גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה שווה בג"ץ אם אי-אפשר לפחד ממנו?

אולי לקראת החג תגלה שקד קצת פייסנות כלפי ביהמ"ש העליון

השרה שקד, נשיא המדינה ריבלין ונשיאת העליון בטקס השבעת שופטים \ צילום: שלומי יוסף
השרה שקד, נשיא המדינה ריבלין ונשיאת העליון בטקס השבעת שופטים \ צילום: שלומי יוסף

לרגל ראש השנה, הפיצה אתמול (ד') דוברות בתי המשפט את רשימת פסקי הדין המרכזיים שניתנו בבית המשפט העליון בשנת המשפט החולפת. רשימה שאותה הרכיבו שופטי ושופטות העליון בעצמם, מעין מצעד פזמונים שנתי של פסקי הדין הטובים והחשובים שלהם. מתוך הרשימה, ישנם 20 פסקי דין שניתנו על-ידי העליון בשבתו כבג"ץ. עיון בהם מלמד (שוב) כי הדימוי המאיים שחלק מהפוליטיקאים הבכירים שלנו מנסים להדביק לבג"ץ, כאילו מדובר בגוף תאב-שררה שעושה הכול כדי לקחת לעצמו בכוח את רסן השלטון, הוא, לכל הפחות, מאוד מוגזם.

מרשימת פסקי הדין החשובים שניתנו בבג"ץ השנה עולה כי רק בכמה מקרים, לא גורליים במיוחד, קיבל השנה בג"ץ החלטות שהן מנוגדות לעמדת הממשלה או גורמים בה. במקרים אחרים התיישרו שופטי בג"ץ עם עמדת השלטון, או דנו בנושאים שאינם בליבת העימות בין הממשלה והכנסת לבין בג"ץ.

באחד המקרים הבולטים שבהם פסק השנה בג"ץ, הוא דחה את עמדת שר הפנים, אריה דרעי, והתיר פתיחת עסקים בתל-אביב בשבת. פסק הדין התקבל, כזכור, ברוב של 5 שופטים נגד דעתם החולקת של השופטים הדתיים נעם סולברג וניל הנדל. הנשיאה בדימוס, מרים נאור, נימקה את ההחלטה, בין היתר, בכך ששר הפנים הביע עמדה שנעדר ממנה איזון המשקף את צביונה של תל-אביב. לאחר שניתן, פסק הדין עורר תשומת-לב ציבורית זמנית, אבל הוא לא חולל שינוי במציאות הישראלית, וודאי שלא ערער את מאזן הכוחות בין הרשות השופטת לממשלה ולכנסת. בתכל'ס, פסק הדין הזה איפשר את המשך שגרת החיים התל-אביבית מקדמת דנא.

אריה דרעי אביגדור ליברמן / צילומים: איל יצהר

במקרה אחר הורה בג"ץ לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, לאפשר כניסה של 90 פלסטינים לטקס זיכרון משותף לישראלים ולפלסטינים שהתקיים בפארק גני יהושע בתל-אביב. זאת, לאחר שליברמן התנגד לכניסתם באצטלא של שיקולים ביטחוניים, כשבפועל השיקולים שלו היו פוליטיים. גם כאן פסק הדין של בג"ץ לא גרם לרעידת אדמה מיוחדת. הטקס נערך, הטקס תם, החיים חזרו למסלולם.

כשבית המשפט נותן אישור לממשלה

בפסק דין נוסף, אסר השנה בג"ץ על המדינה להחזיק בגופות מחבלים לצורכי מיקוח. עם זאת, השופטים נימקו את החלטתם בכך שאין בספר החוקים הישראלי חוק מפורש שמאפשר לנהוג כך. הם השאירו פתח למדינה להחזיק בעתיד בגופות מחבלים לצורכי מיקוח באמצעות שינוי החקיקה. לדבריהם, "אם המדינה חפצה להחזיר גופות מחבלים לצורכי מיקוח, עליה לגבש הסדר חוקי מלא ושלם, שיוקדש באופן ספציפי לנושא זה, בחקיקה ראשית ומפורשת אשר תעמוד בסטנדרטים המשפטיים הקיימים בדין הישראלי ותתכתב עם הוראות הדין הבינלאומי".

בסוגיות רגישות אחרות, נתן השנה בג"ץ גושפנקא משפטית חוקתית לעתירות שהוגשו נגד החלטות של הממשלה או של גורמים בה. כך, למשל, הגן בג"ץ על הדרך שבה יושמו הוראות הפתיחה באש של צה"ל נגד המפגינים הפלסטינים בגבול הרצועה. הפגנות שבהן, כזכור, נהרגו עשרות פלסטינים. שופטי בג"ץ פסקו, ובצדק בעיניי, כי בניגוד לעמדת האגודה לזכויות האזרח שהגישה את העתירה, ההפגנות אורגנו על-ידי ארגון הטרור חמאס והן "אינן מחאה עממית, או ספונטנית רגילה והן יצרו סכנה ממשית וקרובה לחייהם ולשלמות גופם של כוחות הביטחון ותושבי ישראל - סכנה שהתעצמה והחמירה עקב פעולות הטרור שבוצעו מתוכן ובחסותן".

בפסק דין נוסף, דחה בג"ץ את העתירות שהוגשו נגד "חוק ההדחה" שמאפשר לכנסת להדיח מבית המחוקקים חבר כנסת שהסית לגזענות או תמך במאבק מזוין נגד המדינה. החוק אינו אומר זאת, אבל הוא נועד לפלח מאוד מסוים של בית המחוקקים - חברי הכנסת הערבים.

במקרה אחר דחו השנה שופטי בג"ץ עתירה שהוגשה נגד סמכות צה"ל לתפוס ולהחרים רכוש השייך לערבי מחברון, שהוא שווה-ערך לכספים שקיבל העותר מידי ארגון טרור. גם כאן, עמדו השופטים לצד הממשלה.

פסקי דין נוספים ברשימה הם מאוד חשובים, אבל לא עוסקים בנושאים נפיצים או רגישים ביחסים בין שלוש הרשויות. למשל, בג"ץ דחה עתירה שהגישה משפחתו של ד"ר ולדימיר בונדרנקו ז"ל נגד החלטת הפרקליטות להגיע להסדר טיעון עם נהג שגרם למותו של בונדרנקו בעת שנהג ברשלנות. למשל, בג"ץ דחה עתירות שביקשו לאפשר את הפעלתם של מרכזי לידה טבעית מחוץ לבתי חולים. השופטים אישרו את מדיניות משרד הבריאות, שלפיה יש לסגור את המרכזים משום שהם נותנים שירות רפואי ללא רישיון.

במקרה נוסף, בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ דחה עתירה כנגד חוקתיותו של תיקון 227 לפקודת מס הכנסה המעגן את ההסדרים העיקריים של הסכם ה-FATCA (הסכם שנחתם בין ישראל לארה"ב המכונן מנגנוני שיתוף מידע פיננסי בין-מדינתיים, כחלק מהמאבק של הממשל האמריקאי בתופעת ההתחמקות מתשלום מס של אזרחיה).

הזדמנות להיזכר במושג "שוויון"

יום קודם לשליחת רשימת פסקי הדין של בג"ץ, נשאה שרת המשפטים, איילת שקד, נאום בפתיחת ועידת המשפט של לשכת עורכי הדין, שבו היא חזרה וביתר שאת, לתקוף את בג"ץ. הפעם, שקד הלכה עוד צעד אחד יותר רחוק וכמעט ואיימה על שופטי העליון כי אם הם יפסקו נגד עמדת הממשלה בעתירות התלויות ועומדות שהוגשו נגד חוק יסוד: הלאום, "תישלל מהעם האפשרות להשפיע על יצירת ההסדרים החוקתיים באמצעות נציגיו, ובכך יסיים העם את תפקידו במה שהיה עד כה שיטתנו הדמוקרטית".

לכבוד החג, החלטנו לשלוח מסר של הרגעה ופיוס לשקד - דעתך, כבוד השרה, יכולה לנוח - גם את חוק יסוד: הלאום בג"ץ לא יבטל. זאת, מכיוון שהבעיה בחוק יסוד: הלאום, בנוסח הנוכחי שלו, היא לא במה שיש בו, מה שיש בו הוא בסדר גמור, הבעיה היא במה שחסר בו. שופטי בג"ץ, למרות מה שאומרים עליהם שקד וחבריה, לא ייקחו על עצמם את תפקיד המחוקק ולא יורו לכנסת להוסיף לטקסט של חוק היסוד את המילה שכל כך חסרה בו, אותה מילה שהיא הבסיס לכמעט כל תיאוריית מוסר אוניברסלית, המילה שממנה נגזרת החובה היהודית שהיא כל התורה על רגל אחת - "לאהוב את רעך כמוך", המילה "שוויון".

ראש השנה הוא עת לשינוי. אנשים, גם אלה שאינם מאמינים ששערי שמיים נפתחים, עושים חשבון-נפש. אולי בכל זאת, גם ללא סיוע של בג"ץ, דווקא עכשיו תחזור בה הכנסת מההחלטה האומללה לחוקק חוק יסוד שמדיר, לפחות לתחושתם, 20% מאזרחי המדינה, מהמדינה. אולי התפילה שתיאמר ביום כיפור תזכיר למחוקקים שכולנו בשר ודם, ושכולנו, יהודים, ערבים, נוצרים, מוסלמים, דרוזים, או צ'רקסים, כצל עובר וכענן כלה וכרוח נושבת וכאבק פורח. וגם לכן, כולנו שווים. שנה טובה. לכולם.

עוד כתבות

בכפר סבא, ברחוב הבנים/ צילום: יחצ

בכמה נמכרה דירת 4 חדרים בכפר-סבא

דירה ללא מעלית, ללא חניה, בבניין ישן לקראת תמ"א 38, נמכרה ב-1.64 מיליון שקל

יהונתן כהן ליטאנט/ צילום: עופר גולן

"שינוי פרדיגמה במרחב הכפרי: לא עוד תכנון פרברי ובזבזני"

אדריכל יהונתן כהן ליטאנט, מתכנן מחוז צפון במינהל התכנון, מתמודד עם מחוז שיש בו ערים ומושבים וקיבוצים, חוף ים ארוך, ערבים ויהודים ועבירות בנייה בלי סוף בכל המגזרים ● "תוכניות המתאר שאנחנו מקדמים מסדירות את רוב עבירות הבנייה"

בורסת לונדון / צילום: רויטרס

עליות שערים באירופה; צפי לפתיחה חיובית בארה"ב

נעילה מעורבת אתמול בוול סטריט בעודה מתקרבת לשיא עם עליות בנאסד"ק ובדאו ג'ונס ● ג'ק מא, מייסד עליבאבא, אמר כי לאור החרפת מלחמת הסחר החברה אינה מעוניינת עוד להביא מיליון מקומות עבודה לארה"ב

יוסאקו מיזאווה, האדם הראשון שיטוס סביב הירח במיזם של מאסק / צילום: רויטרס

מיליארדר יפני יהיה הנוסע הראשון בטיסה של מאסק סביב הירח

המיליארדר והיזם היפני יוסאקו מיזאווה יהיה בין המשתתפים בטיסה, שמתוכננת לצאת בשנת 2023

ליברמן למשרד האוצר: "תפסיקו לבלבל את המוח"

שר הביטחון זעם על הביקורת שנוגעת לתקציב הביטחון: "בפועל, מערכת הביטחון לא קיבלה שקל אחד - להפך. בקיצור, במקום מיליארדים - פרולה פרולה" ● גורם באוצר בתגובה: "תקציב הביטחון מעולם לא היה כל-כך גבוה. אנו מציעים לשר הביטחון להתעדכן מהרמטכ"ל"

אמזון גו בסיאטל  / צילום:רויטרס

אמזון שוקלת לפתוח 3,000 חנויות אמזון גו ללא קופות עד 2021

לפי דיווח בבלומברג, בחנויות החדשות יימכר אוכל מוכן לצד מצרכים, או שהן יהיו מקום לקניית ארוחות קלות בלבד עבור אנשים מהרים

בצלאל מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט / צילום: תמר מצפי

אלביט תמכור עמדות נשק ימיות באסיה ב-173 מיליון דולר

החברה דיווחה הבוקר על עסקה לאספקת עמדות נשק ימיות הנשלטות מרחוק לכוחות הצבאיים של מדינה באזור אסיה-פסיפיק ● היום עולה מניית אלביט מערכות בבורסת תל אביב בכ-3%, לאחר שאתמול עלתה בנאסד"ק בכ-0.5% ● החברה נמצאת בישורת האחרונה לקראת הרכישה של תעש מהמדינה בסכום של כ-1.8 מיליארד שקל

ג'ק מא מייסד ומנכ"ל עליבאבא / רויטרס

ג'ק מא חוזר בו מהבטחתו לייצר מיליון עבודות בארה"ב

יו"ר עליבאבא אמר לסוכנות ידיעות סינית כי החברה כבר לא יכולה לעמוד בהבטחה בעקבות המתחים בין סין וארה"ב בנושא הסחר ● "ארה"ב אוהבת תחרות וסין אוהבת הרמוניה. אלה שתי תרבויות שונות"

איתן כבל/ צילום:איל יצהר

"ועדת פישמן נועדה לעשות שיימינג לבנקאים? זו טענה רדודה"

אחרי החגים יתייצבו בכירי המערכת הבנקאית בפני ועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא הסדרי החוב ללווים הגדולים ● בראיון ל"גלובס" לא מתחייב יו"ר הוועדה, איתן כבל, שהמוסדיים יזומנו להופיע, ומספר על האכזבה מחוסר שיתוף-הפעולה של בנק ישראל ● וכן, הוא לא אופטימי לגבי מפלגת העבודה: "לא עשינו חשבון נפש מאז 77'. המפלגה צריכה לעבור שינוי"

הצעת עבודה עשויה להיות מלכודת דבש / צילום: Shutterstock

עלייה מתונה במספר המשרות הפנויות ביוני-אוגוסט - 1.4%

בחודשי מרץ-מאי העלייה עמדה על כ-2.4% ● המספר הממוצע הגדול ביותר של משרות הפנויות הוא בתחום המכירות

השופט אורי שהם / צילום: יונתן זינדל-פלאש 90

אושר מינוי השופט אורי שהם לנציב תלונות הציבור על שופטים

בתוך כך, הוועדה לבחירת שופטים בחרה היום 25 שופטים ורשמים לבתי המשפט השונים, שמצטרפים ל-275 שופטים שנבחרו ב-3 השנים האחרונות ● צפו ברשימת השופטים והרשמים החדשים

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בוול סטריט; רדקום נחתכה בעוד 10%

וול סטריט התקרבה לשיא ● מניות המגזר הפיננסי בארה"ב התחזקו, ואילו מדד הנאסד"ק ירד בעקבות החולשה במניות הטכנולוגיה ● מניית רדקום הישראלית המשיכה לרדת בנאסד"ק, לאחר שצנחה בכמעט 30% ביום שני ● המסחר במניות באירופה ננעל בעליות שערים זה היום הרביעי ברציפות ● הזהב זינק, ומחירי הנפט הגיעו לשיא של למעלה מחודשיים ● אמזון מתעתדת לפתוח כ-3,000 חנויות ללא קופה עד שנת 2021

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

בג"ץ למדינה: נמקו למה לא אושר ייקור מחירי החלב שבפיקוח

שוב דחייה בהחלטה על מחירי החלב המפוקחים: בג"ץ דן היום בעתירת תנובה נגד האוצר וקבע כי תוך 45 ימים המדינה תשיב מדוע לא אישרה את ייקור מחירי מוצרי החלב שבפיקוח כפי שאישרה ועדת המחירים ● בנוסף קבע בג"ץ כי אין חוק שמחייב את השרים לקבל את עמדת ועדת המחירים, אולם במקרה כזה נדרש נימוק מדוע

ירון רבקאי / צילום: יחצ

מנכ"ל רדקום מנסה להרגיע את הרוחות לאחר צניחת המניה: "ברור שחברה בגודלנו תחווה מדי פעם איטיות"

סופת הטייפון שפגעה בלקוח מרכזי של רדקום בפיליפינים סחררה את מניית רדקום, שאיבדה 27% ב-3 ימי המסחר האחרונים ומחקה משווי השוק שלה כ-65 מיליון דולר ● המנכ"ל ירון רבקאי מנסה להרגיע את הרוחות: "מנילה לא נפגעה בצורה קשה. עם זאת, אני רוצה להיות זהיר ולא להגיד שזה מאחורינו"

משה כחלון / צילום: איל יצהר

השנה שתהיה בכלכלה: התרופפות תקציבית והעלאת ריבית

ישראל נמצאת כיום בטופ העולמי מבחינת הביצועים הכלכליים - ויש שיאמרו שמנקודה כזו אפשר רק לרדת ● כתבי "גלובס" בתחזית לשנה הקרובה 

צינור גז / צילום: שאטרסטוק

מצרים וקפריסין חתמו על הסכם להקמת צינור הגז התת-ימי

בעקבות ההסכם שנחתם בין שתי המדינות להקמת צינור הגז, נשאלת כעת השאלה האם הגז ממאגר "לוויתן" יימכר למצרים דרך קפריסין ● לדברי שר האנרגיה הקפריסאי, יורגוס לקוטרופיס, ההסכם אמור "להבטיח את הפיתוח, הקמה והתפעול בזמן של הצינור התת-ימי ישירות למצרים דרך שתי המדינות"

S&P 500 / צילום: שאטרסטוק

השינוי בסיווג המניות: פחות צפוף בין הענפים, יותר צפוף בתוכם

השינוי הגדול שיחול החודש בהרכב הסקטורים של מדדים מרכזיים, ובראשם S&P 500, נועד בין היתר לתת מענה לבעיית הריכוזיות במדדים, שענף הטכנולוגיה תופס חלקים עצומים מהם ● השינוי, שיכלול הקמה של ענף חדש בשם Communication Services ו"מעבר דירה" של כמה מענקיות הטכנולוגיה, יפחית אמנם את הריכוזיות ברמת המדד, אך יגביר אותה בתוך הענפים עצמם

תחנת רכבל אוניברסיטת חיפה \ הדמיה: יפה נוף

ישראל רוצה לעבור לריחוף: רכבל הוא הפתרון לבעיית הפקקים?

ירושלים, נתניה, הרצליה, חיפה ונצרת עילית מקדמות תוכניות לבניית מערך רכבלים בשטחן ● הסיבה הרשמית: הקלה על עומס התחבורה ● המומחים מטילים ספק ביכולת של הרכבלים לספק פתרון תחבורתי יעיל, אך כשהבחירות באופק, אף אחד לא מקשיב להם

רביב צולר / צילום: שלומי יוסף

עליית מחירי האשלג חיזקה את מניית כיל ב-30% ב-3 חודשים

מניית כיל ממשיכה לרכז מחזורי מסחר ערים ועולה הבוקר בכ-2%, כשהיא מצמצת את פער הארביטראז' מול בורסת ניו יורק ● הסיבה העיקרית לעלייה, ככל הנראה, היא חוזה לאספקת אשלג שחתמה חברת BPC מבלארוס לסין במחיר של 290 דולר לטונה ● באוגוסט דיווחה החברה, הנמצאת בשליטת החברה לישראל של עידן עופר, על חתימת חוזה לאספקת אשלג בהודו בהיקף של 550 אלף טונות

שיטת המס הישראלית / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטי

הילד החורג של שיטת המס הישראלית

האינטרס של מי שנותן הלוואה ללא ריבית לחברה המוקמת על-ידיו במטרה לסייע לה, הוא אינטרס לגיטימי שלא מן ההכרח למסותו ● ואולם, סעיף 3(י) - המבוסס על הנחת עבודה שאין לה עוד מקום בשיטת המס מקשה מאוד על השקעה בדרך של הלוואת בעלים נטולת ריבית