גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אקזיט דקסיה: מיטב דש והלמן אלדובי בין המרוויחים הגדולים

שישה חודשים אחרי שהפך לבנק ללא גרעין שליטה, צפוי דקסיה ישראל להתמזג לקבוצת דיסקונט ● האם הפעם רשות ההגבלים תאשר מיזוג בשוק הבנקאות והאם הדבר יגביר את הלחץ לאלץ את דיסקונט למכור את כאל? ● ניתוח "גלובס"

רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף
רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף

חצי שנה אחרי שהפך לבנק ללא גרעין שליטה, דקסיה ישראל עשוי להיעלם מהמפה ולהיבלע על ידי בנק דיסקונט. בסוף השבוע האחרון חתמו דקסיה ישראל על הסכם עם קבוצת דיסקונט, ולפיו דיסקונט ישלם כ-670 מיליון שקל במזומן לרכישת הבנק, וימזג אותו אל החברה הבת שלו מרכנתיל.

המחיר הוא בדומה להון העצמי של דקסיה ישראל וגבוה בכ-17% לעומת מחיר פתיחת המניה במסחר. על רקע זה, היום עלתה מניית דקסיה ישראל  בקרוב ל-9%. ככל הנראה הסיבה שהמניה לא סגרה היום במסחר את מלוא הפרמיה היא שקיימת אי ודאות להשלמת העסקה, בעיקר בצד הרגולטורי.

לאחר שסוכם המחיר בין הצדדים, כעת הם מתכוונים במהלך מהיר של מספר שבועות בלבד לסיים את בניית תהליך המיזוג והליך בדיקת הנאותות. בהנחה שיתקבלו אישורי הרגולציה, המטרה היא להשלים את המיזוג של דקסיה, המתמחה באשראי לרשויות המקומיות, לתוך מרכנתיל בתוך מספר חודשים. לפי הערכות, מרביתם של 45 עובדי דקסיה ייקלטו לעבודה במרכנתיל. "גלובס" מנתח את הסיבות למיזוג, כיצד המהלך ישפיע על השוק ומי הרוויח בגדול.

מניית דקסיה עלתה ב- 25%

הסיבוב של המוסדיים

המרוויחים הגדולים מהעסקה הנרקמת הם המשקיעים שרכשו את מניות דקסיה ישראל מידי דקסיה העולמית לפני חצי שנה, וצפויים למכור אותם ברווח נאה של כ-30% שהושג בתוך כחצי שנה בלבד.

לאחר שבמשך תקופה ארוכה ניסתה דקסיה העולמית להיפטר מהפעילות בישראל, בסופו של דבר היא החליטה לזרוק את המניות בבורסה, תוך ויתור על פרמיית השליטה. המניות נמכרו בדיסקאונט של 13% על מחיר השוק. מאז חילקה דקסיה דיבידנד של 80 מיליון שקל לבעלי מניותיה, ובנוסף המניה החלה לטפס כאשר התברר כי יש מתעניינים ברכישתה (דיסקונט ובנק ירושלים). כעת צפוי הבנק להימכר לפי הונו העצמי, קרי כ-670 מיליון שקל, בתשואה נאה למשקיעים שרכשו את המניות בהפצה.

בין בעלי המניות הגדולים ניתן למנות את מיטב דש עם החזקה של מעל 6%, הלמן אלדובי (5.3%), וכן את קרן הגידור נוקד (4.9%) של רועי ורמוס ושלומי ברכה. בנוסף מי שעוד רכש מניות מידי בעלי השליטה הקודמים הוא טדי שגיא שהגיע להחזקה של 3.4%. יחד עם זאת, בהמשך מכר שגיא חלק מהמניות, אם כי לפי הערכות יש לו עדיין מניות בבנק, כך שגם הוא ירוויח מהאקזיט הנוכחי.

האפסייד של דיסקונט

העסקה הנוכחית לא תשנה מהותית את נתח השוק של דיסקונט. לשם השוואה: לדקסיה תיק אשראי של כ-4.5 מיליארד שקל לעומת מעל ל-140 מיליארד שקל לדיסקונט. יחד עם זאת, העסקה תאפשר לדיסקונט לו דריסת רגל משמעותית בתחום מעניין. האשראי לרשויות מקומיות בו פעיל דקסיה, נחשב לבעל רמת סיכון נמוכה יחסית.
פוטנציאל האפסייד לדיסקונט מהעסקה מגיע מכמה מקורות: לפי הערכות, רמת המרווחים בתיק האשראי של דקסיה נחשבת נמוכה, כך שלדיסקונט עשוי להיות פוטנציאל אפסייד אם יחליט להעלות מרווחים. עוד נציין דקסיה מבצעת הפרשות חשבונאיות מעבר לנדרש באשראי רגיל, וזאת בשל חשיפתו הגבוהה לסקטור אחד. סביר כי לאחר שייבלע במרכנתיל ההפרשה הגבוהה תוכל להתמתן, מה שישפר גם כן את רווחיות הפעילות הזו. שיפור רווחיות נוסף לפעילות הזו צפוי להגיע מחיסכון בהוצאות כתוצאה מהמיזוג. בנוסף לכך, מקורות המימון של דקסיה נחשבים יקרים יחסית (נשענים למשל על אג"ח), בעוד לדיסקונט מקורות מימון זולים יותר בדמות הפקדונות.
האפסייד בעסקה גם מגיע מכך שמרכנתיל הוא בנק מסחרי בעל מגוון פעילויות, הוא יוכל להציע לרשויות המקומיות שירותים נוספים כגון שירותים קמעונאיים לעובדי הרשויות, כך שפוטנציאל ההכנסות מפעילות זו גבוה לעומת ההכנסות שהן מניבות כיום לדיסקונט.

דיסקונט מתחזק: קודם כאל, עכשיו דקסיה

היכולת של דיסקונט להציע עסקת מזומן של קרוב ל-600 מיליון שקל לצורך הרחבת הפעילות, הוא נקודה משמעותית נוספת במהפך שעבר הבנק בשנים האחרונות. מבנק לא יעיל, עם רווחיות נמוכה ושחיקה בנתח השוק שרק נאבק להגעה ליעדי ההון של בנק ישראל, הוא הפך תחת ניהולה של לילך אשר טופילסקי לבנק רעב ואגרסיבי יותר. בבנק אף בחנו בעבר את רכישת בנק אגוד, אולם החליטו בסוף שלא להתמודד מכיוון שמדובר במיזוג מורכב. אלא שיש לזכור כי דיסקונט קיבל הקלה מהרוגלטורים, כאשר במסגרת ועדת שטרום הוחלט כי בניגוד לבנקים הגדולים, הוא לא יצטרך למכור את חברת כרטיסי האשראי שלו- כאל.

כעת עולה השאלה האם שוב הוא יקבל רוח גבית מהרגולטורים לבליעה של בנק דקסיה, והאם עסקה זו לא תעורר שוב את הביקורת על ההקלה שקיבל בנושא כאל, ואולי אף תביא להגברת הלחץ לאלץ את הבנק להיפרד מכאל.


הכדור בידי רשות ההגבלים

מניית דקסיה ישראל לא עלתה היום במלוא גובה הפרמיה הצפויה בעסקה למכירת הבנק. הסיבה לכך היא שככל הנראה בשוק ההון עדיין חוששים שהעסקה לא תעבור את משוכת הרגולטורים. בנק ישראל אינו צפוי להוות מכשול - בפיקוח על הבנקים עודכנו במגעים, ונתנו אור ירוק להמשיכם, וסביר כי יאשרו את המיזוג. השאלה המעניינת היא רשות הגבלים עסקיים. אישור הרשות אינו טריוויאלי לאור העובדה שבאחרונה פסלה הרשות מיזוג בין שני בנקים אחרים - מזרחי טפחות ואגוד.

יחד עם זאת, לאור העובדה שדקסיה אינו פעיל במגזר הקמעונאי, אלא מתמחה במגזר הרשויות המקומיות, הרי שמדובר במקרה שונה. עיקר הרגישות כיום היא לנושא הריכוזיות בתחום הבנקאות הקמעונאית, וזו הסיבה המרכזית שברשות פסלו את מיזוג אגוד. כמו כן בדיסקונט יכולים לשאוב עידוד מכך, שבעוד ביום שהוכרז על מיזוג מזרחי אגוד, התרעמו הפוליטיקאים כנגדו, נכון לכתיבת שורות אלה נרשמה דממה. 


בנק ירושלים: "דקסיה לא קיים כל דיון בהצעתנו למיזוג"

מי שהתאכזב מהעסקה הנרקמת עם בנק דיסקונט הוא בנק ירושלים. היום פרסם הבנק הודעה ולפיה: "בנק דקסיה לא קיים כל דיון עם הבנק בנוגע להצעת בנק ירושלים. הבנק ישקול את המשך צעדיו בנושא". בכך משאירים לעצמם בבנק ירושלים פתח לנקיטת צעדים משפטיים.

בבנק ירושלים נעשו מספר ניסיונות לרכוש את דקסיה לאורך השנים. בנק ירושלים היה גם הראשון בסבב הנוכחי להביע התעניינות במיזוג דקסיה לתוכו. נראה כי בדקסיה ישראל בחרו לקדם עסקה עם דיסקונט, מבלי שקיימו מו"מ משמעותי עם בנק ירושלים בנוגע להצעה שהגיש להם. לפי הערכות בדקסיה העדיפו את הצעת דיסקונט שהינה במזומן לעומת בנק ירושלים המציע עסקה המורכבת בעיקר ממיזוג מניות.

נציין כי בדקסיה ישראל לא מיהרו לקדם עסקה למיזוג הבנק. יחד עם זאת, על רקע לחצים שהפעילו חלק מבעלי המניות בהם מרכז השלטון המקומי, הוקמה ועדה מיוחדת של יו"ר הבנק לבנה שיפמן, המנכ"ל אוליביה גוטמן והמשנה למנכ"ל זוהר צאלים שקידמה את השיחות, ואף הצליחה לגבש תוך זמן קצר יחסית עסקה.

עוד כתבות

אביגדור ליברמן מודיע על התפטרות/ צילום: רפי קוץ

כהונת ליברמן והמטרו בגוש דן, כמה אתם שולטים בחדשות?

מי הלך לעולמו, למה הורחק הפעם אורן חזן ומה השיא של עליבאבא ביום הרווקים? בואו לבחון מה אתם זוכרים מהסיפורים של השבוע

רונאלדו/צילום: Shutterstock צ א.ס.א.פ קרייטיב

בפריימר ליג באנגליה: חדר הלבשה אחד, 11 שחקני כדורגל מ-11 מדינות

בכדורגל האנגלי מנסים להשתמש בהסכם הברקזיט כדי לשנות את חוקי העיסוק בממלכה ולהגביל את כמות הזרים ששטפה את הליגה ● אבל מחקר חדש מראה שהלאומיות עזבה את אירופה: מעל 40% מהשחקנים משחקים מחוץ למדינה בה נולדו, והמעבר הראשון לחו"ל מתבצע כבר לפני גיל 22

מפגין נגד ברקזיט בצעדה היום בלונדון / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: שורת התפטרויות בממשלה מאיימת על הסכם הברקזיט ומטלטלת את השווקים

רק אמש הצליחה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לאשר הסכם ברקזיט המשמר ברובו את המצב הקיים מול האיחוד מבחינת סחר ומסים ● היום התפטרו במחאה שרים בכירים בממשלתה - ועתידה הפוליטי נמצא בסכנה ● הליש"ט משלימה נפילה של 5.2% מתחילת השנה ● סקטור הבנקאות באירופה נסחר תחת לחץ, מניית הבנק הסקוטי RBS צונחת ב-7%

שוטרות רושמות דוח/ צילום: שלומי יוסף

הממשלה תתבקש לאשר קיצוץ רוחבי של מיליארדים למימון תוספות שכר

הממשלה תתבקש לאשר קיצוץ רוחבי של 1.3% מתקציבי הפעילות של משרדי הממשלה ב-2019 וקיצוץ נוסף של 1.5% משנת 2020 והלאה ● הסיבה? מימון העלאות השכר שהובטחו לשוטרים, לסוהרים ולגמלאי המשטרה והשב"ס ותוספות תקציב נוספות שהובטחו בימים האחרונים

נתוני נדל"ן / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מדד מחירי הדירות עלה ב-0.1%; מדד המחירים לצרכן באוקטובר עמד בציפיות ועלה ב-0.3%

מחירי הדירות ב-12 החודשים האחרונים רשמו ירידה של 1.9% ומחירי הדירות החדשות ירדו באוגוסט-ספטמבר ב-0.6% ● מחוז הצפון בלט עם עלייה של 1.1% במחירי הדירות באוגוסט-ספטמבר ● קצב עליית המחירים ב-12 החודשים האחרונים עומד בעקבות המדד האחרון על 1.2%

בלונים שנתפסו במעבר כרם שלום / דוברות מתפ״ש

הפסקת אש? אלפי בלונים נתפסו במעבר כרם שלום בדרכם לעזה

את הבלונים גילו בודקים ביטחוניים של רשות המעברים היבשתיים במשרד הביטחון, בזמן שבחנו את התכולה של משאית שהכילה צעצועים המיועדים לילדי עזה

מי שומר על המידע של משתמשי פייסבוק? שאלה טובה / צילום: shutterstock

דוח השקיפות של פייסבוק: מחקה 1.5 מיליארד חשבונות מזויפים בחצי שנה

כמו כן מחקה פייסבוק 5.4 מיליון ביטויים של דברי שטנה והסתה מהרשת החברתית ● במחצית השנייה של 2018 החברה אף הסירה 65.6 מיליון תכנים שהכילו עירום

בעבור חופן זרעי צ'יה / איור : עומר הופמן

ביום שבו התחתנתי, הבנתי לפתע מהו האושר בחיים, אבל אז, מתברר, זה כבר היה מאוחר מדי

אחרי שלמדתי מיעלי שללכת לאיבוד ולמצוא את הדרך הם בעצם שני צדדיו של אותו מטבע, קיבלתי בהבנה את הסדנאות, את האבחונים בשיטת התדר וגם את המתקשרת ● הטור של ליאור טומשין

תחנת רכבת ארלוזורוב/ צילום : איל יצהר

נוסעים על בטן ריקה: למה אין מה לאכול ברכבת ישראל?

בזמן שבאירופה תחנות הרכבת הגדולות מלאות במסעדות ובחנויות, אצלנו יש בקושי מזנון עם עגלה וכריכים בניילון נצמד. מי אשם?

עורך דין יחיאל וינרוט / צילום: יונתן בלום

"הפיצול במשרד מייצר פיקנטריה אבל אנחנו ממשיכים כרגיל והמוטו הוא לשכב על הגדר בשביל הלקוח"

שלושים ימי האבל על מותו של עו"ד יעקב וינרוט בקושי הסתיימו, אבל המשרד שייסד כבר ידע מאז מהלומה נוספת, עם פרישתו של עו"ד עמית חדד, ותיקי נתניהו עמו ● G צולל אל מאחורי הקלעים של הפיצול הדרמטי ומציג את דור ההמשך, עו"ד יחיאל וינרוט, בראיון בכורה

פרופ’ ראם סרי / צילום: איל יצהר

פיצוץ בחלל: מה קורה כששני כוכבים מתנגשים ולמה כדאי להשקיע במחקר על היווצרות זהב בחלל

לפני כשנה פיצחו מדענים תעלומה ארוכת שנים והראו שמקור הבזקי האור בחלל הוא התנגשות בין כוכבים ● פרופ' ראם סרי, שהיה שותף לגילוי, לא פוסל את האפשרות שפיצוץ כזה השמיד חיים בכדור הארץ ● וגם: מה הקשר בין הבזקי האור להיווצרות זהב ומדוע כדאי לממשלה להשקיע במחקר כזה

ביטקוין / איור: רויטרס - Dado Ruvic

נפילה כואבת בשוק הקריפטו: ביטקוין בשפל של 13 חודשים; המטבע של ריפל עלה למקום השני בשוק

(עדכון) - הביטקוין נסחר בשעות הצהריים סביב שער של 5,500 דולר ● שוק המטבעות הדיגיטליים איבד ביממה האחרונה 14% משוויו ● המטבע של פלטפורמת הבלוקצ'יין את'ריום צנח ביותר מ-15%, ושווי השוק שלו נפל מהמקום השני לשלישי בשוק ● מחירו של XRP, מטבע הקריפטו של ריפל, ירד ביותר מ-12%, אבל הצליח לטפס למקום השני בשוק

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בת"א: מניית טבע צנחה 4.9%, מטומי זינקה 8%

