גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רבעון חיובי לקבוצת שטראוס: הרווח צמח ב-14% ל-112 מיליון ש'

החברה סיכמה את הרבעון השני של 2018 עם שיפור של 3% בהכנסותיה, שהגיעו ל-2.1 מיליארד שקל ● בפעילותה בארץ מתמודדת שטראוס עם שחיקה ברווחיות הגולמית בשל התייקרות מחירי הגלם ועליית שכר המינימום, בינתיים ללא העלאת מחירים מצידה

גיורא בר-דעה, ממלא-מקום מנכ"ל קבוצת שטראוס / צילום: סיון פרג'
גיורא בר-דעה, ממלא-מקום מנכ"ל קבוצת שטראוס / צילום: סיון פרג'

חברת המזון והמשקאות שטראוס סיכמה הבוקר (ג') את הרבעון השני של 2018 במגמה חיובית, שבאה לידי ביטוי בשיפור של 3% בהכנסותיה ל-2.1 מיליארד שקל, כשלצד זאת הציגה קפיצה של 14% ברווח הנקי, שהצטבר ל-112 מיליון שקל, אחרי שיפור בשורה הגולמית והתפעולית.

תוצאות שטראוס במיליוני שקלים

נוסף לשיפור הרווחיות, בדרך לשורה התחתונה נהנתה שטראוס מצמצום ניכר בהוצאות המימון שלה, בעיקר בהשפעות מט"ח, ולעומת זאת הוצאות המס שלה גדלו. בשטראוס ציינו כי בסיכום רבעוני החברה נפגעה מהיחלשות מטבע הריאל הברזילאי ביחס לשקל, שבנטרולה הצמיחה האורגנית הרבעונית בהכנסות הגיעה ליותר מ-6%.

מניית שטראוס  הגיבה לדוחות בחיוב, ובשעות הצהריים רשמה עליות של כ-3%-4% שקירבו אותה מרחק נגיעה (פחות מ-5%) מרמת השיא שרשמה בחודש מארס האחרון, והיא משקפת כעת לחברה שווי של 8.9 מיליארד שקל. בשנה האחרונה המניה עלתה ב-17%. 

התוצאות החיוביות ברבעון השני ממשיכות את הכיוון שבו צועדת שטראוס מתחילת 2018, כך שבסיכום המחצית הראשונה הכנסותיה עלו ב-3.5% והתקרבו ל-4.3 מיליארד שקל, והרווח הנקי שלה טיפס ב-21% ל-258 מיליון שקל.

פעילותה של שטראוס, שנמצאת בשליטת משפחת שטראוס, נחלקת ל-4 מגזרים מרכזיים, הכוללים את שטראוס ישראל, שטראוס קפה, פעילות מטבלים וממרחים בינלאומית (בעיקר "סברה" בארה"ב) ופעילות בתחום המים ("תמי 4"). בימים אלה מתמודדת שטראוס עם תהליך האיתור לתפקיד מנכ"ל הקבוצה, לאחר שלפני כחודש נודע כי גדי לסין מסיים את תפקידו כמנכ"ל מסיבות רפואיות. מי שנכנס לנעליו באופן זמני הוא גיורא בר-דעה.

בפי לוח מגזרי הפעילות, שטראוס מציגה מגמה חיובית בפעילויות העיקריות, כשמגזר הקפה ממשיך להיות הדומיננטי - ובסיכום רבעוני היה אחראי על כמחצית מההכנסות ומהרווח התפעולי של החברה.

בסיכום רבעוני ההכנסות מפעילות הקפה נותרו ללא שינוי, ברמה של 978 מיליון שקל, ולמרות זאת הרווח הגולמי מהן קפץ ב-11% ל-352 מיליון שקל, והרווח התפעולי מהן עלה ב-6% ל-107 מיליון שקל, תוך שיפור שיעורו מהמכירות. השיפור ברווח מיוחס בין היתר ל"התאמת מחירים לשינויים במחירי חומרי הגלם והמטבעות בגאוגרפיות מסוימות", לעלייה במכירות ועוד.

בשטראוס מציינים כי בנטרול השפעות מט"ח, פעילות הקפה הציגה צמיחה רבעונית של 5.5% המשקפת עלייה כמותית במכירות בברזיל, פולין, אוקראינה, סרביה וישראל, "אשר קוזזו בחלקן בהורדות מחיר שנעשו בחלק מהמדינות". ההשפעה השלילית של שינויי המט"ח ניכרת בברזיל, שם המכירות הרבעוניות נשחקו ביותר מ-4% ל-501 מיליון שקל, אולם בנטרול שינויים אלה עלו ביותר מ-7%.

תנובה מייקרת, שטראוס בעקבותיה?

בשטראוס מציינים כי התחזקות השקל מול המטבע הברזילאי הסתכמה ב-56 מיליון שקל בסכום רבעוני. פעילותה של שטראוס בישראל מחולקת לשני מגזרים - ובסיכום רבעוני בלטה עלייה של קרוב ל-10% במכירות מגזר תענוג והנאה, שהגיעו ל-242 מיליון כשמכירות מגזר בריאות ואיכות חיים עלו ב-4% ל-536 מיליון שקל.

