גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראכרט ניצחה את כאל בקרוב על הסליקה של חח"י

חברת החשמל, שסולקת 6-5 מיליארד שקל בשנה, יצאה במכרז בין החברות, שנאלצו לתמחר את הצעותיהן מבלי לדעת על כמה תעמוד העמלה הצולבת במגזר הציבורי בשנה הבאה ● לפי הערכות, לאחר הניצחון תסלוק ישראכרט כ-80% מתשלומי האשראי המעוברים לחברת החשמל

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר
יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

נמשכת הטלטלה והאי-ודאות בענף כרטיסי האשראי, והפעם בתחום הסליקה. ל"גלובס" נודע כי במכרז שביצעה לאחרונה חברת החשמל, זכתה חברת ישראכרט בסליקה של מרבית המותגים הקיימים בשוק לאחר שהציעה הצעה נמוכה יותר ממתחרותיה, בפעילות שממילא הרווחיות בה נמוכה. מדובר במכרז משמעותי, שכן לפי הערכות סך כל הסליקה בעסקאות בכרטיסי אשראי בחברת החשמל מגיע לכ-5 עד 6 מיליארד שקל בשנה.

עד היום הסליקה מול חברת החשמל נחלקה כך: ישראכרט סלקה את מותגים מאסטרקארד ואמריקן אקספרס, כאל סלקה את מותגים ויזה ודיינרס ולאומי קארד למרבה ההפתעה סלקה דווקא את המותג של ישראכרט. כעת ישראכרט גדלה באופן משמעותי על חשבון כאל, כאשר הצליחה להעביר אליה גם את הסליקה של ויזה. לפי ההערכות בשוק, ישראכרט תסלוק כעת כ-80% מתשלומי האשראי המעוברים לחברת החשמל.  

בשוק כרטיסי האשראי קיימת 'עמלה צולבת', המהווה את מחיר הרצפה לעמלת הסליקה שמשלמים בתי העסק. בעוד בשוק הפרטי העמלה הצולבת עומדת על 0.7%, בתשלומים למוסדות המדינה היא נמוכה יותר ועומדת על 0.55%, מה שמאפשר לחברות כרטיסי האשראי לגבות עמלות סליקה נמוכות מגופים ממשלתיים דוגמת חברת החשמל.

בבנק ישראל רוצים לבטל את ההפרדה, ולהביא לכך שהעמלה הצולבת תהיה זהה בכל המגזרים. בנק ישראל כבר קבע מתווה להפחתת העמלה הצולבת במגזר הפרטי, ובסוף השנה היא אמורה לרדת ל-0.6%, שנתיים לאחר מכן ל-0.55% וב-2024 ל-0.5%.

אם בסוף השנה אכן יתבצע יישור קו בין מוסדות המדינה למגזר הפרטי, הרי שייווצר מצב בו למוסדות המדינה תעלה העמלה הצולבת מ-0.55% ל-0.6% בשנת 2019, ותחזור לרדת רק שנתיים לאחר מכן. מדובר במצב אבסורדי בו נעשו מאמצים רגולטורים להפחתת עמלות, ובפועל העמלה הצולבת מתייקרת במגזר הציבורי.

המעניין במכרז זה מלבד גודלו הוא העובדה שהוא התבצע בזמן שישנה אי-ודאות בשוק באשר לעמלה הצולבת במגזר הציבורי, כלומר חברות כרטיסי האשראי תמחרו את הצעותיהן כשהן לא יודעות על כמה יעמוד רכיב מרכזי מהעלות שלהן.

בבנק ישראל מציינים כי הם עדיין בוחנים סוגיה זו, אולם בענף כרטיסי האשראי יצאו מנקודת הנחה שהעמלה הצולבת בעסקאות של חברת החשמל צפויה להתייקר החל מהשנה הבאה. כתוצאה מכך אם בחברת החשמל חשבו שהם ישפרו את תנאיהם בעקבות המכרז החדש, בסופו של דבר הם ככל הנראה קיבלו הצעות יקרות יותר המגלמות את העלייה בעמלה הצולבת.

עמלת הסליקה של חח"י נמוכה

לאחר שבחברת החשמל ביצעו מכרז מקוון וראו את התוצאות המאכזבות שלו, הם ביצעו מקצה שיפורים למכרז. אז החליטה ישראכרט, בניהולו של רון וקסלר שהיא נלחמת על העסקה הזו, והורידה את המחיר, וזכתה בסופו של דבר בסליקה של רוב השוק.

נציין כי מראש עמלת הסליקה ממנה נהנית חברת החשמל נמוכה משמעותית מהממוצע בשוק, הן מכיוון שהיא נהנתה מיתרון של עמלה צולבת נמוכה, והן בשל מחזורי הפעילות הגבוהים שלה. לפי הערכות גובה עמלת הסליקה שמשלמת חברת החשמל הוא פרומילים בודדים מעל הצולבת, קרי באזור ה-0.7%, זאת בעוד עמלת הסליקה הממוצעת בשוק עומד על כ-1%. כך שלא ברור מה תהיה הרווחיות של ישראכרט מפעילות זו ועל אחת כמה וכמה אם העמלה הצולבת תעלה.

יחד עם זאת גורמים המעורבים במכרז מציינים כי ישראכרט לא הייתה מציעה הצעה שתביא לכך שהיא תפסיד מפעילות זו ורק תגדיל את מחזורי הפעילות, וכי רווחיות היא גורם אקוטי לחברה, שצפויה להימכר על ידי בנק הפועלים בשנתיים הקרובות.

עוד נציין כי מה שמפתיע בתוצאות המכרז הוא שישראכרט הצליחה לקחת לכאל נתח שוק, זאת בעוד כיום דווקא לכאל קיים יתרון תחרותי מול שתי חברות כרטיסי האשראי האחרות. היתרון נובע מכך שכאל תמשיך להישאר תחת בעלות בנקאית מה שמקנה לה מספר יתרונות בעיקר בתחום מקורות המימון לפעילותה.

כעת עולה השאלה האם ייווצר כאן אפקט דומינו, שיביא לכך שגופים ממשלתיים נוספים ינסו לשפר את מצבם וללחוץ את חברות כרטיסי האשראי להפחית עמלות. תרחיש דומה לזה נראה בפעילות אחרת של חברות האשראי: אשתקד כאל היא זו שלקחה ללאומי קארד את הפעילות במועדון החוץ בנקאי עם שופרסל, באמצעות שיפור משמעותי של התנאים. הדבר יצר גלי הדף בשוק המועדונים, והביא לפתיחה מחדש של הסכמים בין החברות לשותפותיהן בחלק מהמועדונים ולשיפור תנאי השותפות. אלא שכדי שחברת החשמל תגרום לאפקט מתמשך, צריכה קודם כל להיות מוסרת האי-ודאות לגבי העמלה הצולבת במוסדות מדינה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל אכן יצאה למכרז בנושא סליקה וחברת ישראכרט זכתה ברובו. מאחר ומדובר בנושא מסחרי, אין החברה יכולה להוסיף פרטים מעבר לכך". 

עוד כתבות

פרופ' חיים לוי \ צילום: איל יצהר

"כשהמלצתי לעכב בונוס למנכ"ל בזמן שנחקר פוטרתי"

כך אמר היום פרופ' חיים לוי בכנס "עושים שוק" של "גלובס" על חברה פרטית שבה שימש כדירקטור ● על תקופתו בבנק לאומי אמר כי "אין לי ספק שהנהלת הבנק לא אהבה אותי בדירקטוריון. שאלתי שאלות קשות, לא באתי לאכול צהריים שם. לא אהבתי שלא דנים בשום בעיה ברצינות"

השופט רון סוקול / צילום: דוברות בתי המשפט

המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה החלה לפעול

המחלקה הכלכלית תרכז את הדיון בנושאים המוגדרים ככלכליים בחוק בתי המשפט, בתחומים האזרחיים והפלילים ● במחלקה הכלכלית יכהן סגן הנשיא, השופט רון סוקול

