גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוח ארוך-טווח

מבט על שוק המניות האמריקאי, כסמן עיקרי של מדיניות ממשלתית

S&P 500 / צילום: שאטרסטוק
S&P 500 / צילום: שאטרסטוק

אל נשכח את יסוד היסודות כאשר אנו מתנהלים בשוק ההון: אף אחד מאיתנו אינו נביא. במיוחד לא נביא זעם מוצלח. ישנם כל-כך הרבה גורמים המעוניינים שהמגמה תהיה תמיד חיובית כך שהמציאות נוטה, רוב הזמן, להסכים איתם.

לראיה - הסדרה הארוכה של מאמרי הדעה על בעיית החוב, אותה סיימתי בשבוע שעבר. זו דנה בסוגיה כה נשכחת מעיני הציבור, ומעיני המדיה הכלכלית בכלל, עד כי רוב התגובות שקיבלתי עליה היו סוג של אי-אמונה בעובדות עצמן, ובוודאי פקפוק בתוצאה העגומה שיכולה להיווצר מפיצוץ הבועה המתוארת.

יש היגיון רב בכך: הרי, קובעי המדיניות הצליחו במשך עשרות שנים לטפל בכל משבר ומשבר, ולהימנע מהגעה לשפל דמוי שנות ה-30 של המאה הקודמת. לכן, בהשלכה ישירה מן העבר, זה המשתרע משנות השמונים ועד עתה, קיימת התחושה שגם הפעם "הכול יסתדר לטובה". אגב, זו תקוותי הכנה גם כן, כי האלטרנטיבה באמת קשה ומדכאת, ולמרות שאינני רואה שנעשים מעשים להקלה של אותה בעיה.

וכך, הפעם, כתגובה פסיכולוגית זוטא ממני, נעסוק בעובדה ממשית שכולם מכירים בה, דהיינו שהמחיר של נכס הינו האמצעי הטוב ביותר לדעת את מצב דעת המשקיעים כלפיו. איזה מחיר? של איזה נכס? כדי לעקוב אחרי אפשרות התפרצות משבר החוב, אפשר להתחקות אחרי נכסים רבים:

מחירו של האג"ח ל-10 שנים המדינתי האמריקאי, הדולר, והשפעות על מדינות ה-EM ("השווקים המתפתחים"), מדדי אג"חי הזבל, כנכסים מובילים של "אהבת-הסיכון", מדדי הריבית הבין-בנקאית, המהווה את קנה-המידה של החשש המוסדי האולטימטיבי, או אחר מחירן של המתכות היקרות, זהב וכסף, כסוג של בריחה לביטחון שאינו נתון להשחתה על ידי הבנקים המרכזיים.

אבל, בחרתי בנכס אחר. כזה הידוע לציבור הרבה יותר רחב, ואשר היווה את קנה-המידה של הצלחת הפעילות המוניטארית בכל תקופתם של גרינספאן, ברננקי, ו-יילן, כאשר אלה ישבו על כס ראש הפדרל ריזרב: מדד המניות S&P500. בעיניהם של קובעי המדיניות, המניות היו תמיד הבבואה הפסיכולוגית הישירה של מצב רוח הציבור כלפי הכלכלה: טוב או רע.

הנה גרף שבועי של אותו מדד:

משה-שלום-סנופי-19-06

כאמור, זהו גרף ארוך-טווח, המשתרע מאז נקודת השפל של 2009, ועד עכשיו, ה-Scale הוא ליניארי, ולא לוגריתמי. על מנת לקבל מושג חזותי אמיתי של רגלי המגמה, כמו שכתבתי כאן רבות, אנו נמצאים ברגל החמישית של המהלך העולה עד כה. אותו מהלך חמישי, אשר החל סביב 1800, הגיע בשיאו ל-2877, דהיינו כ-13 נקודות מן השיא המחושב על בסיס גודל הרגל העולה הקודמת, דהיינו כ-760 נקודות מדד, הנפילה מן השיא החזירה את המדד לשילוב הנדיר של קו המגמה העולה, והממוצע הנע 200 יום.

מאז, התחדשה המגמה החיובית לקראת אותו שיא של כל הזמנים, ברגל האחרונה נפרץ, בפעם הראשונה, קו ההתנגדות של המומנטום (סביב 50), אחרי הירידה הגדולה של תחילת השנה, המומנטום ירד חזרה נמוך בהרבה, מתחת ל-50.

