גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

AIG משיקה פוליסות ביטוח שיתגמלו אנשים שחיים בריא

חברת הביטוח תציע הנחות למנהלי אורח חיים בריא או המפחיתים סיכוני סייבר או צנרת ■ "הרעיון הוא להיטיב עם מי שכן עושה, ולא לגרוע ממי שלא עושה" אומר המנכ"ל שי פלדמן

מנכ"ל AIG שי פלדמן / צילום: איל יצהר
מנכ"ל AIG שי פלדמן / צילום: איל יצהר

3 שנים אחרי שהשיקה פוליסת ביטוח מועדפת לנהגים זהירים, מרחיבה AIG את פוליסות הביטוח המותאמות אישית לעולמות ביטוחי הבריאות והבית. במהלך 2018 תציע החברה שתי פוליסות חדשות המתגמלות את הזהירים והמנהלים אורח חיים בריא: AIG Safe Life ו-AIG Safe Home.

האחת תציע הנחות למבוטחים המנהלים אורח חיים בריא, והשנייה תציע הנחות למי שיתקין מערכות טכנולוגיות שיוכלו לזהות נזקי צנרת פוטנציאליים והפחתת סיכונים למתקפות סייבר ביתיות.

החברה לא מפרטת את גובה ההנחה הקונקרטי שיוכלו המבוטחים לקבל במסלול הבריאות למשל, שם אחת לשנתיים ישקלל אלגוריתם את ההנחה על בסיס אורח החיים של המבוטח תוך דגש על פעילות ספורטיבית ותזונה בריאה.

"בעולמות הביטוח יש בעיה מזווית הצרכן", אמר שי פלדמן מנכל AIG בעת ההשקה היום (ב'), "כיום לקוח שרוכש ביטוח הוא במובן מסוים במצב של lose-lose. אני קונה מוצר ביטוחי, משלם פרמיה חודשית, וגם אם הכול מצוין אני משלם פרמיה קבועה ולא מקבל ערך כנגדה. אני כצרכן מרגיש שאני לא מרוויח שום דבר. מהזווית השנייה של עולמות הביטוח קיימים מקרים שבהם מתרחשים אירועים. קורה משהו והעובדה שיש ביטוח מקלה על הפגיעה לאור התגמול הכספי שאני מקבל אבל הכאב לאור האירוע עדיין קיים כך שבסופו של דבר עדיין נמצא תודעתית במצב של הפסד. ולכן נוצרת תחושה לא תמיד חיובית ביחס לביטוח למרות החשיבות הצרכנית של הביטוח כרשת הגנה. הגדרנו לעצמנו מטרה ארגונית כחברת ביטוח שלוקחת אחריות ליצירת עולם בטוח יותר".

אחת ממטרות החברה היא להגביר את המודעות לסיכון לאור הטענה כי בעולמות הנהיגה, מדידת רמת הזהירות של הנהג הובילה לפי החברה להפחתת סיכון למעורבות בתאונות דרכים (על בסיס 17 מיליון מכוניות ברחבי העולם בהן מותקנת המערכת). סיכון שקיים גם בקרב מי שלא מנהל אורח חיים בריא וגם בעולמות הסייבר שהסיכונים בהם מוכרים בעיקר למגזר המסחרי.

פלדמן מסביר שהפרמיה לפי סוג המוצר משתנה לאורך הדרך. לדבריו, ההנחה של הפרמיה יכולה להגיע לעשרות אחוזים מהחיתום הרגיל. נזכיר שכיום תהליך החיתום הוא בנאלי למדיי וכולל שאלות כלליות כך שאדם בן 50 שמנהל אורח חיים בריא ישלם יותר ממישהו בגיל 40 ולא מנהל אורח חיים בריא רק לאור החיתום הסטנדרטי. את הסיטואציה הזו הפרמיה יכולה לשנות עם ההתאמה האישית.

הניתור על אורח החיים ייעשה למשל באמצעות שעונים חכמים שיעבירו מידע לחברה. כרגע האלגוריתם נמצא בשלב פיתוח בין היתר עם אפליקציות ספורט וגופים שמתמחים בנושא של תזונה."הביג דאטה שקיים ברשת יישמר בתוך מערכת שתדע לתמחר את זה", אמר פלדמן. "הרעיון הוא להיטיב עם מי שכן עושה, ולא לגרוע ממי שלא עושה". הפרמיה לא תעניש את מי שמפסיק אורח חיים בריא, במקרה זה היא תחזור למחיר המקורי שלה.

בנוגע לנושא החדירה לפרטיות, פלדמן מסביר שגם בפוליסת הנהג הזהיר נהגים הביעו חשש. "אין לי ידע על נהג מעבר לציון שאני מקבל אחת לשנה לגבי אופן הנהיגה שלו", הוא מבטיח ומוסיף שקביעת המדדים לאורח חיים בריא נשענת על "מה שמקובל בעולמות הללו, ולפי מה שמיושם במדינות בהן התכנית כבר מוטמעת".

הציון שכל מבוטח יקבל קובע את גובה ההנחה שיעודכן כל שנתיים. גובה ההנחה לא ברור בשלב זה אולם בחברה שמים את הדגש על היכולת האישית לעקוב אחר אורח החיים ולשפר. את המידע תקבל החברה משיתוף של המבוטח דרך אפליקציות המותקנות על השעון החכם או באפליקציה. בכל הנוגע לתזונה המידע מבוסס בעיקר על מה שהלקוח חולק. מטבע הדברים טמונים סיכונים בעניין, לאור העובדה שהחברה נסמכת על הצהרות.

המוצר Safe Drive שפועל כאמור מזה 3 שנים ומתגמל נהגים זהירים, פועל באמצעות אפליקציה שמקבלת תשדורת מרכיב שמותקן ברכב (של איתוראן). הרכיב מספק מידע על מהירות הנסיעה ואירועים בדרך. הנהג המשלם 19 שקל בחודש עבור המידע, יכול לשפר את איכות הנהיגה והוא משלם פחות פרמיה. "אחרי 3 שנים  ראינו שהסיכוי של המבוטח להיות מעורב בתאונת דרכים קטן. מעבר להנחה אנחנו נוכחים שיש הקטנה בסיכון להיפגע בתאונת דרכים".

מוצר ה-Safe Home שם את הדגש על נזקי צנרת שהם אחד העיקריים בעולמות ביטוחי הדירה. "בסופו של דבר בנזק צנרת כזה או אחר שמסב נזקים לריהוט ולמזכרות שבבית, הערך הרגשי עשוי להיות חזק מהכלכלי. ניישם טכנולוגיה שתוכל לזהות נזילות בשלבים מוקדמים ותקטין סיכונים להצפות". את המערכות הללו הלקוחות יתקינו וישלמו עבורן.

"בראייה קדימה גם סיכוני הסייבר מגיעים לבתים פרטיים, ונציע הגנות גם בזירה הפרטית ולא רק בזירה המסחרית. שלושת המוצרים יחד משנים את דרך הפעולה שלנו, ועוברת לייצר עולם בטוח וערך ללקוחות".

המודלים הללו כבר קיימים במדינות שונות באירופה ובארה"ב. בשלב הבא, פוליסות אורח החיים הבריא שכרגע תקפה לפוליסת הבריאות, תיושם כנראה גם בעולמות ביטוחי החיים. האם מדובר בגימיק או בתגמול ממשי שהלקוחות הזהירים יוכלו לחסוך מכיסם? אחרי שהאלגוריתם יוכל להציג תחשיב הנחה מבוסס, אפשר יהיה לשקלל האם השיתוף בפרטיות הקשורה באורח החיים שלנו משתלמת או לא. מה שהחברה מבטיחה הוא שהשיתוף לא יכול להזיק בהיבט המחיר עבור הפוליסה.

עוד כתבות

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ייסגרו אולמות אירועים, ברים וחדרי כושר: הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות

שורת ההגבלות החדשות להתמודדות עם התפרצות הגל השני של המגפה אושרה בממשלה ● הצעת חוק לתיקון תקנות שעת חירום תועבר לאישור מליאת הכנסת באופן מיידי ● לפיד: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל השני. נתניהו נכשל"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

צפי לעליות בוול סטריט; טסלה קופצת ב-6% במסחר המוקדם

בורסות אסיה רשמו היום עליות חדות בהובלת הבורסה של שנחאי שזינקה ב-5.7% ● עליות בבורסות אירופה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

מי יקבל רישיון כמנהל השקעות? הפתרון לבחינת רשות ני"ע

לפני כשבוע התקיימה בחינה מקצועית ב' למבקשים להשיג רישיון כמנהלי השקעות ● לפניכם תשובות מנומקות לשאלות בבחינה

אישה ישראלית עם מסכת פנים / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האפשרות שווירוס הקורונה נישא באוויר שוב מרחפת סביבנו

ארגון הבריאות העולמי קבע לפני כמה חודשים כי הווירוס כנראה אינו נישא באוויר בטיפות הזעירות אלא רק בנתזים, אולם, עיתון הניו יורק טיימס מדווח כי 239 מומחים, רופאים וחוקרים, הגישו מכתב לארגון ובו התחננו שהגישה הזו תיבדק מחדש

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווח: אנגליה תעצור את פריסת רשתות ה-5G של וואווי בשל סנקציות אמריקאיות

על פי הדיווח, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לקבל השבוע דוח לפיו הסנקציות האמריקאיות על וואווי צפויות לחייב את החברה להסתמך על טכנולוגיה בעייתית, שעשויה להוות סיכון אבטחת מידע

אלון שוסטר / צילום: עופר חגיאב

לקראת דיון מכריע: מי מתנגדים להארכת הותמ"ל ומדוע

לקראת דיון בתזכיר חוק הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור, שצפוי להתקיים במועצה הארצית לתכנון ובנייה, הגישו שורה של גופים ומשרד החקלאות התנגדויות להמשך פעילות הוועדה

אנשים עם מסכות הולכים על רקע בניין הפרלמנט הבריטי בלונדון / צילום: Kirsty Wigglesworth, AP

בריטניה מעבירה מיליארדים למוסדות תרבות ובוחנת חלוקת שוברי קניות לאזרחים

השוברים יהיו תקפים לתחומים שחווים משבר, כמו תעשיית האירוח והתיירות, או החנויות הקטנות ● צעד מוחשי ומחייב יותר עליו הודיע אמש שר האוצר הבריטי, הוא הענקת תמיכה בשווי 1.5 מיליארד ליש"ט למוסדות תרבות

בדיקת קורונה בירושלים. "בסוף יצטרכו חמ"ל שינהל את כל החמ"לים" / צילום: Ammar Awad, רויטרס

בלי מנהל, בלי עובדים, בלי סמכויות: כך סורסה רשות החירום הלאומית

ברשות ה חירום הלאומית (רח"ל), שהייתה אמורה להוביל את ניהול משבר הקורונה, מחפשים ראש רשות חדש ● אלא שמדובר בגוף קטן, חלש ולא רלוונטי ● זאב צוק–רם, לשעבר ראש הרח"ל: "עשו טעות בהיערכות למגפה" ● מנכ"ל משרד הביטחון היוצא, אודי אדם: "רח"ל אינה גוף לניהול משברים"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר רשות ני"ע: "המשבר הולך לשבש את הסדר הקיים במערכת הפיננסית, הציבורית והחברתית"

"התוכנית הכלכלית הממשלתית היא בסך הכול סבירה, אבל הערך שלה יימדד ביכולת הביצוע. ועד היום הביצוע לא היה מספיק טוב" ● כך אמרה היום ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע, בוועידת עושים שוק של "גלובס" ● "בגל השני תידרש היערכות הרבה יותר משמעותית"

עפר שלח / צילום: שלומי יוסף

18 שנה ושום דבר לא זז: ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב

ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב ● חבר הכנסת משה ארבל: "התפיסה הזאת שאנחנו צריכים לדאוג ולרפד את אותה אוכלוסיה מאזור רמת אביב עד הרצליה פיתוח, ולדאוג להם שהכל יהיה קרוב להם לבית היא מופרכת מיסודה"

ראובן קפלן, מנכ"ל פסגות, וועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"לנהל גוף מוסדי בעידן הקורונה זה מאתגר פעמיים"

