גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כמה פעמים צריך לסגור את נתיבי איילון כדי לבצע עבודות בגשר יהודית וברכבת

למה התעכבה הקמת גשר יהודית? תלוי את מי שואלים ● שר התחבורה טען שצריך לסגור את נתיבי איילון גם לטובת חשמול הרכבת, וכי יש לעשות את שני הדברים בו בזמן • ניסינו לבדוק את הטענה מול הגופים האחראים, אך קיבלנו תשובות חלקיות ומוזרות

ישראל כץ / צילום: שלומי יוסף
ישראל כץ / צילום: שלומי יוסף

הדוח החריף של מבקר המדינה בנוגע לכשלי התחבורה שיצא השבוע לאור, הצביע בין היתר גם על "היעדר תיאום מספק בין היחידות השונות במשרד התחבורה". הביקורת הזו הזכירה לנו מקרה אחד שבו משרד התחבורה וגופים שכפופים לו דווקא הפגינו תיאום מרשים. אך לצערנו זה היה על חשבון זכות הציבור למידע.

זה סיפור על גשר גדול, מסילת רכבת, פוליטיקה ומעט מאוד שקיפות שלטונית - ולסיפור הזה קוראים גשר יהודית. התוכנית להקמת גשר באורך 110 מטר שיעבור מעל נתיבי איילון ויאפשר מעבר הולכי רגל ורוכבי אופניים בין מזרח תל אביב למרכזה, החלה להתגלגל עוד בשנת 2010.

ב-2014 אושרה התכנית בוועדת התכנון המקומית של עיריית תל אביב, ולאחר מספר דחיות ועיכובים, אושר בינואר 2017 התקציב לבניית הגשר, שמגיע מעיריית תל אביב ומהממשלה. העבודות על הפרויקט החלו באופן רשמי בספטמבר 2017 ומתוכננות להסתיים עד אוגוסט 2019 ומתוכננות להימשך כשנתיים.

באוגוסט 2018 הודיעו חברת נתיבי איילון ועיריית תל אביב כי לצורך עבודות בגשר ייסגרו חלקים בעורק התחבורה הראשי של המדינה, נתיבי איילון, במהלך שישה סופי שבוע, החל מסוף אותו החודש. למחרת, בעקבות לחץ של חברי כנסת חרדים, הודיע שר התחבורה על ביטול העבודות בשבת. באוקטובר עתרה עיריית תל אביב לבג"ץ נגד ההחלטה, ובסוף ינואר 2019 הורה שר התחבורה על חידוש העבודות בגשר.

לקראת חידוש העבודות התראיין השר ישראל כ"ץ בתוכנית 'וילנסקי את ברדוגו' בגלי צה"ל, והסביר כי העבודות לא נדחו בשל המשבר סביב קיומן בשבת, אלא בשל החלטה שלו לדחות אותן כדי לקיימן במקביל לעבודות חישמול מסילת הרכבת בציר איילון, שתוכננו לינואר 2019. לדבריו, איחוד העבודות נועד לצמצם את מספר הפעמים בהן ייסגרו נתיבי איילון. כ"ץ אמר: "מה רצה חולדאי? שמלבד עבודות החישמול ישביתו שש פעמים בסופי שבוע את נתיבי איילון. אני גרמתי לזה שזה אוחד, כאשר לרכבת יש עדיפות".

הסיבה האמיתית להשבתת העבודות

אבל האם עבודות חישמול המסילה לבדן אכן אמורות היו להשבית את נתיבי איילון? השאלה הזו הציקה לנו, אז החלטנו לשאול. בסך הכול שאלה פשוטה לא? מסתבר שלא. תחילה פנינו לגוף המוסמך ביותר בעניין - רכבת ישראל, שהיא גוף ציבורי הכפוף לחוק חופש המידע. למרות זאת, דוברות הרכבת סירבה לספק לנו מידע בנושא והפנתה אותנו למשרד התחבורה.

פנינו לנתיבי איילון. גם כאן לא קיבלנו תשובה ברורה, אלא את התגובה העמומה הבאה: "לבקשת משרד התחבורה וקביעתו כי חישמול הרכבת נמצא בראש סדר העדיפויות הלאומי, סנכרנה החברה את לוחות הזמנים של עבודות הנפת הגשר כך שישתלבו עם לוחות הזמנים שהגישה לאחרונה הרכבת לחישמול פרוזדור איילון. ריכוז העבודות על התוואי, כפי שביקש משרד התחבורה נועד לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בשגרת החיים של הציבור".

אחרי עוד אכזבה, עשינו כעצת דוברות הרכבת ופנינו למשרד התחבורה עצמו, שסיפק תגובה הישר ממערכון של אפרים קישון: "אנחנו לא מנהלים את עבודות הרכבת וגשר יהודית. אנא פנה לחברת רכבת ישראל וחברת נתיבי איילון".

לא תאמינו מהיכן הגיעה התשובה

לא התייאשנו. אם אף גוף לא מוכן לספק לנו תשובות, אולי נמצא אותן במידע שכבר פורסם. לשמחתנו מצאנו קצה חוט בעתירה של עיריית תל אביב נגד ביטול העבודות. בדיון באוקטובר 2018 טענו נציגי העירייה שעבודות החישמול אינן דורשות סגירה מוחלטת של נתיבי איילון, אלא רק סגירת נתיב אחד בלילה, שלא גורמת להפרעה משמעותית לתנועה. נציג שר התחבורה הדגיש שזו רק עמדת העירייה שאין בכך הפרעה, אך לא הכחיש את עצם הטענה - שעבודות החישמול דורשות סגירה רק של נתיב אחד.

חיזוק משמעותי לקצה החוט הזה ולפתרון התעלומה קיבלנו מאגף התנועה של משטרת ישראל, שהיה הגוף היחיד שפנינו אליו שחלק איתנו מידע באופן גלוי ומהיר, וגם הגוף היחיד שאינו כפוף למשרד התחבורה. לנציג האגף לא היה מידע לגבי חסימת הכביש שהייתה מתוכננת לו עבודות החישמול נעשו בנפרד מהעבודות בגשר, אך לדבריו המשטרה ביצעה בחודשים האחרונים חסימות שונות בציר איילון לצורך עבודות חישמול המסילה, והן היו תמיד מינוריות וסגרו לכל היותר נתיב אחד מארבעה.

גלגולו של גשר יהודית

אף גוף שכפוף למשרד התחבורה לא השיב בצורה ברורה לשאלתנו - האם עבודות חישמול המסילה לבדן מצריכות סגירה של כל נתיבי איילון. ואולם כל הסימנים מראים שהתשובה היא - לא, וכי הסבריו של השר כ"ץ לדחיית העבודות בגשר יהודית מטעים. אך לא פחות מההטעיה, מטרידה נכונותם של הגופים הכפופים לשר למנוע מידע מהציבור. זו לא רק שאלה של מינהל תקין ושקיפות, אלא גם של האפשרות לקדם מיזמים נרחבים המערבים גופים ומשאבים ציבוריים גדולים. דווקא במיזמים כאלה זכות הציבור לדעת גדולה במיוחד, כדי שאפשר יהיה לוודא שכספי הציבור מושקעים בצורה המיטבית עבורו. 

עוד כתבות

ציפי חוטובלי  / אינפוגרפיק: דור מלכה

מי חושבת שהליכוד היא המעוז האחרון של הדמוקרטיה

לסגנית שר החוץ מהליכוד, ציפי חוטובלי, נדמה שהבחירות הפנימיות ביתר המפלגות נעלמו מהנוף ● שרטטנו מפה מדויקת של שיטות הבחירה ● המשרוקית של גלובס

אנדרו יאנג במהלך העימות הדמוקרטי / צילום: מייק סגר, רויטרס

"ההפך מדונלד טראמפ": המועמד של עמק הסיליקון לנשיאות ארה"ב

אנדרו יאנג, אחד המועמדים מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ומי שכונה המועמד של עמק הסיליקון, ממשיך לשווק עצמו כ"גבר אסייתי שאוהב מתמטיקה" - ההפך הגמור מנשיא ארה"ב הנוכחי

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2019

מנתוני הבורסה בתל-אביב שפורסמו אתמול, בראש מממשי המניות במחצית הראשונה של שנת 2019 ניצב דוד ורטהיים שמכר כ-10% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ תמורת כ-740 מיליון שקל ● מי שאר בעלי העניין לציבור ברשימה?

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

עשרות עובדים סיניים בפרויקט הרכבת הקלה לא מקבלים אשרות כניסה לארץ

הסיבה: העיצומים של עובדי משרד החוץ בעקבות הכוונה לקצץ בתקציבי האירוח של דיפלומטים ונספחים בעולם ● מטה המאבק: נחריף את העיצומים

 

אהוד ברק / צילום: איל יצהר

אהוד ברק במכתב ל"דיילי מייל": הסירו את הכתבה עד שבע הערב

"הכפשתם את ברק באופן מכוון כדי לגרום לו נזק בלתי הפיך וכדי להביא תועלת ליריביו הפוליטיים", נכתב במכתב ששיגר אהוד ברק היום באמצעות עו"ד באנגליה לאתר ה"דיילי מייל"

קווין ספייסי במהלך המשפט בנאנטאקט / צילום: ניקול הארנישפגר, רויטרס

המתלונן סירב להעיד והאשמות התקיפה נגד קווין ספייסי בוטלו

המתלונן נגד השחקן מסרב להעיד בנוגע לטלפון "אבוד", שלטענת ההגנה של קווין ספייסי יכול להוכיח את חפותו של השחקן ● בתגובה לפרשה, במשרד התובע המחוזי באזור אמרו כי "אי זמינות העד המתלונן גרמה לביטול ההאשמות"

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

הגדלת ההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק מעריכים כי הנפילה נבעה מהסכמתה של דלק להגדיל ב-200 מיליון דולר את הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9%

מדידת חום בהתפרצות האבולה בקונגו / צילום: באז ראטנר, רויטרס

ארגון הבריאות העולמי הכריז: התפרצות האבולה בקונגו - מצב חירום בינלאומי

התפרצות הוירוס הקטלני בקונגו הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי הערב כמצב חירום בינלאומי לאחר שהמחלה התפשטה השבוע לעיר גומה, בה גרים שני מיליון איש

נטפליקס. יודעת לאתגר את הצרכן הצעיר והמתוחכם עם תוכן חדשני ומקורי / צילום: רויטרס - Mike Blake

אחרי הדוחות: מניית נטפליקס צללה, IBM עלתה

מניית נטפליקס נחתכה אמש ב-12%, לאחר שפרסמה דוחות לאחר סיום המסחר ● מספר המשתמשים הרשומים של החברה ברבעון השני של השנה עלה בשיעור נמוך בהרבה מהצפוי ● במקביל, ענקית המחשוב IBM עקפה את תחזית הרווח למניה, ומנייתה עלתה לאחר הנעילה

אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

אפי נוה לבג"ץ: הורו לפרקליטות להעביר לידי חומרים נוספים ב"פרשת ביקורת הגבולות"

יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, אפי נוה, המואשם בהברחת בת זוגו בגבול, הגיש הבוקר עתירה לבג"ץ במסגרתה הוא מבקש לבטל את החלטת ביהמ"ש השלום שדחתה את בקשתו לקבל חומרים מהפרקליטות כדי לבסס את טענתו לאכיפה בררנית נגדו

דויטשה בנק / צילום: רויטרס

משיכות של יותר ממיליארד דולר ביום ע"י קרנות מדויטשה בנק

לפי דיווח ב"בלומברג" מאז הודעת הבנק הגרמני על הליכי התייעלות, במסגרתם הבנק קיצץ 20% מכוח העבודה, ונותר עם פעילות הבנקאות להשקעות בלבד, גופים מוסדיים מושכים את כספם ● האם דועטשה קרוב לקריסה?

