גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שירות בביטוח: ביטוח ישיר ו-AIG מככבות; מנורה ואיילון למטה

החברות המובילות בדיגיטציה: כלל ביטוח ו- AIG ישראל ● סגן בכיר לממונה: "בין הענפים שאנו מזהים כאתגר, ענף הביטוח הסיעודי וביטוחי אובדן כושר עבודה"

קובי הבר / צילום: איל יצהר
קובי הבר / צילום: איל יצהר

חברות הביטוח הישיר מובילות את דירוגי השירות בעולם הביטוח, ומציגות שירות טוב יותר מזה של החברות שמסתייעות בסוכני הביטוח למתן שירות ללקוחות. כך עולה מניתוח מדדי השירות שרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, שבראשות דורית סלינגר, פרסמה היום עבור נתוני 2017. מדירוגי השירות של הרשות, שמתפרסמים זו השנה הרביעית, עולה כי ביטוח ישיר (איי.די.איי) בולטת בצמרת הדירוגים, כשצמוד לה נמצאת החברה הישירה השנייה - AIG ישראל.

למעשה, מבחינת דירוגי הרשות, ביטוח ישיר, שבימים אלה מחליפה מנכ"לים עם כניסתו לתפקיד של קובי הבר, מובילה את המדד הכולל, כשהיא בולטת לחיוב עם הכי הרבה מדדים, בפרט בענפים שמהווים את עיקר פעילותה - ביטוחי הרכב והדירה. בשנה החולפת ביטוח ישיר עקפה את AIG ישראל שמאז השקת המדדים לפני כארבע שנים, הובילה את המדד הכולל. עם זאת, AIG ישראל, שבניהול שי פלדמן, עדיין נמצאת במקום השני ברמה הכללית עם דירוגי שירות גבוהים מאוד.

מבין החברות המסורתיות, אלה שעובדות עם סוכני ביטוח, בולטת לחיוב שומרה, שבניהול דן יצחקי, שהחברה האחות שלה - מנורה מבטחים ביטוח בולטת לרעה במדדי השירות. מבין חמש קבוצות הביטוח המסורתיות הגדולות הפניקס, שבניהול אייל לפידות, היא הטובה ביותר, כשהיא מציגה עתה שנתיים של שיפור, לפי נתוני המדדים של רשות שוק ההון. גם כלל ביטוח, שבניהול איזי כהן, רשמה ב-2017 שיפור במדדי השירות.

יחד עם מנורה מבטחים נמצאות בתחתית הדירוג איילון והכשרה ביטוח, הקטנות ממנה, וגם חברת מגדל לא בולטת לחיוב בדירוג. לפי רשות שוק ההון, ב-2017 היו קצת יותר מ-690 אלף תביעות ביטוח כשב-2017 קטן מספר התביעות שהטיפול בהם הסתיים באותה שנה בכ-1%. כמו כן, בשנה שעברה התקבלו ברשות כ-5,630 תלונות ציבור.

ברשות שוק ההון גורסים כי "החברות שהשתפרו באופן המשמעותי ביותר השנה ברמת השירות הכולל הן הפניקס, לגביה זו השנה השנייה ברציפות, וכלל ביטוח, שבולטות מבין החברות הגדולות, ושלמה ביטוח וביטוח חקלאי, שרשמו את השיפור החד מקרב החברות הקטנות".

עם פרסום המדדים אמרה הממונה סלינגר כי "גם השנה הוביל המדד, לשיפור בשירות החברות ללקוחות" תוך שהוסיפה כי "נמשיך לפעול כדי לאפשר לצרכן לקבל החלטות מושכלות ולהגיע למימוש זכויות מלא". אסף מיכאלי, סגן בכיר לממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון אמר כי "מדד השירות הגביר את התחרות בין חברות הביטוח בשנים האחרונות. ניתן לזהות מספר חברות המשקיעות מאמצים ניכרים על מנת להוביל את המדד שביצעו שינוי דרמטי בתפיסת הלקוח שלהן. שינוי זה מתאפיין בהנגשת מוקדי השירות וביצירת מגוון רחב של שירותים דיגיטליים המאפשרים למבוטחים לממש את זכויותיהם בפשטות וביעילות".

עוד הוסיף מיכאלי כי "יחד עם זאת, המדד מצביע על פערים משמעותיים בין ענפי הביטוח השונים. כך, לצד שביעות רצון גבוהה במוצרי הרכב והדירה, עדיין קיימים ענפים בהם נדרשת קפיצת מדרגה באיכות השירות. בין הענפים שאנו מזהים כאתגר, ענף הביטוח הסיעודי וביטוחי אבדן כושר עבודה".

