גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוצים להרוויח יותר? תהפכו לעובדים היברידיים

הדרישה לשילוב יכולות רכות וכישורים טכנולוגיים חוצה מגזרי תעסוקה

מחשב על רקע תיקיות / צילום: shutterstock
מחשב על רקע תיקיות / צילום: shutterstock

מקצוע. זהו אחד מיסודות עולם העבודה, אלא שמשהו קורה למקצועות בעידן הזה. הם הופכים יותר היברידיים ודורשים יכולות החוצות מקצועות שהיו פעם נפרדים. המקצועות ההיברידיים מגדירים מחדש את שוק העבודה, ובאופן מפתיע הם דווקא מבוססים על יכולות אנושיות. אם נבין את השילובים האלה, נוכל לטפס במעלה הערך וטבלאות הביקוש והשכר בכל תחום.

חברת Burning Glass, שפרסמה דוח המנתח מיליארד מודעות דרושים משנים עברו ועד היום, טוענת שרבע מהמקצועות בארה"ב מראות סימנים להיברידיות כזאת. לפי הנתונים, שסקרו 250 מקצועות שונים, אחת מכל שמונה משרות דורשת שילוב גבוה של יכולות היברידיות. קחו לדוגמה מפתח אפליקציות, מקצוע שנולד עם הטלפון החכם ולא היה קיים לפני קצת יותר מעשור: על פניו, אפשר לחשוב שמדובר במקצוע תכנות, אבל מניתוח הדרישות למפתחי אפליקציות אפשר לראות שנדרשות כאן יכולת לעצב ממשקים, תוכן ושיווק. אלה יכולות שבעבר לא חברו יחד במקצוע יחיד, ויותר מזה, לא מלמדים אותן יחד בתוכניות הלימוד המסורתיות. בעולם העבודה החדש אלה יכולות שמופיעות יחד לא רק בתפקידי נישה, אלא גם בתפקידי ליבה.

יש היום ארבעה סוגי יכולות הפועלים להפיכת המקצועות להיברידיים:

1. יכולות להשתמש בכלים דיגיטליים וטכנולוגיים. כולנו "מתוגברים" היום בטכנולוגיה, ולכן היכולת ללמוד מערכות חדשות היא הכרחית למקצועיות שלנו בכל תחום. הערך שלנו כבני אדם הוא ביכולתנו להתאים את הטכנולוגיות הללו לצרכים שלנו, אבל בשביל זה אנחנו צריכים להבין אותן, את הפוטנציאל שלהן, ואז לדעת כיצד לממש אותו. לפי הנתונים, מנהל שיווק שיודע תכנות מרוויח 40% יותר מזה שלא יודע תכנות.

2. איסוף וניתוח מידע ושימוש בו. בעולם שבו 90% מהמידע נוצר בשנתיים האחרונות, יש כאן משאב חדש שיכול לשמש עולמות ישנים וחדשים. כבר לא מדובר באנשי אלגוריתמים וסטטיסטיקה שעוסקים בעולמות פיננסיים מורכבים. הדרישה לנתונים כבסיס לעיצוב תהליכים והחלטות היא חוצה תעשיות. לכן היכולת לנתח, לפרש, לספר סיפור ממידע הופכת להיות אחת היכולות המבוקשות ביותר. בשנת 2012 רק 16 מקצועות כללו דרישות ל"ניתוח מידע". ב-2018 המספר עלה ל-35 מקצועות, ובהם אנשי משאבי אנוש, מנהלי מוצר ואפילו מנהלי חנויות.

3. הבנה בסיסית בעסקים ובניהול. צורות עבודה חדשות דורשות מאיתנו להתנהל גם באופן עסקי. עסקי. חצי מתפקידי ההנדסה היום דורשים יכולות ניהול והובלה, ומשלמים 20% יותר. עובדים שיש להם ניסיון בניהול פרויקטים מרוויחים 20% יותר מאלה שאין להם ניסיון כזה.

4. לחשוב עיצוב ויצירתיות. זה לא באמת מפתיע. בעוד שטכנולוגיה יכולה לנתח נתונים ולהמליץ על החלטות, אנחנו צריכים אנשים שיעצבו חוויית משתמש, מערכות וכלים לשימוש יומיומי. יותר מחצי מתפקידי ה-IT ורבע מתפקידי הטכנולוגיה דורשים היום סוג מסוים של יכולות עיצוב. דרישה כזאת מוצאים היום גם במודעות למקצועות פיננסיים וייצור. גם כאן עלה מספר המקצועות שדורשים "יצירתיות" מ-14 ל-35 בין השנים 2012 ל-2018, ובהם גם מקצועות הנדסיים.

לפי נתוני הדוח, ככל שרמת המורכבות של המקצוע עולה, כך עולה גם השכר בתחומים אלה. מדובר בעולם שבו מנהל השיווק הוא גם אנליסט, ומפתח התוכנה הוא גם איש עסקים ומעצב. ראו לדוגמה מקצועות שהתאפיינו בעבר רק ביצירתיות, למשל שיווק ויחסי ציבור - היום יש בהם תפקידים המשלבים ניתוח נתונים, ושימוש ברשתות ובאלגוריתמים. בצד השני של עולם העבודה, במקצועות מדעי המחשב והמידע, קורה הדבר ההפוך. מקצועות שהיו בעבר טכנולוגיים וטכניים בעיקרם דורשים היום יכולות כתיבה, פתרון בעיות, יצירתיות ומחקר, כמו גם יכולת שיתוף פעולה ועבודת צוות.

לא מספיק לצבור ניסיון תוך כדי תנועה

מאז ומעולם שינתה האוטומציה את המקצועות. מי שעסק בקלדנות בשנות ה-70 הפך לעוזר אדמיניסטרטיבי בשנות ה-90 והיום עוסק בניהול משרד ולקוחות. ההבדל בעידן הנוכחי הוא לא רק בקצב השינוי אלא גם בצורך לשלב יכולות מתחומים שונים - יכולות שאי-אפשר פשוט ללמוד תוך כדי עבודה בשטח. אותו מנהל שיווק לא יכול היה ללמוד תכנות תוך כדי עבודה בלי להתכוון לכך. אנחנו צריכים ללמוד דברים חדשים מתוך כוונה מפורשת, כבר לא מספיק רק לצבור ניסיון תוך כדי תנועה.

בתהליך הזה, יש הזדמנויות: למעסיקים יש הזדמנות להעלות את רמת היכולות של העובדים שלהם ולפתח את הדורות הבאים בכל תחום; לעובדים יש הזדמנות להפוך את עצמם לתחרותיים יותר בשוק העבודה; ולמערכות ההשכלה וההכשרה יש הזדמנות ללמד אוכלוסיות עובדים מגוונות יותר יכולות צומחות רבות יותר.

טבעם של תפקידים היברידיים הוא שהם מתוחכמים יותר ודורשים מומחיות רבה יותר, ולכן אין בהם כמעט משרות למתחילים. החדשות הטובות למערכות ההשכלה וההכשרה הן שרבות מהיכולות ומתחומי הלימוד נמצאים בתוכניות הלימוד. הבעיה היא שהן מופרדות בתחומי לימוד שונים. לכן אחד הדברים הראשונים שצריכים לקרות במערכות הללו הוא התאמת התוכן באופן שחוצה תוכניות, באופן שיאפשר לפתח יכולות ופחות להכשיר למקצועות. יש כאן גם קהל לקוחות חדש: עובדים מנוסים שצריכים לרכוש יכולות חדשות באמצע הקריירה שלהם, בלי להיצמד לתארים המסורתיים.

כדי לעשות את כל אלה, זקוקה המערכת למידע מדויק יותר על היכולות הצומחות ועל השילובים המתפתחים, וגם לגמישות בתכנון ובאריזת התוכניות סביב חבילות של יכולות נדרשות ולא סביב מקצועות ישנים. הדבר דורש מהעוסקים במלאכה לרדת ממגדל השן ולהכיר את האופן שבו היכולות משתנות בתחומים השונים ולשנות את הקורסים בהתאם.

מהצד האחר של השותפות הזאת נמצאים המעסיקים. הם אינם יכולים להימנע מהצורך להכשיר עובדים קיימים, וזה יוצר פוטנציאל לשיתופי פעולה בין המעסיקים למוסדות השכלה. בשיח הזה על הפער בין ביקוש להיצע יכולות בשוק העבודה, לשני הצדדים יש אינטרס להכשיר אנשים מהסוג הנכון לעידן החדש.

כל הצדדים במערכת הזאת - העובדים, המעסיקים ומערכות ההשכלה - חייבים קודם כול להפנים את הצורך בשינוי ואת היכולות הנדרשות. וכולם חייבים לאפשר למידה לכל אורך החיים כדי להישאר רלוונטיים. העולמות ההיברידיים הם אלה שצומחים מהר, משלמים היטב ועמידים בפני אוטומציה, ואם השינוי לא יופנם, זו עשויה להיות מגמה שתעמיק פערים בין מי שיתקדמו בכלכלות העתיד לבין מי שימצאו את עצמם נשארים מאחור.

הכותבת היא יועצת אסטרטגית, מרצה ובלוגרית בעולם העבודה העתידי, niritcohen.com

עוד כתבות

אחמד טיבי מתעמת עם ראש הממשלה  / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

נתניהו: "הרשימה המשותפת דרשו לחקור אותי ואת גנץ בגין פשעי מלחמה"; טיבי: "שקרן ומסית"

ראש הממשלה אמר את הדברים במליאת הכנסת, לאחר שביקש לעלות ולנאום כדי לתת עדכונים על המצב הביטחוני

שוקי שפר, מנכ”ל אמדוקס / צילום: יח"צ

אמדוקס מאריכה את שיתוף הפעולה עם AT&T, מגדילה תשלומי דיבידנדים ומרחיבה את תוכנית ה-Buyback

אמדוקס סיימה את שנת הכספים 2019 עם הכנסות של 4.1 מיליארד דולר - גידול של 2.8% בהשוואה לשנה הקודמת ● הדירקטוריון אישר תוכנית נוספת לרכישה בחזרה של מניות בהיקף של עד 800 מיליון דולר

עו"ד רונית בכר, ערן יעקב, אילן פלטו, עו"ד ירון סבר וצבי סטפק / צילום: אסף לב

על מס ועל פנס: למה צריכות חברות ציבוריות להיערך

כנס המסים השנתי של איגוד החברות הציבוריות בשיתוף עם פרמת הייעוץ וראיית החשבון דלויט ועם משרד עוה"ד גולדפרב-זליגמן עסק הפעם בגירעון ובאתגרים שעומדים לקראת תקציב 2020

בקבוקוני טואלטיקה של רשת המלונות הייאט / צילום: הייאט

גם רשת הייאט נרתמת למאבק בפלסטיק: תוציא את בקבוקוני השמפו מחדרי המלון

רשת בתי המלון הכריזה כי תוותר על בקבוקוני הפלסטיק שהיא מחלקת לאורחים בחדרים (שמפו, סבון, קרם גוף וכו') ותחליפם בבקבוקים גדולים, בדומה למהלך שרשתות אחרות הצהירו כי יישמו

איי הבתולה/ צילום:  Shutterstock א . פ קריאייטיב

חברות האוף-שור מחפשות בית חדש: האם ישראל תצליח לנצל את ההזדמנות הכלכלית?

בימים אלה מחילים מקלטי מס רבים בעולם כללים חדשים, שגורמים לחברות אוף-שור לאבד מהאטרקטיביות שלהן ● המשמעות - משקיעים וחברות מחפשים מקום מבטחים במדינות מסודרות ● הבעיה: המשבר הפוליטי מעכב את הניסיונות של ישראל להביא לכאן חברות זרות

משה ממרוד / צילום: סיון פרג'

חם לכם? שיא במכירות המזגנים של תדיראן והמניה מגיבה בהתאם

בסיכום הרבעון השלישי עלו הכנסות החברה ב-16% והגיעו ל-270 מיליון שקל ● עוד טרם פרסום הדוחות העלתה חברת מידרוג את הדירוג של תדיראן "נוכח שיפור נמשך בביצועים העסקיים תוך שמירה על פרופיל פיננסי בולט לטובה"

אודי מוקדי / צילום: איל יצהר

לאחר שעקפה את התחזיות בדוחות: סייברארק יוצאת לגיוס של כ-500 מיליון דולר באג"ח ממוסדיים

ספקית הפתרונות לאבטחת IT עשויה להרחיב את הגיוס עד לסכום של כ-575 מיליון דולר, אם יירשמו ביקושים גבוהים בהנפקה ● תמורת הגיוס מיועדת ככל הנראה למימון התפתחות החברה בשנים הקרובות

קרית אליעזר / צילום: עינת לברון

60 יח"ד לדונם ומגדלים: נחשפה תוכנית קריית אליעזר בחיפה

במפגש שיתוף ציבור שהתקיים השבוע הוצגה לראשונה תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונה החיפאית ● לצד בינוי נמוך, ייבנו גם מגדלים עד 22 קומות ● מכפיל הפינוי-בינוי המוצע הוא 3.5

גוף מטוס שנשלח ממפעלי ספיריט / צילום: רויטרס

מוכנה על מסלול ההמראה: החברה שמייצרת רכיבים לבואינג מציגה גידול בביקושים

בזמן שבואינג מתאוששת בהדרגה ממשבר אסון התעופה הכפול, חברת ספיריט אירוסיסטמס שמייצרת עבורה רכיבים, מציגה גידול בביקושים ● כניסתה לאירופה יחד עם תחזית הגידול המואץ של הסקטור, עשויות לסייע להמשך הצמיחה שלה

כסף / צילום: שאטרסטוק

כך נוצרו הזדמנויות חדשות במערכת הפיננסית לאורך ההיסטוריה

בשנים האחרונות נדמה שישנו מרדף אחר מציאת הזדמנויות חדשות ויצירתיות לרווח ● אך הדבר מתחיל לפני מאות שנים, והרבה מאז לא השתנה ● מסע היסטורי בעקבות ההתחדשות הפיננסית ● האזינו לפרק פתיחת העונה של הפודקאסט "דוח פינטק"

ראסל אלוואנגר, מנכ”ל טאואר / צילום: איל יצהר

ירידה רבעונית של 41% ברווח התפעולי של טאואר; המניה צנחה 8% בתגובה לדוחות

טאואר ג'אז, שאותה מוביל המנכ"ל ראסל אלוונגר, צופה כי ברבעון הנוכחי מכירותיה יסתכמו ב-312 מיליון דולר, בדומה לרבעון החולף ● את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הכנסות של 928 מיליון דולר - ירידה של 4.3% לעומת התקופה המקבילה ב-2018

הביקוש לשבבים בעולם תופס תאוצה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בזכות סין והדור החמישי בסלולר: מדד השבבים בוול סטריט בשיא של כל הזמנים

הרגיעה במלחמת הסחר הובילה לאופטימיות בנוגע לתעשיית השבבים, והמדד שכולל את מניות הסקטור זינק ב-160% בחמש השנים האחרונות - כפול מהנאסד"ק ● למה הביקוש לשבבים בעולם גדל, איזה תפקיד משחקת טכנולוגיית הדור החמישי ואיך ירוויחו מכך חברות כמו אינטל וקוואלקום?

פאבל דורוב, מייסד טלגרם. המטבע הדיגיטלי התייקר עוד לפני שהונפק/ צילום: רויטרס

טלגרם כופרת באישומי ה-SEC שבגינם נדחתה הנפקת המטבע הדיגיטלי שלה

החברה, בעלת אפליקציית המסרים המיידיים, שביצעה בשנה שעברה מכירה מוקדמת של המטבע הדיגיטלי גרם בהיקף של 1.7 מיליארד דולר, מבקשת מבית המשפט בניו יורק להסיר את צו המניעה של רשות ניירות ערך האמריקאית, הטוענת כי המטבע נחשב לנייר ערך

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

למה החמאס יושב בצד ולא מצטרף לג'יהאד?

ישראל רושמת בינתיים הצלחה, כשהיא מצליחה לבודד את הג'יהאד האסלאמי שיכולותיו לפגוע קטנות יחסית

קניון גינדי TLV ת"א / צילום: כדיה לוי

מוטי בן משה במו"מ מתקדם לרכוש את מניות משפחת גינדי בקניון האופנה TLV ולהחזיק בבעלות המלאה

בן משה מחזיק כיום במחצית ממניות הקניון המדשדש באמצעות רבוע כחול נדל"ן ● מכירת חלקה של משפחת גינדי, המחזיקה במחצית השנייה של הקניון ופרויקט המגורים הצמוד לו, צפויה להחזיר לידיה הלוואות בעלים של מאות מיליוני שקלים ● הבנקים המממנים כבר אישרו את העסקה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

משרד החוץ האמריקאי: מוטרדים מאוד מהחלטת בית הדין של האיחוד האירופי

מחלקת המדינה בוושינגטון (המקבילה למשרד החוץ בארץ) שיגרה היום התייחסות רשמית להחלטת בית הדין האירופי בנוגע לסימון מוצרים ישראלים: "הנסיבות בנוגע לדרישת הסימון במקרה של יקב פסגות, כפי שהוצגו בפני בית המשפט, מראות שהיתה כאן הטיה נגד ישראל"

חדווה בר / צילום: תמר מצפי

מדד האג"ח שעשה עלייה מאירופה לישראל

בשנים האחרונות נוצרו איגרות חוב חדשות לבנקים באירופה וגם בישראל, אשר כבר זכו בקרנות שיעקבו אחר ביצועיהן ● השנה הצטרף אל אלה מדד CoCo בנקים ישראלי - מה מאפיין אותו וכיצד הוא נראה בהשוואה מול אג"ח "רגילות" בשוק שלנו?

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ני"ע ממשיכה בקידום ניהול תיקים מקוון להמונים; תאפשר לראשונה השוואת תשואות בתיקים מנוהלים

שבועות אחדים לאחר שפורסמה טיוטת ההסדרה ל"ניהול תיקים 2.0", פונה רשות ני"ע לחברות ניהול התיקים בבקשה לסיוע בגיבוש סטנדרטיזציה לאפיון הלקוחות ולחלוקה לאחד מארבעה מסלולי ההשקעה שיהיו בשירות החדש

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל ● דעה

מהדורת החדשות של ערוץ 12, אמש / צילום: צילום מסך

על רקע ההסלמה: כמה רייטינג רשמו אמש חדשות 12 וחדשות 13?

המהדורה המרכזית המורחבת של חדשות 12 בהובלת קרן מרציאנו ודני קושמרו רשמה אמש רייטינג של 23.9% - פי 2.4 יותר מהרייטינג של מהדורת חדשות 13, שרשמה רייטינג של 10% ● פער דומה נשמר גם במהדורה המוקדמת