"גם השווקים דורשים שנגיב מהר וגם צריך להפעיל את כל פסגות מהבית" ● כך אמר היום ראובן קפלן, מנכ"ל פסגות, בשיחה עם נעמה סיקולר, העורכת הראשית של "גלובס" בפאנל "חיסכון ארוך טווח ואחריות הגופים המוסדיים בימי קורונה" במסגרת ועידת עושים שוק של "גלובס"

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

להגברת מהירות התגובה: ועדת החוקה דנה ב"חוק הקורונה הגדול"

החוק כולל בין היתר את ההכרזה על מצב חירום בשל הקורונה ואת סמכות הכנסת לבטלה, וכן את הסמכת הממשלה להתקין תקנות שניתן יהיה להגביל בהן בצורה משמעותית את פעילות המשק

פועלים פלסטינים ממתינים במחסום / צילום: Oded Balilty, Associated Press

משבר הקורונה: הרשות הפלסטינית דורשת מישראל להסיר מחסומים

לדברי ראש הממשלה הפלסטיני ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד ישובים ושכונות מוכי קורונה ● מספר החולים הפעילים בשטחי הרשות עלה ל-4,100 ומספר המתים עומד על 21

חיילים, שוטרים ומאבטחים עם מבכות פנים שומרים על הסגר בירושלים / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

החמרה בסגר? בממשלה שוקלים להגביל התקהלויות ל-20 איש בכל מקום

עוד יידונו בישיבת הממשלה במגבלות על פארקים וחדרי כושר ● יו"ר הכנסת יריב לוין יכנס היום בשעות הצהריים ישיבה של ראשי כל סיעות הכנסת כדי לדון בזירוז הליכי חקיקה, לרבות חוק הקורונה המורחב

אילן כהן, פרופ' אבי בן בסט, אורנה ברי / צילום: תמר מצפי, שלומי יוסף, איל יצהר, גלובס

"הפתרונות הכלליים נגמרו. עכשיו צריכה להיות עבודת מטה פרטנית לפי ענפים"

"תקציב דו־שנתי ייתן ודאות ואורך נשימה למשק; צריך להקים גוף שכולל אנשי כלכלה ובריאות ותחומים נוספים כדי לתת ראייה כוללת" • "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום, מדור יומי חדש 

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

חברות תעופה הישראליות מדממות והכנסת נשארת אדישה

הדיון על היערכות לפתיחת השמיים בוועדת הקורונה של הכנסת בוטל, ואנשי הענף נותרו שוב ללא אופק ויכולת לתכנן את עתידן

ח"כ חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חיים כץ: ההטבות והזכאות למובטלים ימשכו לאורך המשבר

לפי סיכום בין יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ ושר האוצר ישראל כ"ץ, 12 אלף מובטלים שהסתיימה תקופת זכאותם בינואר ובפברואר יקבלו דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט עם אפשרות להארכה נוספת

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אינטרקיור: קנדוק בהסכם להספקת כ-3.3 טון מוצרי קנאביס

ההסכם, לתקופה של 24 חודשים, נחתם מול בית מרקחת מוביל המחזיק בנתח שוק משמעותי בשוק הקנאביס הרפואי

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה עברה לירידות קלות; בזק יורדת ב-3.3%, פתאל ב-4.3%

עליות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● אורי גרינפלד מפסגות לקראת הודעת הריבית של בנק ישראל: "שוק המק"מ כבר מגלם באופן ברור את הפחתת הריבית ל-0% ברבעון האחרון של השנה ואנחנו למדנו שלא פעם מה שנכון יותר הוא גם מה שסביר שיקרה"

1985: מצילים את המשק ישיבת הממשלה, בראשות רה"מ שמעון פרס, שדנה באישור תוכנית הייצוב הכלכלית / צילום: HERMAN CHANANIA, לע"מ

משק במשבר מחפש מדיניות כלכלית: האם הפתרונות מהמחאה החברתית או מ-1985 יעזרו הפעם?

תוכנית מגירה? אין ● תחזיות הצמיחה והאבטלה? לא רלוונטיות מאחר שלא חזו גל שני ● המשק הגיע לנקודה שבה נדרשת הקמת ועדת מומחים או גוף-על לקביעת המדיניות הכלכלית ● ב-1985 השיטה הזאת עבדה: תוכנית הייצוב הכלכלית שנוסחה בידי מומחים שמחוץ לאוצר הצילה את המשק