גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מראש השנה הסיני ועד לדוחות גוגל: חמישה אירועים כלכליים שיעניינו את השווקים השבוע

הבורסות בסין יהיו בחופש השבוע, ובהונג קונג יתקיימו רק שני ימי מסחר ● גוגל תפרסם מחר דוחות כספיים, ובהמשך השבוע יפרסמו גם דיסני, טויוטה ופיליפ מוריס את תוצאותיהן הכספיות ברבעון האחרון ● ביום רביעי יתפרסמו נתוני הגירעון הממשלתי בישראל ● בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין צפויות התפתחויות, ועתיד הברקזיט עדיין בערפל ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

שוק רחוב, סין / צילום: רויטרס thomas peter
שוק רחוב, סין / צילום: רויטרס thomas peter

שבוע המסחר הראשון של חודש פברואר ייפתח מחר בעולם, אבל הבורסות בסין ובמדינות נוספות באסיה ייזכו לעוד כמה ימי חופשה.

בארה"ב נמשכת עונת הדוחות הכספיים, כש-49% מהחברות במדד S&P 500 כבר פרסמו דוחות, ומתוכן 70% היכו את תחזית הרווח ב-3.5% בממוצע, אבל 62% היכו את תחזית ההכנסות - מעל לממוצע ב-5 שנים. מדד S&P 500  הוסיף בשבוע שעבר עוד 1.5% וסיכם עלייה של 8% מתחילת השנה, כשמניות האנרגיה, התעשייה, התקשורת, הנכסים והפיננסים הובילו את העליות.

בסקירת השבוע החולף, ציין היום יניב חברון, האסטרטג הראשי של אלומות: "הפדרל ריזרב כי העלאות הריבית בארה"ב התסיימו בינתיים. בפד ימתינו בסבלנות וייצפו בנתונים, ובחודשים הקרובים יפרסמו תוכנית לסיום צמצום המאזן". חברון התייחס לדיווחים החיוביים מהשיחות בין ארה"ב לסין, והוסיף כי "ההערכות הן שקיימת פריצת דרך בשיחות, ומשלחות נוספות מסין יגיעו לארה"ב". ביחס לאירופה ציין כי "באיחוד האירופי אמרו כי אינם מוכנים לדון מחדש בתנאי הברקזיט - ובשלב זה לא ברור עתיד ההתנתקות. קשה להאמין שהיא תעשה ללא הסכם".

חברון מעריך כי "בשבוע הקרוב צפויות התפתחויות נוספות בשיחות בין ארה"ב לסין, אחרי דיווחים להתפתחויות חיוביות בסוף השבוע. דיווחים חיוביים יעודדו את המשקיעים, אבל המקביל עשויים להרים את התשואות בארה"ב בעקבות התמתנות חששות לחולשה בכלכלה בעקבות מלחמת הסחר".

בנוגע לכלכלה הישראלית כתב חברון כי "יחס החוב/תוצר של ישראל עלה לראשונה מאז 2009 לרמה של 61.2%. עכשיו רק נותר לחשוב בכמה היה עולה בתוספת הבור של 10 מיליארד שקל שנדחו ל-2019". הוא ציין גם כי חברת הדירוג הבינלאומית S&P אשררה את דירוג האשראי של ישראל ברמה של AA מינוס, למרות הצפי לעלייה בגירעון, האטה בצמיחה ועלייה בסיכונים הביטחוניים".

הנה כמה אירועים כלכליים שצפויים לעניין את השווקים השבוע.

ראש השנה הסיני וחופש בבורסות אסיה

מחר (יום ב') יחגגו בסין את פסטיבל האביב והבורסות הסיניות יהיו סגורות. בבורסת הונג קונג יתנהל יום מסחר מקוצר, שיסתיים ב-12:00 (שעון הונג קונג). החופש בבורסות סין יימשך עד ליום שישי, ובהונג קונג עד ליום חמישי, לרגל ראש השנה הסיני. גם בורסת סיאול שבקוריאה הדרומית תהיה בחופשה עד יום רביעי, ואילו בסינגפור יתקיים יום מסחר מקוצר מחר ולאחר מכן תצא הבורסה לחופשה עד ליום רביעי.

חברון מציין כי "באירופה יתפרסמו השבוע מדדי מנהלי הרכש, ואחרי הגלישה של איטליה למיתון ונתוני אחרונים שהעידו על חולשה כללית בגוש, המשקיעים ירכזו עניין בניסיון להבין אם אירופה כולה צועדת למיתון. בנוסף גלישה של איטליה למיתון, למרות שהיתה צפויה, עשויה לסבך מחדש את ההסכם בין ממשלת איטליה לאיחוד בנוגע ליעדי הגירעון".

בבריטניה יפורסמו מחר נתוני מדד מנהלי הרכש במגזר הבנייה לחודש ינואר, וביום שלישי יוצגו נתוני מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים.

ביום שלישי תתפרסם החלטת הריבית של הבנק המרכזי האוסטרלי, ואחר הצהריים יתפרסמו בארה"ב נתוני מדד ISM (המכון לניהול האספקה במגזר היצרני) במגזר הלא-יצרני ונתוני מלאי הנפט השבועי. 

החלטות ריבית בעולם ונתוני הגירעון בישראל

בסקירתו השבועית של חברון נכתב כי "בארה"ב צפויים השבוע שלל נתוני מאקרו, ובהם מדד מחירי הצריכה PCE ליבה, שנחשב לנתון האינפלציה החשוב יותר עבור הפד. אחרי הטון היוני שהוצג במסיבת העיתונאים ודוח התעסוקה החזק, יהי מעניין לראות אם האינפלציה אכן יציבה כפי שהפד מעריך. בנוסף, צפויים להתפרסם מדד מנהלי הרכש הלא יצרני ומכירות קמעונאיות לחודש דצמבר".

ביום רביעי צפויים להתפרסם בארה"ב השינוי במספר אישורי הבנייה החדשים; השינוי בערך הכולל של רכישות חדשות של מוצרים ברי קיימא; השינוי החודשי בערך הכולל של המכירות הקמעונאיות; נתוני התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) הרבעוני; ונתוני מלאי הנפט הגולמי.

ביום חמישי צפוי יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאוול, לשאת נאום. באותו יום, הבנק המרכזי של אנגליה יפרסם את דוח האינפלציה ואת החלטת הריבית לחודש פברואר. 

ביום שישי יפרסם הבנק המרכזי של רוסיה את החלטת הריבית שלו לחודש פברואר, ובקנדה יפורסם השינוי החודשי במספר המועסקים.

בישראל, ביום רביעי הקרוב יתפרסמו נתוני הגירעון הממשלתי וגביית המסים. ביום חמישי יפורסמו יתרות המט"ח של בנק ישראל ונתוני השכר החודשי הממוצע למשרת שכיר. חברון מציין כי "אחרי סיום העלאות הריבית בארה"ב, לפחות לעת עתה, והתייצבות בשווקים, גם הערכות הריבית בישראל יוכלו להתחזק בחודשים הקרובים חרף הייסוף".

עונת הדוחות נמשכת בוול סטריט

מחר (יום ב') אחרי נעילת המסחר בוול סטריט תפרסם אלפאבית, החברה האם של גוגל, את דוחותיה הכספיים לרבעון האחרון.

למחרת, ביום שלישי, יפרסם תאגיד המדיה וולט דיסני את דוחותיו הכספיים, וגם ענקית האנרגיה הבריטית BP תפרסם דוחות.

ביום רביעי יתפרסמו, בין השאר, דוחות ענקית הרכב היפנית טויוטה, ענקית התרופות הבריטית גלקסו סמית' קליין (GSK), ענקית המדיה האמריקאית FOX ותאגיד הטכנולוגיה היפני סופטבנק.

ביום חמישי צפויים להתפרסם הדוחות הכספיים של ענקית הקוסמטיקה הצרפתית לוריאל ושל ענקית הטבק האמריקאית פיליפ מוריס.

לדברי יניב חברון מאלומות, "מניית GM תרכז השבוע עניין, אחרי המלצות חיוביות בשבועות האחרונים".

עוד כתבות

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות