גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המלצת "תשואת יתר" לסקטור קמעונאות המזון: "חזר לצמוח, המחירים מטפסים, והרווחיות משתפרת"

לפי בית השקעות ווליו בייס, "לנקודת המוצא הזו מצטרפים אירועים ספציפיים בכל אחת מהחברות, החל מהשקעות לטווח ארוך בשופרסל וכלה במכרז קואופ ישראל, אשר עשוי להוות מקפצה לרשת שתרכוש את החברה"

סופרמרקט / צילום: איל יצהר
סופרמרקט / צילום: איל יצהר

"נקודת הפתיחה של שוק קמעונאות המזון לשנת 2019 היא טובה מאוד", כך סבורים בבית ההשקעות ווליו בייס בסקירה שפרסמו במבט על הענף לשנה האזרחית הנכנסת, ובהתאם מעניקים לסקטור המלצת "משקל יתר".

את ההמלצה החיובית מנמקים בווליו בייס במצב השוק בו פועלות החברות, שלפי בית ההשקעות, "חזר לצמוח, המחירים מטפסים, והרווחיות משתפרת. לנקודת המוצא הזו מצטרפים אירועים ספציפיים בכל אחת מהחברות, החל מהשקעות לטווח ארוך בשופרסל וכלה במכרז קואופ ישראל, אשר עשוי להוות מקפצה לרשת שתרכוש את החברה".

נוסף לכך, בווליו בייס סבורים כי "כדאי לשים לב שהסקטור מהווה נקודת עוגן מרכזית בתיק ההשקעות בתקופות של תנודתיות וחוסר ודאות. כך למשל, כל מניות שלוש החברות הציבוריות הגדולות בענף, שופרסל , ויקטורי  ורמי לוי , סיימו את נובמבר-דצמבר 2018 בעליות שערים, לעומת ירידות במדדים המובילים, וזאת לצד סטיית תקן נמוכה יחסית".

מדד מחירי המזון 2011-2018

מחיר היעד הכי גבוה: לשופרסל

עוד מוסיפים שם לגבי התמחור בשוק כי "החברות בענף נסחרות באופן דומה לנתוני שנת 2018, סביב מכפיל רווח 21. עם זאת, במבט קדימה, לאור הצמיחה הצפויה בתוצאות וברווח, מכפילי הרווח הצפויים לשנים 2019-2020 יורדים עד לרמה של כ-15 בשנת 2020. כלומר, במבט ראשון החברות אולי נראות מתומחרות באופן מלא, אך למעשה השיפור הצפוי בתוצאות משקף תמחור שונה".

לפי ווליו בייס, "החזרה לצמיחה בשוק מהווה עבור קמעונאיות המזון בסיס חשוב ומשמעותי לצמיחה בשנים הקרובות. אנו מעריכים שהסטגנציה במכירות בשנים האחרונות מגלמת פוטנציאל לצמיחה חזקה יחסית בשנים הקרובות".

בין השחקניות הבורסאיות, מובילת השוק שופרסל מקבלת מהאנליסט מאיר סלייטר את מחיר היעד הגבוה ביותר ביחס למחיר השוק, בפרמיה של 16%, והיא המועדפת על ווליו בייס בסקטור, לגביו מציין סלייטר כי "שופרסל מובילה את שוק קמעונאות המזון בגאון. האסטרטגיה שלה מהווה נקודת מוצא לחברות האחרות, והיא יוצרת יתרון בלתי תלוי בתחרות עם החברות האחרות".

עוד מציין סלייטר בעניינה של הרשת שהפכה באחרונה לחברה ללא גרעין שליטה לאחר מכירת נתח משמעותי ממניותיה על-ידי חברת דסק"ש, כי היא "מובילת הדרך בכל חלקי האסטרטגיה שלה". זאת בין היתר במכירות אונליין (13% מהמכירות), במותג הפרטי (24% מהמכירות), וכן מהווה את השחקנית היחידה המשמעותית בתחום הפארם, בעלת מועדון כרטיסי האשראי הגדול בארץ ובעלת נכסי הנדל"ן המשמעותיים ביותר.

המלצות ווליו בייס

ההזדמנות של ויקטורי

בעניינה של ויקטורי, המקבלת גם היא המלצת "תשואת יתר" במחיר יעד הגבוה ב-12% ממחיר השוק, מציין סלייטר כי  "הגמישות התפעולית והניהולית של החברה צפויה לספק לה יכולת ניצול הזדמנויות על הצד הטוב ביותר".

עוד הוא מוסיף לגבי ויקטורי, שבשליטת משפחת רביד, כי היא חברה יציבה "עם אסטרטגיה פשוטה של ניצול הזדמנויות", ובנקודה זו מציין כי החברה "מחכה בסבלנות להזדמנויות גדולות" וכן כי "קריסתה של רשת קואופ ישראל מהווה הזדמנות להתרחבות משמעותית מאוד עבור ויקטורי".

המלצת ווליו בייס על מניית רמי לוי פושרת ביחס לשתיים הראשונות, ועומדת על "תשואת שוק", במחיר יעד הגבוה בכ-10% ממחיר השוק, לגביה מציין סלייטר כי "אסטרטגיית המחיר ממשיכה להוביל, אבל היא כבר לא לבד".

עוד מציין סלייטר לגבי הרשת הנושאת את שם המייסד והמנכ"ל שלה כי "רמי לוי צפויה להמשיך להיות מובילת אסטרטגיית המחיר, תוך גיוון הולך וגדל של סניפיה לכיוון העירוני בשנים הקרובות. יחד עם זאת, בעולם של מחירים עולים גם רמי לוי צפויה לשפר את מרווחיה. בסיס הרווחיות של החברה חזק, והיא צפויה לשפר את המרווח התפעולי שלה בשנים הבאות".

בווליו בייס מספקים גם הערכות לגבי סיכום התוצאות הפיננסיות של הרשתות ל-2018 וסבורים כי המרווח הגולמי שתציג שופרסל יתקרב ל-27%, זה של ויקטורי יתקרב ל-25%, ואילו המרווח הגולמי של רמי לוי יעמוד על כ-21.5%. בשורה התפעולית בווליו בייס מעריכים כי המרווח של שופרסל יעמוד על 3.6%, זה של רמי לוי על 3.1%, ושל ויקטורי יגיע ל-2.9%.

סוף לסטגנציה: המחירים עולים

בווליו בייס מספקים הערכות גם לגבי המתחרה הקטנה יותר - טיב טעם  שבשליטת חגי שלום, וצופים כי תסכם את 2018 עם מרווח גולמי של 31.6% ומרווח תפעולי של 1.5%.

מי שבולטת לחיוב בהערכות בית ההשקעות היא פרשמרקט של האחים יוסי ושלומי אמיר (עמר), שהנפקתה בבורסה בוטלה בחודשי הקיץ האחרונים, לגביה מעריכים בווליו בייס כי המרווח הגולמי השנתי שתציג יגיע ל-33.5%, וזה התפעולי יעמוד מרחק נגיעה מ-8%.

עוד לגבי השנה שחלפה מציין סלייטר כי "לאחר שנים של סטגנציה בקמעונאות המזון בעקבות המחאה החברתית, חוק המזון וקריסת מגה, שנת 2018 מהווה שנה של שינוי כיוון, עם צמיחה ריאלית של 3% ועליית מחיר של כ-1%. עליית מחירים יוצרת שתי השפעות מקבילות: גידול בשורה העליונה מחד, ושיפור הרווחיות לאורך כל שרשרת הערך מאידך".

במבט על מצב המאקרו בשוק המקומי מוסיף סלייטר כי "המשק הישראלי מצוי במצב של תעסוקה מלאה, שמשמעותה לחץ על סביבת מחירים, גם מצד השכר וגם מצד ההיצע. במקביל, עליית שכר המינימום אמנם השפיעה על מבנה ההוצאות של החברות, אך גם שיפרה את יכולת הצריכה של העשירונים הנמוכים. השפעות אלה מוצאות את ביטויין גם ברמת המחירים בשוק וגם בגידול בצריכת מזון".

סלייטר גם מזהה פוטנציאל בפעילות כרטיסי האשראי שמקדמות הרשתות, ומציין בנושא כי "החברות צפויות ליהנות מיחסי הכוחות החדשים בשוק כרטיסי האשראי ולשלשל לכיסן סכומים מכובדים בשנים הבאות". 

עוד כתבות

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בעקבות העליון: האם נעשה שימוש בחילוטים כדי להפעיל לחץ על חשודים?

תופעת החילוטים המוגזמים שמבצעת המדינה ואשר נחשפה ב"גלובס", ממשיכה לטלטל את מערכת החוק • לאחר שורת פסיקות של בית המשפט, שהגבילה את האצבע הקלה על ההדק של הרשויות, מגיע מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ומקים לתחייה דו"ח גנוז על הנושא של קודמו בתפקיד

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

דניאלה פיק בקמפיין החדש של Yes / צילום: רותם לבל

סקר הפרסומות: דניאלה פיק ו-yes כבשו את הצמרת

גיאוקרטוגרפיה: הקמפיין הכי מושקע בשבוע החולף - הפרסומת לפליי קארד עם השקעה של 1.2 מיליון שקל

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד  / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

ירוק בעיניים: אחרי נעילה שלילית אתמול, אירופה נסחרת בעליות

היום בארה"ב: פרסום מדדי האבטלה ● המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"