גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם נתניהו נפגש עם אלוביץ' גם בביתו - ו"שכח" לדווח?

עו"ד בן-מאיר טוען, על בסיס תצהיר של תושב צהלה, כי נתניהו נפגש עם אלוביץ' בביתו של איש העסקים - מעבר ל-7 הפגישות בבית רה"מ עליהן דיווח; נתניהו מכחיש ■ ל"גלובס" נודע כי נתניהו ואלוביץ' נפגשו לפחות עוד פעם אחת בתקופה המדוברת

שאול אלוביץ ובנימין נתניהו / צילומים: תמר מצפי
שאול אלוביץ ובנימין נתניהו / צילומים: תמר מצפי

האם משרד ראש הממשלה "שכח" לדווח לבית המשפט על מפגשים שנערכו בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בתקופה שבה כיהן נתניהו כשר התקשורת?

בעקבות עתירת חופש המידע שהגיש עו"ד שחר בן-מאיר, הפרקליטות מסרה ביום חמישי האחרון מידע על 7 פגישות שנערכו בין נתניהו לבין אלוביץ', ושנערכו בבית ראש הממשלה החל מ-1 בינואר 2013 ועד 17 בנובמבר 2015, בתקופה בה נתניהו היה שר התקשורת. לפי הדיווח, כל הפגישות התקיימו במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים.

ואולם, לפי מידע שבידי "גלובס", נתניהו ואלוביץ' נפגשו לפחות עוד פעם אחת בתקופה הרלוונטית. מדובר במפגש שכלל ארוחת ערב שבה השתתפו הזוג נתניהו, הזוג אלוביץ' ומספר משתתפים נוספים. לפי המידע שבידינו, המפגש נערך בזמן שבבזק המתינו לאישור משרד התקשורת לגבי עסקת המיזוג בין בזק ל-yes, כאמור בתקופה שבה נתניהו כיהן כשר התקשורת.

עו"ד בן-מאיר הגיש היום (א') בקשה חדשה לממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד ראש הממשלה, בטענה כי המשרד לא קיים את פסק הדין בנוגע לפגישות במלואו, הואיל והוא לא מסר פירוט של כל הפגישות שנערכו בין נתניהו לאלוביץ' - אלא רק על אלה שהתרחשו במעון בבלפור.

בן-מאיר צירף לבקשה תצהיר של תושב שכונת צהלה, יגיל ישועה, שבו טוען ישועה כי ראה את נתניהו ופמלייתו מגיעים לביתו של אלוביץ' ברחוב יהונתן שבצהלה כמה פעמים.

לפי התצהיר, ישועה נוהג לטייל עם כלבו ברחוב יהונתן שמוביל לגינת הכלבים בשכונה. "בשנים האחרונות ראיתי מספר פעמים בשעות אחר-הצהריים את השיירה והרכבים של ראש הממשלה ברחוב יהונתן. לא ניתן שלא להבחין בהגעת השיירה לרחוב נוכח הרעש וההסדרים המיוחדים שנוהגים כאשר השיירה מגיעה, למשל חסימת הרחוב", כתב ישועה בתצהירו.

לדבריו, "במספר פעמים שבהם ראיתי את השיירה של ראש הממשלה מגיעה לרחוב יהונתן, שמתי לב שלאחר ההגעה המכוניות של שיירת ראש הממשלה חנו חלקן בתוך החניה של ביתו של שאול אלוביץ' וחלקן בצמוד לחניה ברחוב. הדברים אירעו לא פעם ולא פעמיים, והבחנתי בהם בעת שטיילתי עם כלבי ברחוב הנ"ל", כותב ישועה. 

יגיל ישועה הוא בעל חברת הפקות ועיתונאי. ישועה אמר היום ל"גלובס" כי "למרות תגובת ראש הממשלה אני עומד מאחורי הדברים שכתבתי בתצהיר. יכול להיות שראש הממשלה לא היה בבית של אלוביץ', אבל השיירה שלו חנתה שם".

נציין כי בשנים האחרונות, בייחוד אחרי שנחשפו בתקשורת הקשרים בין נתניהו לאלוביץ', הקפיד בעל השליטה בבזק להכחיש ולהמעיט בקשר שלו עם ראש הממשלה. כך, כשהיה נשאל על פגישותיהם ועל קשריהם, הוא הקפיד לומר שהקשר ביניהם הוא מינימלי.

נתניהו ייחקר בתיק בזק?

