גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איך תרצו את התגמול שלכם?

מנגנוני תגמול מבוססי העלאת שכר שנתית ותחרות ביצועים שייכים לעולם הישן

תגמול עובדים הוא עניין אינדיבידואלי ומתפתח / צילום:shutterstock
תגמול עובדים הוא עניין אינדיבידואלי ומתפתח / צילום:shutterstock

לפני 200 שנה, לידיים היה תפקיד בקווי הייצור, הן עשו פעולה מסוימת, וככל שעשו אותה מהר יותר, כך פעל קו הייצור טוב יותר. בדרגה מעל הידיים העובדות היו מפקחים ומנהלים שווידאו שהידיים יעבדו במרץ. במהפכה התעשייתית של תחילת המאה הקודמת, כבר התרחב היקף התפקידים של שכירים, במיוחד בתחום הניהול המתפתח, ונכנסו מערכות תגמול על בסיס ביצועים בארגונים שנשענו על תהליכי ייצור. בעידן הידע הנוכחי, אנחנו בסיפור אחר של מערכות לומדות חכמות. רעיון הייצור האחיד נזנח והידיים העובדות של קווי הייצור הפכו למוחות חושבים. ובכל זאת, מערכת התגמול תקועה עדיין עמוק בעידן התעשייתי.

התגמול שאנחנו מכירים מורכב משכר, מתנאים סוציאליים (פנסיה, חופשה, מחלה וכד') ולפעמים גם ממערכות מבוססות ביצועים כמו בונוסים, עמלות, אולי אפילו שיתוף ברווחים, אופציות, מניות. במשך שנים היללנו ארגונים שאימצו מערכות תגמול מריטוקרטיות, כלומר, קושרות בין תגמול לביצועים, להבדיל ממערכות תלויות ותק. אבל על פי ג ' וש ברסין , חוקר מוביל בתחום מערכות עבודה וניהול, גם מנגנון התגמול עובר כעת שינוי והופך למותאם אישית, כלומר מערכת התגמול לא רק מותאמת להעדפות האישיות, אלא נובעת גם מתרומתו של העובד לצוות ולארגון. השינוי הזה דורש ארגון מחדש לא רק של מערכות התגמול אלא גם של האופן שבו מנוהלים הערכות הביצועים והעלאות השכר.

זה שני עשורים שמתרחש שינוי בהערכת הביצועים בארגונים. לפני עשור רוב החברות ביצעו הערכת עובדים תחרותית - מזהים את הטובים ביותר לפיתוח ומנפים החוצה את מי שנמצא בתחתית. היום רוב החברות, על פי ברסין, מאמצות הערכת עובדים מפתחת, כזו שמנסה לעזור לכולם להשתפר ולצמוח. הסיבה לכך פשוטה: המודל הקודם התפתח בעידן התעשייתי, שב רוב הערך הגיע מההנהלה. העובדים היו פחות או יותר בני החלפה ואפשר היה פשוט להיפטר ממי שלא עבד מספיק טוב. לעומת זאת, בתעשיית הידע והשירותים, כל עובד משפיע על חוויית הלקוח מהמוצר או מהשירות, לעתים אף יותר מההנהלה.

בעולם החדש כבר אי-אפשר לקבוע מטרות שנתיות ולמדוד אנשים כנגדן פעם בשנה. במקום זאת צריך לסמן כיוון ולתת לאנשים משוב תכוף הרבה יותר כדי שיצליחו לנוע באותו כיוון שסומן. משוב, אגב, לא מגיע רק מהמנהל, אלא גם מאנשי הצוות, מעמיתים, מלקוחות, מספקים. ומה אם נרצה לתגמל את המומחה הכי טוב שלנו כך שירוויח יותר מהמנהל שלו? בעולם הזה אנחנו צריכים מודלים חדשים לניהול ביצועים ותגמול.