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה ירוקה בת"א; שופרסל ירדה אחרי מכירת אלשטיין

המהלך המפתיע של אלשטיין הושלם: מכר 16.5% משופרסל ● מנכ"ל בנק אגוד עוזב את תפקידו ● שיכון ובינוי תוסיף לרכז עניין

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

אטרניטי צנחה בלונדון בעקבות אכזבה מתוצאות 2017

המניה צנחה ב-16% ● אטרניטי נסחרת כעת בשווי של 11.5 פאונד

מקרון ומרקל, היום / צילום: הניבאל הנסצ'ק

מרקל נכנעה למקרון: מתאחדים לעתיד משותף באירופה

על פי ההסכם, התקציב יושק ב-2021 אך גודלו עדיין לא נקבע ● השניים יציגו את חזונם בפסגת האיחוד האירופי בשבוע הבא

פרופ' ליאו ליידרמן / צילום: אילן סבירסקי

ליידרמן: המחסור בעובדים גורם להעברת התעשייה לחו"ל

בהרצאה מרכזית בכינוס השנתי של איגוד התעשייה הקיבוצית ציין ליידרמן כי התעשייה הקיבוצית מרחיבה את פעילותה בחו"ל על רקע הקושי הגובר לגייס עובדים בשוק המקומי

מפעל של ג'נרל אלקטריק / צילום: רויטרס

היסטוריה בוול סטריט: ג'נרל אלקטריק נגרעת ממדד דאו ג'ונס

לאחר שאיבדה 55% משווייה בתוך שנה ועל רקע הכוונה לפרק את החזקות החברה, ג'נרל אלקטריק תיגרע מרשימת 30 המניות המרכיבות את מדד דאו ג'ונס ● ג'נרל אלקטריק היא מראשונות החברות שנכללו במדד היוקרתי

איל וולדמן ובשאר אל מסרי בפאנל עם נעמה סיקולר / צילום: איל יצהר

וולדמן: "אם נעסיק יותר עובדים מעזה המצב ישתפר"

כך אמר היום נשיא ומנכ"ל מלאנוקס בכנס שוק ההון של "גלובס" בדיון עם בשאר אל מסרי, מייסד העיר רוואבי ומייסד ונשיא Massar International ● "המשאב החשוב ביותר שלנו הוא האנושי", הוסיף אל מסרי בפאנל שהתייחס לשיתופי-פעולה עסקיים וטכנולוגיים בין ישראל לרשות הפלסטינית

מנהיגי המדינות המתועשות ובראשם אנגלה מרקל מול טראמפ / צילום: רויטרס

חושפים שרירים: האיחוד האירופי יטיל מס על מוצרים מארה"ב

האיחוד יטיל מכסי ייבוא של 25% על רשימת מוצרים המיוצרים בארה"ב ● ענקיות הרכב הגרמניות מבקשות מהאיחוד לשקול הטלת מכסי ייבוא על רכבים אמריקאים

סמדר ברבר צדיק / צילום: תמר מצפי

עובדי מת"ף החלו בעיצומים: עזבו את מקום עבודתם

ועד עובדי חברת הטכנולוגיה של הבנק הבינלאומי: "מבחינתנו זה קרב על הבית" ● הבנק: "השירותים המיחשובים פועלים כסדרם"

אראל מרגלית / צילום: איל יצהר

JVP מגדילה את היקף הגיוס בקרן השמינית שלה ל-200 מ' ד'

הביקושים להצטרפות לקרן עלו על הסכום המתוכנן אותו ביקשה לגייס, שעמד על 160 מיליון דולר

יניב לוי / צילום: אורן כהן

דובר ההסתדרות יקודם לתפקיד ראש אגף ההסברה בארגון

יניב לוי שמשמש בתפקיד דובר ההסתדרות מאז 2013, יהיה אחראי מעכשיו גם על אגף חדש שירכז את כל פעילות הפרסום, ההסברה והדיגיטל של הארגון

שמואל האוזר / צילום: תמי מצפי

האוזר ולוין נגד סלינגר: לא להגביל בעלי שליטה בחברות ביטוח

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פיסקליים ויו"ר רשות ני"ע לשעבר התבטאו היום (ד') נגד כוונת הממונה על שוק ההון להרחיב את הכללים המבטיחים אי-תלות של חברי דירקטוריון בחברות ביטוח ובתי השקעות בבעלי השליטה שלהם ● פרופ' קנדל: "רגולטורים מחמירים רגולציה בלחץ התקשורת"

אלכסנדר קוגן, החוקר מקיימברידג' שיצר את האפליקציה שאספה מידע בפייסבוק על משתמשים / צילום: רויטרס

החוקר משערוריית פייסבוק: צריך יותר מרגולציה בתחום הפרטיות

החוקר שהעביר את המידע של 87 מיליון משתמשי פייסבוק לחברת קיימברידג' אנליטיקה, דיבר בפני הסנאט והביע עמדה בעד רגולציה ממשלתית רבה יותר על נושא הפרטיות ברשת ● טען כי שערוריית קיימברידג' אנליטיקה "מצביעה על בעיה רחבה בהרבה בדרך בה חברות מקיימות אינטראקציה עם צרכנים במרחב הטכנולוגי"

משה חוגג / צילום: רויטרס

סימני השאלה סביב המטבע, קריסתו והקרקע שרכש משה חוגג

יזם ההייטק הסדרתי שחווה כשלונות רבים רכש מאילן בן-דב קרקע בכפר שמריהו ב-70 מיליון שקל ● 15% מהתמורה שולמה באמצעות ביטקוין ● לפני כחצי שנה השלים חוגג גיוס הון בגובה 158 מיליון דולר למטבע דיגיטלי שאיבד 60% מאז שהונפק

ז'קי לוי - צילום: ראובן קפוצינסקי

סגן שר השיכון ח״כ ז׳קי לוי יתמודד על ראשות עיריית בית שאן

אם ינצח בבחירות, ב-30 באוקטובר יפרוש לוי מן הכנסת ומן הממשלה, שכן החוק לא מאפשר לחבר כנסת לכהן כראש עיר במקביל

דורית סלינגר, הממונה על רשות ההון, בכנס "עושים שוק" / צילום: איל יצהר

סלינגר: "יש עודף ביטוח - ואנשים לא מודעים אליו"

דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בכנס "עושים שוק" של "גלובס": "אם לא נתקן כשלים בגלל עודף ברגולציה – מעלנו בתפקידנו"

מוצרים של חמת / צילומים: אתר החברה

לאחר רכישת חזי בנק: חמת רוצה להנפיק מניות בכ-40 מ' ש'

חברת המוצרים לאמבטיה מתכננת הנפקה לציבור או הקצאה פרטית של עד 10% ממניותיה,  במחיר מינימלי של כ-12.3 שקל למניה, לעומת כ-13 שקל בשוק

צחי הנגבי / צילום: תמר מצפי

עבר בקריאה טרומית: חוק איסור צילום חיילי צה״ל

השר צחי הנגבי , השיב היום במליאת הכנסת מטעם הממשלה ואמר שכרגע "ההצעה מנוסחת כך שהיא עשויה לפגוע בחופש הביטוי. ככל שמדובר בשטח צבאי סגור או הפרעה לפעילות צבאית לחיילי צהל יש סמכויות לפעול נגד התיעוד ולכן בנוסח יש בעיה"

אילת שקד /צילום: יחצ

תזכיר חוק קב' רכישה: ייאסר לשווק קרקע ללא תוכנית מפורטת

תזכיר החוק הוא יוזמה של שרת המשפטים איילת שקד, שהחלה להניע את התהליך לאחר התפוצצות פרשת ענבל אור ב-2016 ● עוד בתזכיר: חובה על המארגנים להדגיש כי לא מדובר במחיר סופי, להציג דוח אפס ולמנות נאמן שאין לו כל קשר למי מהצדדים