צילום מסך מתוך אתר חברת FlyPark

קיבלו צו הרחקה מנתב"ג? אז מה: פליי פארק ממשיכה לפעול בשטחי נמל התעופה

לאור ריבוי תלונות על שירות לקוי, בסוף אפריל הוציאה רשות שדות התעופה צו הרחקה לחברה ● אבל במציאות, לא נראה שחל שינוי בהתנהלות החברה ● תגובת החברה: "הצו לא תקף לגבינו. חבל שלא מציינים את עשרות אלפי הלקוחות שכן נהנים ממחיר נמוך ושירות מצוין"

שגיא בר, אלי הורוביץ, ענבל חמיידס, מירב זרביב, ופרופ' יואב ברגנר / צילום: עומר הכהן

חנוך לנער על-פי דרכו: האם הטכנולוגיה תצליח לשדרג את בית הספר?

וגם: עומרי בורל, מייסדת TechForGood, מצטרפת להנהלת ארגון WSA

דנה עזריאלי.  "אני לומדת מכולם"  / צילום: איל יצהר

עזריאלי מרחיבה פעילות: משקיעה 135 מיליון דולר בחברה הפועלת בתחום הדאטה סנטרס בצפון אמריקה

השקיעה את הסכום המדובר ב-20% ממניות חברת קומפאס, וקיבלה אופציה להגדיל בה את חלקה ● "ענף הדאטה סנטרס הוא מן הצומחים בעולם בתחום הנדל"ן המניב"; השוכרים בו - "מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם"

הבורסה בסיאול / צילום: רויטרס

אירופה בירידות; אסוס צונחת 14% אחרי עוד אזהרת רווח

SAP נחתכת ב-8% בעקבות דוחות מאכזבים וגוררת למטה את מגזר הטכנולוגיה באירופה ● בורסות אסיה נסגרו באדום בהובלת טוקיו שצנחה ב-2% ● היצוא היפני צנח ביוני ב-6.7% בהשוואה ליוני 2018, ולעומת ציפיות כלכלנים לירידה מתונה יותר, של 5.6% ● הורדת ריבית של 0.25% בקוריאה

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

המחסן של אמזון./ צילום: רויטרס

אמזון פריים דיי 2019: היקף העסקאות גדל, ההיקף הכספי לכל עסקה ירד

פריים דיי, 48 השעות של יום ההנחות הגדול של אמזון, בעיקר לחברי מועדון הפריים של האתר (Amazon Prime), הסתיימו לפני זמן קצר בעלייה של 40% בכמות הלקוחות ובכמות העסקאות אך גם עם ירידה של 38% בסכום העסקה הממוצעת בהשוואה לפריים דיי של השנה שעברה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בת"א: ת"א 35 איבד 1.1%, טבע ודלק צללו

מדד ת"א נפט גז ירד 2.1% ● טבע נפלה 6.3% ודלק איבדה 5.7% ● מזרחי-טפחות עלה ב-1% ● מחזור המסחר הסתכם ביותר ממיליארד שקל

בועז רקוץ' / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

ההפחתה הדרמטית של בנט: צמצם חצי תלמיד לכיתה

שלוש פעמים לפחות טען בנט, שר החינוך לשעבר, כי הוא הפחית דרמטית את מספר התלמידים בכיתות ● הבעיה היא שזה פשוט לא נכון

רונאל פישר/ צילום : רפי קוץ

צרות? הפרקליטות דורשת השלמות חקירה בתיק פישר - ביהמ"ש לא ממהר לאשר

ביהמ"ש בלם את התביעה בתיק פישר: מח"ש ביקשה לזמן לחקירה נוספת את האחים נחמיאס, למרות שעניינם הסתיים בהסדרי טיעון בקול ענות חלושה • הערכה: הסדרי הטיעון המרוככים עם האחים סותרים את אחד האישומים נגד פישר • סנגוריו: הפרקליטות מנסה "לחלץ עצמה מהבוץ", מחשש שאישום זה יבוטל • לעת עתה, ביהמ"ש מונע ממח"ש לחקור את האחים