גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הממונה על הגבלים עסקיים קבע: חוקי "לגנוב" עובדים

עמדת הממונה על הגבלים עסקיים ניתנה במסגרת סגירת התיק בעניינן של התאחדות משרדי הנסיעות, דיזנהאוז ואמסלם

"גניבת עובדים" / תמונה: שאטרסטוק
"גניבת עובדים" / תמונה: שאטרסטוק

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, הודיעה היום (ד') על החלטתה שלא לנקוט צעדי אכיפה ולא להטיל עיצומים בגין כללי האתיקה של התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל (ע"ר), שאסרו על סוכנויות נסיעות לשדל עובדים של מתחרים. ההחלטה שלא לנקוט צעדי אכיפה התקבלה על רקע מצג עבר של הרשות, לפיו הוראות תקנון ההתאחדות וסוכנויות הנסיעות - אשר הגבילו את התחרות על העסקת עובדי סוכנויות נסיעות ועמדו בלב הבדיקה של רשות ההגבלים - עומדות בכללי חוק ההגבלים העסקיים.

ואולם, הממונה ניצלה את ההזדמנות להבהיר כי לא יתאפשר עוד מצב בו מעסיקים או איגוד מקצועי מסכימים על אי-תחרות על עובדים. בהודעת הממונה לצדדים על סגירת התיק, מבהירה הממונה כי כבילות האוסרות על תחרות על עובדים בין חברות מתחרות עשויות להיות הפרה של חוק ההגבלים העסקיים. לעמדת הממונה, ככלל, כבילות מסוג זה - בין אם במסגרת קו פעולה של איגוד עסקי ובין אם במסגרת הסדר ביו מתחרים - יצדיקו נקיטת צעדי אכיפה נגד המפרים. 

ההחלטה ניתנה בהמשך להודעת הממונה על ההגבלים מ-17 בדצמבר 2017, לפיה היא שוקלת להטיל עיצומים כספיים על ההתאחדות, על חברת אמסלם תיירות ונופש בע"מ, על חברת דיזנהאוז - בי.טי.סי בע"מ וכן על נושאי משרה בהן, בגין מעורבותם, כל אחד כפי חלקו, בקביעת קו פעולה אסור של איגוד עסקי ובפעולה על-פיו.

ברקע להודעת הרשות עמדו פעולות אותן נקטה ההתאחדות בעקבות תלונות שהגישו אמסלם ודיזנהאוז, שמטרתן לאכוף על חברת תלמה נסיעות ותיירות בע"מ את כללי האתיקה שהיו קבועים אז בתקנון ואסרו, בין היתר, על שידול עובדים של מתחרים החברים בהתאחדות, קו פעולה העולה לכאורה כדי הסדר כובל אסור.

הממונה שקלה לקבוע כי גם אמסלם ודיזנהאוז הצטרפו להסדר, וכן שקלה להטיל עיצומים כספיים עליהן ועל נושאי משרה בהן, בהיקפים שבין 100 אלף שקל למיליון שקל. הקנס הגבוה ביותר שעמד על הפרק היה קנס על על סוכנות אמסלם, שעמד על כמיליון שקל, וכן 155 אלף שקל על נושאי משרה בחברה. על דיזנהאוז התכוונה הממונה להטיל עיצום בהיקף 720 אלף שקל ועוד 147 אלף שקל על נושא משרה בחברה. ההתאחדות הייתה אמורה לספוג קנס בסך 126 אלף שקל, ונושא משרה בה עומד בפני עיצום בהיקף 139 אלף שקל.

הממונה הודיעה אז לצדדים כי החלטתה כפופה לשימוע, במסגרתו יישמעו טענות ההתאחדות, הסוכנויות ונושאי המשרה בהן.

במוקד הפרשה פעולות שנקטה ההתאחדות במטרה לאכוף "כללי אתיקה" שהיו קבועים אז בתקנון ההתאחדות, אשר אסרו על שידול עובדים של מתחרים החברים בהתאחדות ועל ניהול משא-ומתן עמם ללא הסכמת המעסיק הנוכחי שלהם. פעולות האכיפה של כללי האתיקה שנקטה ההתאחדות נערכו על רקע תלונות שהגישו אמסלם ודיזנהאוז על תלמה נסיעות ותיירות בע"מ ("תלמה"), המתחרה בהן, על כי תלמה הפרה את כללי האתיקה ובפרט את הכללים האוסרים על שידול עובדים ועל פנייה ללקוחות. בעקבות זאת הוקמה תת-ועדה לאתיקה לבירור הנושא אשר ערכה בירורים שונים, ובסופו של דבר המליצה לוועד ההתאחדות להשהות את חברותה של תלמה בהתאחדות - המלצה שלא התקבלה בסופו של ההליך.

הוראות תקנון ההתאחדות שאסרו על שידול עובדים, יחד עם הסנקציות הצפויות למי שהפר אותן (לרבות סילוק מההתאחדות שמשמעותו, בין היתר, מניעת גישה למכרזים), עלו לכאורה כדי קו פעולה שקבע איגוד עסקי לחבריו העלול למנוע או להפחית את התחרות בעסקים שבין חברי האיגוד.

הוראה נוספת בתקנון אסרה על ביצוע פניה ללקוחות פוטנציאליים מסוימים באמצעות עובד אשר פרש או פוטר מהעבודה אצל חבר עמותה מתחרה. כך לכאורה נמנע מעובדים להציע למעסיקים פוטנציאליים ליהנות מהקשרים שפיתחו במהלך עבודתם עם לקוחות אותם שירתו. זאת ועוד, קו הפעולה צפוי היה להביא לכך שכל הסכמי ההעסקה יקבעו הוראות המונעות מהעובד לפנות ללקוחות גם במקרה שיבקש להקים סוכנות נסיעות חדשה בעצמו. על כן, גם הוראה זו בתקנון עלולה הייתה לפגוע בתחרות בין סוכנויות הנסיעות על העסקתם של סוכני נסיעות ואף להקים חסם כניסה לענף.

החלטת הממונה שלא לנקוט צעדי אכיפה נובעת מכך שבשנת 1991, בעת רישום ההתאחדות כעמותה ברשם העמותות, רשות ההגבלים הציגה בפני ההתאחדות מצג לפיו כללי האתיקה אינם מהווים הגבל עסקי, וכי ניתן לרשום אותם בתקנון - ובמשתמע אף לפעול על-פיהם.

בהמשך להודעת הממונה בדבר כוונתה לנקוט הליכים ועיצומים, התקיים בפניה הליך שימוע, בסופו החליטה כי קיומן של נסיבות מיוחדות וחריגות מטות את הכף לכיוון אי-נקיטת צעדי אכיפה. 

יעקב אמסלם, מנכ"ל ובעלים של אמסלם תיירות ונופש, מסר בתגובה: "הצדק יצא לאור, וחשוב שהציבור ידע במה הדברים אמורים. בשל גניבה שיטתית של סודותיה המסחריים של חברתנו על-ידי חברת תלמה נסיעות, פנינו למספר רשויות, לרבות למשטרת ישראל, לרשות המידע והטכנולוגיה ולבתי הדין לעבודה, מהם אף קיבלנו סעדים.

"בהתאם לערכי חברת אמסלם ובמטרה לשמור על תחרות הוגנת ועל חופש העיסוק, פנינו בין היתר בבקשה גם להתאחדות סוכני הנסיעות, כדי שזו האחרונה תבדוק את האפשרות לפעול על-פי תקנון ההתאחדות ובהתאם לכללי האתיקה הכלולים בו, ועל-מנת שגם ההתאחדות תסייע במיגור ההתנהגות העבריינית של חברת תלמה נסיעות, הכוללת בין היתר גניבת סוד מסחרי והפרת חוק עוולות מסחריות.

"יודגש כי אותו תקנון וכללי האתיקה של התאחדות סוכני הנסיעות נבדקו ואושרו בכתב על-ידי רשות ההגבלים העסקיים ועל-ידי רשם העמותות.

"לדאבוננו, רשות ההגבלים העסקיים קיבלה תלונת סרק מחברת תלמה נסיעות תלונה שהתבססה על חוות-דעת, אשר הוזמנה ונמסרה לרשות ההגבלים על-ידי אותו משרד עורכי דין, אשר טיפל באישור תקנון ההתאחדות אל מול הרשויות, והכול בחוסר תום-לב, תוך ניגוד עניינים חמור.

"עצם הגשת התלונה חייבה את רשות ההגבלים לפעול ולבדוק את התלונה, שעיקרה כי תקנון ההתאחדות אינו עומד בכללי ההגבלים העסקיים, תקנון שהיא עצמה אישרה.

"יועצינו המשפטיים סברו כי לא נפל כל רבב בפנייה שלנו, כי פעלנו בהתאם לחוק, ובבוא העת יתבהר כי מדובר בעורבא פרח, ואכן כך - היום, לאחר הליך השימוע, החליטה הממונה על ההגבלים העסקיים באומץ-לב לסגור את התיק.

"חברתנו כאמור היא חברה שומרת חוק, יושרה וערכי אדם, כך עשתה על פני שלושה וחצי עשורים, וכך תמשיך לעשות בדבקות ובנחישות בבניית הארץ היפה שלנו.

"תודתנו נתונה לעו"ד בועז גולן, לעו"ד נמרוד פראוור ולעו"ד מיטל סדובניק ממשרד גולדפרב זליגמן ושות', אשר האמינו בנו לאורך כל ההליך, הפכו כל אבן וייצגו אותנו באופן המקצועי ביותר, עד להוצאת הצדק לאור". 

עוד כתבות

קים קרדשיאן ובר רפאלי בקמפיין של קרולינה למקה ברלין  / צילום: יח"צ

עכשיו זה רשמי: קסטרו וקרולינה למקה נפרדים מקים קרדשיאן

קים קרדשיאן לא סיפקה את הסחורה וקסטרו מסיימת עמה את ההתקשרות

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

אביגדור ליברמן / צילום: טל שניידר, גלובס

ליברמן: "לצערי הולכים לבחירות, רק נס חנוכה יכול עוד לעזור"

חבר הכנסת אמר הבוקר כי אין לו כוונה לשבת בממשלה צרה, וכי נתניהו וגנץ "קיבלו את ההחלטה ללכת לבחירות בעיניים פקוחות" ● עוד ציין כי לא יחתום על טפסי ה-61 לאף אחד מן הצדדים

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה  / צילום: יוסי זמיר

פרשנות: בדיקת מדיניות החילוטים חשובה, למרות שהמניע שלה לא ברור

ל"מהפכת החילוטים" מטרות ראויות, כמו סגירת צינור הכספים לעבריינות כלכלית ולארגוני פשיעה ● אולם נדמה שרשויות האכיפה איבדו קצת את הדרך לאחרונה ● פרשנות

שי ניצן, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מהישיבה ועד כתב אישום נגד ראש הממשלה: מי אתה שי ניצן?

פרקליט המדינה, שי ניצן, מסיים את תפקידו בקרוב, ומפנה את השולחן לקראת סיום הקדנציה בהגשת כתבי אישום חסרי תקדים ● כך הפך נער הישיבה לאיש המכריע בתיקי השחיתות החמורים בתולדות המדינה ● האזינו

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

האחים אמיר יעקובי פיני יעקובי / צילום: אריק-סולטן

בדרך להסדר נושים חדש? ביהמ"ש הוציא צו הקפאת הליכים זמני לאורתם סהר

אורתם סהר הנדסה, אורתם סהר תשתיות ובנייה ומליבו בנייה מבקשות לשנות את הסדר הנושים הנוכחי שלטענתן אינו מאפשר את המשך ניהולן של החברות

 

 

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

סיאטה נאדלה, ריצ’רד ניקסון, ג’רמי קורבין / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: 4 ימי עבודה בשבוע טובים לכולם

מאז שנות ה-50 של המאה הקודמת פוליטיקאים מפזרים הבטחות למעבר לשבוע עבודה מקוצר ● בינתיים, חברות שהפחיתו את שעות העבודה השבועיות או היומיות מדווחות על עלייה בפריון העבודה

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

משפחת פליטים סורים / צילום: Alia Haju, רויטרס

דוח חדש: מדי שתי שניות אדם נאלץ לברוח מביתו בגלל אסון טבע

לפי דוח חדש של ארגון אוקספאם, יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים ● ד"ר משה טרידמן: "המזרח התיכון נמצא בסיכון רב"

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

שוק הכרמל בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתייר ה-5 מיליון? תל אביב על המפה בדירוגים עולמיים גם בגזרת הפוד'יס

שני דירוגים חדשים מציבים את הקולינריה של תל אביב בעשירייה הפותחת שלהם בזכות המטבח הטבעוני המגוון, הברים, שוק הכרמל והפתיחות שמאפיינת את העיר העברית הראשונה ● ומי עוד ברשימות?

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות