גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבלאק פריידי ועד לתנודות הליש"ט והנפט: 5 אירועים שישפיעו על השווקים השבוע

טירוף הקניות המקוונות של נובמבר מתקרב לשיאו לקראת "בלאק פריידיי" ● דאגות באירופה סביב תקציב ממשלת איטליה ● המסחר בליש"ט צפוי להמשיך לרכז עניין ● קריסת מחיר הנפט משליכה על האינפלציה ● אמיר ירון ייכנס לתפקידו כנגיד בנק ישראל ב-24 לדצמבר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס
בורסת לונדון / צילום: Toby Melville, רויטרס

שבוע המסחר בבורסות העולם צפוי להיפתח מחר (יום ב') על רקע שלל אירועים, ובהם טריפת הקלפים בבריטניה בנוגע להסכם הברקזיט וסבב נוסף במאבק המתמשך בין ארה"ב לסין סביב מלחמת הסחר.

בתוך כך, בשוק המקומי הממשלה אישרה היום את מינויו של הנגיד החדש של בנק ישראל, אמיר ירון, שייכנס לתפקידו כנגיד בנק ישראל ב-24 לדצמבר, ובהמשך לפרסום מדד אוקטובר, האנליסטים בשוק מספקים התייחסות לגבי תוואי הריבית בישראל.

הנה חמישה אירועים מרכזיים, שעשויים להשפיע על השווקים השבוע.

1. בלאק פריידיי - טירוף הקניות נמשך

אם ביום הרווק הסיני בתחילת נובמבר, ענקית המסחר המקוון עליבאבא דיווחה על נתון מכירות התחלתי ששבר את השיא, השבוע יחגגו בכל העולם את ה"בלאק פריידי" וה"סייבר מאנדיי", שהפכו לשמות נרדפים של חגיגת הנחות ענקית, במה שצפוי לאתגר את השיא שנרשם.

בשנה שעברה, במהלך סוף השבוע של בלאק פריידיי המכירות הגיעו לשיא של יותר מ-5 מיליארד דולר - מה שמשקף עלייה של 17% לעומת המכירות שנרשמו באותו סוף שבוע של 2016, כך לפי נתוני Adobe Digital Insights, שמסתמכים על מעקב של 80% מהוצאות הצרכנים האמריקאים ב-100 מאתרי הסחר המקוון הגדולים בארה"ב.

2. נימוקי הבנק המרכזי של אירופה

ביום חמישי הקרוב יפורסם פרוטוקול פגישת המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מהפגישה האחרונה. למרות ההאטה בצמיחה, הפחתת הדירוג של ממשלת איטליה, אינפלציית הליבה הנמוכה וההתמתנות בסחר העולמי, הבנק המרכזי של אירופה לא אותת בינתיים על שינויים בתוכניות שלו.

בהחלטה האחרונה, ה-ECB הותיר את הריבית ללא שינוי, כשתוכנית הרכישות צפויה להסתיים בסוף השנה, והריבית הקצרה לא צפויה לעלות לפני קיץ 2019. נגיד הבנק, מריו דראגי, ציין כי יש אובדן מומנטום בצמיחה אבל לא היפוך מגמה, אף שעדיין לא ברור אם הגורמים להאטה הם זמניים או יותר בסיסיים. 

נזכיר כי מאז, גברה המתיחות מול איטליה, כשזו לא הגישה תקציב מתוקן לבריסל. בבריטניה, התקווה להשגת הסכם ליציאתה מהאיחוד האירופה, נמוגה עם התפטרות ארבעה שרים בממשלה, ובראשם שר הברקזיט, דומיניק ראב, שמסר את המפתחות בטענה כי הוא לא מעוניין להיות חתום על הסכם שכזה.

3. הליש"ט - גן עדן לסוחרי מט"ח

הדרמה בבריטניה בשבוע החולף סיפקה הרבה הזדמנויות לסוחרי מטבע ספוקלטיבים, נוכח תנודות חריפות של המטבע הבריטי נוכח העדכונים סביב הברקזיט. הידיעה על גיבוש הסכם מול האיחוד הצליחה להקפיץ את הליש"ט  בכ-1%, ויום לאחר מכן כינסה ראשת הממשלה, תרזה מיי, את שריה לאשר את ההסכם - והליש"ט הגיבה בעלייה חדה.

