גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נדחה אישור העסקה של בזן לאספקת גז טבעי מכריש ותנין

העסקה שנחתמה לפני חודש עם אנרג'יאן היוונית עומדת בפני מעצור בעקבות תביעה שהוגשה ■ העילה לתביעה היא קיפוח ופגיעה בחברת בזן, הגדולה מבין שלוש החברות שחתמו על העסקה ■ מקורבים לאנרג'יאן טוענים כי לא חל שינוי בלוחות הזמנים

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בעקבות התביעה הנגזרת שהוגשה בשבוע שעבר נגד דירקטורים בבזן , חברות בקבוצה לישראל ובעלי השליטה בקבוצה, נדחתה האספה הכללית לאישור העסקה שנחתמה לפני כחודש עם אנרג'יאן לאספקת גז טבעי.

"האספה נדחית נוכח סמיכות הזמנים בין מועד פרסום דיווח מיידי בעניין הגשת בקשה לאישור תביעה נגזרת הנוגעת - בין היתר - לעסקה לרכישת גז טבעי מאנרג'יאן, לבין מועד האספה הכללית לאישור העסקה, מאחר שחלק מבעלי המניות כבר המציאו לחברה ייפוי כוח והוראות הצבעה מטעמי זהירות ועל מנת לאפשר לכל בעלי המניות שהות לעיין בחומר שפורסם", נכתב הבוקר בהודעת בזן לבורסה.

נוסף על כך, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב מגן אלטוביה ביקש בהחלטתו מיום חמישי האחרון לקבל את ההתייחסות לתיק של היועץ המשפטי לממשלה. אומנם אין מדובר בדבר חריג בתיקים מהסוג הזה, אך הדבר יכול להצביע על מורכבות וחשיבות של התיק.

העילה להגשת התביעה היא עסקת ענק מול חברת אנרג'יאן היוונית המפתחת את המאגרים כריש ותנין. העסקה אמורה לכלול אספקה של כ-17 BCM למשך 15 שנה לקבוצת בזן, 13 BCM לקבוצת כיל  ו9 BCM לחברת OPC - סה"כ 39 BCM ל -15 שנה. המשא ומתן מול אנרג'יאן נוהל על ידי שלוש חברות יחד, שלושתן בשליטת עידן עופר - בזן, כיל ו- OPC.

התובעת , קרן ק.ר.נ.א., טוענת כי בזן, החברה הגדולה מבין שלוש החברות, "קופחה ונפגעה באופן כלכלי מהיעדר הסכם בין חברתי המסדיר את היחסים ביניהן". לדברי בא כוחה של התובעת, עו"ד ליאור צמח, החברות הקטנות קיבלו הנחה גדולה יותר: "בעסקאות נגועים בעלי השליטה בעניין אישי ומוטים (מבחינת אחוזי השליטה) לרעת חברה (בזן), שכן באמצעות העסקאות מועבר הון מכיס אחד (כיסה של בזן) לכיס אחר, נוח יותר לבעלי השליטה (החברות כי"ל ו- OPC)". בבסיס טענה זו עומדים אחוזי הבעלות של החברה לישראל ועידן עופר בכל אחת משלוש החברות (75% ב-OPC, 46% בכיל ו-33% בבזן).

ההיגיון הכלכלי שעומד מאחורי התביעה הוא שבהינתן הנחה קבוצתית בסכום מסוים, על החברות לחלקה באופן יחסי לגודל החברה, זאת בניגוד למתן מחיר זהה לשלוש החברות בהתעלם מכמות הגז הנקנית - השיטה שהייתה לטענת התובעים בבסיס העסקה הנוכחית. על פי הבקשה, שהסתמכה על חוות דעת של ד"ר גליל כורש מאוניברסיטת תל אביב, במקרה שמוענקים מחירים זהים לחברות מבלי להתחשב בהבדלי כוח הקנייה ביניהם, הרי שהחברה שתרמה את ההנחה הגדולה ביותר בכוח קנייה תהנה במידה נמוכה ביותר מההטבה. בנוסף, טוענים התובעים כי אותה שיטה הייתה נהוגה גם ב-2012 במסגרת חתימת ההסכמים של שלוש החברות מול תמר.

עוד נטען כי "בדיווחי החברה אודות עסקת אנרג'יאן הוסתרו פרטים מהותיים מהאספה הכללית והוצגה תשתית עובדתית וכלכלית לקויה, השוללת את תוקפו של אישור האספה, גם לו יינתן. בפרט חסרה תשתית כלכלית מינימלית להטבה שהתקבלה מהמו"מ המשותף ואופן חלוקתה הראוי, במישור הבין-חברתי".

מחברת בזן נמסר בתגובה: "בזן נוהגת בשקיפות והגינות כלפי בעלי מניותיה וסיפקה גילוי מלא של התביעה, ואף דחתה את ההצבעה כדי לאפשר לכל בעלי המניות (אשר חלקם הספיק להצביע לפני פרסום התביעה) שהות לעיין בה. המחיר הנמוך שנקבע בחוזה, לעומת המחיר כיום, וההצמדה לרכיב ייצור החשמל, צפויים לגרום להפחתה ניכרת בעלויות הייצור של קבוצת בזן. תמוה רצונם של התובעים לעצור עסקה שבעצמם טוענים שהמחיר 'משקף הטבה משמעותית', כהגדרתם, עבור בזן הן ביחס למחיר שמשלמת בזן לשותפות תמר והן ביחס למחירי השוק הנוכחיים.
בזן נהגה בניהול המו"מ בקפדנות, תוך מינוי ועדה בלתי תלויה בהרכב שני הדח"צים, שקיבלה גם חוות דעת מומחים, קבלת אישור הדירקטוריון והעמדת העיסקה להכרעת רוב מיוחד של בעלי המניות שאינם בעלי שליטה".

העסקה של OPC, כיל ובזן היא העסקה המשמעותית ביותר עבור אנרג'יאן. מדובר ביותר ממחצית מהכמות אותה החברה היוונית התחייבה לספק - 2.6 BCM מתוך קצת יותר מ-4 BCM בשנה, סך החוזים שנחתמו על ידי החברה. אם אישור העסקה יתעכב לתקופה ממושכת, הדבר כמובן יכול להשפיע גם על לוחות הזמנים של החברה. כזכור, מנכ"ל אנרג'יאן, מתיאס ריגס, הכריז בעבר כי התנאי ההכרחי לפיתוח המאגרים הוא חתימה על אספקה שנתית של יותר מ-3 BCM.

השלב הבא בתכנית הפיתוח של מאגרי כריש ותנין, לפיה הגז צפוי לזרום בתחילת שנת 2021 במידה ולא יחולו עיכובים, הוא החלטת השקעה בפרויקט (FID). החברה מינתה את בנק מורגן סטנלי כיועץ הפיננסי לפרויקט, שכולל השקעה בהיקף של כ-1.5 מיליארד דולר לפיתוח מאגר "כריש".

מגורמים המקורבים לאנרג'יאן נמסר: "לא חל שינוי בלוחות הזמנים".

עוד כתבות

אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי / צילומים: דובר צה''ל, נועם מושקוביץ'-דוברות הכנסת, Shutterstock

הנתון הכלכלי המדאיג שהתחבא - ואינו קשור למלחמה

באוצר מודים: גם בלי המלחמה, אנחנו לא עומדים ברף ● חברי הכנסת שוב סבורים שזכותם לעשות ככל העולה על רוחם ● והשורטיסטים נכחדים מוול סטריט ● זרקור על כמה עניינים שעל הפרק

גילברט ורוזנטל מראיינים את מנכ''ל אנבידיה, ג'נסן הואנג. תהליך יצירת פרק אורך שישה שבועות / צילום: מתוך יוטיוב

כל האנשים החכמים ביותר בחדר מאזינים לאותו פודקאסט

שיחת עומק של שעות ארוכות על חברה אחת היא לא מתכון ברור לרייטינג מסחרר ● אבל כשבן גילברט ודיוויד רוזנטל צוללים לסיפורים האפיים של החברות המצליחות ביותר, המנהלים הבכירים בעולם מאזינים ● כך הפכה Acquired לתוכנית האהובה על עולם העסקים, ומכניסה ליוצריה מיליוני דולרים

נמל דבאו בפיליפינים / צילום: Shutterstock

המטוס העתידני של יפן, בריטניה ואיטליה, והעסקה המסתורית של תע"א

התעשייה האווירית השלימה את פריסתה של מערכת הגנת נמלים בנמל באסיה ● הסוכנות האמריקאית הממשלתית לפיתוחים טכנולוגיים צבאיים מפתחת חומרים ממריצים נטולי תופעות לוואי, שיוטמעו בגוף באמצעות פולטי אור לבישים ● יפן, בריטניה ואיטליה משלבות ידיים לטובת פיתוח מטוס קרב עתידני ● ומדינות אירופה ממשיכות להתחמש בשל השפעות האיום הרוסי ● השבוע בתעשיות הביטחוניות

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

חברת הסייבר של מפקד 8200 לשעבר ואהוד ברק בדרך לאקזיט. ממה מוטרדת הרוכשת?

הכתבה הזו היתה הנצפית ביותר השבוע בגלובס ועל כן אנחנו מפרסמים אותה מחדש כשירות לקוראינו ● לגלובס נודע כי פאראגון, חברת הסייבר ההתקפי הישראלית, מנהלת משא ומתן למכירת השליטה בה בתמורה לסכום שנע בין 700 מיליון דולר ל-1.1 מיליארד דולר ● העסקה מהדהדת את רכישת NSO על־ידי פרנסיסקו פרטנרס. מדוע הרוכשת חוששת מרגע אישור העסקה?

פעילות כוחות צה''ל ברצועת עזה / צילום: דובר צה''ל

שמונה לוחמי הנדסה נפלו בפיצוץ כלי רכב משוריין בדרום הרצועה

שמונת החיילים נספו לאחר שהכלי ההנדסי בו שהו נפגע ממטען חבלה והתלקח ● אחד החיילים שנפלו הוא סרן ווסים מחמוד, סמ"פ בחטיבה 401 ● הפגנות ברחבי הארץ למען השבת החטופים ולהקדמת הבחירות, איילון נחסם לתנועה ● דיווח: ארה"ב ממתינה לסיום הפעילות הישראלית ברפיח, כדי לקדם עסקת חטופים ● עדכונים בולטים

מכונית כיבוי אש / צילום: בן יוסטר

אחרי עשרות שיגורים: שרפה גדולה בגליל העליון

אחרי השיגורים מלבנון: שרפה גדולה פרצה סמוך לקיבוץ יראון, חשש שתתפשט ליישובים סמוכים • אחרי המטח הכבד לקריית שמונה, חיל האוויר פתח בגל תקיפות בדרום לבנון • עדכונים בולטים

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: Associated Press, christophe Simon

שלטים גדולים יאסרו על כניסת ישראלים: כך נראה החרם הצרפתי על ישראל

החלטת בית משפט בצרפת לאסור באופן גורף על כניסת חברות ישראליות לתערוכת הנשק יורוסאטורי, מסמנת שפל חסר־תקדים ביחסים המסחריים בין שתי המדינות ● על פניו, צרפת עדיין מחויבת להצהרות בנוגע לסיום שלטון חמאס בעזה ולשחרור החטופים - אך בפועל, המעשים שלה מציבים את ישראל מחוץ לגבול הלגיטימיות

חיילים טייוואניים. סין משפרת מוכנותה לפלישה / צילום: Associated Press, Daniel Ceng

המים במצרי טייוואן מתחממים שוב: סין מגבירה את הלחץ על המדינה המשוסעת

התרגיל הצבאי המקיף שביצעה סין סביב טייוואן בחודש שעבר הכניס את העולם לכוננות, ובארה"ב קראו לזרז אספקת נשק לאי ● טייוואן, שממלאה תפקיד משמעותי בתעשיית הטכנולוגיה העולמית, מתמודדת גם עם פילוג מבית, שאותו סין מנצלת היטב ליצירת מהומות ● חזית סין-טייוואן, פרויקט מיוחד

REXTON KGM 2024 / צילום: יח''צ

החל מ-260 אלף שקל: רכב השטח הקוריאני הגדול שעבר שדרוג

הרקסטון הוותיק של סאנגיונג, כיום KGM, עבר שדרוג עם שאיפות פרימיום ● יש לו תא נוסעים מפנק, אך הוא עדיין בעיקר רכב שטח

כיכר המדינה. לב אזור הביקוש / צילום: באדיבות י.ח דמרי

כיכר המדינה בת"א עובר מתיחת פנים. כמה יעלו הדירות החדשות?

באיזור כיכר המדינה ניתנו בחמש השנים האחרונות 199 היתרים להתחדשות עירונית ● אייל כ"ץ, בעלי חברת תיווך: "יש התאוששות בשוק בעיקר בפרויקטים חדשים והרבה לקוחות מחפשים לשלם 10% עכשיו ו־90% בסוף, ולהוציא שלל הטבות מהיזמים"

הטריוויה השבועית / צילום: Shutterstock

מה היה השם שנקבע בצה"ל למבצע אנטבה?

מה משותף לציורים המעטרים את שטרות האירו, במה עוסקים אומני קינצוגי ביפן ומהי אוסטקהקה? ● הטריוויה השבועית

שופט העליון יוסף אלרון / צילום: שלומי יוסף

לוין הציע למנות את יוסף אלרון לנשיא בית המשפט העליון ונתקל בהתנגדות עזה

הצעתו של שר המשפטים - למנות את השופט יוסף אלרון לנשיא בית המשפט העליון למשך שנה - נתקלה בהתנגדות השופטים, חברי לשכת עורכי הדין וח"כ קארין אלהרר ● ראש לשכת עורכי הדין: "הצעה שערורייתית והמשך ההפיכה המשטרית - לא נקבל אף תוצאה מלבד בחירתו של השופט יצחק עמית בהתאם לשיטת הסניוריטי הנהוגה"

צילום: Shutterstock

הקרימינולוג שעשה מהפכה בעבודת השיטור בעולם יודע מה הטעות של בן גביר בטיפול במפגינים

פרופ' דוד וייסבורד גילה ששיטור אפקטיבי מתבסס על מיפוי גיאוגרפי של "נקודות חמות" בערים ● מחקריו כבר זיכו אותו בהכרה בינלאומית ובפרס ישראל, ובימים אלה הוא מצטרף כחבר באקדמיה הלאומית למדעים ● בראיון לגלובס, הוא מסביר מה צריך לעשות כדי להגביר את האמון בין תושבים באזורי פשיעה לשוטרים ואיזו טעות עושה השר לביטחון פנים בטיפול בהפגנות

''השיבה הביתה היא הדבר הקשה''. חיילי מילואים בשטח כינוס / צילום: ap, Ohad Zwigenberg

שיקום נפשי בשטח ושינוי תפיסת הקב"ן: כך צה"ל מתמודד עם טראומות המלחמה

צה"ל יצא למהפכה בטיפול הנפשי - עם קב"נים שנכנסים לשטח הלחימה לצד מרכזי שיקום עורפיים ● ראש ענף חוסן נפשי סא"ל נטע לי צליכובר, מספרת על האתגר בחזרת הלוחמים הביתה: "הדריכות נשארת" ● כעת צה"ל נערך למעבר ללחימה בצפון: "הבדלים רגשיים רבים"

חיילי מילואים בגבול רצועת עזה, אפריל 2024 / צילום: ap, Ohad Zwigenberg

אנשי מילואים ישרתו עד גיל 41, גם גיל הפטור לקצינים יעלה בשנה ל-46

משרד הביטחון יביא בפני הממשלה בקשה להארכה נוספת לחוק שמעלה את גיל הפטור משירות מילואים בשנה אחת לכולם ● בעלי תפקידים מיוחדים ישרתו שנה נוספת גם כן, עד גיל 50 ● זה החוק שהשרים ידונו עליו ביום ראשון הקרוב: כל הפרטים

משחק הפתיחה יורו 2024 / צילום: Reuters, Christian Charisius

אליפות אירופה בכדורגל יוצאת לדרך: מי מנצחת במגרש הכלכלי?

טורניר יורו 2024 יוצא הערב לדרך על אדמת גרמניה שתארח לבדה את התחרות ● במשחק הפתיחה היא תשחק מול נבחרת סקוטלנד ● מי הפייבורטית לזכות, ולמי מבין השתיים שישחקו הערב כלכלה חזקה יותר?

יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: שלומי יוסף

עובדי חדשות 13 לדירקטוריון: "תדהמה ושאט נפש ממינוי יוליה שמאלוב-ברקוביץ'"

עיתונאיות ועיתונאי חדשות 13 שיגרו מכתב חריף לדירקטוריון, בו הביעו התנגדות למינוי יו"ר הרשות השנייה לשעבר ליו"ר החברה ● לפי המכתב, "המינוי כה פסול ומופרך, עד כי מתעוררת תהייה שמא דירקטוריון החברה פעל במודע בניגוד לטובתה העסקית והציבורית" ● רשת 13: "ועדת האיתור פעלה במקצועיות ובתהליך סדור"

ד''ר שי מרצקי, מנכ''ל ומייסד בונוס ביוגרופ / צילום: עופר וקנין

התביעות הייצוגיות נגד מייסד בונוס ביוגרופ סביב החקירה הפלילית בעניינו נדחו

שי מרצקי, בעל השליטה ומנכ"ל חברת הביומד בונוס ביוגרופ, רכש לפני שנתיים 166 אלף מניות של החברה, ערב עדכון מדדי הבורסה ● הבקשות לתביעות ייצוגיות הוגשו בשנת 2022, ושנתיים לאחר מכן פתחה הרשות לניירות ערך בחקירה גלויה באותו עניין

השבוע בעולם / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי, צילומים: Sutturstock, AP- Geert Vanden Wijngaert, Ludovic Marin

הימין הקיצוני חוגג את ״אירופה החדשה״ והדנים מוזהרים מפני ראמן

הימין הקיצוני מנצח בגדול באירופה ● רישי סונאק מנסה טריק ישן: הורדת מסים ● רוסיה מעצבנת את ארה"ב בחופי קובה ● יתושי דנגי מתאזרחים באירופה, ודנמרק אוסרת יבוא ראמן קוריאני בטענה להרעלה ● חמישה אירועים מהשבוע שהיה בעולם

שרקוטרי בהופמן / צילום: גיל אבירם

ראשון לציון מקבלת דחיפה משני מקומות נהדרים בהובלה נשית

רתם לב־ארי פתחה את הופמן בעיר היין, שדווקא בה "אין מקום שווה לקנות או לשתות יין", והמעדנייה של עדי בלכר עושה חשק לטעום הכל