משתי עובדות אלה קיימת סכנה ממשית לאישור סטייה שלילית מאסיבית, וזאת במקרה שהמחיר אכן יגיע שוב לשיאו ההיסטורי, ספרור גלי אליוט, לא מוצג, מצביע גם הוא על סיום של חמישייה של חמש וכו'... דהיינו מצב של השלמה בסבב מגמתי גדול וחזק במיוחד.

כאמור, אין כאן אמונה ביכולת הנבואית של הגרף המוצג, אלא רק בהצגה של מצבת הפרמטרים המעניינים טכנית בו. אוסף כזה של תנאי קצה, כאשר אנו זוכרים היטב את עוצמת מדיניות הרקע, והתגובה שהיא יצרה בשווקים המנייתיים, כל אלה אינם אומרים לנו לעשות משהו מיד אלא להיות ערים לסכנות סביב השיא ההיסטורי של 2890-2880, ובמיוחד, אם וכאשר נראה סימנים של ירידת המחיר למטה מן השילוב אשר הזכרתי כבר לעיל: קו מגמה תומך עולה, עם הממוצע הנע 200 יום, הפופולרי כל-כך.

■ משה שלום - מנתח שווקים פיננסים

*** אני מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במקרה שנעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

עוד כתבות

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

רנדי צוקרברג / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

רנדי צוקרברג תתחיל להשקיע בסטארט-אפים בתחום המדיה בישראל

צוקרברג מצטרפת כשותפה כללית לקרן חדשה בשם סבבה ונצ'רס ● לפי הודעת הקרן, היא מבקשת לגייס 35 מיליון דולר להשקעות

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך היום ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 12 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

בני דרייפוס / צילום: כדיה לוי

"הגיע הזמן שמדינת ישראל תמסד את העיקרון של דיור בהישג יד, ולא רק כתגובה למשבר"

מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס עושה בראיון ל"גלובס" חשבון נפש מקיף על התוכנית הלאומית לסיוע למחוסרי דיור • "מחיר למשתכן הוכיחה שהמדינה יכולה להשפיע אם היא רוצה"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

הורים עובדים / צילום: שאטרסטוק

לא קל למצוא מקום עבודה ידידותי למשפחה באמת

הורים עובדים צריכים להסתכל מעבר לדימוי של חברה או אפילו מדיניות שמצהירה על ארגון ידידותי למשפחה

אם זה היה נגמר טוב, זה לא היה נגמר / צילום: shutterstock

"התפיסה שאין לבגידה משקל בהכרעת הדין היא שגויה"

כך אמר דיין ביה"ד הרבני הרב סיני לוי במסגרת כנס "מחיר הבגידה" בקריה האקדמית אונו ● בחלוף כשנה מאז שניתן "פסק דין הבוגדת", במסגרתו נשלל מאישה רכוש תוך מתן משקל לבגידה נטענת בבעלה, ממשיכים מומחי דיני המשפחה להתווכח על משמעויותיו של פסק הדין

דוד ביטן, הליכוד / צילום: איל יצהר, גלובס

האם בלי בדר ועופר הליכוד הייתה גדולה כמו כחול לבן?

ח"כ דוד ביטן מאשים הסכם עודפים כושל בכך שהליכוד קטנה מכחול לבן. הזיכרון בוגד בו ● המשרוקית של גלובס

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון החדש / צילום: אביב אברמוב

איפוס הוצאות המימון הרבעוניות הקפיץ את רווחי מליסרון ברבעון השלישי ב-25%, ל-131 מיליון שקל

ענקית הקניונים נהנתה מתחילת השנה מעליית שווי של קרוב ל-400 מיליון שקל בנכסיה ● בתשעת החודשים הראשונים של 2019 הציגו הקניונים האזוריים של הקבוצה גידול של 3.5%, עם פדיונות בהיקף של 5.2 מיליארד שקל ● הצומח ביותר הוא קניון רמת אביב שהציג גידול של 5.6% בפדיונות

כיצד יתמודדו חברות עם השלכות האוטומציה שלהן? / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

BigPanda גייסה 50 מיליון דולר בהובלת Insight partners

את הגיוס הובילה קרן Insight partners, שהשקיעה גם בוויקס הישראלית ובטוויטר, והשתתפו בו גם המשקיעים הקיימים בחברה Sequoia, Battery Ventures ו- Mayfield

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה בתל אביב: מניית טבע עלתה ב-1.3%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד מדד ת"א 90 עלה ב-0.1% ● נייס איבדה 1.7%, פועלים ירדה בשיעור דומה ● אלוני חץ איבדה 2.5%, דלק קידוחים איבדה כ-1%

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים