גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פועלי הבניין נהרגים ואף אחד לא לוקח אחריות

אחרי 30 הרוגים באתרי בנייה מתחילת בשנה, בהם 28 פועלים ושני עוברי אורח, הקבלנים והממשלה ממשיכים להתקוטט מי אחראי ● עו"ד הדס תגרי מהקבוצה למאבק בתאונות בנייה: "הדבר היחיד שייצר אימפקט אמיתי זה סגירה של אתר בנייה לחודש"

אתר הבנייה של נצבא ואלקטרה בראש העין. 9 פועלים הרוגים בשלוש שנים / צילום: הקבוצה למאבק בתאונות בנייה
אתר הבנייה של נצבא ואלקטרה בראש העין. 9 פועלים הרוגים בשלוש שנים / צילום: הקבוצה למאבק בתאונות בנייה

בשבוע שעבר נהרגו ארבעה פועלים בתאונות בנייה, ובכך עלה מחיר הדמים באתרי הבנייה ל-30 בני אדם, בהם 28 פועלים ושני עוברי אורח. לפני ימים אחדים שלח יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מכתב לראש הממשלה להתערב בנעשה, שכלל איום להשבית את המשק אם לא יינקטו צעדים מידיים, אבל בינתיים דומה שכל הגורמים ממשיכים לזרוק את האחריות זה על זה.

הרוגים בתאונות באתרי בנייה

מוטי אלישע, הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, שאחראי בין היתר למינהל הבטיחות, תולה ללא היסוס את האחריות למצב על הקבלנים: "העמדה שלנו היא ברורה: אנחנו קוראים לקבלנים להילחם בתופעה הזו. האחריות הישירה והבלעדית היא של הקבלן. הוא אמור לוודא שיש בטיחות לפי הכללים. המצב בענף הזה בארץ גרוע מאוד. אם משווים לענף התעשייה, באתר בנייה המצב גרוע פי 5 ומספר ההרוגים גבוה פי 2 מהאיחוד האירופי".

הפועלים שנהרגו

איפה התפקיד שלכם?

"אנחנו מפקחים על הנושא, אבל אנחנו לא יכולים להיות בכל מקום".

ממה נובעת העלייה?

"העלייה נובעת מההיקף הגדול של אתרי הבנייה. יש גידול עצום משנת 2010, וגידול עצום במספר העובדים בענף. האוצר לא תגבר את הפקחים כי לא ניתנו תקציבים לעניין הזה, אנחנו פועלים מולו לקבל תוספת תקנים".

בהקשר זה חשוב לדייק ולהזכיר כי דווקא ב-2018 חלה ירידה שמחזירה את מספר התחלות הבנייה לאזור שבו היו ב-2010, כלומר כ-42 אלף דירות, ואילו מספר ההרוגים עלה בעשרות אחוזים לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

ובינתיים?

"משרד העבודה נקט שורה של צעדים. נוסף לתקנות על איסור בני נוער באתרי בנייה והטלת העיצומים הכספיים, בקרוב תוקם יחידה משטרתית חדשה בלהב 433, עם 12 חוקרים שתהיה להם גם רשות לעצור אנשים. כרגע אין להם מספיק כוח אדם ואין מיומנות. אנחנו גם מטילים צווי בטיחות ומעבירים אותם לרשם הקבלנים שיכול לשלול רישיון לקבלן.

"אנחנו בוחנים גם הטלת אחריות על התאגיד שבונה את הבניין. אחת התופעות המדאיגות היא שמעסיקים הרבה קבלני משנה ומחליפים אותם כל שני וחמישי. המטרה היא שיכשירו את העובדים, שידעו מה מגיע להם, ושרק בסוף העובד יתחיל לעבוד.

"בשורה התחתונה, אנחנו פועלים ליצור מציאות שבה יהיה לקבלנים משתלם כלכלית לשמור על שלומם של העובדים. כל עוד שהרוג עולה להם כלום כסף - אז אין להם שום אינטרס כלכלי לשמור על הפועלים".

למה אתם מצפים מגורמי הממשלה האחרים?

"מינהל הבטיחות פנה לרשויות המקומיות כי להן יש הרבה יותר פקחים ממה שיש לנו. מהמשטרה אנחנו מצפים שיחקרו באזהרה מנכ"לים של חברות.
"אבל הדבר העיקרי הוא שאני קורא לקבלנים לקחת אחריות. זו קריאה מהלב. לא יכול להיות שאדם מרוויח שכר בין מינימום לפחות מהשכר הממוצע במשק, ונהרג. נכון שזה יעכב קצת את קצב הבנייה, אבל הגידול של עשרות אחוזים בהרוגים הוא לא ייתכן.

"ואגב, אנחנו כל הזמן מדברים על ההרוגים אבל יש גם פצועים קשה, שלא רק שעולים המון כסף למדינה, הם גם לא יכולים להמשיך לפרנס את משפחתם. הפגיעה היא תמיד גם נפשית ומשפחתית, זה קשה מאוד".

בהתאחדות הקבלנים הפנו אותנו לדברים שכתב ב"גלובס" מנכ"ל ההתאחדות אליאב בן שמעון: "מי שחושב שעוד קנסות ועוד עונשי מאסר ישנו דרמטית את תמונת הפגיעות בגוף ובנפש טועה טעות מרה. לעובד שהניח בצד את הרתמה ביום חם כמו היום, ונותר תלוי בצהריים בין שמים וארץ בקומה 16, לא ממש משנה אם הקבלן שהעסיק אותו נקנס אתמול. בנייה היא מסוכנת, והענף סובל ממחסור של כ-3,500 מנהלי עבודה".

"עלייה של 50%"

"בשנת 2017 היו 35 הרוגים באתרי הבנייה שזה חמור מאוד, אבל לכל הפחות ראינו ירידה של 30% במספר ההרוגים לעומת שנת 2016", אומרת עו"ד הדס תגרי, מהקבוצה למאבק בתאונות בנייה. "עכשיו באמצע אוגוסט, אנחנו כבר בעלייה של 50% במספר ההרוגים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. לא רק שאנחנו לא במגמת שיפור של ירידה במספר ההרוגים, אנחנו בהתדרדרות תלולה".

תגרי סבורה שכל משרדי הממשלה צריכים לעשות הרבה יותר כדי למגר את מכת התאונות. "יש רגולטורים שלא עושים כלום. משרד השיכון למשל, שרשם הקבלנים במשרדו נמנע כבר שנים מהפעלת סמכותו לנקוט סנקציות כנגד חברות קבלניות שחוזרות ונשנות אצלן תאונות והפרות בטיחות. המשטרה שהודיעה שתקים בתחילת 2019 יחידה חדשה לחקירת תאונות עבודה, אבל בינתיים לא חוקרת תאונות כנדרש והפרקליטות שרק במקרים נדירים מגישה כתבי אישום. משרד האוצר שמקדם באגרסיביות את האצת הבנייה ומטרפד חקיקה והעברת משאבים להבטחת בטיחות העובדים ולא מתנה זכייה במכרזים ממשלתיים ברקורד בטיחותי ראוי. הרשויות המקומיות שממשיכות לשבת באפס מעשה, אפילו נוכח שני עוברי אורח שנהרגו השנה עקב הפקרות בטיחותית באתרי הבנייה. רשות ניירות ערך מתנערת מאחריותה להורות לחברות ציבוריות לדווח לבורסה על תאונות קטלניות".

מה לגבי משרד העבודה?

"השנה נרשמה ירידה דרמטית בתפקודם של מינהל הבטיחות התעסוקתית ושל משרד העבודה. כניסתם לתוקף של העיצומים הכספיים הביאה לכך שמפקחי המינהל עסקו אך ורק בתיעוד הפרות בטיחות לצורך הטלת עיצומים, על חשבון פעילויות פיקוח אחרות, ולפי שעה נראה שמהלך זה כשל לחלוטין. המענה לתלונות על אתרים מסוכנים פחת, אין קו חם לתלונות עובדים והציבור, המשרד לא פעל לאייש תקנים בלתי מאוישים".

אותם שמות חוזרים

אחד הדברים המטרידים ביותר הוא שברשימת החברות שנהרגו באתריהן עובדים, וברשימת צווי הבטיחות שמטיל מינהל הבטיחות, מופיעים אותם השמות שוב ושוב. למשל, לאלקטרה בנייה שבאתר שלה בראש העין נהרגו בשבוע שעבר שני עובדים, נהרג עובד לפני חודש בפרויקט אגירה שאובה, במאי נהרג פועל באתר בנייה של החברה בתל אביב, ובסך הכול תשעה פועלים בשלוש שנים. כיוון שאין כל ניקוד על בטיחות במכרזים ממשלתיים, רק לאחרונה זכתה במכרז היוקרתי לבניית הספרייה הלאומית החדשה של ישראל.

תגרי: "הדבר היחיד שייצר אימפקט הרתעתי זו סגירה לחודש של אתרים שבהם מתועדת הפקרות בטיחותית נרחבת או התרחשו הפרות נשנות. המסר לקבלנים צריך להיות נחוש: אם תתרשלו - לא תעבדו".

עוד כתבות

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

ירוק בעיניים: אחרי נעילה שלילית אתמול, אירופה נסחרת בעליות

היום בארה"ב: פרסום מדדי האבטלה ● המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר