גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מגיש דוח שנתי? לך תוכיח שאתה לא תושב

לפני שעונים על השאלונים וממלאים טפסים, כדאי ללמוד היטב את הנושא כדי לא להיקלע בהמשך למלכודות מס

בר רפאלי. חשודה בהעלמת הכנסות במיליוני שקלים / צילום: שלומי יוסף
בר רפאלי. חשודה בהעלמת הכנסות במיליוני שקלים / צילום: שלומי יוסף

לאחרונה התווספה בפקודת מס הכנסה דרישה להכללת הצהרה של נישום שטוען כי אינו תושב ישראל בדוח המס השנתי שהוא מגיש. דרישת הצהרת התשובות טומנת שאלות רבות, בהן מי נדרש להצהיר כאמור? כיצד יש בכך להשפיע על מי שמבצע רילוקיישן? מהם הסיכונים הכרוכים בהגשת ההצהרה? וכיצד להימנע מסיכונים אלה?

מי הוא תושב ישראל לצורכי מס? תושב ישראל חייב במס בישראל ומחוצה לה. ולכן, קביעה האם נישום הוא תושב ישראל או לא, נעשית בזהירות רבה. קביעת תושבתו של נישום נעשית על בסיס שני מבחנים: מבחן הימים ומבחן מרכז החיים. מבחן "מרכז החיים" בוחן היכן "מרכז חייו" של אדם, קרי, היכן מתגוררת משפחתו, חבריו, היכן מתקיימים האינטרסים הכלכליים וכיו"ב. זהו מבחן מהותי.

המבחן השני הוא מבחן כמותי, מבחן הימים. מבחן הימים הוא חזקה הניתנת לסתירה וקובעת שאדם ייחשב תושב ישראל אם הוא שהה בישראל בשנת המס הספציפית 183 ימים או יותר, או אם הוא שהה בישראל בשנת המס הספציפית 30 ימים או יותר, וסך כל תקופת שהייתו בישראל בשנת המס הזו ובשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר.

אחד מהמקרים הבולטים של התקופה האחרונה הוא המקרה בעניינה של הדוגמנית בר רפאלי, אשר בימים אלה מנהלת מאבק עיקש מול רשויות המס בישראל, לאחר שהוצאה לה שומה אזרחית על סך מיליוני שקלים, ואף החלו נגדה הליכים פלילים.

ממה שפורסם באמצעי התקשורת, הליכים אלה מתנהלים נגדה בחשד שהציגה מצגי-שווא בפני הרשות כאילו היא מתגוררת בחו"ל משך שנים רבות, בעוד שלטענת הרשות היא התגוררה כל השנים בישראל. לטענת רשות המסים, באופן זה הצליחה הדוגמנית להעלים הכנסות בהיקף מיליוני שקלים. נציין כי רפאלי מכחישה את האמור ומנהלת מאבק על חפותה. 

דיווח על ניתוק התושבות

כדי שלרשויות המס יתקבל מידע "עדכני" על אודות נישום, בשנת 2016 תיקן המחוקק את פקודת מס הכנסה, וקבע כי כאשר יחיד טוען שאינו תושב ישראל, אך חלה עליו "חזקת הימים", יהיה חייב בהגשת דיווח מפורט, שבו יציין את העובדות שעליהן מבוססת טענתו כי אינו תושב ישראל, ואליו יצרף את המסמכים התומכים בטענתו.

רשות המסים פרסמה לאחרונה טופס בדבר הצהרת התושבות של יחיד (טופס 1348), זאת כחלק מהטיפול בתושבי ישראל אשר חזקת התושבות חלה לגביהם, אך לטענתם אין הם תושבי מס בישראל, בין אם הם עזבו את ישראל במהלך שנת המס, ובין אם תושבותם נובעת מכך שהם ביקרו בישראל תקופות ממושכות במהלך שנה.

טופס הצהרת התושבות מנוסח כשאלון רב-ברירה, שבו התשובות מעידות על המדינה שבה מרכז חייו של היחיד, ובהתאם נקבעת תושבותו לצורכי מס. הטופס כולל פרטים רבים, אשר במרביתם נחזים להיות כפרטים טכניים. עם זאת, לכל אחד מפרטים אלה יש השפעה מהותית על חיובו של הנישום (ואף של בני משפחתו) במס בישראל.

הטופס כולל אינדיקציות רבות מהותיות לצורך בחינת תושבותו של יחיד: בין היתר הצהרה על בית הקבע של היחיד; האם ליחיד דירה בבעלותו בישראל או במדינה שאליה היגר, ובהתאם האם הוא משכיר דירה זו; האם ילדיו של היחיד מתחנכים במוסדות חינוך בישראל; היכן היחיד מועסק; היכן משלם היחיד מס וכדומה. לבסוף, אותו יחיד נדרש להצהיר האם קיבל אישור תושבות לאותה שנת מס בישראל או מחוץ לישראל.

עם זאת, ישנן שאלות שנראות טריוויאליות, אך לא כך הדבר. הטופס כולל הצהרה לגבי חברות בקופת-חולים ותשלום ביטוח לאומי בישראל. רבים נוטים לחשוב כי לא ייגרם כל נזק בהמשך חברות בקופת-חולים ותשלום ביטוח לאומי, וזאת כדי לקבל טיפולים בישראל, במקרה הצורך. עם זאת, כאשר אותם יחידים עוזבים את ישראל למדינות בעלות מערכת בריאות מתקדמת פחות מזו שבישראל, יכול הדבר להוות זיקה משמעותית למדינת ישראל. לכן, גם אינדיקציה מינורית זאת עלולה להביא את פקיד השומה לכדי מסקנה, בהצטבר זיקות נוספות על כף מאזניים, כי היחיד טרם ניתק תושבותו מישראל.

בהגשת הטופס יש לצרף אסמכתאות אשר יעידו על כך שהיחיד ניתק תושבותו מישראל. אסמכתאות כאמור יכולות לכלול הסכם שכירות של דירת המגורים בחו"ל, אישור על רישום ילדי היחיד לבתי ספר, אישור על ביטוח רפואי בחו"ל, אישור על חשבון בנק פעיל ושאינו פעיל, תלוש משכורת, תשלום ארנונה וכיו"ב.

עם זאת, גם מסמכים שנראים כחסרי חשיבות - יש בהם כדי להעיד על תושבותו של יחיד. כך אפילו כרטיס חבר בחדר כושר, מנוי לעיתון מקומי או אישור על רכישת חבילת סלולר - עלולים להטות את כף המאזניים לכדי מסקנה כי היחיד איננו עוד תושב ישראל, חרף התקיימות חזקת הימים.

כיצד להתכונן למעבר מחו"ל

הנטייה הרווחת היא לראות בדיווח ובטפסים שמוגשים לרשות המסים כשגרתיים, טכניים, שהתשובות לגביהם "פשוטות". בפועל, מענה על טופס מהווה במקרים רבים נקיטת עמדה מהותית, אשר תהווה בעתיד מלכודת מס ליחיד.

לכן, יחידים אשר קובעים כי אינם תושבי ישראל ו/או מבצעים רילוקיישן לחו"ל, חייבים לתכנן את מעברם והגירתם מבעוד מועד, וזאת כדי להימנע מתאונות מס. לפיכך, המלצתנו היא כי יחידים אשר מתכננים או שוקלים לעזוב את ישראל, יכלכלו את צעדיהם מראש עוד בטרם עזיבתם את ישראל, וזאת כדי לבצע את ניתוק התושבות בצורה המיטבית, תוך יצירת מינימום חשיפות מס. 

עו"ד טלי ירון-אלדר היא שותפה מנהלת במשרד ירון-אלדר, פלר, שורץ ושות'; עו"ד עמית גוטליב הוא שותף במשרד; ורן ביגון הוא עורך דין במשרד. 

*** חזקת החפות: בר רפאלי לא הורשע בכל עבירה, ועל כן היא זכאית ליהנות מחזקת החפות. לא ידוע כיצד ההליכים הפליליים נגדה יסתיימו, ויש לזכור כי נאשמים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר ע"י משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

ההצבעה על פיזור הכנסת/  צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

פרשנות - באישון לילה, בלי ליברמן, דרעי ובנט ותחת איום של כחול לבן: כך פוזרה הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה

ב–3:00 לפנות בוקר הופיע נתניהו לפתע במליאה, השתתף בהצבעות וחמק מיד לאחר מכן ● תחת הלחץ בוועדה המיוחדת שהתכנסה להכין את חוק פיזור הכנסת לקריאה שנייה ושלישית התקבלו החלטות שאף אחד לא חלם לאשר ● רק צדיק אחד הצביע נגד הגדלת מימון המפלגות ● פרשנות

דודו זבידה / צילום: איל יצהר

אחרי מיזוג מבני תעשיה וכלכלית ירושלים: גם החברה הבת דרבן יוצאת מהבורסה

דרבן תבצע בסוף דצמבר פדיון מוקדם מלא של האג"ח שלה, בהיקף של 250 מיליון שקל, ותסיים את חייה כחברה מדווחת

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

"מקווה שמחקריו רציניים יותר": מדוע הגיש נשיא התאחדות התעשיינים תלונה לנשיא הטכניון?

חודש וחצי לפני הבחירות לנשיא ההתאחדות, המרוץ בין שמואל דונרשטיין וד"ר רון תומר מתחמם ● הבעת תמיכה בדונרשטיין מצד פרופ' אהוד קינן, נשיא הפקולטה לכימיה בטכניון, מסעירה בימים האחרונים את ההתאחדות והובילה את הנשיא היוצא שרגא ברוש להגיש תלונה נגד פרופ' קינן

מחשוב ענן \ צילום: שאטרסטוק

אחרי שגייסה 70 מיליון דולר: חברת סטרטוסקייל של אריאל מייסלוס נסגרת

החברה שפעלה בתחום הענן גייסה מהקרנות בסמר ואנטרה והקרנות של סיסקו, קוואלקום ואינטל ● החברה נסגרת לאחר שעסקה למכירתה לא יצאה אל הפועל

צוות מגובש / צילום: שאטרסטוק

"כל מנהל או מנהלת צריכים שיהיה להם טישו במגירה"

התפיסה שלפיה דמעות בעבודה הן התנהגות לא מקצועית, מתחילה להשתנות ● מדוע חשוב לעודד קולגות לבטא רגשות, ואיך זה תורם לחדשנות?

עסקאות מבוצעות באמצעות מטבעות דיגיטליים / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ה-SEC תובעת יזם בלוקצ'יין ישראלי על הונאה בגיוס 42 מיליון דולר

ערן אייל, מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin, שפעל באמצעות חברת UnitedData, מואשם ע"י רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים בהנפקת המטבע הדיגיטלי שביצע לפני כשנתיים ● אייל הודה באישומים פליליים בתביעה קודמת שהוגשה נגדו בניו יורק

הארווי ווינסטיין / צילום: אנדרו קלי, רויטרס

הארווי ויינשטיין הגיע להסדר תביעות אזרחי בגובה 47 מיליון דולר עם הנפגעות והנושים

לפי תנאי ההסכם, ויינשטיין ושותפיו לשעבר, בהם חברי מועצת המנהלים של אולפן ההפקות שלו לשעבר, לא הודו בביצוע עבירות

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בריטניה מצביעה: תורים נרשמים בבחירות המכריעות של העשור

עד כמה ישפיעו הבחירות על עתיד הברקזיט ועל הליש"ט, מיהם המועמדים המובילים שמתמודדים, ומה חוזים הסקרים? ● "גלובס" מציג שורת שאלות ותשובות לגבי הבחירות

ניסים ברבי, דנס מנופים / צילום: תמונה פרטית, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ניסים ברבי זכה במכרז רמ"י בתנובות: ישלם עבור הקרקע 61 מיליון שקל

ברבי, מבעלי חברת "דנס מנופים בע"מ" שעוסקת בתום העגורנים, זכה בקרקע שנמצא באזור התעשייה של המושב ושמיועדת לתעשייה ● על הקרקע התמודדו 23 חברות ● בשיחה עם "גלובס" הצהיר כי "טרם החליט מה יעשה בקרקע"

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

מטוס אל על בשדה התעופה רמון / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

היסטוריה? מטוס אל על נחת ברמון אבל רק לביקור קצר

מזג האוויר קיצוני שתפס את המטוס של אל על עם חזרתו ארצה מרומא לא אפשר את הנחיתה בנתב"ג והמטוס הופנה לנחיתה ברמון

אביגדור ליברמן  / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ליברמן: אתמוך בחנינה לנתניהו תמורת פרישתו - אך לא בחסינות

לדברי ליברמן, אמש ניסו שרים בליכוד, ובהם יריב לוין, לשכנע את נתניהו לוותר על חסינותו כדי להקים ממשלת אחדות ● "נתניהו הפך לנטל. אף אחד לא רוצה לראות אותו בכלא, אבל אף אחד גם לא רוצה לראותו במערכת הפוליטית, וכולם מוכנים לתת לו לצאת בכבוד"

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

בעקבות העתירה נגד מכרז הדור החמישי בסלולר: נדחו הגשת ההצעות בחודש

משרד התקשורת החליט לדחות את הגשת ההצעות המשותפות שתוכננו ליום ראשון בחודש, זאת על-מנת להתארגן ולהגיש תגובה מנומקת לבית המשפט לעתירות שהוגשו לדחיית המכרז

ניקולס בראון ואדם נוימן / צילום: רויטרס

אדם נוימן בדרך למסך הקטן: סדרת טלוויזיה תתאר את עלייתו ונפילתו

התסריט לסדרה יהיה מבוססת על ספר, שטרם יצא לאור, של שלושה כתבי "וול סטריט ג'ורנל" ● ככל הנראה דמותו של נוימן תגולם ע"י השחקן ניקולס בראון ● עוד בתכנון: סדרה דוקומנטרית על ההתפתחויות הסוערות בחברת WeWork

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מרכז הליכוד קבע: בחירות מקדימות ב-26 בדצמבר

הבחירות המקדימות נקבעו לפי דרישה של חבר הכנסת גדעון סער, שהודיע על כוונתו להתמודד מול ראש הממשלה נתניהו

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

דקר הסלעים, מין בסכנת הכחדה / צילום: אורן קליין

בגלל הדייגים: מינים בסכנת הכחדה לא נכנסו לרשימת המינים המוגנים

לפני כשנה חתם השר אלקין על הכנסת דקר הסלעים וטונה כחולת סנפיר לרשימת הדגים המוגנים ● אך בסופו של דבר, בעקבות לחץ הדייגים, החליט לא לכלול אותם ברשימת המינים שיזכו להגנה מפני דייג

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו, השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה