גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היזהרו מתארים רזים ונמוכים

למה לא כדאי ללמוד משאבי אנוש, פרסום, ייעוץ ארגוני ואפילו תקשורת?

לימודים גבוהים. היזהרו מתארים רזים ונמוכים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב
לימודים גבוהים. היזהרו מתארים רזים ונמוכים / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אם אתם יכולים להתקבל לתארים יותר איכותיים, שקלו בחום לוותר על תארים דוגמת משאבי אנוש, ייעוץ ארגוני, פרסום ותקשורת שיווקית ואפילו תקשורת, גם אם אתם בטוחים שזה מה שאתם רוצים לעשות כשתהיו גדולים. התארים הללו סובלים משתי בעיות אסטרטגיות שהשילוב בניהן עשוי להוביל את הקריירה שלכם למבוי סתום די מהר, ולחבל בכושר הפרנסה העתידי שלכם.

השמן והרזה

מדוע? כי הם גם רזים וגם נמוכים. הם רזים במובן זה שהם מכשירים אתכם לעשות דבר אחד בלבד - משאבי אנוש/פרסום/ייעוץ ארגוני - להבדיל מתארים איכותיים יותר שפותחים בפניכם הרבה יותר אפשרויות תעסוקתיות, כולל המקצועות הרזים בהם אתם חושקים. אבל זו איננה הבעיה העיקרית, שכן תארים רבים מכשירים אתכם למקצועות ספציפיים - חשבונאות, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, עריכת דין וכו' - ובכל זאת הם שמנים למדי, כלומר מאפשרים לכם להתפתח לשורה של מקצועות נוספים.

אז מה ההבדל? הגובה. להבדיל מהמקצועות הרישיון שמניתי, משאבי אנוש, ייעוץ ארגוני ופרסום (הנקרא גם תקשורת שיווקית) ממוקמים הכי נמוך בפירמידה המקצועית הרלוונטית, מה שכמעט מחסל סופית את הסיכוי לזוז משם.

כדי להבהיר את הדברים ניקח לדוגמה את התואר במשאבי אנוש. אם במקומו תלמדו למשל מינהל עסקים, הגם שזה איננו מקצוע אלא רק תואר כללי בביזנס, תוכלו להתפתח משם למגוון מקצועות בשוק העבודה, כולל משאבי אנוש שהוא אחד מתחומי ההתמחות במינהל עסקים. יתרה מכך, התואר בביזנס מאד חשוב לאנשי משאבי אנוש הן מקצועית והן תדמיתית, שהרי הם כבר מזמן לא נמצאים שם כדי לשרת את העובדים אלא את המנהלים, ועל כן הם מוגדרים HRBP (Partner HR Business). בכדי להצליח באמת לתמוך בביזנס הם זקוקים מאד לידע עסקי עמוק משמעותית מזה הנרכש בחוגים למשאבי אנוש, ועל הדרך הם עשויים גם לתמוך בתדמית של המקצוע כולו.

מדעי הרוח של הביזנס

מדוע? כי משאבי האנוש עדין נתפסים כ"מדעי הרוח של הביזנס", במקרה הטוב, ומכיוון שכך הם ממוצבים בתחתית הפירמידה המקצועית בארגון, בוודאי במגזר העסקי. בהיבט של ניהול קריירה המשמעות היא שהאוחזים במקצוע לא יכולים לעבור לאף אחד מהמקצועות האחרים בארגון (כספים, כלכלה, תפעול, שיווק, פיתוח, הנדסה, ייעוץ משפטי, מערכות מידע וכו'), אלא אם מדובר בתפקיד אדמיניסטרטיבי במהותו, בעוד ההפך אפשרי ואף קורה. אז למה שלא לאחוז מראש בתואר איכותי יותר שישביח אתכם מקצועית ותדמיתית, ובנוסף גם יעלה את הסיכויים לזוז אם וכאשר יעלה הצורך? הרי משאבי אנוש הוא אחד מהמקצועות שהכי קשה למצוא בהם עבודה, גם כי הוא רווי בכוח-אדם (בנוסף להיותו היעד הכי פופולרי להסבות מקצועיות), וגם משום שבהיותו מקצוע מוטה מגדר התחלופה בו נמוכה משמעותית (אמהות נוטות פחות להחליף מקומות עבודה).

ומה לגבי תואר בייעוץ ארגוני? עוד יותר גרוע. ייעוץ ארגוני הוא תת-מקצוע של משאבי אנוש, כלומר עוד יותר רזה ממשאבי אנוש, עם פוטנציאל תעסוקה בהתאם, ולא רק משום שהשוק מ-ו-צ-ף ביועצים ארגוניים. רק בארגונים בינוניים ומעלה הפוזיציה הזו קיימת (פיתוח אירגוני), מה שמותיר ליועצים הארגוניים בעיקר את חברות הייעוץ שלא מסוגלות לספוג את כמויות כוח-האדם הללו, לכן רובם נאלצים לנסות ולהתפרנס כעצמאים, בהצלחה מועטה.

ועדת קישוט

ומה עם תואר בפרסום ותקשורת שיווקית? אותו הדבר, שכן גם פרסום הוא תת-מקצוע של שיווק, אחד הכלים הטקטיים בארסנל של מנהל השיווק, כפי שסברתי בהרחבה בטור האחרון. על כן בוגריו מתקשים להתחרות בבוגרי מינהל עסקים או כלכלה על תפקידי שיווק, ובצדק, שהרי מדובר בעולם מקצועי שהוא כל-כולו ביזנס (הגם שבעשור האחרון הוא מתחיל קבל תדמית של 'ועדת קישוט'). אז למה מראש לבחור במקצוע טקטי, כשיש באפשרותכם להרחיב את הפוטנציאל התעסוקתי שלכם וללמוד מקצוע שיהפוך אתכם לאנשי מקצוע טובים יותר, גם אם תבחרו בסופו של דבר לעסוק בפרסום ולא בשיווק? לצערי גם בוגרי החוגים בתקשורת נתקלים בחסמים דומים, אם כי הם יכולים לפנות לכתיבת תוכן, מקצוע שקשה להתפרנס בו ומאד קשה להיחלץ ממנו.

פטריות אחרי הגשם

כמובן שאלה אינם התארים היחידים שהם רזים ונמוכים, בשנים האחרונות נולדים תארים כאלה כפטריות אחרי הגשם (רפואת חירום, עיצוב פנים, ניו-מדיה וכו') גם באוניברסיטאות המובילות, ומטעמים כלכליים גרידא. ואכן כשהתארים האלה פוגשים אנשים שלא יכולים להתקבל לתארים איכותיים יותר, שני הצדדים יוצאים נשכרים, אבל כשמודבר במי שיכולים, כדאי שתשקלו שוב. אמנם התארים הללו הרבה יותר קלים, אך ברגע שתצאו את גבולות האקדמיה, תגלו שהרבה יותר קשה לכם למצוא עבודה, לא משנה מה משווקי התארים האלה הבטיחו לכם בפרסום. בהצלחה.

הכותבת היא מומחית לשוק העבודה. לתגובות: orna@rudi-cm.com

עוד כתבות

איילת שקד / צילום: רפי קוץ

שופטים בניגוד עניינים: לא באמת המערב הפרוע

שאלת הפיקוח על הרשות השופטת חזרה השבוע למרכז הבמה ● התמונה שמציירים חברי כנסת מהימין, ולפיה שופטים פטורים מראש מקיום עיקרון ניגוד העניינים, ואין מי שיקרא אותם לסדר אם חרגו ממנו, חוטאת לעובדות ● "המשרוקית של גלובס"

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הגרף היומי: כמה שנות חיים הציל הסגר וכמה זה עלה לנו?

כלכלנים ניסו לחשב כמה שנות חיים הרווחנו בסגר במרץ-מאי, מה הייתה העלות של כל שנת חיים שחסכנו והאם זה היה "כדאי" ● אז כמה חיים נחסכו?

מלון ליר סנס. "יצרנו חבילות חדשות לכלות וחתנים"  / צילום: סימפלקס 360

"יולי היה יכול להיות פיצוץ, אבל המצב קטטוני": המלונות בפרברים מחפשים מודל עסקי חדש

מצליינים לסדנאות רוחניות, מאנשי הייטק לזוגות מתחתנים: המלונות שנפתחו במקומות שמחוץ לאתרי התיירות המרכזיים היו מלכתחילה צריכים להתאמץ יותר, ובעקבות הקורונה הם צריכים למצוא אפיקים חדשים לגמרי

דידס 6, ירושלים - התחדשות עירונית / הדמיה: קבוצת מנוס

"אסור שתיגמר היזמות של תמ"א. יש בניינים מאוד מסוכנים"

לדיירים ברחוב דידס 6 בירושלים היה חשוב ששיפוץ הבניין ישמור גם על האופי הייחודי של שכונת המושבה הגרמנית ● דיירת בבניין: "ראיתי איך הם חיזקו ואת החפירות לעומק - זה לביטחון כל התושבים"

ז’איר בולסונארו / צילום: רויטרס, Ricardo Moraes

עיתונאים תובעים את בולסונארו: הסיר את המסכה במסיבת העיתונאים בה הודיע שהוא חולה בקורונה

במסיבת העיתונאים בה בישר נשיא ברזיל כי הוא נדבק בנגיף הקורונה הסיר את המסכה מפניו, לאחר שהתרחק מעט מן העיתונאים ● כעת טוען נשיא התאחדות העיתונאים כי "הנשיא בולסונארו ממשיך להתנהג בצורה נפשעת ולסכן חיים של אחרים"

הפגנה ליד הפסל של מרטין לות'ר קינג ביום ציון שחרור העבדות / צילום: Jacquelyn Martin, Associated Press

למה המצב מדאיג ומתי המחאה תגיע לכאן: שלוש דעות על המהומות בארה"ב

מותו של ג'ורג' פלויד הצית גל מחאות רחב ברחבי ארה"ב והדיון הציבורי בסוגיה עדיין מתנהל ● האם הגזענות מתדלקת את ההפגנות ברחוב, מתי המחאה תגיע אלינו ולמה המצב בארה"ב מדאיג ● פרויקט מיוחד

בניין קשת / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעקבות הצניחה בהכנסות, קשת נערכת לצמצום של 15% בהוצאות

"נתוני מאי יוני מחייבים אותנו להסתכל נכוחה ובפיקחון על המצב", אומר ל"גלובס" בכיר בערוץ ● בנוסף, בוחנת החברה הקפאת הפקות חדשות המתוכננות ל-2021 ● בחברות המדיה טוענים: "הטלוויזיה היא הנפגעת הפחות משמעותית בענף"

בנייה חדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקץ לדיונים בלי תוצאות? הקרב על עתיד הוותמ"ל מגיע לבג"ץ

הערכאה התכנונית הגבוהה בישראל, שאמורה לייעץ לממשלה כיצד לנהוג בעניין הוותמ"ל, סיימה דיון בנושא הרגיש ללא החלטה ● באדם טבע ודין הגישו עתירה נגד המועצה, תוך דרישה לקבל עמדה של המועצה בנושא ● ובינתיים סיעת כחול לבן החליטה להילחם אף היא בהארכת תוקף הוותמ"ל

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני מוג׳י / צילום: שאטרסטוק

בצל הקורונה: קמעונאית המוצרים לבית Muji ארה״ב הגישה בקשה להגנה מפני נושים

בכך מצטרפת קמעונאית המוצרים לבית בסגנון יפני לשורה של קמעונאיות שכבר עשו זאת, על רקע השפעות משבר הקורונה על הענף ברחבי העולם ● החברה: "מוג׳י קיבלה החלטה לבצע ארגון מחדש בעסקיה מתוך כוונה לשרת טוב יותר את הקהילה שלנו"

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מתניעה מחדש: אמזון חוזרת למכור סחורה לישראל בתעריפי שילוח זולים יותר

בתחילת מרץ, עם התפשטות מגפת הקורונה, הופסקו המשלוחים מאמזון ארה״ב ואירופה לישראל; לפני חודשיים הוחזרו המשלוחים בעלויות משלוח שהפכו את הקנייה לבלתי משתלמת ● אולם גם כעת, כנראה שתידרשו לחפש בפינצטה מוצרים עם מחירי שילוח אטרקטיביים

תחנת המטרו - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: נת"ע

עסקה ב-512 מיליון שקל בירושלים וקטטה על 18 מיליון בחיפה - כותרות הנדל"ן

קנדה ישראל רוכשת קרקע נחשקת בבירה, המנכ"ל הוותיק של אמות פורש, תקן החנייה בת"א מצטמצם, ירידה בהרוגים בתאונות עבודה בתחום הבנייה – בגלל הקורונה, או שדפוסי העבודה השתפרו ● וגם: כל מה שאפשר להגיד על "מס המטרו" החדש

ההפגנה הערב בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכל נמחק, כולם פוטרו": העצמאים הוציאו אלפים לרחובות

הקורונה הכלכלית איחדה את העצמאים להפגנת מחאה שהתקיימה הערב בכיכר רבין ● אתמול נפגשו נציגי העצמאים עם ראש הממשלה שהבטיח להיפגש עמם מעתה בכל יום שישי ● יוזמת ההפגנה: "רשות המסים שאומרת שרוב העסקים קיבלו מענק. זה בולשיט"

לפעמים אילוץ דווקא נחוץ / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מחקר אחד בשבוע: לפעמים אילוץ דווקא נחוץ

אריק, מנהל ייצור במפעל מכשור רפואי, חושש שעבודת הצוות נפגעת בגלל העבודה מרחוק ● אבל הוא טועה: מחקרים מראים שאילוצים הם דווקא טריגר ליצירתיות

נועם לוי / צילום: איל יצהר, גלובס

"יסגרו אותנו עד הקיץ הבא, וזאת מכת מוות"

שיחה אישית ומקצועית עם נועם לוי, יו"ר התאחדות בעלי האולמות, על היתמות בגיל מוקדם, העבודה באולמות ונזקי הקורונה ● "אנחנו נמצאים במו"מ עם משרד האוצר על מתווה סיוע, ואם הוא לא יהיה הוגן, לא נוכל יותר להחזיק את החברים ונצא למלחמה"

פרופ' סיגל סדצקי / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד הבריאות משנה את הכללים: פחות אנשים יידרשו בבידוד

על פי הכללים החדשים, תיערך הבחנה בין מי שבא במגע עם חולה קורונה מאומת בעל תסמיני מחלה לבין מי שבא במגע עם חולה שלא פיתח תסמינים ● התוצאה: פחות אנשים יידרשו בבידוד

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

אנחנו במשבר הכלכלי החמור בתולדות ישראל (אבל יש גם חדשות טובות)

ההיסטוריה מראה כי לאורך השנים התמודדה הממשלה עם משברים גדולים שלוו באבטלה גבוהה, מיתון ואינפלציה תלת-ספרתית • האירוע הנוכחי הוא כנראה הגדול ביותר שידעה ישראל, אבל היא נכנסת אליו עם חוסן כלכלי שלא היה לה בעבר • "גלובס" חוזר למשברים הגדולים ולתוכניות החילוץ המוצלחות

עורך דינו של רה"מ נתניהו, עמית חדד, ועורך דינו לשעבר מיכה פטמן  / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

כולם היו סנגוריו של רה"מ - והמחיר כבד

מאז מות עו"ד יעקב וינרוט, החליף ראש הממשלה יותר מעשרה סנגורים • בין היתר, על רקע ענייני שכר טרחה ולאור סירוב ועדת ההיתרים לאפשר לו לקבל מימון להגנתו • את המחיר משלמים לא רק הסנגורים שלא קיבלו שכר טרחה, אלא הציבור כולו שמוסדותיו מותקפים ע"י נתניהו

קוטג' במבשרת ציון / צילום: יח"צ

עסקת השבוע: הנחה של 400 אלף שקל על כניסה מיידית במבשרת ציון

המשא ומתן על הנכס התחיל במחיר מבוקש של 4.7 מיליון שקל והסתיים ב-4.3 מיליון שקל ● "תוך 10 ימים המשפחה הרוכשת כבר נכנסה לבית"

איור: מורן ברק

דיור מוגן מדי? אפס ביקורים, אפס יציאות, אפס קורונה

"חודשיים לא יצאנו מהדירה, היינו אסירים בכלוב של זהב" ● עד לפני המגפה היו רשתות הדיור המוגן היוקרתי בוננזה נדל"נית ● כעת, אחרי העוצר, הפטרנליזם והבדידות, מניותיהן בצניחה ובני הגיל השלישי כבר לא בטוחים שזה הפתרון עבורם ● רשתות הדיור המוגן: "לדיירים אצלנו היה הרבה יותר קל מאשר לחבריהם בבית"