גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אקזיט דקסיה: מיטב דש והלמן אלדובי בין המרוויחים הגדולים

שישה חודשים אחרי שהפך לבנק ללא גרעין שליטה, צפוי דקסיה ישראל להתמזג לקבוצת דיסקונט ● האם הפעם רשות ההגבלים תאשר מיזוג בשוק הבנקאות והאם הדבר יגביר את הלחץ לאלץ את דיסקונט למכור את כאל? ● ניתוח "גלובס"

רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף
רועי ורמוס / צילום: שלומי יוסף

חצי שנה אחרי שהפך לבנק ללא גרעין שליטה, דקסיה ישראל עשוי להיעלם מהמפה ולהיבלע על ידי בנק דיסקונט. בסוף השבוע האחרון חתמו דקסיה ישראל על הסכם עם קבוצת דיסקונט, ולפיו דיסקונט ישלם כ-670 מיליון שקל במזומן לרכישת הבנק, וימזג אותו אל החברה הבת שלו מרכנתיל.

המחיר הוא בדומה להון העצמי של דקסיה ישראל וגבוה בכ-17% לעומת מחיר פתיחת המניה במסחר. על רקע זה, היום עלתה מניית דקסיה ישראל  בקרוב ל-9%. ככל הנראה הסיבה שהמניה לא סגרה היום במסחר את מלוא הפרמיה היא שקיימת אי ודאות להשלמת העסקה, בעיקר בצד הרגולטורי.

לאחר שסוכם המחיר בין הצדדים, כעת הם מתכוונים במהלך מהיר של מספר שבועות בלבד לסיים את בניית תהליך המיזוג והליך בדיקת הנאותות. בהנחה שיתקבלו אישורי הרגולציה, המטרה היא להשלים את המיזוג של דקסיה, המתמחה באשראי לרשויות המקומיות, לתוך מרכנתיל בתוך מספר חודשים. לפי הערכות, מרביתם של 45 עובדי דקסיה ייקלטו לעבודה במרכנתיל. "גלובס" מנתח את הסיבות למיזוג, כיצד המהלך ישפיע על השוק ומי הרוויח בגדול.

מניית דקסיה עלתה ב- 25%

הסיבוב של המוסדיים

המרוויחים הגדולים מהעסקה הנרקמת הם המשקיעים שרכשו את מניות דקסיה ישראל מידי דקסיה העולמית לפני חצי שנה, וצפויים למכור אותם ברווח נאה של כ-30% שהושג בתוך כחצי שנה בלבד.

לאחר שבמשך תקופה ארוכה ניסתה דקסיה העולמית להיפטר מהפעילות בישראל, בסופו של דבר היא החליטה לזרוק את המניות בבורסה, תוך ויתור על פרמיית השליטה. המניות נמכרו בדיסקאונט של 13% על מחיר השוק. מאז חילקה דקסיה דיבידנד של 80 מיליון שקל לבעלי מניותיה, ובנוסף המניה החלה לטפס כאשר התברר כי יש מתעניינים ברכישתה (דיסקונט ובנק ירושלים). כעת צפוי הבנק להימכר לפי הונו העצמי, קרי כ-670 מיליון שקל, בתשואה נאה למשקיעים שרכשו את המניות בהפצה.

בין בעלי המניות הגדולים ניתן למנות את מיטב דש עם החזקה של מעל 6%, הלמן אלדובי (5.3%), וכן את קרן הגידור נוקד (4.9%) של רועי ורמוס ושלומי ברכה. בנוסף מי שעוד רכש מניות מידי בעלי השליטה הקודמים הוא טדי שגיא שהגיע להחזקה של 3.4%. יחד עם זאת, בהמשך מכר שגיא חלק מהמניות, אם כי לפי הערכות יש לו עדיין מניות בבנק, כך שגם הוא ירוויח מהאקזיט הנוכחי.

