גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גל התייקרויות בדרך? גם מחירי הבשר הקפוא עולים

לאחר שאמש פורסם כי קימברלי-קלארק וסנו מייקרות את מוצרי הנייר בכ-10%, כעת נודע כי גם שניב מעלה מחירים ● במקביל, ל"גלובס" נודע כי מחירי הבשר הקפוא המיובא התייקרו ב-20%, כשבשיא - שיתרחש כנראה באוגוסט - ההתייקרות תגיע עד 40%

דוכן בשר בסופרמקט / צילום: תמר מצפי
דוכן בשר בסופרמקט / צילום: תמר מצפי

גל התייקרויות בדרך? לאחר שהספקית קימברלי-קלארק הודיעה אתמול (ג') לקמעונאים על עליית מחירים בשיעור של 10%, שלאחריה חשף "גלובס" כי חברת סנו מייקרת את מוצרי הנייר בשיעור דומה, כעת נודע ל"גלובס" כי גם יצרנית מוצרי הנייר שניב צפויה לייקר את מוצרים בשיעור זהה (10%). 

ואולם, העלייה לא מתמצה רק במחירי הנייר. ל"גלובס" נודע כי גם מחירי הבשר הגולמי הקפוא המיובא ברשתות המזון התייקרו בשיעור של כ-20%, כשבשיא - שיתרחש כנראה בחודש אוגוסט - צפויה ההתייקרות להגיע לעלייה של 40% במחיר.

גורם באחת מרשתות הקמעונאות סיפר היום (ד') ל"גלובס" כי "קיימת עליית מחירים אגרסיבית יחסית במוצרי הבשר הגולמי. כל אחד מהחלקים נמכר במחיר שונה, אך מדובר בעלייה של כ-20% בממוצע במחיר לקמעונאי - וגם המחיר לצרכן צפוי לעלות בעקבות זאת".

מה הסיבה לכך? לדברי גורם בענף היבוא ושיווק בשר, "נוצר מחסור בבשר בעקבות חוסר תפוקה של מפעלים באורוגוואי שלא עובדים - מה שהביא לעלייה במחירים בדרום אמריקה (משם מיובא רוב הבשר הקפוא - ש.מ)".

במקביל, גם שינויים בהליך השחיטה, שאמורים להיכנס לתוקף בקרוב ולצמצם את הסבל של בעלי החיים בתהליך, יובילו ככל הנראה לעלייה נוספת במחיר. החל מיוני הקרוב כל המפעלים המאושרים לייבא בשר מדרום אמריקה יידרשו לעבוד בשיטה החדשה, שלדברי גורמים בענף דורשת גם השקעה כספית וגם מאריכה את קצב השחיטה. 

נציין כי ב-4 השנים האחרונות קיימות מכסות ליבוא בשר טחון טרי פטורות ממכס שמחולקות לשחקניות הגדולות, ביניהן גם רשתות הקמעונאות. כמו כן, רפורמות בענף שהחלו ב-2014 הגדילו את המכסות ליבוא בשר טרי, והובילו, בין היתר, לירידה של כ-6% במחירו ולגידול בצריכה שלו על חשבון בשר מעובד וייתכן שגם על חשבון בשר קפוא. 

בקרוב נשלם יותר

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, התייחס היום בשיחה עם "גלובס" לסוגיה ואמר כי "נתוני סטורנקסט מדווחים על התייקרויות של 0.7% במדד המחירים. אצלנו המספרים האלה לא בולטים, כי אנחנו נותנים הנחה של 180 שקל במסגרת המעבר לכרטיסי האשראי החדשים שלנו בשותפות עם כאל. אם אני מנטרל את זה, עליית המחירים נעה בין 0.4% ל-0.6%".

לדבריו, החלה פנייה של ספקים לרשת שהודיעו על התייקרויות: "פנו אלינו מסנו ומקימברלי. עדיין לא התחלנו לדון בזה, קיבלנו את העדכון על ההתייקרות רק אתמול, ובימים הקרובים נראה לאן זה מוביל".

קמעונאי אחר אמר בשיחה עם "גלובס" כי "קרוב היום שגם ספקי המזון יודיעו על התייקרות. גם חברות המזון צפויות להודיע על עליות מחיר, וזה צפוי לקרות עד ראש השנה. אנחנו מקבלים מהספקים מסרים שאומרים שהם הגיעו לנקודת קצה אחרי עליית שכר המינימום ועלויות התפעול שעלו. להערכתי, הפעם עליות המחירים לא יתבצעו באופן גורף על כל מוצרי החברה, אלא יעשו את זה ברמת קטגוריות, כפי שראינו במהלך הנוכחי".

התייקרות ראשונה של החברה מאז המחאה החברתית 

עד לאחרונה הן הקמעונאים והן הספקים הדגישו שהעלייה נובעת בעיקר משינוי התמהיל ומעבר למוצרי פרימיום, אולם כעת מתברר כי גם מחירם של מוצרי בסיס כמו נייר טואלט נמצא במגמת התייקרות. ההתייקרות לצרכן תורגש בכיס כבר בתחילת השבוע הבא, כאשר, ככל הנראה, גם כאן מדובר במוצרים כמו נייר טואלט, נייר סופג וטישו. לפי הערכות של קמעונאים, ההתייקרות במחיר לצרכן תנוע בין 9% ל-12% בממוצע.

המותג של סנו בקטגוריות הללו נקרא "סנו סופט"; ובקימברלי-קלארק ההעלאה מתייחסת למותגים המרכזיים של החברה: לילי, מולט וניקול. משיחות עם רשתות שיווק עולה כי מדובר בהתייקרות ראשונה של מוצרי החברה מאז ימי המחאה החברתית ב-2011.

מדוע הספקיות מבצעות את העלאות המחירים? לטענת קימברלי-קלארק, ההתייקרות מתבצעת עקב עלייה במחירים של חומרי הגלם, ובראשם עלייה מתמשכת של כ-50% בתאית (חומר הגלם של הנייר) שהחלה בחודש ינואר 2018. כלל הלקוחות הגדולים בשוק כבר אישרו את העלייה לחודש יוני. 

בסנו, לעומת זאת, סירבו להתייחס לטענות לגופן, ומסרו כי "ענייניה העסקיים של החברה מנוהלים במישרין עם הגורמים הרלוונטיים".

לפי נתוני סטורנקסט, נתח השוק הכספי של קימברלי-קלארק מכלל שוק מוצרי הצריכה עמד בתום השליש הראשון של 2018 על 2.4%, וזאת בזכות עלייה של 0.1% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. סנו, שלפי נתוני סטורנקסט היקפי המכירות שלה גדולים מעט מאלה של המתחרה, אוחזת בנתח שוק של כ-2.7% בשליש הראשון של 2018, עם ירידה של 0.1% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

בנוסף, כלל קטגוריית מוצרי הנייר רשמה גידול כספי במכירות בשיעור של 3.4% בשליש הראשון של השנה, וזאת ביחס לשליש הראשון ב-2017.

ואולם, הגידול במכירות הכספיות מאפיין את כל השוק. כלל שוק מוצרי הצריכה רשם גידול כספי של קרוב ל-3% בשליש הראשון של השנה, שמהווה תוספת של כ-284 מיליון שקל במכירות כספיות. לא רק הגידול מאפיין את השוק כולו, כי אם גם ההתייקרות. כך, מדד המחירים של סטורנקסט מצביע על התייקרות בשיעור של 0.7 נקודות שעד היום הוסבר כאמור באמצעות מעבר למוצרי פרימיום, אך במקרה של קימברלי-קלארק מדובר דווקא בהתייקרות של מוצרי צריכה בסיסיים.

מקימברלי-קלארק ישראל נמסר: "קימברלי-קלארק מחויבת להציע לצרכניה את המוצרים הטובים ביותר ובאיכות הגבוהה ביותר. בשל עלייה יוצאת דופן ומתמשכת בעלות חומרי הגלם בכל העולם - ובפרט תאית, הרכיב המרכזי במוצרי הנייר שלנו - אנו נאלצים לבצע עדכון במחיר המכירה לקמעונאים במותגי הנייר. בשלושת המותגים המרכזיים (לילי, מולט, ניקול) השארנו מוצר גליל כפול ללא שינוי מחיר לקמעונאי. ברצוננו להדגיש כי גם לאחר עדכון מחיר המכירה לקמעונאים, קימברלי-קלארק עדיין סופגת את מרבית העלייה בעלות חומרי הגלם. עדכון זה ייושם ביוני 2018. המחיר הסופי לצרכן נקבע על-ידי הקמעונאי בלבד". 

הנקל-סוד הקטינה את ג'ל הכביסה של פרסיל - אך המחיר נשאר זהה

שיטה נוספת לייקור מחירים לספקים היא הקטנת הגודל של המוצר, כלומר צמצום התכולה שלו, מבלי לשנות את המחיר. כלומר, המחיר נשאר כפי שהיה, אך התמורה שהצרכן מקבל עבורו התכווצה. זה המהלך שצפוי להתבצע בג'ל הכביסה של המותג פרסיל של קבוצת הנקל-סוד.

ג'ל הכביסה של פרסיל נמכר בעבר במיכל של 5 ליטרים, ולפני כשנה וחצי הוקטן למיכל של כ-4.5 ליטרים. כעת עדכנה החברה את הקמעונאים כי היא צפויה להקטין את המוצר פעם נוספת - לגודל של 4 ליטר בלבד, בעוד שהמחיר יישאר זהה.

כלומר, התייקרות של 12% מגולמת בהקטנת המוצר, שכן מחיר הקנייה של הקמעונאי והצרכן לא צפוי להשתנות. 

מהנקל-סוד נמסר בתגובה: "חברת הנקל משיקה את פרסיל ג'ל החדש עם פורמולה חדשה שהיא הטובה ביותר שהייתה אי-פעם. מדובר במוצר חדש העונה על מעבר הצרכנים לתוכניות כביסה קצרות ובטמפרטורה נמוכה. לאחר תהליך מחקר ופיתוח ארוך וקפדני הפורמולה החדשה של פרסיל משיגה תוצאות ניקוי והסרת כתמים ברמה גבוהה משמעותית, ויש בידנו את כל ההוכחות והביסוסים לכך באמצעות בדיקה במכון מחקר חיצוני מקצועי ובעל שם עולמי".

עוד טענו בחברה כי "ההשקה החדשה מלווה בשינוי גודל אריזה, אולם המחיר הקמעונאי לבקבוק החדש נמוך יותר מהמחיר הקיים". עם זאת, בחברה סירבו למסור באיזה שיעור.

עוד כתבות

משה בר סימן טוב/ צילום: ליאור מזרחי

שנתיים לאחר שנגנזה רפורמת התמרוקים חוזרת

הרפורמה שאמורה להקל את הרגולציה על מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה חוזרת לשולחן הדיונים אחרי עבודת מטה של משרד הבריאות שנמשכה שנתיים 

גידי מרק ובן וונג  / צילום: ג'ניה פמייר

מה גרם לקבוצה סינית לתרום לארגון תגלית

וגם: במחשבה טובה נבחר ועד מנהל לקידום מטרותיה של העמותה

מפעלי ים המלח / צילום: רויטרס

המלחמה על קרן העושר: רשות המסים בדרך לחקיקה נגד כיל, שוקלת גם הליכים משפטיים

במשרד האוצר זועמים על כיל: השומה שהגישה לשנת 2018 כוללת תרגילים חשבונאיים, שחוסכים ממנה תשלום מס לקרן העושר • גורם ממשלתי: "יש כאן כמעט חצייה של הגבול הפלילי" • באוצר אומרים כי חברות נוספות מתחמקות מתשלום תמלוגים • כיל: אנחנו פועלים בשקיפות ולפי חוק

אפי נוה  / צילום: שלומי יוסף

פרשת ביקורת הגבולות: בג"ץ דחה חלקית את עתירת אפי נוה לקבלת חומרי חקירה

יו"ר לשכת עוה"ד לשעבר ובת זוגו עתרו בדרישה לבטל את החלטת בימ"ש השלום, שדחתה את בקשתם לקבלת חומרים לביסוס טענתם לאכיפה בררנית ● בג"ץ דחה את עתירתם אך החזיר את הבקשה שנית לבימ"ש השלום

זהבה גלאון מגיבה למשה כחלון. הציוץ עם הכי הרבה "לייקים" בישראל / צילום: צילום מסך, גלובס

טוויטר מסכמת שנה: הציוץ הכי אהוב בישראל - זהבה גלאון נגד משה כחלון

הרשת החברתית טוויטר פרסמה הלילה סיכום רשמי של שנת 2019 בפלטפורמה ● בין ההאשטאגים הפופולריים בישראל: האירוויזיון, פורטנייט ונסיון הנחיתה על הירח של בראשית

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

גרטה טונברג בפסגת האקלים: "המחאה שלנו לא השיגה דבר"

האקטיביסטית השוודית בת ה-16 השתתפה בסוף השבוע בפסגת האקלים במדריד, שם הציגה את רצונה לסייע למדינות האיים החשופות במיוחד למשבר האקלים, ולשבטים ילידים ברחבי העולם ● "אנשים סובלים ומתים כתוצאה מהמשבר, לכן החלטנו לתת את הבמה הזו לאלו שכבר עכשיו צריך להתייחס למצבם"

מעבדת סטארטאפ  / צילום: רויטרס

התוכנית של הממשלה להפיכת ידע אקדמי לסטארט-אפים צעירים

משרד המדע והמועצה הלאומית לכלכלה גיבשו המלצות כדי לעודד מוסדות אקדמיים למסחר ידע שנצבר בכותליהם ● בין ההמלצות: התמקדות במספר פטנטים ורישיונות ולא רק בהכנסות, תוכניות יזמות לחוקרים והקמת קרנות השקעה

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

טיוטת ההסכם מוכנה, והמכשול היחיד לממשלת אחדות - החסינות לנתניהו

ל"גלובס" נודע כי בין כחול לבן והליכוד יש כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה ראש ממשלה עד חודש מאי, ואחר כך יפרוש, ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות" ● בינתיים, נתניהו לא מתייחס לסוגיית החסינות

דונלד טראמפ / צילום: Erin Scott, רויטרס

מכה לטראמפ: מבקר משרד המשפטים קובע שהעילה לחקירת הנשיא – מוצדקת

המבקר מפריך טענות טראמפ שהחלטת FBI לחקרו נבעה מסיבות פוליטיות ונועדה לחבל בממשלו ● עם זאת, מוצא המבקר פגמים משמעותיים בדרך שבה נוהלה החקירה

גיל טופז / צילום: סיון פרג'

בנק ירושלים ממשיך למכור נתחים מתיק המשכנתאות - והפעם לכלל ביטוח, שהפכה לחברה ללא בעל שליטה

זוהי העסקה הרביעית בתוך כשנתיים למכירת נתחים מתיק המשכנתאות של בנק ירושלים ● עסקאות קודמות הניבו לבנק רווח של 31 מיליון שקל, ועסקה זו צפויה להניב לו רווח של 26 מיליון שקל

אלון מאסק. / MIKE BLAKE / צילום: רויטרס

אלון מאסק קונה גם את השכנים: אלה הנכסים עליהם הוא הוציא 100 מיליון דולר בתוך 7 שנים

כמו מיליארדרים אחרים לפניו - בכל במה שנוגע לנדל"ן שלו, מאסק נוהג לקנות את כל השכונה: ב-7 השנים האחרונות, מאסק וחברותיו בע"מ צברו אשכול של 6 בתים בשני רחובות בשכונת בל אייר שבלוס אנג'לס וכן אחוזה בת 100 שנה בצפון קליפורניה ליד מטה טסלה

מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו/ צילום: רפי קוץ

מנדלבליט יתייחס לשאלה אם כתבי האישום מחייבים את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבג"ץ כי הוא יגיב לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון שדרשה את התפטרות נתניהו מכל תפקידיו בעקבות הגשת כתב האישום נגדו ● מנדלבליט יגיש את תגובתו בבוקר יום חמישי הקרוב

מגדלי חוף הכרמל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

"לתשובה אין הרשאה לתכנן את ייבוש הים לפרויקט מגדלי חוף הכרמל"

כך טען היום נציג המדינה בדיון בבימ"ש ● זאת כחלק מדיון על עתידו של הפרויקט השנוי במחלוקת "מגדלי חוף הכרמל" שנמצא בדרום קו החוף החיפאי ● כחלק מבניית הפרויקט תוכנן לייבש שטח שנמצא בסמיכות לחוף

ביר בזאר / צילום: יח"צ

רשת הבארים הירושלמית בירבזאר מקימה חנות אונליין

ל"גלובס" נודע כי רשת הבירות תחל לבצע משלוחים ללא עלות מתחילת 2020 בפריסה ארצית

יעקב פרי / צילום: תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

דיווחים בגרמניה: ראש השב"כ לשעבר בעקבות "שוד התכשיטים הגדול בהיסטוריה"

CGI Group, שבראשה עומד ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, מעורבת לפי הדיווחים בניסיון למצוא מי שדד תכשיטים ויהלומים בשווי רב ממוזיאון היסטורי בדרזדן לפני שבועיים ● המשטרה מציעה פרס של חצי מיליון אירו למידע על השוד

סניף רשת BE פארם של שופרסל באילת / צילום: שיר גולני

מנסה לשפר את הרווחיות: שופרסל תחל לאחד את פעילות הסחר שלה עם Be

ספקים בתחום מוצרי הצריכה עודכנו בשבוע האחרון כי Be תאחד את רוב פעילות הסחר שלה עם שופרסל • שופרסל: "פועלת ליצירת סינרגיה מירבית בין הרשתות"

ולדימיר פוטנין, מנכ"ל נורניקל  / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ענקית המתכות הרוסית נורניקל התחילה ניסוי בפלטפורמת בלוקצ'יין

על פי דיווח ב"בלומברג", המערכת הניסיונית, שתשמש למסחר במטבעות דיגיטליים מגובים במתכות, צפויה להיחשף בקרוב למשקיעים בארה"ב, בשווייץ ובאיחוד האמירויות ● בעל השליטה בנורניקל הוא האוליגרך ולדימיר פוטנין, הנחשב לגדול עשירי רוסיה

אורן הילינגר / צילום: רוני גליאם

מאלשטיין לעופר: אורן הילינגר מונה לסמנכ"ל הכספים של מליסרון 

הילינגר כיהן כסמנכ"ל הכספים בחברת הנדל"ן נכסים ובנין שבשליטת אדוארדו אלשטיין

מפעלים של קליל ונירלט, מותג של אינרום / צילום: איל יצהר

לצד העלייה במכירת הדירות בישראל: שיפור בתוצאותיהן של חברות מוצרי הבנייה ברבעון השלישי

לאחר שנה וחצי מאתגרות - סנטימנט חיובי בשוק, שינויי מט"ח ועיתוי חגי תשרי המריצו את תוצאות החברות בתחום ברבעון שחלף: רווחי אינרום וקליל זינקו בכ-25% וחמת רשמה את השיפור הדרמטי ביותר בדרך לקפיצה של 180% ברווח ל-9 מיליון שקל

ניר שטרן  / צילום: תמר מצפי

סלקום, גולן טלקום ואקספון הגישו עתירה לבג"ץ נגד המכרז לדור ה-5

כפי שנחשף ב"גלובס", החברות דורשות להקפיא את המכרז ולהכניס בו שינויים שכן היא ומפעילות נוספות לא יוכלו להגיש הצעות בשל המבנה הפגום של המכרז, לטענתן