גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יש עבודה במקצוע שלך?

איך יודעים כמה משרות יש בכל מקצוע, ולמה זה חשוב יותר מהשכר?

קריירה / צילום: שאטרסטוק
קריירה / צילום: שאטרסטוק

הטור האחרון - תקועים בנישה - גרר הרבה שאלות של קוראים, שחלקם חוששים כי יתקשו למצוא עבודה כתוצאה משינויים מקצועיים שעשו או יעשו, וממהלכי קידום קריירה. הם התעניינו איך יודעים כמה עבודה יש במקצועות שלהם במגזרים השונים, אבל לצערי קשה מאד עד בלתי אפשרי להגיע למספרים המוחלטים.

מתמטיקה פשוטה

יחד עם זאת, אפשר בהחלט להסתפק בנתונים יחסיים, אותם יכול כל אחד לדלות בשתי דרכים פשוטות, שיסייעו בקבלת החלטות קריירה מושכלות.

הראשונה - בדיקת שכיחות המקצועות והתפקידים הרלוונטיים באתרי "דרושים" למיניהם.

למרות שמרבית המשרות במגזר העסקי כלל לא מתפרסמות (והאחוז שהולך ויורד ככל שהבכירות עולה), עדיין שיעורן היחסי באתרים הרלוונטיים מספק סדרי גודל באשר לשכיחותן במגזרים השונים (ובלבד שמקפידים לסנן הררי "זבל" לא רלוונטי שמנועי החיפוש האלה מעלים).

הדרך השנייה - בדיקת השכיחות במספר חברות מייצגות בגודל בינוני לפחות.

הכלי הזה אפקטיבי במיוחד לאנשים שמחפשים לעשות שינוי בתוך המגזר בו הם עובדים - למשל מתכנת ששוקל לעבור לתפקיד בממשק לקוח. עליו לבדוק כמה מתכנתים בטכנולוגיות שלו עובדים בחברה מייצגת, לעומת כמה מנהלי מוצר, אנשי שיווק, מכירות, Pre-Sale וכו', ומיד תתקבל תמונה באשר לשיעורן היחסי של המשרות אותן הוא שוקל, כנ"ל אם הוא רוצה להתקדם לתפקיד ניהול פיתוח.

נשמע סופר טריוויאלי, אבל מרבית האנשים לא עושים את הבחינה הפשוטה הזאת - כולל מהנדסים בהשכלתם, שמשום מה מתעלמים מהמתמטיקה הכי פשוטה, ולא מבינים שאם בחברה יש פי 10-15 יותר מתכנתים ממנהלי מוצר, זהו בערך הפער בהיצע המשרות בשוק - ואותו הדבר בקידום לתפקידי ניהול.

מגזר נישה או מקצוע נישה

שאלה נוספת שעלתה נגעה לבלבול בין מגזרי נישה ומקצועות נישה, שתי מצבים שונים לחלוטין שחשוב להבדיל בניהם, הגם שבשניהם עלולה להתעורר אותה הבעיה - מיעוט תפקידים וקושי למצוא עבודה.

ובכן, מגזר נישה הוא סקטור תעסוקתי שכולל בתוכו שלל מקצועות נפוצים מאד שרובם ככולם קיימים במרבית מגזרי התעסוקה והחברות במשק, ואילו מקצוע נישה הוא מקצוע נדיר בו אוחזים מספר מצומצם של אנשים - מקצוע שקיים בשלל מגזרים ושווקים אבל בקומץ חברות בלבד.

למשל מנהלי רגולציה המועסקים רק בחברות עתירות רגולציה כמו מזון, תרופות, מכשור רפואי, תשתיות, פיננסים, תקשורת וכו'; מנהלי פיתוח עסקי שמומחיותם במיזוגים ורכישות (M&A) המועסקים בתאגידים גדולים שרוכשים/מוכרים פעילויות עסקיות; מבקרי פנים - משרה המחויבת על פי חוק בגופים ציבוריים, בנקים, חברות ביטוח ועוד; רוקחים ממונים - משרה מחויבת על פי נוהלי משרד הבריאות.

