"המשטרה הסתירה ראיות בנוגע למהימנות מצלמות המהירות"

כך קבע נציב תלונות הציבור על הפרקליטות והמשטרה, השופט בדימוס דוד רוזן • לאור הממצאים הקשים, רוזן פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבחון פתיחה בחקירה פלילית, והמליץ להעביר מתפקידה קצינת משטרה בכירה ביותר באגף התנועה

השופט בדימוס דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות / צילום: תמר מצפי
השופט בדימוס דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות / צילום: תמר מצפי

"התביעה המשטרתית הסתירה ראיות בנוגע למהימנות מצלמות המהירות במשך שנה וחצי" - כך קבע השופט (בדימוס) דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות. הקביעה החמורה מעוגנת בהחלטה שפרסמה היום (ב') נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בנוגע לתלונתו של סנגור נגד התנהלותה של התביעה המשטרתית בתיק פלילי עקרוני שנוהל בבית המשפט סביב מהימנות מצלמות המהירות שמפעילה המשטרה בכבישי ישראל.

מההחלטה עולה כי התביעה המשטרתית נמנעה מלמסור חומר חקירה מהותי להגנה, ולא פחות חמור, לבית המשפט. בהחלטה צוין כי נציג מכון התקנים העיד בבית המשפט, בין היתר, כי נכח ב-10 ניסויים שנערכו בהולנד ביחס למערכת מצלמות המהירות שמפעילה המשטרה; ובכל יתר הניסויים, כ-490 במספר, נכח העוזר שלו. ניסויים אלה שימשו יסוד ועיקר בחוות-דעת שהוגשה מטעם התביעה לבית המשפט, כעוגן מרכזי בתשתית הראייתית של התביעה להוכחת כתב האישום.

בהמשך הדרך התברר לתביעה המשטרתית כי נציג מכון התקנים שיקר בעדותו בבית המשפט, משלא נכח, לא הוא ולא אף גורם אחר ממכון התקנים, בניסויים שנערכו כביכול בהולנד. עוד התברר כי כלל לא נערכו הניסויים בהולנד עליהם העיד.

התובעים המשטרתיים התייעצו עם פרקליטות המחוז לגבי המידע החדש, וזו הנחתה אותם למסור באופן מיידי את הראיות במלואן לידי ההגנה. על אף הנחייתה המפורשת של הפרקליטות, והעובדה שהתובעים בתיק סברו כי חלה עליהם החובה למסור את המידע החדש - הדבר לא נעשה. מההחלטה עולה כי החומר לא הועבר להגנה בהנחיית הקצינה הבכירה באגף התנועה.

הנציב קבע בהחלטתו כי הדעת אינה סובלת מצב דברים זה: "לידי התביעה המשטרתית הועבר חומר חקירה מהותי, שיש בו לכאורה כדי לקעקע הבסיס הראייתי עליו הסתמכה התביעה בבית המשפט להוכחת כתב האישום. חרף זאת, התביעה, בידיעתה המלאה ובהנחייתה של הקצינה הבכירה, בחרה לנהוג אחרת. התביעה הלכה למעשה הסתירה לאורך כשנה וחצי את המידע החדש שהובא לפניה - בתקופה בה נמשכו הדיונים בבית המשפט - עד להתערבותה של פרקליטות המדינה בעניין".

עוד נכתב בתמצית ההחלטה: "אין מחלוקת כי העובדה שנציג מכון התקנים חזר בו מעדותו ומהכתוב בחוות-דעתו, היא בבחינת 'ראיית זהב' עבור ההגנה, שיש בכוחה לזכות את הנאשמים, כפי שאכן קרה בפועל עם חשיפת האמת בבית המשפט... הסתרת חומר חקירה היא אך מקלעת אחת ברשת השקר והחיפוי שנפרשה על-ידי התביעה בבית המשפט".

נוכח החשש לביצוע עבירה פלילית על-ידי מייצגי המדינה בערכאות, הנציב רוזן העביר את החלטתו לטיפול היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, רוזן המליץ בפני ממלא-מקום מפכ"ל משטרת ישראל להעביר את הקצינה הבכירה מתפקידה. 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "החלטת הנציב התקבלה היום במשטרה. בכוונתו ללמוד אותה לעומקה, וככל שיידרש יופקו הלקחים הנדרשים, ויינקטו צעדים מתאימים. נדגיש כי תובעי המשטרה, בתחום התעבורה ובכלל, פועלים וימשיכו לפעול ברוח הצדק ובהתאם לחוק, ביושרה, בהגינות וללא משוא-פנים, כשכל חריגה מהאמור תיבדק ותטופל בהתאם".