המובילה בבריאות: ביטוח ישיר

מהמדדים של הרשות עולה כי בתחום ביטוח הרכב חובה ותחום ביטוח הרכב רכוש בולטות לחיוב AIG ישראל, ביטוח ישיר, כלל ביטוח, שירביט, שומרה, הראל וביטוח חקלאי. 

בתחום ביטוח הבריאות מובילות שתי חברות: ביטוח ישיר, שיש לה פעילות צנועה מאוד יחסית בתחום, והפניקס, שנמנית על הגדולות בשוק זה. גם כלל ביטוח, שבעלת פעילות ענפה בשוק ביטוחי הבריאות, מציגה דירוג גבוה מהממוצע הענפי בביטוחי הבריאות. עוד עולה כי שיעור תשלום תביעות בכלל ביטוח ובאיילון נמוך מאצל המתחרות בתחום זה.

בתחום ביטוח הדירות מובילות את מדד השירות ביטוח ישיר, AIG ישראל ושומרה, כשהשתיים הראשונות, עם הפניקס, מובילות את מדד השירות גם בתחום ביטוחי תאונות אישיות. תחום נוסף שרלוונטי לציבור רחב ושאין בו קשר ארוך שנים לחברת ביטוח זו או אחרת הוא ביטוח נסיעות לחו"ל. בתחום זה המובילות בשירות הן ביטוח ישיר, AIG ישראל והפניקס, שבין היתר פועלת באמצעות פספורטכארד.

בביטוח למקרי מוות השירות הטוב בשוק ניתן בחברות הפניקס, AIG ישראל וביטוח ישיר, בסדר יורד, כשבביטוח סיעודי פרט מדובר על הובלה של מגדל, הפניקס ומנורה מבטחים.

בביטוחי אבדן כושר עבודה קיבלו את הציון הגבוה ביותר הפניקס ובכלל ביטוח, כשהראל הידרדרה ביחס לשנה שעברה, אז הובילה בתחום זה. עוד עולה ממדדי השירות של הרשות כי השירות הכי גרוע הוא בתביעות אבדן כושר עבודה, ביטוח שמספק פרנסה למי שאיבד את יכולתו לעבוד והפך לנכה. מתברר, ולא בפעם הראשונה, שכאן החברות מציגות את הסטנדרטים הכי גרועים, עם ציון ממוצע נמוך כשאף חברה לא בולטת לחיוב. בין היתר מדובר על שיעור תשלום תביעות לא גבוה. ללא ספק תחום זה דורש עוד הרבה עבודה על השירות, כמו גם תחום הסיעודי פרט.

המובילות והאחרונות בשירות בכל סגמנט ביטוח לפי משרד האוצר:

ביטוח

ביטוח

מדרגים לראשונה רכיבים דיגיטליים

ברשות שוק ההון הוסיפו השנה למדד השירות הכולל רכיב כלים דיגיטליים, כשלתפיסתם "נדבך כלים דיגיטליים בוחן את מגוון הכלים הדיגיטליים בערוצי ההתקשרות השונים השלובים במערך השירות של חברת ביטוח ובוחן את התרומה של כלים אלה לקידום ושיפור השירות ללקוחות החברה ועד כמה הוא מאפשר עמידה בסטנדרטים של שירות לקוחות ראוי בעידן הדיגיטלי".

בהיבט זה, שחשיבותו הולכת ומתחזקת, יש כמה חברות שנמצאות מעל היתר: כלל ביטוח ו-AIG ישראל שמובילות בהכי הרבה קטגוריות של דיגיטציה של רשות שוק ההון. עוד חברה שבולטת לחיוב בהיבט זה היא ביטוח ישיר, כשגם הפניקס מבליחה מעל האחרות באחת הקטגוריות. 

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 25 בפברואר 2020 / אינפוגרפיק: איל יצהר, גלובס

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

העלמות מס / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המאבק בחשבוניות הפיקטיביות: שני ישראלים נעצרו בחשד לזיוף והפצת חשבוניות בסך 80 מיליון שקל

מעצרם של השניים הוארך עד ליום שישי ● פרשה זו ואחרות נותנות רוח גבית לתוכנית של רשות המסים, שנחשפה לאחרונה ב"גלובס", לחייב כל בעל עסק שמוציא חשבונית בעל אופי עסקי, בסכום של מעל 5,000, לקבל ממנה אישור מיידי אונליין בזמן ביצוע העסקה

בוב איגר ומיקי מאוס / צילום: דייוויד רורק, רויטרס

מיקי מאוס בהלם: מנכ"ל דיסני בוב איגר פורש אחרי 14 שנה

איגר יישאר כיו"ר ביצועי בחברה ויפקח על היוזמות של דיסני עד סוף השנה הבאה, אז החוזה שלו יפקע ● מחליפו בתפקיד הוא בוב צ'אפק שניהל בשנים האחרונות את חטיבת הפארקים ואזורי הנופש של דיסני

ברני סנדרס חותם לתומכים לטיניים בתיכון בקליפורניה / צילום: דמיאן דוברגנס, AP

הלטינים באים: האם המיעוט הגדול בארה"ב יכריע מי יהיה הנשיא הבא?

ברני סנדרס מסתמן כמועמד המוביל במפלגה הדמוקרטית בבחירות 2020 לנשיאות ארה"ב, במיוחד לאחר הניצחון בנבאדה ● עם הצבעה משמעותית של האוכלוסיה הלטינית ולקראת ההצבעה הנרחבת ב׳סופר טיוזדיי׳ בשבוע הבא, מה השפעת הקול של המיעוט הגדול ביותר בארה״ב? • האזינו

מנחם פרלמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנחם פרלמן יכין את חוות-הדעת למיזוג סלקום וגולן טלקום

פרלמן היה גם מי שהכין את חוות-הדעת לבקשת המיזוג של סלקום וגולן טלקום שנדחתה ב-2016

חולה קורונה בסין/ צילום: רויטרס CHINA DAILY

הקורונה בדרך לתפוח הגדול: בארה"ב נערכים להתפשטות משמעותית של הנגיף

עד כה נספרו בארה"ב 14 מקרי הידבקות בלבד ● מנהלת המרכז האמריקאי הלאומי לחיסון, בקרה ומניעת מחלות: "השאלה איננה אם הנגיף יתפשט בארה"ב - אלא מתי"

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

סוף למשבר? שר האוצר כחלון חתם על הצו ליבוא חמאה פטור ממכס

חרף התנגדויות הרפתנים והגורמים המקצועיים במשרד החקלאות, שר האוצר חתם על הצו ליבוא פטור ממכס של חמאה לישראל, כהוראת שעה לשנה אחת ב-2020 ● המשמעות: במהלך 2020 ניתן יהיה לייבא חמאה לישראל ללא מכס, מבלי להתבסס על חלוקת מכסות

הקרנבל בברזיל 2020 / צילום: Andre Penner, Associated Press

הקורונה הגיעה לקרנבל בברזיל וללב תעשיית הרכב האירופית; עוד 52 מתים בסין

(עדכונים שוטפים) - במספר עיירות בגרמניה ובסיציליה הופסקו הלימודים ● מספר הקורבנות בסין עלה ל-2,715 ● אולימפיאדת טוקיו 2020 בסכנת ביטול ● כל מפעלי הייצור של פיאט נכנסים להשבתה, גם פסי ייצור גם של רנו, ב.מ.וו ופיז'ו יושפעו ● רשויות הבריאות בארה"ב נערכות למגפה אפשרית

ג'ייסון גרינבלט בוועידת ההשקעות OurCrowd2020 / צילום: OurCrowd

שליח הבית הלבן למזרח התיכון לשעבר ג'ייסון גרינבלט מצטרף לפלטפורמת השקעות ישראלית

שליח הבית הלבן למזרח התיכון לשעבר, ג'ייסון גרינבלט, יצטרף לפלטפורמת ההשקעות OurCrowd מירושלים כשותף שיתמקד בבנית קשרים בין הקרן לבין גורמים באיזור המזרח התיכון והמפרץ הפרסי

אבנר מנדלסון, מנכ"ל בנק לאומי ארה"ב / צילום: איל יצהר, גלובס

טבלת שיאני השכר בבורסה בת"א ל-2019: כמה קיבל מנכ"ל לאומי ארה"ב

המנכ"לית הקודמת של לאומי, רקפת רוסק עמינח, הסתפקה אשתקד בפחות ממחצית הסכום שקיבל מנדלסון ● בצמרת טבלת מקבלי השכר הגבוה בבורסה בת"א עמד שבתאי אדלסברג, מנכ"ל אודיוקודס

בר מיטלמן, בעלי אתר BITIN, בכתבה בתוכנית "שישי עם אילה חסון" ששודרה בערוץ עשר ב-2018  / צילום: צילום מסך מפייסבוק

בעלי אתר חלפנות הקריפטו BITIN נעצר בחשד לעבירות מס והלבנת הון

בר מיטלמן הוא אחד מארבעת החשודים שנעצרו אתמול לחקירה, ומעצרו הוארך עד ל-3 במרץ ● עסק החלפת המטבעות הדיגיטליים, שבו מעורבים לכאורה החשודים, פעל ללא רישיון למתן שירותים פיננסיים ובלי לשלם מס הכנסה

חיים סבן, בעלי בפרטנר / צילום: רויטרס

לאחר הכישלון הצורב בפרטנר: חיים סבן מקבע הפסד של מאות מיליוני דולרים בחברת המדיה יוניוויז'ן

קרן ההשקעה האמריקאית סרצ'לייט וחברת ההשקעות פורג'לייט ירכשו מסבן ושותפיו את השליטה בחברת המדיה בשפה הספרדית, וישלמו לפי מקורות שונים כ-800 מיליון דולר עבור 64% מהמניות ● סכום זה משקף ליוניוויז'ן שווי של כ-1.3 מיליארד דולר, נמוך מהותית מהשווי שבו רכשו סבן ושותפיו את השליטה בה

שכונת נווה שאנן / הדמיה: עיריית חיפה

החזון לנווה שאנן בחיפה: תוספת של 26 אלף תושבים

עיריית חיפה הציגה את החזון שלה לחידוש שכונת נווה שאנן ● בתפריט: תוספת של אלפי תושבים, יצירת "סוהו" מקומי וטיילת היקפית ● מתכננת המסמך, האדריכלית פרופ' אירית צרף-נתניהו: "עד עכשיו לא הייתה ודאות תכנונית"

יצחק אנג'ל / צילום: איל יצהר

אנרגיות נמוכות: אורמת פרסמה דוחות רבעוניים מאכזבים והמנכ"ל אנג'ל הודיע על פרישה

התפרצות הר הגעש בהוואי, שהובילה לסגירת תחנת הכוח של החברה בפונה, ממשיכה להעיק על הדוחות: הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות ירד ברבעון הרביעי ב -30.8% על רקע ירידת הרווח הגולמי ועליית ההוצאות התפעוליות ● בסיכום שנתי הרווח הנקי ירד ב-10.1% ל-88.1 מיליון דולר

"אנטי-גרטה" נגד גרטה טונברג / צילום: צילום מסך מיוטיוב

"אנטי-גרטה" תנאם לצד הנשיא טראמפ בכנס השמרנים הגדול ביותר בארה"ב

נעמי סייבט בת ה-19, שמכונה מסביב לעולם "אנטי-גרטה" בשל פעילותה כספקנית אקלים, תדבר בוועידה השמרנית הגדולה ביותר בארה"ב ● סייבט פעילה ביוטיוב ממאי 2019 ובסוף השנה שעברה נאמה באירוע שמרני בזמן שגרטה טונברג דיברה בוועידת האקלים של האו"ם במדריד

שכונה חדשה בקרית אתא / הדמיה: דב קורן אדריכלים

נחתם הסכם גג בקריית אתא לבניית 19 אלף יח"ד

ההסכם כולל גם יותר ממיליון מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה ● בנוסף, הונחה אבן הפינה לבית חולים אזורי

אופיר שריד, מנכל מליסרון  / צילום: סיון פרג'

הפחתת שיעור ההיוון של נכסי מליסרון הניבה לענקית הקניונים רווחי שערוך של כמיליארד שקל

רווחי עתק משערוך נדל"ן הזניקו את הרווח הנקי של ענקית הקניונים בשנה שעברה ב-118% לכ-1.3 מיליארד שקל ● הסיבה העיקרית לזינוק היתה עלייה בשווי הנדל"ן של מליסרון, בעיקר ברבעון הרביעי, בהיקף של כ-975 מיליון שקל

אורלי לוי–אבקסיס, העבודה–גשר–מרצ / צילום: ניר סלקמן

אורלי לוי-אבקסיס הצהירה בחיפה: "ייצוג הנשים במפלגה שלנו גבוה מבשאר המפלגות". בדקנו את המתחרים

בכנס בחירות שהתקיים בחיפה, מייסדת גשר ייחסה לרשימה שלה מונופול על שוויון מגדרי ● אבל את מי היא שכחה? ● המשרוקית בדרכים

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ליאור שמחה יחליף את אביתר דותן כמנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר

שמחה יכנס לתפקיד במאי ● האתגר הראשון יהיה התמודדות עם סוגיית תכנון משק החלב אל מול הממשלה הבאה שתקום

נטע כהן/ צילום:   צילום: דיאגו מיטלברג

"לפני 8 שנים היו כמה מאות אנשי הייטק בב"ש. היום רק בפארק ההייטק יש 3,000 – עם משכורת גבוהה פי 3 מבמשק"

נטע כהן, מנכ"ל חברת מסחור הידע של אוניברסיטת בן גוריון, פורש אחרי 16 שנה בתפקיד ● בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע העדיף לחתום על הסכמים גמישים ורבים שיקדמו שיתופי-פעולה עם התעשייה ופיתוח של אזור הדרום, במקום להתעקש על מקסום רווחים