ההבדל בין השניים הוא עצום, כיוון שרבים מהעובדים במגזרי נישה מתקשים מאד לצאת מהם למרות שהם אוחזים במקצוע נפוץ, בעוד שבעלי מקצועות הנישה יכולים למצוא עבודה במגזרים שונים - למשל מנהלי M&A שמטפסים מחברת תשתיות במגזר התעשיות המסורתיות לחברות בצמרת תעשיית ההייטק. איך הם מצליחים? כי למעסיקים אין ברירה. אם היו במגזר שלהם יותר אנשי M&A או רגולציה בעלי מספיק ניסיון להובלת התחומים הקריטיים הללו, הם לא היו טורחים לחפש אותם במגזרים אחרים. לעומת זאת, "בשוק הרגיל", דהיינו במגזרים שאינם נתפסים נישה, יש מספיק עובדים מנוסים בכל המקצועות ומעסיקים לא ממהרים לייבא אותם ממגזרי נישה.

נלחמים באיתני הטבע

האם המשמעות היא כי עדיף לאחוז במקצוע נישה מאשר לעבוד במקצוע נפוץ בתוך נישה? ברוב המקרים, ההיפך הוא הנכון. למרות היכולת לזוז בין מגזרי תעסוקה שונים, במרבית מקצועות הנישה מספר המשרות בשוק זעום, ולראייה, באתר דרושים המתהדר בלמעלה מ-30 אלף משרות, נמצאו שתי משרות למנהל רגולציה, אחת למנהל M&A, אחת למבקר פנים ואף לא משרה אחת לרוקח ממונה.

אמנם בחלק מהמקצועות הללו יש משרות גם בחברות הייעוץ, אך רוב בעלי המקצוע המנוסים סולדים מהן, ומאידך בארגונים מספיק גדולים חלקם יכולים להתפתח לתפקידים אחרים, אבל עדיין כמות המשרות הרלוונטיות עבורם היא נמוכה מאד, מה גם שלעתים הם מתחרים ב"איתני הטבע" (למשל מנהלי רגולציה שעיקר התחרות שלהם איננה מול מנהלי רגולציה בשוק הפרטי אלא מול פונקציונרים מהמגזר הציבורי, הזוכים להעדפה רק בזכות מערכת קשרים ענפה במסדרונות הרגולציה, גם אם הם חסרי ההשכלה הרלוונטית).

האם שכיחות המשרות צריכה להיות הפרמטר העיקרי בבחירת מקצוע, בשינוי מקצועי או בהחלטה האם להתקדם לניהול? לא בהכרח, אם כי לעיתים קרובות השפעתה על חשבון הבנק משמעותית הרבה יותר מאשר גובה השכר, וזאת בשל תקופות אבטלה ארוכות. כך או כך, בלתי סביר שאנשים חיים להם בבועה, לוקחים החלטות כה קרדינאליות לעתידם המקצועי והכלכלי, בלי לדעת פחות או יותר איפה הם עומדים, או עתידים לעמוד. בהצלחה.

■ הכותבת היא מומחית לשוק העבודה. לתגובות: orna@rudi-cm.com

עוד כתבות

נשים סודאניות נושאות תרומות שמן מארגון המזון העולמי. שטחי חקלאות ענקיים / צילום: רויטרס

מדינה ענייה, אוכלוסייה צעירה ופוטנציאל גדול: ההסכם עם סודאן עשוי לייצר רווחים גדולים למשקיעים מישראל

בניגוד לאיחוד האמירויות העשירה, המדינה השלישית שמצהירה על כוונותיה לנרמול היחסים עם ישראל היא אחת משלוש המדינות העניות באפריקה, שהייתה נתונה במלחמת אזרחים מתמשכת ● עם נקודת הפתיחה הבסיסית הזו מגיעים גם שפע מים ואדמה פורייה, חופים בתוליים ואתרי צלילה וגם אוכלוסייה תוססת וצעירה שמייחלת לקידמה

הפגנת העצמאים בת"א בשבוע שעבר. "ההנחיה היא ‘תעשו הכול כדי לחסוך כסף’ / צילום: תמר מצפי, גלובס

רשות המסים מציגה: הטרטור שאינו נגמר של השכירים בעלי השליטה

באוצר וברשות המסים מתגאים בהעברת מענקים ומקדמות במהירות לעצמאים, אך 80 אלף שכירים בעלי שליטה נמצאים במעמד שונה ● בשיחות עם "גלובס" הם מספרים כיצד הרשות מערימה עליהם קשיים, תופסת אותם כ"חשודים" בניסיון לקבל מענקים שלא כראוי, ומנסה לעכב תשלומים עד שיקרסו

