גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

להגר לחו"ל בלי הילד

ביהמ"ש לא נבהל מאיום של אם שתהגר לחו"ל ללא בנה - אלא להפך

הורים וילדים  / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הורים וילדים / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

התיקים הקשים ביותר עבור שופטי בתי המשפט לענייני משפחה עוסקים בקריעת ילדים מהוריהם, לא רק במסגרת הפנייתם לאימוץ, אלא גם במסגרת תביעה של אחד ההורים להגר עם הילד לחו"ל, על אף התנגדותו של ההורה האחר.

אומנם ניתן להשתמש כיום בסקייפ, וואטסאפ ותוכנות דיגיטליות נוספות, המאפשרות להורה ולילד לשמור על קשר ויזואלי ולא רק קולי, אך אין בנמצא אפליקציה שתחליף את המגע האישי, החום, החיבוק, האפשרות להשכיב את הילד לישון בלילה וללוות אותו לטקסים בבית הספר.

זמני הביקורים בארץ, איכותיים ככל שיהיו, לא יכולים להחליף את חלוקת זמני השהות הרחבים הנהוגים כיום במרבית המשפחות הפרודות, ולכן בתי המשפט נוהגים להקשות בצדק על האפשרות של ההורה (כמעט תמיד מדובר באם) לעבור עם הילד למגורים בארץ אחרת.

בית המשפט מחויב לשקול את התביעה מנקודת המבט של טובת הילד בלבד. מטבע הדברים לילד עצמו אין צורך עצמאי לעבור למדינה אחרת, ואין זה מטובתו בדרך-כלל להתרחק ממקום מגוריו הרגיל, אביו ומשפחתו המורחבת, חבריו וכו', ולכן הטיעון העיקרי בעד מעבר כזה הוא שטובתו היא לגדול עם אמא מאושרת, ואם האם תיאלץ לוותר על רצונה לעבור להתגורר בחו"ל, הילד יגדל עם אם מתוסכלת ומרירה.

עד כמה קיצוני צריך להיות מצבה הנפשי הקשה של האם עקב שלילת המעבר, בכדי שיגבר על טובתו הטבעית של הילד לחיות בקרבת אביו? מקרה סבוך במיוחד נידון השבוע בבית המשפט המחוזי, כערכאת ערעור על הכרעת בית המשפט לעניני משפחה, אשר דחה בקשה של אם להגר עם בנה לסקוטלנד.

הורי הילד בן השבע נפרדו עוד בטרם מלאו לו שנה, ובמשך מספר שנים ניהלו הליכי משמורת בבית המשפט על רקע סירובה של האם לקיים משמורת משותפת עם האב, בטענה לפגמים במסוגלותו ההורית.

כבר בשנת 2012 האם ביקשה להגר עם הבן לאנגליה, בטענה כי היא מבקשת להתחיל בלימודי פוסט-דוקטורט בחו"ל בכדי לקדם את הקריירה המקצועית שלה, וכן כי בכוונתה להינשא לבן זוגה הנוכחי, אשר חיפש אותה עת מקום עבודה בחו"ל כמרצה פוסט-דוקטורט.

בקשתה נדחתה, לאחר שבית המשפט קבע כי הגירה עם הילד בן השנתיים תביא לניתוק היחסים בינו לבין אביו, שטרם התגבשו דיים גם כך, על רקע המכשולים שהציבה האם בפני הקשר ביניהם.

בחלוף שנה וחצי נוספות, שבה האם ופנתה בבקשה להגר עם הבן לאנגליה, בהצביעה על מספר שינויי נסיבות שחלו מאז, והעיקרי שבהם הוא הולדת בן נוסף, הפעם מבן זוגה שחי באנגליה. המשמעות היא שכעת כל החלטה של בית המשפט תקרע את אחד מילדיה של האם מאביו: אם יאשר בית המשפט את ההגירה, יגדל בנה הבכור ללא אביו שחי בארץ, ואם בית המשפט ידחה את בקשת ההגירה, יגדל בנה השני ללא אביו שחי בחו"ל.

בית המשפט נדרש לבחון מחדש את טובתו של הילד במספר מעגלים. ראשית נבדקה השאלה האם המעבר יטיב עם הילד במנותק מהאינטרסים של הוריו, ולגבי הילד בתיק זה התשובה על כך הייתה שלילית. מומחים שמינה בית המשפט קבעו כי מדובר בילד בעל צרכים מיוחדים, שההסתגלות לחיים במדינה זרה ובשפה זרה יקשו עליו מאד, וכך גם הנסיעות לישראל לצורכי ביקוריו אצל אביו.

במעגל השני, בית המשפט בחן את ההשלכות של קבלת או דחיית בקשת ההגירה על מצבם של שני ההורים - וכתוצאה מכך על הילד. המומחים שמינה בית המשפט אישרו כי תוצאת דחיית בקשת ההגירה קשה מאד עבור האם לאור מצבה המשפחתי המורכב, אך יש לצפות מהאם, כאדם מבוגר, שתדע לשאוב כוחות נפש להתמודד עם הקשיים ועם האכזבה מבלי להשליך זאת על הילד.

יתר על כן, בית המשפט יכול לאסור על הגירת הבן, אך הוא אינו אוסר על הגירת האם ללא הבן, ובמקרה זה האם הצהירה באופן חד-משמעי כי גם אם בקשתה תידחה, בדעתה להגר ולעבור להתגורר עם אבי בנה השני בחו"ל ללא בנה הבכור. כלומר, בניגוד לטענתה לאורך השנים כי האב אינו כשיר אפילו להיפגש עם בנו ללא פיקוח - כעת היא מוכנה לכאורה להותיר את הבן במשמורת מלאה של האב.

בית המשפט לא נבהל מהאיום אלא להפך: לדבריו, אם האם תהגר לחו"ל ללא הבן, הוא יישאר לחיות עם אביו בארץ, מבלי שיצטרך להתמודד עם סבלה של אמו ועם הנזק שנגרם לה מדחיית בקשתה באופן יומיומי. בנסיבות הקיימות, בהן לא ניתן בכל מקרה להגיע לאופציה שתטיב באופן מוחלט עם הבן, תוצאה זאת עשויה להתגלות כרע במיעוטו.

עו"ד ליהיא כהן-דמבינסקי, מנהלת פורום דיני משפחה ב"גלובס", מומחית לדיני משפחה וירושה, בעלת אתר www.divorceinfo.co.il 

עוד כתבות

דונלד טראמפ / רויטרס

טראמפ נגד הפד: העלאת הריבית תפגע בכלכלה האמריקאית

בהמשך לשתי העלאות הריבית עליהן החליט הפד השנה והכוונה להעלותה בפעמיים נוספות, תוקף טראמפ את הפד: "הכלכלה במגמת עלייה, אולם בכל פעם שזה קורה, הם (חברי הפד) מחליטים להעלות את הריבית שוב"

ליאור פוני / צילום: איל יצהר

"המטרה הייתה להצליח, לפתוח חברה ולקנות בית עד גיל 30"

הפורטפוליו של ליאור פוני ● גיל: 47 ● תפקיד: מנכ"ל DELL EMC ישראל

אילן בן דב / צילום: שלומי יוסף

עסקת הביטקוין של חוגג ובן-דב: מגעים להסרת העיקול

למרות הדיון הסוער השבוע בבקשתו של בן-דב לבטל עיקול בסך 100 מיליון שקל שהוטל על נכסיו, הודיעו עו"ד אופיר נאור ובן-דב לביהמ"ש כי הם מנהלים מו"מ לסיום הליך העיקול ללא צורך בהכרעה שיפוטית

אתר בנייה. / Pedro Nunes , צילום: רויטרס

בועה אחת, בועה שנייה, בועה שלילית. פוף: כך הגענו עד הלום עם בועת חובות של טריליונים

התפוצצות בועת הדוטקום, שהביאה בעקבותיה הפחתות ריבית והזרמות כספים מצד הפדרל ריזרב, גרמה למעשה להתנפחות בועת האשראי לדיור, שהתנפצה ברעש גדול בדמות המשבר הפיננסי של 2008 ● גם הוא נפתר באמצעות הפחתות ריבית והזרמות כספים, וכך הגענו עד הלום עם בועת חובות גלובליים של טריליונים ● האם ניתן לעשות שוב ושוב את אותו דבר ולצפות לתוצאות שונות?

צ’רלס ברונפמן / צילום: יונתן בלום

צ'רלס ברונפמן ללא עכבות: "הייתי צ'יקן שיט. הייתי פחדן"

בגיל 87 המיליארדר צ׳רלס ברונפמן מפרסם אוטוביוגרפיה חושפנית ומדבר בראיון בלעדי על משפחה, עסקים, פוליטיקה ועל בדידות

צ'ינגשי חואנג / צילום: יונתן בלום

הסיני שישקיע בחברות בארץ יודע מי ינצח במלחמת הסחר

איל הביומד הסיני צ'ינגשי חואנג שם את ישראל על המפה האדומה, ומכוון להשקעה במאות חברות מקומיות שימכרו טכנולוגיה רפואית לסין ● בדרך הוא נאלץ להתמודד עם החשדנות של השוק כלפיו ומשוכנע מי תנצח במלחמת הסחר בין המעצמות: "האמריקאים לא יכולים להתקיים בלי הייבוא מסין. השוק הסיני יכול לספק את צרכיו-שלו"

דגל הגאווה / צילום: שאטרסטוק

בישראל תמיד יהיו סיבות להנציח את הפליית הלהט"ב

בלי לפגוע בחרדים ובלי להוריד מהאחריות של יתר הח"כים שתמכו בחוק, ניר וייס רוצה להפנות אצבע מאשימה לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן וליתר הח"כים של יהדות התורה ושל ש"ס ולהגיד להם שמי שפועל כדי לפגוע בלהט"ב - מכריז עליהם מלחמה ● פרשנות

 רפואת סוף החיים לילדים / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

"העולם על סף מהפכה קוונטית וישראל חייבת להיכנס למרוץ"

קבוצת פרופסורים בכירים מהטכניון, ששכנעו בשעתו את פרס ואולמרט להפוך את ישראל למעצמת ננו-טכנולוגיה, מסמנת את היעד הבא: להסתער על עולם המחשוב הקוונטי, לפני שארה"ב, סין וענקיות כמו גוגל ו-IBM משתלטות עליו ● השאלה היא מתי התקציבים שהובטחו יגיעו, ואם ראש הממשלה לא יהפוך בדרך את סדרי העדיפויות

לישון איתו / איור: עומר הופמן

לישון איתו: הרגע שבו חייבים להתחיל לשקר

לכולנו קשה לדמיין שההורים שלנו עשו את זה ● מנגד, גם המחשבה שילדיך עושים את זה, אינה קלה לעיכול

מצפה רמון והסביבה, חוות האלפקות / צילום: חיים רביה

טיול | אתה הירח והכוכבים שלי: ליקוי ירח נדיר במצפה רמון

בשבוע הבא, ט"ו באב, צפוי ליקוי ירח נדיר שמתרחש פעם ב-20 שנה, ובאוגוסט מטר אסטרואידים מרהיב ● מצפה רמון מככב

בורסת שנחאי / צילום: רויטרס

נעילה אדומה באירופה על רקע הביקורת של טראמפ על הפד

בורסות אסיה התאוששו ועברו לעליות, למעט טוקיו, בעקבות מחיקת הירידות של היואן הסיני שקודם לכן נחלש במסחר לשפל של יותר משנה

סלט בשקית נייר / צילום: איל יצהר

ביקורת מסעדה | הכשרה החדשה של אייל שני מאכזבת

אייל שני הוא לא שף הצמרת הראשון שפותח סניף כשר ● אלא שדרכו הקולינרית התבלבלה משהו ● "סאק דה קוק" במסעדת "מלכה" כמשל

אמי פלמור / צילום: שלומי יוסף

מחאת הסטודנטים לחשבונאות: "ליקויים במתכונת הבחינה"

כ-600 סטודנטים שנבחנו בראשית השבוע בבחינת ההסמכה הראשונה למועצת רואי החשבון בנושא חשבונאות פיננסית פנו ליו"ר מועצת רואי החשבון עו"ד אמי פלמור במכתב תלונה על מתכונת הבחינה ● "מועצת רואי החשבון מחוללת שינויים באופן ההסמכה על חשבון הסטודנטים"

נובאק דיוקוביץ'ביו.אס אופן / צילום: רויטרס. AI Project

הפרסים בטניס בשיאם: 3.8 מיליון דולר פרס ראשון, לא תתאמץ?

הגידול בסכומי הפרסים הכספיים מאריך וגורר קריירות, ולא רק לספורטאים הגדולים

בנימין נתניהו / רויטרס

טירוף החקיקה - סוף הולם למופע אימים

סיום מושב הקיץ הכניס את הכנסת לטירוף מערכות, שרק הועצם לנוכח האפשרות שהבחירות מתקרבות ● מה הסיכוי שממשלה שמעוניינת לשמור על החרדים תסכים להעביר את התיקון לחוק הפונדקאות? פרשנות

אילן בן דב / צילום: יוסי זליגר

בן-דב משוויץ בהון שעשה על חשבון בעלי האג"ח

כדי להראות שאינו חדל-פירעון, חשף השבוע איש העסקים אילן בן-דב קבל עם ועדה את היקף הונו האישי, את היקף הכספים הנזילים שיש לו בחשבונות בנק ואת היקפם המוערך של נכסיו האחרים, בעיקר בנדל"ן ● החשיפה הזאת עוד עשויה לחזור אליו כבומרנג בבית המשפט, בגלל ההיסטוריה הפיננסית המפוקפקת שלו ● פרשנות

דיון הערכת המצב בקריה בת"א / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הותר לפרסום שמו של החייל שנהרג בגבול רצועת עזה

עדכון: סמל ראשון אביב לוי, בן 21 מפתח תקווה, הוא הלוחם שנהרג אתמול מירי צלף פלסטיני ● גורם מדיני בכיר: "חמאס ספג מכה קשה אתמול וביקש דרך המצרים הפסקת אש, תוך שהוא מתחייב להפסיק את טרור האש ואת הטרור על הגדר" ● דובר צה"ל: "בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום הבוקר הוחלט על קיום שגרה אזרחית מלאה ביישובי עוטף עזה"

רכב הפנאי החשמלי של סאייק / צילום: באדיבות סאייק

תשכחו מטסלה והכירו את הכוכב הבא בתחום ה-SUV החשמלי

לא ספורטיבי אבל נאה, מרווח, שקט, נגיש במחירו ויכול לנסוע שבוע שלם אל העבודה ובחזרה ממנה בלי לראות שטקר, עם אפס צריכת דלק וזיהום אוויר ● רכב הפנאי החשמלי של סאייק הסינית, שעשוי להגיע אלינו בשנה הבאה, מסמן את הכיוון אליו מתכנסת תעשיית הרכב

 אבו מאזן / צילום: רויטרס

בינתיים ברשות הפלסטינית: קרב הירושה בפתח

יושב ראש הרשות הפלסטינית יהיה בנובמבר הקרוב בן 83 ● שמות רבים מועלים בתקשורת הפלסטינית כמועמדים לרשת את הראיס, בהם מפקדי ארגוני ביטחון ומודיעין, מושלי מחוזות ובכירי הפתח ● לפי הסקרים, השלושה המובילים בדעת הקהל הם דווקא אנשי אקדמיה ועסקים, מה שמבטא את אכזבתם של הפלשתינים מההנהגה הפוליטית

דגל הגאווה / צילום: שאטרסטוק

מחאת הפונדקאות: להבעת עמדה יש מחיר. גם לשתיקה

הראשונים שנרתמו לצדד במאבק הפונדקאות היו מנהלי משרדי הפרסום הגדולים ● החברות שפונות למיינסטרים, ובהן הרשתות וחברות המזון הגדולות, ישבו על הגדר במשך שעות ואז הצטרפו ● הן הבינו כנראה שלהבעת עמדה יכול להיות מחיר, אבל גם לשתיקה ● פרשנות