בתוך כך, ועל רקע חשיפת פגישות נתניהו-אלוביץ', היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, אפשרות לזמן את ראש הממשלה לחקירה בתיק בזק. החלטה סופית בנושא טרם התקבלה. אם נתניהו אכן ייחקר בתיק זה, הוא צפוי להישאל על מערכת היחסים המשולשת בינו לבין אלוביץ' לבין מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, בתקופה שבה ענייניה של בזק נדונו במשרד התקשורת.

שאלות נוספות שרשות ניירות ערך והפרקליטות יבדקו הן כיצד אישרה מועצת הכבלים והלוויין את המיזוג בין בזק ל-yes תוך שבוע ימים, איך קרה שמיזוג כה מורכב ומסובך הושלם לאחר עבודה במהירות שיא של חברת ייעוץ שאיש לא הכיר שהגישה המלצות למועצה, ואיך זה שמיד אחרי שהמועצה אישרה את המיזוג נשלח שליח עם האישור ללשכת ראש הממשלה, ונתניהו חתם על האישור. בהקשר זה נציין כי מיזוג כמו זה שנעשה בין בזק ל-yes חייב את אישור המועצה ואת אישור משרד התקשורת.

נזכיר כי בעוד שנתניהו, לפחות בינתיים, לא נחקר בתיק בזק - שלמה פילבר, מי שמונה על-ידי ראש הממשלה למנכ"ל משרד התקשורת, מסובך בתיק הזה "עד מעל הראש". רשות ניירות ערך ממליצה להעמידו לדין פלילי בגין שורה של עבירות שביצע לכאורה בקשר לבזק.

בתחילת חודש נובמבר 2017 מסרה הרשות לפרקליטות כי התבסס חשד לביצוע עבירות פליליות על-ידי פילבר, אלוביץ' ואחרים. פילבר חשוד שהוא פעל במסגרת תפקידו בדרכי מרמה לקידום אינטרסים של בזק במשרד התקשורת.

"במסגרת פרשה זו נמצאה תשתית ראייתית לכאורה לביצוע פעילות מרמתית, מתמשכת ומכוונת מצד מנכ"ל משרד התקשורת (פילבר), וכן נושאי משרה ועובדים בבזק, שפעלו בצורה שיטתית לקידום האינטרסים של חברת בזק. פעילות זו התבצעה לא פעם תוך הסתרתה מהגורמים המקצועיים, ובכלל זה המשפטיים במשרד התקשורת, ומגורמים רלוונטיים במשרדי ממשלה אחרים".

לדברי הרשות, הפעילות האסורה שבה היה לכאורה מעורב פילבר כללה, בין היתר, העברה שיטתית של מסמכים מסווגים, ניירות עמדה פנימיים, תכתובת ומסמכים מדיונים בינמשרדיים, לרבות כאלה אשר טרם נדונו בפורומים המוסמכים. במסגרת זו, נטען, נהגו גורמים בחברת בזק לעבור על המסמכים המודלפים, לתת את הערותיהם עליהם, לנסחם ולעתים אף לכתוב אותם בכללותם, והכול בהתאם לצורכיהם האסטרטגיים, הטקטיים והעסקיים.

לפני כחודש הוחזר תיק בזק על-ידי הפרקליטות לרשות ניירות ערך לצורך השלמות חקירה. בין היתר נדרשה הרשות לבדוק האם ראש הממשלה קשור לפרשה.

"אלוביץ' צריך לחשוש מהרו"

עוד נציין בהקשר ליחסי נתניהו ואלוביץ' כי ב-2 באוגוסט 2017 חשף "גלובס" כי ארי הרו, עד המדינה שמעיד נגד נתניהו בתיקים 1000 ו-2000, עשוי למסור למשטרה מידע לא רק על יחסי נוני מוזס-נתניהו, אלא גם על יחסי נתניהו ואלוביץ'.

גורם המקורב להרו אמר לנו אז: "אם ארי הרו יפתח פה על אלוביץ', הוא עשוי לסבך עוד יותר את אלוביץ'. הרו מכיר טוב מאוד את מערכת היחסים הקרובה בין נתניהו לאלוביץ' ויודע הרבה מאוד דברים שאחרים לא יודעים. כולם מדברים על מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, בהקשר של אלוביץ' - אבל מהרו הוא צריך לחשוש".

אלוביץ', נדגיש, שלל את הדברים הללו. עורכי דינו, ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר, מסרו בתגובה: "מדובר בקשקוש גמור. אלוביץ' כלל אינו מכיר את ארי הרו ומעולם לא דיבר איתו".