רציו זינקה 4.5% ומדד ת"א נפט-גז עלה 2% ברקע לדיווח כי מאגר נור המצרי קטן מהצפוי ● מניות הקנאביס נסחרו על רקע הדיווח על העברת חוק ייצוא הקנאביס לקריאה ראשונה ● מניית ננו דיימנשן צנחה ב-5.5% לאחר הדוחות לרבעון השלישי

מרים פיירברג / צילום: שלומי יוסף

בחירות תחת עננת חשדות: כמה הציבור בישראל מוכן לסלוח לנתניהו

האם הציבור הישראלי יבוא חשבון בקלפי עם הליכוד וראש הממשלה בשל החשדות נגד נתניהו ובני משפחתו? ● תוצאות הבחירות לרשויות המקומיות לא יכולות לנבא את התשובה ● וגם: אם לאסירים בבתי הכלא מגיע שטח מחיה סביר, אז גם לחולים המאושפזים בבתי החולים ● פרשנות

שרגא ברוש / צילום: אסף שילה

מכה לתעשייה: ועדת ההיצף ממליצה לא להגביל את יבוא המלט

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש: "זה יום שחור לתעשייה הישראלית"

פיז'ו פרטנר / צילום: יחצ

הדור החדש של המסחריות העירוניות רוצה לשנות את דעתכם

לא עוד רכבי עבודה סגפניים ונטולי סטייל: 2018 מסתמנת כשנת מפנה של המסחריות העירוניות עם הצגה של דורות חדשים ומתקדמים לכמה ממובילי השוק

מתוך 106 המלונות של הוסט הוטלס ברחבי העולם / צילום: רויטרס

קחו לכם חדר במלון והשאירו את מלחמות הסחר בחוץ

על רקע כלכלה עולמית שעסוקה באירועי מאקרו גלובליים סוערים, כמו תהיות לגבי הסיכויים לפריצת משבר כלכלי או מלחמות סחר למיניהן - חשוב למצוא רעיונות השקעה פרטניים שצפויים לגלות עמידות לטלטלות הללו ● הוסט הוטלס היא חברת ריט בתחום המלונאות, הנסחרת בשווי של 14 מיליארד דולר ומדורגת בדירוג השקעה, ואיגרות החוב שלה מסתמנות כהשקעה סולידית בתקופה הקרובה

שרת המשפטים איילת שקד בפורום האחד עשר / צילום: שלומי יוסף

האם שקד מתחמקת ממענה ברור בשאלת הסמכות של בג"ץ בעניין פוזננסקי-כץ?

נשיא העליון בדימוס א' גרוניס שעמד בראש בית הדין המשמעתי, קבע כי העונש עליו הסכימו הצדדים אינו בסמכות ביה"ד. על כך הגישה השופטת עתירה לבג"ץ ● בסיום הדיון בבג"ץ בעניינה של השופטת, ביקשו השופטים משקד כי תבהיר כיצד היא סבורה שיש לנהוג במקרה שיימצא כי העונש המוסכם חורג מסמכות ● היום הוגשה תגובת שקד: "העונש בסמכות. לא די בנזיפה"

נפתלי בנט / צלם: אלכס קולומויסקי

נפתלי בנט: "לא הייתי מוסר את תפקיד החינוך אלמלא משבר האמון הביטחוני"

(עדכון) ● בנט: "האויב קורא אותנו והוא מפרש את זה כחשש מלחימה. אני מוכן לקחת אחריות" ● מחר בבוקר מתכנן בנט להיפגש עם נתניהו ולדרוש ממנו לכהן כשר הביטחון של ישראל במקום אביגדור ליברמן, שהתפטר אתמול ● נתניהו יכנס בלשכתו בירושלים הערב את ראשי הרשויות מעוטף עזה

אילן זיבוטופסקי אדם אייזנברג  ג'סטין בורוס/ צילום: איל יצהר

"לא אכפת לנו להשקיע בברווזון המכוער שכולם לפנינו דחו"

קרן הגידור IBEX השקיעה בישראל למעלה מ–300 מיליון דולר, בין השאר ב–Dome9, שנמכרה לאחרונה לצ’ק פוינט • למרות זאת שותפיה לא מתרכזים דווקא בסטארט–אפים ואין להם בעיה להשקיע זמן ומרץ גם בחברות שנשארו בשוליים • בראיון ל“גלובס” הם מספרים איך פיספסו השקעה במובילאיי ומתארים את הקושי שלהם בניהול מו”מ עם ישראלים