גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סכנה לשידור האירוויזיון בישראל - הפעם בשל מחלוקת על תנאי העובדים

איגוד עובדי הקולנוע והטלוויזיה אק"ט מאשים את תאגיד השידור בהצעת תנאי עבודה לא מספקים ● מנגד, בתאגיד טוענים כי התנאים טובים מהמקובל בשוק ומזהירים: "ניאלץ לעשות מו"מ עם עובדים מחו"ל"

לוגו האירוויזיון הרשמי / צילום: יח"צ
לוגו האירוויזיון הרשמי / צילום: יח"צ

האם שידור האירוויזיון נמצא בסכנה? משבר בין אנשי תאגיד השידור לחברי איגוד עובדי הקולנוע והטלוויזיה (אק"ט) מאיים לשבש את ההכנות לאירוויזיון ואפילו את שידור האירוויזיון עצמו. 

ל"גלובס" נודע כי משא-ומתן שמתנהל בשבועות האחרונים בין צוות ההפקה של האירוויזיון לבין אק"ט בנוגע לסוגיות הקשורות בתשלום ותנאי העבודה עלה על שרטון. מדובר בתנאי עבודה של עשרות עובדים במקצועות כמו צלמי אולפן, עוזרי במאי ועוזרי צלם, עוזרי הפקה, תאורנים, מאפרות וכדומה, שאמורים להיות מועסקים גם במסגרת הצילומים המקדימים, כמו למשל בצילומי "הגלויות" (כ-40 קטעי הווידאו המציגים כל נבחרת על נופי הארץ המארחת) וגם בצילומי התחרות עצמה.

צילומי "הגלויות" אמורים היו להתחיל ביום ראשון הקרוב, אך בגלל פיצוץ המשא-ומתן עם אק"ט נראה כי הם לא יוכלו להתחיל במועד. בתאגיד השידור נערכים לגייס צוותים מפורטוגל לצורך ביצוע המשימה, במקרה שלא ניתן יהיה להגיע להבנות במועד.

נציין כי המחלוקות בין אק"ט לתאגיד השידור אינן חדשות: כבר לפני שנה פנו נציגי הארגון לתאגיד בניסיון לנהל משא-ומתן שיביא לחתימת הסכם המסדיר את תנאי העבודה של עובדי מקצועות הסט המועסקים בהפקות של התאגיד, בדומה להסכמים שיש לארגון עם ערוץ עשר (היום רשת) וקשת. באק"ט טוענים כי הנהלת התאגיד עומדת בסירובה להגיע להסדרה ולחתום על הסכם .

אל תוך אי-ההסכמות הללו מתווספת כעת סוגיית העובדים באירוויזיון, שמכניסה גורם של דחיפות לוויכוח. מדובר בהפקה גדולה, מורכבת ויוצאת דופן בהיקפי העבודה שהיא דורשת, שגם תחומה בזמן מוגבל.

מקורבים ל"גלובס" בתאגיד מספרים כי בשבועות האחרונים התנהל משא-ומתן אינטנסיבי מתוך כוונה לגשר על הפערים, אולם לתחושתם, באק"ט מטפסים על עץ גבוה ומסרבים לרדת. עוד טוענים בתאגיד כי לא רק שהמחירים שמוצעים לאנשי המקצוע שמעוניינים להעסיקם הם הוגנים, אלא הם אף גבוהים מהמקובל בשוק, זאת מתוך רצון לרתום לפרויקט את הגורמים המקצועיים ביותר. מנגד, באק"ט טוענים כי תנאי העבודה שהוצאו לעובדים רחוקים מאוד מהסטנדרט המקובל בהפקת בישראל.

בימים האחרונים נקלע המשא-ומתן למבוי סתום, והצדדים ניתקו מגע. כאמור, ביום ראשון הקרוב אמורים היו להתחיל הכנות וסיורי לוקיישן ל-40 הגלויות המצולמות עם המשלחות, אך בשלב זה לא נראה כי ניתן יהיה לצלם אותן במועד.

בתאגיד מסרבים להרים ידיים ומאיימים כי אם לא ניתן יהיה לפתרון מוסכם, הם יפעלו להביא לארץ צוותים מפורטוגל שהשתתפו באירוויזיון שנערך בליסבון. "העלות של להטיס אותם לארץ ולשכן אותן כאן תהיה עדין נמוכה יותר מלעמוד בדרישות שמציבים אנשי ארגון אק"ט", אומרים שלא לייחוס גורמים בתאגיד.

באופן טבעי, נקודת המבט באק"ט שונה: שלא לייחוס טוענים שם כי הם קיבלו פניות מעובדים שקיבלו הצעות שכר נמוכות משמעותית מהמקובל. ההצעה לא כללה תגמול על שעות נוספות וזמן נסיעה (מתוכננים צילומים במקומות רחוקים כמו אילת והחרמון), וכן מסרבים בתאגיד לשלם על שעות לילה.

איתמר אביטן, מנכ"ל אק"ט, אישר את הידיעה ומסר בתגובה: "למעלה משנה שאנו מנסים להביא את הנהלת התאגיד לחתום איתנו על הסכם קיבוצי, שיסדיר את תנאי העבודה של עובדי מקצועות הטלוויזיה בהפקות שהתאגיד לוקח בהם חלק. ניסיונות אלה נתקלו עד כה בסירוב ובמריחה מצד הנהלת התאגיד, שממשיכה לא לשתף פעולה ולא לקדם משא-ומתן מולנו לחתימת הסכם, כפי שקיים בערוצי השידור האחרים".

לדבריו, "חזרתי והתראתי כי סרבנות זו של ההנהלה עלולה להביא לפגיעה בשידור האירוויזיון המתוכנן, אולם בהנהלת התאגיד סירבו להקשיב. הסכם קיבוצי מסודר עם תנאי עבודה הוגנים לעובדים זו דרישה בסיסית בעולם העבודה המודרני. אנו לא רוצים לפגוע בשידורי האירוויזיון המתוכננים להתקיים בישראל, ובטוחים שהנהלת התאגיד תתעשת ותשב איתנו למשא-ומתן מואץ לחתימה על ההסכם". 

מתאגיד השידור "כאן" נמסר בתגובה: "תאגיד השידור פועל עבור הציבור הישראלי ולמען היצירה הישראלית, תוך שהוא משקיע מאות מליוני שקלים בשנה בהפקות מקור. כדי למקסם את זכויות היוצרים, התאגיד מכבד הסכמים המקובלים על כל הארגונים הנוגעים בדבר, ולא חותם על הסכמים במעמד צד אחד בלבד.

"במקום לשמור על זכויות עובדי ההפקה הטכניים בתעשייה, שקיבלו מהפקת האירוויזיון הצעות עבודה רבות בשכר יומי גבוה יותר מהמקובל בענף לכמות גדולה של ימי עבודה, ארגון אק"ט העדיף להחרים את ההפקה. בהפקת האירוויזיון נאלצים לעשות משא-ומתן עם עובדים מחו"ל. 

"לא נאפשר לארגון כזה או אחר לנצל את בימת האירוויזיון כדי לפגוע בהפקות ביוצרים ובכל העובדים במקצועות הטכניים תחת מטריית אק"ט". 

עוד כתבות

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

נוני מוזס / צילום: יוסי כהן

ארגון העיתונאים מצטרף לקריאה לנוני מוזס: השעה את עצמך

ארגון העיתונאים: "אנחנו קוראים לכל עיתונאי שחש על בשרו לחצים פסולים או נחשף לצעדים בלתי לגיטימיים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי ואת כל הגב שלו הוא יזדקק"

קון אגוארו חוגג את השער הראשון של נבחרת ארגנטינה./ צילום: רויטרס

הפרטת אירועי הספורט הלאומיים היא לא אופציה

אבל לפני שממהרים לנסות להעביר גם את ניהול משחקי הנבחרות הלאומיות לחברות פרטיות, צריך לחשוב מה יקרה למחירי הכרטיסים

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

כחול לבן דורשים מנתניהו: התפטר מכל תפקידך כשר בממשלה

נתניהו משמש כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות וזאת מעבר לכהונה כראש הממשלה ● ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו יבקש חסינות

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

קורקינטים של חברת BIRD / צילום: יח"צ

מקורקינטים להרכבת ממשלה - כמה אתם שולטים בחדשות?

איזו מניה תרמה כמעט מחצית מעליית דאו ג'ונס ב-1,000 נקודות, מה צפוי לקרות לתעריף החשמל ואיזה נסיך בריטי פורש מפעילות ציבורית? 10 שאלות שיבחנו עד כמה אתם מעודכנים

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young

היועץ לבטחון לאומי לשעבר בולטון: טראמפ חסם לי את חשבון הטוויטר

בשני ציוצים שכתב בשעה האחרונה, ציין בולטון כי מאז שהתפטר מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי לא הצליח להתבטא ברשת הטוויטר בשל חסימת חשבונו ● "למי שחשב שירדתי למחבוא, תתאכזבו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

ה"לא יהיה כלום כי אין כלום", הפך ל"יהיה הרבה כי יש הרבה"

כתב האישום חושף מציאות עגומה, שבה האיש החזק במדינה מביא כמעט לחורבן של חלקים בתקשורת החופשית ● היום מנדלבליט הוכיח שרוב הביקורת נגדו הייתה חסרת תוקף - מי שתקף אותו בבוטות, חייב לו התנצלות ● פרשנות