גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הרשת המשפחתית מהדרום שהולכת להכפיל את גודלה בן-לילה

רשת המזון של משפחות נעמן וכהן, שרכשה את קואופ הקורסת תמורת 128.5 מיליון שקל, תגדיל את היקף פעילותה פי 2.5 • המשמעות: היא תיאלץ לעכל פעילות של כ–40 סניפים עירוניים ולמעלה מ-100 מכולות ולהשקיע כ-30 מיליון שקל בשיפוץ ובהטמעת הסניפים. האם היא תצליח? • "גלובס" ממפה את כל האתגרים

נעמן שלום, מחסני השוק / צילום: תמר מצפי
נעמן שלום, מחסני השוק / צילום: תמר מצפי

אחרי סאגה מתמשכת בבית המשפט שנמשכה כ-3 חודשים וכללה תחרות מול השועלים הגדולים של ענף הקמעונאות, הכריז השבוע (ג') בית המשפט המחוזי בירושלים כי הוא מאשר למחסני השוק לרכוש את רשת קואופ הקורסת בתמורה לכ-128.5 מיליון שקל, כשהתמורה הכוללת עבור הנושים מסתכמת בכ-148 מיליון שקל.

מבין המתמודדות, מחסני השוק הייתה הרשת היחידה שהצליחה לרכוש את אמונם של העובדים כשחתמה עמם על הסכם קיבוצי, וזאת בניגוד לרשתות המתחרות, ביניהן רמי לוי וויקטורי, שבחרו שלא לחתום על הסכם שכזה שאמנם אמור היה להיטיב עם העובדים, אבל בה-בעת גם להוות משקולת עבורן. 

האם הרשת שחזקה בדרום תצליח לעכל פעילות של עשרות סניפים עירוניים ולמעלה מ-100 נקודות של מכולות במרחב הכפרי? "גלובס" ממפה את האתגרים שעמם יידרשו להתמודד הבעלים - משפחות נעמן וכהן. 

תחילת הדרך: צמיחה הדרגתית 

מחסני השוק היא רשת מזון ותיקה בפריסה ארצית שמונה 27 סניפים, והיא נמצאת בבעלות משותפת המתחלקת באופן שווה בין משפחת נעמן מבאר-שבע לבין משפחת כהן מנתיבות שבראשה עומד חיים כהן. הרשת מנוהלת על-ידי האחים שלום ושאול נעמן, כשמשפחת כהן מעורבת בעיקר בסוגיות מאקרו והחלטות אסטרטגיות דוגמת הרכישה, אך אינה לוקחת חלק בניהול היומיומי. כיום, במסגרת המנכ"לות המשותפת, כל אחד מהאחים אחראי על חלק אחר מהפעילות: שאול (60) אחראי על הפיתוח העסקי והבינוי, ואילו שלום (56) על פעילות הסניפים הכוללות את עולמות התפעול והסחר.

משפחת נעמן עלתה לישראל מתוניס ב-1970 והתמקמה בבאר-שבע, שם פתחה מכולת ראשונה בעיר. במקביל, שותפתה לימים, משפחת כהן, שעלתה גם היא מתוניס, התמקמה בנתיבות ופעלה כסיטונאית מזון עם הפצה לחברות שונות תחת השם ח.כהן. היום היא מפעילה בנפרד ממחסני השוק גם סופרמרקטים עצמאיים בשדרות ובנתיבות, ובבעלותה גם אולמי חתונות, כשכל אחד מבני המשפחה מתמחה בפעילות אחרת.

שתי המשפחות התחברו לראשונה לטובת פעילות משותפת ב-1995, עת התפנה סופרמרקט למכירה בעיר באר-שבע, שהפך לימים לסניף הראשון של הרשת. בהמשך התרחבה הרשת לערים נוספות, בהן אופקים ודימונה, וגם הרחיבה את נוכחותה לסניפים נוספים בבאר-שבע. כיום מפעילה הרשת סניפים בכל רחבי הארץ, אך היא נחשבת לדומיננטית בנתח השוק שלה בדרום הארץ.

הצמיחה של מחסני השוק הייתה הדרגתית, כשב-2012 רכשה 6 סניפים מידי רשת מגה כשזו החליטה להרחיב אז את פריסתה לאזורים שבהם לא הייתה לה קודם פעילות. בנוסף, לרשת פעילות קייטרינג תחת השם "המטבח של ג'ולי", והיא מציעה אוכל מוכן בחלק מהסניפים.

עיכול מורכב: שיפוץ הסניפים והטמעת הפעילות החדשה

בענף המזון מכנים את האחים נעמן "אנשים טובים וישרים" ומפרגנים על אישור העסקה, אבל גם מזהירים כי מדובר בתהליך מורכב של עיכול מבחינה ניהולית, תפעולית ופיננסית. בנוסף למחיר שתשלם מחסני השוק, שמסתכם כאמור ב-128.5 מיליון שקל עבור הרשת, היא תידרש להשקיע לא מעט בסניפים המוזנחים של הקואופ, באיחוד מותגים מבחינת נראות הסניפים וגם באיחוד מערכות. לפי הערכות בענף, הסכום הראשוני שתידרש מחסני השוק להשקיע בנוסף לתשלום על העסקה עומד על 20-30 מיליון שקל שנדרשים לשיפוץ הסניפים והטמעת הפעילות החדשה, כשחלק מהסניפים שנרכשו נחשבים לחלשים ואף מפסידים.

נזכיר, כי בעבר מיזוגים בשוק הקמעונאות היו מאוד קשים ומורכבים וסבלו מחבלי לידה מתמשכים. כך למשל, נחום ביתן שרכש את כמעט חינם מידי האחים צים נדרש להשקעות עתק בשיפוץ סניפיה ושינוי מיתוגה, ובהמשך חווה זאת פעם נוספת עם איחוד המערכות והמטות כשרכש לפני כשלוש וחצי שנים את רשת מגה. גם לשופרסל, הענקית של שוק הקמעונאות הישראלי, לקח לא פחות משנה להטמיע את רכישת רשת ניו-פארם לאחר שקנתה אותה מידי המשביר.

כך, תידרש מחסני השוק להתמודד עם מיזוג מערכות המידע בין הרשתות השונות (חיבור וממשק בין מערכות העברת הנתונים), טיפול בהתאמת המגוון השונה וסנכרון העבודה מול הספקים השונים. סוגיה נוספת היא המבנה הארגוני בתוך כל חנות ודפוסי העבודה, כשבקואופ היה קיים מבנה פחות יעיל מהמתחרות עם מטה "שמן" יותר.

בכל אופן, מדובר בעסקה שכוללת הרבה יותר סניפים, כשלא בטוח שהיא תהנה מהפריבילגיה לפתוח אותם באופן הדרגתי כפי שעשתה עם מגה. כלומר, ייתכן שמחסני השוק תידרש לקלוט את כל הסניפים ביום אחד ולעשות את ההתאמות והשיפוצים על הדרך, תוך כדי הפעלתם. מדובר באתגר אדיר שמחסני השוק לא התמודדה עם דבר דומה לו עד היום. עם זאת, בענף גורסים כי מדובר באנשים שקולים וסבלניים עם הרבה מאוד ניסיון בתחום, שיידעו לעשות את הדברים באופן יסודי. האם זה יצליח או לא? השאלה הזו תישאר בינתיים פתוחה.

הדילמה: מחיקת המותג ופעילות ההפצה

אחת הדילמות שעמן יצטרכו להתמודד במחסני השוק היא כיצד ימותגו 40 הסניפים שנרכשו, האם לשמור על המותג הקיים (קואופ שופ), להסב אותם למחסני השוק או ליצור עבורם מותג חדש. לכל אחת מהאפשרויות יש חסרונות ויתרונות, כשברור שמיתוג מחדש כרוך בעלויות גבוהות.

בנוסף ל-40 הסניפים שמתווספים, העסקה כוללת גם את פעילות ההפצה למרכז הכפרי שמונה למעלה ממאה נקודות ברחבי הארץ במיקומים שמורכב יחסית להגיע אליהם. ואולם, לפי הערכות בענף, מחסני השוק לא תפעיל בעצמה את פעילות המרכז הכפרי, כשמי שתיקח לידיה את הפעילות הזו היא משפחת כהן, שמחזיקה כאמור בפעילות הפצה משלה, שצפויה להיות סינרגטית לפעילותה הנוכחית.

המודל העסקי: "משפחה שלמה שמנהלת"

בענף מתארים את מחסני השוק כעסק משפחתי ש"מזכיר בסגנון הניהול את חצי חינם במובן שכל המשפחה מעורבת בעסק", כש"שלום הוא הדמות הדומיננטית". לפי גורמים בענף, "בשונה מרמי לוי ומנחום ביתן שחלק מהמשפחה מעורבת, במחסני השוק מדובר במשפחה שלמה שמנהלת".

המודל של מחסני השוק מתבסס על זכיינים שמפעילים עבורה את שלושת המחלקות הדומיננטיות: חברת "מעדני גורמה" מפעילה את מחלקות הבשר והדגים, ואת מחלקת הירקות מפעילה "ביכורי שדה צפון". "אלו שלוש המחלקות הכי חזקות וברגע שהן לא שלך אתה בבעיה תמחורית", אומר ל"גלובס" גורף בענף המזון. גורם אחר מוסיף כי "זה יתרון כשאתה נותן למישהו שיודע לעשות עבודה מקצועית לנהל לך מחלקה, כשהחיסרון הוא בעלויות הגבוהות יותר".

אגב, לרשת ישנם סניפים שמאופיינים עם כשרות גבוהה יותר, בייחוד בסמיכות לריכוזי אוכלוסייה של המגזר החרדי דוגמת צפת, אשדוד, באר-שבע ואופקים. בדירוג החברות של דן אנד ברדסטריט מדורגת החברה בסיכון ממוצע, כשספקים מדווחים על תשלומים המתבצעים בדייקנות ומפרטים כי בשנה האחרונה לא נרשמו שעבודים כנגד נכסי החברה. 

תצליח להוריד מחירים ולחזק את התחרות? 

האם רשת מחסני השוק תצליח להוריד מחירים ולחזק את התחרות? לדברי תמיר בן שחר ממשרד הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, "מי שייצג את העובדים עשה כאן עבודה מצויינת (עו"ד גלילה הורנשטיין - ש.מ), אבל מבחינת הצרכן לא נקבל מוצר תחרותי והמחירים בשוק ימשיכו לזחול כלפי מעלה. מדובר ברשת קטנה שנכשלה ושהעסקה לרכישתה כוללת עובדים 'יקרים'. אי-אפשר גם לקלוט עובדים יקרים וגם לצפות שהמחירים ירדו. במקרה הזה מישהו היה צריך לגרום לעובדים לרדת מהעץ שכן הם יהוו משקולת עבור הרוכשת. בתקופה שבה התחרות גם כך הצטמצמה, כששחקן בינוני גדל מעט נקבל תחרות עוד יותר מצומצמת".

עם זאת, בענף הדעות חלוקות: מצד אחד, יש כאלה שמשוכנעים שהצרכנים הפסידו מהנסיגה של רמי לוי, ומנגד אחרים סבורים שמחסני השוק תוכל להביא בשורה של מחיר. מה שבטוח הוא שה"איום" עבור המתחרות שהיווה רמי לוי, בהנחה שהיה רוכש את הקואופ, הוסר. 

עוד כתבות

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

GSK ו-Medicago מציגות: חיסון לקורונה מצמחים

החברות הודיעו על שיתוף פעולה במטרה לפתח יחד חיסון נגד קורונה ● Medicago משתמשת בתאי צמחים כבית גידול לחלקיקי חלבון הזהים לאלה המצויים בנגיף הקורונה ו-GSK משתמשת במשפר חיסונים שפיתחה

בניין בשכונת עוני בישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

שליש ממשקי הבית עם ילדים מתחת לגיל 6 סובלים מעוני

לפי סקר הוצאות משקי הבית 2018 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור העוני בקרב משפחות עם שני ילדים ויותר מתחת לגיל 6 כפול מהשיעור של יתר משקי הבית ● בחברה החרדית ובחברה הערבית המצב חמור במיוחד

השופט איתן אורנשטיין ועו"ד אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

נציב תלונות הציבור על שופטים נזף בנשיא המחוזי השופט אורנשטיין

הנציב מתח ביקורת על האופי החברי של ההתכתבות בין מי שהיה יו"ר לשכת עורכי הדין והשופט אורנשטיין, אך קבע כי אין בהן היבט פלילי

דסק הנדל"ן / צילום: שאטרסטוק

145 ק"מ פסי רכבת בגוש דן, ואתם לא שמעתם על זה

לפני למעלה מחודש הופקדו התוכניות של שניים מתוך שלושת קווי הרכבת התחתית (המטרו) בגוש דן ● פרויקט התשתית הענק, בדגש על המימון שלו, כלול בתזכיר חוק ההסדרים ● אך אנחנו יודעים ממש מעט על הפרויקט שעומד לשנות לנו את החיים, ואת מחיר הדירה ● הצטרפו ללייב

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

הרשות מבקשת להקים מחסומי קורונה בשטחים בהם יש חיילים ישראלים

אש הממשלה הפלסטיני, מוחמד א-שתאייה, אמר השבוע כי ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד יישובים ושכונות מוכי קורונה וכי הוא יפנה לארגוני האו"ם הפועלים בשטחים לסייע בהקמת מחסומים ובפיקוח עליהם

מחזור בקבוקים / צילום: איל יצהר

לא הסכימו לקבל מכם בקבוקים למיחזור ב-am:pm? זו הפרה של החוק

בשלטים שניתלו ברחבי הרשת בת"א נכתב כי"על פי הנחיית משרד הבריאות החל מיום 6 ביולי ועד להודעה חדשה, חל איסור על קבלת אריזות בקבוקים למיחזור" ● אלא שמשרד הבריאות כלל לא היה מודע לאותה "הנחיה", וגילה על כך רק בעקבות פניית "גלובס"

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות, Associated Press

להקפיד על הביצוע ועל הצמיחה. ומה עם דמי האבטלה? מומחים מנתחים עבור "גלובס" את התוכנית הכלכלית החדשה

האם התוכנית הכלכלית החדשה מספיקה? פרופ' דן עמירם וד"ר מיכאל שראל מנתחים את התוכנית הכלכלית ומציעים חלופות ● סוגרים את הוואקום, גלובס מארח פאנל מומחים יומי

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה על הנחיות חדשות למשבר הקורונה / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

לו הייתי בנימין נתניהו: כך הייתי מסכם את מורשתי המשפטית

השבוע בו איכזב רבים במחנה השמרני הוא הזדמנות טובה לנסות ולדמיין כיצד היה מסכם ראש הממשלה בנימין נתניהו את מורשתו המשפטית ● מסמך 10 הנקודות שמעולם לא נכתב, אבל אולי עוד ייכתב

בנייה חדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הקץ לדיונים בלי תוצאות? הקרב על עתיד הוותמ"ל מגיע לבג"ץ

הערכאה התכנונית הגבוהה בישראל, שאמורה לייעץ לממשלה כיצד לנהוג בעניין הוותמ"ל, סיימה דיון בנושא הרגיש ללא החלטה ● באדם טבע ודין הגישו עתירה נגד המועצה, תוך דרישה לקבל עמדה של המועצה בנושא ● ובינתיים סיעת כחול לבן החליטה להילחם אף היא בהארכת תוקף הוותמ"ל

חיים רמון /  צילום: אמיר מאירי

קולורדו-ת"א: חיים רמון מונה ליו"ר חברת וונטייז שמתכננת לפעול בתחום הקנאביס

במסגרת תפקידו ייהנה השר לשעבר מתגמול חודשי של 15 אלף שקל, וכן יוקצו לו אופציות למימוש מניות החברה, בהיקף של כ-3% מהונה

הריסה קודמת של מבנים לא חוקיים בקלנסווה / צילום: היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבניה

50 מבנים ייהרסו בשביל קו מתח גבוה: קלנסווה כמשל לבעיות התכנון בחברה הערבית

ערב הבחירות האחרונות שוב עלה על סדר היום "חוק קמיניץ" שעוסק באכיפה נגד עבירות בנייה, ובחודש הבא צפויה ועדה בראשות שר המשפטים לדון בו ● יש כסף לפתרון בעיות התכנון בחברה הערבית, אבל הבעיה היא בביצוע

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

אנחנו במשבר הכלכלי החמור בתולדות ישראל (אבל יש גם חדשות טובות)

ההיסטוריה מראה כי לאורך השנים התמודדה הממשלה עם משברים גדולים שלוו באבטלה גבוהה, מיתון ואינפלציה תלת-ספרתית • האירוע הנוכחי הוא כנראה הגדול ביותר שידעה ישראל, אבל היא נכנסת אליו עם חוסן כלכלי שלא היה לה בעבר • "גלובס" חוזר למשברים הגדולים ולתוכניות החילוץ המוצלחות

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

הקורונה מרוקנת את מנהטן, ושכר הדירה ברובע הניו יורקי נופל

שוק השכירות במנהטן מתחיל להראות סימני מצוקה על רקע עזיבה רחבה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה בניו יורק ● שיעור הדירות הריקות ברובע בחודש יוני זינק לשיא של כל הזמנים ● שכר הדירה החציוני צנח ב-6.6% ל-3,242 דולר, הירידה הראשונה במחירי השכירות בשנה וחצי האחרונות

אלי אלעזרא, הבעלים ויו"ר אלבר / צילום: רמי זרנגר

פרשת אלבר: אלי אלעזרא לא יוביל זמנית את דירקטוריון הכשרה ביטוח

אלעזרא הינו יו"ר ובעלי הכשרה ביטוח ● את מקומו ימלא לבינתיים הדירקטור יצחק קאול ● המהלך קורה בעקבות הודעת הפרקליטות על הגשת כתב אישום כנגדו בכפוף לשימוע, בגין חלקו לכאורה בפרשת הייבוא העקיף באלבר ● בסביבת החברה מבהירים: אלעזרא לא עוזב את תפקידו

תיירות מצטלמות השבוע ליד הספינקס במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

מצפצפים על הרופאים, חוזרים לתיירות וקורצים לישראל: כך מתמודדים בעולם הערבי עם הקורונה

הממשלה בקהיר ממהרת לפתוח מלונות, למרות שלא בטוח שהשתלטה על המגפה שעד כה הדביקה 80 אלף מצרים ● תיירי העולם מוזמנים לבוא, אך לא הישראלים ● למרות שהסיפוח עשוי לערער את היחסים עם איחוד האמירויות, חברות מקומיות עושות עסקים עם תעשיות ביטחוניות ישראליות

פרופ' עומר מואב, פרופ' מנואל טרכטנברג  / צילום: שלומי יוסף, איל יצהר, גלובס

"צריך לבטל את מע"מ אפס על פירות וירקות, ואת הפטור ממע"מ באילת"

להכין את השוק להיעלמותם של מקצועות ולצמיחתם של אחרים, לא להגדיל את הגירעון בצורה מופרזת ולהעלות באופן זמני את נטל המס על העשירון העליון ● "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום, מדור יומי חדש

רונן גינזבורג / צילום: איל יצהר

הסדר טיעון עם דניה סיבוס: תשלם מיליון שקל בשל עבירת הסדר כובל

רשות התחרות הודיעה כי הגיעה להסדר טיעון עם החברה והמנכ"ל שלה, רונן גינזבורג ● גינזבורג יורשע בעבירת אחריות נושא משרה ויוטל עליו חודשיים של עבודות שירות וקנס בהיקף 100 אלף שקל

מרצדס "אקטרוס" / צילום: יח"צ

חדשות משאיות: משאית סינית חדשה נוחתת בארץ לניסוי, מרצדס משיקה ספינת דגל סמי-אוטונומית

החודש נחתה בישראל משאית ראשונה של חברת SINOTRUK הסינית, שזיכיון הייבוא שלה מוחזק על ידי קבוצת תשתית ● במקביל נחת בישראל הדור החדש של המשאית הכבדה מרצדס "אקטרוס", שזכתה לאחרונה בתור "משאית השנה בעולם"

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הכנסת תתערב? אלה הצעות החוק שמבקשות להיטיב עם השוכרים

ביום ראשון הקרוב צפויה ועדת השרים לענייני חקיקה לדון בהצעת חוק פרטית שמציעה כי המדינה תשלם את דמי השכירות במקום דיירים בתקופת החירום ● הצעת חוק אחרת מבקשת להאריך חוזים אוטומטית בתקופות חירום

בניין קשת / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעקבות הצניחה בהכנסות, קשת נערכת לצמצום של 15% בהוצאות

"נתוני מאי יוני מחייבים אותנו להסתכל נכוחה ובפיקחון על המצב", אומר ל"גלובס" בכיר בערוץ ● בנוסף, בוחנת החברה הקפאת הפקות חדשות המתוכננות ל-2021 ● בחברות המדיה טוענים: "הטלוויזיה היא הנפגעת הפחות משמעותית בענף"