בפעילות שטראוס בישראל, החברה מתמודדת עם שחיקה בשיעור הרווח הגולמי מהמכירות במחצית הראשונה וברבעון השני של השנה, וזאת בשל התייקרות מחירי הגלם ועליית שכר המינימום, כשעיקר ההתייקרות בחומרי הגלם מיוחס לעליית מחיר החלב הגולמי. ההתייקרויות הללו קוזזו בשל עלייה כמותית במכירות, והמשך מהלכי התייעלות בתהליכי הייצור והאריזה של החברה, ולא מעליית מחירים.

נציין כי בעוד שהמתחרה הגדולה של שטראוס, תנובה, הודיעה השבוע על עליית מחירים של מוצרי החלב שאינם מפוקחים, וגם במחלבות טרה בוחנים אפשרות לייקר מחירים, בשטראוס נמנעים לפי שעה מלעשות זאת. מאז 2011 נמנעה מהעלאות מחירים, ואף הורידה מחירים בקטגוריות מסוימות. מנגד, היא הרחיבה את הפורטפוליו שלה עם מוצרים חדשים בקטגוריות פרימיום, עליהם הרווחיות גבוהה.

דורין פלאס, מנהלת מחקר בבית השקעות אי.בי.אי, הוסיפה היום בהקשר זה: "לא מן הנמנע ששטראוס תעלה בשנה הבאה מחירונים לראשונה מאז המחאה החברתית. מהלך שכזה, אם יקרה, ידחוף את תוצאות הפעילות כלפי מעלה ב-2019. בכל מקרה, עד שמהלך כזה יצא לפועל, נמשיך לראות את שטראוס מתמודדת עם התייקרות התשומות, ולכן נצפה בסיכום שנתי לרווחיות תפעולית נמוכה במעט מזו שהציגה ב-2017".

בלידר שוקי הון ציינו היום כי "פעילות ישראל תמשיך לשמש עוגן חזק ויציב לתוצאות החברה. שטראוס היא יצרנית המזון הגדולה היחידה שממשיכה להציג גידול עקבי בנתחי השוק לאורך הרבעונים האחרונים. נתח השוק של שטראוס בשוק המזון נאמד ברבעון הראשון של 2018 ב-12.2%, והחברה ממשיכה לשמור על המקום השני ולצמצם את הפער ביחס לתנובה הממוקמת במקום הראשון". 

סברה מתאוששת מה-recall

בפעילותה של סברה, שטראוס נהנתה משיפור אחרי תקופה ארוכה בה סבלה מהשפעות האיסוף (recall) וולנטרי שביצעה בסוף 2016 לכמה ממוצרי החומוס שלה. בסיכום רבעוני הכנסות סברה גדלו ב-10% ל-357 מיליון שקל, והרווח התפעולי קפץ ב-11% ל-40 מיליון שקל.

בשטראוס מציינים כי במהלך המחצית הראשונה של השנה "התמקדה סברה בחזרה לנתח השוק בארה"ב ובקנדה טרם האיסוף הוולונטרי", וייחסה את השיפור בשורה התפעולית לחזרה לנתחי שוק טרם אותו איסוף. מהנתונים שמציגה שטראוס עולה כי נתח השוק הכספי של סברה בסוף הרבעון השני התקרב ל-26%, לעומת קצת פחות מ-24% בסוף המחצית הראשונה של 2017, וכי נתח השוק הכספי שלה בחומוס עמד על כ-60%, לעומת 55% בתקופה המקבילה.

הכנסות הרבעון של שטראוס מים עלו ב-11% ל-150 מיליון שקל, והרווח התפעולי מהן קפץ ב-45% ל-17 מיליון שקל, וזאת בעיקר בזכות עלייה במכירות מכשירים חדשים ועלייה במצבת הלקוחות. במגזר המים שטראוס מציגה גם את פעילות המיזם המשותף שלה עם קבוצת האייר (Haier) בסין, הפועל בתחום טיהור וסינון מי שתייה בסין, בו היא מחזיקה 49%. בסיכום רבעוני, מכירות פעילות זו טיפסו ב-14% ל-145 מיליון שקל (ובניטרול השפעות מט"ח עלו ב-6%), ורווחיו עלו ב-2 מיליון שקל והגיעו ל-18 מיליון שקל. בשטראוס ציינו כי צמיחת פעילות המיזם "הושפעה מעיכוב בהשקת מוצרים חדשים לשנת 2018 ומהחלטה להוציא מוצרים בעלי תרומה נמוכה וכן משינוי בארגון המכירות ומיקוד בערוצי מכירה חדשים למיזם המשותף".

שטראוס מעדכנת בדוחות אודות הליך המתנהל מול רשויות המס ברומניה, בנוגע לשומות מס בהיקף של כ-16.5 מיליון שקל, שנחשף באחרונה כי משרד התובע הרומני בוחן ממצאים העלולים להגיע לכדי עבירה פלילית שבוצעה מצד החברה. כעת היא מעדכנת כי "נכון למועד הדוח, שילמה החברה-הבת כ-11 מיליון שקל, בהתאם להליך התדיינות מקובל במדינה". 

עוד כתבות

סימולטור הקורונה של גלובס / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

סימולטור הקורונה של גלובס: בואו לבדוק איך ההתנהגות שלכם תשפיע על התפשטות המגפה

חושבים לנסוע להורים לחג? להחלטות שתקבלו בשבועות הקרובים תהיה השפעה קריטית על החיים של כולנו ● סימולטור הקורונה של "גלובס" מאפשר לבחון את התרחישים האפשריים, בהתאם להתנהגות הציבור ● היכנסו ובדקו מה יכול לקרות בישראל ובשאר העולם ● פיתוח: ירון שמש

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

פסח בישראל בצל הקורונה / צילום: AP

העוצר נגמר, הסגר הכללי יימשך עד מחר; מניין המתים בישראל עלה ל-79

ההנחיות הנוגעות לליל הסדר הסתיימו היום ב-07:00, אך עדיין אסור לעבור בין הערים ● המרכולים והפארמים נפתחים, ומותרת ההצטיידות במצרכים חיוניים ● הסגר יימשך עד ליום שישי בבוקר, אך ייתכן והממשלה תאריך את המועד ● 9,755 בני אדם נדבקו עד כה בנגיף בהם 165 במצב קשה ו-119 מונשמים

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

נכנסת לתחרות המקומית: אמזון במבצע ראשון בישראל

ענקית הקמעונאות יוצאת במבצע התקף לאתר המקומי שלה בישראל במסגרתו תעניק 10% הנחה על כל קנייה, בהגבלה לסכום של עד 20 דולר לכל קנייה בשילוח מקומי ●  מדובר ביוזמה של אמזון ולא מבצע של ספק זה או אחר

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

בשעה שנתניהו יחליט האם לחלץ את אל על, הסיוע לישראייר ולארקיע מתקרב

ההחלטה של רה"מ בדבר גורלה של ה"חברה הלאומית" תגיע גם על רקע הסדרי הלוואות שהמתחרות ארקיע וישראייר צפויות לקבל מהאוצר ● ועל אף זאת, חשוב להדגיש כי הסכנה הקיומית של אל על היא גם ההזדמנות הגדולה שלה לבצע מהלך של התייעלות מהשורש

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר / צילום: מייק בלייק, רויטרס

מייסד טוויטר ג'ק דורסי תורם מיליארד דולר למאבק במגפת קורונה

דורסי צייץ אמש כי בכוונתו לתרום כשליש מהונו העצמי והוסיף כי כי לאחר שיחלוף המשבר והחיים ישובו למסלולם, הכסף שיישאר יוקדש לחינוך ולבריאות של ילדות ולנזקקים ● "מקווה שזה יעודד אחרים בעלי השפעה לעשות מעשה דומה"

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האם קבלת ההחלטות במשבר הקורונה מתייחסת מספיק להיבטים שהם לא רק בתחום הבריאות?

אי-הוודאות כיום מקשה מאוד על היכולת למצוא הזדמנויות במשבר, ולא נראה שהמצב הולך להשתפר מהותית בקרוב ● במקום להבטיח הבטחות סרק, ראוי להודות שבמשבר בהיקף כזה, ספק אם כולנו נוכל למצוא הזדמנות; מצד שני, כולנו יכולים לנסות

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

אתר בנייה של פרויקט התחדשות עירונית בתל אביב, בשבוע שעבר. ממשיכים לבנות למרות משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מריחות הזדמנות: חברות המימון החוץ בנקאי מסתערות על השוק

התפרצות הקורונה, אומרים יזמים, הכניסה את הבנקים למצב של "נחכה ונראה" בכל הקשור למימון פרויקטים של בנייה ● המרוויחות הגדולות הן חברות המימון החוץ בנקאי ● "מה שמשפיע זה הפאניקה", אומרים בשוק

הקורונה במספרים / אינפוגרפיק: אפרת לוי, גלובס

האם מספר החולים היומי באמת בירידה? הגרפים של מגפת הקורונה בישראל

כמה חולים אובחנו היום לעומת השבוע שעבר? כמה מהם במצב קשה וכמה כבר החלימו? כמה בדיקות כבר בוצעו בישראל וכמה מהן יצאו חיוביות? ● ״גלובס״ מציג את סיפורה של המגפה בישראל בשישה גרפים פשוטים ● בשיתוף עידן דרדיקמן ורות השקס

מסעדה סגורה בסיאטל. בעל המסעדה חוסם את החלונות כדי למנוע ביזה / צילום: Ted S. Warren, AP

OECD: חודש מרץ מסתמן כגרוע בהיסטוריה מבחינה כלכלית

על-פי סקירה שמפרסם היום הארגון, הסימנים לכניסה למיתון באירופה ובגוש האירו חזקים יותר מכפי שהיו במהלך משבר 2008 ●לפי כותבי הסקירה, לא ניתן כעת לצפות מתי המיתון יגיע לסופו, אולם ככל שהסגרים יתארכו הפעילות הכלכלית צפויה להתאים את עצמה למציאות החדשה