גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישראכרט ניצחה את כאל בקרוב על הסליקה של חח"י

חברת החשמל, שסולקת 6-5 מיליארד שקל בשנה, יצאה במכרז בין החברות, שנאלצו לתמחר את הצעותיהן מבלי לדעת על כמה תעמוד העמלה הצולבת במגזר הציבורי בשנה הבאה ● לפי הערכות, לאחר הניצחון תסלוק ישראכרט כ-80% מתשלומי האשראי המעוברים לחברת החשמל

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר
יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

נמשכת הטלטלה והאי-ודאות בענף כרטיסי האשראי, והפעם בתחום הסליקה. ל"גלובס" נודע כי במכרז שביצעה לאחרונה חברת החשמל, זכתה חברת ישראכרט בסליקה של מרבית המותגים הקיימים בשוק לאחר שהציעה הצעה נמוכה יותר ממתחרותיה, בפעילות שממילא הרווחיות בה נמוכה. מדובר במכרז משמעותי, שכן לפי הערכות סך כל הסליקה בעסקאות בכרטיסי אשראי בחברת החשמל מגיע לכ-5 עד 6 מיליארד שקל בשנה.

עד היום הסליקה מול חברת החשמל נחלקה כך: ישראכרט סלקה את מותגים מאסטרקארד ואמריקן אקספרס, כאל סלקה את מותגים ויזה ודיינרס ולאומי קארד למרבה ההפתעה סלקה דווקא את המותג של ישראכרט. כעת ישראכרט גדלה באופן משמעותי על חשבון כאל, כאשר הצליחה להעביר אליה גם את הסליקה של ויזה. לפי ההערכות בשוק, ישראכרט תסלוק כעת כ-80% מתשלומי האשראי המעוברים לחברת החשמל.  

בשוק כרטיסי האשראי קיימת 'עמלה צולבת', המהווה את מחיר הרצפה לעמלת הסליקה שמשלמים בתי העסק. בעוד בשוק הפרטי העמלה הצולבת עומדת על 0.7%, בתשלומים למוסדות המדינה היא נמוכה יותר ועומדת על 0.55%, מה שמאפשר לחברות כרטיסי האשראי לגבות עמלות סליקה נמוכות מגופים ממשלתיים דוגמת חברת החשמל.

בבנק ישראל רוצים לבטל את ההפרדה, ולהביא לכך שהעמלה הצולבת תהיה זהה בכל המגזרים. בנק ישראל כבר קבע מתווה להפחתת העמלה הצולבת במגזר הפרטי, ובסוף השנה היא אמורה לרדת ל-0.6%, שנתיים לאחר מכן ל-0.55% וב-2024 ל-0.5%.

אם בסוף השנה אכן יתבצע יישור קו בין מוסדות המדינה למגזר הפרטי, הרי שייווצר מצב בו למוסדות המדינה תעלה העמלה הצולבת מ-0.55% ל-0.6% בשנת 2019, ותחזור לרדת רק שנתיים לאחר מכן. מדובר במצב אבסורדי בו נעשו מאמצים רגולטורים להפחתת עמלות, ובפועל העמלה הצולבת מתייקרת במגזר הציבורי.

המעניין במכרז זה מלבד גודלו הוא העובדה שהוא התבצע בזמן שישנה אי-ודאות בשוק באשר לעמלה הצולבת במגזר הציבורי, כלומר חברות כרטיסי האשראי תמחרו את הצעותיהן כשהן לא יודעות על כמה יעמוד רכיב מרכזי מהעלות שלהן.

בבנק ישראל מציינים כי הם עדיין בוחנים סוגיה זו, אולם בענף כרטיסי האשראי יצאו מנקודת הנחה שהעמלה הצולבת בעסקאות של חברת החשמל צפויה להתייקר החל מהשנה הבאה. כתוצאה מכך אם בחברת החשמל חשבו שהם ישפרו את תנאיהם בעקבות המכרז החדש, בסופו של דבר הם ככל הנראה קיבלו הצעות יקרות יותר המגלמות את העלייה בעמלה הצולבת.

עמלת הסליקה של חח"י נמוכה

לאחר שבחברת החשמל ביצעו מכרז מקוון וראו את התוצאות המאכזבות שלו, הם ביצעו מקצה שיפורים למכרז. אז החליטה ישראכרט, בניהולו של רון וקסלר שהיא נלחמת על העסקה הזו, והורידה את המחיר, וזכתה בסופו של דבר בסליקה של רוב השוק.

נציין כי מראש עמלת הסליקה ממנה נהנית חברת החשמל נמוכה משמעותית מהממוצע בשוק, הן מכיוון שהיא נהנתה מיתרון של עמלה צולבת נמוכה, והן בשל מחזורי הפעילות הגבוהים שלה. לפי הערכות גובה עמלת הסליקה שמשלמת חברת החשמל הוא פרומילים בודדים מעל הצולבת, קרי באזור ה-0.7%, זאת בעוד עמלת הסליקה הממוצעת בשוק עומד על כ-1%. כך שלא ברור מה תהיה הרווחיות של ישראכרט מפעילות זו ועל אחת כמה וכמה אם העמלה הצולבת תעלה.

יחד עם זאת גורמים המעורבים במכרז מציינים כי ישראכרט לא הייתה מציעה הצעה שתביא לכך שהיא תפסיד מפעילות זו ורק תגדיל את מחזורי הפעילות, וכי רווחיות היא גורם אקוטי לחברה, שצפויה להימכר על ידי בנק הפועלים בשנתיים הקרובות.

עוד נציין כי מה שמפתיע בתוצאות המכרז הוא שישראכרט הצליחה לקחת לכאל נתח שוק, זאת בעוד כיום דווקא לכאל קיים יתרון תחרותי מול שתי חברות כרטיסי האשראי האחרות. היתרון נובע מכך שכאל תמשיך להישאר תחת בעלות בנקאית מה שמקנה לה מספר יתרונות בעיקר בתחום מקורות המימון לפעילותה.

כעת עולה השאלה האם ייווצר כאן אפקט דומינו, שיביא לכך שגופים ממשלתיים נוספים ינסו לשפר את מצבם וללחוץ את חברות כרטיסי האשראי להפחית עמלות. תרחיש דומה לזה נראה בפעילות אחרת של חברות האשראי: אשתקד כאל היא זו שלקחה ללאומי קארד את הפעילות במועדון החוץ בנקאי עם שופרסל, באמצעות שיפור משמעותי של התנאים. הדבר יצר גלי הדף בשוק המועדונים, והביא לפתיחה מחדש של הסכמים בין החברות לשותפותיהן בחלק מהמועדונים ולשיפור תנאי השותפות. אלא שכדי שחברת החשמל תגרום לאפקט מתמשך, צריכה קודם כל להיות מוסרת האי-ודאות לגבי העמלה הצולבת במוסדות מדינה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל אכן יצאה למכרז בנושא סליקה וחברת ישראכרט זכתה ברובו. מאחר ומדובר בנושא מסחרי, אין החברה יכולה להוסיף פרטים מעבר לכך". 

עוד כתבות

רופא / צילום: שאטרסטוק

העובדים השחוקים ביותר במערכת הבריאות בישראל: רופאים מתמחים

כך עולה מסקר שנערך בפעם הראשונה במשרד הבריאות ובדק יותר מ-40 אלף עובדי המשרד ● 45% מעובדי המשרד אמרו שהם כמעט תמיד סחוטים פיזית, 35% מהם מרגישים שחוקים ו-30% העידו שהמצברים שלהם התרוקנו

זאב בילסקי

זאב ביילסקי לקבלנים: "תרשמו את מספר הטלפון שלי"

לדברי ראש מטה הדיור במשרד האוצר, זאב ביילסקי, "כמות הודעות הוואטסאפ הכי גדולה שאני מקבל היא מקבלנים" ● עוד אמר: "אנחנו אלופים בהטלת האשמות אבל כל זה לא יעזור להרוגים והמשפחות שלהם"

המשתתפים בפאנל "דילמת הצרכנים" בכנס Journey / צילום: יח"צ

"מיתוג זה עניין יקר שלא מתאים לחברות קטנות"

כך אמר בני דה-קאלו מחברת Worthy בפאנל "דילמת הצרכנים" בכנס Journey של EY ישראל ו"גלובס" ● הפאנל עסק במיעוט חברות שפונות לצרכן הפרטי מקרב הסטארט-אפים באקוסיסטם הישראלי

ישי פרנקל/ צילום: איל יצהר

"הפרדה מגדרית באקדמיה - החלטה כואבת אבל צריך ללכת לקראת החרדים"

ישי פרנקל, שעבר מתפקיד בכיר באינטל לנהל את האוניברסיטה העברית, מבקר בראיון ל"גלובס" את האמירה של שר החינוך כי שבר את קרטל האוניברסיטאות ("קרטל היא מילה מהלקסיקון הפלילי"), מספר על חיזוק הקשר בין האקדמיה להייטק ("חצי מהפרופ' במדעי המחשב יועצים לחברות") ומסביר את החלטותיו בגיבוש התוכנית לשילוב חרדים באקדמיה ● פרויקט 25 שנה למכללות