האפסייד של דיסקונט

העסקה הנוכחית לא תשנה מהותית את נתח השוק של דיסקונט. לשם השוואה: לדקסיה תיק אשראי של כ-4.5 מיליארד שקל לעומת מעל ל-140 מיליארד שקל לדיסקונט. יחד עם זאת, העסקה תאפשר לדיסקונט לו דריסת רגל משמעותית בתחום מעניין. האשראי לרשויות מקומיות בו פעיל דקסיה, נחשב לבעל רמת סיכון נמוכה יחסית.
פוטנציאל האפסייד לדיסקונט מהעסקה מגיע מכמה מקורות: לפי הערכות, רמת המרווחים בתיק האשראי של דקסיה נחשבת נמוכה, כך שלדיסקונט עשוי להיות פוטנציאל אפסייד אם יחליט להעלות מרווחים. עוד נציין דקסיה מבצעת הפרשות חשבונאיות מעבר לנדרש באשראי רגיל, וזאת בשל חשיפתו הגבוהה לסקטור אחד. סביר כי לאחר שייבלע במרכנתיל ההפרשה הגבוהה תוכל להתמתן, מה שישפר גם כן את רווחיות הפעילות הזו. שיפור רווחיות נוסף לפעילות הזו צפוי להגיע מחיסכון בהוצאות כתוצאה מהמיזוג. בנוסף לכך, מקורות המימון של דקסיה נחשבים יקרים יחסית (נשענים למשל על אג"ח), בעוד לדיסקונט מקורות מימון זולים יותר בדמות הפקדונות.
האפסייד בעסקה גם מגיע מכך שמרכנתיל הוא בנק מסחרי בעל מגוון פעילויות, הוא יוכל להציע לרשויות המקומיות שירותים נוספים כגון שירותים קמעונאיים לעובדי הרשויות, כך שפוטנציאל ההכנסות מפעילות זו גבוה לעומת ההכנסות שהן מניבות כיום לדיסקונט.

דיסקונט מתחזק: קודם כאל, עכשיו דקסיה

היכולת של דיסקונט להציע עסקת מזומן של קרוב ל-600 מיליון שקל לצורך הרחבת הפעילות, הוא נקודה משמעותית נוספת במהפך שעבר הבנק בשנים האחרונות. מבנק לא יעיל, עם רווחיות נמוכה ושחיקה בנתח השוק שרק נאבק להגעה ליעדי ההון של בנק ישראל, הוא הפך תחת ניהולה של לילך אשר טופילסקי לבנק רעב ואגרסיבי יותר. בבנק אף בחנו בעבר את רכישת בנק אגוד, אולם החליטו בסוף שלא להתמודד מכיוון שמדובר במיזוג מורכב. אלא שיש לזכור כי דיסקונט קיבל הקלה מהרוגלטורים, כאשר במסגרת ועדת שטרום הוחלט כי בניגוד לבנקים הגדולים, הוא לא יצטרך למכור את חברת כרטיסי האשראי שלו- כאל.

כעת עולה השאלה האם שוב הוא יקבל רוח גבית מהרגולטורים לבליעה של בנק דקסיה, והאם עסקה זו לא תעורר שוב את הביקורת על ההקלה שקיבל בנושא כאל, ואולי אף תביא להגברת הלחץ לאלץ את הבנק להיפרד מכאל.


הכדור בידי רשות ההגבלים

מניית דקסיה ישראל לא עלתה היום במלוא גובה הפרמיה הצפויה בעסקה למכירת הבנק. הסיבה לכך היא שככל הנראה בשוק ההון עדיין חוששים שהעסקה לא תעבור את משוכת הרגולטורים. בנק ישראל אינו צפוי להוות מכשול - בפיקוח על הבנקים עודכנו במגעים, ונתנו אור ירוק להמשיכם, וסביר כי יאשרו את המיזוג. השאלה המעניינת היא רשות הגבלים עסקיים. אישור הרשות אינו טריוויאלי לאור העובדה שבאחרונה פסלה הרשות מיזוג בין שני בנקים אחרים - מזרחי טפחות ואגוד.

יחד עם זאת, לאור העובדה שדקסיה אינו פעיל במגזר הקמעונאי, אלא מתמחה במגזר הרשויות המקומיות, הרי שמדובר במקרה שונה. עיקר הרגישות כיום היא לנושא הריכוזיות בתחום הבנקאות הקמעונאית, וזו הסיבה המרכזית שברשות פסלו את מיזוג אגוד. כמו כן בדיסקונט יכולים לשאוב עידוד מכך, שבעוד ביום שהוכרז על מיזוג מזרחי אגוד, התרעמו הפוליטיקאים כנגדו, נכון לכתיבת שורות אלה נרשמה דממה. 


בנק ירושלים: "דקסיה לא קיים כל דיון בהצעתנו למיזוג"

מי שהתאכזב מהעסקה הנרקמת עם בנק דיסקונט הוא בנק ירושלים. היום פרסם הבנק הודעה ולפיה: "בנק דקסיה לא קיים כל דיון עם הבנק בנוגע להצעת בנק ירושלים. הבנק ישקול את המשך צעדיו בנושא". בכך משאירים לעצמם בבנק ירושלים פתח לנקיטת צעדים משפטיים.

בבנק ירושלים נעשו מספר ניסיונות לרכוש את דקסיה לאורך השנים. בנק ירושלים היה גם הראשון בסבב הנוכחי להביע התעניינות במיזוג דקסיה לתוכו. נראה כי בדקסיה ישראל בחרו לקדם עסקה עם דיסקונט, מבלי שקיימו מו"מ משמעותי עם בנק ירושלים בנוגע להצעה שהגיש להם. לפי הערכות בדקסיה העדיפו את הצעת דיסקונט שהינה במזומן לעומת בנק ירושלים המציע עסקה המורכבת בעיקר ממיזוג מניות.

נציין כי בדקסיה ישראל לא מיהרו לקדם עסקה למיזוג הבנק. יחד עם זאת, על רקע לחצים שהפעילו חלק מבעלי המניות בהם מרכז השלטון המקומי, הוקמה ועדה מיוחדת של יו"ר הבנק לבנה שיפמן, המנכ"ל אוליביה גוטמן והמשנה למנכ"ל זוהר צאלים שקידמה את השיחות, ואף הצליחה לגבש תוך זמן קצר יחסית עסקה.

עוד כתבות

השופט אורי שהם / צילום: יונתן זינדל-פלאש 90

אושר מינוי השופט אורי שהם לנציב תלונות הציבור על שופטים

בתוך כך, הוועדה לבחירת שופטים בחרה היום 25 שופטים ורשמים לבתי המשפט השונים, שמצטרפים ל-275 שופטים שנבחרו ב-3 השנים האחרונות ● צפו ברשימת השופטים והרשמים החדשים

סמדר ברבר צדיק / צילום: תמר מצפי

הבינלאומי: עיצומי עובדי מתף פוגעים ברפורמה בתעודות הסל

הבנק עתר לבית הדין לעבודה נגד עיצומי עובדי זרוע הטכנולוגיה שלו ● ועד עובדי מתף: "ההנהלה היא המונעת את יישום הרפורמה" ● הבינלאומי: "עובדי מתף נהנים משכר ומתנאים גבוהים ביחס לענף"

סניף בנק אוצר החייל / צילום:  אבשלום ששוני

עכשיו זה רשמי: הבינלאומי ימזג לתוכו את בנק אוצר החייל

עלות פרישת העובדים הצפויה תעמוד על כ-40 מיליון ש' ● בבנק קיימו שיחות עם הוועד וההסתדרות בחודשים האחרונים אך לא הגיעו להבנות, וכעת לא מן הנמנע כי הסכסוך בין הצדדים יחריף ● בוועד העובדים כבר הכריזו בעבר סכסוך עבודה על רקע מהלכים אלה

בצלאל מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט / צילום: תמר מצפי

אלביט תמכור עמדות נשק ימיות באסיה ב-173 מיליון דולר

החברה דיווחה הבוקר על עסקה לאספקת עמדות נשק ימיות הנשלטות מרחוק לכוחות הצבאיים של מדינה באזור אסיה-פסיפיק ● היום עולה מניית אלביט מערכות בבורסת תל אביב בכ-3%, לאחר שאתמול עלתה בנאסד"ק בכ-0.5% ● החברה נמצאת בישורת האחרונה לקראת הרכישה של תעש מהמדינה בסכום של כ-1.8 מיליארד שקל

דירה למכירה / צילום:איל יצהר

פקיד השומה בעקבות מתעשרי הנדל"ן

מס שבח בגובה 25% או מס שולי בגובה 47%? טוב יהיה לכל הצדדים אם ייקבעו חזקות משפטיות ברורות בנוגע למיסוי על מכירת דירות

רביב צולר / צילום: שלומי יוסף

עליית מחירי האשלג חיזקה את מניית כיל ב-30% ב-3 חודשים

מניית כיל ממשיכה לרכז מחזורי מסחר ערים ועולה הבוקר בכ-2%, כשהיא מצמצת את פער הארביטראז' מול בורסת ניו יורק ● הסיבה העיקרית לעלייה, ככל הנראה, היא חוזה לאספקת אשלג שחתמה חברת BPC מבלארוס לסין במחיר של 290 דולר לטונה ● באוגוסט דיווחה החברה, הנמצאת בשליטת החברה לישראל של עידן עופר, על חתימת חוזה לאספקת אשלג בהודו בהיקף של 550 אלף טונות

צינור גז / צילום: שאטרסטוק

מצרים וקפריסין חתמו על הסכם להקמת צינור הגז התת-ימי

בעקבות ההסכם שנחתם בין שתי המדינות להקמת צינור הגז, נשאלת כעת השאלה האם הגז ממאגר "לוויתן" יימכר למצרים דרך קפריסין ● לדברי שר האנרגיה הקפריסאי, יורגוס לקוטרופיס, ההסכם אמור "להבטיח את הפיתוח, הקמה והתפעול בזמן של הצינור התת-ימי ישירות למצרים דרך שתי המדינות"

משה כחלון / צילום: איל יצהר

לקראת הבחירות הבאות-באות: כחלון כבר פוזל לכיוון מ' החוץ

ראשי המפלגות מניחים שלמשך כשנה וחצי אחרי מערכת הבחירות הבאה נתניהו ימשיך להיות ראש הממשלה, אך זמנו יהיה שאול ● בינתיים, כחלון כבר מסמן את היעד הבא שיעזור לו להחליף את נתניהו: משרד החוץ ● חדי-העין כבר שמו לב לחיזוק קשרי החוץ-האוצריים בחצי השנה האחרונה ● פרשנות

מטוס ישראייר / צילום: מוני שפיר

ישראייר מקזזת את העמלות לסוכני הנסיעות

העלייה בהוצאות ובמחירי הדלק תוביל לכך שסוכני הנסיעות יקבלו פחות עמלות גם מקבוצת ישראייר ● החברה הודיעה כי מינואר 2019 היא מקזזת את העמלה המשולמת לסוכני הנסיעות שימכרו את מוצריה, כאשר הם יקבלו עמלה אחידה של 5%

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ בטקס חנוכת קו הרכבת ת"א י-ם / צילום: ששון תירם

בעוד חצי שנה נגיע ליעד: קו רכבת ת"א י-ם נחנך היום

ראש הממשלה נתניהו והשר ישראל כ"ץ חנכו את תחנת נבון בירושלים, אך הרכבת נוסעת בינתיים עד נתב"ג בלבד ● חלק מתרגילי החילוץ וההצלה שנעשו בשבועיים האחרונים לקראת הפתיחה המתקרבת הסתיימו ללא הצלחה ● כחצי שנה עד שיגיע הקו ליעדו הסופי: תל אביב

 אבו מאזן / צילום: רויטרס

ממשל טראמפ: הרשות הפלסטינית מסייעת במאמץ נגד הטרור

מקל אמריקאי וגזר פלסטיני: למרות הקמפיין של ארה"ב נגד הפלסטינים, לרבות קיצוץ הסיוע והעברת השגרירות לירושלים, כוחות הביטחון של הרשות מוסיפים לשתף פעולה עם ישראל כדי לצמצם אלימות טרוריסטים, עפ"י דוח של הסטייט דיפרטמנט ● ירידה בשיעור 23% בפעולות טרור בעולם, ירידה בשיעור 27% במספר הרוגי פעולות טרור

ליברמן למשרד האוצר: "תפסיקו לבלבל את המוח"

שר הביטחון זעם על הביקורת שנוגעת לתקציב הביטחון: "בפועל, מערכת הביטחון לא קיבלה שקל אחד - להפך. בקיצור, במקום מיליארדים - פרולה פרולה" ● גורם באוצר בתגובה: "תקציב הביטחון מעולם לא היה כל-כך גבוה. אנו מציעים לשר הביטחון להתעדכן מהרמטכ"ל"

יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: יחצ

הרשות השנייה לערוץ 10: במקום מיזוג שדרו רק חדשות

ל"גלובס" נודע כי יוליה שמאלוב-ברקוביץ' הציעה לבעלי המניות של ערוץ 10 לבחון את האפשרות להפוך לערוץ חדשות בסגנון CNN, כחלופה למיזוג עם רשת ● בנוסף הוצע לעבור לפורמט של "ערוץ זעיר" - הגדרה ששמורה בעיקר לערוצים בתחילת הדרך עם היקף הכנסות נמוך ● בערוץ 10 מתנגדים בינתיים לרעיון

נציב הקבילות יצחק בריק מוסר הדוח  לאבי דיכטר / צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון

הצבא צועד על גאוותנותו: האם צה"ל מוכן למלחמה הבאה?

אם שואלים את יצחק בריק, נציב קבילות החיילים, צריך לפחד מהתשובה ● מה עושים עם מחלה שתוקפת ארגון שלם? ● ומדוע יש לשקול לשלוח את שוטרי ישראל לשיעורי כתיבה תמה? ● פרשנות

שאול שני / צילום: איל יצהר

שאול שני מנסה להנפיק את ECI במחצית מהשווי שבו נרכשה

החברה תנסה לפי שווי של כ-650 מיליון דולר "לפני הכסף" ● חברת ציוד התקשורת הוותיקה ולמודת המשברים, שנרכשה על ידי שני ב-2007, מציגה בשנתיים האחרונות צמיחה בהכנסותיה, אך היא עדיין רושמת הפסדים, שעמדו על 19 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2018 ● תנסה לגייס 230 מיליון דולר במקביל להצעת מכר של הבעלים שני

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות; ה-S&P 500 בשיא כל הזמנים, הדאו טיפס בכ-1%

מדד המניות S&P 500 ננעל בניו יורק בשיא של כל הזמנים ● מדד דאו ג'ונס ננעל ברמה הגבוהה ביותר שלו זה 8 חודשים ● מניות אפל ואמזון רשמו עליות ● המסחר באירופה ננעל בעליות שערים ● ג'ק מא, מייסד עליבאבא, אמר כי לאור החרפת מלחמת הסחר החברה אינה מעוניינת עוד להביא מיליון מקומות עבודה לארה"ב

עמית יפרח / צילום: תנועת המושבים

נקבע דיון בבג"ץ בעתירת המושבים והקיבוצים נגד הותמ"ל

הדיון הראשון בעתירה יתקיים ב-11 לנובמבר ● עיקר הטענות כנגד הותמ"ל מתייחסות לפגיעה בשטחים פתוחים ובשטחים חקלאיים ● עו"ד עמית יפרח: "כל משבר גדול, ככל שיהיה, לא מצדיק את רמיסת הזכויות של חברי המושבים המחזיקים בקרקע בדין במשך קרוב למאה שנים"

ד"ר ענת כהן-דייג /צילום: כפיר זיו

קומפיוג'ן תקבל תשלום נוסף מבאייר לקראת ניסוי בבני אדם

מדובר בתשלום אבן-דרך בהיקף 7.8 מיליון דולר מחברת באייר הגרמנית, עבור תרופה לסרטן ממשפחת התרופות האימונותרפיות ● מניית החברה עולה היום במסחר בת"א, והחברה נסחרת לפי שווי של 829 מיליון שקל ● קומפיוג'ן גייסה 19.3 מיליון דולר ברבעון השני של 2018

יצחק תשובה / צילום: יחצ

קבוצת דלק מכרה עוד 0.5% ממניות הפניקס ב-25 מיליון שקל

קבוצת דלק השלימה בתוך פחות מחודש מימוש של 17% ממניות הפניקס בכ-850 מיליון שקל ● בעקבות המכירה האחרונה נותרה דלק עם החזקה של 30.1% ממניות הפניקס ● כעת נותרה לדלק, שנמצאת בשליטת יצחק תשובה, אפשרות לממש כ-0.1% בלבד ממניות הפניקס לפני החזקת שליטה מינימלית בקבוצת הביטוח

רשת קשת וערוץ 10

עובדי חדשות עשר לרשות השנייה: "הערוץ עשוי לקרוס"

ועד עובדי החדשות מכתב להגיע לישיבה הבאה של המועצה כדי להציג בפניה את ההשלכות שעשויות להתרחש אם לא יאושר המיזוג של רשת עם ערוץ עשר