אגב, עו"ד ז'ק חן, שמייצג כאמור את אלוביץ', מייעץ בימים אלה גם לנתניהו. אם ראש הממשלה יידרש לחקירה בתיק בזק, עו"ד חן יצטרך כנראה לוותר על אחד משני הקליינטים כדי שלא להיות במצב של חשש מניגוד עניינים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "הטענה בדבר 'אי-דיווח' הפגישה היא מגוחכת. מי שהעביר את המידע ומי שקובע איזה מידע יועבר הוא האחראי על חופש המידע בלבד. הדרישה לדיווח הייתה על פגישות פרטיות עם אלוביץ' והרשומות ביומן ראש הממשלה, ולא על מפגשים חברתיים רבי-משתתפים אצל אנשים אחרים שבהם נכח גם אלוביץ'".

ביחס לתצהיר של תושב צהלה, שכנו של אלוביץ', נמסר מטעמו של ראש הממשלה כי "ראש הממשלה לא ביקר מעולם בביתו של אלוביץ'". עוד נמסר כי "מיזוג בזק-yes היה הליך מורכב שארך שנים ארוכות. את התהליך הובילו רשות ההגבלים העסקיים והצוותים המקצועיים. ראש הממשלה לא התערב בשום צורה בהחלטותיהם, לא שינה דבר, ולכל היותר אישרר פורמלית את המלצות הדרגים המקצועיים".

מטעמו של אלוביץ' נמסר בתגובה לפרסום על 7 פגישותיו עם נתניהו כי "אין כל חדש בפרסום, מאחר ששאול אלוביץ' וראש הממשלה כבר אישרו את דבר קיומם של מפגשים אלה בעבר, שכולם על רקע חברתי. יודגש כי אלוביץ' הסכים לפרסום מועדי הפגישות ואישר את דבר קיומן, כך שעל-פני 3 שנים הם נפגשו 7 פעמים בלבד - בניגוד לרושם שנוצר בזמנו בתקשורת כאילו מדובר במפגשים תדירים.

"יובהר כי הניסיון לקשור בין אחד המפגשים, שהתרחש כיומיים לפני מועד אישור המיזוג בין בזק ל-yes על-ידי הממונה על ההגבלים, הוא מופרך. ידוע לכל כי המיזוג המדובר היה הליך מורכב שנמשך על פני כ-5 שנים, זאת בנוסף לשימוע ציבורי שהתקיים כ-5 חודשים טרם אישור המיזוג. מופרך ומנותק מהמציאות לחשוב כי פגישה שנערכה יומיים לפני אישור הממונה הייתה גורמת לשינוי כלשהו בהחלטה, הגם שידוע כי אין לראש הממשלה כל השפעה על החלטות הממונה". 

עוד כתבות

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

משתמשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

מדריך: כך "תעבדו" על פייסבוק ותשדרגו את הפיד

אם הפיד שלכם מתחיל להעיק, הפרסומות לא רלוונטיות, ואתם עוד לא בשלים לגמילה מפייסבוק – המדריך הזה בשבילכם ● כך תסלקו את כל החלודה שהצטברה בעורקים של הרשת החברתית ותלמדו אותה מחדש מה אתם אוהבים ● וגם בונוס: הפיצ'רים הכי חשובים למי שחשוב לשלוט על המידע שלו

יגן משה / צילום: איל יצהר

"חלמתי בכלל להיות שחקן, אבל אני לא מצטער"

פורטפוליו עם יגן משה, מנכ"ל שמיר אופטיקה, על החלום שלא הוגשם, על הכישלון ב"תפוז" ועל החיים על ציר סינגפור-ישראל

זאב אלקין / צילום: תמר מצפי

צמצום פליטת גזי חממה: האם ישראל יכולה לעמוד בהבטחותיה הצנועות?

בניגוד לטראמפ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין דבק בהתלהבות בהסכם האקלים של פריז • אבל כמה שאפתניות היו ההתחייבויות של ישראל מלכתחילה, והאם סביר שנעמוד בהן בתאריך היעד - 2030? ● המשרוקית של גלובס

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

המוסד לביטוח לאומי צילום איל יצהר

בתום סבב הלחימה: המדריך לזכויות נפגעי גוף ונפש בפעולות איבה וטרור

מהי פעולת איבה, מי זכאי לפיצויים עפ"י החוק, מהן הזכויות של הנפגע, איך נקבע גובה הפיצוי, ואילו הטבות נוספות ניתן לקבל מהמוסד לביטוח לאומי? כל התשובות בפנים

מודיעין עילית / צילום: Amir Cohen, רויטרס

ציפוף משפחות מתחת לרדאר: כך עלתה עיריית מודיעין עילית על השיטה לחלק דירה אחת לשתי משפחות

מצוקת הדיור בציבור החרדי הולידה המצאה נדל"נית חדשה: "הטאבו המשותף" - כמה משפחות שקונות יחד דירה ומחלקות אותה בקיר • "אשתי ואני עובדים במשרה מלאה ולא יכולים לקנות דירה. העדפתי לגור ב'טאבו משותף' מאשר במחסנים או בדירות מרתף"

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור שחברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בריאיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בלפור מפיצים עלי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

דיכאון וחרדה/  איורים: חן ליבמן

יותר קל לדבר על סרטן: למה הסובלים מדיכאון ומחרדה לא מדברים על זה

כל אחד מאיתנו חווה בעצמו או מכיר מישהו קרוב שסובל מדיכאון ומחרדה, אבל כמעט אף אחד לא מדבר על זה, אף על פי שההסתרה עלולה להחמיר את המצב. למה בעצם?

פרופסור לאון גרינהאוס/ צילום: יונתן בלום

מה הקשר בין דיכאון לחרדה ומתי רצוי להיעזר בתרופות: דבר המומחה

מה ההבדל בין דיכאון לחרדה, מה הקשר לסטרס ומתי רצוי להיעזר בתרופות? ● פרופ' לאון גרינהאוס, מומחה לדיכאון וחרדה, נותן בהם סימנים וצופה כי בשנים הקרובות יהיה מהפך באבחנה ובטיפול

צילום: שי גולדן / עיבוד מחשב: דגנית ג'מצ'י

דמי ניהול: ייתכן שהמנהל הבכיר שלך משלם מחיר נפשי קשה. מאוד

הם בכירים, הישגיים, שאפתנים וחרוצים, ודווקא הם משלמים לא פעם את המחיר הנפשי הגבוה ביותר במקום העבודה שלהם. אנשי המקצוע כבר מודעים היטב לתופעה שזוכה לעיתים לכינוי "דיכאון מנהלים", המנהלים עצמם מודעים לה הרבה פחות

איור: שאטרסטוק

מה אומרים לבוס ואיך יוצאים מהמיטה? התקף החרדה של שי גולדן הוליד פרויקט שמרים את מסך הבושה

הפרויקט הזה נולד בעיצומו של התקף חרדה, והמטרה שלו היא לתת קול ומילים להרבה מאוד אנשים שחיים במחשכים, בהסתרה, בהכחשה, בבושה, בחרדה ● פרויקט מיוחד

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי

בנימין נתניהו / צילום: דוברות הכנסת

נתניהו בשיחת ועידה בשבת עם בכירי הליכוד: מצב חירום

ראש הממשלה התריע בפני חברי הכנסת והשרים הבכירים של הליכוד מפני התקדמות ח"כ בני גנץ בהקמת הממשלה ● נתניהו אמר לבכירי הליכוד כי בכחול לבן החליטו "להתקדם עם הקמת ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת. אנחנו יודעים בוודאות שהתקבלה שם החלטה כזאת"

עין חיניה./  צילום:  יותם יעקובסון

למה יש סערה דווקא סביב עין חיניה, שבתוך הקו הירוק?

עין חיניה, מעיין בפארק ירושלים שבו שרידים ארכיאולוגיים רבים שעבר באחרונה שיפוץ מקיף, עומד במרכז סערה שמערבת טיולים ופוליטיקה ● על מה כל הרעש?

ניסן מקסימה 2019.  / צילום: יחצ

היו זמנים באמריקה: מודל מקסימה 2019 נאה ועתידני, אך מזהם

דגם הסלון זכה לשורה של שדרוגים מהותיים אך צריכת הדלק והזיהום נשארו גבוהים

 

 

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

עד המדינה ניר חפץ דורש התנצלות מיעקב ברדוגו ומאיים לתבוע

חפץ, עד המדינה בתיק 4000, טוען כי שדרן גל"צ הפיץ בקבוצת וואטסאפ בשם "אחדות הליכוד" פרטים אסורים בפרסום ובכך הסב לו נזקים והפר את פרטיותו ● ברדוגו הכחיש את הטענות ● בנוסף טוען חפץ כי נתניהו פעל ב-2016 לשיבוצו של ברדוגו כשדרן