מוניות / צילום: ערן לם

חשד: אחים בעלי עסק למוניות העלימו הכנסות במיליוני שקלים

רשות המסים עצרה שני אחים בעלי עסק למוניות בחשד להעלמת הכנסות במיליוני שקלים, לאחר שעפ"י החשד דיווחו על העסקתם כשכירים של נהגי מוניות אחרים, כאשר בפועל השכירו לאותם נהגים את המוניות שלהם בשיטת ה"פיקס" (שכירות יומית)

נתניהו והנשיא מקרון / צילום: רויטרס, Philippe Wojazer

זה לא ישעמם אותו: לנתניהו יועיל שיעור באמפתיה לפוליטיקאים לא-מתחילים

״את פשוט לא מעניינת״, אמר ראש הממשלה לאשה שרצתה חדר מיון ● איך פוליטיקאי מנוסה מצליח להיכשל במבחן כל כך פשוט של אמפתיה? האם הרגע הזה ירדוף אותו כפי שרדף סנאטור אמריקאי שרצה להיות ג׳ון קנדי? כדרך שהנשיא מקרון מאבד גובה כל אימת שאינו מצליח להיות נחמד? הכול צריכים ללמוד מאומן האמפתיה, ביל קלינטון ● פרשנות

דן מרגלית / צילום: איל יצהר

עובדי "הארץ" להנהלת העיתון: הפסיקו את העסקתו של דן מרגלית

היום נחשף כי 5 עיתונאיות מאשימות את מרגלית בהטרדה מינית ● עובדי ועובדות העיתון הביעו תמיכה בנשים במכתב ששלחו להנהלה

משה כחלון בפרויקט מחיר למשתכן בלוד / צילום: יוסי אלוני

הלמ"ס: עלייה קלה במכירת דירות חדשות באוגוסט; ירידה שנתית בשיעור 17%

לפי נתוני הלמ"ס שפורסמו היום, בשלושת החודשים האחרונים נרשמה עלייה במכירת דירות חדשות, אולם בראייה שנתית מדובר עדיין בירידה בשיעור 17% ● היצע הדירות החדשות שטרם נמכרו ע"י הקבלנים ירד החודש בכ-400 דירות

מטוס של Cobalt Air / צילום: shutterstock

חברת התעופה הקפריסאית Cobalt Air הפסיקה את פעילותה

לאחרונה פורסם כי Cobalt Air נקלעה לקשיים, והבוקר הופיעו פרסומים המתייחסים להפסקת כל פעילות החברה

חנוך פרוינד/ צילום:שלומי יוסף

המשטרה מתעכבת בהשבת רכוש תפוס למרות הוראת ביהמ"ש

ביהמ"ש הורה פעמיים למשטרה לשחרר 50 אלף שקל מתוך מיליונים שנתפסו במסגרת חקירה, כדי לאפשר לחשוד לממן את מחייתו, אך בחלוף חודש המשטרה טרם העבירה את הכספים בנימוקים ביורוקרטיים ● כעת דורש החשוד את שחרור כל כספיו בגין ביזיון ביהמ"ש ● במקרה דומה שעליו דווח "בגלובס" בשבוע שעבר, "העניש" ביהמ"ש את המשטרה והורה לה לשחרר את כל הרכוש שנתפס

 עמירם ברקת, פרופ' איתן ששינסקי, לשק ברשקוביץ' וחוזה פיניירה בפאנל / צילום: עמרי זרחוביץ'

"ענקיות הטכנולוגיה הן מונופולים גלובליים, כדי לטפל בהן צריך שיתוף-פעולה עולמי"

פרופ' איתן ששינסקי בפאנל של מכון פרידברג: "אחת הבעיות הגדולות של ישראל היא שהתשתיות נמצאות בשליטה של איגודי העובדים" ● הכלכלן לאשק ברשקוביץ', שהוביל את המעבר של פולין מכלכלה קומוניסטית לקפיטליסטית: "הקולות בבריטניה לסגת מכלכלת השוק שגויים ולא מבוססים על עובדות"

מימין: שוקי גלייטמן ויורם טיץ בכנס Journey / צילום: איל יצהר

שוקי גלייטמן: "הדיבורים על סטארט-אפ ניישן הם בולשיט"

"מה שחשוב זה מה שכתוב בספר התקציב", כך אמר שוקי גלייטמן, המדען הראשי לשעבר וכיום שותף בקרן ההון סיכון GBIF, בכנס Journey של EY ישראל ו"גלובס" שנערך אתמול

יואב גלנט / צילום: איל יצהר

גלנט לקבלנים: "מי שישקיע בפינוי בינוי בערים הכי מוזנחות, ירוויח הכי הרבה"

שר השיכון התייחס להצעת החוק להקצאת קרקע משלימה במרכז הארץ לטובת מימוש התחדשות עירונית בפריפריה: "כדי לעשות פינוי בינוי בפריפריה, ניתן לקבלנים קרקעות במרכז הארץ"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 עולה 0.5%, מניות הקנאביס יורדות

לאחר פתיחה שלילית הבוקר, מדדי המניות בת"א מטפסים ● מניית טבע מטפסת ב-1.6%, לאחר שצנחה אמש בכ-5% בוול סטריט ● ארית תעשיות דיווחה כי חוקרי רשות ני"ע ביצועו חיפוש במשרדי החברה, וכי מספר נושאי משרה נחקרו ● רציו פטרוליום דיווחה כי חברה בת חתמה על הסכם לחיפוש והפקה בפיליפינים

אייפון XS Max / צילום: shutterstock

שבוע עם "האייפון המוגזם": בינוני כטלפון, אבל מפלצת מדיה

לרגל השקת האייפונים החדשים בארץ, יסמין יבלונקו הסתובבה במשך שבוע עם אייפון XS Max, הטלפון הגדול ביותר שאפל עיצבה עד היום ● האם יש הצדקה לשלם תמורתו 5,250 שקל? תלוי מאוד מה אתם מחפשים

תאגיד השידור כאן / צילום: שלומי יוסף

ועד עובדי תאגיד השידור מנחה את העובדים לסרב למעבר לירושלים

העובדים קיבלו הודעת פתע על כוונה לשדר חדשות מאולפן זמני בירושלים כבר ביום רביעי הקרוב ● הוועד: הבניין לא מוכן לאכלוס; ההוראה על המעבר נפלה כרעם ביום בהיר

אתר הבניה שבו נהרג ביום ראשון האחרון אנטון מרצ'נקו / צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

השבוע שבאלקטרה ירצו לשכוח: שיאנית הפרות בטיחות, הרוג בבת ים ומחאה בת"א

ביום ראשון נהרג פועל באתר באחריות אלקטרה בנייה בבת ים ● בהמשך, דוח של משרד העבודה קבע כי החברה היא שיאנית הפרות הבטיחות לשנת 2018 ● ואתמול: דיירים בפרויקט פינוי-בינוי בת"א הכריזו שלא יעבדו עימה "בגלל בעיות הבטיחות באתרי הבנייה שלה"

ווס פולפורד, מנכ"ל בלוקצ'יין כריה / צילום: יח"צ

ביטפארמס מנסה לגייס כורי ביטקוין למאגר כרייה חדש

החברה, המפעילה חוות לכריית ביטקוין בקוויבק, השיקה פומבית את מאגר הכרייה שהקימה ומציעה ללקוחות שיצטרפו אליו עמלות נמוכות ● מניית ביטפארמס, שירדה ב-20% בחודש האחרון, משקפת כיום לחברה שווי של כ-129 מיליון שקל

הילארי קלינטון / צילום: רויטרס

"תהיי חזקה, אבל בנועם": איך מנהלות מתמודדות עם פרדוקס ניהול נשי

פרופ' רונית קרק מאוניברסיטת בר-אילן חקרה כיצד מנהלות בכירות מתמודדות עם הדרישה שהן יהיו גם קשוחות וגם אמפתיות ● האסטרטגיות שהן אימצו עשויות להפוך גם מנהלים גברים למנהיגים טובים יותר

גל גבאי / צילום: יונתן בלום

"יותר משהסביבה מורכבת מזאבים, עיתונאים רבים הפכו לכבשים, חלקם מבחירה מודעת"

תהליכי הריסוק שעוברת התקשורת, הגילנות שמשתלטת על המסך והעיתונאים שמגלים גמישות מפתיעה כלפי מושאי הסיקור שלהם ● אשת הטלוויזיה גל גבאי לא עושה הנחות לאף אחד, גם לא עכשיו, כשהחינוכית נסגרה, והתוכנית שלה ירדה מהאוויר ● בראיון פרישה ל"ליידי גלובס" היא אומרת: "הגמול היחיד שלי הוא תחושת המשמעות"