת הארץ". 

מטעם הליכוד יצאה הודעה: "בערב שבו ראש הממשלה נתניהו יוצא לייצג את מדינת ישראל מול ההתקפות על ההכרזה ההיסטורית של הנשיא טראמפ, ובשעה שבה מתקיימות ברחבי העולם הערבי הפגנות שבהן שורפים את דגלי ישראל וארה"ב, בתל-אביב מתקיימת גם הערב הפגנת שמאל.

"במקום להתאחד עם כל העם מאחורי ירושלים ולהציג לעולם חזית אחידה, בשמאל לא יכולים להתאפק ומעדיפים לעסוק בפלגנות".

אבי גבאי פרסם הערב בטוויטר: "ממשלה מושחתת צריכה ללכת! גם השבוע הצעירים שלנו יצאו להפגין עם האלפים ברחובות נגד התרבות השלטונית המושחתת. למרות הניסיונות להפוך אותה לכזאת, השחיתות היא לא נושא לוויכוח פוליטי, היא לא עניין של ימין או שמאל - היא מחלה שפוגעת בביטחון, בבריאות ובחינוך של מצביעי ימין ושמאל כאחד". 

יו"ר מרצ זהבה גלאון צייצה גם היא: "צועדות וצועדים עכשיו ברוטשילד אלפי אנשים שאומרים לנתניהו: הדג מסריח מהראש, הקואליציה שלך מושחתת ונמאס לנו מהגניבה השיטתית מהקופה הציבורית".

אלפי אנשים בהפגנת המחאה ברוטשילד הערב
 אלפי אנשים בהפגנת המחאה ברוטשילד הערב

בסוף השבוע שעבר התקיימה לראשונה בתל-אביב ההפגנה השבועית שנערכת בשנה האחרונה בפתח-תקווה באזור ביתו של היועץ המשפטי לממשלה.

על רקע חוק ההמלצות שקובע כי המשטרה לא תוכל לפרסם את המלצותיה בנוגע לכתבי אישום, החליטו מארגני ההפגנה, ביניהם עו"ד אלדד יניב ואב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי, להעביר את ההפגנה לשדרות רוטשילד בתל-אביב. ההפגנה קיבלה את השם "צעדת הבושה".

על-פי הערכות, ביום שבת שעבר נטלו חלק בהפגנה עשרות אלפי מפגינים, שנשאו שורה של שלטים שקוראים "די לשחיתות".

יניב פרסם במהלך השבוע האחרון פוסטים בחשבון הפייסבוק שלו, בהם הוא מתאר את הממשלה ואת חבריה כ"מושחתת", וקורא להמוני ישראל לבוא ולקחת חלק בהפגנות המחאה, שככל הנראה יהפכו להיות חלק מנופה של תל-אביב וערים נוספות בכל מוצאי שבת.

" אין דבר כזה לא באים: אם כל אחד ישאר בבית, או יסמוך על ההוא שיבוא וההיא שתבוא ואני הייתי שבוע שעבר, לא נציף את רוטשילד", כתב יניב. " אם לא נצא במוצ״ש שוב לרחובות, המושחתים ידליקו את כל האזור כדי לשנות את סדר היום. המושחתים מבוהלים", פרסם בפרופיל הפייסבוק שלו אתמול. "מושחתים נמאסתם. ולא לשכוח דגלי ישראל ותופים ותקווה ענקית ושמחה בלב".

גם מני נפתלי עושה שימוש בפלטפורמות הדיגיטליות, וקורא בחשבונות הפייסבוק והטוויטר שלו לציבור הרחב להגיע להפגנה שתתקיים היום: "בואו לומר בקול שאנחנו האופוזיציה ונמאס לנו מהשחיתות", כך כתב נפתלי בפייסבוק השבוע. 

במהלך אירוע שבתרבות שהתקיים בתאטרון "הבימה" בהנחיית בן כספית, אמרה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, כי ״ההפגנות נגד השחיתות הן על הסירחון של חבורת אנשים שיושבים בקואליציה, מגנים על מנהיג שסרח, ומעמידים פנים שמדובר בשושנים. גודל השחיתות שמתגלה היא רעידת אדמה מחרישה אזניים ולא ״מסע ציד להחלפת השלטון״ כפי שקורא לזה נתניהו״.

גלאון הוסיפה ואמרה כי ״קואליציית נתניהו הופכת לעיר מקלט למושחתים. לא יתכן שראש הממשלה נתניהו, שמתבטא בדרך כלל על כל דבר שזז, לא מוצא לנכון להתייחס לחשדות כל כך חמורים נגד בכירים ומקורבים אליו. אולי זה כי הדג מסריח מהראש".

הערב התקיימו הפגנות בכל רחבי הארץ, אולם ההפגנה המרכזית בשדרות רוטשילד משכה אליה עשרות אלפי מפגינים. מוקדי ההפגנות הערב היו:

- נהריה - צומת נהריה

- ראש-פינה - צומת ראש-פינה

- חיפה - רחבת האודיטוריום

- עפולה - כיכר העצמאות, שדרות הנשיא 12

- חדרה - כיכר המשטרה

- נתניה - קניון עיר ימים, בני ברמן 2

- תל-אביב - שדרות רוטשילד 16

- ראשון-לציון - עירייה, רחוב כרמל 20

- נס-ציונה ורחובות - בנס-ציונה, צומת ויצמן בן-גוריון

- מודיעין - צומת שילת

- ירושלים - כיכר פריז

- קריית גת - צומת פלוגות

- באר-שבע - התחנה המרכזית

צרו איתנו קשר *5988