גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי רבעון שלילי באלקטרה צריכה: המנכ"ל החדש מוביל "ניקוי אורוות" בחברה

חברת מוצרי החשמל מסכמת רבעון שלילי במיוחד עם שחיקה ניכרת בפעילויות השונות, שהובילה לירידה של 18% בהכנסות ל-691 מיליון שקל ולצלילה של קרוב ל-70% ברווח הנקי, שהסתכם ב-13 מיליון שקל ● מניית אלקטרה צריכה איבדה מתחילת השנה כ-40% מערכה, ומשקפת לחברה שווי של כ-800 מיליון שקל

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ
צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

חברת אלקטרה צריכה  (אמ"צ) סיכמה הבוקר רבעון שלילי במיוחד, עם שחיקה ניכרת בהכנסות וברווח של פעילויותיה השונות, שהובילה לירידה של 18% בסך הכנסותיה, לרמה של 691 מיליון שקל, ולצלילה של קרוב ל-70% ברווח הנקי שלה, שהסתכם ב-13 מיליון שקל. 

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2018 המגמה דומה, אחרי שאת הרבעון השני סיכמה אמ"צ בהפסד. דוחותיה הכספיים הנוכחיים של אמ"צ מזכירים נשכחות, היות שהחברה מדווחת כי בשל הירידה בהיקפי המכירות שלה היא התחילה "ביישום תוכנית התייעלות והפחתת עלויות בכדי להתאים את המשאבים להיקף המכירות".

עוד ציינה החברה בנושא כי "הפעולות שנוקטת החברה כוללות בין היתר שינויים במבנה הארגוני, הפחתת משרות ניהוליות, שיפור תהליכים וכיוצא בזאת" - במה שנראה כ"ניקוי אורוות" המתבצע פחות מארבע שנים לאחר תוכנית התייעלות נרחבת קודמת שעליה החליטה החברה בסוף 2014, לאחר שינוי בעמדת המנכ"ל.

תוכנית ההתייעלות הנוכחית מתרחשת לאחר מינויו של צביקה שווימר למנכ"ל החברה בתחילת אוקטובר, במקום זאב קלימי, שהודיע על התפטרותו מהתפקיד בקיץ האחרון, פחות מארבע שנים לאחר שמונה למנכ"ל. גם כניסתו של קלימי לתפקיד המנכ"ל, בספטמבר 2014, אז במקום יקי ודמני, לוותה בתוכנית התייעלות נרחבת, שעלתה לאמ"צ עשרות מיליוני שקלים, והגיעה אחרי תקופה עסקית לא פשוטה והפסדית. 

מניית אמ"צ, הסובלת כבר מחולשה מתמשכת, איבדה מתחילת השנה כ-40% מערכה, ומשקפת לחברה שווי של כ-800 מיליון שקל.

פילוח הרווח התפעולי של אמ"צ למגזרים

שינויים בענף המזגנים בישראל

פעילותה המרכזית של אמ"צ היא יבוא, ייצור ושיווק מוצרי צריכה חשמליים (לרבות אלקטרה ואלקו, פיליפס, ווירלפול ועוד), והפעלת רשתות השיווק למוצרי חשמל מחסני חשמל ושקם אלקטריק (קמעונות חשמל), ובסיכום רבעוני שתי פעילויות אלה בלטו לשלילה, לפי החברה בעיקר בשל חולשה בפעילות המזגנים. במגזר מוצרי הצריכה החשמליים מציגה אמ"צ צניחה של 31% בהכנסות הרבעוניות ל-318 מיליון שקל, לצד צלילה של יותר מ-80% ברווחי המגזר שהסתכמו ב-6.5 מיליון שקל.

שחיקת ההכנסות במגזר קמעונות החשמל הייתה מתונה יותר, והסתכמה ב-7%, ל-306 מיליון שקל, אולם שורת הרווח התפעולי של פעילות זו צנחה ב-30% ועמדה על פחות מ-12 מיליון שקל.

כאמור, באמ"צ מייחסים את עיקר הפגיעה בפעילות מוצרי הצריכה החשמליים לשינויים שנרשמו בענף המיזוג בישראל, שלפי החברה נפגע בצורה רוחבית, וכן מציינים שינוי בתמהיל המכירות עם המשך התחזקות נתח שוק של מזגנים עיליים קטנים, לצד ירידה בפעילות המזגנים של החברה בחו"ל. הפגיעה במכירות המזגנים באו לידי ביטוי גם בירידה המוזכרת בהכנסות מגזר קמעונות החשמל, שבו סך המכירות הרבעוניות בחנויות זהות ירדו ב-11% לצד ירידה של כ-7% במכירות למ"ר בחנויות זהות.

בסך הכול בין ינואר לספטמבר הכנסות אמ"צ קטנו ב-7% לכ-2 מיליארד שקל, והרווח הנקי נמחק כמעט לגמרי והסתכם בפחות מ-3 מיליון שקל, אחרי רווח נקי מרשים של 176 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2017, ורווח נקי של 162 מיליון שקל ב-2017 כולה. הרווח מפעילויות נמשכות של אמ"צ צנח בכ-65%-70% ועמד על כ-16 מיליון שקל ו-35 מיליון שקל ברבעון ומתחילת השנה, בהתאמה.

פגיעה קשה מהסכסוך עם וואווי

החברה, הנמצאת בשליטת קבוצת אלקו של האחים דניאל ומיכאל (מייקי) זלקינד, פועלת מאז 2017 גם בתחום התקשורת, לאחר שרכשה את חברת הסלולר גולן טלקום ואת פעילות יבוא המכשירים הסלולריים של המותג הסיני וואווי (Huawei) - שם התעורר סכסוך חריף בין אמ"צ לבין יצרנית המכשירים הסינית בשנה האחרונה.

הסכסוך בין אמ"צ לבין וואווי פגע קשות בתוצאותיה של אמ"צ - הפרשה של 43 מיליון שקל ב-2017 ועוד 31 מיליון שקל בינואר-ספטמבר השנה (מתוכם 2.5 מיליון שקל ברבעון השלישי). בדוחותיה מעדכנת אמ"צ כי היא ממשיכה בפעילות ההפצה והשיווק של מוצרי סלולר שאינם מוצרי וואווי.

אמ"צ השלימה בתחילת 2017 עסקה לרכישת 70% מחברת אלפא טלקום, יבואנית ומפיצת מוצרי וואווי, שבמסגרתה העמידה לחברה הנרכשת מימון של 31 מיליון שקל. בסיכום 2017 הציגה אמ"צ הפסד מגזרי של כ-44 מיליון שקל, בגין הפחתת נכסים בלתי מוחשיים המיוחסים לפעילות ההפצה של וואווי.

פעילות התקשורת של אמ"צ הציגה מגמה שלילית גם ברבעון השלישי, עם ירידה של 6% בהכנסות ל-129 מיליון שקל וצמצום של 15% ברווח התפעולי ל-25 מיליון שקל, אולם בעניין פעילות גולן טלקום מציינים באמ"צ, כי בנטרול הכנסות חד-פעמיות אשתקד, הרווח המגזרי הרבעוני עלה בכ-4%, מ-20 ל-21 מיליון שקל.

עוד עולה מנתוני החברה, כי מספר המנויים של גולן טלקום עלה בהשוואה רבעונית בכ-4,000, ל-905 אלף מנויים, לצד ירידה של 6% בהכנסה החודשית הממוצעת למנוי (ARPU), ל-48 שקל, לעומת 51 שקל ברבעון המקביל. 

עוד כתבות

אוהד דנוס / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידה של 8% במחירי הדירות בתל אביב בתוך שנה? המדד שמראה כי המחירים בסך הכול יציבים

לפי מדד מחירי הדיור של יו"ר לשכת השמאים לשעבר אוהד דנוס, המחירים בשוק הדיור בישראל בסך הכול יציבים - חוץ מאשר בעיר אחת: תל אביב ● פרשנות

שאול אלוביץ' ונוני מוזס / צילומים: איל יצהר, אמיר מאירי

מה הסיכוי שמנדלבליט ישנה את עמדתו בתיקי נתניהו

הליכי השימוע בתיקי נתניהו לארנון מוזס ולזוג אלוביץ יצאו השבוע לדרך ● גורמים מצד ההגנה ומצד הפרקליטות ציינו כי הישיבות עברו בהצלחה ● הסנגורים הרגישו כי ניהלו עימם דיון מעמיק, והפרקליטים חשו כי הועלו בפניהם טענות משפטיות ועובדתיות בעלות טעם ומשקל ● אז למה קשה לראות מצב שבו היועמ"ש אביחי מנדלבליט משנה את האישומים? ● פרשנות

אילון מאסק / צילום: ג'ו סקיפר, רויטרס

טסלה ופורד בעלות הפוטנציאל הגבוה ביותר להפסד ממלחמת הסחר

ענקיות הרכב האמריקאיות הן בין היצואניות המובילות של כלי רכב לסין, יחד עם ב.מ.וו ומרצדס בנץ ● אמש מניות הרכב של טסלה, פורד וג'נרל מוטורס התרסקו עם נעילת המסחר בארה"ב

הארלי LIVEWIRE / צילום: יחצ

טסלה על שניים: מהפכת הרכב החשמלי היוקרתי מחלחלת גם לכלים דו-גלגליים

האופנועים החשמליים מציעים חיסכון רב בעלויות, אפס זיהום אוויר ואפס רעש - ובכל זאת מצליחים לסובב אחריהם את הראש ברחוב

רשת BE / צילום: סיון פרג'

רשת Be רוכשת אתר אונליין למכירת תרופות מרשם

הרשת מקבוצת שופרסל תשלם כ-5 מיליון שקל בתמורה ל-51% ממניות חברת בלה, חברת-בת של החברה הציבורית רקח תעשייה פרמצבטית ● החברה הנרכשת זכתה במכרז של קופת-חולים לאומית למכירת תרופות מרשם למבוטחיה באמצעות פלטפורמה מקוונת שהיא מקימה

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין-ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית ● אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

שיערוך "בית פסגות" בת"א סייע לאיי.די.איי ביטוח להציג גידול ברווחי הרבעון והמחצית הראשונה

חברת הביטוח הישיר מציגה צמיחה של כ-4% בפרמיות, ומשיקה תחום פעילות חדש – פוליסות חיסכון ● המנכ"ל קובי הבר: "פוליסות החיסכון ישווקו לציבור באופן ישיר בתהליך דיגיטלי מלא, בדמי ניהול הנמוכים באופן משמעותי מהמקובל בענף"

רני ולינגשטיין (מימין) ודוד בן בסט, Oryx Vision / צילום: יח"צ

חברת החיישנים לרכב האוטונומי אוריקס ויז'ן נסגרה

החלטה לסגור את החברה הגיעה בעקבות עיכובים בפיתוח הרכב האוטונומי אשר הובילו להאטה בשוק שבו פועלת החברה ● דוד בן בסט, המייסד וסמנכ"ל המו"פ לשעבר, בשיחה עם "גלובס": "אני לא הייתי חלק בהחלטה לסגור את החברה"

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

רגע לפני פתיחת ליגת העל: בואו לבדוק כמה באמת אתם יודעים על כדורגל?

לסיכום הפרויקט המיוחד של "גלובס", ליגת העל בכדורגל, הכנו חידון מסכם שייבחן עד כמה אתם בקיאים בנבכי ליגת הכדורגל הבכירה בישראל ● מוכנים לשריקת הפתיחה?

צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 30 ואחרון: המקום שבו היבשת נגמרת

המסע שלנו, שהתחיל בקצה הדרומי ביותר של אמריקה לפני כמעט שמונה חודשים, הגיע לשלב הסיכומים ● מה למדנו ומה ניקח איתנו הלאה מהטיול הארוך שלנו

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות ● אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא נוסעים לאוקראינה לביקור שלא קשור למה שקורה כאן"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין היום לתוכנית "פגוש את העיתונות" והתייחס למתיחות בדרום ולאירועים הפוליטיים האחרונים ● באשר לאפשרות לשבת עם המשותפת בממשלה, אמר גנץ: "אני רוצה לשרת את כל אזרחי ישראל, אך נשב רק עם אנשים שמכירים בישראל כיהודית ודמוקרטית, ויש בתוך המשותפת מי שמערערים על כך"

הנשיא דונלד טראמפ/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הנשיא טראמפ מתייחס להחרפת מלחמת הסחר מול סין בפסגת ה-G7: "יכולתי להכריז על מצב חירום לאומי"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● "בהרבה מובנים זה מצב חירום לאומי; הם גונבים ולוקחים קניין רוחני בהיקף של 500-300 מיליארד דולר בשנה"

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

עמוס רוטנברג, משקיע נדל"ן בגרמניה, הונגריה וישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"עדיף לקנות בניין שלם מדירה בודדת ואם אפשר - כמה בניינים"

עמוס רוטנברג זנח את עסקי המסעדנות לטובת השקעות בנדל"ן ● אחרי 20 שנות השקעה יש לו כמה המלצות: קנו בניין שלם ואם אפשר מספר בניינים: "רגע הקנייה הוא החשוב ביותר בחיי השקעה. קחו כמה שיותר מימון מהבנקים" ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו-10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקאים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ישראלי עצור, ברקזיט לפניך: מה תהיה ההשפעה על שרשרת הייצור של עסקים בישראל?

היקפי הסחר בין ישראל ובין בריטניה גדלים בכל שנה, וכניסת הברקזיט לתוקף עתידה להשפיע על עסקים ישראליים הפועלים בצורה ישירה או עקיפה עם בריטניה - וזאת למרות תיקוף הסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות בתחילת 2019 ● מיהם החברות והעסקים שצפויים להיות מושפעים מההיפרדות הבריטית מהאיחוד האירופי, וכיצד להיערך ליום שאחרי?

דוד פתאל / צילום: רפי דלויה

פתאל החזקות כבר שווה 7 מיליארד שקל: המניה הגיבה בחיוב לתוצאות חזקות ברבעון השני

הכנסות ממלונות שנוספו לפורטפוליו במחצית השנייה אשתקד סייעו לחברת המלונאות להציג שורה עליונה של כ-1.5 מיליארד שקל ברבעון השני, צמיחה של 74% ● יישום תקן 16 IFRS גרע כ-56 מיליון שקל מהשורה התחתונה שהציגה ירידה של 35% ברווח הנקי

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות"; המחירים הגבוהים ב-am:pm? "ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים"; האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

רונה רמון / באדיבות: קרן רמון

בשביל רונה רמון: בין יישוב דתי, כפר ערבי וקיבוץ

פרויקט חדש שהוציא לפועל צוות נחשון מתנועת בני עקיבא נחנך לאחרונה, והוא מנציח את בני משפחת רמון וחורט את זכרם על אדמת הארץ