רחוב בבני ברק / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

חנות בדירה ובית כנסת במשרד: דוח חדש חושף לראשונה המלצות תכנוניות לשכונות לחברה החרדית

דוח חדש של משרד השיכון והמכון החרדי למחקרי מדיניות, שנחשף כאן לראשונה, מציג את החזון התכנוני לשכונות חרדיות: בתי כנסת במרכזים מסחריים, משרדים וחנויות בתוך דירות, נגישות לתחבורה ציבורית ומרחב בטוח לילדים

בניין ביבנה. אחת הדירות בבניין תפוצל בהוראת המדינה? / צילום: שרון אוסקר

המדינה דורשת ממאות דיירים בדיור הציבורי לוותר על חצי משטח הדירות שלהם

כשברקע משבר הקורונה, מבקשת המדינה מ-700 משפחות בדיור הציבורי לוותר על מחצית משטח הדירה שהוקצתה להן ● מדובר בדיירים שמתגוררים בדירות שהורכבו בעבר הרחוק משתי דירות קטנות משרד השיכון: "אנחנו עושים תהליך מסודר ולא מפנים אף משפחה מהדירה"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מענקים חדשים למובטלים? הדרך לשם עוד ארוכה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה"

בדיקות קורונה במעבדה בבית חולים בילינסון  / צילום: דוברות בית החולים רבין

התפשטות הקורונה: 559 מאומתים חדשים אתמול; מספר הבדיקות ירד ל-20 אלף

שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.8% בלבד, אך מספר הבדיקות שבוצע נחשב לנמוך מאוד ● הצניחה במספר הבדיקות מיוחסת לכך שמיד לאחר סוף השבוע, הציבור לא מגיע להיבדק

מייק סקה מהנדס עיריית הרצליה/ תמר מצפי

הבן שלך מהנדס? הוא צריך לנהל את העולם

האם אנשי העסקים צריכים לנווט את ההתפתחות הטכנולוגית? לא לפי תורסטן ובלן, הכלכלכן האמריקאי שפעל בראשית המאה העשרים ● לטענתו את אנשי העסקים מוביל אינטרס פרימיטיבי: הרצון להרוויח ● השלטון צריך לעבור למהנדסים שיקחו את האנושות לעולמות נטולי מחסור ● האזינו

מתקנים סולאריים של משק אנרגיה / צילום: מצגת החברה

תמהיל האנרגיה עד 2030 אושר בממשלה: 70% גז, 30% אנרגיה מתחדשת

הממשלה אישרה היום את הצעת משרד האנרגיה להעלאת יעדי האנרגיה המתחדשת מ-17% ל-30% עד שנת 2030 ושימוש בגז ב-70% ● במשרד להגנ"ס התנגדו לכריכת האנרגיה המתחדשת ביעדי גז, וטענו כי מדובר ב"החלטה המעודדת את המשק להמשיך את השימוש בגז מזהם למשך שנים רבות"

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מניות ההייטק מושכות את בורסות אירופה למטה; SAP צונחת ב-16%

ירידות של כ-1% נרשמות במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● מיטב דש: "התשואות על אג"ח ממשל ארה"ב יעלו או שהפד יצטרך להגדיל משמעותית את קצב הרכישות" ● השבוע יתחיל המסחר בוול סטריט ב-15:30 שעון ישראל ויסתיים ב-22:00

עובדים על החיסון במעבדות המכון הביולוגי / צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

החיסון הישראלי לקורונה עולה שלב: הניסוי בבני אדם יחל בראשון בנובמבר

לשם ביצוע הניסוי יותרו במכון הביולוגי יותר מ-25 אלף מנות חיסון ● שלב הניסויים הקליניים בבני אדם יארך מספר חודשים, ואם הכל יתנהל כשורה והניסוי יוכתר בהצלחה, הוא צפוי לצאת לציבור בתחילת הקיץ

משה אדרי / צילום: תמר מצפי, גלובס

הקורונה משתקת את בתי הקולנוע: סינמה סיטי וגלובוס מקס לשעבר בוחנות מיזוג

לפי שעה מדובר בגישוש ראשוני בלבד, כך שעדיין אין מתווה ברור לחלוקה בין השתיים ● בנוסף לפעילות בתי הקולנוע, לשתי החברות יש גם פעילות משמעותית בתחום הפצת הסרטים, ועדיין לא ידוע כיצד זו תחולק במיזוג אם הוא ייצא אל הפועל

