גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחדל מצלמות המהירות: מ"מ מכון התקנים עתר נגד נציב התלונות דוד רוזן

אילן כרמית - הממתין להכרעת הפרקליטות האם להגיש נגדו כתב אישום בגין עדות שקר בפרשת "מחדל מצלמות המהירות" - עתר לבג"ץ נגד השופט בדימוס דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, בגין קביעתו לפיה כרמית אכן שיקר במסגרת עדותו במשפט

אילן כרמית, ממלא-מקום מנכ"ל מכון התקנים / צילום: יחצ
אילן כרמית, ממלא-מקום מנכ"ל מכון התקנים / צילום: יחצ

אילן כרמית, ממלא-מקום מנכ"ל מכון התקנים - הממתין בימים אלה להכרעת הפרקליטות האם להגיש נגדו כתב אישום בגין עדות שקר בפרשת "מחדל מצלמות המהירות" - הגיש הבוקר (ג') עתירה לבג"ץ נגד השופט בדימוס דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, בגין קביעתו הנחרצת של הנציב לפיה כרמית אכן שיקר במסגרת עדותו במשפט.

העתירה מכוונת נגד החלטתו של רוזן מהחודש שעבר בעניין תלונתו של סנגור על התנהלותה של התביעה המשטרתית בתיק שהתנהל בבית המשפט לתעבורה בעכו, בו עמדה על הפרק מהימנותה של המערכת לאכיפה אלקטרונית אוטומטית א3 במדינת ישראל.

ההחלטה התבססה, בין היתר, על קביעותיו של בית משפט השלום בעכו בפרשה שזכתה לכינוי "מחדל מצלמות המהירות". בספטמבר אשתקד זיכה בית המשפט 21 נהגים מעבירות תנועה, לאחר שנקבע כי לא הוכחה אמינותן של מצלמות המהירות מסוג א-3; במסגרת ההכרעה המזכה נקבע, בין היתר, כי ממלא-מקום מנכ"ל מכון התקנים, אילן כרמית, "לא אמר אמת בבית המשפט, עת העיד שהוא ואחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. בהתאם, יש לתת לעדותו משקל נמוך, אם בכלל".

"הנציב חרג מסמכותו"

בהחלטת הנציב רוזן צוין, בין היתר, כי במסגרת ההליך העיד כרמית בבית המשפט כי נכח ב-10 ניסויים שנערכו בהולנד ביחס למערכת מצלמות המהירות שמפעילה המשטרה; ובכל יתר הניסויים, כ-490 במספר, נכח העוזר שלו. ניסויים אלה שימשו יסוד ועיקר בחוות-דעת שהוגשה מטעם התביעה לבית המשפט, כעוגן מרכזי בתשתית הראייתית של התביעה להוכחת כתב האישום.

על-פי החלטת רוזן, בהמשך הדרך התברר לתביעה המשטרתית כי כרמית שיקר בעדותו בבית המשפט, משלא נכח, לא הוא ולא אף גורם אחר ממכון התקנים בניסויים שנערכו כביכול בהולנד.

עוד כתב הנציב כי התברר כי כלל לא נערכו הניסויים בהולנד עליהם העיד. מההחלטה עלה כי התובעים המשטרתיים התייעצו עם פרקליטות המחוז לגבי המידע החדש, וזו הנחתה אותם למסור באופן מיידי את הראיות במלואן לידי ההגנה. ואולם על אף הנחייתה המפורשת של הפרקליטות, והעובדה שהתובעים בתיק סברו כי חלה עליהם החובה למסור את המידע החדש - הדבר לא נעשה. על-פי ההחלטה, החומר לא הועבר להגנה בהנחיית היועצת המשפטית של אגף התנועה במשטרת ישראל, שהורתה להסתיר מידע על אי-מהימנותן של מצלמות המהירות. הנציב המליץ בהחלטתו על הדחתה.

בעתירתו, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ירון קוסטליץ ושמחה אלבחרי ממשרד קוסטליץ ושות', טוען כרמית כי בקביעות שקבע נציב תלונות הציבור ביחס אליו במסגרת החלטתו - קביעות הנוגעות ליושרו ולמהימנותו - חרג הנציב מסמכותו לפי החוק. זאת, היות שמכון התקנים הישראלי אינו "מייצג המדינה בערכאות", ועל כן לא נתון לביקורת של הנציב. 

עו"ד ירון קוסטליץ  / צילום: רובי קסטרו

עוד טוען כרמית כי גם בהנחה שהנציב רשאי - אגב קביעותיו לגבי מייצגי המדינה בערכאות - לקבוע קביעות ביחס אליו (שאינו מייצג המדינה בערכאות), "הרי שבהליך קבלת ההחלטה על-ידיו נפל פגם קשה היורד לשורשן של קביעות אלה, שעה שבהחלטתו קבע המשיב קביעות קשות ביחס לעותר, מבלי ליתן לו כל הזדמנות להשמיע את טענותיו ".

לטענת כרמית, הנציב לא טרח לפנות אליו לפני שקבע את קביעותיו, על-מנת לשמוע את טענותיו ולתת לו הזדמנות להגן על עצמו.

"חריצת דין בלי זכות להתגונן"

כרמית מציין בעתירתו כי תיקן את הטעות שנפלה בעדותו בבית המשפט לתעבורה כבר בחודש אוקטובר 2016, כאשר כתב למשטרת ישראל כי נציג של מכון התקנים לא נכח בבדיקות בהולנד.

עוד נטען בעתירה כי בזמן אמת, בחודש ינואר 2017, כתב היועץ המשפטי של מכון התקנים ליועץ המשפטי של משטרת ישראל כי בעדותו של כרמית נפלה טעות בתום-לב, שעה שנציג מכון התקנים נכח בבדיקות בהולנד ביחס למכשיר המולטינובה ולא ביחס ל-א3.

דברים אלה לא הובאו לידיעת הסנגורים באישומים שהתנהלו נגד נהגים, ובית המשפט בעכו מתח ביקורת על הסתרת המידע.

בהמשך לכך פנה אחד הסנגורים בתיק, עו"ד תומר גונן, לפרקליטות המדינה וביקש כי תיפתח חקירה פלילית בעניין האופן שבו אושרה המערכת לשימוש בישראל; ופרקליטות המדינה הורתה לפתוח בחקירה פלילית נגד כרמית בחשד למסירת עדות שקר.

לטענת כרמית, ככל הידוע לו, מכתבו של היועץ המשפטי של מכון התקנים ליועץ המשפטי של המשטרה, בו צוין כי טעה בתום-לב, לא היה בפני הפרקליטות בעת שהורתה על פתיחה בחקירה כאמור. כרמית ממתין להחלטת הפרקליטות האם יש מקום לזמנו לשימוע בפרשה.

במקביל הגיש עו"ד גונן גם את התלונה לרוזן בגין אותה פרשה, ואשר הסתיימה כאמור בהמלצה להדיח את הקצינה שהסתירה את המידע מהסנגורים, ובקביעות קשות בנוגע למהימנות של כרמית. רוזן קבע בין היתר כי כרמית מסר בעדותו "שקרים בוטים", כי העדות שנתן הייתה "עדות שקר", כי "עדותו של מר כרמית הייתה עדות שקרית שאין בינה לבין מה שהתרחש בפועל דבר וחצי דבר" ועוד.

לטענת כרמית בעתירה, משנפתחה נגדו חקירה פלילית בחשד למסירת עדות שקר, קביעותיו של רוזן ביחס לסוגיה זו מהוות חריצת דין בהיעדר סמכות ומבלי לתת לו זכות טיעון. "קביעות אלה פוגעות פגיעה קשה בשמו הטוב של העותר ובכבוד האדם שלו, הן משליכות על עתידו המקצועי ומהוות חריצת דינו של העותר בלא סמכות ובטרם עת", נכתב בעתירה. 

נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות מסרה בתגובה: "העתירה טרם נתקבלה במשרדי הנציבות. לכשתגיע, נגיב לה על-פי צורך. עם זאת, יובהר כי כל שצוין בהחלטת הנציב בעניין מר כרמית נפסק כבר בפסק הדין עליו נסובה התלונה לנציבות, אשר לא הוגש בעניינו ערעור". 

*** חזקת החפות: אילן כרמית הוא בגדר חשוד בלבד במסירת עדות שקר. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי, כרמית לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

ראג'ה קודורי, מנכ"ל קבוצת הארכיטקטורה, הגרפיקה והתוכנה באינטל / צילום: דוברות אינטל

ראש בראש עם אנבידיה ו-AMD: אינטל נכנסת לשוק המעבדים הגרפיים

בסוגיית המשך הייצור הבהירה אינטל: "נמשיך להשקיע בטכנולוגיות ייצור עתידיות של אינטל. לא חוששים שנפגר אחרי המתחרים" ● אינטל חשפה את המעבד החדש "אלדר לייק", המפותח בישראל ושלטענתה יהיה "המוצר הטוב ביותר של אינטל אי פעם בכל הקשור לביצועים מול צריכת חשמל"

פיתוח תשתיות עבור הקו הסגול של הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בת"א / צילום: כדיה לוי

תוכנית התשתיות הלאומיות 2020: עלות הקו הסגול בתל-אביב זינקה ב-2.4 מיליארד שקל

כך עולה מהדוח השנתי על תוכנית התשתיות הלאומית ● התחבורה צפויה למשוך את מירב ההשקעות בתשתיות בשנים הקרובות ● העלות הכוללת של התוכנית: 230 מיליארד שקל

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בנק אגוד הקטין את ההוצאות בגין הפסדי אשראי ושיפר את הרווח הרבעוני

בדרך למיזוגו בתוך במזרחי טפחות ובמקביל להימשכות משבר הקורונה מציג אגוד גידול של 41% ברווח הרבעוני כשהוא נהנה מהכנסות בגין הפרשות קבוצתיות לצד רווח "משמעותי" בתיק ההשקעות שלו ● בשל ההפסד ברבעון הראשון הרווח במחצית הצטמק ב-94%

ממתינים / צילום: כדיה לוי, גלובס

בריאותית ותעסוקתית: בני ה-50 פלוס נפגעים פעמיים מהקורונה

העובדים המבוגרים שפוטרו או הוצאו לחל"ת עלולים להיפלט ממעגל העבודה מוקדם מדי • מומחים טוענים שההכשרות המקצועיות לא מכוונות לפלח האוכלוסייה הזה, והתיוג שלהם כ"קבוצת סיכון" מרתיע מעסיקים • "המבוגרים, לא הצעירים, עלולים להיות הבעיה שנגרור אחרי שנצא מהמשבר"

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

קניון שבעת הכוכבים בחודש שעבר. חיכוכים בין קבוצות אופנה גדולות לקניונים / צילום: כדיה לוי, גלובס

מאזן האימה החדש של הקניונים: זארה מכתיבה מודל תשלומים חדש והיא לא היחידה

כך נראה המאבק בין רשתות האופנה לחברות הנדל"ן על השכירות ודמי הניהול בימי הקורונה • החנויות דורשות שהקניונים יתחשבו בפדיונות הקורסים שלהן • חלק מהקניונים נתנו "הקלות קורונה", אבל נשמעות גם טענות על ניצול המצב • האם ההפסדים של מליסרון ברבעון האחרון הם רק קצה הקרחון?

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

ישראל כץ / צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הבנקים הגדולים מנסים לעכב את התחרות בצל משבר הקורונה, מה יעשה משרד האוצר?

הפועלים ולאומי נדרשים לצמצם את המסגרות בכרטיסי אשראי עד סוף ינואר ומבקשים דחייה • חברות כרטיסי האשראי, שהפכו למתחרות בבנקים, חוששות מפגיעה בגיוס לקוחות ומתנגדות

תמיר פלד, הבעלים של "מוזיאון המרציפן והשוקולד" ו"בית השקד" בכפר תבור / צילום: תמונה פרטית

כך בחסות הקורונה הפך המוזיאון הקטן והוותיק בכפר תבור את פניו

תמיר פלד, בן 44, בעלי "מוזיאון המרציפן והשוקולד" ו"בית השקד" בכפר תבור ● אחרי שההכנסות צנחו ב-95% הבין שכדי להתפרנס עליו לעשות שינוי, ועבר מתחום האומנות והיצירה לתחום "קמעונאות הבוטיק" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אנרגיה ירוקה: קפיצה של 118% ברווחי אנרג'יקס ברבעון השני

את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-132 מיליון שקל, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ● בשורה התחתונה רשמה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי לכ- 46 מיליון שקל

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

הפועלים ממשיך להפריש בגין הפסדי אשראי והרווח צנח בכ-85%

המשבר הכלכלי ומגפת הקורונה ממשיכים לטלטל את תוצאות בנק הפועלים ● בנטרול ספיחי הפרשות שבהן היה מעורב הבנק בארה"ב ההיפרדות הסופית מישראכרט ועוד היבטים "חריגים", רשם הבנק ברבעון השני רווח נקי של 161 מיליון שקל ●  תיק האשראי לציבור של הבנק קטן ברבעון השני ב-2%

הנחה בארנונה? רק בפינוי בינוי / עיצוב: טלי בוגדנובסקי, צילום: יח"צ

רק 13 רשויות מקומיות מבטלות את ההעלאה האוטומטית בתעריף הארנונה. מי צריך את המנגנון הזה?

רק 13 רשויות מקומיות ביקשו להשאיר את הארנונה לשנה הבאה כמו שהיא ולא להעלות אותה • אבל למה בכלל צריך עדכון אוטומטי אחיד לכל הרשויות? הרי לחלשות זה לא יעזור, ולחזקות זה לא נותן סיבה להתייעל

האי אלוניסוס ביוון / צילום: שאטרסטוק

בדרך לפתיחת השמיים? רשימת המדינות הירוקות תפורסם מחר

האם ענף התעופה והתיירות יכול להתרומם בתוך יומיים? התשובה היא לא ● בדומה לענפים רבים נדרשת פה היערכות גדולה והכאוס ואי הוודאות מובילים את חברות התעופה שלא לקפוץ ולתכנן לו"ז טיסות

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

נטייה לעליות בוול סטריט; אפל בשיא, סיסקו צונחת בכ-10% אחרי הדוחות

מדד הנאסד"ק מטפס ב-0.45, מדד S&P 500 נפתח בירידות קלות, במרחק נגיעה מהשיא ● לראשונה מפרוץ הקורונה, דרישות האבטלה השבועיות בארה"ב ירדו מתחת למיליון ● שיעור האבטלה באוסטרליה עלה ביולי ל-7.5%, שיא של 22 שנים

אחוזת ראשונים / צילום: סיון שוב עמי

בדיור המוגן מסתכלים לטווח הארוך וממשיכים לבנות, אבל הרבה יותר קשה לשווק בקורונה

כמו בתי דיור מוגן אחרים, גם באחוזת ראשונים נקטו צעדים מחמירים בתקופת סגר הקורונה, והתמודדו עם הפחד הגדול מהידבקות ● אבל המגבלות והחששות לא עצרו את הבעלים מלקדם את בנייתם של שלושה בתי דיור מוגן נוספים ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן

בני רוזנברג ז"ל במסיבת הפרידה מ"גלובס" / צילום: תמונה פרטית

"אמרת בני רוזנברג אמרת 'בית הדפוס של גלובס'"

רוזנברג, שניהל את בית הדפוס למעלה מ-20 שנה, נפטר השבוע • ילדיו ועמיתים לשעבר מספרים עליו

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

עלייה של 65% ברווחי אלביט מערכות ברבעון השני

בשורה התפעולית הציגה אלביט עלייה של 47% ברווח שהגיע לרמה של כ-117 מיליון דולר ● החברה נהנתה מרווח הון בהיקף של כ-35 מיליון דולר בעקבות מכירת בניינים (ושכירתם מחדש) על ידי החברה הבת של אלביט בארה"ב

ד"ר סיניה נתניהו / צילום: יוסי כהן

ד"ר סיניה נתניהו מונתה למנהלת התוכנית לסביבה והערכת השפעות בריאותיות בארגון הבריאות העולמי באירופה

ד"ר סיניה נתניהו תופקד על חיזוק ויצירת התשתית המקצועית בתחום הערכת השפעות בריאותיות כתוצאה מחשיפה לסיכונים סביבתיים, הערכת הסיכונים וניהול הסיכונים בכל היבשת האירופאית, וצפויה להתחיל את תפקידה במטה הארגון בבון בתחילת חודש ספטמבר

מה נמכר לאחרונה באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזו דירה אפשר לקנות באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל

בסכום כזה אפשר למצוא דירות 4 חדרים בנוף הגליל, ביקנעם עילית, בעפולה ובמגדל העמק