ואולם, עם התפטרות השרים בבריטניה נרשמה ירידה חדה של עד 1.8% בליש"ט נוכח האירועים - הירידה היומית החדה ביותר מול האירו מאז 2016. שער הליש"ט צפוי להמשיך לרכז עניין, ככל שיגיעו עדכונים לגבי הברקזיט.

ב-25 בנובמבר תתקיים ועידת האיחוד האירופי, שבה צפויים הצדדים לשבת ולהסכים על הנקודות הסופיות בהסכם. אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, כותב בהקשר זה: "מכיוון שהטיוטה הנוכחית חסרת סיכוי לעבור בפרלמנט הבריטי, זו תהיה כנראה ההזדמנות הכמעט אחרונה של תרזה מיי לשפר את העמדה של בריטניה מול האירופאים. ההצבעה בפרלמנט הבריטי על ההסכם תיערך במהלך דצמבר, כנראה לקראת סופו. במידה וההצבעה תהיה נגד ההסכם, לממשל יינתנו 21 ימים להציג לפרלמנט את התוכנית ליציאה מהאיחוד האירופי. נזכיר כי ב-29 במארס נכנס לתוקף הברקזיט. 

"אם עד אז אושר הסכם, תקופת ההסתגלות תחל ובמהלכה הצדדים יחלו לממש את תנאי ההסכם. תקופת ההסתגלות תסתיים בדצמבר 2020 אבל ניתנת להארכה. אם עד אז ההסכם לא יאושר, בריטניה תמצא את עצמה מחוץ לאיחוד האירופי ללא הסכם לגבי תנאי הסחר וההגירה, ללא גבול בין צפון אירלנד לאירלנד וללא מענה לחברות הבינלאומיות שיושבות בלונדון בדגש על הבנקים. זהו התרחיש ממנו השווקים צריכים לדאוג", כתב גרינפלד בסקירתו השבועית.

התרחיש בעל הסבירות הגבוהה ביותר, לפי גרינפלד, הוא כי הפרלמנט הבריטי יאלץ לבלוע את הצפרדע ולהעביר את ההסכם, מכיוון שהעלות של יציאה מהאיחוד ללא הסכם היא גבוהה מדי. "עם זאת, בשל חוסר הרצון לוותר על הגאווה ומכיוון שהבריטים אוהבים את הדרמה שלהם עמוק בזמן הפציעות, סביר להניח שתרחיש זה יתממש קרוב מאוד לדד-ליין - כלומר, לקראת סוף השנה או אפילו בתחילת 2019", כתב גרינפלד. 

4. מחיר הנפט - עמוק בטריטוריה דובית

לאחר מהלך ירידות מתמשך, הארוך ביותר בהיסטוריה כולל נפילה של 7% ביום אחד (13 בנובמבר), מחיר הנפט התייצב בסוף השבוע האחרון סביב 56 דולרים וצפוי לעמוד במוקד בהמשך. הירידה הפראית מסמנת כי מחיר הנפט רחוק בכמעט 30% מהשיא האחרון - כלומר, עמוק בטריטוריה דובית. כתוצאה מהירידה החדה בתקופה האחרונה במחירי הנפט נרשמה בשוק המקומי, כמו גם בעולם, ירידה בציפיות האינפלציה הנגזרות.

בארה"ב, אינפלציית הליבה (CPI) ירדה ל-2.1%, זאת לעומת הצפי להישארותה ברמה של 2.2%.

"אמנם האינפלציה עדיין נמצאת ברמה שנוחה לפד, אבל כדאי לשים לב שהקריסה של מחיר הנפט תמשיך להשפיע על האינפלציה בחודשים הקרובים", אמר אורי גרינפלד מפסגות בהקשר זה. "למעשה, בקפיטל אקונומיקס טוענים שבשל הירידה במחיר הנפט ובשל אפקט קצה מתחילת השנה, האינפלציה צפויה לרדת לרמה של 1.5% כבר ברבעון הראשון של 2019 - מה שבהחלט יהווה רוח חזיתית מבחינת הפד ויעמיד בסימן שאלה את מידת הנחישות שלו להמשיך ולהעלות את הריבית".

5. הציפיות לאינפלציה בישראל - סמוך לגבול התחתון של היעד

מדד המחירים לצרכן בחודש אוקטובר עלה בשיעור של 0.3% והאינפלציה התייצבה ב-12 החודשים האחרונים בשיעור של 1.2%, בסמוך לגבול התחתון של היעד של בנק ישראל.

בבנק פועלים כותבים בהקשר השפעת המדד על ריבית בנק ישראל בהמשך, כי "הציפיות לאינפלציה לשנה נמצאות בסמוך לגבול התחתון של היעד, ולא ניתן לפסול אפשרות שבעקבות ירידת מחירי האנרגיה נראה את האינפלציה השנתית יורדת אל מתחת ל-1%, על אף שזה לא התרחיש המרכזי שלנו. תזמון העלאת הריבית תלוי עתה במידה רבה בפרשנות של חברי המועצה המוניטרית של בנק ישראל, ובכלל זה הנגיד החדש (שמונה היום באופן רשמי לתפקיד; גב"ס), למשפט 'התבססות סביבת האינפלציה ביעד'".

בלאומי שוקי הון כתבו בהקשר זה, כי "למרות שמדד אוקטובר עלה מעל לתחזיות המוקדמות, נראה כי אין לפסול את האפשרות שהריבית לא תעלה גם במהלך הרבעון הראשון של שנת 2019 ושההעלאה הראשונה תדחה אל הרביע השני של 2019. בכל מקרה נראה כי תוואי העלאות הריבית צפוי להיות איטי, אולי אף איטי מהערכות השוק".

בלידר שוקי הון כותבים בהקשר זה, כי "בנק ישראל יתקשה להמשיך להעלות את הריבית כאשר סביבת האינפלציה נותרה נמוכה (סביב אחוז). בנוסף, אנו מניחים שהפד יתקשה להמשיך להעלות את הריבית במחצית השנייה של 2019, מש שישפיע גם על המדיניות המוניטארית בישראל. אנו צופים ריבית בנק ישראל של 0.5% בסוף 2019".

נזכיר כי הבורסות בוול סטריט יהיו סגורות ביום חמישי הקרוב, 22 בנובמבר, לרגל חג ההודיה. ביום שישי יתקיים בוול סטריט יום מסחר מקוצר שיסתיים ב-20:00 (שעון ישראל).

עוד כתבות

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

פשרה: נקסטום תשלם 600 אלף שקל למשרד הביטחון במסגרת תביעה אזרחית

לפי התביעה, נקסטום וחברות נוספות - בשיתוף-פעולה עם יעקב כראדי, ששימש כראש תחום אמל"ח תקשוב בפיקוד צפון - הציגו מצגי-שווא למשרד הביטחון ולגורמי צה"ל, לפיו סיפקו שירותים ועבודות שהוזמנו, למרות שבפועל לא עשו כן

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

טראמפ מגביר את הלחץ על אפל ודורש שתפתח אייפון של טרוריסט: "לא אכפת לי מהיחסים איתם"

"אפל צריכה לעזור לנו, ואני תקיף מאד בעניין הזה", אמר טראמפ בראיון לערוץ CNBC מפורום דאבוס ● מנכ"ל אפל טים קוק נחשב למי שיכול לעבוד עם טראמפ והממשל שלו באופן שחברות אחרות בעמק הסיליקון לא מצליחות

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכול כלול, בלי יוצא מן הכלל"

אפליקציית Envelope החדשה של גוגל / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מנסים לצמצם את זמן השימוש בטלפון? גוגל רוצה שתכניסו אותו למעטפה

גוגל השיקה אמש אפליקציה בשם Envelope שמטרתה לסייע בהפחתת זמן השימוש בטלפון בעזרת מעטפת נייר

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר, וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

רובע הים בחדרה./  הדמיה: יח"צ

בין חדרה לאבו דאבי: אלו הפרויקטים שישראל תציג בוועידת האו"ם על עירוניות

בכנס, שייערך באבו דאבי בחודש הבא, יוצגו מספר פרויקטים של בנייה ירוקה והתחדשות עירונית, שרובם יצאו לפועל במקרה הטוב רק בעוד שנים

מנור וכפיר גינדי/צילום: צילום: דן שטרן

רגע לפני מחיקתה מהמסחר ובעזרת האחים גינדי: קאנומד גייסה כ-27 מיליון שקל בדיסקאונט של 40%

בעלי מניות בביופארם שהשקיעו 3 מיליון שקל יקבלו כ-13% מהון החברה ● ביופארם תמוזג לקאנומד תמורת 50% מהמניות, ולאחר המיזוג יחזיקו בעלי ביופארם - האחים גינדי וחגית ויינשטוק ודודו זהבי - בכ-57% מהחברה הממוזגת

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון

רוני מילוא / צילומ: תמר מצפי

חברת הנשק הגיאורגית שנידזה תובעת מיליונים מרוני מילוא: "הבריח נכסים לבתו"

החברה הגיאורגית שנידזה טוענת כי מילוא העניק ללא תמורה לבתו נכסים יקרי-ערך מחשש כי יינתן לרעתו פסק דין במסגרת סכסוך קודם שניטש בין הצדדים • לטענת שנידזה, מילוא ושותפו הסתירו ממנה כספים שהגיעו לה על תיווך בעסקאות נשק עם ממשלת גיאורגיה

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 בשיא כל הזמנים, שיכון ובינוי טסה ב-8.5%

שפיר זכתה במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל, יחד עם אוריין שמנייתה טסה ביותר מ-40% ● שפיר הנדסה זינקה ביותר מ-11%, פריון קפצה ב-6.6%

אודי שמאי/ צילום:איל יצהר

מניית הטכנולוגיה של זכיין פיצה האט בישראל מזנקת על רקע גיוס של 47 מיליון שקל באוסטרליה

דרגון טייל של אודי שמאי, המפתחת פתרונות תוכנה לאופטימיזציה של ניהול המשלוחים במסעדות מזון מהיר, מבקשת להיעזר בכספי הגיוס לחדירה לשוק האמריקאי

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

עינת פלד, מנהלת בונז'ור של אסם, בדרך להתמנות לתפקיד מנכ"לית וילי פוד

(עדכון) - יבואנית המזון הציבורית דיווחה הבוקר לבורסה כי מנכ"ל החברה מיכאל לובושיץ הודיע על התפטרותו אחרי שנתיים בתפקיד ● טרם ידוע לאן מועדות פניו של לובושיץ, שנחשב למנהל מוערך ומחוזר

וואטסאפ (WhatsApp) / אילוסטרציה: רויטרס

הפיצ'ר החדש של וואטסאפ שייקל לכם על העיניים בדרך

מצב כהה הוא פיצ'ר שהלך וצבר פופולריות, שמשנה את הרקע של אפליקציות לכהה, כך שיהיה נח יותר להשתמש בהן בלילה או במקומות ללא הרבה תאורה

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

בנימין נתניהו ויובל שטייניץ על אסדת הגז / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

מצעקות על ביבי ועד "לפגוע בקובי מימון זה כמו לפגוע באח של כחלון": מה מסתתר בספרו החדש של יובל שטייניץ

"סבן התקשר אליי מלוס אנג'לס. תשובה עשה את טעות חייו כשהזמין אותי לבקר באסדת הגז. חברי הליכוד הזהירו אותי מפני משה כחלון" ● שר האנרגיה יובל שטייניץ מפרסם ספר שבו הוא מציג את גרסתו למאבקי הגז ● מה שטייניץ העדיף לשכוח, איפה הוא טועה ומתי הוא מקמץ במילים

עומאר ישראק, נשיא מדטרוניק. העסקה על סף לחיצת יד / צילום: רויטרס

עומאר ישראק מונה ליו"ר אינטל העולמית

ישראק כיהן כמנכ"ל מדטרוניק, ובתקופתו החברה השקיעה 3.5 מיליארד דולר בישראל 

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

הראלי בוול סטריט נמשך על רקע עונת הדוחות: המדדים מטפסים לשיא

המדדים עולים בעד 0.5% ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות ● שיא במדד דאקס בגרמניה בעקבות שיפור בסנטימנט הכלכלי ● טראמפ: הפד מנע מארה"ב צמיחה של 4%

מגדל וואן מנהטן סקוור של אקסטל / הדמיה: אתר החברה

חברת הנדל"ן הזרה אקסטל בוחנת גיוס אג"ח נוסף בת"א, לאחר שפרעה כמיליארד שקל

החברה היזמית של גארי ברנט, הפועלת בעיקר בשוק הנדל"ן של מנהטן, צפויה לגייס 200-100 מיליון דולר, כאשר האג"ח שכבר הנפיקה נסחרות בתשואה של 6.36% לאחר זינוק של 38% בשנה האחרונה