אנחנו כבר יודעים שעובדים מגיבים למערכות תגמול גמישות טוב יותר מאשר למערכת המסורתית של העלאת השכר השנתית. מחקר של Globoforce מצא שעובדים שקיבלו בקביעות תוספות קטנות בצורות מגוונות - כסף, נקודות, הכרת תודה - היו מחוברים לעשייה פי 8 (!) מאשר אלה שקיבלו העלאות שכר ובונוסים שנתיים. לא רק זאת, בתהליכים שנתיים ארגונים מפספסים את האפשרות להבין את העדפות העובדים ו"לתפור" מרחב גדול יותר של פתרונות תגמול. בעולם החדש, הפתרונות צריכים להביא בחשבון את סוגי העבודה בארגון, ואת צורות ההעסקה השונות. לא ניתן לחשוב היום שאפשר להמריץ רק את השכירים ולהתעלם ממגוון האנשים הפועלים לקידום מטרות הארגון.

כלים לאיתור מוטיבציה

לא פחות חשוב, בעולם החדש, השקוף, יש ציפייה גוברת והולכת מצד העובדים להבין את מערכות התגמול ואת האופן שבו השכר מחולק, ויש להם היום יותר מתמיד גישה למידע שפעם היה חסוי ולא מדובר באתרים חיצוניים.

מערכות התגמול החדשות ידרשו מערכת יחסים אישית עם כל עובד ועובד, והן יכללו הרבה יותר מכסף ותנאים. האם אתם יודעים היום מה אתם צריכים ללמוד כדי להשתפר? להתפתח? להתקדם? תחשבו על עולם דמוי נטפליקס, שבו תוכל מערכת להמליץ לנו על לימודים מתאימים. כבר יש כלים ראשונים שאפשר לראות. לדוגמה, ב-Degreed מגדירים למידה ממגוון מאוד גדול של ערוצים ובונים מסלולים בהתאם לתחום העיסוק וליכולות שרוצים לפתח. גם Axonify היא מערכת מיקרו-למידה שמנסה להכניס ליום העבודה השוטף את התכנים הנדרשים לפיתוח העובד ולעודד אותו לצרוך אותם. ו-EdCast כבר עוברת לעולם איסוף המידע וניתוחו, כולל איתור המידע שנמצא לא רק במערכות ההכשרה אלא גם במוחות העובדים, מאתרת את המומחים ומציגה דפוסי ידע ומידע לרוחב הארגון.

מערכות העולם החדש יכולות גם לתת למנהלים כלים להיות מנטורים טובים יותר לעובדיהם. לדוגמה, באמצעות כלי משוב שיאתרו תנודות ביצועים ומוטיבציה בצוותים ויאתרו וימליצו למנהל על הדרך הטובה ביותר להניע כל עובד ועובד; או מנועים פסיכולוגיים כגון הבעת תודה בזמן אמת, שמשדרת לעובד שעשייתו מוערכת. Reflektive, למשל, מנסה לגשר על הפער בין השיח השוטף בעבודה לתהליכי הערכת עובדים שנתיים. הרעיון הוא לאפשר מתן משוב בזמן אמת ואיסוף מידע באופן שוטף. Zugata נבחרה על ידי Gartner בתור דוגמה מעניינת בתחום המערכות הלומדות בעולמות הניהול. מטרתה להשתמש במידע כדי להבין איך עוזרים לעובדים למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם ולתת למנהלים מידע שיאפשר להם לנהל ביצועים.

אלה ניסיונות ראשוניים יחסית בעולמות ניתוח המידע, ואפשר לצפות שבעתיד התחום הזה יתפתח וישתלב עם מערכות שמזהות דפוסים, מבינות שיח, מעבדות הבעות פנים, תנודות קול. אולי בעתיד ירכיבו לנו פרופיל שינבא את ההעדפות שלנו לגבי עבודה ואת מנועי המוטיבציה המשמעותיים ביותר לנו.

גמישות ואפשרות בחירה

בינתיים, אנחנו רואים התחלות של תפירה אישית ובחירה, משהו בנוסח תפריט במסעדה, גם בתחום השכר והתנאים. בחברת הייעוץ דלויט מספרים על יצרן בגדים גדול שבנה שלושה מסלולי תגמול על פי העדפה. בבסיסם יש עדיין העלאות שכר אבל אם אנשים רוצים לקבל על עצמם התמודדות עם אתגרים גדולים יותר, הם יתוגמלו בבונוסים ייעודיים. ומי שיבחר להתפתח בכיוון ניהולי יקבל תגמול מבוסס משוב 360 מעלות על תפקודו כמנהל. חברת ייעוץ אחרת נותנת למועמדים חדשים אפשרות להחליף רכיבי שכר באופציות, בימי חופשה או בבונוסים. וחברה נוספת נותנת לעובדיה את האפשרות לצאת לסופשבוע של 3 ימים בכל שבוע שני.

מערכת התגמול בארגון מסוים צריכה להתאים למה שאותו ארגון רוצה להיות. אין דין סטארט אפ, שצריך לעודד יצירתיות ולקיחת סיכונים, כדין חברה יצרנית שצריכה לתגמל בטיחות ועמידה בתהליכים. בעידן החדש, ברור שלא כולם רוצים אותו דבר ומערכות התגמול ילמדו לאפשר לעובדים לבחור את מה שמתאים להם בתוך מסגרת הולכת ומתגמשת. נכון, זו עדיין לא הנורמה, אבל מי שיפצח את המערכות האלה יגלה שיש בידיו יתרון תחרותי שיאפשר לו להביא לארגון את האנשים המתאימים ביותר.

הכותבת היא יועצת אסטרטגית, מרצה ובלוגרית בעולם העבודה העתידי niritcohen.com

עוד כתבות

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

משבר הקורונה ונזקי מזג אוויר סוחפים מטה את תוצאות ענף הביטוח: "ביטוח ישיר" עברה להפסד

החברה רשמה ברבעון קיטון בפרמיות שגבתה מלקוחותיה, שקטנו בכ-2.3%, כשבשורה התחתונה היא מציגה הפסד רבעוני של 9.4 מיליון שקל לעומת רווח של 51.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

ניר שטרן, רן גוראון, גיל שרון, איציק בנבנישתי / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנו

דוח פניות הציבור של משרד התקשורת לשנת 2019: פלאפון בולטת לטובה

פלאפון סיימה את 2019 עם הכי הרבה פחות תלונות מוצדקות ביחס למספר הלקוחות שלה ● פרטנר אחריה במקום השני, ואחריהן גולן טלקום, סלקום והוט מובייל

ועדת חוץ ובטחון  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השב"כ לא מסתפק במעקב אחר חולים, הוא רוצה לקבל החלטות

במסגרת דיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים התברר כי בשב"כ מתנגדים לנסיונות לקבוע כי מי שיחליט על ביצוע איכונים לטלפונים של חולי קורונה יהיו גורמים בכנסת ● היועץ המשפטי של משרד המשפטים והיועץ המשפטי של השב"כ טענו שהשב"כ לא יסכים להיות רק קבלן ביצוע

מה נמכר  בחודש האחרון ב-1.5 מיליון שקל  בדרום הארץ / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אילו דירות נמכרו לאחרונה ב-1.5 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 5 חדרים בבאר-שבע, אשקלון, קריית גת או אילת ● כל העסקאות דווחו מאז 15 במרץ

מדפים מלאים בסחורה לאחר חידוש המלאי / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הבורסה ננעלה בירידות: ת"א 90 איבד 1.6%, בזן צנחה בעוד 6%

שופרסל דיווחה על קפיצה של 87% ברווח הנקי, דיסקונט על ירידה של 31% ברווח ● גזית גלוב פרסמה דוחות והכריזה על רכישה בחזרה של מניותיה בכ-400 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.1%, מזרחי טפחות 2.5%

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

דעה: עמוד השדרה של המשק תקין - הבנקים בישראל עמדו במבחן משבר הקורונה

מערכת הבנקאות הישראלית הגיעה מוכנה למשבר הקורונה, אף שהוא מאתגר עבורה יותר מאשר המשבר הכלכלי הגדול של 2008

יובל ברונשטיין /  צילום: אלי דסה

פוקס תמנה את מנכ"ל עזריאלי לשעבר יובל ברונשטיין לדירקטור חיצוני בקבוצה

קבוצת האופנה מבקשת לאשר באסיפה הכללית השנתית, שתתקיים ב-7 ביולי, את מינויו של ברונשטיין לכהונה בת שלוש שנים

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

הפעילות הקווית של פרטנר מפצה במעט על השחיקה בסלולר

הכנסות פרטנר ברבעון הראשון הסתכמו ב-807 מיליון שקל, עלייה של 2% לעומת הרבעון המקביל אשתקד אך ירידה משמעותית לעומת הרבעון הקודם ● הקורונה השפיעה על ההכנסות משירותי סלולר, שנשחקו ב-4% והסתכמו ב-423 מיליון שקל

צביקה לבנת \ צילום: עינת לברון

אל על מוכרת את החזקתה בממן תמורת 15.4 מיליון דולר

אל על החזיקה עד כה ב-6.18 מיליון מניות של ממן (15% ממניות החברה) בעלות שווי שוק של 32 מיליון שקל, וכן ב-4.67 מיליון אופציות לרכישת כ-10% נוספים ממניות ממן

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

יו"ר חברת החשמל: "נדרוש מתמר להוזיל את הגז ב-35% לפחות"

לאחר הבהרת פומפאו כי ארה"ב לא רואה בעין יפה פעילות סינית בישראל, יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל מצהיר כי החברה לא תמנע מרוכשים סיניים להשתתף בקבוצה שתרכוש תחנת כוח

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

דעה: על דוגמה אישית ושכר הרמטכ"ל; האם זה באמת הזמן לתת תוספת לביטחון?

שכרו החודשי של הרמטכ"ל הוא כסף קטן בתקציב הביטחון, אבל הוא ששיבח את הדוגמה האישית בתפוצת נאט"ו, איך זה מתיישב עם הבקשה להוסיף לתקציב הביטחון? • וגם, ארה"ב התערבה כדי למנוע מחברה סינית להקים את מתקן ההתפלה בשורק 2, איך זה שונה מהמתקן הקיים?

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

אלקו רוצה להציף ערך בסופרגז: מקדמת הנפקת החברה בשווי כפול מזה שבו נרכשה

על פי ההערכות בשוק, את ההנפקה, המתוכננת להתבצע בשבועות הקרובים, מעוניינת אלקו לבצע לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל לסופרגז "לפני הכסף", ולגייס לה 200-300 מיליון שקל

בני גנץ נואם בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

שבוע אחרי שהורד מסדר היום, החוק הנורבגי עבר קריאה טרומית

לפי ההסדר המוצע, שרים שהתפטרו מן הכנסת יוכלו לחזור אליה בהמשך, אם יתפטרו מתפקיד השר או יפוטרו ● 66 תמכו בהצעה לעומת 42 מתנגדים ● את הצעת החוק הגיש ח״כ רם שפע, אחד הח״כים הבודדים שיש כיום לכחול לבן (שאינו שר)

מנואל טרכטנברג / צילום: איל יצהר

"מה שראינו זה רק הפרומו. זה לא מייצג במלוא העוצמה את המכה לכלכלה”

התכווצות בתוצר, אבטלה גבוהה, תסיסה חברתית וממשלה של 34 שרים שרובם לא החזיקו בתפקיד ניהולי ● בראיון ל"גלובס" אומר פרופ' מנואל טרכטנברג כי למרות הצלחה בריאותית בהתמודדות עם הקורונה, היה כשל טוטלי בפן הכלכלי והניהולי, והוא חרד מהשאלה כיצד ינוהל המשבר בחודשים הקרובים

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

שדה דב / צילום: יוסי פישר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

איריס שטרק,/ צילום: כדיה לוי

שטרק לכ"ץ: להאריך את מועדי הגשת הבקשות למענקים עד סוף השנה

נשיאת לשכת רואי החשבון, איריס שטרק, פנתה לשר האוצר ישראל כ"ץ בבקשה להאריך לעצמאים ועסקים את מועדי הגשת הבקשות למענקים באמצעות חקיקה מהירה או תקנות חירום נוספות ● לטענתה, אם לא יוארכו מועדי הגשת הבקשות, עצמאים רבים לא יעמדו בתנאי הסף שנקבעו

הפרויקט בנאות אפקה בתל אביב / הדמיה: קבוצת גבאי, יח"צ

קבוצת גבאי תקים פרויקט פינוי-בינוי של 378 יח"ד ומסחר בנאות אפקה א' בתל אביב

היקף המכירות בפרויקט, שיכלול דירות בנות 3-5 חדרים ודירות פנטהאוז, מוערך בכ-850 מיליון שקל