גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועד העיתונאים קורא לעובדי "כאן" לבחון אפשרויות משפטיות

(עדכון) - שעות ספורות לאחר שבאתר "הארץ" עלתה לאוויר כתבה לא מחמיאה על ההתנהלות האנושית בתאגיד השידור "כאן", הוציא אמש מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ מייל לעובדים, בו כתב כי  "הכתבה לא משקפת את ערכיי ולא את ערכי התאגיד" ● היום הגיב על כך ועד העיתונאים

מנכ"ל תאגיד השידור, אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ
מנכ"ל תאגיד השידור, אלדד קובלנץ / צילום: דן חיימוביץ

שעות ספורות לאחר שבאתר "הארץ" עלתה לאוויר כתבה מאוד לא מחמיאה על ההתנהלות האנושית בתאגיד השידור הציבורי "כאן", הוציא אמש (ה') מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ מייל לעובדים שמנסה להוריד את הלהבות.

הכתבה שכתבו גידי וייץ והילו גלזר מתארת התנהלות לא מחמיאה ופוגענית כלפי עובדים בתהליך הבחירה של כוח-האדם שאמור היה לעבור מרשות השידור לתאגיד, לרבות מחמאות כמו "מכוער" "מיושן" או "לא צייתן". עוד עוסקת הכתבה בהתנהלות בעייתית לכאורה בכל הקשור למינהל תקין, ניהול מכרזים והתנהלות בין-אישית של מנהלים אל עובדים.

"כמוכם", כותב קובלנץ, "גם אני קראתי באתר עיתון 'הארץ' כתבה שהייתה לי מאוד קשה. התמונה שעולה מהכתבה אינה תמונת התאגיד כפי שאני מכיר מיומו הראשון ועד היום. היא לא משקפת את תפיסת הניהול שלי או את ערכיי ולא את ערכי התאגיד, והיא בוודאי לא משקפת את המציאות היומיומית כפי שאנו חווים אותה.

"בין החיצים שכוונו כלפיי בכתבה, היו כאלה שפגעו גם בחלקכם אישית. אבקש להתנצל על כך. רשימות מרושעות ורכילות נמוכה הן אינן דרכנו. תאגיד השידור הציבורי מושתת על עקרונות של כבוד הדדי וחיבור נדיר ומוצלח של עובדים מכל שדרות החברה הישראלית, אשר הגיעו אלינו ממגוון רחב של כלי תקשורת, ובהם רשות השידור".

קובלנץ לא מתכחש לעובדה שנעשו טעויות באופן ההתנהלות: "במסגרת העשייה הרבה שלנו", הוא כותב, "נעשו טעויות, ואלה תוקנו ועוד יתוקנו תוך כדי תנועה. השידור הציבורי נמצא היום במקום הטוב ביותר זה עשרות שנים. רק השבוע קיבלנו את נתוני סקר ה-TGI, שהוכיחו שוב שתחנות הרדיו של 'כאן' נמצאות בעלייה מתמדת, ושרצועת הבוקר של 'כאן רשת ב'' היא המואזנת בישראל. נתונים אלה מצטרפים לנתוני שיא בדיגיטל ובצפייה בכאן 11 בתקופת המונדיאל ואחריו.

"אני צופה מדי ערב בגאווה בלוח השידורים העשיר והמגוון שאנחנו מציגים, ובהישגים העיתונאיים היומיומיים של חטיבת החדשות. הודות לתחקיר של תוכנית התחקירים של 'כאן', 'זמן אמת', שוחרר אדם חף מפשע מהכלא - זה הישג חשוב ומרשים.

"כל ההישגים הללו - הם בזכות כל אחת ואחד מכם, בדיגיטל, ברדיו ובטלוויזיה. כולכם עובדים בתאגיד השידור הישראלי בזכות ובלא בחסד, אך ורק בשל הכישרונות והיכולות המקצועיים שלכם.

"לכל אורך הדרך, בתקופת ההקמה כמו גם היום, יהיו רעשי רקע. גורמים פוליטיים, ואחרים שינסו להשפיע על השידור הציבורי. בין אם בניסיונות להכתיב מי יהיו העובדים, ובין אם בניסיונות לאיים בפגיעה בתקציב או בחופש העיתונאי. המשימה שלנו היא לעשות את המוטל עלינו על-פי דרישת החוק, המינהל התקין ולהמשיך לחתור למצוינות בדרכנו להיות גוף התקשורת הטוב והחדשני בישראל.

"לפנינו אתגרים רבים בשנה הקרובה - תאגיד השידור הישראלי יוביל ויארח בישראל את האירוויזיון, ועוד קודם לכך אנחנו ערוכים להקים את ערוץ כאן חינוכית, שיהיה ערוץ ילדים ציבורי מוצלח. נלמד מטעויות, ונמשיך להצטיין בכל האפיקים - בדיגיטל, ברדיו, ובטלוויזיה". 

היום (ו') בבוקר פנה איגוד העיתונאים וועד העיתונאים של התאגיד אל העובדים וקרא לכל עובד שרואה עצמו נפגע לפנות אל האיגוד כדי לבחון את האפשרויות העומדות בפניו. האיגוד לא חוסך ביקורת ממנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ, שבמייל ששלח אמש אל העובדים בעקבות הכתבה לא לקח מספיק אחריות על ההתנהלות שהוצגה בה ובחר להתכחש לה.

"פורסמה ב'הארץ' כתבה שחושפת את התנהלות הנהלת התאגיד החל מימי ההקמה והתמקדה ביחס המשפיל והמבזה שספגו עובדי רשות השידור לשעבר. בין היתר פורסם כי התאגיד החזיק בקובץ ובו מידע פוגעני על רבים מעובדי הרשות בעת שגורלם ועתידם התעסוקתי נמסרו בידי הנהלת התאגיד. מדובר בפגיעה קשה בעובדים הללו - בכבודם, בשמם הטוב ובזכותם להליך שוויוני והוגן בקבלה לעבודה.

"בעקבות מידע לפיו קיים קובץ כזה, פנו לאחרונה היועצים המשפטיים של ארגון העיתונאים, עו"ד אמיר בשה וד"ר מורן סבוראי, למועצת התאגיד ולמבקרת הפנים, בדרישה לקבל מהם הבהרות בנוגע לקיום הקובץ ובנוגע לאופן שבו הם מתכוונים לטפל בסוגיה. לדאבוננו, התשובות שהתקבלו היו מתחמקות והעידו על היעדר כוונה לטפל לעומק בליקוי.

"אנחנו רואים בחומרה לא רק את הפגיעה בעובדים אלא גם את הניסיון להתנער מאחריות. לא כך ראוי שינהג מעסיק, קל וחומר לא כשמדובר בתאגיד שידור ציבורי. מקוממת לא פחות תגובתו של המנכ"ל שנשלחה הערב לעובדים. במקום להתמודד עם התמונה העגומה שעלתה מהכתבה, הוא העדיף להתכחש לדברים ולהמשיך להפריח סיסמאות וחצאי אמיתות.

"ראוי שכעת, עם פרסום הדברים, תשכיל ההנהלה לקחת אחריות אמיתית ולשפר את דרכיה. אנו דורשים כעת גם ממועצת התאגיד לבדוק לעומק את הדברים שנחשפו בכתבה ולפעול בתקיפות לתיקון הקלקולים. אם במועצה ימשיכו למרוח את הבירור, לא נהסס לנקוט את כל הצעדים העומדים לרשותנו.

"במקביל, אנו קוראים לכל עובד או עובדת שנפגעו לפנות לוועד ולארגון העיתונאים כדי לבחון את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניו באמצעות עורכי הדין של הארגון".

עוד כתבות

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

השבוע בשווקים: "אפילו אם הווירוס ייבלם תוך חודשיים-שלושה, הפגיעה בכלכלה העולמית היא משמעותית"

"השווקים הפיננסיים סבורים כי הקורונה היא תופעה חולפת, והפחתות ריבית יפצו על הפגיעה קצרת-הטווח בפעילות הכלכלית בעולם", כך כותבים כלכלני בנק פועלים ● השבוע יתפרסמו שלל נתוני מאקרו, בהם: שיעור הצמיחה ביפן ומדד המחירים לצרכן בגוש האירו ● התחזית השבועית של "גלובס"

אלכס שניידר, בעלים משותף של מישורים / צילום: Viktor Korotayev, רויטרס

חברת מישורים מוכרת נכס בפתח תקווה ב-43 מיליון שקל

מדובר ב"בית מישורים" - מבנה בן 6 קומות שממוקם ברחוב השילוח בקריית מטלון עם שיעור תפוסה בהיקף 83% ● המבנה נרכש ע"י מישורים לפני 12 שנה בתמורה ל-19 מיליון שקל

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן נקנסו ב-4,000 שקל; בלוק הימין חתם על התחייבות אישית לנתניהו

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון והורה לבני גנץ להסיר פוסט שהציג תעמולה מנוגדת לחוק ● אריה דרעי הוביל את מהלך התמיכה בנתניהו

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

פרויקט תמ"א 38 בביצוע בקרית ביאליק / צילום: פאול אורלייב

מעדיפים פינוי-בינוי? צריך לעבוד קשה בשביל זה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לסיים את תמ"א 38 באוקטובר 2022, אבל בשביל שהחלופה, פינוי-בינוי, תתפוס תאוצה של ממש, דרושים כמה מהלכים הכרחיים

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

לא רק סין: משרד הבריאות מחמיר את אזהרות הקורונה לחוזרים לארץ

השבים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו יידרשו לשהות בבידוד במשך 14 ימים אחרי שובם לישראל ● האם ההודעה הזו תשפיע על טיסות אל על לבנגקוק?

ברני סנדרס בבולטימור בבחירות 2016 / צילום:    Patrick Semansky  AP

פרשנות - קמפיינים על קו הזינוק: המאבק על אמריקה הלא-לבנה

לאחר שבועיים של לבנים, מגיע סופסוף תורם של האפרו-אמריקאים והלטינים לערבב את הקלפים במירוץ הדמוקרטי עתיר המשתתפים לנשיאות ● נבאדה, המדינה הראשונה בארה"ב שבה הלבנים עומדים להפוך למיעוט בתוך כשנתיים, תצביע בשבת

נפתלי בנט / איל יצהר

האם נפתלי בנט באמת הפחית את ירי הרקטות ב-80%

בנט מתפאר שגישתו הנחרצת צמצמה את הירי מעזה פי חמישה ● ספרנו שיגורים ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: ההבטחות הממוחזרות של ראש הממשלה נתניהו

הסרטון של נתניהו עם רמי לוי נראה לכם מוכר? אולי משום שהוא כיכב בקמפיינים של הליכוד גם ב-2013 וב-2015 ● ומה עם בני הפלשמורה? הם עדיין ממתינים במחנות המעבר באדיס אבבה ובגונדר מאז ההבטחות בקמפיין 2009 ● בחזרה לעתיד, גרסת ראש הממשלה

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

חיים כץ / צילום: רפי קוץ, גלובס

היום במליאת הכנסת: דיון בבקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הנושא נידון במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה למקרה" ● כץ: "אם לא חלה במקרה זה חסינות מהותית, המשמעות היא ריקון מתוכן של מוסד החסינות"

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

המדדים בת"א מדשדשים; בזן והחברה לישראל צונחות ב-4%; הראל עולה 3%

אלקטריאון מזנקת 12% לאחר הצלחה בניסוי בשבדיה ● סאמיט מתחזקת על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נוסקת ב-50% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן