גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משקיעים זרים בשאיפה להשתלטות על דירקטוריון בזק

בעקבות פנייה של קרן אליוט צפויים משקיעים זרים לנסות להשתלט על בזק ■ עפ"י המידע שמגיע לקרנות, ניתוק הקשר של קבוצת אלוביץ' יוביל את בזק להכנסה נוספת של עשרות מיליוני שקלים

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר
שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

האם המשקיעים הזרים בדרך לקחת את השליטה בבזק? על-פי בכירים בשוק ההון ונציגי קרנות השקעה גדולות, בעקבות המהלך של קרן אליוט בשבוע שעבר מתארגנת קבוצת משקיעים זרים במטרה להשתלט על חברת התקשורת. מדובר על השתלטות שמטרתה הסופית אינה אחזקת בעלות לטווח ארוך, אלא נועדה לצורך השבחת הנכס על ידי החלפת הדירקטוריון.

מאז החלו הדיווחים על התעניינות מכיוון קבוצת אליוט זינקה מניית בזק  ב-12%. חלק מהקרנות הזרות לא החזיקו מניות בזק, ולמעשה רכשו מניות של החברה רק בימים האחרונים.

כפי שפורסם ב"גלובס", מאז פרסום הפנייה של אליוט לדירקטוריון בזק - המשקיעים הזרים מגבשים שיתוף פעולה שמטרתו להוביל מהלך של השתלטות על בזק דרך הדירקטוריון שלה. חלק מהקרנות אף פועלות לרכוש את יורוקום או את בזק דרך רכישת אינטרנט זהב, והן מנהלות מגעים מול הבנקים במטרה להגיש הצעות לרכישה. עד כה ניהלה אליוט שיחות ישירות, וגם באמצעות גופים מטעמה, עם בעלי מניות זרים שמחזיקים בין 15%-20% ממניות בזק.

על פי המידע שמגיע לקרנות ושעל בסיסו הן בוחנות את ההתמודדות על יורוקום ובזק, ניתוק הקשר של קבוצת אלוביץ' מבזק יוביל את בזק להכנסה נוספת של עשרות מיליוני שקלים כתוצאה מעסקאות בעלי עניין ומשיתופי פעולה שנכפו על בזק ואשר לא מחויבי מציאות תחת בעלות חדשה. בנוסף, המשקיעים משוכנעים שיוכלו להוציא לדרך את ביטול ההפרדה המבנית במהירות - דבר שעל-פי הבנקים יוביל לחיסכון של 500 מיליון שקל בהוצאות החברה. בבזק אמנם מדברים על הערכות נמוכות יותר (חיסכון של כ-400 מיליון שקלים), אך בכל מקרה פוטנציאל ההשבחה הוא עצום, לדברי הבנקים.

המשקיעים סבורים שכעת, תחת בעלות חדשה ללא שאול אלוביץ', ובמיוחד כשמדובר בגורמים בינלאומיים שמוכנים להשקיע ממון רב - הממשלה תפעל לביטול ההפרדה בבזק.

עוד מסבירים הבנקים למשקיעים כי ביטול ההפרדה המבנית יאפשר לבזק לנצל את נכס המס שאושר לה במסגרת העסקה לרכישת yes, והדבר יביא להכנסה קבועה של עשרות מיליוני שקלים מדי רבעון. מדובר בהטבה המוערכת ב-800-900 מיליון שקל על פני 8 שנים.

עם זאת, ביטול ההפרדה המבנית אמנם ייצור הזדמנויות עסקיות לבזק אבל יגרור לא מעט קשיים לרוכשים. ביטול ההפרדה המבנית בין בזק לבזק בינלאומי, או עם כל חברה אחרת בקבוצה, יחייב להגיע להבנות עם ועדי העובדים שקמו בשנים האחרונות בכל אחת מהחברות בנות. במלים אחרות: לוועד העובדים של בזק יש אינטרסים שונים מאשר לוועד העובדים של בזק בינלאומי, של פלאפון או של yes. רוב הוועדים מיוצגים בהסתדרות הכללית, למעט ועד העובדים של yes שמיוצג על ידי ההסתדרות הלאומית.

נזכיר, כי גם ועד העובדים של פלאפון פנה למשקיעים פוטנציאליים והבהיר להם שגם איתם רצוי שיישבו לפני שסוגרים עסקה בבזק והבהיר כי אין לראות בהם בתום תנאי כאילו הם חלק מעובדי בזק.

כך או כך, נראה כי ביטול ההפרדה המבנית בבזק הוא בהחלט נושא שהמשקיעים לוקחים בחשבון וההתייחסות אליו היא כאל הגורם המשמעותי ביותר עסקה, ושדרכו אפשר יהיה להציף מאות מיליוני שקלים כחיסכון.

מגמדים את הסיכונים

עוד מדווח למשקיעים, כי מאז הודיעה yes על המהלך שלה להורדת מחירים היא צירפה 6,000 מנויים חדשים ולמעשה המהלך נוחל הצלחה. בכך מציירים הבנקים תמונה שמאזנת את הפגיעה הצפויה ברווחיות yes כתוצאה משחיקת מחירים, שעשויה להגיע ל-250-300 מיליון שקל בשנה.

בנוסף, טוענים הבנקים שהרווחיות של בזק תעמוד בשנה הבאה על 1.3 מיליארד שקל ולא כמיליארד שקל כפי שדווח בדיונים פנימיים בחברה. הערכה זו לא לוקחת בחשבון את העובדה שהחלטות רגולטוריות יכולות להסב לבזק הפסדים גדולים מאוד, כמו למשל בנושא מחירי הטלפוניה הסיטונאית - במידה שהבשרד יוריד את מחירי השימוש למתחרותיה, הנזק לבזק עשוי להיות גדול.

כך שנראה כי הבנקים משווקים תמונה מאוד ורודה לגבי בזק, ומגמדים את הסיכונים שהקבוצה עומדת בפניהם.

בכל מקרה, בקרב המשקיעים הפוטנציאליים מתגבשת דעה לפיה קבוצת סיידוף משתפת פעולה עם אלוביץ', ולכן הם צפויים להתנגד לעסקה שתיעשה עם הקבוצה.

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  5 ביולי 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אתר בנייה בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ארגונים אזרחיים: הוציאו את הרפורמה בהתחדשות עירונית מחוק ההסדרים

הרקע למכתב שנשלח על ידי ארגוני חברה ונציגי אקדמיה לעו"ד ארז קמיניץ ולממונה נדל"ן באגף תקציבים הוא פרסום טיוטת חוק ההסדרים הכוללת שורת סעיפים עם משמעות גדולה לתחום ההתחדשות העירונית

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

לקראת הודעת הריבית: "ההסתברות להפחתה מעט גבוהה יותר מ-50%"

בנק ישראל יודיע היום על גובה הריבית ליולי ולאחריה יקיים מסיבת עיתונאים ● קונצנזוס האנליסטים סבור כי הבנק ינמיך את תחזית הצמיחה ● פסגות: "היינו מצפים להתערבות בשווקים כמו הגדלת היקף רכישות האג"ח הממשלתיות או הרחבת מגוון הנכסים הנרכשים" ● לאומי: "נראה כי ההודעה צפויה להיות פסימית יותר"

בית השגריר ברחוב תכלת (השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן בעיגול) / צילום: איל יצהר, קובי גדעון - לע"מ

עם נוף לים בהרצליה פיתוח: כמה באמת שווה בית השגריר האמריקאי

אף שמרבית העסקאות שנחתמו באזור נערכו לפני זמן רב, ניתן להעריך כי שווי מ"ר למגורים בחלק המערבי של רחוב גלי תכלת בהרצליה עומד על כ-65 אלף שקל, מה שמעמיד את מחיר הנכס על כ-250 מיליון שקל ● ניתוח עסקה

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

שני עובדי בנק הפועלים מדסק ה-OTC נדבקו בקורונה

מספר עובדים נשלחו לבדיקות בעקבות המקרה ועובדים שבאו במגע עם אותם עובדים נשלחו לבידוד ● הפועלים: "שני העובדים שחלו מטופלים ואנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. שירותי חדר העסקאות ניתנים כרגיל"

ראובן קפלן, מנכ"ל פסגות, וועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"לנהל גוף מוסדי בעידן הקורונה זה מאתגר פעמיים"

"גם השווקים דורשים שנגיב מהר וגם צריך להפעיל את כל פסגות מהבית" ● כך אמר היום ראובן קפלן, מנכ"ל פסגות, בשיחה עם נעמה סיקולר, העורכת הראשית של "גלובס" בפאנל "חיסכון ארוך טווח ואחריות הגופים המוסדיים בימי קורונה" במסגרת ועידת עושים שוק של "גלובס"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר רשות ני"ע: "המשבר הולך לשבש את הסדר הקיים במערכת הפיננסית, הציבורית והחברתית"

"התוכנית הכלכלית הממשלתית היא בסך הכול סבירה, אבל הערך שלה יימדד ביכולת הביצוע. ועד היום הביצוע לא היה מספיק טוב" ● כך אמרה היום ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע, בוועידת עושים שוק של "גלובס" ● "בגל השני תידרש היערכות הרבה יותר משמעותית"

זוג צעיר עם מסיכות מגן מפלסטיק הולך בין הדוכנים ברחוב, ישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

תיזהרו מהקזינו? משרד הבריאות פרסם מסמך סיכונים, אבל לא בטוח שהוא רלוונטי לישראלים

המסמך של משרד הבריאות מתפרסם לאחר שבימים האחרונים הופצו בעולם מספר מסמכים דומים, במטרה לתת לציבור כלים להתמודדות עם שגרת הקורונה החדשה ● מדוע אינו מסתמך על נתונים מקומיים או על מאפיינים מיוחדים של הזירה המקומית בארץ?

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווח: אנגליה תעצור את פריסת רשתות ה-5G של וואווי בשל סנקציות אמריקאיות

על פי הדיווח, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לקבל השבוע דוח לפיו הסנקציות האמריקאיות על וואווי צפויות לחייב את החברה להסתמך על טכנולוגיה בעייתית, שעשויה להוות סיכון אבטחת מידע

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

להגברת מהירות התגובה: ועדת החוקה דנה ב"חוק הקורונה הגדול"

החוק כולל בין היתר את ההכרזה על מצב חירום בשל הקורונה ואת סמכות הכנסת לבטלה, וכן את הסמכת הממשלה להתקין תקנות שניתן יהיה להגביל בהן בצורה משמעותית את פעילות המשק

מפעל פולקסוואגן / צילום: רויטרס

"תרמית להונות את גורמי הרגולציה": המדינה תובעת חצי מיליארד שקל מפולקסווגן ואאודי

לפי התביעה בין השנים 2008 ל-2016 יובאו לישראל כלי רכב מתוצרת פולקסווגן ואאודי בהם הותקנה תוכנה שמטרתה זיוף נתוני פליטת גזים, כך שיתאימו לדרישות התקינה בישראל ● סכום התביעה כולל את הערכת הנזק עקב הפליטות המזהמות ופיצויים עונשיים בגובה של כ-120 מיליון שקל

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון"

כך אמרה סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בועידת עושים שוק של "גלובס" ● "חוק חדלות פירעון נועד לטפל בתיק אחר תיק ובחברה אחר חברה. אין לו תפיסה רחבה, הוא לא מתעסק במגה משבר שמביא בבת אחת מבול של חברות"

אלון שוסטר / צילום: עופר חגיאב

לקראת דיון מכריע: מי מתנגדים להארכת הותמ"ל ומדוע

לקראת דיון בתזכיר חוק הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, שצפוי להתקיים במועצה הארצית לתכנון ובנייה, הגישו שורה של גופים ומשרד החקלאות התנגדויות להמשך פעילות הוועדה

ועדת החוקה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ברקע עימותים חריפים: ועדת החוקה אישרה את העלאת הקנס על אי עטיית מסיכה ל-500 שקלים

יו"ר ועדת החוקה ויו"ר הכנסת אמרו כי לא יתכן שהכנסת תפעל רק כזרוע ביצועית של הממשלה ● בתגובה, נתניהו אמר כי "זה מצב חירום אמיתי וקריטי. אתם לא יכולים לעכב ביצוע החלטות הנדרשות לעצור את התפשטות הנגיף"

1985: מצילים את המשק ישיבת הממשלה, בראשות רה"מ שמעון פרס, שדנה באישור תוכנית הייצוב הכלכלית / צילום: HERMAN CHANANIA, לע"מ

משק במשבר מחפש מדיניות כלכלית: האם הפתרונות מהמחאה החברתית או מ-1985 יעזרו הפעם?

תוכנית מגירה? אין ● תחזיות הצמיחה והאבטלה? לא רלוונטיות מאחר שלא חזו גל שני ● המשק הגיע לנקודה שבה נדרשת הקמת ועדת מומחים או גוף-על לקביעת המדיניות הכלכלית ● ב-1985 השיטה הזאת עבדה: תוכנית הייצוב הכלכלית שנוסחה בידי מומחים שמחוץ לאוצר הצילה את המשק

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

עליות חדות בפתיחת המסחר: המדדים מזנקים בעד 1.5%

בורסות אסיה רשמו היום עליות חדות בהובלת הבורסה של שנחאי שזינקה ב-5.7% ● עליות בבורסות אירופה ● טסלה מזנקת בכ-6%

יעקב מרגי / צילום: תמר מצפי

מרגי קבע: עד שלא יושג הסכם מול אל על, חוק התעופה לא יקודם

ועדת הכלכלה כבר אישרה את השינוי בחוק התעופה לקריאה שנייה ושלישית עד שיו"ר הוועדה, יעקב מרגי, התערב ● בכך מנסה מרגי להפעיל לחץ לסיים את הסאגה הנמשכת חודשים במסגרתה דנים באותר ובאל על למתווה של סיוע