גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדיניות המיסוי בישראל מנציחה את אפליית הקהילה הלהט"בית

בתוך המאבק של אבות יחידנים ולהט"בים לשוויון זכויות לפונדקאות, מסתתר מאבק כלכלי ● האפליה כפולה - גם בזכות להורות וגם מבחינה כלכלית: גבר יחיד או זוג גברים, שידם אינם משגת לשלם על פונדקאות בחו"ל - מעבר לחוסר מימוש הזכות להיות הורים, נשללות מהם הטבות מס של מאות אלפי שקלים שהורים אחרים זכאים להן

הפגנת הלהט"בים בכיכר רבין / צילום: גיא יחיאלי
הפגנת הלהט"בים בכיכר רבין / צילום: גיא יחיאלי

מאבק קהילת הלהט"בים להכרה בפונדקאות חוקית בישראל של אבות יחידנים הוא בראש ובראשונה מאבק לזכויות שוות. יחד עם זאת, ומעבר לשיח הזכויות החשוב, טמון כאן מאבק כלכלי. עלויות הבאת ילד בפונדקאות בחו"ל עשויות להגיע לחצי מיליון שקל, שהם סכום עצום! מנגד, עלות פונדקאות בישראל עשויה להגיע לחצי מהסך הזה. סכום-העתק הזה הוא לאחר מס. כלומר, כדי להגיע לסכום של חצי מיליון שקל, יש להרוויח לעתים סך של כמיליון שקל לפני מס, וזאת כתלות בשיעורי המס השוליים.

זאת ועוד, ככל שמדובר ביחיד ולא בזוג, ממילא שיעורי המס האפקטיביים על הכנסתו הם גבוהים יותר, מאשר הכנסה של בני זוג אשר לשניהם מדרגות מס מדורגות, כך שהיחיד נדרש להרוויח ברוטו יותר על-מנת להגיע לאותו סכום.

בימים אלה התבשרנו כי חברות מובילות במשק מציעות לעובדיהם "מענק פונדקאות". ברם, אליה וקוץ בה. אותו מענק הוא הכנסת עבודה לכל דבר, שיש לשלם בגינו מס הכנסה ודמי ביטוח לאומי, ככל הכנסת עבודה. כך, מענק של 60,000 שקל יכול לעמוד בנטו על מחצית מכך, כתלות בשיעורי המס השולי. כך בהתאם לדין הקיים, מחד המדינה מדירה אוכלוסיות שלמות משירות זה, ומנגד מטילה מס על מי שבוחר באלטרנטיבות יקרות יותר מעבר לים.

המחוקק הישראלי מעניק הטבות מס רבות בשל גידול ילדים. כך, הורים לילדים עד גיל 18 זכאים לנקודות זיכוי ממס הכנסה בגין כל ילד. שווי כל נקודת זכות נכון לשנת 2018 הוא 216 שקל לחודש ו-2,592 שקל לשנה.

בגין כל ילד עד גיל 5 (וכולל) יהיה כל הורה זכאי ל-14 נקודות זיכוי מצטברות. הטבה של עד 36 אלף שקל להורה לאורך התקופה; וסך של עד 72 אלף שקל לזוג הורים בגין כל ילד לאורך התקופה. יצוין כי ההטבה ניתנת גם לזוגות חד-מיניים, וגם להורים יחידנים אשר זכאים לקבל כפל נקודות זיכוי.

אם לילד שמלאו לו 6 עד 17 שנים זכאית לנקודת זכות אחת בכל שנה, ולחצי נקודת זכות בשנתו ה-18. בסך-הכול 11.5 נקודות, שווה-ערך לעד 30 אלף שקל לאם (או להורה המקבל את קצבת הילדים, או שהילד בחזקתו). בנוסף, קיימים הסדרים נוספים להורים גרושים, למשפחות יחידניות ועוד.

אפליה כפולה: גם בזכות להורות וגם אפליה כלכלית

המדינה מעניקה הטבות רבות נוספות לגידול ילדים, אם מדובר בקצבאות ילדים, בחינוך, בבריאות ועוד. כמו כן, המדינה מעניקה שירותי בריאות מסובסדים בתחום הפוריות.

כך, גבר יחיד או זוג גברים, שידם אינם משגת לשלם עבור פונדקאות בחו"ל, מעבר לחוסר מימוש הזכות האבאית, נשללות מהם הטבות פוטנציאליות של מאות אלפי שקלים, שהורים אחרים זכאים להן. כלומר, האפליה כפולה: גם בזכות להורות וגם אפליה כלכלית. מי שאינו יכול לשלם לשירותי הפונדקאות, לא יזכה להיכנס למועדון ההורות - וכנגזר מכך לא יזכה להטבות המשמעותיות שהמדינה מעניקה להורים. מנגד, הוא ייאלץ לסבסד את אותה הטבה למי שכן זכו להיות הורים, דרך המסים שהוא משלם.

ייתכן כי מישור נוסף לפתרון הבעיה הוא הכרה בהוצאות פונדקאות כהוצאה מוכרת לצורכי מס. כרגיל, הוצאה זו היא פרטית, שאינה מותרת לצורכי מס, כשם שהוצאות אחרות הכרוכות בגידול ילדים אינן מותרות לצורכי מס. משרד האוצר ורשות המסים אף טרחו בשנת 2011 לתקן את פקודת מס הכנסה, לאחר פסק הדין של בית המשפט העליון בעניינה של ורד פרי, שקבע כי הוצאות טיפול בילדים הן הוצאות מוכרות לצורכי מס.

התיקון הביא לכך שנקבע מפורשות כי "הוצאות שהוצאו לשם טיפול בילד או השגחה עליו" אינן מותרות בניכוי לצורכי מס. הכרה בהוצאות פונדקאות לצורכי מס עשויה לתקן את העיוות והאפליה האמורה.

יש שעשויים לטעון כי מתן הטבה בדמות ניכוי הוצאות פונדקאות, עשוי להוות כפל הטבה, שכן משעה שנולד ילד או ילדה, יהיו זכאים ההורים/ההורה גם לנקודות זיכוי ככל הורה אחר, וכן לניכוי הוצאות הפונדקאות.

ראשית, כל מי שנאלץ להסתייע בשירותי פונדקאות, בין שבארץ או בחו"ל, נושא בהוצאה עודפת מהותית על-מנת להיות הורה; הוצאה שהורים אחרים אינם נושאים בה. שוני מהותי זה עשוי לשמש להצדקה לניכוי ההוצאה כולה. זאת ועוד, במישור מאבק הזכויות הלהטב"י, המניעה לבצע פונדקאות בארץ מטילה על האב היחידני/זוג גברים - הוצאות עודפות על פני מי שיבצע אותו מסלול בארץ. כך שלפחות יש להכיר בחלק היחסי של הוצאות הפונדקאות - החלק העודף: ההפרש בין הוצאות פונדקאות בחו"ל להליך בישראל.

ניתן לחשוב על מנגנונים נוספים, כגון מתן נקודות זיכוי מואצות בשנים הראשונות לגידול הילדים (שכנראה ישמשו להחזר הלוואות), כנגד ויתור על נקודות זכות בשנים מאוחרות לגידול הילד.

על הטבות המס לעמוד בעקרונות של צדק

ההוגה הכלכלי, אדם סמית', טבע עוד במאה ה-18 עקרונות למדיניות מסים ראויה, אשר כוללת בחובה עקרונות של צדק. מערכת המס אמורה להיות ניטרלית, ללא הבדלים בדת, גזע, מין, לאום או נטייה מינית. כלכלנים ומומחים למסים טוענים כי הטבות מס, בין לאינדיבידואלים ובין לתאגידים, מעוותות את מערכת המס. ברם, ככל שישנה הצדקה למתן הטבות מס, עליהן לעמוד בעקרונות של צדק.

יש משהו פסול כאשר ניתנות הטבות משמעותיות למי שזכו להיות הורים, ומנגד אוכלוסיות שלמות אינן זכאיות לאותה הטבה, שכן הן מודרות מהורות ואף מממנות את אותה הטבה בפועל לאחרים.

ככל שהמדינה אינה מעוניינת לתמוך בילודה מכל סוג שהוא, בין שלהורים סטרייטים או להט"בים, ניתן לבטל את מוסד נקודות הזיכוי וההטבות בגין ילדים. כך, ממילא אותם מילארדים שייחסכו ממתן ההטבה יוכלו להיות מתורגמים להפחתה כוללת במס לכלל האוכלוסייה בלי יצירת אפליה כלשהי.

"מסיבת התה של בוסטון", שהציתה בזמנה את מלחמת העצמאות האמריקאית, טבעה את הביטוי "אין מיסוי ללא ייצוג". מטבע לשון זה עשוי להיות רלוונטי אף שעה שמדיניות המיסוי מנציחה אפליה נגד אוכלוסיות שלמות.

ייתכן שכדאי לחשוב על פתרון פשוט, ראוי וצודק יותר מאשר הכרה בהוצאות פונדקאות - מתן זכות לפונדקאות בישראל ללא שום אפליה בין אוכלוסיות. אך דומה שהפשוט, הצודק והראוי, אינו מובן מאליו בישראל שנת 2018.

■ הכותב הוא מומחה לתחום דיני המס. 

עוד כתבות

רבקה מיכאלי / צילום: ניצן הפנר

"לא בטוח שמה שמצליח בת"א יצליח בחוץ. בתל אביבים יש משהו יותר פתוח"

רבקה מיכאלי, אנרגטית כתמיד, רצה מהפקה להפקה, מסדרה להצגה ● ראיון רציני־מצחיק על הצלחה כלכלית, הצגות לתל אביבים ואבנר נתניהו

פסיכולוגיה / צילום: שאטרסטוק

להסתכל לחרדה בלבן של העיניים: כל מה שרצית לדעת על חרדה ודיכאון ולא העזת לשאול

חרדה ודיכאון: מה ההבדל בין השניים, איך עובד המנגנון, למה צריך לשים לב ובעיקר איך אפשר להיפטר מזה ● רויטל שוורץ מושיבה את החרדה על הכורסה

ליאור טנר, מנכ"ל הנוסע המתמיד ו-FLY CARD / צילום: יונתן בלום, גלובס

"לקוחות היוקרה הם הלחם והחמאה שלנו. אנחנו מוותרים על הרבה הכנסות בשבילם"

על ההתקוממות מצד הנוסעים, הזינוק במספר הלקוחות והמהלכים שסותרים את האג'נדה הרשמית ● מנכ"ל מועדון הנוסע המתמיד של אל על, ליאור טנר, משיק מהלך אסטרטגי לא נטול סיכונים ומתיישב לשיחה עם "גלובס"

נלי תגר ורועי אסף ב"בשורות טובות" / צילום: דניאל מילר

איפה הילד? כשטיפולי הפוריות מפרקים כמעט הכול

"בשורות טובות" עוסק בנושא חשוב מאוד - זוג צעיר שעובר טיפולי פוריות - אבל לפעמים מתנחמד מדי

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט: הדאו ג'ונס שבר שיא והגיע לראשונה ל-28 אלף נקודות

היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר כי ארה"ב וסין קרובות לסיים את מלחמת הסחר ולהגיע להסכם ● אירופה ננעלה בעליות; המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

בעיצומה של עדות השגרירה טראמפ צייץ: הרסה כל מקום שהיתה בו

מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה: ציוצים כאלה מפחידים מאוד ● יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, אדם שיף: "ניסיון לאיים על עדים" ● טראמפ הורה לפטר את יובאנוביץ' בעקבות שיחה עם לב פרנס, חתן פרס "חובבי ציון", שאמר לו, כי השגרירה אינה נאמנה לו

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

אוהדי באיירן מינכן./ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה עולה כרטיס למשחק של ברצלונה? תלוי אם מסי ישחק

בעשור האחרון נמנעו מועדוני ספורט מלייקר כרטיסים כדי לא להכעיס אוהדים ● כעת הטכנולוגיה באה לעזרתם ומאפשרת למכור כרטיסים לפי היצע וביקוש, תוך התחשבות בפרמטרים כמו השתתפות כוכבים או מזג-האוויר

שדרות ירושלים/צילום: מתן פורטנוי

מוקדם מהמתוכנן: תסתיים הטבת הצבירה המוגדלת ביפו בחסות העירייה באפליקציית Colu

בתחילת אוקטובר יצאה אפליקציית התשלומים במהלך שמטרתו לעודד את העסקים בשדרות ירושלים ביפו: הטבה של צבירת קאש-בק בשיעור של 30% ● המבצע, שאמור היה להימשך עד 1 בדצמבר, יסתיים כבר מחר בערב, היות שהתקציב נגמר

עיישה באו  / צילום: באדיבות השגרירות האמריקאית בישראל

הדרך משכונת מצוקה לנאס"א: "לא ידעתי שמהנדסת חלל זה משהו שאדם באמת יכול להיות"

עיישה בואו הייתה תלמידה בינונית, חובבת ספרי מדע בדיוני בשכונת מצוקה במישיגן, שרק רצתה עבודה יציבה כפקידה ● איך בכל זאת הפכה למהנדסת בנאס"א? בראיון ל"גלובס" היא מספרת על המורה ששינה את חייה ועל הרגע שהבינה שבו הנראות שלה חשובה יותר מהמדע שהיא עושה

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים עלה באוקטובר ב-0.4%; מחירי הדירות ממשיכים לטפס

כך דיווחה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● מחירי הדירות עלו ב-0.2% ● עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הלבשה והנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%)

דיכאון / עיבוד תמונה : דגנית ג'מצ'י  shutterstock אס איי פי קריאייטיב

המלחמה שישראל לא משתתפת בה: למה דווקא בישראל אין תוכנית לאומית למלחמה בדיכאון?

בניו זילנד הרגועה יש כזאת. גם במדינות מערביות אחרות ● אבל בישראל, למרות מאמצים - שחלקם משמעותיים - לטיפול בסוגיה, אין גוף אחד שמרכז את הנושא ● פרופ' יצחק ברלוביץ', בעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות: "דיכאון הוא לא בעיה של מערכת בריאות הנפש אלא בעיה של כולם"

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

פולקסווגן טיגואן / צילום: יחצ

תג מחיר: טיגואן מודל 2019 מרשים, אבל יקר

הטיגואן מודל 2019 מגיע עם מנוע 1.5 טורבו ושלדה משודרגת ושומר על העיצוב המתנשא של קודמו ● המרחב הפנימי מרשים והשלדה הגרמנית מהוקצעת, אבל המחיר ממשיך לזחול כלפי מעלה

מתי דב / צילום: איל יצהר

עלייה של 19% ברווח של קרן הריט למגורים מגוריט ל-13.4 מיליון שקל ברבעון

קרן הריט למגורים רשמה רווח של 13.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, רווח של 23.8 מיליון שקל ב-9 החודשים הראשונים של השנה ● עיקר הרווח נובע מהשלמת עסקה לרכישת מתחם דירות בפתח תקוה ● ההכנסות של מגוריט מדמי שכירות עלו ל-3.6 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל