גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טוכמאייר ורוזן חגגו עצמאות על חשבון ישראל קנדה

בעלי השליטה בחברת הנדל"ן ישראל קנדה חגגו בערב יום העצמאות עם מוזמנים בעלות של מיליוני שקלים ● בין המוזמנים: טדי שגיא, יאיר נתניהו ומת'יו ברונפמן

ברק רוזן ואסי טוכמאייר / צילום: איל יצהר
ברק רוזן ואסי טוכמאייר / צילום: איל יצהר

טקס הדלקת המשואות, מתברר, לא היה האירוע המדובר והמושקע היחידי ביום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל. גם מסיבת החג של חברת הנדל"ן הציבורית ישראל קנדה, שבשליטת אסי טוכמאייר וברק רוזן, התקיימה בהתאם למסורת, כשהפעם היא נערכה במתחם "בלו" (BLUE) שהקימה הקבוצה בצומת גלילות. גם במקרה של חברת הנדל"ן מדובר היה בהפקה מרשימה וגרנדיוזית במיוחד, שעלותה הסתכמה במיליוני שקלים. מי שנשאה בהוצאות הייתה ישראל קנדה הציבורית.

באורחים ניתן היה לפגוש בין היתר את: מיליארדר הנדל"ן וההייטק טדי שגיא וזוגתו יעל נזרי; יאיר נתניהו בנו של בנימין נתניהו, ראש הממשלה; איל ההון הקנדי מת'יו ומלאני ברונפמן; רחלי ולאון קופלר, יו"ר ובעלי סופר פארם ואת שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, שכמו מוזמנים אחרים, נוהג לפקוד את המסיבה המסורתית מדי שנה.

רוזן וטוכמאייר ממקדים בשנים האחרונות את עסקיהם בעיקר בחברה הציבורית ישראל קנדה, הפועלת בשוק הנדל"ן המקומי. בשלוש השנים האחרונות נסקה מניית ישראל קנדה  ביותר מ-400% לשווי של קרוב למיליארד שקל, ואף הצליחה להיכנס למדד ת"א 125, לאחר סדרת מהלכי הנפקה ומכירת מניות לגופים מוסדיים בהיקף של מאות מיליוני שקלים.

הפרויקטים של החברה מרוכזים בעיקר באזור המרכז. בין הפרויקטים שלה בתחום קבוצות הרכישה ניתן להזכיר את הפרויקטים דה-וינצ'י ורוטשילד 17 שבמרכז תל-אביב, וכן מגדל הגימנסיה שכבר מאוכלס. עוד היא שותפה בפרויקט המגורים והמשרדים מידטאון, גם הוא במרכז תל-אביב, ועוד.

המודל העסקי של החברה מבוסס על השקעה נמוכה יחסית של הון עצמי בפרויקטים, גיוס מהיר של שותפים עסקיים, תוך החזר מהיר של ההשקעה ויצירת רווח גבוה ופיזור הסיכונים. חלק מהצלחתה של החברה בשנים האחרונות, כך אומרים גורמים בשוק, נובעת ממערך שיווק יעיל ומוצלח. אולי מסיבת יום העצמאות המושקעת היא דוגמה אחת לכך.

בסיכום שנת 2017 מציגים דוחות ישראל ישראל כי הכנסותיה נשחקו ב-29% ל-230 מיליון שקל. למרות זאת, צמצום הוצאותיה סייע לה להציג שיפור של 20% ברווח התפעולי, שהגיע ל-71 מיליון שקל, וכן היא נהנתה משינוי חיובי בסעיפי המימון. מנגד, הרווח הנקי נותר ללא שינוי מהותי, ברמה של 97 מיליון שקל. במקביל לדוחות הודיעה ישראל קנדה על חלוקת דיבידנד של 25 מיליון שקל לבעלי המניות, בהתאם למדיניות הדיבידנד של החברה הקובעת חלוקה של לפחות 25% מסך הרווח השנתי שלה.

עוד נזכיר, כי בשבוע שעבר פורסם ב"גלובס" כי חברת הייזום הפרטית של רוזן וטוכמאייר, קנדה ישראל, בראש קבוצת משקיעים, ביצעה השקעה ראשונה בבריטניה במסגרתה היא רכשה מגדל משרדים בשכונת וומבלי שבצפון-מערב לונדון, אותו בכוונתה להסב למגדל דירות בהשקעה כוללת של כ-100 מיליון ליש"ט (קרוב לחצי מיליארד שקל). קנדה ישראל ושותפיה מתכננים למכור את הדירות שייבנו בפרויקט במחיר יעד של כ-300 אלף ליש"ט (כ-1.5 מיליון שקל), מה שלפי הצפי יניב תמורה של עד 150 מיליון ליש"ט.

הקשר האוסטרלי

בשבוע שעבר אירחה סמדר ברבר-צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי משלחת בת 40 נציגות - דירקטוריות ומנהלות בתחומים שונים ביבשת האוסטרלית.

בראש המשלחת, אותה הביאה לשכת מסחר ישראל-אוסטרליה, עמדו הולי קרמר, דירקטורית בחברות אוסטרליות מעולם הקמעונאות ובשירות הדואר האוסטרלי וג'יליאן ברואדבנט, יו"רית סוויס-רה, חברת ביטוחי המשנה השוויצרית.

ברבר-צדיק הציגה מצגת על הסביבה הבנקאית בכלכלה הישראלית. על הפינטק היא אמרה כי מדובר בתחום הכרחי, שגם מעניין את הבנקים. עוד היא התייחסה גם לזווית האוסטרלית של הבינלאומי ולקשר בין המדינות. היא הזכירה כי לפני 15 שנה רכשה משפחת ליברמן, שמקורה במלבורן אוסטרליה, יחד עם איש העסקים הישראלי צדיק בינו את השליטה בבנק.

כמובן שאי אפשר היה להימנע מהזווית הנשית. ברבר-צדיק ציינה כי מדובר בבנק היחיד בישראל בו יושבות גם יו"רית וגם מנכ"לית, וכי 60% מהמנהלות הן נשים, כאשר הדבר פשוט קרה באופן טבעי, ולא משום שהוא הוגדר כיעד.

הולי קרמר סמדר ברבר-צדיק וג'יליאן ברואדבנט / צילום: תמר מצפי

משנה למנכ"ל מיקרוסופט ישראל פיתוח מגלה עקשנות

ביום שישי האחרון אירחו מרב בהט, משנה למנכ"ל מיקרוסופט ישראל פיתוח ואסף רפפורט, המנכ"ל, את חברות קהילת "באות", בה חברות נשים מקצועיות בתחומי מדעי המחשב השונים.

את האירוע שנערך במשרדי החברה ארגנו והפיקו דפנה רוזנבלום, קרין-בל פדר, ודפנה מרדכי, כאשר במסגרתו נפגשו המשתתפות עם עובדי מיקרוסופט ממחלקות החברה השונות.

עוד במסגרת המפגש נערכו סדנאות בהן התנסו המשתתפות בתחומים בהם הייצוג הנשי נמוך במיוחד, כגון מערכות משובצות, וירטואליזציה והנדסה לאחור.

בשיאו של המפגש סיפרה בהט מרב על התיכון הדתי בו למדה ובו היו בנות בלבד.

בתיכון זה הוצעה לתלמידות בגרות במחשבים או בפיזיקה, כי "רק בנים היו אמורים ללמוד את המקצועות האלה". בהט התעקשה ולמדה לבד על מנת שתוכל להתקבל לטכניון.

מרב בהט אסף רפופורט וחברי ההילה /  צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

בונים על השקעות בבינה מלאכותית

מהשקעות נדל"ן להייטק - האנליסט גיל סידנר, מי שניהל בעבר את חטיבת הנדל"ן של הראל ומגדל; נמרוד בר שניהל את השקעות הנדל"ן במגדל; גל נדיר, שניהל השקעות נדל"ן גלובליות בכלל ביטוח ואיציק נחום שהיה אמון על השקעות נדל"ן במנורה מבטחים, מצטרפים יחד כיועצים וחברי "ועדת השקעות" בסטארט-אפ Skyline AI, המחבר בין בינה מלאכותית לעסקאות בנדל"ן מסחרי בארה"ב ללא מעורבות אדם.

הסטארט-אפ, בראשו עומד המנכ"ל גיא ציפורי ומייסדיו הם אמיר לייטרסדורף, אור הילטש, עירי עמירב וציפורי, מבוסס על תוכנה המחליפה את הגורם האנושי הגובה עמלה. במארס האחרון גייסה Skyline AI השקעת סיד של 3 מיליון מקרן סקויה קפיטל. המערכת של Skyline AI מנתחת מעל 130 מקורות מידע על נדל"ן מסחרי בארה"ב, ומבצעת חיזוי של סיכון, תשואה וערך עתידי של כל נכס בארה"ב, שלטענתה מייעל את התהליך.

אמיר לייטרסדורף אור הילטש  עירי עמירב גיא ציפורי/ צילום: סער ברודסקי

שיחה על הדרך עם אופטימים בלתי נלאים

אנשי אקדמיה, משפטנים ופעילי זכויות אדם נפגשו בבוקר שישי בגלריית האמנות באום אל פחם, שם נערך אירוע השקה לפרויקט "עו"ד בשיחה על הדרך" של הקתדרה לזכויות אדם ע"ש אמיל זולא שבבית ספר למשפטים במכללה למינהל.

הפרויקט כולל שיחות מצולמות עם עורכי הדין שהשתתפו במאבקים בולטים לזכויות אדם, כאשר הם מספרים על המסלול והסיבות שהובילו אותם לתחומם.

עוד במסגרת האירוע צפה הקהל בסרט אותו יצרה עו"ד פרופ' נטע זיו, פעילת זכויות אדם, חברת הנהלה בארגון איתך - משפטניות למען צדק חברתי ועד 2010 שימשה כסגנית נשיא בקרן החדשה לישראל.

פרופ' ארנה בן נפתלי, מומחית למשפט בינלאומי, רקטור המסלול האקדמי המכללה למינהל המופקדת על הקתדרה לזכויות אדם ע"ש אמיל זולא, הציגה את עורכי הדין הפעילים למען זכויות אדם ואמרה כי הם "אופטימיים בלתי נלאים".

עוד נכחו: עו"ד דן יקיר, האגודה לזכויות האזרח; ד"ר דן ערב ופרופ' יפעת ביטון מהמכללה למינהל ואחרים.

נטע זיו, דן יקיר וארנה בן נפתלי /  צילום: עידן גרוס

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון, פדרו סנצ'ז, סבסטיאן קורץ / צילום: רויטרס

הדמוקרטיה הכי פחות יציבה במערב? גם במדינות האלה הממשלות נופלות חדשות לבקרים

3 מערכות בחירות בבריטניה בתוך 4 שנים, 4 בספרד בתוך 4 שנים, 61 ממשלות באיטליה מאז תום מלחמת העולם השנייה ושתי מערכות בחירות בשנתיים באוסטריה - הן חלק מהסיפור של הדמוקרטיות המודרניות ● "גלובס" מביא את הלקחים העיקריים שניתן ללמוד מהעשור האחרון באירופה

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה, בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה - אך גם מול בעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

הפרסומת של yes עם דניאלה פיק - הזכורה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת של yes היא גם המושקעת ביותר בשבוע החולף, עם השקעה יוצאת דופן שעומדת עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום על כ-1.9 מיליון שקל ● הפרסומת האהובה ביותר השבוע - תאגיד מיחזור האריזות תמיר

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח"כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

בנימין נתניהו ואריה דרעי מאחוריו/ צילומים: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דעה: נכנע ללא קרב - נתניהו סלל את הדרך להעברתו מתפקיד ראש הממשלה

ברגע שנתניהו מקבל (גם אם תוך כדי מחאה) את העובדה שהוא אינו יכול לכהן כשר, ולא מבקש להגן על זכותו לכהן בתפקיד זה - הוא מכשיר את פסיקת בג"ץ אף על כהונתו כראש הממשלה ● דעה

בוריס ג'ונסון והכלב שלו, אחרי הצבעה בבחירות בבריטניה / צילום: Dylan Martinez, רויטרס

"הסיוט שלפני חג המולד": כך מסקרים בבריטניה את הבחירות

האזרחים הבריטים יצאו הבוקר להצביע בפעם השלישית בארבע השנים האחרונות ● בינתיים, העיתונים מנסים להסביר לקוראים מי הוא בדיוק הבחירה הנכונה לעמוד בראש המדינה

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

המשימה החדשה של הוועד בסלקום: לגרום לעובדים להתפקד למפלגות

ועד עובדי סלקום עורך בשעה זו כנס ומפגיש את עובדים עם פוליטיקאים, בהם דוד ביטן ואלעזר שטרן ● המטרה: לקדם כוח פוליטי שיפעל לשינוי כללי הרגולציה בשוק התקשורת

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

כרמי יין שניזוקו ממזג האויר / צילום: אורון שמאי קנט\הקרן לנזקי טבע בחקלאות

כבר לא גשמי ברכה: תנודות האקלים מאיימות על עתיד החקלאות

גשמים חזקים, סופות ברקים וסערות חזקות - התנודות במזג האוויר מסבים נזקים כלכליים עצומים לחקלאות בכל העולם וגם בישראל ● בשירות המטאורולוגי אומנם לא מזהים בישראל מגמה מובהקת מבחינת משטר הגשמים, אבל דיווחי המבטחים על פיצויים לחקלאים מעידים על הנזקים הרבים

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ה-SEC תובעת יזם בלוקצ'יין ישראלי על הונאה בגיוס 42 מיליון דולר

ערן אייל, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin, שפעל באמצעות חברת UnitedData, מואשם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● אייל הודה באישומים פליליים בתביעה קודמת שהוגשה נגדו בניו יורק

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר ע"י משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

זאב בילסקי בדיון על החוק לפיזור הכנסת / צילום: טל שניידר, גלובס

האם פיזור הכנסת יוביל לשיתוק בענף הבנייה?

לפי החוק, החל מהחודש הבא כל פרויקט בנייה חייב לעבור דרך מכוני בקרה ● הבעיה: המכונים לא מוכנים לבדיקת מסה של פרויקטים ● יו"ר מטה הדיור זאב בילסקי הופיע הערב בוועדה שדנה בפיזור הכנסת בניסיון להעביר סעיף שדוחה את הצורך בהתקשרות עמם - נכון לעכשיו ללא הצלחה

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שעות ספורות לפני פיזור הכנסת, כחול לבן פתחה פער על הליכוד

הכנסת ה-22 מתפזרת, ומדינת ישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר לקראת עוד מערכת בחירות סוערת

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

דעה: הכסף חייב ללכת כולו לתחבורה הציבורית

כדי ליצור מערך תחבורה אטרקטיבי שיסיט משתמשים מהרכב הפרטי, מוטב יהיה שכל הסכום שיוזרם לקופת המדינה כתוצאה מאגרות הגודש יגיע לשדרוג מערך האוטובוסים ● דעה