גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המשטרה: להעמיד לדין את בעלי ג'נרל טרייד בגין הונאה

המפרק: "במקרה הטוב יותר מ-30 מיליון שקל של למעלה מ-400 לקוחות ככל הנראה ירדו לטמיון"; "העובדות מעידות בבירור כי מדובר ב הונאה בשיטת הפירמידה"

דודו רוז / צילום: יחצ
דודו רוז / צילום: יחצ

החקירה הפלילית סביב קריסת חברת ג'נרל טרייד עברה לפרקליטות, לצורך הכרעה האם להעמיד לדין את בעלי החברה, דודו רוז (דוד רוזנצוויג) ושגיא קדם. על-פי המידע שהגיע לידי "גלובס", חוקרי המשטרה העבירו את התיק לפרקליטות עם המלצה להגיש כתבי אישום נגד הבעלים והחברה.

חברת ג'נרל טרייד, המהווה פלטפורמה למסחר במניות בחו"ל, נכנסת להליך פירוק זמני במאי השנה עקב חובות וחוסר יכולת להחזיר את כספי המשקיעים - "גם לא חלק מהכספים", כך על-פי הודעת החברה אז. באותו יום מינה נשיא בית משפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, את עו"ד עדי פיגל למפרק זמני לחברה והסמיך אותו לחקור את נסיבות קריסת החברה.

כבר בדוח הראשוני שהגיש המפרק, ימים ספורים לאחר הקריסה, הוא העלה חששות כבדים לביצוע מעשים פליליים, ותיאר את הפרשה כ"פרשה חמורה ביותר של פשיעה כלכלית 'בשיטת הפירמידה', וזאת - בין אם בעלי השליטה התכוונו מראש לגנוב כספי לקוחות (טענה המוכחשת על-ידם); ובין אם בעלי השליטה (לשיטתם, כפי שהוצגו הדברים גם על-ידי בא-כוחם בדיון שהתקיים ב-13 במאי) (נ)עשו טעויות עסקיות, משיקולים לא נכונים - ערבבו בין הכספים של לקוחות לרווחים של החברות והשתמשו בחלק מהכספים כדי לממן את הפעילות של החברות. בנסיבות אלה - בין כך ובין כך - לא יכולה להיות כל מחלוקת שבעלי השליטה נטלו כספים שלא כדין, ושהם אחראים באופן אישי בגין כל הנזקים הכבדים שנגרמו למאות לקוחות".

בבדיקה הראשונית נמצא כי "במקרה הטוב" יותר מ-30 מיליון שקל של למעלה מ-400 לקוחות ככל הנראה ירדו לטמיון.

"דגל שחור"

המפרק ציין בדוח כי "דגל שחור" התנוסס מעל פעילות בעל השליטה רוזנצוויג, שנעשתה לעיני כל, אך לדבריו, הרשויות השונות ישבו בחוסר מעש, לא עשו דבר והפקירו את "הזירה" למסע השיווק האגרסיבי שאותו הוביל רוזנצוויג, בסיוע עובדים רבים, ובהם גם עורכי דין.

בדוח המפורט, הנפרש על פני כ-40 עמודים וכולל מאות נספחים, ציין המפרק כי מדובר בפרשה מורכבת וחובקת-עולם - העוברת בין ישראל, אנגליה, בליז, ארה"ב, הונגריה, בולגריה, גאורגיה ומלטה - אך באירוע פשוט וחמור ביותר.

המפרק גולל בדוח את העובדות שאינן שנויות במחלקות בפרשה, המתארות את האופן בו עבדה "השיטה" להעלמת כספי הלקוחות ואת מסלול הקריסה של החברה. המסלול הזה מתחיל בכך שפעילות ג'נרל טרייד התנהלה תוך עירוב תאגידים שונים ונוהלה בפועל על-ידי שני בעלי השליטה - רוז וקדם. הם הכתיבו כל מהלך מהותי בחברה, ורק להם הייתה גישה לחשבונות הבנק ויכולת לבצע פעולות בחשבונות (אפילו למנכ"ל החברה לא הייתה גישה לחשבונות הבנק). עיקרון היסוד שהוצג בפני כלל הלקוחות היה שהכספים המועברים על-ידם מוחזקים "בחשבונות בנק הנפרדים מכספי החברה". המצג הזה שכנע מאות לקוחות להפקיד את מיטב כספם בידי רוז.

ובדיוק בשלב הזה בשלב הזה, השלב בו שעובר הכסף לחברה - ולמעשה אל ידי בעלי השליטה בה - מתחילות הבעיות. התברר כי כספי הלקוחות לא הופקדו מעולם בחשבונות בנק "נפרדים", ובעלי השליטה העבירו ועשו בהם שימוש (ברובם ככולם) לצרכים אחרים שנקבעו והוכתבו על-ידם (כולל הקמת תאגידים חדשים שנרשמו על-שמם).

לכל המאוחר בשלהי שנת 2017 החלו לקוחות רבים לדרוש לקבל את כספם חזרה, אך מאחר שנעשה בהם שימוש על-ידי בעלי השליטה, לא ניתן היה להשיב ללקוחות את כספם. בשלב זה, כפי שעלה בבדיקת המפרק הזמני, יישמו בעלי השליטה במודע "נוהל קרב" סדור ומתוכנן היטב, שבמסגרתו הם עשו את הפעולות הבאות: הם המשיכו לעשות שימוש בכספי לקוחות; המשיכו להציג בפני הלקוחות "יתרות זכות" שלא קיימות; עיכבו במכוון דרישות מצד לקוחות להשבת כספים (שהיו אמורים להיות מוחזרים בתוך 14 ימים), תוך שלקוחות ספציפיים כן קיבלו את כספם חזרה (המפרק מציין כי יש לבחון סוגיה זו); ולצד זאת ביצעו מהלך מסיבי ביותר לגיוס לקוחות חדשים, שהצטרפו למעגל הנפגעים הנוכחי.

המפרק ציין עוד כי די בעובדות הללו, שאינן במחלוקת, על-מנת להעיד בבירור כי מדובר בהונאה "בשיטת הפירמידה".

המפרק כתב עוד בדוח כי "היו פרשות חמורות יותר מבחינת היקף הכספים שהועלמו, אך אין ספק שמדובר באחת הפרשות החמורות ביותר בהיבט כמות הנפגעים והיקף הפגיעה (כגון חולי סרטן וקשישים שנותרו חסרי כל, פשוטו כמשמעו), ובפני המפרק הזמני נחשפו מקרים קורעי לב (על-מנת שלא לפגוע בצנעת הפרט של הנפגעים לא ירחיב המפרק הזמני בעניין זה)".

סיפוריהם של נפגעים אלה נחשפו ב"גלובס" בהרחבה, ובהם סיפורו של חולה הסרטן שהוחתם במיטת בית החולים על השקעה של חצי מיליון דולר; פנסיונר שמסתיר את אובדן כספי הפנסיה מאשתו מחשש שלא תוכל לשאת את הבשורה המרה; פנסיונרים רבים שאיבדו את כל חסכונותיהם וכספם; וזוג צעיר חסר כל שעומדים להביא לעולם את ילדם הראשון, אך כבר הספיקו לאבד את כל חסכונותיו.

איפה הכסף?

השאלה המרכזית בתיק היא להיכן העלימו בעלי השליטה את כספי הלקוחות. זו הייתה הסוגיה המרכזית בחקירות שהתקיימו בפני המפרק הזמני במהלך השבוע שחלף.

המפרק הזמני מציין בדוח כי בעלי השליטה בג'נרל טרייד, דוד רוז ושגיא קדם, ובמיוחד דוד רוז, הציגו גרסאות משתנות בתשובה לשאלה זו. בדיקה מקדמית שבוצעה על-ידי המפרק הזמני העלתה כי בעלי השליטה עשו שימוש פסול וחמור בכספי הלקוחות לצורך ביצוע השקעות בפעילויות חדשות בחו"ל, שנרשמו על-שמם.

המפרק הזמני עימת את בעלי השליטה עם מידע זה בחקירות שהתקיימו בפניו, ובסופו של דבר הגרסה המתגלגלת אשר הוצגה על-ידי בעלי השליטה, בתמצית, הייתה כי הם "טעו" בכך שעשו שימוש בכספי הלקוחות, וכי כספים אלה אינם קיימים עוד, והם "הושמדו" לצרכים הבאים: השבת כספים ללקוחות שביקשו לקבל את כספם חזרה, כולל במהלך התקופה האחרונה; תשלומים למסלקות הבורסה; תשלומים שוטפים לצורך הפעילות השוטפת של החברות בישראל (שכירות, משכורות וכיו"ב); תשלומים שוטפים לצורך הפעילות השוטפת של "General Trade" בחו"ל.

ואולם כפי שהתברר למפרק, על-פי הדוח, כספי הלקוחות שימשו בעיקר לצורך ביצוע "השקעות חדשות", בהיקפים עצומים של מיליוני דולרים, שבוצעו על-ידי בעלי השליטה באמצעות כספי הלקוחות, כאשר אותן השקעות חדשות נרשמו על-שם בעלי השליטה בלבד. כן הקימו בעלי השליטה פעילות משמעותית בהונגריה (קדם היה טס באופן קבוע להונגריה), ששימשה לכאורה כמרכז תמיכה עבור התאגיד בבליז; ביצעו פעילות בגאורגיה שנועדה לגייס עבור ג'נרל טרייד לקוחות זרים שיסחרו בדיוק על אותה פלטפורמת מסחר בה סחרו הלקוחות הישראליים.

עו"ד ניר ספיר, המייצג את דודו רוז ושגיא קדם, בעלי השליטה בג'נרל טרייד, מסר בתגובה: "לא פנו אלינו ולא עדכנו אותנו על סיום החקירה או על המלצות כלשהן". 

המפרק, עו"ד עדי פיגל, מסר בתגובה: "יש לשבח את משטרת ישראל אשר הקדישה מאמצים רבים והשלימה את חקירת ג'נרל טרייד בתוך פרק זמן מהיר, ויש להצר על כך כי רשויות חוקרות אחרות (כגון רשות ניירות ערך) לא מצאו לנכון להקדיש משאבים נדרשים על-מנת לסייע באיתור עשרות מיליוני שקלים של כספי לקוחות שהועלמו על-ידי בעלי השליטה שפעלו ללא פיקוח ובקרה מתחייבים. ממצאי חקירת המשטרה עולים בקנה אחד עם הממצאים החמורים שהתבררו בתיק הפירוק, ובכלל זה כי דוד רוזנצוויג ושגיא קדם העלימו באופן שיטתי עשרות מיליוני שקלים מחשבונות 'נאמנות' לצורך שימושים פרטיים שלהם, וכל זאת תוך שהם מחריבים את חייהם של מאות משפחות, שחלקן הניכר נותר חסר כל. מעבר לפעולות המבוצעות בתיק הפירוק, אנו מקווים כי הפרקליטות תפעל באותה נחישות ומהירות בה פעלה משטרת ישראל על-מנת להבטיח כי הצדק לא רק יבוצע אלא גם ייראה בתוך פרק זמן מהיר".

*** חזקת החפות: דוד רוז, שגיא קדם וחברת ג'נרל טרייד לא הורשעו בכל עבירה, ועל כן הם זכאים ליהנות מחזקת החפות. החקירה הסתיימה, וכעת התיק מצוי בפני הפרקליטות שאמורה להכריע האם להגיש כתב אישום בו או לא. יש לזכור כי חשודים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין. 

עוד כתבות

ג'יין פרייזר. הגיעה לעמדה שאף אחת לא הגיעה אליה מעולם  / צילום: Erin Scott, רויטרס

כל הדרך לפסגה: יותר ויותר נשים מתמקמות בצמרת ענף הבנקאות

ענף הבנקאות, מגזר גברי מסורתי, עוקף כעת מגזרים אחרים בארה"ב בקידום נשים ● ההמחשה לכך באה כאשר סיטיגרופ מינה את ג'יין פרייזר למנכ"לית ● בכך היא תהפוך לאשה הראשונה שמנהלת בנק בוול סטריט ● למרות זאת, הדרך לשוויון מגדרי בענף הפיננסים עוד ארוכה ותלולה

שלומי פוגל, יו"ר DOVERTOWER, מבעלי מספנות ישראל עם סולטן אחמד בן סליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD מדובאי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות החדשה של פוגל: משלחת מאבו-דאבי נפגשה עם עשרות סטארט-אפים ישראליים

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראל, הודיע כי הוא מקים קרן של משקיעים ממדינות המפרץ להשקעות בחברות הייטק ישראליות ● בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" על השת"פ של פוגל עם חברת הספנות והלוגיסטיקה מדובאי DP WORLD, גם היא מגלה עניין רב בטק הישראלי

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

היום בישיבת הממשלה: מענקים, דמי אבטלה וקיצוץ שכר השרים והח"כים

בישיבת הממשלה שתתקיים היום ידונו, בין היתר, בהצעתו של שר האוצר להפחית את שכר הח"כים והשרים ב-10% ● והאם יועץ ראש הממשלה טופז לוק הפר בידוד?

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

בן ביטון במיניאפוליס. חטף שוק מהקור / צילום: תמונה פרטית

"להתפרנס ממוזיקה, ועוד בבית כנסת? לא חלמתי שזה יקרה לי"

בן ביטון הגיע למינסוטה כדי להדריך במחנה קיץ, והתגלגל לעבודה כמוזיקאי ראשי בבית כנסת רפורמי במיניאפוליס ● אחרי שחטף שוק מהקור, הוא התאהב בעיר שזורת האגמים ● גם אם הקיץ האחרון, אחרי רצח ג'ורג' פלויד, לא היה פשוט ● דברים שרואים משם

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד התקשורת רוצה להוציא תדרים נוספים למכרזים

המטרה היא להוציא תדרים בתחום ה -24-26 גיגה הרץ ולא רק למפעילים וזאת על מנת לעודד כניסה של יזמים חדשים שיפעילו שירותים מתקדמים

אפליקציית WeChat / צילום: Reuters

צו מניעה נגד טראמפ: האפליקציה הסינית וויצ'ט לא תיחסם

בסוף השבוע פורסם כי טראמפ התכוון לחתום על צו שיאסור להוריד בארה"ב החל מהערב את האפליקציות וויצ'ט וטיקטוק ● לאחר שטראמפ אישר מוקדם יותר את הסכם שיתוף הפעולה בין אורקל לטיקטוק, מה שימנע את סגירתה של האפליקציה בארה"ב, כעת יכולים לנשום לרווחה גם בגזרת וויצ'ט

אייל שרצקי, מנכ"ל משותף באיתוראן / צילום: תמר מצפי

מניית איתוראן צנחה בכ-60% מהשיא ונסחרת מתחת למחיר שבו נמחקה מת"א

חברת שירותי הרכב של משפחת שרצקי נפגעה מחולשה בשוקי הרכב של ברזיל וארגנטינה, כאשר פרוץ מגפת הקורונה הוסיף שמן למדורה ● כעת יש מי שמאתר הזדמנות במניה

תחנה לבדיקת קורונה בישראל / צילום: Oded Balilty, Associated Press

אחרי שלושה ימי סגר: שיעור בדיקות הקורונה החיוביות עדיין גבוה

מספר הבדיקות היה נמוך יחסית ועמד על 23,474 בדיקות, אך אחוז הבדיקות החיוביות הינו גבוה - כ-11%, מה שמצביע על תחלואה 'סמויה' נרחבת בקהילה, שטרם אותרה ● 565 בני אדם אומתו אתמול לנגיף

רני צים  / צילום: אורן קאן

רני צים רוכשת את חלקה של מידאס בפעילות המשותפת במגזר הערבי

רני צים תשלם כ-70 מיליון שקל עבור חלקה של מידאס בפעילות ● עם השלמת העסקה צפויה מידאס לרשום רווח (לפני מס) של כ-30 מיליון שקל כבר בדוחות הרבעון השלישי

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת הכלכלה: רק 5% מהנוסעים בתחבורה ציבורית נבדקים

הוועדה התכנסה הבוקר במטרה לדון בהגבלות על התחבורה ציבורית בתקופת הסגר ● בוועדה הוסכם כי הרכבת הקלה בירושלים תמשיך להיות מוחרגת מתקנות הסגר ולפעול כרגיל ● מנהל הרשות לתחבורה ציבורית: "אין יכולת לפקחים להתחיל לריב עם הנוסעים ולהתמודד בכל תחנה ולספור את העולים והיורדים"

ממותגי טמפו / צילום: אתר החברה, יח"צ

על רקע סגירת המסעדות והברים: יצרנית המשקאות טמפו מוציאה עובדים לחל"ת

זוהי הפעם השנייה שיצרנית המשקאות שבשליטת ז'קי בר מוציאה את עובדיה לחל"ת בתוך חצי שנה על רקע המגבלות שהוטלו על המשק בשל משבר הקורונה

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

פיני זהבי ואלי עזור מהמרים על חברת הימורי ספורט מצפון מקדוניה ב-20 מיליון אירו

אספייר גלובל, שבה שותפים השניים, רכשה את BtoBet, המפעילה פלטפורמות מסחר בתחום הימורי הספורט B2B באירופה, באמריקה הלטינית ובאפריקה

הנקראות של תש"פ - G / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

10 הכתבות שקוראי G הכי אהבו השנה

נמלות האש משתלטות על ישראל ● האם מונוגמיה זה כבר פאסה ● למה עדיין אכפת לנו ממפלס הכנרת ● המתחים מאחורי הקרב על האסי ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

ערן יעקב, רשות המסים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המדינה לא רוצה שתשלמו לה מסים? תקלה באתר הרשות תוקעת השלמה של עסקאות נדל"ן

מזה כשלושה שבועות מייצגים בעסקאות מקרקעין לא מצליחים להשלים דיווחים על עסקאות ולשלם את המס הנדרש באתר רשות המסים ● התוצאה: מאות עסקאות נדל"ן שלא ניתן להשלים ● רשות המסים: "הרשות מבצעת בשבועות האחרונים החלפה של מערכת המחשוב הפנימית"

ארז רוזנבוך, יו"ר מגוריט  / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רכשה 136 דירות בהיקף של כ-277 מיליון שקל בתוך כשבועיים, בשלושה פרויקטים שונים

קרן הריט למגורים מגוריט דיווחה על שלוש עסקאות רכישה חדשות באשדוד, בתל אביב וביהוד ● לפי דיווחי החברה, לאחר העסקאות האחרונות, מצבת נכסיה של החברה עומדת על כ-1,350 דירות המרוכזות ב-22 פרוייקטים באזורים בהם קיים ביקוש ער לשכירות ארוכת טווח

פרופ’ אייל אליהו / צילום: איל יצהר, גלובס

ביג דאטה פוגש את יהודי בית שני באטלס דיגיטלי חדש

פרופ' אייל בן אליהו מחבר בין ביג דאטה למחקר של הקהילות היהודיות בעת העתיקה, וחולם שאחרי בחריין ואיחוד האמירויות גם עירק תיפתח לחוקרי יהדות

מדעי הקורונה / עיצוב: גלובס

החיסון, תובנות הרופאים והשאלות שנותרו פתוחות: מה התחדש בחקר הקורונה

חצי שנה בצל הנגיף, הקהילה הרפואית והמדעית יודעת הרבה על הקורונה, אבל לא מספיק ● בצל ההחלטה על סגר בחגים, כתבי "גלובס" מציגים – תמונת מצב ● פרויקט מיוחד

מגדל הפיקוח בנתב"ג. חלוקת הכנסות של מאות מיליוני שקלים בשנה   / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מנכ"ל משרד הפנים במאמר מיוחד ל"גלובס" על פעילות הוועדות הגיאוגרפיות

בתגובה לכתבה "צדק חלוקתי? בעיקר במרכז הארץ ובעיקר ליהודים", שפורסמה בשבוע שעבר, מנכ"ל משרד הפנים בטור מיוחד ל"גלובס": "מאז 2016 הוועדות הגיאוגרפיות הן לא רק מגיבות, אלא גם יוזמות"

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"