גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי עומד מאחורי הכתבות על הכישלונות הניהוליים של בני גנץ?

גם אתם נתקלתם בסדרת הכתבות המדגישות את הכישלונות הניהוליים של בני גנץ, המופיעות בימים האחרונים בעמודי הבית של אתרים גדולים כמו ynet ו-וואלה? מסתבר כי הכתבות כי הן חלק מקמפיין נגטיב ממומן של הליכוד העולה בחברת המלצות התוכן טאבולה

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף
בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מי עומד מאחורי סדרת כתבות המדגישות את הכישלונות הניהוליים של בני גנץ המופיעות בימים האחרונים בעמודי הבית של אתרים גדולים כמו ynet ו-וואלה? מסתבר כי הכתבות כי הן חלק מקמפיין נגטיב ממומן של הליכוד העולה בחברת המלצות התוכן טאבולה.

אמנם לגולש התמים נראה כאילו מדובר בתוכן חדשותי, אולם כניסה לתוך מערכת הפרסום של טאבולה מגלה כי מי שמקדם את הכתבות הם Ar-fe-politics-sc ,Ar-argentero ו-Fe- felix. אלה הם שני אנשי המדיה שרוכשים את זמן הפרסום עבור הליכוד.

כאמור, בימים האחרונים קשה לפספס בעמודי הבית של האתרים הגדולים ובאתרים נוספים הקשורים במערכת ההמלצות של טאבולה כתבות כמו "החברה של בני גנץ נסגרה ופיטרה את כל עובדיה", שפורסמה ב"כלכליסט" לפני כחודשיים; או "ניסיונות גנץ למכור את החברה כשלו" ב-"davar 1". 

כניסה לכתבות עצמן מלמדת כי לא מדובר בתוכן חדשותי עכשווי אלא בתוכן ממוחזר מלפני חודשים ספורים, שמוצף כעת מחדש ובתשלום לעמודים הראשיים של האתרים. אמנם ההכתבות מופיעות במדורי "כתבות נוספות" או "אולי יעניין אותך גם" - שמות המשמשים אינדיקציה לכך שמדובר בכתבות מקודמות של טאבולה, אולם רוב הגולשים אינם מודעים לכך שמדובר בתוכן ישן שמקודם בגלל אינטרס של מישהו - במקרה הזה כאמור הליכוד.

בהקשר הפוליטי של מערכת הבחירות עולה השאלה כיצד ואיך ניתן לזהות את הגורם המשלם למודעות הפוליטיות הללו. חוקי התעמולה של ישראל תקועים בשנות ה-50, אז עבר חוק התעמולה; והכנסת ה-20, על אף שהונח בפניה חוק תעמולה מתקדם לפי המלצת ועדת ביניש, העדיפה שלא להתקדם ולחוקק אותו אלא לדבוק בחוקי התעמולה המיושנים.

יו"ר ועדת הבחירות, השופט העליון חנן מלצר, הדגיש בפני כלי התקשורת, בשיחה פתוחה שנערכה לפני כ-10 ימים, כי לאור השינויים הגדולים שחלו בשימוש בכלים דיגיטליים ובקידום תוכן ברשתות החברתיות ובאתרי אינטרנט, הוא ישים דגש במהלך הקמפיין הנוכחי על חובות שקיפות והוראות החוק הדורשות מגופים פוליטיים להזדהות כאשר הם חתומים על מודעה.

להחלטה הזו יש שני היבטים: הראשון - הזיהוי הפוליטי של הגוף המממן את המודעה; והשני - ההוצאה הכספית של המפלגה, סעיף שאמור להיות רשום בדוח ההוצאות של המפלגות, וזאת כדי שתחום ההוצאות של הקמפיין יגיע לביקורת ופיקוח של מבקר המדינה אחרי מערכת הבחירות.

יצוין כי במדינת ישראל המימון למערכת הבחירות, כולל כספיהן של המפלגות, מגיע מידי הציבור מתוך תקציב המדינה, ולא מידי תרומות קטנות (שהן חלק מאוד קטן עבור מי שעורך פריימריז והוא מתמודד חדש). מכאן עולה הצורך המוגבר של הרשויות לפקח על מודעות בחירות.

השאלה הנוספת היא האם קידום תוכן (שלילי או חיובי) באמצעות ספק שירותים חיצוני כגון חברות מסוג טאבולה או אאוטבריין - הוא בגדר "מודעה פוליטית". קידום התוכן הוא למעשה "בוקסה" בצד או בתחתית כתבה שהגולש קורא, והיא מודעת פרסומת לכל דבר, רק שחיצונית היא נחזית כמו הפניה/לינק לתוכן מעניין. מישהו שילם על "הבוקסה" הזו, ובמקום שתופיע שם פרסומת המפארת מועמד זה או אחר או פרסומת השוללת מועמד זה או אחר, הבוקסה הפרסומית זו מפנה לכתבה חיצונית, ובמקרה הנוכחי - אך ורק כתבות שליליות על גנץ.

על הבוקסה עצמה אין חותמת של הגוף המשלם - במקרה הזה הליכוד - וכך למעשה זו היא מודעת פרסומת פוליטית לא חתומה, עניין אשר לכאורה סותר את חוקי הבחירות הקיימים.

כאמור, התחומים האפורים והמורכבים הללו נמצאים כיום תחת שיקול-דעתו של יו"ר ועדת הבחירות, השופט מלצר, ואם הדבר יונח בפניו, הוא יצטרך להכריע כיצד יש לזהות 'בוקסות' או מודעות פוליטיות מן הסוג הזה. למשל, באמצעות הערה של חברת טאבולה על גבי המודעה, בה ייכתב כי "קידום תוכן זה מובא לכם במימון מפלגת הליכוד".

עוד כתבות

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

השר משה 40, רמת גן / הדמיה: שרפן

"אנחנו רק שמונה דירות, אבל לא היה פשוט עם כל הדיירים"

במקום 8 דירות בבניין שנמצא ברחוב השר משה 40 ברמת גן, בבניין החדש יהיו 24 דירות ● הדיירים יקבלו דירות גדולות יותר עם מעלית, חניה ומרפסת

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה  / צילום: ענבל מרמרי

רשות ני"ע פועלת למסד דירוג חוב כפול לכל מנפיקות האג"ח

המהלך צפוי להשפיע גם על החברות המדורגות עצמן, שלא יוכלו לבחור בחברה אחת שתעניק להן את הדירוג "הנוח" יותר מבחינתן ● הנושא עלה לאחרונה לכותרות לאחר שקבוצת דלק החליטה להפסיק התקשרותה עם  מידרוג, לאחר שזו חתכה ב-14 דרגות את דירוג החוב של הקבוצה

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משפט דרייפוס והקופסה השחורה: איך סיקרו את משפט נתניהו בעולם?

פתיחת משפט ראש הממשלה התקשתה להתברג לראש סדר היום באתרי החדשות בעולם ● כלי התקשורת האיטלקים דיווחו על ההאשמות ב"שמפניה וסיגרים" בעוד הכתב הצרפתי הבחין במפגינים מוחים נגד "משפט דרייפוס"

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

יותר גרוע ממשבר 2008: המשק התכווץ ברבעון הראשון בשיעור שיא של 20 שנה

לפי אומדן ראשון של הלמ"ס, המשק התכווץ ב-7.1% לעומת הרבעון הקודם ● הפגיעה הקשה ביותר: בצריכה הפרטית ● יצוא הסחורות והשירותים ירד ב-0.5% בלבד ● שיא הפגיעה עוד לפנינו

גיורא בר דעה/ צילום: איל יצהר

מנכ"ל שטראוס: "אנחנו רואים את עצמנו בצד האופטימי של המשבר; עולם המזון קריטי יותר לחיי אנשים"

קבוצת המזון שטראוס נהנתה מרבעון חיובי בישראל בהשפעת הפסח והקורונה, אבל נפגעה מעוצמתו של השקל ● פרסום בסופרבול האמריקאי העלה את הוצאותיה של חברת המטבלים סברה ופגע ברווחיה

דוד קנפו, יו"ר עמותת האדריכלים/ צילום: איל יצהר

לנצל את המשבר: התאחדות האדריכלים דורשת מהמדינה לרכוש 80 אלף דירות מהקבלנים

שישה סעיפים מופיעים במסמך שחיברו בהתאחדות האדריכלים, להצלת ענף הבנייה ● בין תמיכה בפריפריה לקידום תחבורה ציבורית, הם מבקשים גם רשת ביטחון נרחבת לקבלנים ● היו"ר דוד קנפו: "אנחנו כמו מישהו שעומד על סף תהום"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

בענף התיירות כבר מתחילים להניע מנועים, וזאת על אף חוסר הוודאות של המדינה

על אף שהסרת ההנחיות לחובה בבידוד לשבים או לנכנסים ארצה לא נראית באופק, וחרף הדרישה שהזכאים להיכנס לגבולות המדינה מחוייבים בדרכון ישראלי, ענף התעופה מתחיל להראות סימנים של חזרה לפעילות ● אילו חברות תעופה וסוכנויות נסיעות כבר מציעות דילים לקיץ ולאן

דף הטוויטר המזויף של יעקב ליצמן / צילום: צילום מסך

האם טוויטר העניקה תו אותנטיות לעמוד הפיקטיבי של השר יעקב ליצמן?

תופעת הפרופילים המזוייפים היא לא עניין חדש ברשת המצייצים, אולם מה שנראה כחריג במקרה של השר ליצמן, הוא שאת הפרופיל המדומה עיטר וי כחול - כזה המעניק גושפנקה לאותנטיות שלו

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

סניף סטארבקס באילינוי. פנתה במכתב לבקש הנחה / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

גם סטארבאקס ו-WeWork מבקשות הנחה בשכירות

נגמר העידן של חוזים ארוכי טווח? בעלי נכסים כבר מבינים שהמציאות תחייב להתאים את חוזי השכירות להכנסות

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

אנטילופות ישראליות במרחב הפתוח של הספארי  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע מעדר אנטילופות בפארק הספארי?

בהחלטת ביהמ"ש העליון נקבע כי בשונה ממקרה שבו רכב נפגע ממתקן נפץ שהוצמד אליו, כאשר עדר אנטילופות פוגע ברכב בספארי מדובר בתאונת דרכים ויש כיסוי ביטוחי לנפגעים

לוי הלוי / צילום: איל יצהר

ההוצאות בגין הפסדי אשראי נסקו וחברת כאל עברה להפסד ברבעון הראשון

חברת כרטיסי האשראי שבבעלות דיסקונט והבינלאומי רשמה גידול בהכנסותיה ובמחזור העסקאות בכרטיסיה ברבעון הראשון, אך הפסידה 7 מיליון שקל בשל השלכות משבר הקורונה ● על השותפות עם אל על: "אין מקום לבצע מחיקה"