גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רבעון חיובי לקבוצת שטראוס: הרווח צמח ב-14% ל-112 מיליון ש'

החברה סיכמה את הרבעון השני של 2018 עם שיפור של 3% בהכנסותיה, שהגיעו ל-2.1 מיליארד שקל ● בפעילותה בארץ מתמודדת שטראוס עם שחיקה ברווחיות הגולמית בשל התייקרות מחירי הגלם ועליית שכר המינימום, בינתיים ללא העלאת מחירים מצידה

גיורא בר-דעה, ממלא-מקום מנכ"ל קבוצת שטראוס / צילום: סיון פרג'
גיורא בר-דעה, ממלא-מקום מנכ"ל קבוצת שטראוס / צילום: סיון פרג'

חברת המזון והמשקאות שטראוס סיכמה הבוקר (ג') את הרבעון השני של 2018 במגמה חיובית, שבאה לידי ביטוי בשיפור של 3% בהכנסותיה ל-2.1 מיליארד שקל, כשלצד זאת הציגה קפיצה של 14% ברווח הנקי, שהצטבר ל-112 מיליון שקל, אחרי שיפור בשורה הגולמית והתפעולית.

תוצאות שטראוס במיליוני שקלים

נוסף לשיפור הרווחיות, בדרך לשורה התחתונה נהנתה שטראוס מצמצום ניכר בהוצאות המימון שלה, בעיקר בהשפעות מט"ח, ולעומת זאת הוצאות המס שלה גדלו. בשטראוס ציינו כי בסיכום רבעוני החברה נפגעה מהיחלשות מטבע הריאל הברזילאי ביחס לשקל, שבנטרולה הצמיחה האורגנית הרבעונית בהכנסות הגיעה ליותר מ-6%.

מניית שטראוס  הגיבה לדוחות בחיוב, ובשעות הצהריים רשמה עליות של כ-3%-4% שקירבו אותה מרחק נגיעה (פחות מ-5%) מרמת השיא שרשמה בחודש מארס האחרון, והיא משקפת כעת לחברה שווי של 8.9 מיליארד שקל. בשנה האחרונה המניה עלתה ב-17%. 

התוצאות החיוביות ברבעון השני ממשיכות את הכיוון שבו צועדת שטראוס מתחילת 2018, כך שבסיכום המחצית הראשונה הכנסותיה עלו ב-3.5% והתקרבו ל-4.3 מיליארד שקל, והרווח הנקי שלה טיפס ב-21% ל-258 מיליון שקל.

פעילותה של שטראוס, שנמצאת בשליטת משפחת שטראוס, נחלקת ל-4 מגזרים מרכזיים, הכוללים את שטראוס ישראל, שטראוס קפה, פעילות מטבלים וממרחים בינלאומית (בעיקר "סברה" בארה"ב) ופעילות בתחום המים ("תמי 4"). בימים אלה מתמודדת שטראוס עם תהליך האיתור לתפקיד מנכ"ל הקבוצה, לאחר שלפני כחודש נודע כי גדי לסין מסיים את תפקידו כמנכ"ל מסיבות רפואיות. מי שנכנס לנעליו באופן זמני הוא גיורא בר-דעה.

בפי לוח מגזרי הפעילות, שטראוס מציגה מגמה חיובית בפעילויות העיקריות, כשמגזר הקפה ממשיך להיות הדומיננטי - ובסיכום רבעוני היה אחראי על כמחצית מההכנסות ומהרווח התפעולי של החברה.

בסיכום רבעוני ההכנסות מפעילות הקפה נותרו ללא שינוי, ברמה של 978 מיליון שקל, ולמרות זאת הרווח הגולמי מהן קפץ ב-11% ל-352 מיליון שקל, והרווח התפעולי מהן עלה ב-6% ל-107 מיליון שקל, תוך שיפור שיעורו מהמכירות. השיפור ברווח מיוחס בין היתר ל"התאמת מחירים לשינויים במחירי חומרי הגלם והמטבעות בגאוגרפיות מסוימות", לעלייה במכירות ועוד.

בשטראוס מציינים כי בנטרול השפעות מט"ח, פעילות הקפה הציגה צמיחה רבעונית של 5.5% המשקפת עלייה כמותית במכירות בברזיל, פולין, אוקראינה, סרביה וישראל, "אשר קוזזו בחלקן בהורדות מחיר שנעשו בחלק מהמדינות". ההשפעה השלילית של שינויי המט"ח ניכרת בברזיל, שם המכירות הרבעוניות נשחקו ביותר מ-4% ל-501 מיליון שקל, אולם בנטרול שינויים אלה עלו ביותר מ-7%.

תנובה מייקרת, שטראוס בעקבותיה?

בשטראוס מציינים כי התחזקות השקל מול המטבע הברזילאי הסתכמה ב-56 מיליון שקל בסכום רבעוני. פעילותה של שטראוס בישראל מחולקת לשני מגזרים - ובסיכום רבעוני בלטה עלייה של קרוב ל-10% במכירות מגזר תענוג והנאה, שהגיעו ל-242 מיליון כשמכירות מגזר בריאות ואיכות חיים עלו ב-4% ל-536 מיליון שקל.

בפעילות שטראוס בישראל, החברה מתמודדת עם שחיקה בשיעור הרווח הגולמי מהמכירות במחצית הראשונה וברבעון השני של השנה, וזאת בשל התייקרות מחירי הגלם ועליית שכר המינימום, כשעיקר ההתייקרות בחומרי הגלם מיוחס לעליית מחיר החלב הגולמי. ההתייקרויות הללו קוזזו בשל עלייה כמותית במכירות, והמשך מהלכי התייעלות בתהליכי הייצור והאריזה של החברה, ולא מעליית מחירים.

נציין כי בעוד שהמתחרה הגדולה של שטראוס, תנובה, הודיעה השבוע על עליית מחירים של מוצרי החלב שאינם מפוקחים, וגם במחלבות טרה בוחנים אפשרות לייקר מחירים, בשטראוס נמנעים לפי שעה מלעשות זאת. מאז 2011 נמנעה מהעלאות מחירים, ואף הורידה מחירים בקטגוריות מסוימות. מנגד, היא הרחיבה את הפורטפוליו שלה עם מוצרים חדשים בקטגוריות פרימיום, עליהם הרווחיות גבוהה.

דורין פלאס, מנהלת מחקר בבית השקעות אי.בי.אי, הוסיפה היום בהקשר זה: "לא מן הנמנע ששטראוס תעלה בשנה הבאה מחירונים לראשונה מאז המחאה החברתית. מהלך שכזה, אם יקרה, ידחוף את תוצאות הפעילות כלפי מעלה ב-2019. בכל מקרה, עד שמהלך כזה יצא לפועל, נמשיך לראות את שטראוס מתמודדת עם התייקרות התשומות, ולכן נצפה בסיכום שנתי לרווחיות תפעולית נמוכה במעט מזו שהציגה ב-2017".

בלידר שוקי הון ציינו היום כי "פעילות ישראל תמשיך לשמש עוגן חזק ויציב לתוצאות החברה. שטראוס היא יצרנית המזון הגדולה היחידה שממשיכה להציג גידול עקבי בנתחי השוק לאורך הרבעונים האחרונים. נתח השוק של שטראוס בשוק המזון נאמד ברבעון הראשון של 2018 ב-12.2%, והחברה ממשיכה לשמור על המקום השני ולצמצם את הפער ביחס לתנובה הממוקמת במקום הראשון". 

סברה מתאוששת מה-recall

בפעילותה של סברה, שטראוס נהנתה משיפור אחרי תקופה ארוכה בה סבלה מהשפעות האיסוף (recall) וולנטרי שביצעה בסוף 2016 לכמה ממוצרי החומוס שלה. בסיכום רבעוני הכנסות סברה גדלו ב-10% ל-357 מיליון שקל, והרווח התפעולי קפץ ב-11% ל-40 מיליון שקל.

בשטראוס מציינים כי במהלך המחצית הראשונה של השנה "התמקדה סברה בחזרה לנתח השוק בארה"ב ובקנדה טרם האיסוף הוולונטרי", וייחסה את השיפור בשורה התפעולית לחזרה לנתחי שוק טרם אותו איסוף. מהנתונים שמציגה שטראוס עולה כי נתח השוק הכספי של סברה בסוף הרבעון השני התקרב ל-26%, לעומת קצת פחות מ-24% בסוף המחצית הראשונה של 2017, וכי נתח השוק הכספי שלה בחומוס עמד על כ-60%, לעומת 55% בתקופה המקבילה.

הכנסות הרבעון של שטראוס מים עלו ב-11% ל-150 מיליון שקל, והרווח התפעולי מהן קפץ ב-45% ל-17 מיליון שקל, וזאת בעיקר בזכות עלייה במכירות מכשירים חדשים ועלייה במצבת הלקוחות. במגזר המים שטראוס מציגה גם את פעילות המיזם המשותף שלה עם קבוצת האייר (Haier) בסין, הפועל בתחום טיהור וסינון מי שתייה בסין, בו היא מחזיקה 49%. בסיכום רבעוני, מכירות פעילות זו טיפסו ב-14% ל-145 מיליון שקל (ובניטרול השפעות מט"ח עלו ב-6%), ורווחיו עלו ב-2 מיליון שקל והגיעו ל-18 מיליון שקל. בשטראוס ציינו כי צמיחת פעילות המיזם "הושפעה מעיכוב בהשקת מוצרים חדשים לשנת 2018 ומהחלטה להוציא מוצרים בעלי תרומה נמוכה וכן משינוי בארגון המכירות ומיקוד בערוצי מכירה חדשים למיזם המשותף".

שטראוס מעדכנת בדוחות אודות הליך המתנהל מול רשויות המס ברומניה, בנוגע לשומות מס בהיקף של כ-16.5 מיליון שקל, שנחשף באחרונה כי משרד התובע הרומני בוחן ממצאים העלולים להגיע לכדי עבירה פלילית שבוצעה מצד החברה. כעת היא מעדכנת כי "נכון למועד הדוח, שילמה החברה-הבת כ-11 מיליון שקל, בהתאם להליך התדיינות מקובל במדינה". 

עוד כתבות

דולרים / צילום: עינת לברון

לאחר ההכרזה הדרמטית של בנק ישראל: הדולר ממשיך להתחזק

הבנק המרכזי הודיע אתמול על רכישה מתוכננת של מט"ח בהיקף של 30 מיליארד דולר בשנה הקרובה וזאת לאחר ששער הדולר צנח לשפל של מעל 20 שנה ● בתגובה עבר הדולר מיד לעליות והוא נסחר הבוקר סביב 3.23 שקלים

אורלי וילנאי וגיא מרוז, באולפן "אורלי וגיא" / צילום: By דוד שי - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27185568

ההגיון הלא בריא של אורלי וגיא: 7 כללי אצבע לצפייה ביקורתית

גם בלי לעלות לאף אתר רשמי, סרט הקורונה של אורלי וילנאי וגיא מרוז צבר כחצי מיליון צפיות ● גלובס מציג: 7 כללי אצבע לצפייה ביקורתית, שיאפשרו גם למי שלא ממש מבין בתחום לזהות את ההטעיות התקשורתיות ● ביקורת תקשורת, מדור חדש

איך מגיעים להסכמות עם צוות חדש אחרי מיזוג? / צילום: Shutterstock

איך מגיעים להסכמות עם צוות חדש אחרי מיזוג?

שתי חברות עם תרבות ארגונית מאוד שונה התמזגו לחברה אחת. איך אפשר להגיע להסכמות לגבי הדרך המשותפת? ● טור ייעוץ

דוד ושלמה סער, בעלי "ישראל בידור" / צילום: מור צידון

מעמוד אינסטגרם לתקווה החדשה של וואלה: אלי עזור במו"מ לכניסה כשותף "ישראל בידור" במיליוני שקלים

ישראל בידור הוקמה לפני חמש שנים על ידי דוד סער בהיותו בן 19 בלבד והפכה תוך זמן קצר למובילה בתחום סיקור הסלבס בישראל ● בישראל בידור מבקשים 15 מיליון שקל עבור השותפות, אך הפערים הכספיים בין הצדדים עדיין גבוהים

יציאים ריקים בליגה הגרמנית / צילום: Reuters, Tim Rehbein/RHR-FOTO

עונת הקורונה: הפסדי העתק של מועדוני הכדורגל נחשפים

דוח של חברת הייעוץ KMPG סוקר את ההפסדים האדירים של הקבוצות האירופיות בעונה החולפת, שנגרמו בשל אירוח ללא קהל ● הבשורות הרעות: התחלואה שמשתוללת באירופה והאפשרות הקלושה לחזרת האוהדים למגרשים מציירות תרחיש ריאלי שלפיו העונה הקרובה תהיה גרועה אפילו יותר

אולם בית המשפט העליון / צילום: ראובן קסטרו

על מנת להשיב את אמון הציבור, העליון צריך להתנתק מהפוליטיקה

מדד הדמוקרטיה שפורסם השבוע הוכיח, למי שעדיין היה זקוק להוכחה הזו, שאמון הציבור בבית המשפט העליון הגיע לשפל היסטורי ● אם העליון ירצה בכך יוכל כמובן להשיב את אמון הציבור שאבד לו ● אלא שזה ידרוש ממנו להכיר בעיקרון שבמשך עשרות השנים האחרונות הקפיד להתכחש לו

סקוט גאלוויי / צילום: Jim Block

גורו העסקים סקוט גאלווי חושף את "הסוד המלוכלך של המגפה" ומדבר על החיים שאחרי הקורונה

שבועיים לאחר שיצא, כבר הוכתר ספרו של פרופ' סקוט גאלוויי, "פוסט־קורונה", לאחד מהספרים הכי מעוררי מחשבה שנכתבו על המציאות אחרי המשבר ● בראיון בלעדי ל־G לרגל אירוע פתיחת השנה של גלובס מסביר גורו העסקים: הקפיטליזם יציל את הכלכלה, אבל רק אם נעשה את הדברים אחרת

דגם S21 ULTRA מסדרת גלקסי של סמסונג / צילום: SAMSUNG

סמסונג השיקה את גלקסי S21: מכונת צילום וסאונד

עם מסך חד באופן יוצא דופן, צילום בזום פי 100, עריכה קלה ואוטומטית של וידאו, ואזניות עם סאונד מדויק שמשתתפות בהקלטה - סמסונג מחדשת עם שלושה מכשירים חדשים בסדרת הדגל S ● המכשירים ינחתו בישראל בתחילת השבוע הבא

בנייה בניינים דירות הוד השרון / צילום: תמר מצפי

"ב-2021 מחירי הדירות כנראה יעלו. הציבור מבין ולכן פונה להשקיע בנדל"ן ומבקש להיעזר במשכנתאות"

במפגש אונליין בנושא ביטול מגבלת הפריים במשכנתה והתקנות החדשות של בנק ישראל, בשיתוף מזרחי טפחות, פרסו מומחים בתחום את הערכותיהם לגבי השפעות הצעדים על שוק הנדל"ן: "לא נהיה בעולם של פריים מינוס. אנחנו חייבים להזהיר את הלקוח לא להסתנוור רק ממצג של זמן קצר"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה שלילית בוול סטריט; פלייטיקה זינקה ב-17% ביום המסחר הראשון

בורסות אירופה ננעלו בירידות של 1%-1.5% ● המכירות הקמעונאיות בארה"ב רשמו ירידה של 0.7% בדצמבר, לעומת צפי כלכלנים ליציבות ● עונת הדוחות נפתחה: סיטיגרופ, וולס פארגו וג'יי.פי. מורגן פרסמו תוצאות

חיסון לקורונה / צילום: Sirichai Saengcharnchai

משרד הבריאות הנורווגי: לוותר על חיסון קורונה לחולים המבוגרים והרגישים ביותר

"אנחנו לא מודאגים לגבי החיסון באופן כללי", הדגיש המנהל הרפואי של משרד הבריאות הבריטי. "ברור שמדובר בחיסון בטוח יחסית, עבור כולם חוץ מאחוז קטן מאוד של יוצאי דופן".

נתב"ג / צילום: איל יצהר

משרד הבריאות: הנוחתים מברזיל יידרשו להיכנס לבידוד במלונית

משך הבידוד יהיה 14 ימים, או 10 ימים בכפוף לביצוע של שתי בדיקות עם תוצאות שליליות לנגיף הקורונה ● זאת בשל וריאנט שהתגלה בו קיימות מוטציות שעלולות להיות משמעותיות מבחינת קצב הדבקה ● ממשלת ארה"ב תדרוש מכל הנוחתים במדינה מיעדים בינלאומיים להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה לפני הטיסה

אורן פרנק, מנכ"ל ומייסד טוקספייס / צילום: יוטיוב

כך מקבל המיזם הפסיכולוגי המפסיד של אורן פרנק שווי 1.4 מיליארד דולר בנאסד"ק

לחברת Talkspace, שהוקמה על ידי הפרסומאי לשעבר אורן פרנק ובת זוגו רוני פרנק, היו ב-2019 הכנסות של 38 מיליון דולר עם רווחיות גולמית של 51%, וב-2020 כמעט הוכפלו הכנסותיה ● הקורונה האיצה את פעילות טוקספייס, המספקת שירותי טיפול נפשי באינטרנט

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

מוטציות של קורונה מתגלות, וגם אני הפכתי למוטציה של עצמי

מלחמת המפרץ הולידה את הממ"ד, החזירה את "זהו זה" והכירה לנו את ביבי ● 30 שנה אחר כך, ועדיין "זהו זה" ועדיין ממ"דים ועדיין נתניהו ● מה תשאיר מלחמת הקורונה שיחזיק לעוד 30 שנה?

ויקטוריה חנה. "גנוזים" / צילום: צילום מתוך קליפ

“המון חיים אצורים בדפים המתים": פרויקט גנוזים מעיר מכתבים ישֵנים

אלפי מכתבים של אנשי רוח ופוליטיקאים, שהיו נגישים רק לחוקרים, נמנמו בארכיון "גנזים" במרתפי ספריית בית אריאלה ● עד שבא פרויקט "גנוזים" והפיח בהם חיים. ועוד איזה חיים

האחים טיילר וקמרון וינקלווס / צילום: רויטרס

עם רוח גבית מעליית הביטקוין: האחים וינקלווס שוקלים להנפיק בורסת קריפטו

התאומים קמרון וטיילר וינקלווס, מגדולי המשקיעים במטבעות קריפטו, סיפרו בראיון לבלומברג כי בורסת הקריפטו Gemini שבבעלותם בוחנת אפשרות להפוך לחברה ציבורית ● מחיר הביטקוין מתקרב שוב ל-40 אלף דולר, לאחר שזינק ביממה האחרונה 13%

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו מוביל בשחמט. במרכז-שמאל עדיין משחקים דמקה

אחרי שראש הממשלה ואנשיו הופתעו מעוצמת התמיכה שקיבל מנסור עבאס, הגיע "נאום נצרת". תוך זמן קצר הגיעה גם ההתכחשות ליו"ר רע"ם ● בחברה הערבית הדעות חלוקות, אבל סער כבר מנסה להשיג קולות גם שם ● ומפלגת העבודה עדיין לא יודעת עם מי תלך

קניון עופר רמת אביב / צילום: כדיה לוי

העליון: קניון אינו יכול לגלגל את עלות הארנונה על השטחים הציבוריים לשוכרי החנויות

בפסק דין עקרוני, בעל השלכות בנוגע לחבות הארנונה של קניונים רבים בארץ, קובע העליון כי החייב בארנונה בגין שטחים ציבוריים בקניון היא חברת הניהול של הקניון ולא השוכרים, גם אם אלה הסכימו לקחת עליהם את החיוב האמור במסגרת החוזים מול חברת הקניון

וואטסאפ / צילום: שאטרסטוק

על רקע הביקורת: וואטסאפ דוחה את השינוי בתנאי השימוש והפרטיות

וואטסאפ, הנמצאת בשליטת פייסבוק, הודיעה כי היא דוחה מ-8 בפברואר ל-15 במאי את השינוי המתוכנן בתנאי השימוש שלה

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

וול סטריט ננעלה באדום בהמתנה לתוכנית הכלכלית של ביידן

מדד S&P 500 איבד 0.4%, הנאסד"ק ירד ב-0.1% ומדד דאו ג'ונס השיל 0.2% ● התוכנית של ביידן להתמודדות עם משבר הקורונה תהיה בהיקף של 1.9 טריליון דולר, כך לפי הניו יורק טיימס ● למונייד צנחה בצל 'המלצה' של גוף המחקר סיטרון המתמחה במכירה בחסר של מניות