גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נסגר תיק חקירת מותה של מזל הדדי: "אין חשדות לפלילים"; בני המשפחה: "נערער"

מזל הדדי ז"ל, מנהלת חשבונות בחברת LLD של לב לבייב, נפלה אל מותה מחלון הבניין בו עבדה, מספר ימים לאחר חקירתה בפרשת "יהלום שחור" ● לדברי גורמים המעורים בחקירה, קיימים ממצאים המחזקים את הקביעה כי הדדי קפצה אל מותה • בא–כוח המשפחה: "המשטרה הייתה נעולה על קונספציה מההתחלה; אנו מבקשים צוות חדש שיחקור"

מזל הדדי ז"ל / צילום: תמונה פרטית
מזל הדדי ז"ל / צילום: תמונה פרטית

ב-20 בנובמבר אשתקד נפלה מזל הדדי ז"ל, מנהלת חשבונות בחברת היהלומים LLD שבבעלות איש העסקים לב לבייב, אל מותה מהקומה העשירית בבניין בו עבדה, הסמוך לבניין הבורסה ליהלומים. האירוע הטרגי, שהתרחש ימים ספורים לאחר שנחקרה באזהרה כחשודה במסגרת פרשת הברחת היהלומים לכאורה המכונה "פרשת יהלום שחור", היווה את יריית הפתיחה של קרב גרסאות משולש בין המשפחה, למשטרה ולחברת LLD בנוגע למי האחראי למותה. בעוד שהמשטרה קבעה די מהר כי מדובר בהתאבדות, החברה הפנתה את האצבע המאשימה למשטרה בטענה כי לחצי החקירה הובילה אל מותה. המשפחה האבלה העלתה טענות אחרות לחלוטין - לטענתה הדדי נרצחה.

היום (ב') שמה הפרקליטות סוף לתעלומה הטרגית, כאשר הודיעה כי אין חשד לפלילים בקשר למותה של המנוחה. משמעות הודעת הפרקליטות, הלכה למעשה, היא אישור עמדת המשטרה מראשית הדרך, שלפיה הדדי שמה קץ לחייה ולא נדחפה אל מותה מחלון הבניין בו עבדה (הגם שבהודעה לא נאמר הדבר במפורש).

"לאחר בחינה מעמיקה של נסיבות האירוע והראיות שנאספו בתיק חקירת מותה של מזל הדדי ז"ל, נמצא כי אין חשד לעבירה פלילית, ומשכך תיק החקירה נסגר בהיעדר ראיות למעשה פלילי. מטעמי צנעת הפרט לא נפרט את כלל ממצאי החקירה", נכתב בהודעת הפרקליטות.

ההודעה נמסרה בשעות הבוקר גם למשפחתה של הדדי, שהודיעה היום כי בכוונתה לערער על סגירת החקירה.

יצאה וחזרה

הדדי, אם לשלושה בשנות ה-40 לחייה, נחקרה באזהרה בימים שלפני מותה על-ידי היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל) במשטרה, כחלק מחקירת פרשת "יהלום שחור", שבמסגרתה נחשדת מעורבות של החברה, מספר בני משפחת לבייב ומספר עובדים ועובדים לשעבר בחברה, בהברחת יהלומים ובהלבנת הון. חלקה של הדדי בפרשה נחשב למשני ביותר, והיא נחקרה באזהרה, כחשודה ולא רק כעדה, במשך כשעתיים, ואז שוחררה לביתה.

ביום שבו מצאה את מותה, יצאה הדדי מהעבודה והייתה בדרכה לרכבת, אך זמן קצר לאחר שהגיעה לתחנת הרכבת תועדה במצלמות אבטחה שונות כשהיא חוזרת בחזרה לבניין בו עבדה. זמן קצר לאחר מכן נכנסה לחדר שירותים בקומה העשירית בבניין, משם נפלה אל מותה.

ככל שנקפו הימים שלאחר המוות, גברה הביקורת של בני המשפחה על המשטרה ועל המהירות בה קבעה כי הדדי שמה קץ לחייה ולא נרצחה. בעלה של המנוחה קרא לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, להתערב בחקירת מותה ולוודא כי חוקרי המשטרה יחקרו את נסיבות מותה של אשתו כראוי.

צעדה לבד

חקירת המשטרה בנוגע לנסיבות מותה עסקה בשאלה האם יש סימנים וראיות המעלים חשד לכך כי הדדי לא הייתה לבד בעת שנפלה אל מותה, וכי מותה נגרם על-ידי אדם אחר. גורמים המעורים בחקירה מסרו ל"גלובס" כי החקירה שללה באופן מוחלט חשדות לפלילים.

בין היתר, נמצא כי בניגוד לטענות שהעלו גורמים בחברת LLD, מזל הדדי לא קיבלה כל שיחת טלפון או הודעה כשהייתה בדרכה לרכבת, ושהובילה לכך שחזרה לעבודה. עוד מלמדים סרטי מצלמות האבטחה בבניין שבו עבדה הדדי, כי היא הייתה לבדה כל העת - מרגע שנכנסה אל הבניין ועד הרגע שנכנסה אל חדר השירותים שמחלונו נפלה אל מותה. "המנוחה צעדה אל הרכבת לבד, וכן בחזרה, ובבניין מצולמת צועדת במסדרונות לבדה, עד כניסתה לחדר השירותים. היא לא קיבלה כל הודעה או טלפון בסמוך למותה - וכל הממצאים מעידים כי אין חשד לפלילים", כך אומר גורם המעורה בחקירה.

עוד אומר אותו גורם כי קיימים ממצאים המחזקים את הממצא כי הדדי קפצה אל מותה, ואולם מטעמי צנעת הפרט לא המשטרה אינה מפרסמת אותם.

החקירה נמשכת

פרשת "יהלום השחור" שהתפוצצה בנובמבר 2018, עוסקת בחשדות להברחת יהלומים בהיקף 300 מיליון שקל, בהלבנת הון ובהשמדת ראיות.

לבייב, שנחשב לאחד החשודים המרכזיים בפרשה ולמי שניהל לכאורה את האופרציה הפלילית הנחקרת, נדרש אף הוא לחקירה עקב החשדות. אולם הוא מתגורר במוסקבה שברוסיה והבהיר כי אינו מתכוון להתייצב בישראל לצורך חקירתו, אלא אם המדינה תתחייב שלא להוציא צו עיכוב יציאה מן הארץ נגדו, והוא יוכל לשוב לרוסיה.

בימים אלה עושה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות עושה מאמצים לשכנע את הרשויות ברוסיה כי יסייעו להם להביא את לבייב לארץ או לכל הפחות יאפשרו להם לחקור את לבייב ברוסיה על-ידי חוקרים ישראלים באזהרה. עד כה הרשויות הרוסיות לא נעתרו לבקשות.

לפי החשד, תחת שרביטו של לב לבייב ניהלו החשודים שנעצרו, מערך משומן היטב שפעל במשך למעלה מ-16 שנה בקו שבין רוסיה לנתב"ג וגלגל סכום של מאות מיליוני שקלים. המעורבים חשודים בכך שהבריחו לישראל יהלומי גלם וליטשו אותם בארץ כדי למוכרם בחו"ל, וכן כי הכניסו לארץ יהלומים מלוטשים שנמכרו בישראל. על-מנת שיוכלו "להלבין" את אותם יהלומים מוברחים, הוציאו וקיבלו המעורבים, על-פי החשד, חשבוניות פיקטיביות שלא שיקפו את שווי היהלומים במלואם.

מאז גל המעצרים וגל החקירות הראשון בנובמבר אשתקד נרשם שקט תעשייתי סביב הפרשה, והחקירה נוהלה בעיקר מאחורי הקלעים. אולם ל"גלובס" נודע כי בשבועיים האחרונים זומנו מספר חשודים בפרשה לחקירות קצרות של כשעתיים, שהתמקדו בעיקר בפן הכלכלי של העבירות ובניסיון של המדינה למפות את רשימת הנכסים, הכספים וההעברות שבוצעו על-ידי מי מהחשודים.

לפי הערכות של גורמים המעורים בחקירה, השלב הבא בחקירה הוא זימונם לעדות במשטרה של יהלומנים ישראלים שעימם ניהל עד המדינה את עסקי מכירת ורכישת היהלומים. במשטרה יבקשו לבחון את היקף החשבוניות הנחשדות כפיקטיביות. 

בא-כוחה של משפחת הדדי, עו"ד ששי גז, מסר בתגובה: "הודיעו לנו שהתיק נסגר מחוסר הוכחות שהייתה עבירה כלשהי. אנחנו לא קיבלנו את הממצאים ולא את המסקנות, ואנחנו רוצים לערער על זה. לא קיבלנו תשובות לשאלות ששאלנו, ולא חקרו מספיק את התיק הזה. המשטרה הייתה נעולה על קונספציה מההתחלה, והם לא הצליחו להשתחרר מאותה קונספציה שגויה, ולכן אנו מערערים על ההחלטה לסגור את התיק ומבקשים לחקור את התיק הזה מחדש על-ידי צוות חדש עם חשיבה חדשה". 

*** חזקת החפות: כל החשודים בפרשת הברחת היהלומים, ובהם לב לבייב, הם בגדר חשודים בלבד במעשים המיוחסים להם. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי, ולכן החשודים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

עוברת אורח מסתכלת בנייד כשברקע גרפיטי בבריטניה על ההסטריה בצל הקורונה / צילום: Massimo Paolone/LaPresse, Associated Press

מצבו של ג'ונסון השתפר קלות; בספרד שוקלים לצאת מהסגר ב-26 באפריל

החום ממנו סבל בוריס ג'ונסון במשך קרוב לעשרה ימים ירד, והוא נושם בסיוע חמצן ● ברוב מדינות אירופה מספר הקורבנות ממגפת הקורונה נמצא בירידה, בבריטניה המספר ממשיך לשבור שיאים

דירת 4 חדרים בלוד / צילום: יח"צ

עסקה בעיצומם של ימי המגפה: כמה עלתה דירת 4 חדרים בלוד

אילו נכסים נוספים נמכרו והושכרו לאחרונה בערד ורמת גן?

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

לאחר דיון בבית הדין לעבודה: הנהלת רשת ועובדי חדשות 13 חוזרים לשולחן המו"מ

עד לסיום המו"מ תוקפא הוצאתם לחל״ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתכניות 5 עם יעקב אילון וחדשות היום עם אלי ומירי

דדי גלעד / צילום: Tyto Care

טייטו קר גייסה 50 מיליון דולר כדי לתת שירותים רפואיים מרחוק

החברה פיתחה מכשיר לבדיקת ריאות, לב, גרון ואוזניים שמאפשר לאדם לצלם את עצמו ולשלוח לרופא ● בחברה מתכננים לייצר פי שלושה יותר מכשירים מהתכנון כתוצאה מביקושים גבוהים בשל נגיף הקורונה

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

יום מסחר תנודתי בוול סטריט: מדד דאו ג'ונס מחק 900 נקודות וננעל בירידות

רכבת ההרים במדדים בוול סטריט הסתיימה בטריטוריה האדומה, ושלושת המדדים המובילים איבדו 0.3%-0.1%, לאחר שבמשך היום נרשמו עליות של יותר מ-3% ● בארה"ב פועלים לאישור סיוע נוסף לעסקים קטנים

חלוקת חבילות סיוע לנזקקים בחיפה / צילום: ברק סלע

מהצעירים של חיפה דרך השכנים בבני ברק ועד המתנדבים בקיבוץ גת: הקהילות שלא מחכות לסיוע מהמדינה

בימים של ניתוק פיזי וסגר תחבורתי, קמות באזורים שונים בארץ יוזמות מקומיות, שהופכות את החיים של הנזקקים לקצת יותר טובים ● מהמתנדבים בקיבוץ גת, דרך השכנים בבני ברק ועד לצעירים בחיפה - כך פועלות הקהילות שמעדיפות לא לחכות לסיוע מהמדינה

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

תדברו על זה בליל הסדר: הגרלה מחודשת ל-418 דירות מחיר למשתכן

אחרי שבהגרלות קודמות של מחיר למשתכן לא היה להן ביקוש, משרד הבינוי והשיכון מוציא להגרלה חוזרת 418 דירות ב-11 ערים

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

ברני סנדרס / צילום: ג'ונתן ארנסט, רויטרס

הסנאטור ברני סנדרס פורש מהמירוץ לנשיאות ארה"ב

הסנאטור מוורמונט הודיע על פרישתו בשיחת ועידה עם הצוות שלו, ויישא דברים בהמשך היום ● טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו מיד לאחר ההודעה "ברני בחוץ!"

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

טקס הסיום באוניברסיטה היפנית בצל הקורונה / צילום: BBT UNIVERSITY, רויטרס

תואר באמצע המגפה: כך נראה טקס סיום של אוניברסיטה בטוקיו

בעוד טקסי סיום של רבות מהאוניברסיטאות מסביב לעולם בוטלו כדי למנוע התקהלויות, במוסד אקדמי אחד בטוקיו מצאו דרך לקיים חלוקת תעודת רשמית בהשתתפות הסטודנטים

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

דעה: כדי להתמודד עם המשבר, ובכלל - חייבים להגדיל את היחס חוב תוצר

בניגוד למבקרים הקבועים, הגדלת החוב היא הדרך הנכונה להבטיח את השיקום הכלכלי של המשק הישראלי עם תום המשבר, מבלי לייצר צמצום נוסף בשירותים החברתיים שיחבל בסיכוייה של ישראל להתמודד עם משברים עתידיים

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

מעבדה של BGI בסין. החברה הייתה אמורה לשלוח לישראל עשרות מכונות בדיקה / צילום: China Stringer Network, רויטרס

ישראל תרכוש ערכות לבדיקת קורונה של ענקית הגנומיקה הסינית BGI ב-90 מיליון שקל

העסקה לאספקת מיכשור וחומרים שיאפשרו ביצוע של 10,000 בדיקות PCR נוספות ביום לפחות בוצעה מול חברת AID GENOMICS – השותף של BGI בישראל ● במסגרת עסקה זו יסופק ציוד למעבדות של קופות החולים

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

הביקורת עשתה את שלה: עסקים קטנים יוכלו לקבל אשראי מוגדל מקרן הסיוע

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, קבע כי עסקים קטנים בעלי מחזור מכירות שנתי של עד 25 מיליון שקל יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת מקרן הסיוע המיוחדת שהקים האוצר ● עפ"י ההנחיה החדשה, עסקים אלה יוכלו לקבל הלוואה מוגדלת בגובה עד 16% ממחזור המכירות השנתי