נתב"ג, היום / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

מתווה חדש יאפשר תיירות עסקית גם ממדינות אדומות

לפי המתווה של משרד הבריאות, תיירים עסקיים שיגיעו לישראל ממדינות אדומות יוכלו לשהות בארץ עד ארבעה ימים תחת מגבלות תנועה ● מתווה חדש יאפשר תיירות עסקית גם ממדינות אדומות

הרב יגאל לוינשטיין  / צילום: צילום מסך, גלובס

פשרה: גלי צה"ל תפצה את הרב לוינשטיין לאחר פרסום מטעה

במסגרת הסיכום, תוקרא התנצלות במהלך התכנית 'בוקר טוב ישראל' וישולמו הוצאות המשפט ושכר טרחת עו"ד בגובה כ-12 אלף שקל ●  "אנו שמחים על הדרך בה נהגו בגל"צ לתיקון העוול שנגרם לרב לוינשטיין ולשמו הטוב בעקבות הפרסום המוטעה"

פרויקט Raffles City של האדריכל משה ספדי בצ’וֹנְגצִ’ינְג שבסין  / צילום: Shao Feng

מיליון מ"ר, 100 קומות: פרויקט הענק שתכנן האדריכל הישראלי משה ספדיה בעיר צ'ונגצ'ינג בסין

כמו ספינת מפרש ענקית: הפרויקט החדש של האדריכל משה ספדיה בצ'וֹנְגצִ'ינְג שבסין ●  אדריכלות, מדור חדש

דלית זילבר, עדיאל שמרון ומרדכי כהן ועידת ישראל לנדל"ן של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

דלית זילבר: "לא נחזור לתמ"א 38. ב-15 שנה חוזקו 1,000 מבנים. זה בדיחה"

בפאנל "הרפורמות הגדולות שבדרך" בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" שנערכת הבוקר אמר מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן כי הסכמי הגג מעמידים בסכנה חלק מהרשויות המקומיות ● מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר: "תמ"א 38 נגמרה. ב-15 שנה חיזקנו 1,000 בתים. זו בדיחה. צריך להתקדם"

ישראל אנגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ישראל אנגל: "לא תהיה ירידה במחירי הדירות. תהיה יציבות"

ישראל אנגל, סמנכ"ל ומנהל החטיבה הקמעונאית בבנק מזרחי טפחות, הסביר בוועידת ישראל לנדל"ן של "גלובס" כי הפער בין התחלות הבנייה לתוספת של משקי הבית ימשיך למשוך את מחירי הדיור למעלה למרות הקורונה

כיתה ריקה בבית ספר בבת ים / צילום: אביבה גנצר, גלובס

קבינט הקורונה יתכנס היום כדי להכין את התנאים לפתיחת הלימודים

הקבינט ידון בהכנת התנאים לפתיחת הלימודים בכיתות א' עד ד' ובחלקים של המגזר העסקי שניתן יהיה לפתוח החל מיום א' הקרוב ● ראש שירותי בריאות הציבור: "בגל הראשון לבית הספר היה חלק בעלייה בתחלואה

הבחירות בארה"ב: כל הדיווחים והפרשנויות של כתבי גלובס

שליחה של "תן ביס" / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ביס אחד יותר מדי? אחרי הביקורת על וולט, תן ביס יוצאת לקרב עם העובדים

לא רק לשליחי וולט יש טענות על התנאים: ההסתדרות הכללית פנתה לחברת משלוחי המזון תן ביס במסמך שמבקש להכיר בהתאגדות כארגון יציג של עובדיה • לפי ההסתדרות, טרם התקבל מענה בנוגע לקיום שיחות או מו"מ בנוגע לדרישות העובדים

המוסד לביטוח לאומי / צילום: אייל פישר

המוסד לביטוח לאומי: לא כל המענקים שפורסמו עברו חקיקה

בפוסט שעלה לדף הפייסבוק של המוסד לביטוח לאומי, נטען שדיווחים רבים בתקשורת על מענקים למובטלים, לשוהים בבידוד ולחוזרים לעבודה בשכר נמוך אינם נכונים משום שהם לא עברו עדיין את אישור הכנסת