גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדד הפחד: להגן או לא להגן על תיק ההשקעות?

על רקע עליית "מדד הפחד" (VIX) לכותרות, חשוב להבין מה הוא מייצג כשמתייחסים אליו כאפיק השקעה - משום שנגזרים נועדו ביסודם לשמש ככלי הגנה, ולא כהשקעה ■ להלן שתי אסטרטגיות להגנה על התיק בעתות משבר ● ניהול תיקים – יתרונות וחסרונות

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

כמות הכותרות על ה-VIX (מדד הפחד) בשבוע האחרון שברה שיאים. בדיקה בגוגל טרנדס מעלה, כי הציטטות "מדד הפחד" ו-"VIX" נמצאות בשיא האזכורים בכל הזמנים, ואף יותר מפי שניים מאשר בשנת 2008 - בישראל ובכל העולם. מלבד הסיפור הפיקנטי של תעודות הסל Short VIX מהימים האחרונים, לא ברור מדוע סטיית התקן הגלומה באופציות לחודש ימים על מדד 500 P&S אמורה לעניין כל כך את התקשורת הכלכלית.

חשוב להדגיש שסטיית התקן הגלומה היא לא סטית התקן (תנודתיות) האמיתית של השוק, אלא רק הערכות לסטיית התקן העתידית של השוק, הנגזרות מתמחור הנובע ממסחר באופציות לטווח קצר.

מדד התנודתיות Volatility Index היה צריך להישאר כנתון פיננסי חשוב מאוד עבור סוחרים לטווח קצר, ואינו אמור לעניין יותר מדי את המשקיעים (יש להבחין בין משקיעים לסוחרים), ובטח לא את העיתונות הכלכלית.

הכינוי של ה-VIX - מדד הפחד - מייצר דרמטיזציה ועניין, למרות שתיאורטית מדד התנודתיות אמור לקפוץ גם אם יש צפי לעליות חדות, ולאו דווקא לירידות. לרוב אמנם ירידה בשווקים מגיעה בחדות ובהפתעה, בעוד שעלייה היא לרוב מתונה יותר, ונפרסת לאורך זמן רב יותר.

חשוב להבין כי יש פער עצום בין מה שמייצג מדד ויקס לבין השקעה (או מכירה בחסר) בו. למעשה, לא ניתן להשקיע באמת ולאורך זמן ב-VIX, וליהנות כשהוא קופץ, כמו שקרה בימים האחרונים. בשונה מהשקעה במניה או בכל נכס פיננסי אמיתי, שבו המשקיע נהנה משווי הנכס לאורך זמן, ה-VIX מייצג נתון וירטואלי שלא ניתן לעקוב אחריו. נניח השקעה במניה שבמשך שנה כמעט לא זזה; שווי ההשקעה במקרה זה יישאר כשהיה. אין הפסד ואין רווח. השקעה ב-VIX לאורך זמן משמעותה קניית אופציות קול ופוט בכסף לטווח של חודש ימים. אם השוק יעלה או יירד בחדות (בדגש על חדות), הסוחר ירוויח כסף, ואם לא, יפסיד את הפרמיה.

יכול להיווצר מצב שבו השוק עולה או יורד לאורך זמן, אך לא בתנודות חדות, והוויקס נשאר זהה (נניח על סטיית תקן של 10%), אך ההשקעה בוויקס יורדת ויורדת, חודש אחר חודש, עקב שחיקת הפרמיה. התטא (שחיקת פרמיית האופציה כתוצאה מקיצור הזמן לפקיעה) שוחקת את הרווח.

מצד שני, מכירה בחסר של מדד זה מייצרת הכנסה שוטפת לאורך זמן, כל עוד השוק לא זז בחדות. מכירת VIX היא מכירת אופציות קול ופוט בכסף לחודש ימים. מכירת אופציות, יודע כל משקיע בנגזרים, היא מכירת סיכון בתמורה לפרמיה. בשוק לא תנודתי, Short VIX מייצר הכנסה קבועה ונהדרת לאורך זמן, וזאת עד שהסיכון מתממש. כשהוא מתממש בחדות, יכולה להימחק תשואה של שנים ביום אחד. האם מדובר ביחס סיכוי-סיכון ראוי? יחליט המשקיע (או המהמר במקרה זה) בעצמו.

אסטרטגיות הגנה

למרות ששימוש בנגזרים כשיטה אינו מומלץ לאורך זמן למשקיע הסביר, אציע שתי אסטרטגיות מוכרות מאוד, שנראה שמעט נשכחו נוכח רצף העליות העקביות (בתנודתיות נמוכה) במדדים המובילים בעולם בשנים האחרונות. אסטרטגיות נועדו לאלה המבינים שהיכולת שלהם לתזמן את השוק שואפת לאפס, ומעוניינים לייצר הגנה מסוימת לתיק ההשקעות שלהם. שתי האסטרטגיות כוללות החזקה בנכס הבסיס (שוק המניות) בתוספת שימוש בנגזרים. * COVERD CALL - אסטרטגיה זו כוללת החזקת נכס הבסיס ומכירת אופציית קול מחוץ לכסף על אותו נכס בסיס. האסטרטגיה הזו מקטינה את התנודתיות ואת ההפסד במקרה שנכס הבסיס יורד, אך קוטמת את הרווח המקסימלי במקרה שנכס הבסיס עולה מעבר למחיר המימוש של האופציה.

האסטרטגיה הזו מתאימה למי שמעריך שנכס הבסיס יעלה, אך בצורה מתונה, ומעוניין להקטין את ההפסד במקרה שיהיו ירידות. כדאי יותר לעשות שימוש ב-coverd call בתקופה שבה סטיות התקן הגלומות גבוהות באופן יחסי, כך שהתמורה ממכירת אופציית הקול תהיה גבוהה יחסית.

אין באסטרטגיה זו סיכון קיצוני במקרה שהשוק פועל הפוך ממה שהמשקיע העריך, אך יחד עם זאת, אם השוק יעלה חזק, יש אובדן רווח.

דוגמה לאסטרטגיה כזו היא החזקת כ-147 אלף שקל בת"א 35 (מדד המעו"ף ב-1,470 נק') ומכירת אופציית קול 1510 בשער 1,300 שקל למארס. 

PROTECTIVE PUT - אסטרטגיה זו כוללת החזקת נכס הבסיס וקניית אופציית PUT מחוץ לכסף על אותו נכס בסיס. האסטרטגיה הזו מקטינה את התנודתיות, ומקטינה את ההפסד במקרה שנכס הבסיס יורד, אך מקטינה גם את הרווח במקרה שנכס זה עולה.

האסטרטגיה הזו מתאימה למי שמעריך שנכס הבסיס יעלה, אך מעוניין לקנות לעצמו הגנה בפני ירידות חדות בשוק. protective put מתאימה בתקופה שבה סטיות התקן הגלומות נמוכות באופן יחסי, ועל כן עלות ההגנה (רכישת הפוט) תהיה זולה.

אין באסטרטגיה זו סיכון קיצוני במקרה שהשוק פועל הפוך ממה שהמשקיע העריך. הרווח העתידי במקרה שנכס הבסיס יעלה, יהיה תמיד נמוך, בגובה עלות ההגנה.

דוגמה לאסטרטגיה כזו היא החזקת כ-147 אלף שקל בת"א 35 (מדד המעוף ב-1,470 נק'), וקניית אופציית פוט 1430 בשער 1,400 שקל למארס.

כפי שניתן לראות, אין ארוחות חינם. שימוש בנגזרים לטובת הגנה עולה לא מעט לאורך זמן, ואיני מציע לעשות בהם שימוש לאורך זמן כהגנה. ההגנה מקנה שקט מסוים במחיר יקר. משקיע שאינו יכול לספוג הפסדים, שלא ייכנס לשוק המניות מלכתחילה.

■ הכותב הוא מנהל משותף בבית ההשקעות דולפין. הכותב ו/או חברות קשורות עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלה שהוזכרו בכתבה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

עוד כתבות

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

מתחם "היבדק וסע" לבדיקות קורונה / צילום: דוברות מד"א

המובטלים בחברה הערבית: יותר גברים, יותר צעירים

18.6% מדורשי העבודה בשל משבר הקורונה היו ערבים ישראלים ● מחצית מהנרשמים החדשים הם צעירים בני 20 עד 34, לעומת 42.6% לפני המשבר ● 57.8% מהמובטלים החדשים הם גברים ● הפגיעה הקשה ביותר: באוכלוסייה הבדואית

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

למה ממשלות לא מתלהבות ממעקב הקורונה של גוגל ואפל?

למה שתי ענקיות הטכנולוגיה קבעו כללים כל כך נוקשים למערכת המעקב שלהן אחרי התפשטות הקורונה ואיך אפשר לבקש מאזרחי המדינה לשתף עם הממשלה את המיקום שלהם ומידע אישי נוסף מבלי לעורר חשדות בנוגע להגנת הפרטיות?

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

דעה: מתלבטים אם לצפות במשדרי משפט נתניהו? אל תטרחו

משפט נגד ראש ממשלה מכהן הוא אירוע חדשותי ולאומי חשוב ומעניין מאוד, אבל כאירוע טלוויזיוני - אל תבנו עליו

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: קמפיין הדה-לגיטימציה של נתניהו נכשל

מאז הגשת כתב האישום בתיקי האלפים, התחלנו לשמוע את בנימין נתניהו, בעיקר דרך כוחות פרוקסי, מפליא בביקורות על בית המשפט ועל הרכב השופטים שדן בעניינו ● רק לפני חצי שנה נתניהו התגאה שאין לו שום ביקורת על מערכת המשפט ● מה שהשתנה הוא מצבו המשפטי של נתניהו

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בראש ובראשונה בו

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: במי מהבנקים נתן הציבור את אמונו במשבר

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המגמה נמשכת: 10 נדבקים מאובחנים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 16,717 בני אדם. 279 נפטרו, ו-14,153 החלימו ● מספר הנדבקים בעולם עומד על 5,453,135

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"